HET FEEST VAN LEIDEN's ONTZET. De 38ste viering. 68**® Jaargang LEID«CH DAGBLAD, Dinsdag 4 October 1927 Tweede Blad No. 20722 Foto's W. Blettté, Lelden. Burgemeester Van de Sande Bakhuyzen's eerste bezoek aan de Haring- en Wittebrooduitdeeling. Bïj de 38ste viering van bet luisterrijke r feest van Leiden's ontzet hebben wij meer gehad dan de stoutste onder ons daags te voren hadden durven verwachten. Het is heerlijk, bij uitstek fraai weer ge weest, en als niet ieder zoo zeer doordrongen was geweest van het feit dat het gisteren 3 October was dan zou men hebben gemeend dat het een dag in het begin van September was. Zoo heerlijk was het weer, zoo mild scheen het zonnetje, zoo zoel was de at- mospheer. Geen wonder was het dat de stadgenooten reeds vroeg uit de veeren waren en het was even begrijpelijk dat er ook uit de omgeving talloos velen die de bekoring van het 3 Octo- berfeest bij ondervinding kenden, of die door 's heeren Van der Laan's radio-oproep ge lokt, het feest voor de eerste maal kwamen meevieren, reeds bij de reveille of kort daar na binnen de poorten van het Lugdunum Batavorum, de stad waar men voor de acht- en-dertigste maal de nagedachtenis van Van der Werff en zijn dappere tijdgenooten eerst op gepaste vrome wijze, later op den dag door oprechte vroolijkheid vieren ging, let terlijk binnenstroomden. Met allerlei middelen van vervoer stroom den de feestelingen toe, en toen om zeven uur 's morgens het Leidsch Politiemuziek- gezelschap (onder leiding van den heer M. Bolderdijk) het Wilhelmus inzette en de heldere tonen van ons volkslied door Lei den's hoofdstraat schalden, was het feest van Leiden's ontzet begonnen. Het was een waardig begin van een prachtig feest dat wel een bijzondere betee- kenis heeft voor onze stad en zijn bewoners, maar dat toch een nationaal feest is bovenai. Met welke andere wijze zou men het feest van Leiden's ontzet beter hebben kunnen inluiden dan met bet Wilhelmus dat ons volk dierbaar is. dat stemming verwekt, de gewenschte stemming om een feest getui gend van den roem van Nederland en de wakkere Nederlanders te vieren. De reveille was geblazen en Leiden was wakker. Ook al was er nog niet heel veel publiek op de been. Ook het koraal Ps 68, het Liedje van de Zee en de marsch De Rijn klonken goed en het Politie-muziekgezelschap verdient alle lof voor de wijze waarop zij de Leidenaars letterlijk heeft wakker geblazen. De tonen van het Wien Neerlandsch Bloed waarmede het programma van het eerste „nummer" op het programma der 3 October-Vereeniging was beëindigd, klonken eveneens bemoedi gend De reveille was geslaagd. Leiden was wakker. Dat wist men door de vreugde die er kort pa de reveille reeds overal heerschte, de echte gezonde blije uitgelatenheid over de herdenking van Leiden's ontzet. Het feest van den hutspot en haring en brood was begonnen! De Koraalmuziek. Nog bewoog zich de zoo juist door de re veille wakker geschudde menigte vroege feestvierenden op de Breestraat toen om r klokke acht uur m het Van der Werff park reeds de Koraalmuziek, waarbij dit jaar voor het eerst de heer Leo J. Mens, als opvolger van wijlen den heer Duyster, de leiding had, begon. De menigte was intusschen gegroeid en terwijl het programma dat met Valerius* schitterenden gedenkklank „Wilt heden nu treden" werd ingezet, werd afgewerkt, nam de belangstelling van luisteraars gestadig en sterk toe. Er waren onder die luisteraars natuurlijk vele leden die alleen reeds omdat het 3 October was door de vreugde van den dag beneveld meer uitgelaten dan geroerd waren door de ten gehoore gebrachte kunst Maar er waren onder de hoorders ook vele stadgenooten, die ten volle hebben genoten van het genot dat de uitvoering der prachtige koraalmuziek, waarbij het Stedelijk Muziek corps zijn verdienstelijke medewerking ver leende, ten volle hebben genoten. Zoo werd ook de uitvoering der koraal muziek een succesnummer op het program ma voor de feestviering. De negen deelne mende vereenigingen, de Mannenzang-Ver- eeniging, het Neutraal Gemengd Zangkoor „Amicitia", Sanders' Gemengd Koor „De Ster", de Chr. Gem. Zangveerenging „Zang zij onze Leus", de Chr. Zangvereeniging „Ledagoh", de Mannen-Zangvereeniging „Soli Deo Gloria", de Chr. Zangver. „Zingt den Heer" (Zoeterwoude), de Chr. Zangver eeniging „Halleluja", en de Chr Zangveree niging „Ex Animo" mogen met voldoening terug denken aan hetgeen zij in samenwer king met het Stedelijk Muziekcorps en onder bekwame en bezielende leiding van den heer Mens op dezen 3 Octoberdag hebben ge presteerd. De uitzending van de koraalmuziek met behulp van Philip's luidsprekerinstallatie werd een succes. Duizenden die waren op gekomen om van de muziek en den zang te genieten en aan wie het niet gelukte in het dicht met menschen bezette park een plaatsje te veroveren, hebben slaande op hel Steenschuur, in de Doezastraat of elders in de omgeving de uitvoering van het geheele programma, dank zij de beide Philips luid sprekers uitstekend kunnen volgen. Al klonk de zang en de begeleidende muziek wat hard soms en wat schril, het geluid was krachtig. Onze burgemeester mr A van de Sande Bakhuyzen die tijdens de reveille in een der vertrekken van het Stadhuis had geluisterd en den heer Bolderdijk na afloop voor zijn medewerking had bedankt, heeft in het Van der Werffparkt met zijn echtgenoote zich onder de toehoorders bij de Koraalmuziek bevonden. Door het bestuur der 3 October- vereeniging per rijtuig van het Stadhuis af gehaald heeft mr Van de Sande Bakhuyzen allereerst een krans gehecht aan het Stand beeld van Van der Werff. Vervolgens sprak de burgemeester de uit voerenden en het publiek toe. De burgemeester zeide, aan den voet van Van der Werff's standbeeld hulde te willen brengen aan hem en zijn wakkere tijdge nooten. Spr. dacht aan de energie van deze „WOUD-IDYLLE". DE BEDEL WAGEN OP DE BLAUWPOORTSBRUG. „DE BOSCHNYMPHEN". JDE BLOEMEN VAN HET WOUD".

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5