68*te JAARGANG DINSDAG 4 OCTOBER 1927 No. 20722 STADSNIEUWS. KERK- EN SCHOP! NIFMWS. Het voorna^ste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENT1ËN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentien uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. - Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 .0.18 Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. de studie van h.k.h. prinses juliana Hedenmorgen heeft H. K. H. Prinses Ju liana Haar eerste college aan de Leidsche Alma Mater gevolgd en wel bij prof. hns- tehsen in de algemeene godsdienstgeschie denis. begrafenis dr. j. van der kolk. Op de begraafplaats bij het Groene Kerkje te Oegstgeest is Zaterdagmiddag t«-aarde- besteld het stoffelijk overschot van dr. J van der Kolk. directeur-geneesheer van de ge stichten Endegeest. Rhijngeest en yoorgeesL Vanaf het sterfhuis ging de hjkstoet lang de gestichten waar zich een honderdtal per sonen behoorend tot het verplegend perso- Dten8 riS met kransen en btoemstukken V°K ^XrSaats was er zeer groote belangstelling Met hel op den bur gemeester na voltallige college van B en W. waren venier aanwezig nagenoeg aHe hoof den van takken van dienst; alle leden van de commissie van beheer der gestichten, de oud-burgemeester jhr. De Gijselaar; de oud wethouder de heer Mulder; prof. Jelgersma. de directeur van het Acad ziekenhuis de beer Maas; de geneesheer-directeur van Oud Rozenburg, dr. Gerritsen; de subst. officier van justitie mr Hermans als vertegenwoor diger van het Haagsche parket- ae burge meester van Oegstgeest. de heer Gnethuysen ^Nadat de kist door verplegend personeel der gestichten grafwaarts was gedragen werd aan de groeve het eerst het woord gevoerd door den wethouder, den heer Reimeringer, voorzitter van de commissie van beheer aer gestichten. Spr. wees er op dat dr Van der Kolk de gestichten met groote liefde heelt ge- diend en hoe hij steeds alles in het werk heeft gesteld om de gestichten tot grooter bloei te brengen. Spr. bracht den overledene daarvoor hulde namens het gemeentebestuur. Zijn nagedachtenis zal bij patiënten en allen die hem hebben gekend steeds in eere wor den gehouden. Prol. Jelgersma schetste dr. \an der Kolk al9 een wetenschappelijk man, met wien hij het grootste voorrecht heeft gehad, zoo lang te mogen samenwerken. Dr. Pelt bracht den overledene dank voor zijn arbeid in de Ned. Vereeniging voor psychiatrie en neurologie. De gestichtsgeneesheer dr. H. A. Oort sinds vele jaren de medewerker van dr. Van der Kolk sprak uit naam van het talrijk per soneel en bracht in herinnering wat dr Van der Kolk voor hen heeft gedaan en voor wat hij voor hun geweest is oveT alle diensten welke hij aan hun van hooger tot lager be wezen heeft en voor wat allen van hem hebben geleerd zijn rustige, practische kijk op geslichtsaangelegenheden. op de patiën ten en op wetenschappelijken vraagstukken moge ons hier of daar te nuchter voorge komen zijn zeide spr.. wij leerden spoedig dat die nuchterheid geen koelheid was en dat hij warme belangstelling had niet alleen in zijn en ons werk, maar ook in onze per soonlijke aangelegenheden zijn groote recht vaardigheid en eerlijkheid wonnen tpnslotte altijd de harten van hen. die lang met hem omgingen velen van ons eTvoeren hoe nut tig en opvoedend het was af en toe onge zouten waaThpid te hooren. De leuze: met zeuren of er om heen pra ten. maar ronduit zeggen ja of ne'en, stem pelde zijn persoonlijkheid en heeft hem juist in staat gesteld krachtig en juist te leiden. Wij zullen die leuze niet vergelpn en bij onze pogingen haar toepassing te brengen telkens terug te dpnken aan onzen directeur en aan alles wat hij voor de gestichten heeft gedaan en voor ons geweest. Met e'en ..Hij ruste in vrede na zulk een lang en werkzaam Ipven" besloot spr Nadat nog een oud-patiënt, de heer Ver- straaten het woord had gevoerd, strooiden de aanwezigen als laatste groet bloemen op het graf. Een broeder van den overledene, de heer F. I. van der Kolk uit Amsterdam, dankte voor de belangstelling. AMBTSJUBILEUM VAN DEN HEER W. KROM. Zonder eenige offïcieele plechtigheid (dit is bij de Posterijen niet te doen gebruike lijk) heeft de heer K. Krom Zaterdag zijn 25-jarig ambtsjubileum herdacht Vele collega'9 en superieuren hebben hem den dag waarop hij vrij van dienst was tot een onvergetelijke gemaakt De Bond van R -K postpersoneel St. Petrus bood den heer Krom een geschenk onder couvert aan en ook de gezamenlijke bestellers boden een geschenk aan. WIJKGEBOUW „GELOOF, HOOP, LIEFDE" LANGESTRAAT. Zaterdagmiddag 3 uur waren in het Wijk gebouw aanwezig het bestuur van de af deling Leiden van den Nederl Protestan tenbond. alsmede de commissie voor het Wijkgebouw, daar de directeur, de heer G H. Dirkzwager, uit Maassluis, dien dag zijn betrekking zou aanvaarden. De heer A J de la Court opende deze bijeenkomst en zei o.a. tegen den nieuwen directeur, dat de werkzaamheden in het Wijkeehnuw vele en velerlei zijn. zooals de heer Dirkzwager in de afgeloopen week reeds heeft kunnen be merken. toen mej Snellen, de vorige direc trice. hem met een en ander op de hoogte heeft gesteld Deze wijk. zei verder de heer De la Court, was en is een van die deelen der stad. waar het wijkgebouwwerk hel meest noodig is De bevolking woonde daar in de onmiddellijke omgeving dpr fabrieken en had daarvan de gevolgen ondervonden Indertijd hadden eenige vrijzinniT-gods- dienstigen dit gevoeld en toen dit Wijkge bouw gesticht Het godsdienstig elempnt neemt een voorname plaats in in het werk. maar doel is toch niet proselieten te makpn: we trachten de menschen te verbeteren, op te heffen en eenig levensgeluk te brengen Mej Snellen hpeft 25 jaar lang haar beste krachten voor dit doel gegeven en we meenen in u. mijnheer Dirkzwager, een man te hebben gevonden met hart voor de arbeidende bevolking en we hopen, dat u haar werk zult voortzetten. De commissie laat u echter volkomen vrijheid van han delen. Ten allen tijde zal èn de commissie èn het bestuur der afdeeling N P B bereid zijn u de behulpzame hand te bieden Met deze woorden verklaart de voorzitter den nieuwen directeur geïnstalleerd. Hierop nam de heer Dirkzwager 't woord en verzocht eerst de aanwezigen enkele verzen van lied 183 van den Protestanten- bundel. getitpld ..Levenslust", te zingen l»t gedachte in dat lipd maakte hij tot de zijne, l'it ..Groei", het orgaan van den Vrijzinnig Chrïstelijken Jongeren-Bond. las hij voor: „Een sprookjp van het Leven". God houdt in zijn handen millioenen rag fijne draden van alle kleuren, de levens draden der menschen. Zij mepten daar van een weefsel maken naar eigen natfoon God geeft de kleuren vanaf hpf donkervioiot van de smart tot het zonnegoud van de vreugd. Als de mensch daarmee werkt eti zijn best doet. zijn ziel in zijn werk legt, dan zal het genade vinden in Gods oogen en passen in het tapijt, dat God van eeuwigheid tot eeuwigheid bereidt De heer D. hoopt ook zijn ziel te leggen in het hem toevertrouwde werk en met de hoop. dat God hem daarbij steunen zal. aanvaardt hij volgaarne zijn nieuwen werkkring en zal hij met behulp van de beide besturen met vertrouwen de toekomst tegemoet gaan. Hierna spreekt de voorzitter nog enkele woorden tot de familie van dpn heer D., waarop de vader antwoordt Na nog geza menlijk een kopje thee te hebben gebruikt, werd het gebouw en de orderafdeling „De Wijkverpleging" bezichtigd Dat de vrienden van het Wijkgebouw den nieuwen directeur en de commissie in hun streven mogen steunen, niet allepp door financieel hulp te verlpenpn. maar ook zoo mogelijk door jonge menschen aan te sporen als leiders der verschillende clubs behulp zaam te zijnl FEDERATIE VAN WONINGBOUW- VEREENÏGINGEN TE LEIDEN. In het Oclober-nummer van ..Volkshuis vesting". orgaan van de Federatie van wo- ningbouw-vereenigingen, deelt de redacteur mede, dat maatregelen overw^en worden om besmetting van woningen door wandge dierte te voorkomen. Gewezen wordt op den goeden maatregel door de woninvhouw- vereeniging „Tuinstadwijk" reeds sedert ja ren toegepast, n.l. om van de toekomstige bewoners een bewijs fe eischen van zuiver heid van den inboedel. Ook hii het verlee- nen van vergunning tot het houden van commensaals wordt door het bestuur dier vereeniging deze eisch gesteld. Zijn de wo ningen eenmaal hesmet dan vraagt het zui veren vaak groote moeite en kosten. Een vereeniging hier ter stede heeft in een jaar hiervoor f 1800 moeten besteden. Men wil thans deze zaak systematisch regelen Met de gemeentelijke autoriteiten en besturen van de bouwvereenigingen zijn reeds enkele conferenties gehouden Ook zal men trachten gelijkheid te brengen in de bepalingen ten opzichte van verhuring, huur'opzegging en toelaten van leden. SCHILDERSSTAKING GEËINDIGD. De schildersstaking in de Merelstraat Is geëindigd met een volledig succes voor de stakende gezellen. Na enkele conferenties, welke op verzoek van den werkgever werden gehcuden, is het volgende overeengekomen: Vooj den verzuimden tijd op Maandag en Dinsdag zal door den patroon f 10 per man worden uitbetaald. Omtrent de arbeids voorwaarden zullen voortaan de bepalingen van hel collectief contract gelden. Er zullen geen rancunemaatregelen wordpn genomen Alle gezellen komen weer op hun plaats terug. Mocht in verband met vermindering der werkzaamheden ontslag noodig zgn, dan zal hiertoe niet worden overgegaan dan na overleg met het bestuur der organisatie. In een Zondag door de stakende gezellen gehouden vergadering werd besloten op deze voorwaarden de staking op te heffen. Heden werd hot werk hervat. TERWIJL HEEL LEIDEN FEESTVIERDE De heer S F. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat tijdens afwezigheid van de be woners, uit zijn woning aan den Apothe- kersdijk een doosje, inhoudende een zestig gulden is ontvreemd Braak is niet gepleegd. De ongenoode gasten hebben zich waar schijnlijk door opensluiting toegang tot de woning verschaft. Ook op den Oude-Vest hebben onge- wenschte bezoekers zich gisteravond toe gang tot een woonhuis verschaft De heer v d L miste bij zijn thuiskomst f 30 Ook hier schijnt opensluiting te zijn gepleegd. Ds. A. D. Meeter, predikant bg de Ned.-Herv. Gem. alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Alphen aan den Rgn. Ir de voormiddag-godsdienstoefening voor jongeren in de Hooglandsche Kerk werd zrjneerw., na diens mededeeling van zgn bedanken, toegezongen Gezang 91 vs. 3. De heer Leo Mens heeft Zondag zgn ambt als organist der Pieterskerk alhier aanvaard. Do voorganger in de morgen- godsdienstoefening in die kerk, dr. Loeder, herdacht dit feit in zgn gebed De heer H. G. J. Wolf, die, zooals wjj reeds eerder meldden, Zondag j.l. den dag herdacht, dat hrj voor 25 jaar hier ter stent een zaak in sigaren, sigaretten en verdere rookartikelen oprichtte, heeft op dezen dag niet over gebrek aan bsiangstel.ing te klagen gehad. De deur van het winkelhuis Breo- straat 88, stond geen oogenbiik stil. bloemen en fruitmanden werden binnengebracht als moest er een tentoonstelling gehouden wor den. in totaal telden wij 50 bloemstukken, het een al fraaier dan het andere. Talloos velen kwamen den heer Wolf ccmplimenteeren, zoowel fabrikanten en leveranciers als klanten, terwijl daarnevens nog tal van schriftelijke en telegrafische gelukwenschen binnenkwamen. De heeren J. Holleman en D. A. M. Verstraaten. beiden alhier verwierven het poliliediploma van den Ned. R.-K. Politie bond „Sint Michael". Het bestuur der woningbouw-vereeni- ging „De Eendracht" zal op 10 December a.s. het 15-jarig bestaan feestelijk herden ken. Tn de groote Stadsznal zullen 's mid dags de kinderen der leden en 's avonds deze zelf aangenaam worden bezig gehou den. Ook is definitief tot de uitgave van een apart nummer van „Volkshuisvesting" besloten. Het bestuur der Nationale Slichting „Tehuis voor alleenstaande blinden" (Wolf- hezen) bericht ons. dat de opbrengst der collecte in deze gemeente f900 bedroeg. In het Naardermeer is Zaterdag j.l. een snoek gevangen, welke 18 pond woog, 1.05 lang was en volgens schatting van vis- schers pl m. 30 jaar oud moest zijn. In opdracht van den gelukkigen vanger wordt de monstervisch door den praepara- leur, den heer H. Cornet, alhier, opgezet. Gistermiddag omstreeks fi uur geraakte zekere T in de Oude Vest Ie water. De juist passeerende 15-jarige E. Kasteleyn. lid der zwemvereeniging ..De Zijl", sprong gekleed te water en bracht den drenkeling spoedig op het droge. Op den Stationsweg botsten heden middag omstreeks halféén de wielrijder De G. uit Leiden en de automobilist C P uit Amsterdam. die achter elkaar in de richting van de Steenstraat reden, tpgen elkaar De G's rijwiel werd vernield Het persoonlijk letsel was gering De schade zou door den automobilist worden vergoed. J. H. v. D. heeft geklaagd, dat hij tij dens de 3 Octoberpret door een onbekende met een mes is bedreigd. Mej H B uit Den Haag. is op het ge reserveerde terrein gisteravond geraakt door een schuitje van een zweefmolen Zij werd niet ernstig verwond en kon na door den E H. D. te zijn verbonden, per gewone auto naar huis gaan. O. S., die gisteravond, omstreeks half- elf, een slag op het hoofd van J ut had gemist, werd daarover zoo kwaad,dat hg den spullebaas P. v. W., zijn hoofd als daf van Jut beschouwende, een slag met een stuk talhout toebracht. P. v. W. kreeg een flinke bloedende wonde en moest zich door den E.H.D. laten verbinden. De „misslag" rekende hg O. S. maar oiet aan en de vrede was spoedig hersteld. J. C., uit Den Haag, heeft aangifte gedaan van vermissing van twee baddings. D. L. Z. in gisteren in bewaring ge steld omdat hg zicb met geweld had verzet tegen zgn arrestatie tegen dronkenschap. H. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hg door V. met een flesch op net hcolc is geslagen. H.'s linkeroor werd ge wond Hij moest dit oor in het Academisch Ziekenhuis laten hechten. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de vorige week opgenomen 201 volwas senen en 6 kinderen, in totaal 207 per sonen. HET VEREENIGD HAAGSCH TOONEEL. „De Tante uit IndiS", blijspel in 3 bedrijven van Henri van Wermeskerken. Na „Tropenadel", het mindere „Suiker- freule", en nu nog het veel mindere „De Tante uit Indië." We hopen van harte, dat de serie nu uit is, anders wordt het te bar De auteur voert zijn hoorders in dit tweede vervolg naar Amsterdam, waar de zuster van de hoofdfiguur van beide voor gaande stukken kamers verhuurt aan een gesjochten jonkheer en een handigen chauf feur. Plotseling wordt de familie rijk door den z.g. dood van de Indische zuster. De jonkheer zal ze in de élite introduceeren. Te midden van de rijkdom droom ontgoo cheling door den terugkeer van de dood gewaande die echter voor Sinterklaas gaat spelen, zoodat alles goed afloopt voor allen, behalve voor den jonkheer en zijn gasten. Dat is feitelijk het heele ge raamte van het stuk. De rest is maar op vulsel,vaak van zeer goedkoop allooi. Af en toe eens een geestigheid, die daarboven uitkomt, overigens flauw Zoo flauw, dat door een te-veel warempel nog wordt ge lachen. Esther de Boer—Van Rijk draagt de ge- heele vertolking. Zij vult het tooneel, alle bedrijven door Is zij eens af, dan is het tooneel leeg. In hoofdzaak o.i. te wijten aan het stuk daar de vertolking overigens niet zoo slecht is, al zijn er geen uitblinker*. Overigens is het -lig deze bekwame kunstenares zich te zien geven aan zulk een rol, waarbij zelfs de charleston te pas komt. En al moet men zich verbazen over de vitaliteit dezer actrice, dat zij op haar jaren nog daartoe in staat blijkt, bet blijft zielig. Niettemin op een 3-Oetober-avond, wan. neer men uitgelaten is, kan er nog wel van genoten worden. In zoo'd stemming is deze tante genietbaar. De schouwburg was geheel uitverkocht aan in feestvreugde verkeerenden en dus is er hartelijk gelachen en geapplaudis seerd. Vooral voor de draagster van het heele stuk. die al direct met applaus werd begroet. Haar werd bovendien een bou quet aangeboden door het Schouwburgbe stuur. In de pauze werd gecollecteerd voor het pensioenfonds der t-ooneelisten, die te oud waren om daarin te worden opgenomen. Deze collecte bracht, naar wij vernemen, f 105.90 op. Dinsdag a.s. gaat een reprise van dit stuk NED. BERV KERK. Beroepen: Te Herwenen en Aerdt. A. L. Th van der Veen te Beetzum; te Hooge- loon, R. Meeuwenberg, em -pred te Zeist; te Pultershoek, C. van der Wall te Rijn- zaterwoude; te Amsterdam. T. G van Reeuwijk, te Hilligersbertr: te Nieuw-Ven- nep, O v d Veen te Stadskanaal Aangenomen: Naar Engelen (N -Br.). H Limpers, te Akkrum-, naar Made c.a J. Sleenhuizen. cand Ie Utrecht, naar Vianen, N. Luvendijk. te Nipuwerkerk a d IJssel: naar Scherpenzeel. E Warmolts. te Hpprde: naar Angerlo (toez), Th. J. W. Israëls. te Granm'shergen (Ov.). Bedankt: Voor Alphen aan den Rijn A D Meetpr. te Leiden: voor Putten o d Ve- luwe. J. C Wnlthers. te Onstwedde: voor Giethoorn, L. .1. Cazemier. tp Gieterveen. GEREF KERKEN. Drietal: Te Dokkum: W E. Gerritsma. te Oudega; J H Kroeze, te Reitsum en N. Postema te Veendam. Tweetal: Te Antwerpen: J. W Esselink te Eindhoven en D Chr. Karssen. te Hattem Beroepen: Te Bussum (2de pred.-pl.), dr K. Dijk, te Gravenhage-West; te Wormer, A. Mout. cand te Botterdam. Bedankt: Voor Middelburg en Delft. P Deddens, te Rijswijk (Z.-H.); voor Tzum. K. Holwerda fe Westerlee. GEREF. KERK IN H. V. Bedankt: Voor Rotterdam, E. L. S wel ik, te Tienhoven (Utr.). GEREF GEMEENTE. Beroepen: Te ïerseke, G. H. Kersten, te Rotterdam (voorheen te ïerseke). CHR. GEREF KERK. Bedankt: Voor Dokkum: P. Zwier te Pa- pendrecht. VRIJZINNIG GODSDIENSTIGEN. Onder voorzitterschap van ds. G. J. A Offerhaus uit Eernewoude hield de Ver. van Vrijzinnig Godsdienstigen voor Militairen en Mil. Tehuizen gisteren haar algemeene jaar vergadering te Amersfoort. In zijn openingswoord deelde de voorzit ter mede dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging niet ongunstig is geweest. De periodipk aftredende bestuursleden, de heeren Caslelevn. kapitein Sas. dr. Offer haus en dr. Miedema, werden als zoodanig herkozen. BINNENLAND. Welgeslaagde 3-October-feesten te Leiden. (2de Blad). Luitenant Koppen met de „Postduif" te Bushire aangekomen. (3de Blad). Een overeenkomst tnsschen de Neder- landsche Omroepvereenining en dec A. N. R. O.). (Binnenland 3e Blad). Onze vroegere gezant te Berlijn, W A. F. baron Gevers, is te Bern overleden. (Bin nenland, 3de Blad). Een nieuw bankbiljet van 25 gulden. (Binnenland. 3de Blad). Het verplichte zevende leerjaar wordt niet op 1 Januari ingevoerd. (Kerk en School. 1ste Blad). Te Amsterdam is een 50-jarige dienst bode bij een brand gestikt. (Gemengd. 3de Blad). Drie personen verdronken bij een anto- onpeluk te Vinkeveen. (Gemengd 3de Blad). De moord te Maastricht opgehelderd? (Ge mengd, 3de Blad). Een nieuw succes van mr. Carp bij de zeilwedstrijden in Amerika. (Sport. 3e Blad). Gapablanca neemt de leiding in den strijd om het wereldkampioenschap schaken. (Sport, 3e Blad) BUITENLAND. De feesten ter eere van den 80sten ver jaardag van Hindenburg. (Buitenl Ie Blad) Wordt de sovjet-gezant Rakofski toch teruggeroepen? (Buitenl. en Tel.. 1ste Blad). Een complot in Spanje ontdekt. (Buitenl. en Tel.. 1ste Blad). Trotzky wordt uit de communistische partij gezet. (Buitenl., 1ste Blad). Bij de begrooting werd gesproken over het bouwfonds voor een nieuw tehui9 te Harder wijk Besloten werd f 400 voor dit bouw fonds uit te (rekken. Bij de plannen voor het nieuwe vereem- gingsjaar werd bestolen zooveel mogelijk in geschrift propaganda te maken voor de ver eeniging. opdat de inkomsten de zoo hoog noodige vermeerdering zullen krijgen Uit de verschillende besprekingen bleek dal er voor heide tehuizen nog zeer veel gedaan kan worden, doch de beperkte inkomsten laten geen groote uitgaven toe. Hel bestuur zal voor deze zeer belangrijke zaak een op lossing trachten tp vinden Na bespreking van enkele punten van internen aard, o a betreffende verbeterin gen aan de gehouwen organiseeren van èur- sussen enz., werd de vergadering gesloten. LEIDSCHE UNIVERSITEITSDAG TE HAARLEM. Dit jaar is de Leidsche Universiteitsdag, uitgaande van het Leidsche U'niversiteits- fonds, ter gelegenheid van den gedenkdag van het Ontzet van Leiden, te Haarlem gehcuden in het gebouw der Hollandsche Maatschappij voor Wetenschappen. Vele be langstellenden waren aanwezig. De oud-hoogleeraren der Leidsche Univor- siteit prof. dr. P. J. Blok en dr. H. A. Lorentz waren zoo welwillend de viering op te luisteren door het houden van een lezing. Prul. dr. H. A. Lorentz deed enkele grepen uit hetgeen ta Leiden op het gebied van de natuurkunde en wat daarmede samenhangt gedaan is. Na herinnerd te hebben aaD de onaerzoekingen van Willebrord Sneilius en aan de betrekkingen, die tusschen de Leid sche Universiteit en Christiaan Huygens be staan hebben, besprak hg de in de 18de eeuw door Jan van Musschenbroek voor den hoogleeraar 's-Gravensande vervaardigde instrumenten. De collectie daarvan is thans, d2" 1 zij de zorgen van dr. C. A. Crommelin, op waarige wijze in het Natuurkundig La- bcratorium te Leiden tentoongesteld. Spr. stond vervolgens uitvoeriger stil bij de proeven van Kamerlingh Onnes over den toestand der metalen en bij de onderzoe kingen van Einthoven met zgn snaargalvano meter Aan de groote verdiensten en de buitengewone bsscheidenheid van Einthjven, door wiens overlijden de Universiteit een zoo zwaar verlies leed. werd warme hulde gebracht. Tenslotte wees prof. Lorentz er op, dat Kamerlingh Onnes en Einthoven tal van onderzoekers uit den vreemd enaai loeiden hebben gelokt. Zoo hadden zij voor hun desl er toe bijgedragen dat de beteekenis der Universiteit als school van hooger onderwgs in den besten zin van het woord, niet tot Nederland beperkt bleef. Fxof. Blok sprak over de bezwaren, die men tegenwoordig heeft tegen het onderwgs in de geschiedenis. Spr. somde o.a. als be zwaren tegen geschiedenisonderwijs op men neemt het kwalijk, dat dit onderwijs niet voerspellen kan; men heeft bezwaar tegen v

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1