DE MILLIONNAIR ALS MODEL BUITENLAND. VARIA. MARKTBERICHTEN. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Gisteren kwam op den straatweg Röhrs- dorf naar Deutsch-Gabel in Tsjecho-Slowa- kije op een onbewaakten overweg een trein ln botsing met een personenauto. Alle in Je auto gezeten personen werden gedood; de auto werd geheel versplinterd. GROOTE BRANDEN. Naar uit Belgrado wordt gemeld, is een heel dorp nabij Opulin in Zuid-Slaviê door een grooten brand vernield. Een kind kwam in de vlammen om, ter wijl een vrouw van schrik krankzinnig werd. De aangerichte schade wordt op meer dan 2 millioen dinar geschat e De Allerheiligen-kerk te Eastbourne is door brand verwoest. Alleen de toren is gered. De schade wordt op <0.000 p. et geschat Zij was in 1879 gewijd en van natuur steen in Gotischen stijl gebouwd. EEN GEVAARLIJK KRANKZINNIGE. In een vlaag van waanzin heeft te Mar seille een man zes personen met geweer schoten gewond. De politie legde hem neer op het oogenblik, dat hij weer wilde schieten. DE CYCLOON BOVEN ST. LOUIS. Volgens een officieel bericht bedraagt hef aantal dooden te St. Louis in het geheel nu 87. In de ziekenhuizen zijn 700 gewonden opgenomen, terwijl een veel grooler aantal gewonden in particuliere behandeling is. De aanzienlijkste woonwijk van de stad heeft het meeste geleden. Het standrecht is afgekondigd, zoodat een ieder, die op plun deren wordt betrapt, terstond doodgeschoten wordt. BLANK EN ZWART. Aan een middelbare school te Gary (Iilli- nois) ia een staking onder de leerlingen uit gebroken met een blanke huidskleur. De oorzaak is dat er 24 negerjongens tot de sdhool zijn toegelaten, die vroeger alleen door blanken bezocht werd. De stakertjea eischen, dat de zwarte jongens naar een andere adiool zullen worden gezonden, maar het schoolbestuur zegt dat het niet gaat, om dat er op de andere scholen geen plaats is. Ook eischt het schoolbestuur op zijn beurt, dat de booze knapen, die reeds drie dagen uit school weggeloopen zijn, al het ver zuimde werfc zullen inhalen. DE ALGEMEENE TOESTAND. China's aanwezigheid gewenscht. De opiumcomimsBie, te Genève bijeen, zal stappen doen om China ook vertegen woordigd te krijgen, terecht van oordeel, dat de afwezigheid van een der belang rijkste belanghebbenden schadelijk is. DUITSCHLAND. Hindenburg** 80sten verjaar dag. Geen doodstraf meer ln Hessen. Ter eere van Hindenburg's 80en verjaar dag worden tal van stichtingen in het leven geroepen. Hedenavond ia er een diner, door offi cieren aangeboden, dan fakkeloptocht. Mor gen groote receptie en huldiging door ver- eenigingen en schoolkinderen, waarna feest maal.: De Landdag van Hessen heeft een socia listisch voorstel aangenomen, Volgens het welk in Hessen geen doodvonnis meer vol trokken mag worden. FRANKRIJK. De antonomie-partij in Elzas- Lotharingen. De autonomistische partij van Elzae- Lotharingen heeft thans haar programma gepubliceerd. In de inleiding wordt er op gewezen, dat de partij zich ten doel stelt het tot etandkomen van een vrij Elzas Lotha ringen, dat tot de Vereenigde Staten van Europa behoort en als bemiddelaar tusschen Frankrijk en Duitschland wil optreden. De parlij wenscht zich van ieder vijande lijk streven tegenover Frankrijk of het Fran- eche volk te onthouden. Het programma der partij omvat 17 pun ten, o.a. handhaving van het karakter van Elzas-Lotharingen, overheersching van het Duilsch in het openbare leven, bestuur van het land door geboren Elzassers en Lotha- ringers, verbetering vai) de rechtspraak, overdracht van de spoorwegen en de rijk dommen van den bodem aan het volk van Elzas-Lolharingen, stichting van een eigen staatsbank en een eigen post, hervorming der belastingen, invoering van een eigen talstelsel, kiesrecht voor de vrouwen, valo risatie van de Duitsche oorlogsleeningen en voorts verschillende eischen op sociaal politiek gebied. ENGELAND. De begrooting voor 1928. Verwacht wordt, dat 1928 een critiek jaar zal zijn voor de conservatieve partij, daar de begrooting een harer grootste problemen dreigt te worden. De premier heeft den ongevronen stap gedaan den Kanselier van de Schatkist, Ohurchill. op zijn landhuis in Kent op te zoeken en het is waarschijnlijk dat de volgende week op de partijconfe- rentie te Cardiff bij de bespreking van de voorstellen der bezuigingscommissie de aan gelegenheid wel ter sprake zal komen Er heerscht groote ongerustheid in de partij over het uitblijven van bezuinigingen en het steeds grooter worden van de uit gaven. LUXEMBURG. Slniten van verdragen. Naar verluidt zal Luxemburg een ver drag van conciliatie en arbitrage sluiten dat voorloopig Luxemburg, Belgis en Frankrijk zou betreffen. Later zou getracht worden Duitschland bij dit verdrag te be trekken. Deze drie verdragen zouden het tractaat vervangen, waarbij het internatio naal statuut van het groothertogdom is vast gelegd. GRIEKENLAND. Venlxelos weer siek. Uit Athene wordt gemeld, dat een specia list bij Venizelos ontboden is, die aan ader ontsteking lijdt. Zijn toestand is slecht. RUSLAND. Tegen de oppositie. Een twaalftal opposities-leden zijn door de centrale der communistische partij uit de partij gezet. ZUID-SLA VIE. Naar bezuinigingen. De ministerraad heeft volgende bezuini- gingsprogTam vastgesteld: opheffing van overbodige departementsafdeelingen en vereeniging van ©enige ministeries, waar door hun aantal van achttien tot twaalf wordt teruggebracht; inkrimping of op heffing van bepaalde takken van dienst, waarvan de functies geconcentreerd en ver- eenigd zullen wordenreorganisatie vian de diensten van verschillende ministeries; haar hergroepeering in de richting van het Franoche of Duitsche stelsel; vereenvou diging van de administratieve procesvoe ring door beperking van de formaliteiten, waardoor het mogelijk wordt het aantal ambtenaren tot het' strikt noodige in te krimpen; de vervulling van vacatures met dienstdoende ambtenaren of door een keuze uit de reeds gepensionneerdte ambtenaren; rationaliseering en commercialiseering van de staatsondernemingen en instellingen door ze over te doen aan het particuliere initiatief of concessies te verleenen aan autonome lichamen en hervorming van die gene, die de staat in eigen regie moet hou den en waarvan hij het bestaan uit edgen middelen moet verzekeren. uit het Engelsch door OSCAR "WILDE, B Alleen mêt geld ben je wat met een aan trekkelijk uiterlijk; anders heb je er niet veel aan. Romantisch-zijn is een voorrecht, alleen aan rijken beschoren; maar is niet Iets, dat werkloozen zich kunnen toestaan. Het is beter om een vast inkomen te heb ben dan om boeiend te zijn. Dit zijn groote waarheden van het mo derne leven, die Hughie Erskine maar nooit recht begrijpen kon. Arme Hughie I We moeten toegeven, dat zijn verstandelijke ga ven niet direct van groote beteekenis wa ren Hij zei nooit iets tintelends van geest of desnoods iets boosaardigs in zijn heele leven. Maar hij was buitengewoon knap van uiterlijk, met zijn bruine, gekrulde haren, zijn zuiver profiel en zijn grijze oogen. Hij was even gemakkelijk in den omgang met mannen als niet vrouwen en hij bezat alle mogelijke eigenschappen, uitgezonderd de kunst om geld te verdienen. Zijn vader had hem zijn zwaard en ettelijke deelen geschiedenis-boeken nagelalen. Hughie hing het eerste boven zijn spiegel en borg de laatste op tusschen de enkele romannetjes, die hij bezat; verder leefde hij van twee honderd pond per jaar, die een oude tante hem vermaakt had. Hij had van alles al geprobeerd. Hij was in een geldzaak, gedurende zes maanden, geweest, maar wat waagt een vlinder zich tusschen speculanten la hausse en la baisse 1 Thee-koopman was hij ook geweest; een beetje langer nog, maar hij had al gauw genoeg gekregen van Souchong- en pecco- thee; toen had hij het in sherry-dry gespro- beerd. Maar dat beantwoordde heelemaal niet aan de verwachtingen; de sherry was eenigszins te droog. Ten langen leste werd hij niets, wat hij alleen maar een bekoor lijke, met-geslaagde jongeman met een vol maakt profiel en geen betrekking. En om de zaken te verergeren, had hij zich ook nog verliefd. Het meisje van zijn hart heette Laura Merton en was de doch ter van een gepensionneerden kolonel, die zijn goed humeur en zijn goede spijsver tering in Indié verloren had en noch het een, noch de ander ooit teruggevonden. Laura aanbad hem en hij was op de knieën voor haar. Zij vormden samen het mooiste paar uit Londen, maar.zonder rooien duit. De kolonel mocht Hughie heel graag, doch van een verloving wilde hij niets weten. „Je kunt bij me komen, wanneer je tien duizend pond van je zelf bezit, en dan zullen wij eens zien, mijn jongen," luidde zijn onverzettelijk antwoord; Hughie zag er dan na zoo'n gesprek ellendig uit en moest Laura wel opzoeken om zich te laten troosten. Op zekeren morgen, op weg naar de familie Merton, liep hij op bij een zijner groote vrienden, Alan Trevor, die schilder was. Trevor was schilder en artiest beide, en artiesten zijn onder het groote aantal schilderenden zeldzaam. Het was een vreemde, ruwe man met een gezicht vol zomersproeten en een rooden, onverzorgden baard. Maar als hij zijn penseel opnam, was hij de echte kunstenaar en zijn schilde rijen werden gretig verkocht. Hughie had dadelijk een groote attractie op hem uitge oefend, en het moet gezegd, dat was enkel en alléén om zijn persoonlijke bekoring. „Het eenig soort menschen, die een schil der moet kennen," placht hij te zeggen, „zijn die menschen, die dom en mooi zijn; menschen, die een artistiek genot schen ken, als men naar ze kijkt en een intei- leclueele ontspanning als men met ze spreekt. Mannen, die schatten, en vrouwen, die snoesjes zijn, regeeren de wereld, ten minste dienden dit te doen." Maar toch. naarmate hij Hughie nader had leeren kennen, mocht hij hem ook graag om zijn openhartige, zorglooze, op gewekte natuur en had hij hem, ten allen tijde, toegestaan vrij in zijn atelier op te loopen. Toen Hughie binnentrad, vond hij Trevor bezig de laatste hand te leggen aan een prachtig, levensgroot portret van een be delaar. De bedelaar zelf poseerde op een verhoogd platform in den hoek van het atelier. Het was een verschormpelde, oude man met een gezicht als van gekreukeld perkament en met een zeer zielige uitdruk king. Over zijn schouders hing een grove bruine jas. vol gaten en scheuren; zijn lompe schoenen waren gelapt en ver knoeid; met zijn eene hand leunde hij op een ouden stok, en met de andere hield hij zijn gedeukten hoed uitgestoken voor een aalmoes. „Wat een bijzonder model 1" fluisterde Hughie, terwijl hij de hand van zijn vriend schudde. „Een bijzonder model I" riep Trevor met doordringende stem uit; „ik wil het geloo- ven! Zulke bedelaars als deze hier vindt je niet eiken dag. Een echte vondst, kerel 1 een levende Velasquez. Wat een ets zou Rem brandt van hem gemaakt hebben." „Arme, oude ventl" zei Hughie, „wat ziet hij er ellendig uitl Maar, nietwaar, voor jullie, schilders, is zijn gezicht zijn fortuin?" „JuistI" antwoordde Trevor, „je wilt toch niet, dat een bedelaar er gelukkig uit zal zien?" „Waf verdient een model met poseeren?" vroeg Hughie, nadat hij zich aangenaam in een hoek van den divan had geïnstalleerd. „Een shilling per uur." „En hoeveel verdien jij met deze schil derij, Alan?" „O, voor dit krijg ik twee duizend." „Pond?" „Guinjes, Schilders, dichters, doctoren krijgen altijd guinjes." „Nu, ik vind, dat het model er percen ten van moest hebben," riep Hughie lachen de uit, „zij werken even hard als jij." „Onzin, onzin I Let alleen eens op het werk, dat het opleggen van de verf yereischt, en dan het staan vóór den ezel, den heelen, langen dag! Het is alles heel gemakkelijk praten voor jou, Hughie, maar ik verzeker je, dat er oogenblikken zijn, dat „Kunst" bijna de waardigheid van „handenarbeid" bereikt. Maar je mag nu niet babbelen, ik heb erg veel te doen. Steek een sigaret op en houd je mond." Na eenigen tijd trad de bediende binhen en deelde Trevor mede, dat de lijstenmaker er was en hem wilde spreken. „Loop nog niet weg, Hughie," zei hij, toen hij heenging; „ik ben direct terug." De oude bedelaar maakte van deze ge legenheid gebruik om even een oogenblik uit te rusten op een houten bankje, dat achter hem stond. Hij zag er zoo verlaten en droevig uit, dat Hughie niet kon nalaten hem grondig te beklagen, terwijl hij naar eenig geld in zijn zakken tastte. Een sove reign en wat kopergeld was het eenige, wat hij ontdekte. Arme, oude kerel 1 dacht hij bij zichzelf, hij heeft het nog meer noo- dig dan ik, „de eerste veertien dagen geen bakje, Hughie," zeide hij tot zichzelf en hij liep het atelier door en stopte de sovereign in de handen van den bedelaar. De oude man schrok even en een flauwe glimlach gleed over zijn verdorde lippen. „Dank u, meneer," zeide hij, „dank u." Toen kwam Trevor weer binnen en Hughie nam afscheid, een beetje verlegen over wat hij gedaan had. Hij bracht dien dag met Laura door, kreeg een allerliefst standje over zijn vrijgevigheid en moest te voet naar huis terug. Dienzelfden avond liep hij de „Palet- club" binnen, waar hij Trevor vond zitten in de rookkamer, achter een whi9key-soda. „En vertel eens, Alan, heb je de schil derij naar genoegen afgekregen," vroeg hij. terwijl hij een sigaret opstak. „Af en gelijst er bij. ouwe jongen," ant woordde Trevor, „en jij, jij hebt een ver overing gemaakt. Dat oude model, dat je kent, is verrukt van je. Ik moest hem alles over jou vertellen wie je was, waar je woont, hoeveel je inkomen bedraagt, welke vooruitzichten je hebt „Beste Alan," riep Hughie uit, „waar schijnlijk zal ik hem mij wel zien opwach ten, als ik naar huis gal Maar je houdt mij voor den mail Arme duivelI Ik wou. dat ik iets voor hem doen kon. Ik heb hoopen oude kleeren thuis; denk je, dat hij er iets van hebben wil? De zijne hingen in flar den om zijn lijf." „Maar daardoor zag hij er juist eenig- mooi uit! Ik kan hem toch niet in avond toilet schilderen? Wat jij lompen noemt, noem ik poëzie. Wat jou armoede toe schijnt. is vol schilderachtige bekoring voor mij. Maar ik beloof je, ik zal hem je offer vaardigheid meedeelen." „Alan," zei Hughie ernstig, „jullie schil ders zijn met elkaar een hartelooze bende. „Het hart van een artiest is zijn hoofd, en buitendien, het is onze taak om weer te geven de wereld, zooata wij haar zien, niet haar te hervormen, zooals wij zouden wenschen. Laat iedereen bij zijn leest blij ven. Maar vertel mij nu eens, hoe Laura het maakt. Het ouwe model was in hooge mate in haar geïnteresseerd. „Je wilt toch niet beweren, dat je over haar met hem hebt gepraat," vroeg Hughie. „Ja, zeker, dat beweer ik wel. Hij is heelemaal op de hoogte van den onver- murwbaren kolonel, de snoezige Laura en de 10.000 pond. „Jij bracht dien ouden bedelaar op de hoogte van al mijn intieme gelegenheden?" riep Hughie vuurrood en kwaad uit. „Beste jongen." lachte Trevor, „die oude bedelaar, zooals jij hem noemt, is een der rijkste menschen van Europa. Hij zou heel Londen morgen aan den dag kunnen op- koopen, zonder buiten zijn boekje te gaan. Hij bezit een huis in elke hoofdstad, hij eet uit gouden scholels en hij kan Rusland beletten zich in den oorlog te begeven, wanneer hij dit zou wenschen. „Wat bedoel je met dit alles?" „Wat ik zeg De oude man. dien je van daag in het atelier zag. is baron Hausberg. Hij is een groot vriend van me. koopt al mijn schilderijen en zoo meer en gaf mij de opdracht, een maand geleden, hem als bedelaar te schilderen. Ja, wat zal ik er van zeggen. De fantasie van een million- nair, kunnen we 't noemen. En ik kan niet anders getuigen, dan dat hij een pracht kerel was in zijn lompen, of beter gezegd, in mijn lompen; het is ouwe rommel, dien ik uit Spanje eens mee heb gebracht." „Baron Hausberg 1" herhaalde Hughie, geheel overbluft, „en dien heb ik nog wel een sovereign gegeven 1" „Ja, ja, dien jij een sovereign hebt ge geven! En Trevor barstte in luid gelach uit. „Beste jongen, die zie je nooit weer terug. Son allaire c'est l'argcnt des autres." „ik vind, dat je mij had kunnen waar schuwen, Alan," zei Hughie, „nu heb je me al een heel dwaas figuur laten slaan." „Wat zal ik er van zeggen, Hughie. Ten eerste zou het nooit in mijn brein zijn op gekomen, dat jij om je heen aalmoezen zou strooien, op zoo kwistige wijze. Ik kan be grijpen, dat je een mooi model een kus geeft, maar dat je een sovereign aan een leelijk, oud model zou wegschenken, neen, dat had ik nooit kunen denken. En verder was ik dien dag eigenlijk voor niemand te spreken, en toen jij binnenkwam, wist ik niet of Hausberg het wel goed zou vinden, dat zijn naam genoemd werd. Je herinnert je, dat hij niet bepaald gekleed was." „Wat een eend zal hij me vinden." „Heelemaal niet. Hij was zeer monter, na je vertrek; hij deed niets dan in zichzelf grinneken, waarbij hij zich voortdurend in de oude handen wreef. Ik kon er niet ach ter komen, wat do reden was van zijn be langstelling in jou, maar nu begrijp ik alles. Hij zal jouw sovereign voor jou beleggen, Hughie, hij zal jou den interest elke zes maanden betalen en een leuke mop hebben om na tafel aan zijn vrienden te vertellen." „Ik heb toch een mal figuur geslagen, hoor," bromde Hughie. „Het eenige goeie, wat ik nu doen kan, is mijn bed op te zoeken; beloof mij, Alan, dat je niemand iets van dit alles vertelt. Ik zou geen raad weten." „Malligheid. Het strekt jouw menschlie- vendheid tot eer. Maar loop nu niet weg, Hughie, steek een andere sigaret op en ver tel me dan zooveel van Laura* als je zelf begeert" Maar Hughie was niet te overreden; hij wou naar huis, voelde zich vervelend en liet Trevor in een lachbui achter. Den volgenden morgen, zittend aan zijn ontbijt ontving hij een kaartje met het volgende adres: Monsieur GUSTAVE NAUDIN. de la part de M. Ie baron HAUSBERG. „Dat is zeker ter opheldering," mompelde hij in zichzelf en gaf den knecht order den bezoeker binnen te laten. Een oude heer, met gouden bril en grijze haren, kwam de kamer binnen en vroeg, met een licht Fransch accent: „Heb ik het genoegen meneer Erskine te spreken?" Hughie boog. „Ik kom uit naam van baron Hausberg. De baron. „Ik vraag u dringend, meneer, hem mijn excuses aan te bieden," stamelde Hughie. „De baron," vervolgde de oude man met een glimlach, „heeft mij opgedragen u dezen brief ter hand te stellen," en hij overhan digde hem een gezegelde enveloppe. Buitenop stond geschreven: „Een huwe lijkscadeau voor Hugh Erskine en Laura Merton, yan een ouden bedelaar',, en bin nen in zat een cheque van 10.000 pond. Toen zij getrouwd waren, was Alan Tre vor de getuige en de baron hield een speech aan het trouw-dejeuner. „Millionnair-modellen," merkte Alan op, „zijn zeldzaam, maar, drommels, model-, inillionnairs. nog zeldzamer!" HET SPINNEN YAN VLAS EN HET WEVEN TOT LINNEN. Het is, zegt de „Manufaclurier" aan geen twijfel onderhevig, of in het begin onzer jaartelling werd in deze streken vlas ge sponnen en tot linnen verweven. Ten over vloede zij hier daarom nog de woorden aan gehaald van den natuurkundigen Plinius, die bij de uitbarsting van den Vesuvius in het jaar 69 n. Chr. omkwam: „In geheel Gallis weeft men linnen stoffen; ook doen het reeds de vijanden aan gene zijde van den Rijn; hunne vrouwen kennen zelfs geen ander schooner gewaad." De Ger- maansche vrouwen sponnen en weefden die stoffen zelf en dat wel hoofdzakelijk in daartoe ingerichte kelders, zooals blijkt uit de woorden van genoemden Plinius: „In Germanië zat men in den grond lijnwaad Ie weven." Later lielen de aanzienlijke vrou wen het ruwste en zwaarste werk door „on- derhoorige maagden" verrichten. Langza merhand begonnen hier ook de mannen linnen stoffen (e dragen; met de vervaardi ging dier stoffen bleven in de eerste tien eeuwen de vrpuwen belast. Hieruit blijkt dus, dat in een tijdsverloop van f000 jaar maar heel weinig is ver anderd. De belangstelling voor de vervaar diging van kleedingslukken verflauwde echter geenszins. Dat blijkt o m. uit de woor den van Eginhard. den geschiedschrijver van Karei den Grooten, die ons meedeelt, dat deze machtige vorst, evenals weleer Keizer Augustus, geen andere kleeren wilde dragen dan die, welke door de Keizerin of haar dochters waren gesponnen en gewe ven. Karei liet deze laatste met zijne zonen in de wetenschap onderwijzen, doch terwijl de jongens zich in ridderspelen oefenden, moesten de meisjes zich bezig houden met spinrokken en spil en anderen wolarbeid. In een verordening van het jaar 813, welke voor het geheele rijk gold, bepaalde Karei: „Onze vrouwen, die bij onze bezig heden onze dienaren zijn, hebben voor wol en linnen en voor de vervaardiging van jakken en rokken (ook voor mannen) zorg te dragen". Op zijn landgoederen liet hij bij zondere vrouwengestichten oprichten, waar in slavinnen onder een opzichtster garen moesten spinnen, doeken weven en kleede- ren maken. Zijn moeder Berlha schijnt zelve het opzicht in zulk een inrichting tc hebben gehad; in de sage draagt zij althans den bijnaam van „de Spinster", Ook onder de Duitsche Keizers, die na 813 het bestuur over Twente voerden, wa« het spinnen en weven een hooge eer bij da vrouwen. Prinses Luitgard, de eenige doch. ter van Keizer Otto 1 (936973) wordt eed ijverig spinster genoemd en van Keizerin Kunigonde, gemalin van Keizer Hendrik II wordt medegedeeld, dat zij na het overlijden van haar gemaal in 1024 het purper aflegde om voortaan een donker kleed te dragen, dat zij zelve had vervaardigd. Het spinrokken was toen nog algemeen het zinnebeeld der vrouw, evenals het zwaard dat van den man. Het was de trota der Duitsche vrouw te kunnen zeggen: „al het gewevene in mijn huis is door mij of onder mijn toezicht gemaakt" en zelfs voor adellijke dames en vorstinnen was het een zaak van eer zelf bewerkte kleederen ta dragen. Spinvertrek en weefkamer ontbra. ken zoo min op den burcht als in het huis van den poorter of in dat van den boer, ver. telt Dr. Benthem in zijn werk „Geschiedenis van Enschedé". Dat er echter ook reeds vroeg voor loon gesponnen en geweven werd. bewijst het feit. dat in ons land in het laatst der 12e eeuw de vrouwenvereenigin- gen der Bagijnen ontstonden, die zich spoe. dig over geheel West-Europa verbreidden en wier leden door spinnen, weven en „der gelijke vrouwelijke bezigheden" in haar levensonderhoud voorzagen, PROFETEN OP UITHANGBORDEN. In 1672, ongeveer drie maanden vóór dan moord op da De Witten, liet de Amstep. damsche poëet Jan Zoet de beeltenissen van Johannes den Dooper, Johan van Oldenbarne- velt en Jan de Witt op een uithangbord voor zijn deur schilderen met er onder deze regelst ,,'t Is zestienhonderd jaar of daaromtrent geleden, Dat d* eerste Heer Sint Jan het hoofd wierf afgesneden. en vijf en vijftig zijn varvnld op dezen dag dat hier de tweede 't hoofd verloor met eenen elag. En als de darde komt een wreede doet ta sterven. Dan ral ons vadarlant weer d' oude vrij. heid erven." Jan Zoet was, voor zooveel den dood van Van Oldenbarnevelt betreft, een weinig met de tijdrekening in de wardoch 't gebeurde wel meer, dat zijn hoofd niet volkomen helder was. Hij zag evenwel beter in de toekomst, dan in 't verledene, en zijn profetie aangaande Jan de Witt, werf vervuld. Een andere profeet op zjjn uithangbord was een Arnhemsche kleermaker, die in 1674 op zijn uithangbord liet sohilderenl „Mijn hart getrou Aan den Hoogedelgeboren Sijn Koninklijke Majesteit Den Prins van Nasson, Ik wensch U toe uit al mijn verstant, Dat (lij moogt worden Hertog van Gelderland, Daartoe een Graaf van Holland uitgelezen. Wie drommel zou daar tog tegen wezen7" Toen Prins Willem III in Febr. 167a, op raad var de Staten van Holland, de aangeboden hertogelijke waardigheid van de hand wees, zal de snijder wel vreemd heb. ben opgekeken. Zijn wensch werd dus niet vervuld; de profetie echter, die in de titelatuur in don tweeden regel lag opge« sloten, kreeg 14 jaar later haar vervulling. LEIDEN, 1 October 1927: Prima fabrieks- boter 12.35 per K.G.; goede fabrieksboter 12 20—12 60 per K G. wegende 1600 K.G. Handel matig. Turfmarkt van den 26 Sept. tot en mei 1 October 1927. Aangevoerd: 160.000 lange turf prijs f 10f 11 per 1000 stuks. ALPHEN, Veiling van 30 Sept. 1927. N V, Tuinbouwveiling .Alphen aan den Rijn", Spinazie f 14.20; Heerenboonen f 1122J Snijboonen f34.40; Postelein 16.407.803 Pondsperen 15.50—6; Knolperen f6.306J Geezewilden 17.10; Blosméappelen f7.20— 10.10; Pippelingappelen f 4.20—4.30; Spruit, kooi I 18.30 per 100 K.G. Peen (3—7.10; Kroten f 23.10 Andijvie f 1.402.90 pet 100 bos. Kropsla I f1 502.90; Komkom mers I f 6; Bloemkool I f 14—17.50; Bloem, kool II f2 906; Savoyekool f412.50; Roodekool f 8.60—9.50, Meloenen f 1023 per 100 sluks. Druiven f 2330 p. 100 pond, Eiereuveiling van 29 Sept. 1927 Aanvoer 4498 stuks. Kipeieren f8 409.40; Eendeie ren f 67.20; Kalkoeneieren f 10 per 100 sluks. KATWIJK AAN DEN RIJN, 30 Sept. Vei. Iing tuinbouwver. Katwijk 4 O Eigenhei., mers per 25 K.G. f 1.30—f 2.30; uien per 100 K.G. f4.40f4.80; peen per 100 KG. f4.— [4.10; peen per 100 bos f5 50f 7.201 bloemkool per 100 f23.20f30 10; roode kool per 100 f 10 10f 13.2;gele-koo) per 100 fllf 113.80. Aanvoer 200-maal 25 K.G. gr. aardapp.; 1800 K.G. uien; 1700 bos peen; 20.200 stuks bloemkool. NOORDWIJKERHOUT, 30 Sept. Op de veiling aan Piet-Gjjzenbrug waren nog 800 zakken boonen aangevoerdprijzen f 1.60 —f2.50 per zak van 10 K.G. De volgenda weck worden de laatste veilingen gehouden. RIJNSBURG, 30 Sept. Bloemenhandel, Met oen paar dagen goed weer komt on middellijk de massa weer afzetten en zoo was er gisteren weer een groote aanvoer. Niettemin waren sommige soorten bloemen nog goed prijzig. Dahlia's gingen van f 1.90 tot f4.10. Pompon-dalia's f0.500 85. He- batbus f 0.851.06, kleinbloemige f 0.50— 0.65. Chrysanthen in meerdere kleuren f 0.16—0.33 p. bos, Anjers fO.lO0 18, Herfstasters f 0.11—0.14 .Montbretéa's f 0.25 —0.30, Primulinua f 0.40—0.48, Margrieten f 0.200.22, Actea's f66.10, Asters, rood f O 340.40, idem blauw f 0.400.45, idem wit f 0.60—0.95. ROELOFSARENDSVEEN 30 Sept. 1927. Meloenen 212 cent per stuk. Tomaten .V. 6 50—9.00 Idem B. 4 50—8 00 Idem C. 3 00—7 511 Idem GC 80—3.00 per 100 pon. Sla 2 303 40Peulen 2.00; Kassnyboonen 4.104.30; Idem (Stek) 2 20; Prinsenbonnen 1.50; Kasprinsenboonen 4.10; Dubb. Stam 1.00—1.05 pep 10 Kilo,

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 7