„DE LEIDSCHE HOUT" ^^-Foto-Producten JOHAN GEIJTENBEEK AGENDA. Ten gerieve van onze cliënten is de zaak Zondag 2 Oct. den geheeien dag geopend Breestraat 79 - Fotohandel - Tel. 1851 LAATSTE BERICHTEN. Zonda". Kvangetisatiegebouw (Morschweg 89) Radiopteek van ds. Thomas JO uur voorm. en gezellige samenkomst te 8 uur nam. Jeruël (Groenesteeg 16): Bijeenkomsten te 10 uur voorm., en halfzeven nam.; knar peflvereennging te 4 uur. Ned. Leger des Heils (Beestenmarkt 34) Bijeenkomsten te 10 uur voorm-, en hatf- rier en 8 uur nam Vrije Evang. Gemeente (Middetetegracht Bijeenkomsten, te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Maandag. Sohouwburg: Ver. Haagsch Tooneel: „De Tante uit Indië". Halfacht. Dinsdag. Evangelisatiegebouw (MoTSohweg 69) Bijbellezing, te 8 uur nam, Jeruël (Groenesteeg 16): Bijbelbcspre- king te 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Sept. tot eD met Zondag 2 Oct. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reyst, F teenstraat 35, telefoon 136, en A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. Maandag 3 Oct. neemt waar de apotheek van den heer Wj Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. De geneeskundige Zondagsdienst te Lel de n wordt van Zaterdagavond, 8 uur, tot Maandagmorgen, 8 uur, waargenomen door do doctoren: Kist, Poortman en Timmermans. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. die 9omber gestemd was en wat onlevreden was over de wijze waarop de jury had ge werkt. De heer Schrijvers bracht zijn be zwaren nog eens en weer eens naar voren en de heer Simonis zegde toe dat men met de laatste ervaring bij gen volgende winkel week rekening zou houden. Nadat nog de heer J. van der Steen als niet winkelier, namens de drie Midden- s.mdsvereenigingen had gesproken en de commissie gehuldigd voor haar arbeid die zij aldus sprmei succes bekroond mocht zien ook hij noemde de winkelweek voortreffelijk geslaagd, sprak de heer Sir monis een sluitingswoord. Hij dankte den voorziller der K. v .K. afd. Kleinbedrijf, de heer Molkenboer voor zijn tegenwoordigheid en stelde het werk in deze winkelweek door commissie en deelnemers gepresteerd aan den geheeien Middenstand ten voorbeeld. De namen der 50 door de jury met een diploma bekroonde firma's luiden: Fa. N.V. Pieck, Haarl.str. 228/230; Fa. Ccbr. Brüning, Hoogstr 1 en 2, A. P. Mar- 'ens en Co., Haarl.str. 245; A. Parmenlicr Rieestr. 128; W.'Bleuzé Jr.. Apolh.dijk 27; H. Walenkamp en Zn., Princessekade 1; C J. v. d. Spek-Selier, Haarl.slr. 92/94; Maison de Blanc, Maarsmansteeg 25; II. M. R:esiot, Haarl.str. 53a; W. Overduin Haar lemmerstraat 16; J. A. Smit, Haarl.slr. 83; „De Nijverheid". Haarl.slr. 40; M. Wolters, Doezastr. 32; N. Reizevoort-Bik, Haarl.slr. 287; L< Demmenie, Haarl.str. 169; Fa. H. Beekman, Koorevaarstr. 1; J. Ponlier, Haar lemmerstraat 81; J. C. Kort. Haarl.slr. 122; J. Dirkse, Haarl.slr. 167; N.V. fa. C. J. Ber nard, Vischmarkt 22/26; C. G. Smit, Sleen- iiraat 49; J. P. Driessen, Botermarkt 2; A. Korenhoff,' Breeslr. 15; N.V. fa. Splinler, Korevaarstraat; W. B. Dekker, Sleenstr. 57; fa. v. Leeuwen, Noordeinde 37; N.V. v.h. Cr. P. Timp, Haarl.slr. 217; N.V. „De Faam", Vischmarkt 9/10; H. M. Biesiol, Haarl.slr. 164; M. Heemskerk. Jan Vossenstee'g 71.; E. Hollant. Haarl.str. 234; E. Hollanl. Visch markt 2; Jung en Blanken, Noordeinde 57j W. A. Elshof, Haarl.slr. 139a; S. Bonle, Noordeinde 34; J. Oostendorp, Noordeinde 33; W. Brouwer, Haarl.slr. 23; Hi G. J. Wolf, Breeslr. 88, B. de Koning, Donker- sleeg 246; Wed. E. G. Wijntjes, Haven 14; N.V. A'damsehe Naaimach. handel, Maarsmansteeg 8; N.V. Albert Hcijn, Haar lemmerstraat 188; R. L. Kallenberg, Han senstraat 91; E. Oostendorp. Doezaslr. 17; N.V. „De Faam". Vischmarkt 1617; H. Lens. Mare 52; J. Verhoef-Rozendaal, Haar lemmerstraat 269; .1. H. de Greeuw, Hooi gracht 86; If. J. Nieuwenhoven, Jan Vos- sensteeg 29; C. II. Nolet, Haarl.slr. 206. DE BIOSCOOPEN. Luxor-theater brengt een vroolijk pro- iramma voor de ,,3-October-we'ek". dat zeker waard is gezien te worden. Een interessant journal wordt gevolgd door de vertooning van een Duilseh filmproduct „De Verove raar", met Harry Lietke en Lilly Dagover in de hoofdrollen. Hel meespelen van dit geniale tweetal waarborgt een goede film en inderdaad boeit déze rolprent tot het laatste moment. De Veroveraar is geen krijgsheld, doch een jong officier, die z'n bijnaam heefl gekregen door ziin succes bij de dames die hem geen oogenblik met rust lalen en hem bij wiize van spreken aanbidden. Natuurlijk is er een „uitverkorene" en even natuurlijk is er een schurk, die een valscbe rol speelt, maar lenslolte het spel moet ver liezen. Op het tooneel bespeelt het Brriogh-trio I daarna op uiterst vaardige wijze de xylo- phoon. terwijl na de pauze een tragi-comedie wordt gegeven getiteld „Zij... de uitver korene". Ook hier een interessant spel van liefde en list, waarbij een oude vrijgezel het in den kamp om de gunslen van een jeugdige scheone moet afleggen legen zijn neef, 2de hoofdfilm: „S.O -S." Wij verplaatsen ons op het stoomschip „Luciene" waar we mevr. LacourMoores met haar dochtertje Rose aantreffen, op weg naar Amerika Wan neer de reis zich heeft verkort- tot 3 dagen wordt de boot door een onderzeeër in den grond geboord Moeder verdrinkt, doch Rose weet zich drijvende te houden op een stuk wrakhout van hel schip en eenvoudige vis- scher die met zijn twee zoons Jim en Ralph hun nelten uitwerpen ziet haar plotseling drijven, waarna zij haar meenemen en zij verder bij de visschers opgevoed wordt 10 jaar laler zien wij hoe Ralph op het vis- schersschip „Elle Mary" waarvan Jim kapitein is als stuurman zijn taak ver vult, steeds terzijde gestaan door zijn Rose, waar hij zich intussehen mee verloofd heeft. Doch de vreugde lijkt van korten duur wanneer Ralph na examen benoemd wordt tol derde stuurman op het stoomschip „Cam- beria" waar hij spoedig e'en plaats voor Rose heeft weten te verwerven als hofmeesteres. Wanneer Jim heeft gehoord dat Rose van een zeer rijke familie' is volgt hij haar en vraagt haar te trouwen, waartoe zij echter niet te bewegen is. Plotseling is de „Cam- heria" op een groote ijsberg geloopen. waar bij de bemanning vergaat, behalve Ralph en Rose, die wii later gelukkig getrouwd en op hun huwelijksreis aantreffen. Nu gedurende drie weken in het Trianon- theater zijn IrigLmfen le hebben gevierd is „Beh-Hur" eindpfijk vertrokken om plaats (c maken voor Gloria Swanson en Harold Lloyd, riyee sterren van de eerste grootte aan het Hollywood-firmament. Eerstgenoemde weet in haar rol van ne derig kellnerinnelje, dal stapel verliefd is op den kok. die zoo heerlijk pannekoeken bak ken kan. het pnbliek kostelijk te amuseeren door haar gebslig beschaafd spel. Zij weet maaT al te goed, dat „haar" kok meer houdt van actrices dan van kellnerinnen en daar om gaat zij hij het tooneel. Het gewenschte resultaat -blijf! niet uit en aan het einde zien wij kok en kellnCrin tot een gelukkig echt paar vereenigd. Na de pauze doen de dolkomische avon turen van Harold Lloyd als éëndagsch- sheriff d« bezoekers van de eene lachbui in de andere vallen. Harold heefl in deze film weer tal van nieUwe, grappige trucjes, die hij mpt onge looflijk succes in toepassing brengt. Wie deze week eens hartelijk lachen wil, bezoeke het Trianon-theater. Sypkens Kylstra; Bolland's taal, door dr. H. G ten Bruggencale; Bolland en de gods dienst, door E. J. v. d Brugh Bolland als docent, van J. C. van Zelm; Bolland en de univérsiteit, door ir. B. Wigersma. Een bibliographie besluit dit belangrijke werk. Ten nadeele van F. W. V. is uit de gang van een café aan de Steenstraat een heerenrjjwiel ontvreemd. B(j het opladen van een wals op een handwagen is gistermorgen de 22-jarige werkman H. V. met zijn rechter wijsvinger bekneld geraakt, tengevolge waarvan zijn vinger deerlijk verwond werd. Na voorloopig door den E. H. D. verbonden te zijn, werd hjj ter verdere behandeling n33r het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Gistermiddag omstreeks 4 uur is de 33-jarige werkster, Jacoba van E., in een winkel aan 4® Haarlemmerstraat van de trap gevallen, waardoor haar rechterarm uit de kom schoot. Door den E. H. D. werd z(j ter behandeling naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waarna zij naar huis kon terugkeeren. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum bij de N. V. de Leidsche Zoutkeet is de heer J. J. Molenaar hedenmorgen door den directeur, den heer Roëll, ont vangen en toegesproken, waarbij hem een zilveren horloge met ketting werd aange boden. RECLAME. De directie van het Casino-theater is er deze week in geslaagd een film te bemach tigen, die er bij het publiek zal ingaan. Immers „De Kleine Lord" naar het hoek van F H. Burnett, dat een elk wel gelézen zal hebben, is een film, die zeker een ieder zal boeien De lieftallige Mary Pickford ver vult de hoofdrol en die van de moeder op een manier, die bewondering afdwingt. Men krijgt er kostelijke momenten in. b.v. wan neer de èchle Lnrd, met de onechte aan hel vechten raakt en pakkende momenten, wan neer hel ventje, z'n verharden ouden groot vader, z'n „grootvader-graaf" voor zich tracht te winnen. Kortom, een film. die een volle zaal verdient. Daar deze film bijna den geheeien avond vult, krijgen wij een kort. maar daarom niet minder interessant, voorprogramma, n.l. het journal en een ko mische Iwee-acler. Nog gaarne noemen wij de nieuwe violiste mej. Nelly v. d. Erf. die ons in de pauze vergastte op de „Zigeunerweise" van de Sarasate, welke meesterlijk door haar werd gespeeld. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen geneeskunde de dames A. L. Ongkiehong (Leiden) en E G. M. A. ten Braak (Winscho ten), en de heeren P. J. Hennequin (Voor burg) en J. Grflschke (Leiden); voor het candidaats-examen rechlsgeleerdheid de heeren J. Rombach (Rotterdam), G. W. F. van Berckel (Leiden), W. Jonker (Leiden) en P. Guittart (Rotterdam), en voor hel doc toraal examen rechtsgeleerdheid mej M. J. Kluitman (Alkmaar) en de heeren J. van Schaijk (Den Haa(ö en W. F. Prins (Rot terdam). Bij K. B van 29 September 1927 is herbenoemd lot kanlonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Leiden, mr. H.' M. A. Coebergh. Voor het examen apolhekers-assistent zijn geslaagd de dames G. de Boer, W. C. M. van Dijk en J. Goedkoop allen geboren te Rotlerdam. Algewezen één candidaat. Toen gisteravond Iaat de Volharding boot alhier arriveerde, werd aan boord een passagier, de heer P. P., van hier, in oe- wusteloozen toestand aangetroffen. Hjj had een gapende hoofdwonde en riekte naar sterken drank. Volgens verklaringen van een mede-passa gier was de man in het bezit geweest van een portemonnaie, doch deze werd niet meer op hem gevonden. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand September ingelegd f391.743 99 en terugbetaald f 299.955.56, terwijl 128 nieu we inleggers zijn ingeschreven en 77 boA- jes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 16.167 inleggers bedroeg einde September f 6.456.825.67. Wilt U dezen Optocht vastleggen gebruikt dan de onovertroffen Voor snelle momentopname zijn de -Ultra-Speciaal Platen het meest aan te bevelen en de en Packiilms zijn door hun kwaliteit wereldberoemd. De ^fcy/èr-Catalodus en Camera prospectus worden op aanvraag ffy gratis toegezonden. Hel City-Theater brengt deze week een goed programma vol afwisseling Na de nieuwsrevue worden eerst twee korte films vertoond waarna als eersle hoofdfilm wordt gedraaid ..Buck de Vredcslyiokkcr De film toonl hoe Buck met zijn stpvige knuis ten steeds al is het op epn ^rove manier vrede weet le stichten hetgeen hpm wel licht niel vlug door een beroepsbokser zou worden nagedaan. Na de pauze- draait als Op 3 October a.s. worden het Hoofd post- en het Wijkkantoor Heerengracht le 1.30 u. voor het publiek gesloten. Er worden dien dag 2 briefpostbestel lingen uitgevoerd n.l. te 7 u. en te 18 u., ?n één pakketposlbestelling nl. te 9 uur. De bijhussen worden gelicht te 7.50, 11.30 en 19.20. Invordering van quitantiën heeft niet plaats. Busrechthouders kunnen hun correspon dentie na sluiting van het kantoor komm afhalen lanc<? den ingang door de poort aan de^Boommarkt. Maandagmorgen te 10 uur zal ds. Groot Enzerink in de Pieterskerk een bij zonderen dienst houden ter herdenking van Leiden's ontzet. Naar wij vernemen zal de kleeder makerij naar maat van den heer A. Th. Gahen v./h. M. Cahen en Co., Nieuwe Rijn 32 met 1 Novemher verplaatst worden naar Breestraat 143. alwaar de zaak op de ruime le élage gevestigd zal worden. Bij de firma H. J. Paris, te Amster dam. is verschenen een werk, aan wijlen den. Leidschen hoogleeraar Bolland gewijd Het opent met een voorwoord van ir. B. Wigersma, waarbij een sprekend portret, waarna volgende onderwerpen worden be handeld- Hegel Bolland, door J. Hessing, de logica van Hegel en Bolland, door C. DRESDENER KREUZCHOR. Pieterskerk. De zorgvuldige selectie bij de samenstel ling van het koor, van welks roemruchte historie en merkwaardigen organisatievorm we in ons blad van 24 September het een en ander meedeelden, is waarborg dat in elk koorlid drie eigenschappen aanwezig zijn, die' in hun totaliteit bestemd zijn den stevi- gen basis te vormen, waarop het schoone ge bouw van den koorzang der Dresdeners is opgetrokken. Die drie eigenschappen zijn deze: vooreerst een zuiver, muzikaal-gcdis- poneerd gehoor, als allernoodzakelijkste voor waarde voor koorzuiverheid, die dan ook bij de ..Kruzianer" vlekkeloos is; in de tweede plaats e'en goede stem, die al is ze niet technisch tot den graad van den geperfectio- neerden kunstzang ontwikkeld den fraai- en samenklank kan helpen vormen, dien we in het Krelizchor bewonderen; en de derde plaats een rhythmisch besef om de logheid, die de massa van nature eigen i9, te helpen overwinnen en plaats te doen maken voor elasticiteit in de beweging, die zoozeeT het kenmerk is van den samenzang der Dres- dener gymnasiasten. Al komt dit alles nog niet uit boven den technischen onderbouw, dat neemt niet weg dat de beschouwing der koorpreslalie' in dit opzicht en zonder meer reeds groote voldoening kan geven. Is het geen genot de discipline te voelen die leidt tot zulk een eenheid van inzet en onderlinge gelijkheid van toonkracht en tot zoo prach tige stembeheersching bij de dynamische sehakeeringen. die pianissimo'9 prodqceert van weergalooze bekoring? Zoo evenwel het KreuZchor tot hiertoe en niet verder ging, dan zou het ons muzikaal koud laten. Maar Prof. Richter, de voortreffelijke koormeester, grijpt de muziek, die hij uitvoert, in 't hart, en maakt ze tot een levend iets bij zijn zan gers. En de'zen, op hun beurt storten hun ef fecten over op den toehoorder, voor wien zo immers bestemd zijn, en die' ze niet weer streven kan. Zoo is dan ook de sublieme zang van het Kreuzchor tot een wereld van ver rukking geworden voor hem, die het voor recht had te mogen luisteren. Gelukkig het land, waar de geestesgesteldheid het ontstaan en het voortbestaan van een dergelijk kunst en beschavingsinstituut mogelijk maakt. En dan nog te bedenken dat dit annex i9 aan een onderwijsinrichting, zooals wij er in ons land ook zoovele hebben I Welk een prachtige ver- eeniging daar in Dresden van kunst en wet tenschap. die ongescheiden zijn en schijnen eikaars tegenstelling: van wetenschap, die spreekt van de dingen, die men kent en mu ziek, die uitdrukt wat men niet meer begrijpt Er was een eigenaardige climax in de zangnummers. Van de werken van tijdge- nooten en bijna tijdgenooten. een Geistliches Reiselied von Volkmann, een paar koortjes van Arnold Mendelssohn (zoon van een neef van den beroemden Felix), een zeer gevoelig „Nachtgesang" van den dirigent Richter en een „Morgengesang" van Reger. ging het programma terug, zonder nochtans af tel dalen, tot Bach, die nog altijd het lichtende hoogtepunt is van den polyphonen zang. Diens prachtige achtstemmig (voor dubbel- koor) motet „Singet dem Herrn" was het grandiose slot van den avond De uilvoering van dit ontzaglijk veeleischend werk was het volmaakte nabij: in onze herinnering zal het d€' roem blijven van 't Dresdener Kreuz chor. Om niet te veel te eischen van de jeugdige zangers waren twee nummers van het pro gramma ingeruimd voor de sopraanzanperes Mevrouw Jacoba KrantzRoosenburg te Rollprdam. die zeer verdienstelijk epn drie tal mooie niel tot de ovprbpkendp behoo- rende. Schuhprljos en pen aria van Scarlatti zong. Was aanvankelijk hvoordracht lichtelijk nerveus, waardoor de zuiverheid niet van elke bedenking ontheven was, gaandeweg heeft 'ze zich ingezongen en ge wend aan de vreemde omgeving. Er viel (vooral in „Gott im Frühling") een mooi ge- limbreerd geluid te waardeeren en een warm doorvoelde en delicate voordracht, die aan intensiteit nog zal winnen bij rustiger con centratie. Dei nieuwe organist der Pieterskerk de heer Leo Mens, verdient den dank der toe hoorders voor de opening van den avond met een Fantasie in variatievorm, van Buxte- hude. met gezond muzikale intentie en ge- j voel voor k'eur voorgedragen. Hier en daar wat al te voorzichtig gespeeld. Voor de zan geres was hij e'en volgzaam en bescheiden begeleider. De belangstelling was enorm; geen plaats in de kerk bleef onbezet. STADSNIEUWS. TERAARDEBESTELLING PROF. DR. W. EINTHOVEN. Op de begraafplaats aan het Groene Kerkje te Oegstgeest is hedenmorgen onder groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den hoogleeraar prof. dr. W. Einthoven. Onder de zeer talrijke aanwezigen op den dooaenakker merkten wij o.a. op den Rec tor Magnificus prof. A. J. Wensinck en de secretaris van curatoren prof.* jhr. mr. van Eijsinga, den president-curator jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar en den secretaris van cu ratoren mr. baron de Vos van Steenwijk en de oud-secretaris jhr. mr. J. E. Boddaert, de hoogleeraren Heijmans van den Bergh, Dus- ser de Barenne en Went uit Utrecht, prof. Greijn9 uit Wageningen, de oud-hoogleeraar prof. dr. Nolen, en de heer Maas, directeur van het Acad. Ziekenhuis. Verder waren aanwezig het collegium L. S. C., besturen van den Bond van L. Stud, en van de Vereen, van Vrouwelijke Studen ten, vertegenwoordiger van de Senaat van het Ulrechtsch Studentencorps, waarvan de overledene honorair senator was, en be stuursleden van de Studenten Roeivereeni- ging Triton te Utrecht, de assistenten docto ren Hoogerwerff, Roos en Bergansius,, oud assistenten, de burgemeester van Oegst geest en het bestuur van de Medische facul teit der Leidsche Studenten. Nadat het stoffelijk overschot van den hoogleeraar in het koor van het Groene Kerkje was geplaatst, heeft de voorzitter van de medische raculteit der Universiteit alhier, prof. dr. J. van der Hoevo, een rede uitgesproken, waaraan wy het volgende ontleenen: Namens den Senaat en de Faculteit der Geneeskunde dezer Universiteit zij het mij vergund bij de laatste rustplaats van onzen collega Einthoven eenige woorden te spreken. Het leven van Einthoven is een mooi, bij uitstek werkzaam leven geweest. Geroepen tot het hoogleeraarsambt op een leeftijd, waarop hijzelf en de meeste zijner studie- genooten nog op de collegebanken zitten, werd de 25-jange geplaatst voor de zware taak om de histologie en de physiologie in haar geheeien omvang te doceeren. Deze opdracht was zoo zwaar, dat daarvoor van den vroegen morgen tot den laten avond gewerkt moest worden. Nadat Einthoven de benoeming had aan genomen, heeft hij echter niet geaarzeld dit onvermoeid te doen en hij heeft dit werk tempo tijdens zijn geheele langdurige pro fessoraat weten vol te houden Einthoven's grootste liefde ging niet uit naar het onder wijs, doch meer naar het experimenteel onderzoek. Begaafd met een buitengewoon scherp verstand en een groote mate van zelfcri- liek, een voor zijn werk onuitsprekelijk ge duld en een schier onbegrensde volharding, was Einthoven de geboren experimentator. En bovendien had hij het voorrecht om bij den aanvang van zijn loophaan een onder werp te vinden, dat hem pakte en hem nimmer meer losliet Zijn geheele verdere leven heeft hij hieraan verder gewerkt en het was hem gegeven dit tot zulk een goed einde te brengen, dat hii daardoor niet al leen de medische we'enschap. maar de pp heele menschheid in hooge mate aan zich verplicht heeft. Einthoven heeft in zijn werk veel voldoe ring gekend Do uiterlijk^ Isekeno™ hiorvan warer vele en velerlei; men mag welhaast zeg gen, dat van de onderscheidingen, die den wetcnschappelijken mensch kunnen ver leend worden, slechts weinige Einthoven niet deelachtig werden. Op zijn uiterst bescheiden, haast naïeve manier heeft hij daarvan telkens genoten. Maar veel meer dan van deze uiterlijk heden heeft Einthoven ten volle genoten van de innerlijke voldoening, die het we tenschappelijk werk aan zijn beoefenaar verschaft. In de laatste weken van zijn leven, toen hij dit als afgesloten beschouwde en het van een hooger standpunt af bezag, heeft hij mij herhaaldelijk gezegd, in mijn leven is mij alles meegeloopen, zoowel in mijn ge zin als in mijn werk. Wij kunnen dan ook veilig aannemen, dat Einthoven in zijn werk, hoewel hierin te leurstellingen en tegenslagen uit den aard der zaak hem niet bespaard gebleven zijn, heeft gevonden een onuitputtelijke bron van groot en zuiver geluk. Einthoven was een uitermate plichtge trouw mensch. Dit bleek niet alleen uit de systematische wijze, waaTop hij zijn groote werk verrichtte, maar ook uit de manier waarop hij de kleine, niet steeds aangename plichten, die het hoogleeraarsambt met zich brengt, waarnam. Bij senaats- en facul teitsvergadering en bij promoties werd Eint hoven zelden of ooit gemist en ook in dit opzicht was onze nestor een voorbeeld voor de jongere collega's. In senaats- en faculteitsvergaderingen werd Einthoven's stem steeds gaarne ge hoord en zijn adviezen legden steeds groot gewicht in de schaal. Prof. Van der Hoeve schetste vervol gens den overleden hoogleeraar als een man met een opbruisend temperament, een goed karakter en een warm gemoed. Met innemendheid trad hij steeds de nieuwe leden van de faculteit tegemoet en steed9 stond hij ze met raad en daad bij. Wij zullen Einthoven missen als een aangenaam mensch en collega en een groot geleerde, die aan den roem van zijn Uni versiteit en zijn stad door zijn werk grooten luister heeft, bijgezet. Maar bovenal zullen wij Einthoven 'missen als een warm vriend. Want wie het voorrecht heeft gehad zijn vriendschap te verwerven, weet in hem een trouw, opofferend vriend voor het leven te hebben. Diep onder den indruk van hetgeen wij in hem verliezen, staan wij aan zijn graf,. eenigermate in staat om te beseffen wat Einthoven's heengaan beteekent voor die genen, die hem na van harte lagen, en voor zijn gezin dat hij innig liefhad. Einthoven zal niet vergeten woi^en. Wi) zullen ons zijner blijvend gedenken als een groot geleerde, maar bovenals als een goed mensch. Hij ruste in vrede t De tweede speker die het woord voerde was jhr. mr .dr. N. C. de Gijselaar, die sprak namens Z.E. de Minister van Onder wijs, K. en W., die, aldus spr., zeer ge troffen was door den slag die de Leidsche Universiteit in het verlies van prof. Eint hoven heeft getroffen. Ook curatoren, aldus jhr. de Gijselaar, beseffen ten volle het groote verlies dat met het overlijden van dezen geleerde, de Universiteit heeft geleden. En hij voegde daaraan toe eenige persoonlijke woorden en noemde den overledene een groot en nobel man, wiens verdiensten en persoon lijke eigenschappen wel het meest treffend worden geschetst door met de Times" van hem te getuigen dat zijn bescheiden heid en eenvoud even duidelijk waren als zijn genie. Dr. Hoogerwerf was de laatste die aan de baar van den overledene het woord voerde, Diep geroerd sprak hij namens de assis tenten en oud-assistenten en namens het laboratoriumpersoneel van den hechten band die er tusschen den hoogleeraar en zijn medewerkers had bestaan. Ik meen uw verdiensten aldus spr ndet beter te kunnen weergeven, dan door te ver klaren dat, wat Donders voor u is geweest, gij voor ons waart. Hierop werd het stoffelijk overschot van den grooten geleerde aan den schoot der aarde toevertrouwd. Aan de groeve bedrnWe een zoon van den overledene voor de laatste eer zijn vader bewezen. De Times" pceR b< halve hef bericht van Ijxxjx i^uilhoveii's oveiiijdeji. een levt-nsbe- ng Tan_hem, waarin zy o.inzmilI. 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2