68*,e JAARGANG ZATERDAG 1 OCTOBER 1927 No. 20721 BERICHT. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. 3 OcyOBER. vooroew Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIÊN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden 2.35, per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 235 portokosten. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. A.S. MAANDAG, 3 OCTOBER, verschijnt het „Leidsch Dagblad" NIET en zijn onze kantoren den geheelen dag GESLOTEN. DE DIRECTIE. GRONDBELASTING. De Burgemeester der gemeente Leiden, ontvangen hebbende den staat No. 75, uit komsten aanwijzende der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, bedoeld bjj art. 15 der wet van den 20en Mei 1870 (Staatsblad No. 82) betrekkelijk de Grondbelasting Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat die staat gedurende 30 dagen ter Secre tarie dezer gemeente ter inzage 13 neder- gelegd. A. VAN DE SANDE BAKHTJ1JZEN, Burgemeester. Leiden, 1 October 1927. GEMEENTELIJKE OPHAALDIENST VOOR SCHOOLGELDEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen in herinnering, dat voor ben, die in de Inkomstenbelasting beneden f2000. zijn aangeslagen, de gelegenheid bestaat hun schoolgelden voor 't gewoon lager-, buiten gewoon lager- en uitgebreid lager onderwijs door middel van den Ophaaldienst in weke- lijksche termijnen te voldoen. De termijnen worden door den bode van den ophaaldienst aan de woning der school- gelaplichtdgen in ontvangst genomen. Zij, die van deze gelegenheid over het heffingsjaar September 1927September 1928 gebruik wenschen te maken, dienen daarvan zoo spoedig mogelijk schriftelijk of mondeling kennis te geven aan het kantoor van den Gemeente-Ontvanger, alwaar tevens nadere inlichtingen worden verstrekt A. VAN DE SANDE BAKHÜYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den len October 1927. EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. Wij herinneren er aan, dat 'de Zomertijd een einde neemt in den komenden nacht. Officieel is dit om 3 uur. Men zal goed doen, heden, voor het naar bed gaan, de klokken een uur lang te doen ftflstaan en de horloges een uur achteruit te zetten. PROF. MR. J. E. HEERES. Heden is het 25 jaar geleden dat prof. mr. J. E. Heeres aan de Rijks Universiteit alhier het hoog-leeraarschap in de fa culteit der letteren en wijsbegeerte aan vaardde om onderwijs te geven in de ge schiedenis van Ned. Indië en de Historie in de methode der Zending. Op 16 Sept 1918 legde hij echter het hoog-leeraars- ambt wegens zijn benoeming als lid der Tweede Kamer der Staten Generaal neer. Hij richtte later de Democratische partij op doch werd in 1922 niet weder herkozen. Thans is hij ambteloos burger te s'-Graven- hagen. 3-OCTOBER-VIERING. Men verzoekt ons mede te deel en: Maandag, 3 October a.s., 's morgens te 7 uur zullen de Patrimonium-Padvinders, afd. Chr.' Padv. Org. en de dames-gym- nastiek-vereeniging ..Hestia" evenals vorig jaar een -omgang door de stad maken, waarbij voor het Monument in 't Plantsoen en het standbeeld van P. A. v. d. Werff ge defileerd zal worden. De volgende route zal genomen worden: Hoogl. Kerkgracht, Burgsteeg. Korenbeurs- steeg, Breestraat, Korevaarstraat, Monu ment, Korevaarstraat. Steenschuur. Rapen burg O-Z., Breestraat, Korenbeurssteeg, Vischmarkt, Hoogstraat, Donkersteeg. Haar lemmerstraat, Pelikaansteeg, Hooigracht, Nieuwstraat, Hoogl. Kerkgracht, alwaar de Troep ontbonden zal worden. WENKEN IN HET BELANG VAN DE GOEDE ORDE TIJDENS DE 3-OCTOBER-FEESTEN. Rechts houden. Niet medeloopen met den optocht. Tijdens het passeeren van den optocht niet op bruggen of tegen brugleuningen plaats nemen. Zich houden aan de bevelen der politie. Al het mogelijke doen om het schrikken van paarden, bij den optocht aanwezig, te voorkomen. Den weg voor den optocht vrij houden, waardoor ongelukken worden voorkomen. Vóór of tijdens het afsteken van hei vuur werk zich niet ophouden op het terrein van de Haarlemsche Tram, de daarachter ge bouwde remise, den spoorwegovergang of -brug. Vertooningen met aapjes en andere die ren alsmede loterijen zullen streng worden tegen gegaan?. Koffiehuizen sluiten te 1 uur 's nachts. DE INAUGURATIE DER NIEUWE LEDEN VAN HET L. S. C. In de groote Stads-Gehoor2aaï~ beeft gistermiddag de plechtige inauguratie plaats gehad van de 112 nieuwe leden van het Leidsch Studentencorps. De praeses collegii, jhr. C. J. A. de Rsnitz, hield tot de aanwezige leden en adspirant-leden een rede, waaraan wjj het volgende ontleenen: Spr. ving aan met op te merken, dat de inauguratie de gewichtigste gebeurtenis in het corpsjaar is en in zekeren zin is te vergelijken met een verjaardag, een dag, waarop men zich onwillekeurig afvraagt, of het afgeloopen jaar nuttig besteed was en of het misschien ervaringen heeft gebracht, die voor het volgend jaar van nut kunnen zijn. Deinst er ook op dezen dag niet voor EEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Foto Blcuzé, Leiden. V^v/aar. üi_y ft --de. o y opToc-nr t°c^ Maandag 3 October zal het voor onze stadgenooten Jacobus Johannes van Weeren en Maria Stouten, wonende Assendelfts- hof no. 3 nabij de Langegracht, een dubbele feestdag zijn, omdat zij alsdan den dag zullen herdenken, waarop zij voor vijftig jaar in den echt werden verbonden. De bruidegom is thans 76 jaar oud, zijn trouwe gade is vier jaar ouder, doch doet voor haar echtgenoot in flinkheid niet onder. I Sinds 1918 leeft het echtpaar van de rente van een klein pensioentje, waarvan zij I in het genot werden gesteld toen in dat jaar 1 de distilleerderij ,,De Fransche Kroon" van de firma Hartevelt. bij welke firma de heer van Weeren vele jaren werkzaam was, werd omgezet in een naaml. vennootschap. Zij het hun vergund daarvan nog tal van jaren te profiteeren. PiE wacht al eealvqe ure*/ Men behoeft zich niet ongerust te maken, dat deze 'grap werkelijkheid zal worden, daar het 3 October-bestuur zich met de spoorweg-directie verstaan beeft en een vlotte doorgang gegarandeerd is. terug U deze vraag voor te leggenbe antwoordt haar naar uw geweten. Ik ben er van overtuigd, dat velen van ons tever geefs in het afgeloopen jaar voldoening zullen zoeken. Laten zij trachten de redan hiervan op te sporen; het is geen schande gemaakte fouten te erkennen, en de studietijd is er nog niet te laat voor ze te verbeteren. Het groote geheim van een welbesteed leven is een goede dagindeeling, een overdachte» vcigorde van werkzaamheden, een bewust gevonden evenwicht tusschen nut en ver maak, werk en ontspanning. De meeste tijd gaat bij veten onzer verloren in de tijds ruimte tusschen de nuttige ontspanningsuren en de oren, waarin we iets moeten doen, in den overgang van ontspanning naar werk. Overwint dan uzelf, en leeft bewust, be denkt wat ge doet en wat doen moet. Als ik dan ook vandaag ragn wenschen uitspreek, is het voor u, jongeren, een welbesteed corpsleven. Voor n ligt een schoon jaar open, waarin ge in combinatie met uw werk, n voor ons Corps en dus ook voor uzelf verdienstelijk kunt maken. Het zaï een jaar zijn, waarin n gelegenheden worden geboden, die nooit terugkomen, waar in ge een hechten ondergrond voor uw leven kunt leggen, en ge vreugde en vriendschap kunt ondervinden, die in latere jaren niet meer zoo onbezoedeld uw deel worden. Den ouderen, voor wie dit den laatsten verjaardag in het Corps is, wensch ik een leven toe als rechtgeaard oud-lid van het Leidsch Studenten Corps, d.w.z. een leven op evenwichtige basis, met gevoel eu onderscheiding voor ernst en humor, voor echtheid en namaak, voor vreugde en ver driet, zooals gij dat in Leiden hebt geleerd. Een leven, dat ge weet te leven, dat niet alleen vivre maar ook savoir-vivre is; een leven van karakter, van oprechtheid, fighting spirit en eergevoel, zooals dat in het Leidsche Studenten Corps altijd als goed is beschouwd. En als ge voelt, dat ge dit doel uit het oog verliest, of de ware levensmoed n ont zinkt, zoekt dan oude Leidsche vrienden op, leeft met hen in uw herinneringen, vindt bjj hen steun in het verleden! Vergeet nooit uw oud-corpslidmaatschaphet zij steeds nw trots en de kracht van uw leven! Uitvoerig stond spr. vervolgens stil bij den groentijd, die ook dit jaar weer naar wensch is verloopen. Gaarne brengt spr. dank aan degenen, die het ontgroenen op de jhiste wijze opvatten, en aan de besturen en leden der vereeni- gingen en gezelschappen, die zich speciaal verdienstelijk maakten en wier gebruikelijke feesten zoo goed slaagden. Het is met een gevoel van vreugde dat ik u, adspirant-leden van het Leidsche Studenten-Corps, in ons midden welkom heet, met een gevoel van groote vreugde zelfs, daar zulk een groot aantal aanko mende studenten dit jaar heeft getoond zich onder ons vaandel te willen scharen. Spr. behandelde daarna de vraag: waarom lid van het L. S. C. en vervolgde dan: De eerste weldaad die ge in uw Corps zult kunnen vinden is: vriendschap. Het zal in het begin uw Club zijn. waarop ge uit den aard der zaak zult zijn aangewezen en waarin ge uw vrienden zult vinden. Weest daarom voorzichtig met het vormen van uw club, en zoekt niet alleen naar menschen, die u oppervlakkig wel lijken of uit een u passend milieu stammen. En als ge dan uw ciub gevormd hebt. tracht haar sterk en actief te maken en een positie in het Corps te verschaffen. Want die club, die beseft op welke wijze zij het meest het Corps inwen dig kan versterken, zal de eerste plaats in uw jaar bekleeden. Laat uw vriendschap tegenover jaargenoo- ten en ouderen zijn openhartig en eerlijk; vermijd schijn of ostentatie. Zwijgt waar geen woord noodig is, zegt de waarheid al is ze hard; want het uiten van een ver wijt of terechtwijzing, zuiver altruïtisch bedoeld, is een bewijs van vriendschap. x Hebt ge een andere zedelijke overtuiging dan gij bij uw vrienden ziet, laat u dan door uw eigen gevoel leiden. Hier vooral is het gevaar groot dat ge, uit vrees kinder achtig genoemd te worden, u het meester schap over u zelf onwaardig betoont. Ver oordeelt omgekeerd ook niet ondoordacht hen, die een andere zedelijke opvatting heb ben dan gij. Uw eigen meester wordt ge door de vrij heid die u plotseling ten deel valt. ge wordt nu vrijgelaten in uw tijdsindeeling, uw financieel beheer, uw algemeene ontwikke ling, ge ontvangt een ongekende, onbeschrij felijk heerlijke vrijheid van doen en laten. Maar in dezelfde mate is hiermee verant woordelijkheid op u geladen, een verant woordelijkheid, die ge, nooit moogt looche nen. die ge nergens moogt vergeten. Wordt u een functie in het Corps aange beden, worden sommigen van u eens geroe pen zoo die verantwoordelijkheid in dienst van het Corps te stellen, laat ze u dan van hoogmoed weerhouden en u een steun zijn om uw plicht op correcte en bescheiden wijze te vervullen. Met klem wees spr. de nieuwe leden ook op de noodzakelijkheid om belang te stellen in Leiden en specifiek Leidsche gebeurte nissen. Leiden is nu een stad waar ge woont; waar ge niet uitsluitend op College- UTen en z.g. verplichte Sociëteitsuren moet ophouden; de stad welks oude grachten en gebouwen ge lief .moet krijgen, welker tra ditie ook voor een deel uw bezit wordt; Leiden is de Universiteit op welke groote mannen ge trotsch moet zijn, op welk9 roemrijk verleden bij moet voortbouwen; Leiden is voor u het Leidsche Studenten- Corps. welks eerste plaats onder de Neder- landsche Studenlen-Corpora ge zult moe ten handhaven welks energie en krachtige eenheid ge in stand moet houden. Tenslotte vestigde spr. de aandacht op de verschillende vereenigingen in het Corps, die zich naar spr. hoopt in veler steun zul len mogen verheugen om te besluiten met de volgende woorden: En vindt ge hier een gelukkig en trouwen vriendenkring, bewaart ge uw persoonlijk heid. verrijkt met de ondervinding in het Corps, zuiver en zonder schijn tot in uw maatschappelijk leven; draagl ge dan uw schat- van Leidsche herinneringen al9 een steu in uw verder leven met u mee; dün zal de sleutelstad u steeds weer trekken als zij u roept tot een hereeniging binnen haar muren met uw Corps. Dèn zult ge steeds met dankbaarheid de sleutels in haar wapen kunnen beschouwen BINNENLAND. De begrafenis van het stoflelijk overschot van prof. di. W. Einthoven. (Laatste Ber, le blad). De HollandIndië-vlucht van luiten nt Koppen is heden begonnen. (Binnenland, 2e blad). Het Tappoxt over de communistische on lusten in de residentie Bantam. (Binnen land, 2e blad). Bezoek van het Engelsche koningspaar aan Nederland? (Binnenland, 2é blad). De reorganisatie van het middenstands» credietwezen. (Financiën, 6e blad). Vergadering van den Nationalen Bond van Bezwaarden in de Gerei. Kerken. (Kerk en School, 2e blad). Opgericht zal worden een bestuursi?enoot- schap voor organisaties nit den vee- n vleeschhandel (Land- en Tuinbouw, 4e bl.). Een nieuw ondersoek gelast in de CnTem» borgsche moordzaak. (Rechtzaken, 4e blad). Mislukte moordaanslag ta Hoog-Blokland. (Gemengd, 3e blad). De heer Blok klaagt over het optreden van mr. Roobol in de Cnlemborgscha moordzaak. (Laatste Berichten, le blad). BUITENLAND. Verdragen zullen worden gesloten tus schen Lnxemhnrn, België en Frankrijk. (Buitenland, 2de blad). De doodstraf in Hessen afgeschaft (Bin tenland, 2de blad). Het aantal dooden bïj den cycloon in St. Louis is gestegen tot 87. (Buitenland, 2de blad). als de twee sleutels tot het geluk: de een gaf u toegang tot het Album studiosonlm; de andere opende voor u het ledenboek van het Leidsche Studenten-Corps, en gaf u zoo den weg aan om een wellevend, bruikbaar, gelukkig rnensch in de maatschappij te wor den Dèn zult ge de waarde van de Leidsche Reünie gevoelen en beseffen de gevoelens van de reünisten, in deze regelen uitge* drukt: „Het wordt hun zoo wonder om 't hart» Zij weten zelf niet hoe, Zij moeten en zij zullen Nog" eens naar Leiden toe. Nog eens weer moeten hun steromen De straten der sleutelstad Doen daveren van het oude Het eeuwig „Iö Vivat". Daarna had de plechtige inauguratie plaats. 3LUITING WINKELWEEK. In een druk bezochte vergadering is gis teravond in de kleine Stadsgehoorzaal de sluitingsvergadering van de Winkelweek 1927 gehouden. De voorzitter van de Winkelweek-com missie heeft in zijn openingswoord na de opgekomen winkeliers te hebben welkom ge heelen. verteld van de opdracht die de jury bestaande uit leden van de Haarlemsche Middenstandscentrale had gekregen. En hij voegde daaraan toe de mededeeling dat de jury zich op voorbeeldige wijze van haar taak had gekweten. De heer Simonis ver telde dat de jury zich in 5 commissies van drie leden heeft verdeeld en aan de hand van de daags verzamelde cijfers 's avonds had vergaderd om te bepalen aan welke vijftig firma's diploma's zouden worden toegekend. Nadat de jury uitspraak had gedaan was de lijst met de namen der winnaars, aldus de heer Simonis, onder toezicht van eenige journalisten in een verzegelde enveloppe weggesloten, en Woensdag was deze, weer onder toezicht geopend. Zoo was de aanwijzing der diploma's door een jury die strikt onpartijdig mag worden geacht geschied. En spreker wilde alvorens deze uit'te reiken de winnaars gelukwen- schen. Maar, ging hij verder, wie geen 4 diploma heeft gekregen, laat die niet onte vreden zijn Want het is on9 toch niet om de diploma's begonnen. Hoofdzaak voor ons was. dat de verkoop in de winkelweek zou slagen en dat er propaganda voor den L^id- schen winkelstand van zou uitgaan En 'dat hebben vrij bereikt De Winkelweek is ge slaagd. Uitstekend geslaagd. Na deze woorden deed de heer Vlieland voorlezing vaD de namen der firma's aan wie de jury diploma's had toegekend. Deze werden gelijktijdig door den heer Simonis uitgereikt. Na de uitreiking speelde een strijkje eenige vroolijke wijsjes en na deze vroolijke mu ziek klonk dè stem van den heer Schrijvers,

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1