ROMANO 68ste Jaargang UIT ONZE STAATSMACHINE. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 1 October 1927 Zesde Blad No. 20721 GENEESKUNDIGE BRIEVEN. VOOR DE HUISVROUW Zenuwstillend FINANCIEN. RADIO-PROGRAMMA HET BEHOUD VAM NATUURSCHOON. Verschillende omstandigheden, welJte we hier met nader hehueven uiteen te zetten, hebben ertoe geleid, dat zeer vele onzer landgoederen, vooral in de nabijheid onzer zich slerk uitbreidende steden, voor goed zijn verdwenen. Slechts één reden willen we noemen, de zeer zware linancieele druk, die door de belastingen op ziilk een bezit wojdt gelegd. De tollicieelej Boschraad had op de groole gevaren van het verdwij nend landguederenbezit gewezen en midde len aan de hand gedaan, waardoor hel den bezitters gemakkelijker zou gemaakt wor den hun bezit te houden en te onderhou den. Lie vereemgtng „Het Grondbezit", de A. N W.B., Toeristenbond voor Nederland en de Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten hadden in de laatste jaren telkens bij de regeering aangedrongen op maatregelen in het belang der bezitters van landgoederen. In de troonrede van 1928 werd dan ook als gevolg van één en ander, zeker niet het minst, omdat deze aangele genheid minister Kan zeer ter harte gaat, een wetsontwerp aangekondigd, waarin tot behoud van het Nederlandsch natuurschoon zekere liscale verzachtingen zouden worden verbonden aan een vrijwillige beperking van het eigendomsrecht over bepaalde lan delijke eigendommen. Vlak na de troonrede 1927 werd het bedoelde wetsontwerp door den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en door dien van Financiën bij de Kamer ingediend. De vraag, waar het in deze materie om gegaan is, was deze: welke maatregelen zullen voorgesteld worden: maatregelen van dringenden aard, waardoor den bezit ters van bedoelde goederen de verplichting opgelegd wordt tot het in stand houden hunner goederen, terwijl de bepalingen van Art 7 der Boschwet dan ook op hen van toepassing verklaard hadden kunnen wor den waaraan schadeloosstelling gepaard zou' gaan. De andere maatregelen zouden moeten geven een niet op dwang geba seerde regeling Aan regelingen in dien geest heeft ook het in het voorjaar van 1923 te Rome gehouden Boschbouwcongres de voorkeur gegeven. Waar dus dwang van boogerhand uitgeschakeld werd, worden nu zulke maatregelen voorgesteld, die het be zit ervan vergemakkelijken. Het spreekt dus vanzelf, dat de voorge stelde regeling bevat een vermindering van den belastingdruk. Bij de vraag, welke be lastingen voor vermindering in aanmerking moesten komen, kwamen natuurlijk het eerst op den voorgrond de rechten van successie, van schenking en van overgang Deze belastingen worden wel met jaarlijks geheven, maar eischen op een bepaald mo ment zulk een som, dat de nieuwe bezitter niet zelden verplicht is zijn bezit te ver- koopen, wil hij zijn kapitaalsbezit met laten afslachten. Een belangrijke vermin- dering dezer rechten was dus geboden. Maar ook verzachting der Inkomsten-, Personeele-, Vermogens- en Veidedigingsbelastmg was naar het oordeel der voorstellers, eisch. Aan het boschbedrijf werd reeds ten vongen jare tegemoetkoming gegeven met betrekking tot de Inkomstenbelasting. Maar in een ander opzicht bleek wijziging niet minder ge- wenscht, n.l. bij het schatten van de huur waarde van goederen in eigen gebruik. Meestal werd de huurwaarde bepaald voor de Personeele Belasting op 6 procent van de verkoopwaarde. Dezelfde maatstaf wordt ook veelal aangelegd voor de bepaling van de huurwaarde naar artikel 5 der Wet op e Inkomstenbelasting 191-4. Deze maatstaf is echter voor de bedoelde landgoederen onge twijfeld veel te hoog. Ook voor de Vermo gens- en de Verdedigingsbelasting wordt de bovenbedoelde verkoopwaarde als grondslag genomen. Dit nu wil het wetsontwerp ver anderen, t. w. verminderen. De verminde ring voor de verschillende belastingen is in dit ontwerp gebaseerd op een vervanging van de heffing naar de verkoopwaarde door een heffing naar een waarde, die veelal de bestemmingswaardë genoemd wordt, doch in het ontwerp omschreven wordt als: de ver koopwaarde, die aan een goed kan worden toegekend, indien daarop de last ru9tte om het goed gedurende een tijdvak van 25 jaar als zoodanig in stand te houden en geen opgaand hout te vellen dan volgens de ro- gel9 van normaal boschbeheer noodzakelijk of gebruikelijk is." Dat deze schatting wel een zeer subjectieve wezen zal, kan nauwe lijks aangevochten worden Maar dat deze bepaling zeer groote vermindering van den aanslag enz. brengen zal, staat vast. Nu is deze wet niet bedoeld als bindend voor iederen willekeurigen eigenaar van landgoederen. Immers de eigenaar van een onroerend goed kan (niet moet) zich wen den tot den Minister van Binnenl Zaken en Landbouw en dien van Financiën met het verzoek dat onroerend goed aan te mer ken als een landgoed, waarvan het blijven voortbestaan in den bestaanden toestand voor het bestaan van het natuurschoon wenschelijk wordt geacht. Op dit verzoek moet de Boschraad (over welk college we hier vroeger reeds schreven) advies uit brengen. Zoo op dit verzoek door de mi nisters gunstig wordt beschikt, dan geniet de eigenaar de voordeelige regeling in de diverse belastingen, gelijk we die hierboven hebben uiteengezet. Deze gunstige regeling geldt zoo lang, totdat de eigenaar verzoekt zijn landgoed niet meer als zoodanig te be schouwen of wanneer van overheidswege geconstateerd wordt, dat door gebrek aan be hoorlijk onderhoud of door andere omstan digheden het landgoed zijn karakter, noodig voor het genot der billijkere regeling, heeft verloren of wanneer zonder kennisgeving binnen bepaalden termijn geheele of gedeel telijke veiling van bosschen of andere hout opstanden heeft plaats gevonden of een op de bosschen enz. gelegd kapverbod wordt over- staan van het natuurschoon. Ten slotte nog dit: het wetsontwerp verstaat onder land goederen: geheel of gedeeltelijk met bos schen of andere houtopstanden bezette ter reinen, daaronder begrepen die, waarop een buitenplaats voorkomt Het begrip is dus al heel ruim genomen, omdat het behoud van het natuurschoon vóór alle dingen in dezen de hoofdzaak is. RECLAME. (Zie advertentie) 8938 DE NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER GENEESKUNST. III. Het kan niet ontkend worden, dat de invloed der Ned. Mij. t. bev. der Geneesk. sedert haar verandering in de richting eener vakvereeniging in vele opzichten grooter is geworden. Vroeger ging haast geen algemeene vergadering voorbij of er werden besluiten genomen, waarbij de een of andere wensch, verbetering der volksge zondheid beoogende, werd uitgesproken, terwijl aan het hoofdbestuur werd opge dragen, die wenschen ter kennis van de Regeering te brengen. Maar als regel kon gelden, dat de Regeering al die vrome wen schen voor kennisgeving aannam en slechts hoogst zelden kon men er eenigen daad werkelijken invloed van bespeuren. Dit geldt thans niet meer. De Maat schappij heeft zich de positie weten te ver overen, dat met haar rekening wordt ge houden, zij heeft nauwer contact met de 1 Regeering verkregen. Als bewijs daarvan wijs ik op het feit, dat 9edert eenige jaren de algemeene vergadering of althans een deel ervan, door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid wordt bijgewoond. Ook is het regel geworden, dat, wanneer staatscommissies worden ingesteld voor onderwerpen, waarbij geneeskundige be langen zijn betrokken, het hoofdbestuur wordt uitgenoodigd, een of meer vertegen woordigers der Maatschappij in die com missies aan te wijzen. Bovendien treedt de Maatschappij meer actief op dan vroeger gewoonte was. Zoo o.a. op zieken fondsgebied. Het onderzoek naar de bestaande toestanden sedert het begin dezer eeuw had tot doel, ten eerste om'een einde te maken aan gevoelde en gebleken misstanden, maar tevens om voor de Regeering materiaal te verzamelen, dat van dienst kon zijn hij het ontwerpen van een Ziektewet. Dit laatste doel werd in zoo verre bereikt, dat de Ziektewet-Talma zon der twijfel in vele opzichten heeft rekening gehouden met de door de Mij. uitgesproken wenschen. Toen van de uitvoering eener Ziektewet niets kwam, is de Mij. zelf op getreden en is er hier en daar in geslaagd, eigen ziekenfondsen te stichten. Een der gelijke taak Is echter niet gemakkelijk, vooral niet wanneer, zooals hier het geval bleek, de noodige eenheid ontbreekt, door welke alleen een vakvereeniging sterk kan zijn Het maakt wel eens den indruk of de medici niet van het hout zijn. waaruit de echte vakvereenigingsbestuurdera gesneden worden, en of bij hen niet die solidariteit bestaat, welke nu eenmaal noodzakelijk Is om te slagen. In dagen van strijd missen zij daarbij nog het zoo krachtige wapen der staking, omdat de geneeskundige nu een maal niet staken mag. Althans dat begrip is nog nimmer verloren gegaan, dat de eerste plicht van den arts is. de lijdende menschheid te helpen, en deze plicht is moeilijk met een staking overeen te brengen De strijd met het Haacsche ziekenfonds „De Volharding" heeft bewezen, hoe ge makkelijk een strijd wordt aangebonden en hoe zwaar het valt te overwinnen. Ook deze algemeene vergadering heeft duidelijk doen zien, hoe moeilijk het valt omtrent principieele vraagstukken tot een stemmigheid te komen. Vroeger heb ik reeds iets geschreven naar aanleiding van de belangrijke rapporten over het medisch beroepsgeheim, welke thans aan de orde zouden komen. Het is niet moeen gelukken, hierover tot een bepaalde uitspraak te ko men en zooals meer bij lastige gevallen geschiedt: de behandeling werd uitgesteld. Hetzelfde lot trof een niet minder belang rijk rapport over heilgymnastiek en mas sage. Sedert jaren heeft zich een soort vak ontwikkeld, dat der geneeskundige gym nastiek als aanvulling aan het werk der artsen De techniek dezer behandeling was voor vele artsen te tijdroovend, waardoor zij het liever overlieten aan anderen, bij voorkeur leeraren in gymnastiek Langza merhand is een bijzondere opleiding voor deze personen ontstaan, waarbij ook artsen hun medewerking verleenden. Vooral van orthopaedische zijde is nu weer eens een actie begonnen om dit werk terug te bren gen bij de artsen. Het rapport der meerder heid is geheel in dezen geest gesteld. Daarentegen komt een minderheidsrapport tot de gevolgtrekking dat de toestand, zooals die thans gegroeid is, niet maar met eetf handomdraaien kan worden gewijzigd. De vergadering durfde zich blijkbaar niet aan een uitspraak wagen en stuurde de rapporten ter behandeling naar de afdee- lingen om er het volgende jaar nog eens over te praten. Dus ook hier alweer uitstel. Hoewel niet direct ermee samenhangend, denken wij toch hier onwillekeurig aan de kloof, welke sinds lang aanwezig, hoe lan ger hoe dieper en breeder wordt, tusschen U..Ï1 tegelijt, dat eensgezind optreden van da geheele Maatschappij daardoor steeds las tiger zal worden. Hoe dan ook, voorloopig Is de eenheid nog bewaard en voor het overige heerschte op de geheele vergadering een aangename toon, welke niet weinig bevorderd werd door de ontvangst, welke de afdeeling Am sterdam haar had bereid. Als naar ge woonte werd op beide dagen een gemeen schappelijke maaltijd gehouden. En beide keeren was voor aardige verpoozing ge zorgd Het mag ook haast traditie heeten, dat bij die gelegenheid door een of meer leden der ontvangende afdeeling humoris tische en casuistische voordrachten wor den gehouden In een of anderen vorm wordt het een soort revue van hetgeen de medische wereld in het afgeloopen jaar zag gebeuren. Dat daarbij bepaalde personen som9 aan eenige critiek worden overgele verd, is geen kwaad, zoolang het op pit tige, goedaardige manier gebeurt en per soonlijke hatelijkheden worden achterwege gelaten. Door een paar Amsterdammers werd kostelijke humor en satire ten beste gegeven en alleen enkele opmerkingen wa ren van dien aard, dat ze, hoewel mis schien niet kwaad bedoeld, toch beter ver zwegen waren. Maar over 't geheel was hetgeen aangeboden werd, van goed ge halte. Als voorbeeld moge een klein staaltje gegeven worden uit een gezongen liedje: EEN PAAR GEZELLIGE COST». Om pijn in je buik te krijgen (Dat ie geen kunst, Om dan naar je dokter te tijgen (Dat is geen kunst, Om die op je buik te laten douwen (Dat iB geen kunst, Maar om dan nog je appendix te (houden Zie je, dat ia een kunei En eigenaardig was het ook nu weer, om op te merken, hoeveel gunstiger onthaal dergelijke actualiteiten ontvangen, dan op zich sell zeer goede voordrachten, door be- roepsartisten gehouden, wanneer deze geen betrekking hebben op de sfeer der verga dering. Ook hier is het noodig, de golf lengte te ontdekken, waarop de ontvanger van het publiek is ingesteld. Alleen dan wordt de geestigheid goed' overgebracht en naar waarde genoten. H. A. S. RECLAME. en Zenuwsterkend is d» werking vu Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buieje 76 ct Bij Apoth. en Drogisten 9002 HET MIDDENSTANDSWEZEN IN NEDERLAND. D» reorganisatie nadert haai voltooiing. Naar wij vernemen nadert de reorgani satie van het Middenstandscredietwezen in Nederland haai voltooiing. Als niet alte teekenen bedriegen wvl de nieuwe N.V. Nederlandsche Middenstande- bank, waarin zullen zijn opgenomen de bedrijven dear Algemeene Centrale Bank- veneeiyging voor den Middenstand, d©T Coöperatieve Centrale Boaz Bank en der 1 Middenstandsbank voor Iimburg, haar werkkring op 1 November a.s. beginnen. Het kapitaal der Nederlandsohe Midden- standabank zal bedragen f 1.260.000 (volge stort^; een ten behoeve der nieuwe bank afgegeven Rijksgarantie ad f 9.000.000 zal gedurende de eerste jaren van haar be staan aanvullen wat de nieuwe Bank aan eigen kapitaal en reserves in verhouding tot haar verplichtingen feitelijk nog te kort komt. Bij den inbreng der drie bedrij ven zullen de door decze geleden verliezen zijn afgeschreven, zoodat deze de nieuwe Bank niet bezwaren. Tot Commissarissen der Nederlandsche Midecatandsbank zul len naar alle waarschijnlijkheid worden be noemd: a. voor de neutrale groep de hee- ren G. A. Zeeman, te 's-Gravenhage, EL J. Peletier te Leeuwarden, L. de Groot te Rotterdam ec mr. Jul Keizer te Amster dam b. voor de Katholtieke groep de hoe ren C. J G Sbruyoken te 't-Gravenhage, H. H. Schoonbrood te Maastricht, H. v/svsv, lusat-Jicn eiii. KtMegu aapveruou worm over- hujsartcen en de specialisten. Men krijgt treden. Opmerkelijk is, dat van een uitge- wej eeng (jen jn(jmk. dat het samengaan strektheid der terreinen niet wordt gerept en van ^eze ^ej^e groepen steeds, grooter moei- geen aiyier karakteristikon wordt genoemd lijdeden oplevert en op den duur misschien dan: wenschelijk voor het blijven voortbe- onmogelijk zal worden. Maar men begrijpt J. G. v. d .Sand te Arnhem en A. O. A. van Vuuren te 's-Gravenhagec. voor de rechts-protestantsche groep de heeren Ch. v. d. Heuvel te 's-Gravenhage, D J. G. Baron v. Heemstra te Amsterdam, mr. A G. Lubbers te Amsterdam, P. Wieling» te Utrecht. Als regeeringvertegenwoordiger zal op treden mr. J. G. de Hoop 8cheffer te Am sterdam, die het voorzitterschap van den Raad van Toezicht zal bekleeden. Presri- dent-commissaris zal zijn <Je heer A. O. A van Vuuren. Tot hoofddirecteuren zullen naar alle waarschijnlijkheid worden benoemd de hee ren G. J. Calkoen en W. 0. Posthumus Meyjes. De Vennootschap zal in ruim 70 plaatsen in het land veetiginger hebben, terwijl de door haar op te richten Nederlandsche Mi denstands-Spaar bank in circa 160 plaat sen zal rijn vertegenwoordigd. Het begint nu weer zoetjes aan tijd woiden om aan de gezellige uren te denken de lange avonden bij schemerlamp haardvuur met de theetafel binnen uw be reik en öp die* tafel over de trekpot het ge zelligheidsattribuut bij uitstek: de cosy. Die cosy moet frisch en fleurig zijn. Daar hapert het nog al eens aan. Er zijn huis vrouwen, die zóó verslaafd geraken aan haar dierbare oude theemuts, dat zij er geen afstand meer van kunnen doen, al zit het ding ook vól bruine vlekken en al piept de kapok er ook hier en daar doorheen! Dat is een grove huishoudeiijke fout, want in de eerste plaats wordt die muts ge bruikt over drinkwaar en is vuilheid hier dus ongezond, en ten tweede staat het slor dig. De cosy behoort nu eenmaal net als de kleedjes op uw theetafel, blaadjes, koekjes- schaal etc. tot de luxe dingen van uw interi eur. Daarom moet zij ook in luxe-staat ver- keeren en mag niet gevlekt zijn of kapot Het is heusch niet zoo'n heksentoer om een cosy nu en dan wat op te" knappen. U kunt haar ook laten uitstoomen, doch u is voordeeliger uit. wanneer u de overtrek ver nieuwt en om de andere keer ook de voering eens verwisselt. Zoo'n voering kan gewas- schen worden. Haak dus dadelijk twee voe ringen voor uw theemuts; dan heeft u niets anders te doen dan deze er even om de beurt omhefcn te spannen. Als u een nieuwe cosy gaat maken, moet u er vooral om denken dat de maat heel precies dient te zijn: is de cosy te nauw, dan blijven oor of tuit van de trekpot haken en rolt het zaakje op' den grond. Is zij daaren tegen te wijd, dan zal uw trekpot niet vol doende warm gehouden worden. Het gemakkelijkste is voor u als u een goed model van een oude cosy kunt naknippen Heeft u dat niet ter beschikking maak dan eerst e'en patroon van papier, knip daarna het model na in voering, vul de cosy even op voor proef (dus niet dichtnaaienI) en pas haar zorgvuldig om de trekpot. Eerst indien u er vast van overtuigd is, dat ,u een goed model heeft, kunt u de' cosy gaan afwerken. Een cosy moet twee voeringen hebben: één waarin de kapok of watten liggen besloten, en één, die de binnenzijde van de cosy be kleedt. Let er op dat u de hoeken mooi rond knipt; dat geeft het model aan uw muts. U kunt een aardige cosy maken van niets dan lintlusjes op 'n fond van bedrukte zijde. Ik zag laatst een model, waarop die lusjes in een lange ris van elkaar half bedekkende lintjes langs den rand van de cosy gefcet waren, terwijl er aan de voor- en de achter zijde daarmee evenwijdig loopende bogen waren gemaakt. Een reusachtige strik van wel vijf of zeven lussen maakte de cosy van boven af. Een andere, eveneens met lint versierd, bestond uit een waaiervormig motief. Het lint was 4 c.M. breed, voorop onderaan was een rozet gehecht; daaromheen waren in steeds wijder wordende bogen de volants ge zet. U kunt met lint zelf allerhand variatie* bedenken, b.v. wanneer u tweekleurig lint kiest, en dit om en om vouwt; u krijgt dan de verrassendste efecten. Er zijn tegenwoordig ook dames, die een omgekeerde cosy prefereeren; de z.g. „trek- potzak". De trekpot wordt dan niet toegedekt maar in een zak gestopt, waaruit oor en tuit te voorschijn komen. Ik zag er zoo een op een bazar; op het vieux-rose fond was veelkleurig lint gestikt in punten, waardoor het onderste de'el der cosy werd bedekt. Het deksel gedeelte was vieuxrose gebleven en afgemaakt met een strik. Ook kunt u iets heel aardigs bereiken, wanneer u geribd of effen lint inrijgt tot een ruche en die ruches dan aan elkander hecht en langs de cosy naar boven laat loopen. Ten 9lotte is een theemuts een ideaal iets om uw wol-restanten aan op te gebruiken. Haak van die restantjes lange lossen koois den of kleine ronde en ovale plakkaten. Be-t vestig deze plakkaten aan elkander met de koorden en zet het geheel op een vleesch- klcurig satijnen fond. U zult over het result taat versteld staan. Het is moeilijk u hier een patroon voor te beschrijven. Het hangt van uw wol-restantjes af. Iemand met wat smaak en kleurgevoel, kan hier aardige dingen mee bereiken. Ik raad u aan het ge heel met een rand in flanelsteek om te wer ken en er dan een paar gehaakte lussen op te zetten. Een lezeres, die veel in haar tuin werkt, ls zoo vriendelijk mij mededeeling te doen van haar ..nieuwste uitvinding"; zij 19 over* tuigd, dat ook anderen hier veel gemak van kunnen hebben. Zij wordt n.l. erg moe van het gesjouw met den kruiwagen. Nu schar relde zij een oude binnenband op van een fiets, knipte die in tweeën; maakte aan de beide uiteinden een fljnke lus en hangt nu de band om haar hal9 en in de beide lussen de handles van den kruiwagen; thans be hoeft zij niet het geheele gewicht van dien wagen in haar handen te dragen en door de elasticiteit van den band heeft zij er ook geen pijn van aan haar hals of schouder». Inderdaad een practische oplossing. Tevens heeft ze een goed middeltje om oude, platgeveegde bezem3 weer „op td wekken". Zet een groote ketel met water aan het koken; houdt de versleten haren van den bezem boven den stoom en u zult zien hoe deze platgedrukte haren zich na eenige minuten re'eds herstellen! U komt er dan best nog een half jaar mee toe. VOOR ZONDAG 2 OCTOBER. RECLAME. H. P. H. KEEREWEER BEGRAFENISSEN T-I 86! AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16 'CREMATIE 4762 Hilversum, 1050 M. 8.30: V. P. R. 0.- morgenwijding in het Geb. v. d. N. P. B. te Hilversum. Spr.: De. v. Duyl: De blijdschap, de zekerheid, de glorie des geloofs. Mevr. M. E. Kaars SypesieynCnoop Koopmans, zang F. Kloek, orgel. V. P. R. O.-koor o. 1. v. F. Kloek 1. Andiante Misterioso (2e orgelsonate orgel), Kloek. 2. Gebed 3. Veni Sancte spi- ritu» (zang), naar D. Corner. 4. Lezen: Rom VIII 18-39. 6. Ev. gez 60:4 (Lied 311 2 N. P. B.-bundel) (koor). 6. Toespraak le ged De blijdschap des geloofs. 7. 't Is soet. en winst (e sterven (uit den singenden Swaen), zang. 8. Toespraak (2e ged): De zekerheid des gelools 9. Geloof (Pierson), zang v. Tette rode 10. Toespraak (3e ged.): De Glorie des geloofs. 11. 'n Gebed (Z, Afrikaansch), zang, Lambreohts-Vos. 12. Aanroeping. 13. Impro visatie (orgel). Kloek 14. Bv Gez 249 3 en N. P. B.-bund.) (koor). 16. Slotvotum. 16. Sluiting 9.50: Dienst in de Gerei Kerk a. d. Hooigracht, Leiden Voorganger: Ds H. Thomas u. Orgel. 2. Votum 8 Zingen Ps. 1. 4. Lezen van de Wet de» Heeren 5. Lezing van Ps. 116 19 6 Zingen Pa 4. 7 Voorlezing: Hand 16:25-84 (In één nacht ellendig, verlost en dankbaar ge worden). 8. Gebed. 9 Zingen Ps 147 1, 2, 3. 10. le ged preek 11 Zingen Ps. 116 2, 3. 12. 2e ged preek. 13. Dankzegging 14. Zingen Ps 118 8. 16 Zegen 16 Orgel spel 12.301.80: NOV Lunchmuziek door hert N. O. V.-trio. J. Beek. viool. M. Gomperis. cello. T. Zorg, piano. Meivr. C. v. Eekv. d. Vliet, sopraan 1.302 00: Lezing door Dr. Med G. J. Wychgel De Freudeche Psyche-Analyse als reagenz op hert moderne zieleleven (N. O V.) 2 00 2.30: (N O V.) Celloconcert door den heer Leopold Kjppel 2 303.30: Pianoconcert door Willem Andriessen 3 30400: Lie deren en aria's te zingen door den heer Henk Viskil 4.004.30: Gramofoonmu- zitk. 6e Symphonie in c-moü. Beethoven Uitgevoerd door het Royal Albert Hall-orkest o. 1. v Sir Landon Ronald 5 55: Dienst in de Brthlehemsche Kerk 'Herv.) te Zwolle. Voorganger: Ds. C. D. v. Noppen. 1. Orgel. 2 Zingen Ps. 84 1 en 6. 8. Votum 4. Lezetn Joih. 15 1-16 5 Geloofsbelijdenis. 6. Zingen Gez. 99 1. 7. Gebed 8. Zingen Ps. 89 6 9, Tekst: Joh. 15 8. 10. le ged preek. 11, Zingen Gez. 205 1 en 6. 12 2e ged. preek. 13. Orgelspel. 14. Gebed. 15. Zingen Gez. 50 vs. 4. 16. Zegen. 17. Orgelspel. 8 00: Nieuwsber. en sport-uitslagen. 8.10: le A.N.R.O.-symphonieconcert door het Utrechlsch Stedelijk Orkest o. 1. r. Eveii Cornelis. Mevr. Caroline Lankhout, piano. Na de pauze een vioolsolo door den heer J. Oellen. In de pauze declameert Janny van Oogen: Beatrys. van P. C. Bouten». Verder een praatje door Fred Fry. Daventry (1600 M.) 3 50: Licht orkest* concert. Orkéht en A. Cranmer, bariton. Raie da Cosla. piano. 5.40: Vertellingen uit het Oude Testament. 6.506 05: Missie-causerie 8 20: Studio-kerkdienst. 9.15: Liefdadigheidsoproep. 9.20: Weerbericht, nieuws. 9.30Scheepsber. 9.35: Concert d h. Albert Sandler-orkest In Grand Hotel Eastbourne. C. Smith, bari ton. 10.50: Epiloog. Parijs ..Radio-Paris" (1750 M.) 12.20i Morgenwijding. 1.052.10: Concert door orkest. 4.05: Concert door de Homonyms Jazzband 8.20- Kinderuurtje. 8.05: Concert. Orkest Mario Cazs. Langenberg (469 M Manster (242 M.) en Dortmund (283 M.) 8.209.20: Katih. Morgenwijding. 11.30150: Kamer muziek Werag-strijkkwartet Boheemschg kamermuziek. 4,205.20: Werag-orkest. 7.60 Feest ter gelegenheid van den 80- sten verjaardag van President Hindenbui'g. Orkest en koor Daarna tort 1120: Concert door de Iseglio-kapel. KSnigswuslerhausen (1250 M.) 8.20: Morgenwijding. 10.5012.10: Concert Tonkünsller-orkest. 3203.60: Hinden- burgfeest Koor van duizenden schoolkinde- ren. 4,205 20 Orkestconcert. 7 50: Hindenburg-feest Orkest en koor. 1050 —11.50: Dansmuziek. Hamburg (395 M.) 9 35: Morgenwijding 1.25: Concert. 320: Vroolijk concert. 5.50: Dansmuziek. 8.2011 10: Or- kestconcerl met medewerking van solisten. Brussel (509 M.) 5 20—6 20: Dans muziek. 8 35—10.35: Galaconcert. Mile. Dasnoy, zang. Orkest

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 19