AVOND-FEESTJES -^/"-Kapseiblitze. JOHAN GEIJTENBEEK kunt U vastleggen met behulp van Deze geven weinig rook en weinig stof, zoodat gebruik in de huiskamer mogelijk is. Voor de donkere dagen is de -^^a-Ultra- Special-Flaten, de plaat bij uitnemendheid Vraagt den Catalogus en Camera Prospectus 1 Breestraat 79 - Fotohandel - Telefoon 1851 AGENDA. GEMEENTEZAKEN. ViSSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. RECLAME. 8637 Zaterdag. Jeruél: Bidstond te halfnegen. Sladszaal: Feestavond Ver. van Mathe- sianen. 8 uur. Vrije Evang. Gem.: Bidstond te 9 uur nam. Zondag. Jeruêl: Samenkomsten te 10 uur voorin. en halfzeven nam. Ned. Leger des Heils (Beestenmarkt 84): Samenkomen te. 10 uur voorm. en halfvier en halfacht nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 69): Sa menkomst te 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Haandag. Pieterskerk: Kerkconcert. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Sept. a.a. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. De geneeskundige Zondagsdienst te L e 1 - den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren de Graaff, Ho r' en Hovens Gréve. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Timmermans, Tel. 890 't Blijft altijd een lust dit schrandere dier aan het werk te zien en dit temeer, wan neer er een apannend verhaal om heen ge vlochten is zooals hier het geval is. Reeds de naam Harry Piel beteekent voor de directie van elk bioscoop-theater volle zalen, en zoo mocht ook de directie van het City-theater zich reeds gisteravond ver heugen in een groot aantal bezoekers, die allen ongetwijfeld reeds lang weer hebben uitgezien naar een film van Harry Piel, en dus deze gelegenheid niet wilden laten voorbijgaan om weer eens te genieten van een film als „De jacht naar de juweelen", waarin de zoozeer bekende en geliefde acteur de dubbelrol vervult als „Harry Piel" en diens tweelingbroeder „Henry". Harry weet in deze film zijn broer Henry, die in opdracht van een firma met een kostbare zending juweelen naar Nizza ver trekt en wien deze juweelen door een bende bandieten afhandig worden gemaakt, op z'n 'handige gevatte wijze uit de moeilijkheden te redden. Zooals alle Harry Piel-films is .ook deze van begin tot einde spannend. Ook het voorprogramma is bijzonder on derhoudend. Na het geïllustreerd Wereld nieuws wordt een zeer goede film vertoond en wel „Door de politie gezocht", waarin Franklin Farnum, de dubbele rol vervult als Jim Hammon en diens broeder Frank. Een echte cow-boy-film, spelend in de „Far-West". Het geheele programma is uitstekend en wij kunnen een bezoek aan het City-theater deze week zeker aanbevelen. In het Trianon-theater blijft „Ben Hur" nog steeds volle zalen trekken. Een aanbe veling van dit kunstwerk lijkt ons, na al heigeen wij er reeds over schreven, dan ook overbodig. Onze stadgenoot, de heer H. Zwanen burg, promoveerde hedenmiddag aan de Rijksuniversiteit te Groningen tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld „Posse et son évolution en vieux- franpais". De gehouden aanbesteding voor ver bouwing van het Rijksopvoedingsgesticht tot Psychopatengesticht alhier onder direc tie van den Rijksgebouwendienst te Den Haag, bracht de volgende inschrijvingen: M. Fokkes, Groningen, f90.200; v. d. Velden en dê Jong, Oegstgeest, f88.254; P. v. Nes, Den Haag f85.200; G. Lagerwey, Amersfoort, f 83.818; de Bruin, Hoogland, f82.300; v. d. Wiel, Den Haag, f 78.669; Bart en Groeneweg, Rotterdam, f76.400; Gehr. den Ouden, Oegstgeest, f75.800; N. v. d. Bos, Rotterdam, f 74.900; Gebr. v. d. Loo, Rotterdam, f73.180; Aann.-Mij. Noord- Ifölland, Heemskerk, f71.780; C. van der Vliét, Den Haag, f71.068; D. v. Leeuwen, Den Haag, f 69.500; de Later en Meyer, Leiden, f68.350; fa. Bik en Breedeveld, Leiden, f67.600; v. d. Wal en Kloppen burg, Bergen, f65.510; Fa. Jac.. v. Riet, Leiden, i 63.730Marcelis en Heemskerk, Leiden, f61.494; N.V. Mabuwat, Willem stad, 160 485; J. Korteweg, Breda, f60.000; C. de Bruyn, Zeist, f 54.900. Morgen tusschen kwart over drie en kwart voor vier zullen per radio mededee- lingen worden gedaan betreffende de 3 Oc- tober-Vereeniging en de door haar georga niseerde feesten. Door het bestuur van de winkeliers- vereeniging „Het Centrum" wordt a.s. Woensdagmiddag een wedstrijd voor ver sierde rijwielen georganiseerd, waaraan jon gens zoowel als meisjes kunnen deelnemen. Voor nadere bijzonderheden leze men de advertentie in dit Blad. Door inwendige verbouwing heefl de N.V. I.E M.C.O. haar zaak in radio-artike len en electriciteitsbenoodigdheden een an der aanzien gegeven. Een beter aanzien mag men wel zeggen. Want wie de zaak voor eenige weken gekend heeft en haar nu weer ziet, die zal zijn oogen niet kunnen gelooven. Het architectenbureau Bik en Bredeveld, dat in samenwerking met den schilder M. L. Zonderop en den stoffeerder J. van Ruiten, de verbouwing verrichtte, heeft eer van zijn werk. De verbouwde winkel is ruim en in keu rige vakken staan of liggen zeer overzich telijk alle artikelen, die belmoren lot de groote sorleering onderdeelen, die I.E.M.CO in voorraad houdt Ook de fraaie ..Erres"- ontvangloeriellen, waarvan de I.E.M C O de alleenverlegenwoordiging voor Leiden heeft en de bekende toestellen van deze firma van eigen maaksel van I.E.M.C.O. komen in deze passende, rustige omgeving uitstekend tot hun recht. f.E.M.C.O. heeft een mooie nieuwe zaak gekregen. Door de politie is weer een pink aan gehouden. Inlichtingen zijn te bekomen aan het bureau. De 56-jarige sigarenmaker H. W. is in de Klimmende-Leeuwsteeg van een vier meter hoogen zolder gevallen, tengevolge waarvan hij zijn rechtervoet verstuikt heeft In de Caeciliasteeg is ten nadeele van P. S. door een onbevoegde een muntmeter gelicht. Een bedrag van f 10.70 wordt ver mist. B. EN W. WILLEN DE VERHOOGDE PRIJZEN DER GASCOKES HANDHAVEN. Het bestuur vam de afdeeling Leiden van den Ned-erlandschen Roomsch-Katholieken Volksbond en het bestuur van den Leid- schen Bestuur dersbond hebben den Raad verzocht, de prij svetrhooging van den ga-s- cokes, die door de gasfabriek geleverd wordt, welke verhooging met 22 Augustus j.l. ia ingegaan, vooTloopig iir te trekken en alsnog gelegenheid te geven gedurende eenige weken gascokes tegen de oude (zomer-)prijzen bij de gasfabriek in to koo- pen, waarbij voorts de verhouding tusschen den aanmaak van gascokes en die van giet- cokes ter sprake werd gebracht. Deze adressen werden om bericht en raad in handen van B. en W. gesteld. Onder overlegging van het rapport van Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electricitedt ter zake, deel en B. en W. mede, dat zij zich met de strek king van dit rapport vereenigen kunnen. Commissarissen deelen in dit rapport o.a. ter verduidelijking mede, dat de zomer- prijs der geklopte gascokes bedroeg, afge haald in dit jaar 95 cents per H.L. (in 1926 75 c-ents). Hij werd met ingang van 22 Augustus tot f 1.15 per H.L. verhoogd (in 1926 ging de eerste verhooging tot 90 cents per H.L., eerst in op 6 September, ter wijl de prijs van f 1.15 per H.L. eerst met ingang van 1 November werd bereikt). Bo vendien is er nog dit verschil met ver te den jaar, dat de verhooging werd aangekon digd zonder termijn, dua zonder gelegen heid, om nog gedurende eenige dagen gas cokes tegen de oude zomeTprijzen bij de gasfabriek in te koopen. Ter beoordeeling van deze gedragslijn vestigen commissarissen er de aandacht op dat de gasfabriek in de eerste plaats ten doel heeft het fabricecren van gas en het beschikbaar stellen daarvan in een voldoen de hoeveelheid tegen een redelijken prijs, in verband waarmee er in het algemeen naar gestreefd wordt voor do bijproducten, waaronder cokes, een goeden prijs te be dingen. Dit leidt er toe, dat de fabriek zich zooveel mogelijk toelegt op de produc tie van gietcokes, aangezien naar deze cokessooTt o.a. voor centrale verwarming, meer vraag bestaat, terwijl bovendien giet cokes een economischer product is, daar zij minder vergruist. Hierbij valt op te mer ken, dat de gasfabriek met betrekking tot de levering van gietcokes, o.a. jegens ge meentelijke instellingen (o.m. „Endegeest" verplichtingen heeft, welke wij moet nako men. In de tweede plaats moet de aandacht er op worden gevestigd, dat de gasfabriek, anders dan van gas, van de fabricage van cokes geen monopolie heeft. Cokes toch kan en wordt ook daadwerkelijk van elders naar Leiden toegevoerd en aldaar ver kocht. De gasfabriek kan den cokesprijs te Leiden dus niet naar willekeur vaststellen, doch moet de algemeen e beweging van de cokesmarkt volgen. Dit is ook in het be hing der cokesgebruikers. Do openbare meening echter heeft het Immers, gegeven een bepaalde, zeer be perkte hoeveelheid cokes, zou door een- kunstmatig laag houden der prijzen de toe voer van cokes van elders worden verstopt, zoooat eerder gebrek zou intreden, terwijl voorts dit gebrek juist ten nadeel#1 van de allerarmsten zou strekken, die niet in de gelegenheid zijn te voren een grootere hoe veelheid tegelijk op te doen, waarmee zjj voor den winter geborgen z\jn, doch naar mate vah de behoefte telkens 1 of 2 mud kernen halen en alsdan op een gegeven oogenblik in 't geheel geen cokes meer zouden kunnen verkrijgen. In dezen zin werkt, waar de gasfabriek nu eenmaal goen cokesraonopolie heeft en cokes niet fabriceert als doel, een verhooging van den prijs, als thans heeft plaats gehad, regulariseerend op den voorraad, wordt daardoor een ge leidelijke en doorloopende voorziening vaQ de burgerij met gascokes juist ten bate van de allerarmsten, beter gewaarborgd. De prijsverhooging in te voeren met een term\jn zou beteekenen juist dit regelend effect, waarom het te doen is, prqs te geven. De gasfabriek zou dan in die paar weken, gedurende welke met de wetenschap der aanstaande verhooging nog de oude prjjzen. zouden gelden, zooveel bestellingen krijgen, dat zjj in de eerste plaats in de daarop volgende maanden do allerarmsten zou moe ten teleurstellen, in de tweede plaats haar verplichtingen tot levering van gietcokes niet zou kunnen nakomen, terwijl zij in de derde plaats tengevolge van de mindere opbrengst harer bijproducten den kostprijs van het gas hooger zou hebben gemaakt. Het komt commissarissen mitsdien voor, dat het verzoek der adresseerende organisa ties om de prirjsverhooging voorloopig in te trekken, althans op een lateren datum te duen ingaan, op bovenstaande gronden niet voor inwilliging vatbaar is. Een der leden van de Commissie kon zien met bovenstaande beschouwingen niet vereenigen, en was van oordeel, dat bij de gevdgde handelwijze met de belangen van een deel der burgerij onvoldoendo rekening was gehouden. Dit lid meende, dat binnen zekere grenzen de gasfabriek zich ook op do fabricage en den verkoop van een vol doende hoeveelheid goedkoope gascokes be hoorde toe te leggen, en dat het mogelijk en wenschelijk is in deze tusschen de be langen van de gasverbruikers en die van de gascokesverbruikers bemiddelend op te treden. In het bijzonder onderschrijven B. en W. de meening van commissarissen, dat, waar de gasfabriek geen monopolie heeft van de fabricage van gascokes, de hoeveelheid te produceeren gascokes en de daarvoor te bedingen prijzen niet naar willekeur en los van de algemeene beweging van de cokesmarkt kunnen worden vastgesteld. Ge schiedde zulks wel, dan zou de cokesvoorraad spoedig uitgeput zijn, daar geen toevoer van cokes naar Leiden meer zou plaats vinden, hetgeen, naar Commissarissen terecht be- toogen, zou strekken ten nadeele vooral van hen, die niet in de gelegenheid zijn in den herfst een grootere hoeveelheid in te slaan, doch bij 1 of 2 mud tegelijk inkoopen; tec nadeele dus juist van de armsten. De prijsverhooging voorloopig op te schorten, of haar op een lateren datum te doen in gaan, moet mitsdien h. i. in de eerste plaats in het belang dier armeten ontraden wor den. Hierbij komt dan nog in dit bijzonder geval, dat de gasfabriek, indien anders werd besloten, haar verplichtingen in zake de levering van gietcokes niet zou kunaen nakomen. B. en W. geven den Raad derhalve in overweging niet in te gaan op de adressen vah het bestuur van de afdeeling Leiden van den Nederl. Roomsch-Katholieken Volks bond en van den Leidschen Bestuurders- bond. IJMUIDEN, 24 Sept. 1927. VISCHPRUZEN. 41 Tarbot per K.G. f 1.751.50; 10 Griet per kist van 60 K.G, f 6623; 8083 Tongen per K.G. f2.901.65; 1 Groote Schol per kist van 60 K.G. f 76; 1 Middel schol per kist van 50 K.G. f 73; 2. Zet9chol per kist van 50 K.G. f7360; 250 Kleine Schol per kist van 50 K.G. f407.50; 79 Schar per kist van 50 K.G. f 178; 9 Rog gen per 20 stuks f 2013.50; 79 Vleeten per stuk f2.630.96; 20 Pieterman en Poontjes pe!r kist van 50 K.G. f 17,504.20; 3 Middel Schelv. per kist van 50 K.G. f302928 Kleinmiddel Schelvisch per kist van 60 K.G. 12419.50; 22-4 Kleine Schelv. per kist van 60 K.G. f 157.50; 3 Kabeljauw p. kist van 125 K.G.-f7557; 57 Gullen per kist van 50 K.G. f28-7.60; 14 Lengen per stuk f2.40—1.40; 1 Heilbot per K.G. f 1.00 71; 71 Wijting per kist van 50 K.G. f7 4.40; 6 Koolvisch per stuk f 1.50; 388 Ma kreel per kist van 60 K.G. f 169. Aangekomen' 13 stoomtrawlers. Binnengekomen Haringloggers, waarvan de vangsten naar Katwijk verscheept worden. In de Haringhaven: de loggers: KW 110 met 416 kantjes; KW 38 met 299 kantjes; KW 44 met 393 kantjes; KW 165 met 207 kantjes rr^atjes haring. In de Visschershaven: (gelost aldaar). KW 74 met 15 last haring. DE ALGEMEENE TOESTAND. Besluiten te Genève. Ver lichting der bezetting. De Volkenbondszitting te Genève begint langzamerhand ten einde te loopen. De bespreking in de juridische commissie over het Noorsche voorstel inzake scheids rechtspraak werd besloten met de aanne ming van het volgend^ voorstel: „De oommissie gelooft niet, dat zij in staat is in den loop van deze vergadering het Noorsche voorstel grondig te kunnen onderzoekenzij sluit zjch aan bij de mee ning van de derde commissie, die een on derzoek van een algemeene dwingende scheidsgerechtsconventie gunstig gezind is en is van meernng, dat bet nuttig ware, dat onderzoek op te dragen aan de oom missie, welke in de resolutie betreffende arbitrage, veiligheid en ontwapening, op 21 dezer door de derde commissie aangeno. men, bedoeld is." De commissie voor de technische werk zaamheden van den Volkenbond heeft het rapport goedgekeurd van den Oostenrijk- schen gedelegeerde dr. Leitmaier over de opstelling een ar aanvullende conventie no pens de uitvoering der in het buitenland gevelde arbitrale uitspraken op handelsge bied, een kwestie waarin handelskringen veel belang stellen. De nieuwe conventie vult een leemte aan van het protocol van September 1923 over arbit-ragebepab'ngen in den handel dat geen rechtbank van een staat over een in gevolge privaatrechtelijke overeenkomsten geveld arbitraal vonnis meer rechtspreken kan, maar de staten ook niet verplicht wa ren de uitvoering van dergelijke in het buitenland gevelde arbitrale vonnissen te verzekeren. Bij de nieuwe conventie zijn de staten voorzoover zij tot de onverwijld ter teekening' gelegde conventie toetreden hiertoe verplicht. Stresemnnn heeft 's middags de faculta tieve clausule van het statuut van het Ha-agsche Hof geteekend. De voorzitter der Volkenbondsvergade ring Guani noemde in de middagzitting deze daad het begin van een nieuw tijd perk van de verplichte arbitrage in in ternationale geschillen Briand heeft ter eere van de achtste ver gadering van den Volkenbond een groote artistieke en musicale soirée aangeboden. De Duitsche delegatie heeft voor de uit- noodiging bedankt wegens den dood van den Duit-seben ambassadeur te Washing ton Von Maltzahn. De Duitsche rijkscommissaris voor het Rijnl'andsche bezette gebied en de leider van het beheer van het rijksvermogen, hebben zich in opdracht van den minister voor het belette gebied rem Koblenz naar den opperbevelhebber van het bezettings leger generaal Guillaumat te Mainz bege ven om door besprekingen met hem te ver krijgen dat de a.s. vermindering eter be zettingstroepen zooveel mogelijk verlich ting voor de gansche bevolking van het be zette gebied zou meebrengen. DUITSCHLAND. Von Maltzahn t Actie voor meer loon. Gelijk gisteren onder de tetegrammen nog gemeld, is bij bet vliegongeluk bij Scbleiz ook omgekomen de Duitsche ge zant te Washington, von Maltzahn. Zijn dood wordt door de peTS ten zeerste be treurd, die van een zwaar verlies voor de Duitsche diplomatie spreekt. Zijn echtgenoot e en 8-jarig dochtertje waren hem tot Mün-cheo tegemoet gereisd om hem bij zijn aankomet aldaar te ver welkomen. Rijkspresident von Hindenburg heeft aan mevr. von Maltzahn het volgende telegram gericht,,In do zware ramp, doe u zoo plot seling getroffen heeft, neem ik van harte deel en verzoek u de betuiging van ons diepgevoelde medelijden te aanvaarden. Het Duitsche Rijk verliest in uw op zoo tragische wijze omgekomen echtgenoot een der bekwaamste diplomaten en uitmuntend- Bte vertegenwoordigers wiens nagedachte nis ik steeds in eere zal houden." Coolidge zond Hindenburg een telegram van warme deelneming en de Amerik. ge zant te Berlijn Shurmann, gaf aan de ver tegenwoordigers der Amerikaansche pers een waardeerende schets van den gezant. Het personeel der spoorwegen kondigt eveneens een loonactie aan. In een te Ber lijn gehouden vergadering van vertrou wenslieden is een motie aanvaard zeggend dat de lage loonen bij de heerschende duurte als een provocatie moesten worden beschouwd. He referendum onder het personeel van de Berlijnsche traan zal Dinsdag a.s. wor den gehouden. Het aantal leden van het pereoneel dezer onderneming bedraagt 13.200. Indien de staking geproclameerd wordt, zullen zich de personeelen van de autobuBonderneming en de tunnelspoor die resp. 2000 en 6000 man sterk zijn, bij d© beweging aansluiten. FRANKPTTK. De onderhandelingen met de sovjets Cachin. Nogmaals wordt van Fransche zijde de ontkenning herhaald van de juistheid van de beweringen van Litwinof, dat er met de sovjets een accoord bereikt zou zijn over de schulden. De correspondentie en de officieele do cumenten van de conferentie spreken een dergelijke beweging tegen. Op 25 Maart j.l. gaf een memorandum van de sovjetdelegatie de voorwaarden aan, buiten welke de regeering van Moskou onmogelijk kon gaan bij de regeling der schuld. Op 26 Maart antwoordde de Fran sche delegatie, dat zij dan nieuwe voor stellen moest afwachten, daar deze voor waarden geen stap verder gingen dan die van 26 Juli 1926. Op 30 Juni drong Rakofski aan op een spoedige hervatting der onderhandelingen met de belofte, dat de delegatie zich tege moetkomend zou toon en, doch hij deed geen enkel concreet aanbod Op 26 Juli gaf de Fransche delegatie de hoop te kennen, dat de onderhandelingen hervat zouden wor den op welomschreven grondslagen. Deze teksten bewijzen duidelijk, dat er tegen het einde van Juli geen overeenkomst bereikt was en sedert dien heeft de sovjet delegatie geen nieuw voorstel gedaan. Wel is er een merkbare toenadering tus schen de standpunten der beide delegaties ten aanzaen van het bedrag der annuïteiten en de voornaamste elementen van de rege ling der schulden, maar de sovjetdelegatie maakt haar voorstellen nog steeds afhan kelijk van de verleening van credieten, waarvan het bedrag veel hooger ie dan dat der eerste annuïteiten, die aan de Fran sche houders worden aangeboden, zoodat het geen zin heeft de voorstellen te over wegen De conferentie heeft daarom nooit praktisch de kwestie Her credieten over wogen. Onder deze omstandigheden blijkt het dat niemand bevoegd is te zeggen, dat er een overeenkomst bereikt is over de schul den. Bovendien heeft de conferentie niet gesproken over de kwestie van de vergoe dingen aan de Franschen die onrechtvaaav dig schade geleden hebben in Rusland en do regeling der echatkisfcschuldeii, vragen,; die nog steeds open blijven. Tot zoover een officieele nota. Intusschen zijn de sovjets wakker ge worden en zij hebben opeens nieuwe voor stellen gedaan, die een bevestiging heetenl van vroegere mondelinge beloften. Of deze voldoende zijn... De financieele Kamercommissie besloot de invrijheidstelling van Oachin te vragen, opdat hij de vergaderingen der commissie* waarvan hij Md ia, zou kunnen bijwonen. ENGELAND. CosgraVe blijft «m. De uitvoerende raad van den. lerschen Vrijstaat heeft definitief besloten de regee ring des lands in handten te houden. De correspondent van de „Times" ver neemt, dat in de kabinet&zdtting een paar ministers er veel voor gevoelden om De Valera, den republikeinschen leider, te dwingen het roer in handen te nemen, maar dat de meerderheid de groote verantwoor delijkheid der regeering jegene den staat erkende. De heer Heffermgm, die waarschijnlijk de nieuwe leider zal zijn van de boeren partij, welke vertegenwoordigd zal zijn in de Dail en de regeering steunt, gaat met dit besluit niet accoord, op grond van de overweging, dat uit een regeering geduren de enkele maanden van De Valera de waar deloosheid van diens program duidelijk aan het licht zou treden. De openbare meernng echter heeft het besluit deT regeering om zelf de teugels in handen te houden met opgelucht gemoed ontvangen. De Valera schijnt bereid te zijn tot een wapenstilstand. Hij verklaarde zich gene gen naar men uit Dublin meldt, zijn steun te geven om een middenweg te vinden tus schen de partijtegenstellingen. SPANJE. Het reglement voor. het parlement De Spaansche regeering heeft het regie- ment van de Nationale Vergadering gepu-« bliceerd. De dooT de regeering benoemde president beschikt over buitengewoon groote bevoegdheden. Hij etelt in overleg met de regeering de agenda van de zitting va9t; verder heeft hij het recht uit de officieele verslagen alles te schrappen wat hem onge- rast lijkt. Indien een afgevaardigde zich' beleedigend uitlaat over de kroon, over de regeering of over de Nationale Vergadering, zal hij zijn mandaat nog denzelfden dag verliezen. Indien bij een stemming de stem-» men staken, beslist de president; stemont- houding is niet geoorloofd. Het aantal leden zal 400 bedragen. CHINA. Twee gezanten uitgeschud. Een zeer sterk geval van etruikrooverij heeft zich bij Peking afgespeeld. De Belgische gezant Dhermaulte en de Tsjechische gezant Halter keerden van een uitstapje terug in een auto, bestuurd door een Chineeschen chauffeur. Plotseling sprong een roover te voorschijn, die een revolver voor het gezicht der gezanten hield en alle voorverpen van waarde eisch- te. De gezanten waren gedwongen hun horloges, ringen en geld af te geven. De <Jief nam zelfs hun vesten mee, die zij in de auto neergelegd hadden. Chineezen wa ren getuige van het tooneel maar trachtten zelfs niet tusschenbeide te komen. De ge zanten begaven zich naar Tsjang ping tsjou, waar zij den magistraat om eeD ge wapend geleide verzochten, waarmee zij veilig en wel naar Peking terugkeerden. BUITENLANDSCH GEMENGD. UIT DE VLIEGWERELD. c Drie vliegtuigen met deskundigen zjjn naar Schleiz vertrokken om de oorzaak van het ODgeval met de D 585 na te gaan. Op het vliegveld te Berlgn verklaart men pertinent, dat de machine met de uiterste zorgvuldigheid voor het vertrek gecontro leerd is en men heeft als eenige mogelijke verklaring op: een plotseling ziek worden van deo bestuurder of sabotage! Aan de verklaringen van een ooggetuige is ontleend: het vliegtuig trachtte een kilo meter achter Schleiz een noodlanding te maken langs den straatweg naar Hof. Daar 2-1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2