68*<e JAARGANG ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1927 No. 20715 EERSTE BLAD. Qfficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. ee/TOË/ Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 0.18 Dit nummer bestaat uit VIJF bladen benevens de Kindercourant VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG, 26 SEPTEMBER 1927, des namiddags te twee nni. Alsnog te behandelen nè, punt 13: 14o. Praeadvies op de verzoeken van de afd. Leiden van den Ned. R. Kath. Volks bond en den Leidschen Bestuurdersbond, in zake verhooging van den prijs van gascokes door de Stedelijke Lichtfabrieken. (226) 15o. Beantwoording van de interpellatie van den heer van Stralen, in zake de op zegging van huur aan eenige bewoners van gemeente-woningen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van de N.V. Autobus onderneming „De Sleutelstad", om vergun ning tot het oprichten van een ondergrond- sche bewaarplaats voor benzine met boven- grondsche aftapinrichting in en op de Lange Scheistraat vóór het perceel Lange Schei- straat No. 5, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie B. No. 2814 Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secre tarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag 8 October e.k. des voormiddags te halfelf men op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 September 19275 8670 HULDIGING VAN Prol. Dr. L. KNAPPERT. Eenige weken geleden vormde zich alhier een comité, bestaande uit prof. dr P. J. Blok, prof. mr. A. S. de Blecourt, prof. dr. B. D. Eerdmans, prof. dr. L. van Itallie, prof. dr. D. G. Hesseling, mevrouw A, M G. MullerVerdam, prof. dr. H. M. van Nes, de heer S. J. Ie Poole, prof. dr. S. G. de Vries, prof. dr. A. J. Wensinck en de heer J. W. Warners, met het doel prof. Knappert ter gelegenheid van. zijn 25-jarig professo raat te huldigen, spijt de mededeeling van den hoogleeraar, dat hij diezen dag liefst onopgemerkt voorbij zou willen laten gaan. De bedoeling van het Comité was dan ook niet aan dezen dag eenige officieele feeste lijkheden te verbinden, maar alleen om vrienden en vereerders van den jubilaris in de gelegenheid takstellen door hun hand- teekening in een eenvoudig album blijkt te geven van hun gevoelens van hoogachting en waardeering. De oproep van het Comité tot medewer king vond in breeden kring weerklank. Tal rijk waren de bijdragen, die den secretaris van het Comité, prof. dr. Eerdmans, wer den gezonden en zoo kon het Comité heden middag ten huize van den jubilaris te Oegst- geest dezen aanbieden een aantal weten schappelijke werken, naar welker bezit deze had verlangd, benevens een bedrag in geld. waarover de jubilaris voor eigen gebruik en naar eigen verlangen kan beschikken. Voor deze aanbieding vervoegde de com missie zich hedenmiddag ten huize van den hoogleeraar, waar hem het huldeblijk werd aangeboden, vergezeld van een album met de namen der deelnemers. De voorzitter van het comité, de oud- hoogleeraar prof. dr. P. J. Blok, hield daar bij een korte rede, getuigende van bijzon dere hoogachting en groote waardeering. Wij willen u heden begroeten, aldus ving spr. aan, als den verdienstelijken beoefe naar onzer vaderlandsche geschiedenis, in het bijzonder der kerkgeschiedenis in ons vaderland, nog meer in het bijzonder die van het Protestantisme en de Ned. Her vormde Kerk. waaraan gij, naast belang rijke handboeken, zoovele artikelen hebt gewijd; als den warmen vaderlander, vol liefde voor onzen over alle werelddeelen verspreiden stam, onze taal, onze letteren; als den onvermoeiden kampioen voor het behoud van natuur- en plaatselijk schoon; als den geestdriftigen vriend van Leiden's heden en verleden; als den warmen ver eerder van het glorierijk bestaan onzer Universiteit; als den ijverigen bevorderaar van het vrijzinnig-protestantsch beginsel lr. de Nederlandsch Hervormde Kerk en andere Protestantsche genootschappen; als den ge moedelijken vriend van zeer velen in onze omgeving, wiens beminnelijk optimisme, ook al hebt gij de slagen van het lot moeten October, Komt eri DAAR-MEE. "De K^vAR,pERC>lQS^T ^y/\J &EZE BOOMEFJ METER 'OPE/V' "Doc H ondervinden, velen heeft gesteund en be moedigd. Wij bieden u ging spr. voort als be wijs van onze belangstelling in uw vijf-en- twintigjarig professoraat, een aantal boeken aan, naar welks bezit gij, naar ons weten, hebt verlangd, en verder op zekere blad zijde van het eerste boek de aanwijzing van een bedrag in geld, waarmede gij alles kunt doen wat gij wilt, behalve dat gij het niet moogt weggeven, want de gevers wenschten, dat gij het voor uw persoonlijk gebruik zoudt aanwenden. De naam dier gevers vindt gij in het eenvoudig album opgeschreven door onzen vriend W. van der Laan, die zijn calli- graphische kunstvaardigheid belangloos in onzen dienst stelde. Spr. eindigde met het uitspreken van de hoop, neen de verwachting, dat de jubilaris nog vele jaren met zijn veelzijdige werk zaamheden en met denzelfden lust zal kunnen voortgaan. Prof. Knappert was zeer getroffen door de eenvoudige en vriendelijke woorden van zijn ouden en hooggeschatten vriend en dankte hem en de andere leden van het comité en in hen de vele deelnemers aan het huldelijk voor hetgeen hem werd aan geboden. Hierna drukten de comitéleden den jubi laris de hand, waarmede de eenvoudige plechtigheid was afgeloopen. Ook van verschillende andere zijden ont ving de hoogleeraar blijken van belang stelling. EEN ZELDZAAM JUBILEUM. Heden herdenken onze stadgenooten, de gebroeders J. G. en H. Sierat den dag, dat zij vijftig jaar geleden in dienst kwamen van de firma Jan Zuurdeeg Zoon, alhier. Per auto van hun woning gehaald, wer den zij in de fabriek door het geheele per soneel ontvangen en door den fabriekschef, den heer Tegelaar, gecomplimenteerd, waarna hij hun een enveloppe overhandig de, welker inhoud zij naar eigen verkiezing mochten besteden. De oudste der broeders dankte geroerd voor de hulde hun bewezen. Nadat zij hun versierde werkplaatsen hadden bewonderd, werden zij in den loop van den morgen op het kantoor ontvangen door den heer F. C. Zuurdeeg, die hun in de eerste plaats zijn gelukwenschen aan bood, er aan toevoegende, dat zij steeds veel lust en ijver tot hun werk hadden betoond en voor die veelvuldige toewijding zijn wel gemeende erkentelijkheid meende t moe ten betuigen, hetgeen vergezeld ging van de gebruikelijke enveloppe met inhoud. De oudste der jubilarissen dankte voor deze woorden, er aan herinnerende, dat zij zelf 4 geslachten van de heeren Zuurdeeg hadden meegemaakt, terwijl de familie Sie rat van vader op zoon reeds meer dan 100 jaar aan de firma verbonden was. Nadat nog vele oude herinneringen waren opgehaald, mochten zij dezen verderen dag in den kring hunner familie doorbrengen, om daar de vele gelukwenschen van hen, die kwamen complimenteeren. in ontvangst te nemen. DE INVAL BIJ DE INDONESISCHE STUDENTEN. Gistermiddag is door de Amsterdamsche politie in samenwerking met de Haagsche recherche gearresteerd de Indonesische stu dent Nazir Pamontjak, die verdacht wordt van betrokken te zijn bij het communis tisch complot. Nazir Pamontjak is naar Den Haag over gebracht en op last van den Officier van Justitie in het Huis van Bewaring inge sloten. De naam van den tweeden Leidschen gearrelseerden student is Raden Mas Adbul Madjir Djodjoadininggrat. Gisteren zijn dus 4 arrestaties verricht; alle aangehoudenen zijn naar Den Haag overgebracht. Zij worden, gelijk gemeld, verdacht van het misdrijf, bedoeld bij art. 131 W. v. S., opruiing in geschrifte, welk feit plaats ge had zou hebben in het orgaan van Perhim- poena Indonesia, dat zooals bekend is in het Maleisch en in het Hollandsch wordt uitgegeven. De rechter-commissaris. jhr. mr. Cal- koen, heeft de vier verdachten gistermiddag aan een langdurig verhoor onderworpen en gisteravond het verhoor voortgezet. Op zijn last zijn ze daarna in het Huis van Bewaring ingesloten. GESCHENK AAN HET RIJK. Onze stadgenoote mevr. de wed. S. A. C. Feenstra KuiperCrull, heeft aldus meldt de St.crt. aan het Rijk aange boden ter plaatsing in het Ethnographisch museum alhier, een verzameling Japan- sche prenten en kunstvoorwerpen. De schenking is door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in dank aanvaard. MOTIE VAN DEN HEER J. J. v. STRALEN. Door den heer van Stralen is volgende motie den Raad voorgesteld: De raad, van oordeel dat het wenschelijk is om bij de productie van gascokes meer rekening te houden met de belangen van het minder koopkrachtige deel der burgerij, acht het gewenscht, dat de Lichtfabrieken zooveel mogelijk zorgen voor de fabricage van een voldoende hoeveelheid gascokes voor huisbrand en deze beschikbaar stellen tegen zoo laag mogelijken prijs in verband met de productiekosten en verzoekt B. en W. de daartoe noodige stappen te doen. DE WINKELWEEK. Gisteren is de jury die de étalages van de deelnemers aan de winkelweek zou beoor- deelen op pad geweest om de verschillende uilstallingen, te beoordeelen. Vroeg in den morgen waren de vijftien leden van de Haarlemsche Middenstands- Centrale die op uitnoodiging van de Winkel weekcommissie de beoordeeling op zich hadden genomen in de stad gekomen en na dat de heeren zich in verschillende com missies hadden verdeeld gebonnen zij hun werk. Gemakkelijk bleek de beoordeeling niet en reeds spoedig kwamen de heeren tót de conclusie dat er zeer veel bijzonder fraaie étalages te zien waren. Dat er veel interessante étalages, veel uitstallingen ook die door het toepassen van oorspronkelijk grappige ideeën de aandacht trekken, te zien zijn, dat bleek trouwens ook gisteren weej- uit het groote aantal wan delaars dat men den geheelen dag in alle winkelstraten van de stad kon zien. Eerst laat in den middag had de jury haar taak beëindigd. Het eerste gedeelte van haar taak althans. Want na het ver moeiende werk op straal kwam nog het niet minder lastige werk dat bestond uit hel ver gelijken der cijfers en het beslissen aan wie de diploma's zul hen worden loegpwezen. Om zeven uur was de jury met haar ar beid gereed Toen kwam er een pnveloppe voor den dag en daar werd onder hel toe zicht van de vertegenwoordigers der plaat selijke bladen de beslissing van de jury zorgvuldig ingesloten. De enveloppe werd dichtgelakt en in onze handen gesteld om spoedig daarop weer over te gaan in handen van de Winkplweekcommissie die de waardevolle enveloppe heden zou depo- neeren in de étalage van den winkel Visch- markt 17, waar ook de prijzen voor het pu bliek te zien zijn. Daar blijft ze liggen tot dat de opening ook weer in het bijzijn van de plaatselijke persvertegenwoordigers zal plaats hebben. Nadat de jury haar taai had beëindigd heeft de Winkelweekcommissie zich met de leden van de jury aan een koslelijken disch vereenigd in café-restaurant „In den Ver gulden Turk". Aan dien disch nam ook de pers deel. Aan den maaltijd zijn de sluizen der wel sprekendheid opengezet en hebben verschil lende heeren uit Leiden en Haarlem vele malen gedronken op 't succes van de Win kelweek, op het welzijn van den. Midden stand, en op de Middenstandscentrales van Haarlem en Leiden. De tafel werd gepresideerd op voortreffe lijke wijze door den heer Ten Boom, voor zitter van de Middenstandscentrale te Haarlem. NEDERLANDSCH TOONEELVERBOND AFD. LEIDEN. In den Schouwburg vergaderde gister avond de afdeeling Leiden van het Nederl. Tooneelverbond. Zulks onder leiding van de presidente, mevr. van Italliev. Emb- den. Na goedkeuring der notulen werd ver slag uitgebracht van de algemeene verga dering te Haarlem gehouden en werd de rekening en verantwoording van den pen ningmeester, den heer Bosman, op voorstel van de commissie van kasnaziening, be staande uit mevr. de Vries en den heer J. Baak. goedgekeurd. De afdeeling telt thans 92 leden, een ge tal, dat nog voor groote uitbreiding vat baar is. Er zijn in Leiden toch nog wel meer personen, die voor het tooneel voelen? Bovendien, hoe meer leden er zijn, des te meer kan de afdeeling den leden aanbieden. Dat bleek nog eens duidelijk toen be sproken werd het winterprogramma voor het reeds ingegane seizoen. Wij mogen daaromtrent al wel reeds mededeelen, dat den leden bij eenige belangrijke stukken een belangrijke reductie zal worden ge geven, dat gedacht wordt aan een cabaret avond van prima gehalte en dat voorts nog tal van plannen in overweging zijn. De jonge vereeniging tracht wel zich te weren 1 Om de vleugels te kunnen uitslaan is meer steun echter zeer noodig. NEDERLANDSCHE BLINDENBOND AFDEELING LEIDEN. Gisteravond hield de afdeeling Leiden van den Nederlandschen Blindenbond een buitengewone ledenvergadering op de bo venzaal van „Huize Nijdam", onder voor zitterschap van den heer L. Rombaut. De vergadering was door bijna alle leden der afdeeling bezocht, waarvan de meesten wa ren vergezeld van een huisgenoot als gelei der of geleidster. Aanleiding tot deze vergadering was de mislukking van de door de afdeeling uilge schreven bloemendag. In een vorige verga dering was besloten ten bate van de afdee ling een bloemendag te houden, die echler is mislukt door dat na de reeds van politie verleende vergunning er van wege het ge meentebestuur voorwaarden waren gesteld, waarmede het bestuur zich destijds niet kon vereenigen en naar aanleiding waar van een adres naar den Raad was gezonden. Het bestuur had in verband met dit mis verstand dat het voor een deel toeschreef aan zijn weinige ervaring in dergelijke za ken. eenige personen aangezocht om de af deeling als commissie van bijstand te wil len as^isle-eren. Twee hunner, de heeren Nelck en Sijlsma hadden zich deze keuze laten welgevallen en waren ter vergadering aanwezig. De leden vereenigden zich met het gevoelen van het bestuur en juichten de Commissie van harte toe. Na goedkeuring van de rekening en ver antwoording van den pënningmeester deed de voorzitter daarbij geassisteerd door den secretaris, den heer L. Boom, eenige mede- deelingen over den mislukten bloemendag en sprak de hoop uit dat deze dit najaar misschien nog kon worden gehouden, te meer omdat de bloempjes aanwezig waren en de voorbereidingen waren getroffen. Het geval had echter (och nog een goed resultaat gehad. Voorzitter en secretaris waren bij den Burgemeester ontboden en hadden met dezen een onderhoud gehad waaruit is gebleken dat de Leidsche Burge meester overtuigd is dat ook iets voor de Leidsche blinden moet worden gedaan, voor zoover deze niet in hun eigen onderhoud kunnen voorzien zoo noodig van gemeente wege. Te dien einde had de Burgemeester een Blindencommissie benoemd bestaande uit de dames mej. Dora Coeberg, mevrouw Leehner en mevrouw Sanders en de heeren prof. dr J. v. d. Hoeve en dr. C. F. M. Pieck, oogarts alhier. De vergadering was zeer tevreden over het verkregen resultaat zooals dit door den voorzitter en met name door den heer Boom werd toegelicht. Men zal met het oog op deze commissie de zaak van den bloemendag voorloopig laten rusten. De Commissie van Bijstand deed de toezegging zoo noodig over een en ander met de door den burgemeester be noemde blindencommissie voeling te zullen houden. EERSTE UITVOERING VAN R. E. O. In den foyer van de Stadszaal heeft gis teravond een nog pas kort geleden opge richte Revue- en Operette-Vereeniging ge debuteerd. BINNENLAND. Huldiging van prof. Knappert te Leiden in intiemen kring (Stadsn., Ie Blad). Te Amsterdam ia nog een Indonesisch stndent gearresteerd (Stadsn., Ie Blad)< De minister van FinanciBn over de sin- snede in de Troonrede inzake het vrije ruil verkeer (3e Blad). De P.T.T.-begrooHng 1928 (Binnenland, 2e Blad). Critiek op het wetsontwerp op de naam- looze vennootschappen (Binnenl., 2e Blad). Doodelijk ongelnk op een onbewaakten overweg in Friesland (Gemengd, 2e Blad). Gapablanca wint de derde partij in den schaakwedstrijd om het wereldkampioen schap (Sport, 5e Blad). BUITENLAND. Verdere besluiten ter Volkenbondszitting (Buitenland, le Blad). De dood van den Dnitschen gezant te Washington (Buitenl., le Blad). Fransch communiqué over de schnld-on- derh an delingen met sovjet-Rusland (Buiten land, le Blad). Een artikel van den vroegeren Engelschen minister van bnitenl. zaken Grey (3e Blad). Het slot der artikelen om de wedvlucht om de luchtheerschappij van den vroegeren Engelschen minister der luchtvaart (3e BI.). Het is laat ons dit terstond zeggen een geslaagd debuut geworden. In vrijwel ieder opzicht. De organisatie van den ge heelen avond was af. Alles sloot als een bus en het programma werd in een vlot tempo en zonder haperen afgewerkt. Gemakkelijk was het programma niet dat de heer Koeckebakker, de algemeene leider van den avond had samengesteld. Doch ook al vormde het geen complete revue het was vol afwisseling en het werd met bravour gespeeld. Ook de ver schillende zang- en dansnummers „deden" het goed en zeker komt daarvoor een woord van lof toe aan het L. M. E. „Euterpe", die de menschen achter het voetlicht keurig hebben begeleid. R E: O. mag tevreden zijn met zijn eerste optreden. En Leiden mag zich gelukkig achten dit jonge veelbelovende amateurge zelschap rijker te zijn. Moge R. E. O., dat vóór de uitvoering van gisteren nog slechts 25 leden telde, spoedig tot een groote bloeiende vereeniging groeien. Dan kunnen wij zeker nog vele goede uitvoeringen ver wachten. Met een geanimeerd bal, waarbij The Popular Jazz voor de goede stemming zorgde, werd de avond besloten. DE BIOSCOPEN. Het Casino-theater brengt deze week weer een welverzorgd programma, dat zooals ge woonlijk aanvangt met -een actueel Jour naal gevolgd door een komische film „De man, die de klappen krijgt". Als eerste hoofdnummer wordt vertoond „Lady Love", een aantrekkelijke sportfilm met veel mooie en spannende momenten, die vooral den sportliefhebbers naaT harte lust zal doen genieten. In de tweede hoofdfilm „Hoogverraad" wordt het ons vergund eens een kijkje te nemen in de hooge militaire kringen. Men maakt er kennis met het gevaarvolle be roep der sluwe spionnen, die voor geen mis daad terugdeinzen, waar hel geldt hun doel te hereiken. Mede door het uitstekend spel der artisten verdient deze film de bijzonder aandacht van het bioscoopbezoekend publiek. Het programma van het Luxor-thealer vangt naar gewoonte aan met hel geïl- lustrenido wereldnieuws, waarna een komi sche film „Krachtige geneesmiddelen" voor de noodige vroolijke afwisseling zorgt. Als eerste hoofdnummer vermeldde het programma „Misdadige verwisseling", doch in plaats daarvan werd verloond ..Scher ven". Deze verwisseling nu direct misda dig le noemen, lijkt ons wat overdreven, maar zeker is hel, dat deze omzetting het programma niet ten goede komt. Er zit te weinig actie in deze film. de tafreelen vormen geen vlol aaneengescha keld verhaal en er wordt in de heele film niet gesproken. De Ajexandro's vergas ten de bezoekers vervolgens op eenige uit stekende jongleer nummers. Rin fin i*n al? L"bo de wolfshond laat d" na w -n r:' '.«won»- staaltjes zien v rnuft.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1