68"° Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 22 Septeniber 1927 Tweede Blad No. 2071 3 GEMEENTEZAKEN. BINNENLAND. De Hollandsche Waschvrouw JE ZEEPPOEDER verlenging van den duur der aanstelling als tijdelijk leeraar Bij den aanvang van den cursus 1927/28 moest een. voorziening worden getroffen voor Let geven van eenige lesuren per week in de Hoogduitsche taal aan de H. B. S. met 6-jarigen cursus. B. en ^W. hebben mej. docta. C. M. de Haas, leerares aan het gymnasium alhier tijdelijk met het ge vee van die lessen be last. Aangezien deze tijdelijke opdracht lan ger dan drie maanden moet duren, geven B. en W. den Baad in overweging de aan stelling van mej. De Haas voor den ver deren duur van den cursus 1927/28 te ver lengen* BENOEMING VAN CURATOREN VAN HET GYMNASIUM. Voor die vacature prof. dr. Hesseling worden aanbevolen: lo. Prof. dr. F. Mul ler; 2o. prof. dr. A. W. Byvanck. Voor de vacature prof. dr. L. Knappert: lo. prof. dr. L. Knappert; 2o. prof dr. J. H. Kern- Voor de vacature mr. P. E. Briët: lo. tor. P. E. Briët; 2o. prof. mx. D. Vw Blom. VERHURING VAN HET PERCEEL VISCHMARKT No. 14. Voor de huur van bet ingevolge raads besluit van 30 Mei 1927 aangekochte per ceel Vi8chmarkt No. 14 heeft rich o.m. als gegadigde aangemeld de N.V. Hollandsche Naaimachinehandel te Botterdam. Deze is bereid een huursom te betalen Van f 780 per jaar, waarmede volgens B. en W. genoegen kan worden genomen. Voorts gaat adtressante accoord met de aan de verhuring te verbinden voorwaar den. Zooals gewoonlijk is hieronder opgeno men het recht van de gemeente, om de huur tusschentijds met een termijn van dne maanden op te zeggen, terwijl voorts alle onderhoud, met uitzondering van dat van dak en goten, voor eigen rekening te nemen. VERKOOP VAN EEN GEDEELTE BERM LANGS DEN HAARL.TREKVAARTWEG. Het gemeentebestuur van Noord wij ker- bout verzoekt B. en W. in verband met een voorgenomen demping van een aan die gemeente toebehoorend gedeelte van de Schippersvaart, van Leiden te mogen koo- pen een gedeelte berm, langs de HaarLem- mertrekvaartweg, ter grootte van plm. B30 B. en W. stellen 'den Raad voor, lot dien Verkoop over te gaan en evenals vroeger den prijs te stellen op f 1 per M2., ver hoogd met fo.10 per 112., als vergoeding Voor het rooien van de stoven. verbreeding van het gangetje. In de vergaderingen van 22 November 1929 en 6 December d.a.v. werden aa"A®^ kocht de perceelen hoek Gangetje—Bre straat en hoek Gangetje—Botermarkt, als mede het tusschengelegen woonhuis aan het Gangetje. De aankoop geschiedde met het doel om, door verbreeding van het Gan getje, een behoorlijke oplossing te 1™°®° geven aan de verkeersmoeilijkheden, welke thans in deze omgeving en m het naastbij, gelegen gedeelte van de Hoogewoerd wor. den ondervonden. ,Van de beide eerstgenoemde gebouwen eindigt de huur op 31 December 19^;™° het woonhuis aan het Gangetje op 30 April 1929, doch de gemeente heeft ten aanzi.en van dit perceel het recht de huur tussche°" tïjds met een termijn van drie maanden "Ve"1W^zijn van oordeel, dat thana tot VerhTeeding van het Gangetje dient te wor- ESSU ®a da* de beide mt de huur komende hoekpanden derhalvem£ op nieuw behooren te worden Voor de verbreeding en daarmede ver Iband houdende werkzaamheden (bestrating verbetering vrijkomend muurvlak) zal een bedrag van ongeveer f 4200 noodig zijn. Medewerking tot het verleenen VAN SCH00LMEUBILAIR. In de raadsvergadering van den 29sten Augustus j 1. werden om praeadvies in han den van B. en W. gesteld een tweetal ver zoekschriften van schoolbesturen om gel den voor de aanschaffing van eenig meu bilair ten behoeve van de school voor u. 1 o. aan het Noordeinde 40 en van leer middelen voor de scholen voor u 1. o. en 1 o aan de Hooglandsche herkgracht 20a waarvan de kosten zijn geraamd op resp. f475, f800 en f730. De aanschaffing van een en ander houdt verband met de toeneming van hetaanUl leerlingen dier scholen, zoodat net m© derhalve niet betreft een onderhoudsuitgave welke zou moeten worden bestreden uit de ingevolge art. 101 der Lager-onderwijswet 1920 jaarlijks te verleenen exploitatie-ver goeding, maar een kapitaalsuitgaaf als in art. 72 der wet bedoeld. B. en W. stellen nu machtiging voor. wijziging in het reglement op het burgerlijk armbestuur. Blijkens schrijven van het Burgerlijk Armbestuur is sedert verscheidene jaren be halve de secretaresse-boekhoudster, ge noemd in artikel 12 van het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur te Leiden, nog een schrijver of schrijfster op het bu reau van het Armbestuur geregeld werk zaam geweest. Tot nog toe had aanstelling op arbeidsovereenkomst plaats, doch het komt het bestuur voor, dat, nu in den loop der jaren de aanwezigheid van een tweede beambte noodig gebleken is en de tegen woordige schrijfster ruim drie jaren als zoo danig werkzaam is, er alleszins termen zijn, om tot eene vaste aanstelling in den rang Van klerk 2e klasse over te gaan. Dit is echter niet mogelijk zonder aan vulling van het Reglement, weshalve het Armbestuur een daartoe strekkend voorstel hij B. en W. heeft ingediend. Dit College met de strekking van dit voorstel volkomen vereenigende, geeft den Raad mitsdien in overweging tot vaststel ling van de gewijzigde verordening over te gaan. GASLEVERING EN GROS AAN DE GEMEENTE WASSENAAR. Het is commissarissen der Stedelijke Lichtfabrieken gelukt, behoudens nadere goedkeuring door den Raad, een contract voor de levering van gas en gros af te sluiten met de gemeente Wassenaar, welke gemeente tot dusverre zelf gas produceerde, doch thans haar gasfabriek zal opheffen en het gas voortaan en gros van Leiden zal betrekken. De overeenkomst wordt aangegaan voor den tijd van 20 jaren, ingaande 1 Januari 1928. Wassenaar betaalt jaarlijks ter zake van den aanleg der persleiding met toebe- hooren een vast recht van f 10.800 en voorts 3/» cent per M3.; zij verbindt zich jaar lijks tenminste 800.000 M3. gas af te ne men; de verwachting is, dat de werke lijke afname nog aanzienlijk hoven dit cij fer zal stijgen. De monopoliepositie van Leiden Ie be perkt tot het gas, aangezien voor de leve ring van electriciteit een door Wassenaar reeds eerder aan de N.V. Electriciteits- Maatschappij „Wassenaar" verleende con cessie loopende is, waarbij overigens valt op te merken, dat genoemde Maatschappij de electriciteit, die zij aan Wassenaar le vert. reeds sinds 1917 en gros van Leiden betrekt. Voorts is in de overeenkomst de mogelijkheid opengelaten, dat Wassenaar met goedkeuring van Leiden ook van an deren, dan Leiden gas betrekt, hetgeen voortspruit uit de mogelijkheid, welke Wassenaar voorziet, dat zou blijken, dat het gedeelte der gemeente ten Zuiden van de spoorbaan der Zuid-Hollandsche Elec- trische Spoorweg Maatschappij beter van uit Den Haag van gas kan worden voor zien. Het komt Commissarissen voor, dat deze opvatting gebillijkt moet worden; door het vereischte van Leidens toestemming bestaat voldoende gelegenheid voor de rechtmatige belangen van Leiden in deze te waken. De overige bepalingen der over eenkomst behoeven geen nadere toelichting t Zij geven B. en W. derhalve in overwe ging den Raad voor te stellen, de overge legde overeenkomst met de gemeente Was senaar voor de levering van gas en gros aan die gemeente aan te gaan en voorts te hesluiten tot den aanleg, ten behoeve van die levering, van een hoogedruk-gasbuizen- net met toebehooren en van een hoogedruk- gaspompinstallatie, de kosten van welken aanleg, geraamd op f 90.000 voorshands uit de beschikbare middelen der fabriek kun nen worden bestreden. B. en W., zich hierbij aansluitende, ver zoeken den Raad nu de overeenkomst te bekrachtigen. LEVERING VAN ELECTRICITEIT AAN DE GEMEENTE NIEUWKOOP EN WIJZIGING DER OVEREENKOMSTEN MET DE GEM. NIEUWVEEN, TER AAR EN ZEVENHUIZEN. B. en W., zich vereenigende mei Hel voorstel van Commissarissen der Stede lijke Fabrieken van Gas en Electriciteit tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst betreffende de levering van electrischen stroom met de gemeente Nieuwkoop en tot wijziging van de bestaande overeenkom sten betreffende de levering van electri schen stroom met de gemeenten Nieuw- veen, Ter Aar# en Zevenhoven, geven den Raad in overweging: goed te keuren, dat een hoogspanningskoppelkabel tusschen het Leidsche en het Utrechfsche net wordt aan gelegd. waarvan de kosten, geraamd op f 17.900, voorshands uit de aanwezige mid delen der fabrieken bestreden kunnen worden. NIEUWE BEDRIJFSWATERTNSTALLATIE VOOR DE ELECTRISCHE CENTRALE. De bestaande bedrijfswaterinstallatie der electrische centrale is te klein geworden en voldoet bovendien niet meer aan de hooge eischen, die aan een zoodanige in stallatie bij het gebruik van stoomketels van hoogen druk, gelijk thans in gebruik zijn. moeten worden gesteld. Het is mitsdien noodzakelijk, naast het nieuwe ketelhuis een nieuws bedrijfswater installatie, reservoirs, toestellen en pom pen, te bouwen, welke zoowel wat capaci teit als inrichting betreft, voor het nieuwe bedrijf geschikt zijn. De kosten van aanleg dezer Installatie worden geraamd op f86.000, n.l. f31.000 wegens bouwwerken, ijzerconstructies en reservoirs, en f 55.000 wegens toestellen, pompen, leidingen, electrischen aanleg en bijkomende weiken. Commissarissen geven B. en W. In over weging den Raad voor te stellen, tot den bouw der nieuwe bedrijfswaterinstallatie als vorenbedoeld te besluiten. De kosten, geraamd op f 86.000, kunnen voorshands uit de beschikbare middelen der fabrieken worden bestreden. B. en W. voldoen gaarne aan dal verzoek. RECLAME. 707 GEWIJZIGDE BELASTINGWETTEN. Vermogensbelasting wordt niet alleen geheven van binnens lands wonenden Wijziging van andere wetten Ten aan zien van het vmchtgenot geen verandering van beteekenis. Ingediend is een wetsontwerp tot herzie ning van de Wet op de vermogensbelasting en wijziging van de Provinciale Wet en van de Gemeentewet. In art 2 van dit ontwerp wordt bepaald dat aan de vermogensbelasting mede zijn on derworpen de niet binnen het Rijk wonende of gevestigde personen en lichamen die: a. eigendom hebben van een binnen het Rijk gelegen of gevestigde onroerende zaak of wel van zulk eene zaak genot hebben, krach tens zakelijk recht; b. eigenaar zijn Yan eene schuldvordering welke verzekerd is door hypotheek op een binnen het Rijk gelegen of gevestigde onroe rende zaak. of wel van zulk eene vordering genot hebben krachtens zakelijk recht; c. persoonlijk of door een vertegenwoordi ger, een bedrijf of beroep (dienstbetrekking daaronder niet begrepen) binnen hetRijê uitoefenen, tenzij dit slechts tijdelijk ge schiedt en korter dan drie maanden achter een duurt; d. anders dan ingevolge eene loopende arbeidsovereenkomst of dan als aandeelhou der of houder van 'n verhandelbaar winst- of onriohtersbewijs, deel gerechtigd zijn in de opbrengst van een bedrijf of beroep dat bin nen het Rijk wordt uitgeoefend. Overigens blijkt de bedoeling van dit ont werp uit de Memorie van Toelichting, waar aan het volgende is ontleend: De belangrijkste wijzigingen, diel in de wet op de vermogensbelasting worden voorge steld, hebben betrekking opa. het als vermo gen in aanmerking nemen van blooten eigen dom; b. de berekening van de waarde van vruchtgebruik; c. de behandeling van het wettelijk vruchtgenot; d. het betrekken in de vermogensbelasting, ten deeüe op voorbeeld van de huidige verdedigingsbelasting Ib, ten deele op grond van de algemeene richtlijnen der internationale belastingpolitiek, van etn- kele categorieën van buitenlanders. De wijzigingen, onder d aangeduid, bren gen mede, dat ook de arlt. 2 en 24 de wet op de Inkomstenbelasting 1914 diefcen te wor den gewijzigd. Deze wijziging is het voor naamste oogmerk van het deide ontwerp, in deze memorie toegelicht. De bloots eigendom wordt thans niet ge troffen door de vermogensbelasting, doch wel door de verdedigingsbelasting Ib. Daar de vermogensbelasting niet in prin cipe beperkt blijft tot het opbrengstgevend vermogen, en daar zij evenmin invloed on dergaat van de verhouding tusschen op brengst en waarde, behoort in het algemeen ook de bloot eigendom als vermogen te wor den belast. Bij het belasten van den blooten eigendom in de verdedigingsbelasting Ib zijn trouwens nooit bezwaren aan den dag ge treden. Het thans bij de heffing van de verdedi gingsbelasting I b gevolgde stelsel om de waarde van den blooten eigendom tel bepalen door aftrek van de waarde van het vrucht gebruik of van het recht van gebruik van de Waarde van den vollen eigendom (art 8) wordt thans ook hier behouden. Eveneens acht de Minister het bij de heffing van die belasting gevolgde systeem van waardebere- kening van het vruchtgebruik juister dan de methode, bij de berekening van het vermogen voor de vermogensbelasting gevolgd. De mi nister zet dit in de toelichting uitvoerig uiteen. Zooals dg toestand op het oogenblik Is, zijn aan de vermogensbelaking slechts binnen het Rijk wonende natuurlijke personen on derworpen (art. 1), terwijl de verdedigings belasting Ib ook niet binnen het Rijk wo nende of gevestigde personen en lichamen als subjecten kent (artt. 1 en 3). Om verschillende redenen verdient thans de regeling die voor de verdedigingsbelasting I b bestaat, e voorkeur, maar dan op ruime ren grondslag geplaatst. De bestaande inter nationale verdeeling van de belastingobjecten over de verschillende staten in verband met en naar reden van de „economische onder- hoonghaid" der belastingsubjecten is ge- reede aanleiding, buitenlanders in de ver mogensbelasting te betrekken voor die be- standdeelen van hun' vermogen, welke als bron van inkomen beschouwd of als gedeelte eener bron van inkomen beschouwd aanleiding geven tot het heffen van in, komstenbelasting van die buitenlanders. Immers is, in internationaal opzicht de ver mogensbelasting geheel en al te beschouwen als een aanvulling van de inkomstenbelas ting. Nu zoo wordt o m. opgemerkt dub bele belasting naar inkomen en vermogen is vermeden ten aanzien van het overgroote de'e der binnen het Rijk wonende contribu- abelen met buitenlandsche bronnen van in komen, is het niet belasten van buitenlan ders voor hun overeenkomstige binnen het n. 'r®leeen bronnen kwalijk te verdedigen. Het heffen van opcenten ten bate van pro- vmcie en gemeente wordt beperkt tot de aan slagen van hen die binnen het Rijk wonen. De bouw van het ontwerp stemt nagenoeg geheel overeen met die van de wet van 28 December 1926, krachtens welke de verdedi gingsbelasting n thans wordt geheven. Voorgesteld wordt, de 30 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting, die thans worden geheven onder den naam verde digingsbelasting Ia, ter wille van den een voud. samen tel smelten met de overige 25 opcenten die ten bate van het Leeningfonds 1914 worden geheven. Dientengevolge ver andert de naam der verdedigingsbelasting Ib in verdedigingsbelasting L Behoudens eenige afronding is het tarief ongewijzigd, doch in een vorm gebracht waarin het zich gemakkelijker laat raad plegen. Del wijzigingen te brengen in de arlt. 2, 24, 34 en 36 der wet op de inkomstenbelasting hangen onderling ten nauwste samen. Gebleken is dat Nederland, geen zakelijke belasting heffend van rente van hypothe caire schuldvorderingen, gevestigd op bin nen het Rijk gelegen onroerende goederen, aan de hand der internationale practijk, welke hypotheken veelal op dezelfde wijze behandelt als onroerend goed, gevoegelijk kan overgaan tot het betrekken van buiten landsche hypotheeknemers in de inkomsten belasting. Waar noodig, kan deze regeling bij tractaat worden gewijzigd. Ook ten aanzien van buitensland wonende gepensionneerden is eene voorziening gebo den. Sedert de Hooge Raad bij arrest van 28 October 1925 fceeft uitgemaakt, dat het pen sioen, dat een gewezen Rijksambtenaar ge niet ten laste van het Alg. Burg. Pensioen fonds, niet is een periodieke uilkeering mt 's Rijks Schatkist in den zin van ar\ 2 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914, heeft het heffen van belasting van buitenslands wonende gepensionneerden nagenoeg alle be teekenis verloren. Be'ze wettelijke lacune wordt nu hersteld. Te meer, dat het wen- schelijk is gdbleken, dat Nederland even als andere landen doen niet alleen in het buitenland woonachtige Rijksambtena ren en Rijksgepensionneerden belast, doch ook niet hier te lande wonende ambtenaren en gepensionneerden die in dienst zijn of geweest zijn van andere openbare lichamen, alsmede de weduwen en weezen van die ambtenaren- In verband hiermede zijn voorgesteld wij zigingen van de axtt, 2, 24, 34 en 36, De opbrengst der vermogensbelasting zal eenigen gunstigen invloed ondergaan. De minister verwacht van de wijziging ten aanzien van het vruchtgenot geen ver andering van beteekenis in de opbrengst van de belasting. De opbrengst der verde digingsbelasting Ib (volgens het ontwerp: verdedigingsbelasting D zal eenigszins etij- gen. s De wijziging van de Wet op de Inkomsten belasting 1914 zal elenige baten voor de Schatkist opleveren. DE HOLLAND—INDIË-VLUCHT VAN LUITENANT KOPPEN. Een persconferentie op Schip hol De vliegenier vertelt van zijn plannen. (Van een bijzonderen medewerker). Op uitnoodiging van het Comité Vlieg tocht Nederland—Indië heben vrij gistermid dag in het bekende Schiphol-restaurant deel genomen aan een pers-conferentie,waarin luitenant G. A. Koppen er enkele bijzonder heden heeft verteld omtrent zijn op 1 Oc tober a.s. te ondernemen postylucht. naar Indië en terug. Vooraf sprak de voorzitter van het comité generaal C. J. Snijders een inleidend woord. Hij zeide te gevoelen, dat de a.s. vlucht do bekoring mist van een primeur, maar „ook de tweiede.pluk van de voorjaarsgroente kan nog goed smaken". Waar in de toekomst ge regelde lange afstandsvluchten over land regel moet worden en waar in het bijzon der verbinding door de lucht tusschen Ne derland en Indië een vraagstuk is, dat moet worden opgelost, zal ook deze nieu we vlucht daartoe in belangrijke mate kun nen bijdragen. Daarom ook heeft het comi té niet geaarzeld aan luitenant Koppen's a.s. tocht geldelijken en moreelen. steun te ver leenen. Hierna! fcwam de vliegenier zelf aan het woord. De kosten v*&n de vlucht, zoo ver telde hij, worden berekend op f 75.000. Daarvan betalen de Posterijen 12.500 gulden cash en hebben zij een aandeel van 50 pCt. in het tarief van de mee te voeren poststuk- keil. Het Ministerie van Koloniën, het Co mité Vliegtocht NederlandIndië en de NederlandschIndische Vereeniging voor Luchtvaart dragen voorts resp. 121/2, 10 en 5 duizend gulden bij. De overige 35 mille moeten dus van particuliere zijde komen, waartoe de verzending van brieven en brief kaarten een mooie gelegenheid biedt. Het toestel, een Fokker van het gewone type F. 7 en de driel Syddely-Lyner motoren, elk van ongeveer 200 P. zijn verzekerd, zoodat de beide fabrieken, die het materiaal afstonden, zijn verzekerd, zoodat de heide fabrieken, die het materiaal afstonden, geen risico loopent Wat de vlucht zelf betreft moet luitenant Koppen zorgen dat hij tusschen de moessons van Engelsch-Indië en ons Indië 'blijft en juist in Octdber is dat het geval. Ook zijn de elementen dan meestal het gunstigst ge zind, wat van groote beteekenis is in ver band met den record-tijd, waarin de vlucht volbracht moet worden. Luitenant Koppen, die vergezeld zal worden worden van den bekenden verkeersvlieger Trijns, en den me canicien EUerman, hoopt op 1 October a.s. om zes uur des morgens te starten en wel zoo vroeg omdat hij nog bij daglicht wenscht te landen, teneinde de motoren grondig te kunnen nazien. Hij wil trachten de geheele route op deze wijze te vliegen. Het toestel, dat „Postduif* gedoopt is, moet ook als een postduif vliegen, n.l. regelrecht en niet in kronkels op het doel af. De eerste étappe is aangeduid en de heer Koppen heelt op elke 150 K.M. de vermoedelijke uursnelheid een dwarsstreepje geplaatst, zoodat hij dus zijn snelheid kan controleferen. De ge heele route gaat zooveel mogelijk rechtuit, rechtaan; de kaarten voor de verschillende etappen zijn op de beste wijze verzorgd. Zoo zal het traject Bagdad, Bender Abas, Kara chi, als het over een rechte lijn wordt gel- vlogen, 300 K.M. korter zijn en de heer Kop pen is dan ook van plan om hij gunstige weersgesteldheid niet den omweg langs den kust te maken. Te Medan heeft men zoo als bekend roet in het eten gegooid omdat daar het terrein van de renbaan niet ge schikt is; een landing te Sengora was door van der Hoop wegens het kleine terrein af geraden. doch daar gebleken is, dat da .Postduif' reeds na een korten aanloop Jos'' is, zuilen daar de landing en de wederop. stijging vermoedelijk geen bezwaren ople veren en, mischien kan luitenant Koppen, langs een rechten lijn vliedend, dadelijk Singapore bereiken. Op alle plaatsen waar de mogelijkheid van landen niet is uitgesloten, is door de zorg van de Koninklijke benzine voorradig. Na een verblijf van vijf of zes dagen te Batavia, van waar de poststukken zoo spoe dig mogelijk naar de plaats hunner bestem ming gebracht zullen worden, gaat de „Post duif" de terugreis aanvaarden; voorzien van nieuwe poststukken. In het vliegplan is rekening gehouden met een dag verlies; In 21 vliegdagen kan de heen- en terugreis worden volbracht. Er is geen radio aan boord, omdat er onderweg bijna geen peiling met de stations .verkre gen kan worden. Na de medcdeelingen van luifenant Kop pen weiden wij in staat gesteld de „Post duif of de HNAEA, welke rustig op het vliegveld stond, te bezichtigen. Het uit wendige van den «rijzen vogel biedt niets opvallends; inwendig heeft hij echter een vreemdsoortig aanzien. Voor in de cabine zijn nl. stevig aan den bodem bevestigd, vier benzinetanks aange- bracht, die gezamenlijk 1880 liter kunnen' bevatten. Daar vermoedelijk per liter ben zine een K.M. kan worden gevlogeneen bog te ondernemen rondvlucht van zes uur moet dit aantoonen, evenals het olie-ver- hrrnk kan er dus ook voor de langste trajecten genoeg brandstof worden meege nomen. Uit deze tanks kan de mecanicien met de hand benzine in de hoventanks pom* pen, van waar uit de brandstof naar de mo toren geleid worden. Vlak onder het voor gedeelte der zoldering zijn twee olietanks aangebracht. De overige ruimte der cabine wordt door twee rieten stoelen ingenomen; tegen een der wanden is voorts een reserve- schroef bevestigd. Met dat al maakt het in- indruk)0 bepaal<1 eeo eezeWgeg Na afloop dei* conferentie' werd dé Pers uitgenoodigd tot een proefvlucht. Bestuurd door den heer Trijns en bverf- gens bemand met vier van de negen aan wezige verslaggevers, welk viertal zich gezien den straffen wind en den aard der vlucht niet zonder eenige aarzeling be schikbaar stelde, raakte de „Postduif" nai een aanloop van slechte circa 70 meter, los van den grond. Ook uw vertegenwoordiger Behoorde tol de iuchtvaarders en hij smaakte het go- boegen' zich tusschen de twee eenige zetels, waarin twee zijner collega's hadden Plaats genomen, terwijl nummer drie naast den Piloot zat, te mogen vastklemmen, zoo- dat hij bij het maken van scherpe bochten en dat gebeurde nog al eensl moeite had om zijn evenwicht te bewaren. De sta biliteit van het vliegtuig liet overigens niets wenschen over. De drie motoren maakten zoo n lawaai dat men zelfs schreeuwende zijn eigen stem niet kon hooren; slechts als er een of twee werden uitgeschakeld, kon- a. u passaïiers elkaar toevertrouwen „öat het zoo verbazend interessant was". De proefvlucht, welke ongeveer een kwar tier duurde, slaagde naar wensch. DadelijH ba de vlotte landing werd de machine naar den hangar gereden en namen de pers. menschen afscheid van generaal Snijders en luitenant Koppen, die vanaf het vlieg veld de demonstratie hadden gadegeslagen. DE INVALIDITEITSWET. Verhooging der loongrens. De In de Troonrede aangekondigde Wij ziging van de Invaliditeitswet zal niet het karakter eener algeheels herziening dra gen. Naar wij vernemen, zegt de „Tel." beoogt het desbetreffende in voorbereiding zijnde wetsontwerp hoofdzakelijk een ver- !an da kongrens welke thans i 1-00 bedraagt tot vermoedelijk f 2400.1 Voorts zullen nog eenige veranderingen worden voorgesteld, o.a. het onder de wet brengen van personen,, die in aangenomen weilk arbeiden.: POGINGEN TOT VERBETERINGEN IN DEN HARINGHAND EL. Naar we van verschillende zijden verne men, aldus de „Mcb." is men to Scheve, nmgen en Katwijk weinig te spreken ovet de circqla/ire van de Vereeniging van Ha« rmgbandielaren te Vlaardingen inzake heti met meer inkoopen op de markten te Sche- verungen en Katwijk. De permanente com missie uit de reederij te Schevendngen heeft reeds over deze aangelegenheid vergaderd en besloten de voorstellen van de Vereeni ging van Haringhandelaren te .Vlaardingen onaannemelijk te verklaren.- VOLKSBETOOGINGEN. T Het Tweede-Kamerlid de heer Braat richtte tot den minister van Justitie de vol- gende vragen: Ia het den minister bekend, dat de lei ders van volksbetoogingen, die in de laat- ste weken in onze gToote steden plaats hadden, waardoor menigmaal de orde op straat werd verstoord, daarvoor niet ge- straft zullen worden 1 Acht de minister hot niet een algemeen belaDg, dat bedoelde leiders, die wanorde lijkheden op den publieken weg veroorza ken, waardoor de politie genoodzaakt wordt extra op te treden, streng gestraft worden. Is de minister bereid dit te bevorderen t telefonische verkeer duitschland—nederland. Van 1 October a.s. af zal geheel Neder land aangesloten zijn bij het telefonische verkeeg ©et Duitschland. lamt* willen dl

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5