UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. VARIA. zullen doenb. uitsluitend bemiddeling te zullen verleeneD voor aankoopen of ver- koopen van door de vcreeniging te nöefhen firma's; c. nimmer certificaten te zullen afgeven of verklaringen van door hen be zichtigde haring; dL al datgene te doen of na te laten, wat door het bestuur van voornoemde vereeniging in overleg me© ondeTteekena/ren zal worden bepaald. Mocht door onderteekenaren van een of meer dezer bepalingen worden afgeweken, zulks ter beoordeel ing van het bestuur der Ver eeniging van haringhandelaren, dan zal een boete worden betaald van f 1 per vat, ten behoeve van de kas van voornoemde ver eeniging. De makelaars hebben over deze aange- legerhoofd vergaderd en weigeren de over eenkomst te teekenen. Van de negen ma kelaars heeft er slechts één aan het ver langen van de VeTeeniging van haringhan delaren voldaan. STUCADOORSPATROONS. Op 11 September 1902 hebben 23 stuca- doorspatroons te 's-Gravenhage een Neder- landschen Stucadoorspatroonsbond opge richt. De bond bestaat nu een kwarteeuw en het zilveren feest. is gisteren te Amster dam gevierd in „Krasnapolsky." De jaarvergadering, welke door ongeveer 400 leden was bezocht, droeg een feeste lijk karakter. De voorzitter de heer J. A. de Moet, hield een korte rede waarin hij hulde bracht aan de nagedachtenis van de overleden pioniers. De bond is voortdurend gegroeid, wel hebben de R.-K. patroons zich afgescheiden, maar de verstandhou ding met hun organisatie is goed geble ven. Stakingen en uitsluitingen zijn er ge weest, maar de daaruit voortvloeiende moeilijkheden, zijn overwonnen. Spreker hoopte, dat onde onderlinge vee ten welke nog mochten bestaan, uit den weg zullen worden geruimd en dat op dit zilveren feest nieuwe vriendschapsbanden zullen worden aangeknoopt in het belang van den bond. (Applaus). Na afloop van do vergadering, waarin punten van huishoudelijken aard ter sprake kwamen, is een receptie gehouden, gevolgd door een maaltijd. NEBERLANDSCHE SCH1LDERSB0ND. In de voortgezette vergadering ia op nieuw gesproken over het voorstel betreffen de een bondsinzending op de in 1928 te Rotterdam te houden Ngverheidstentoon- stelling. Na debat werd het voorstel bij zitten en opstaan aangenomen. Slechts enkele leden stonden op. Aan de orde waren de voorstellen van de afd. Amsterdam. 1. De afd. geeft het H.B. in overweging de contributie voor nieuwe leden voor het eerste jaar vast te stellen op f7.50 e2 voorts middelen te beramen een reservefonds te vormen, om daardoor het ledental te doen toenemen. 2. De afd. acht het wenschelijk, gezien de voorgekomen moeilijkheden, art. 9 sub b van het landelijk collectief contract zoo te wijzigen, dat de werkgevers niet verplich\ zijn ziektegeld uit te keeren voor ongevallen, waarin de Rijksverzekeringsbank geen uit- keering doet en voorts te trachten eenheid to verkrijgen bij de Raden van Arbeid wat aangaat 'het plakken van zegels bij ziekte. 3. De afd. geeft in overweging geen materialen te koopen van leveranciers, die aan particulieren leveren. 4. De afd., lettende op den zeer on- gunstigen toestand, waarin het schildersbe drijf over het geheele land verkeert, geeft in overweging middelen te beramen om hier in verbetering te brengen, en te trachten over de geheele linie besprekingen te openen over de mogelijkheid werkverruiming te verkregen (bij voorkeur aan georganiseerde patroons). Amsterdam trok het eerste voorstel, na dat onderscheidene leden het hadden be streden, voorloopig in. Ook het tweede voorstel van Amsterdam kon geen genade vinden bij het congres. Evenwel werd toegezegd, dat het H.B. zal aandringen op eenheid in het plakken van zegels. Wat het derde voorstel aangaat, deelde de voorzitter mede, dat het H.B. meent, dat elke poging in die richting blijkens de ervaring mislukt. Men gaf Amsterdam den raad te weigeren de materialen te verwer ken van fabrikanten of handelaren, die ook aan particulieren leveren, tenzij de schilders provisie ontvangen van deze fabrikanten en handelaren. Bg dit punt nam het congres mede in behandeling een voorstel van de afd Alk maar, die meent, dat nog eens pogingen moeten worden aangewend, om, indien de aannemer van eenig werk het glas zelf bij een glasleverancier bestelt, voor den schilder, die het schilderwerk moet uitvoeren, een behoorlijke korting te reserveeren. Het H.B. deelde mede, dat het binnen kort tot de afdeelingen en de verspreide leden een verzoek zal richten, mede te deelen, welke leden zich schriftelijk^ willen verbinden, geen glas te koopen bij glas- handelaren, die geen provisie geven van de materialen, die ztj aan aannemers ver- koopen. Het congres vond dat goed. Wat het vierde voorstel aangaat, gaf de afgevaardigde eenige middelen aan om den toestand in het schildersvak te verbeteren. Raadzaam achtte hij het, de cliëntèle te overtuigen alleen met georganiseerde patroons in zee te gaan. Hierna werd gepauzeerd. NA HET TRAMONGELUK TE LAREN. Gistermiddag hield de Rijkscommissie tot onderzoek naar de oorzaken van het tram ongeluk te Laren een zitting in hotel Ham- dorff aldaar tot het hooren van de commis sie van ingezetenen, benoemd in een ge houden openbare vergadering, De direc teur der Gooische Stoomtram, de heer F. N. Augustijn, alsmede de onderdirecteur, de heer Jüngling, woonden de zitting bij. UIT NED. OOST-INDIE. HET INTERNEERINGSKAMP VOOR COMMUNISTEN. BATAVIA, 14 Sept. (Aneta). In verband met het vertrek van den commandant van het inlerneeringskamp voor communisten te Boven-Digoel (Nieuw-Guinea), kapitein Becking, wordt overwogen een civiel be stuurder te belasten met de leiding van het interneeringskamp. ALPHEN. Op den fokveedag te Ridderkerk be haalde e'en groep van 5 9tuks van 1 stier, leeftijd 12 jaaT, melkgevers van de Erven Heemskerk alhier, een derden prijs; een groep eigengefokte'volbloeden van dezelfden verwierf eveneens een derden, prijs, terwijl haar fokkoe Antje 15864 R als reserve-kam pioene werd aangeiwezen. Voorwaar een mooi succes. OUDEWETERING. Maatschappij van Landbouw. Dinsdag vergaderde in het café Van den Bosch de afdeeling Rijnzalerwoude en om< streken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, onder voorzitterschap van den heer Kempenaar uit Ter Aar. Nadat de notulen van «de vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd waren, wer den verschillende ingekomen stukken be handeld o.a. jaarverslag 1926 van de Hol landsche Maatschappij van Landbouw, het jaarverslag 1926 van de Onderlinge Brand verzekering voor de leden der H. M. v. L. Tevens bleek, dat er door een groot aantal afdeelingen adhaesie betuigd was op het af- deelingsadres betreffende de wijziging der vetgrens van volvette kaas, gericht aan het hoofdbestuur van H. M. v. L. Dank zij <J© actie, o.a. gevoerd door de afdeeling en enkele andere, zal voorloopig de vetgrens der volvette kaas niet gewijzigd worden. Bij de daaropvolgende bestuursverkiezing werden de heeren Jac. van Egmond uit Lei- muiden, en Jac. Visser uit Ter Aar bij ac clamatie herkozen als lid van het afdee- lingsbestuur. Vervolgens werd besproken de agenda van de algemeene vergadering te houden op 15 September a.s. te Ridderkerk. Besloten werd de candidaluur dr. H. J. Lovink als voorzit ter van het hoofdbestuur en de candidatuur S. van der Stoel als lid van het hoofdbe stuur te steunen. Als afgevaardigde naar deze vergadering werd de heer J. de Raadt benoemd. De heeren Van Tol en VeTkley brengen daarna een uitvoerig verslag uit over de al gemeene vergadering in April jJ. te Amster dam gehouden. Bij de rondvraag deelde de secretaris mede, dat het in de bedoeling ligt gedurende den aanstaanden winter in onze afdeeling enkele cursussen te brganiseeren. Er be staan nl. plannen te Rijnzaterwoude een cursu9 in pluimveeteelt en te Leimuiden en Oudewetering een algemeene landbouwcur- sus te geven. Nadat nog enkele zaken o.a. de onvol doende postbestelling op vele plaatsen ten platten lande, besproken waren, werd de vergadering gesloten. AALSMEER. De heer P. Kniep, alhier, behaalde op het concours-hippique te Amstelveen in het concours van tweespannen, toebehoorende aan en gereden door landbouwers, hun zoons of knechts, type landbouwtuigpaard, met Zwingh Cato, den derden prijs; de neer H. Groeneveld, alhier, behaalde met Bob in het concours van het best in tuig gaand landbouwtuigpaard een eervolle vermelding, terwijl de heer A. Noordam, alhier, in den wedstrijd voor den besten landelrjken ruiter eveneens een eervolle vermelding verwierf. HAARLEMMERMEER. Naar wij vernemen, is door den Com missaris der Koningin in deze provincie, in verband met het aan den heer dr. J. H. Nanninga verleend eervol ontslag als lid van de gezondheidscommissie te Haarlem mermeer, als zoodanig 'benoemd de heer dr. H. D. Nanninga^ die zich te Hoofd dorp als arts heeft gevestigd. In een in de Beurs alhier gehouden vergadering van de Federatie van Midden stan disvereeni gingen in Haarlemmermeer met de vertegenwoordigers van verschillen de organisaties in deze gemeente, werd be sloten een gezamenlijke actie te voerea tegen het vast recht van het Provinciaal Elect.riciteitsbedrij f. In het tijdvak van 27 September tot 5 October zal door de gemeentelijke ge neeskundigen in Haarlemmermeer op de daartoe gebruikelijke plaatsen gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting en herinenting. In de gehouden bestuursvergadering van het departement Haarlemmermeer der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd de heer Silver weder aangewezen als voor. zitter, terwijl als secretaris werd gekozen de heer H D. Nanninga en als bibliothe caresse mej. C. Zoeter. Deze beide func- tiën werden tot heden door den heer W. J. Klaver vervuld, die zooals reeds werd gemeld, deze gemeeDtc gaat verlaten. Een programma voor het winterseizoen werd opgemaakt. De reciteerclub zal weder twee uitvoeringen geven, terwijl twee spre kers worden uitgenoodigd een avond voor de leden op te treden. Voorts zal getracht worden nog een vertelmiddag voor kinde ren te órganiseeren. Het concours-hippique te Amstelveen heeft voor heel wat inwoners onzer ge meente aardige successen opgeleverd. Wij laten ze hieronder volgen Concours voor tweespannen, toebehoorende aan en gereden door landbouwers, hun zoens of knechts. Type landbouwtuigpaard. Ie prijs D. van Wieringen, te Abbeneu, met Kryolita Fuldova; 2e pr. H. F. Bult man, te Haarlemmermeer, met Lieveling en Wonder. Concours van gedekte merriën type land bouwtuigpaard. Open klasse. Ie prijs D. v. Wieringen, te Abbenes, met Kryolita; 2e pr. wrd. C. Bruynis te Nieuw Vennep, met Jetta. Concours van het best in tuig gaand paard. Open klasse. Min. stokm. 1.55 M. Ie pr. H. F. Bultman, te Haarlemmermeer, met Bingley Victor.; 3e pr. EL F. Bultman, te Haarlemmermeer, met Capenor.. Concoura van landbouwtuigpaarden, be stuurd door een dame, vergezeld van een heer. Ie pr. mej. Van Wieringen, te Abbe nes, met N. N.; 2e pr. H. F. Bultman, te Haarlemmermeer, met Wonder; 3e pr. mej. Van Tol, te Abbenes,' met N. N. Parade van landelijke rijvereenigingen, welke hebben deelgenomen aan den wed strijd in het carousselrijden. Ie pr. met 495 p. Rij vereen. Kapitein Van der Wal, te Nieuw Vennep. Concours van het best in tuig gaand landbouwtuigpaard. Ie pr. H. F. Bultman, to Haarlemmermeer, met Wonder; 2e pr. D. van Wieringen, te Abbenes, met Fuldova. Concours van luxe tweespannen voor luxe rijtuig. 2e pr. H. F. Bultman, te Haarlem mermeer, met Princess Champion. Wedstrijd voor den besten landeljjken ruiter: le pr. U. v. Wijk, te Haarlemmer meer; 2e pr. Nieuwenhuizen, idem; "3e pr. M. v. Wieringen, idem; 4e pr. J. de Groot Jzn., idem; 5e pr. mej. J. M. de Vlieger, idem; Eerv. verm, P. de Breuk, te Haar lemmermeer; K. v. Rossing, idem. In den eere-wedstrijd tusschen de eerste prijswinners der nummers 3, 4 en 6 vielen de eerste en tweede prijs ten deel aan den heer H. F. Bultman, te Haarlemmermeer. KATWIJK AAN DEN RIJN. De landbouwer J. Sch. Jr., wa9 in zijn schuur in de Pepersteeg zijn vee gaan voe deren en is toen zeer waarschijnlijk van den zolder komende, van de trap gevallen. Althans eenigen tijd later werd hij door den slager Jac. R. die eenzelfde werk zaamheid had in die schuur, bewusteloos onder aan de trap gevonden. Een ontboden geneesheer heeft S. weer tot bewustzijn gebracht en zijn wonden die hij tegelijker tijd had opgeloopen, verbonden. NOORDWIJKERHOUT. Gisteravond te zes uur, werden de feestelijkheden voortgezet. Den geheel en avond viel de re'gen bij'stroomen neer, doch de Oranjegezinde Noordwijkerhouter9 laten zich niet gauw afschrikken. Tegen 8 uur zette de R.-K. Muziek-Vereen „Jeanne d'Are" rich in de' gemeente-tent en onder leiding van den heer C. de Haan uit Leiden werd een concert gegeven van aller lei populaire liederen, welke de vroolijk- heid er inibrachteh* Er werd gedanst, gehost e'n gezongen, maar.... de regen bleef spel breker. SASSENHEIM. De Oranjefeesten. Zoo ongeveer half September beginnen de werkzaamheden in het bloembollenbe- drijf het toe te laten, dat er eens voor een paar dagen wprdt gepauseeTd, om feest te vieren. Er is 'eenige weken achter elkaar hard gewerkt, van '9 morgens vroeg tot 's avonds zeer laat. Dan mag er zeker met den ouden sleur wel eens worden gebroken en een paar dagen aan de pret gewijd. De feestcommissie hefeft ook niet stil ge- zelen. Ze was op tijd met alle9 klaar- Ze heeft de prijzen voor de verschillende wed strijden en zeer mooie prijzen bij mej. de Wed. Bakker tentoongesteld en wachtte gelaten, maar met angst den eersten feest- dag af. Een slecht begin. Een grauwe lucht be loofde niet veel goeds: om 8 uur luidden de klokken het feest in. De schoolkinderen, netjes uitgedost, begaven zich naar de scho len. om een optocht te houden. Nauwelijks was deze begonnen, of uit de grijze lucht stroomde de regen ne'er, zoodat de rondgang werd onderbroken en de kinderen in der haast de schoollokalen moesten opzoeken, waar spelletjes werden gedaan en weer werd getrakteerd, wat anders op het, sport terrein had moeten gebeuren. Wel een slecht begin dus. En de voort zetting is niet veel beter geweest Na een paar uren van droogte, begon het 's namid dags weer te regenen. Voor de houders van tenten en spellen op het sportterrein was dit een groote tegenvaller, want weinigen gaan met zulk weer kijken naar ringrijden en vogelschieten- 't Is dan ook maar veiliger in het dorp te blijven, om de ongeveer 50 etalages te be kijken, we'lke een wedstrijd houden. De mededingende winkeliers hebben hun beste beentje Voorgezet. Er zijn keurige uitstal lingen bij. Toen we dit schreven, was de' uilslag van den etalagewedstrijd nog niet bekend, om dat de commissie van beoordeeling niet alleen bij daglicht, maar nogmaals bij lamplicht de verschillende uitstallingen ging beoordeelen. Op het sportterrein, waar zich ondanks het minder gunstige' weer, heel wat kijkers bewogen, wa9 intusschen het ringrijden met paard en tilbury, door dames en heeren be gonnen. Twintig paarden namen er aan deel. De eerste prijs een electrische lamp en vijftig sigaren, viel ten de'el aan dpn heer C. v. d. Krogt en,mej. M. Warmerdam; de tweede prijs, een theeservies en vijftig si garen aan den heer IT L09 en mej. P. Cig- gaar; de derde prijs, een gong en 25 sigaren aan den heer P. v. d. Hulst en mej. M. v. d. Geest; de vie'rde prijs, een tafelkleed en 25 sigaren, aan den heer P. den Hollander en mej. C. Warmerdam; de vijfde prijs, een schoorsteenrand en 25 sigaren, aan den heer II. den Hollander en mej AI. Bakker. Voor het mooist versierde paard en rijtuig ontvingen nog een prijs de heer J. Warmer dam en mej. J. Warmerdam. Terstond na het ringrijden werd begon nen met den „stoelendans", voor meisjes, en „Naar den trein", voor jongens, terwijl op het achterste gedeelte van het terrein de schoten knalden van het vogelschieten. Voor alle drie 9pelen was veel animo en vooral „Naar den trein" wette telkens den lachlust der toeschouwers op. Het terrein werd er de regen was weer beginnen te vallen niet beter op en toen de grauwe lucht niet ophield met vocht op de heusch niet dorstige aarde ne'er te laten, verlieten vele feestvierenden het sportterrein De uitslag van den e'talage-wedstrijd i9 als volgt: Voor de meest verkoopkrachtig en voor de mooiste etalage werden prijzen toege^ kend: le eereprijs: mej, Wed. IJsselmuiden 2e' eerepr.: Firma. Mathöt; Eerste le pr. J. H. Perfoi9; Tweede le pr. mej. Wed. H. A. de Leeuw; Eerste 2e pr. Firma Bruijnen; Tweede 2e pr C. van Goeverden; Eetsle 3e pr. A. Couvé; Tweede 3e pr. M. van Hage Eerste 4e pr. J. Zuilhof; Tweede 4e pr. I. I. Stelma; Eerste 5e pr. A. van Lierop; Twe'ede 5e pr P. Stijnman; Eerste 6e pr. J. C. v. d. Horst; Tweede 6e pr. F. P. Nieuwenhoven; Eerste 7e pr. J. W. de Gruijter; Tweede 7e pr. G. Lascaris. Troostprijs G. J. de Nobel- Ee'rvolle vermelding: C. J. Verlint. H. Engherts. D. den Boer. Wed. C. Noorder- meer, Wed- J. v. Nieuwkoop. Th. Brouwer, J. Eikelenboom, Th. v. d. Meij, A. Vliem en W. van Diggele. VALKENBURG. De Oranjefeesten. - -i velen 's morgens wel wat angstig naar de lucht, bang voor regen, het weer heeft zich gelukkig goed gehouden. Was er dan al geen traditioneel Oranje-zonnetje, het bleef ten minste droog en 's middags werd het zelfs goed. 's Morgens negen uur verzamelden de schoolkinderen zich in de school en vandaar ging het met de mu ziek voorop, onder geleide van bestuur en personeel naar het Raadhuis. Hier zette de heer Haantjes, hoofd der Chr. School, voor de jeugd uiteen, waarom we dit feest vie ren om te eindigen met een driewerf hoera op H. M. de Koningin. Toen zong de jeugd en velen zongen mee, een couplet van het oude „Wilhhelmus", begeleid door de mu ziek. De heer H. G. v. Sillevoldt Jr., voor zitter der feestcommissie, opende nu met een korte rede het feest, terwijl nog een couplet van het „Wilhelmus" werd gezon gen. Nu werd een tocht door het dorp ge maakt en voor de woning van den burge meester een tweetal liederen gezongen. Een heel mooi effect maakten de vele bogen en kransen, gemaakt van levende bloemen, in den stoet. Dat maakt steeds weer een op gewekte indruk. In school werden de kin deren getrakteerd op chocolade, gebakjes, limonade, koek en gingen toen naar buiten om spelletjes te doen. Voor elke groep waren 3 prijzen be schikbaar en hartelijk is er gelachen om het koekhappen, zakloopen enz. Tot slot werden ze in school nog eens getrakteerd en toen ging de jeugd voldaan huiswaarts, heel blijde, dat er zoo feest met hen ge vierd was. Bestuur en personeel hebben per van hun werk gehad. Intusschen was ook de feestcommissie met haar werk begonnen. Onder leiding van de Burgerwacht had het vogelschieten plaats op een terrein bui ten het dorp, waar ieder aan mee kon doen. De uitslag was: D. de Roode, le prijs, J. K. v. Leeuwen, 2de prijs, H. Slootweg, 3de prijs. Boodschappen halen voor meisjes werkte, evenals het „Naar den trein" voor jongens, vaak geducht op de lachspieren. De uitslag van het eerste spel was: 1ste prijs Janny Noort; 2e pr. Neeltje Ouwersloot; 3e pr. Ena v. d. Weijden, en van „Naar den trein" le pr. Arie Gravenkamp; 2e Mar. Korpers- hoek, 3e pr. Cor Kneijber, 4e pr. Abr. Peet. Het ringrijden op de fiets: 1ste prijs Joh9. Weeber, 2e pr. Johs. Zandbergen, 3e pr. Corns. Rhijnsburger, 4e pr. Jan van Dijk; 5e pr. G. Oosterlee. De clou van den dag was de stoelendans. Dit gezellige spelletje had weer veel bekijks en dikwijls werd er hartelijk gelachen. De eerste prijs, een gouden colliertje, geschon ken door den burgemeester, werd gewon nen door N. Oosterlee; 2de pr. Joha Oos terlee, 3de pr. Joha. Peet, 4de pr. Dirkje v. d. Zwart. Ringrijden met paard en tilbury: 1ste pr. mej. G. OuwerslootBol; 2de pr. mej. Adria. de Vries; 3de pr. mej. Anny Jansen. Kuipjesteken, waarbij menigmaal het ge lach luid opschaterde als hij een flinke dosis water in ontvangst had te nemen, had tot uitslag: 1ste pr. Jac. Postmus. 2de pr. C. v. Steyn, 3de pr. C. v. d. Zwart Hiermede was het dagfeest afgeloopen. 's Avonds werd een lichtstoet gehouden, die mooier was dan het vorige jaar. Er was flinke deelname. De juryleden, de dames Lofsy, BruSsee en Zandbergen, hadden toch geen moeilijke taak om de prijzen toe te kennen. De 1ste prijs werd toegekend aan de groep voorstellende een boereobruilott, een leuk geheel, wat aankleeding en uit voering betrof. Bruid en bruidegom waren mej. Tr. Barnhoorn en de heer Krieger. De 2de prijs werd toegekend aan een groep Edammer meisjes, ook goed in stijl gehou den. Den 3den prijs verwierf de wagen, waarop Sneeuwwitje en haar zeven dwer gen zaten. Een lief groepje, dat ook aller bewondering had. Zes schooljongens kwa men met een versierde bokkenkar uit, ook heel leuk, maar de prijzen waren op. Het geheel maakte een goeden indruk en was met zorg samengesteld. Met politie te paard voorop, waarachter zich de muziek schaar de, maakte de stoet een rondgang door het dorp, terwijl de meeste feestgangers hier achter meeliepen. Jammer dat de regen nu spelbreker dreigde te worden, maar gelukkig maakte Pluvius het niet al te bont. De heer H. G van Sillevoldt Jr.. voorzit ter van de feestcommissie, reikte tot slot de prijzen uit. Allereerst dankte hij echter den burgemeester voor zijn medewerking en ook de Harmonie, die onder leiding van haar directeur, den heer C. den Haan, van Leb de, met haar goede muziek er den geheelen dag de feeststemming inhield. Haar taak is zoo'n dag niet de lichtste. Verder dankte hij ook de politie en de burgerij voor haar waardig feestvieren. Tot slot speelde de muziek nog het Oude Wilhelmus en toen keerde de rust zoo langzamerhand weer terug. HET ONTSMETTEN VAN DUIVENHOKKEN „Voorkomen is beter dan genezen", zegt een oud spreekwoord. Men kan zich geen droeviger aanblik voorstellen dan een duivenhok, waar door den eigenaar dikwijls naar zijn beste weten wordt geboerd en waar een of andere smetstof gebruikt wordt, die de eene vogel voor. dg andere na, voor goed doet omduikelen, Vaak mag in zoo'n geval niets anders meer geadviseerd worden dan „opruimen, het heele koppel". De besmettelijke of parasi- taire ziekten te behandelen is meestal eea moeilijk, tijdroovend en onbegonnen werk, Wanneer niet te allen tijde hiertegen wordt gewaakt, is het niet mogelijk het duiven, houden op een gezonde basis te laten rus. ten. De kosten, die ons steeds kunnen vriji waren van een catastrophe zijn niet noe menswaard. In de eerste plaats kunnen wij strijden tegen de ziekten van onze vogels met mid delen, welke moeder natuur ons ruim- schoots biedt, n.l. zonlicht en water en in de tweede plaats met chemische middelen. Deze beide groepen bezitten i-n bepaalde omstandigheden ziektekiemdoodende eigen schappen, dat zijn de ontsmettingsmiddelen, Het is niet overbodig, den duivenhouder de gebruikelijke middelen te leeren kennen, De allergoedkoopste middelen zijn het zon. licht en het water. Hoe meer zonlicht in de hokken, hoe beter, de zonnestralen juist be zitten reeds een bacterie-doodende kracht en door de stralen, die in de hokken vallen, zien wij beter het stof en het vuil waarin onze dieren steeds moeten leven. Nu heeft water op zichzelf geen ziekte kiemdoodende eigenschap, doch het gebruik ervan bij boenen en schrobben verwijdert het vuil, dat weer een broedplaats kan zijn van smetstoffen. Alen moet steeds chemiscHe ontsmettings. middelen kiezen, die in handen van leeken niet gevaarlijk zijn. Alvorens met deze laat ste middelen te werken, moet men vooraf reed9 alle stof en vuil verwijderd hebben. Een goed en goedkoop ontsmettingsmiddel vooral tegen luis en mijt is kalk, vertelt Causeur in De Postduif. De z.g. kalkmelk, d.i. kalk vermengd met water tot een vrij dun papje, waarborgt reeds een voldoende ontsmetting bij het bestrijken van wanden, zitklappen of stokken en latwerk. Kalkmelk vermengd met creoline is nog beter. Bij be werking met creoline is een creoline-oplos- sing van een eetlepel op een liter water reeds voldoende. Hcete creoline-oplossingen zijn nog werkzamer dan koude. Carboli- neum, onverdund op het hout gestreken, ia een zeer goed ontsmettingsmiddel, ofschoon dit voor het inwendige van onze duivenn verblijfplaatsen niet veel wordt gebruikt, Het is ook niet geheel zonder gevaar voor onze duiven. Niet geschikt zijn: bleekpoeder, karbol en sublimaat Voor ontsmetting van Je drin- kensbakken gebruike men het liefst een heete soda-oplossing. Wil men de drinkens- bak kiemvrij houden, dan is het geboden te zorgen, dat het drinkwater een stof bevat, die de kiemen doodt, welke de duiven met snot b.v. er telkens met haar kop inbrengen. Kopersulfaat is wel het beste voor dit doel te gebruiken, ijzersulfaat en kaliumperman- ganaat zijn minder goed. Een hoeveelheid van 5 gram kopersulfaat of ijzersulfaat op een liter water zijn voldoende, doch men moet het iederen dag ververschen. Van kalium permanganaat bestaat °en oplost sing, sterk gekleurd en wTang van smaak, die de dieren ongaarne nemen. HET MELKMEISJE OP DE MUNTEN. Op de guldens en stuivers, die vroeger te Dordrecht geslagen werden en eveneens op den grooten sluistoren der stad be vindt zich een relief, dat een melkmeig'e, bezig een koe te melken, voorstelt. Aanlei ding tot deze voorstelling gaf de volgende historische gebeurtenis. In den strijd der vereenigde provincial tegen de Spanjaarden om haar vrijheid hadden de Spanjaarden een afdeeling van het hoofdleger naar Dordrecht gezonden, om deze belangrijke stad te overrompelen en te bezetten. De aanslag werd verijdeld door de bezonnenheid en onverschrokken heid van eenige melkmeisjes. Dezen, in dienst van een buiten de stad wonenden boer, gingen, zooals gewoonlijk voor hel aanbreken van den dag naar het land, om grazend vee te melken. Daarbij onb dekten zij vele in de slooten verborgen Spaansche soldaten. In plaats nu van schreeuwend terug te loopen en daardoor de Spanjaarden te bewegen den aanval onv middellijk te beginnen, gingen zij, zondef zich om de vijandelijke troepen te bekom meren, aan het werk. Erst nadat zij de koeien gemolken hadden, gingen zij be daard naar hui9 en vertelden aan den boer, wat ze gezien hadden. Deze liep langs een omweg naar de stad en waarschuwde den burgemeester. Nu werden de groote sluizen geopend en het geheele omliggende polderland onder water gezet. De meeste Spaansche solda ten verdronken en de aanslag legen de stad werd verijdeld. De boer werd voor zijn verlies aan melkvee rijkelijk schade loos gesteld; doch ook de slimme melk meisjes werden bedacht en ter herinnering aan haar tegenwoordigheid van geest en moed liet de stad op haar munten het ge' noemd relief slaan. 22

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6