68s" Jaargang LËIDSCH DAGBLAD, Donderdag 15 September 1927 Tweede Blad No. 20707 De jubileumfeesten van de afdeeling Leiden der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. BINNENLAND. het vervoer van vrachten met andere dan mechanisch voortbewogen voertuigen een spunt van onderzoek uitmaakt bij de com missie in zake het vervoer van zware vrach ten over de wegen. Aan de hand van het rapport, dat ter zake van die cöThmissie zal worden ontvangen, zal aan de onderhavige .aangelegenheid bijzondere aandacht worden geschonken. De commissie wordt door den minister inmiddels uitgenoodigd omtrent dit punt spoedig zoo noodig bij afzonderlijke nota haar meening te doen kennen. Het TVeede Kamerlid Weitkamp heeft thans over dezelfde kwestie vragen tot den minister gericht. Welke motieven, aldus wenscht dit Ka- 'merlid te weten, hebben den minister er toe geleid om zonder vergunning het rijden of laten rijden vanjden Rijksweg met twee of meer aaneengekoppelde voertuigen te ver bidden? De heer Weitkamp vraagt of de minister bereid is in een dergelijke voor den landbouw gewichtige aangelegenheid in het vervolg eerst .met de landbouworga nisaties overleg te plegen. DE CAPITULANTENWET Het bestuur van den Nederlandschen fede ratieve® bond van personeel in openbaren dienst heeft aan do Tweede Kamer een adres gericht, waarin wordt gezegd: dat, naar de meening van het bestuur, het ontwerp-capitulantenwet uit zuiver mili taristische overwegingen is ingediend, be- oogende het leger met minder geldmiddelen op volle kracht te houden en de overheids bedrijven en -diensten te vermilitariseeren dat door het openen van perspectieven voor hen, die een vrijwillige verbintenis willen aangaan, een zekere propaganda voor het leger wordt gevoerd, niet in overeen stemming met den anti-militaristischen geest der bevolking dat de strekking van het ontwerp lijn recht in strijd is met het optreden van den minister van buitenlandsche zaken te Genève, waaruit blijkt, dat de regeering een dubbele politiek voert; naar buiten voorstandster van ontwapening, naar binnen voor versterking der militaire weermacht, met vermindering van den salarislast, waarmede thans de be grooting van het departement van oorlog wordt bezwaard; dat door aanneming van het ontwerp de algemeene belangen der bevolking bij een i goe(' functionneerenden staatsdienst en de bijzondere belangen van degenen die naar een burgerlijke rijksbetrekking solliciteeren wor den opgeofferd; redenen, waarom het bestuur er brj de Kamer ten krachtigste op aandringt, het ontwerp-capitulantenwet te verwerpen, LEGERORDERS. In de a.s. Legerorders is o.m. het volgende opgenomen: Blijkens een madedeeling van den minis ter van Koloniën wordt de gelegenheid tot het aangaan van een vrijwillige verbintenis als sergeant der stelling-ariill. van het In-t dische leger voor sergeanten van de onbe^ reden artillerie der landmacht 1 October a.s. gesloten. In verband met de voorgenomen reorga-. nisatie van de onbereden artillerie, wordt voor de onderofficieren van het regiment vesting-artillerie, het regiment kust-arlille- rie, het korps luchtdoel-artillerie, de school voor verlofsofficieren der artillerie en het artillerie-schietkamp de gelegenheid openge steld vrijwillig den militairen dienst onder toekenning van wachtgeld te verlaten. EEN ENGELSCHE REGEERINGS- COMMISSIE NAAR NEDERLAND. Een Reuter-telegram meldt uit Londen, dat de regeeringscommissie voor het droog leggen van terreinen de volgende week een bezoek zal brengen aan Nederland om de methoden te bestudeeren, die men hier toe past voor het droogleggen en ophoogen van gronden. De voorzitter der commissie, Lord Blèdisloe, en de overige leden der commis sie vertrekken Donderdagavond. OPBRENGST POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE. De diensten der Posterijen, Telegrafie en Telefonie hebben over de maand Augustus 1927 opgebracht respectievelijk f3.412.129, f587.248 en f 1.223.056 tegen f3.647 756, f 553.076 en f 1.175.537 over dezelfde maand van het vorige jaar. In totaal bedroeg de opbrengst oveT de eerste maanden van 1927 resp. f 30.654.053, f 4.623.404 en f 16.358.253, tegen f 31.469.523, f 4.351.005 en f 15.635 347 in 1926, terwijl de raming over acht maan den voor 1927 beliep resp. f 30.210.000, f4.356.000 en f 13.818.800. Bij een gelijksoortige verdeeling over de maanden van het jaar van ongelijk vloeienw de inkomsten, zou de opbrengst hebben be- <i dragen over Augustus resp. f3.657.140, f 599.356 en f 1.753.301 en over de eerste I acht maanden van het jaar f30.488.079, f 4.573.484 en f 13.930.930. INDIË's NIEUWE VLOOTVOOGD Gistermiddag heeft de nieuw benoemde commandant van de zeemacht in Ned.- Indië, adjudant in buitengewonen dienst van de Koningin, schout bi-j nacht A. ten Broecke Hoekstra, Den Haag per S.S.- trein van 1 uur 45 min. verlaten om zich, na ten kort verblijf in het buitenland, te Genua in te schepen tot het volgen zijnor nieuwe bestemming. HARINGHANDELAREN EN MAKELAARS. De Vereeniging van Haringhandelaren te Vlaardingen heeft besloten, de in Vlaar- dingen en Maassluis gevestigde makelaars in haring en aanverwante artikelen te ver plichten. met haar een overeenkomst aan te gaan, waarbij de makelaars zich moeten verbindena. in het artikel haring direct noch indirect zaken voor eigen rekening te Do deelnemers aan de Vriendschappelijke bijeenkomst der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, na de officieele ontvangst door het gemeentebestlur van WassenaaF op het bordes van huize „De Pauw". Sombere grauwe regenluchten, die weinig goeds voorspelden, hingen laag boven de Sleutelstad, toen de deelnemers aan de vriendschappelijke bijeenkomst van boven genoemde maatschappij zich na de lunch in „Zomerzorg", waarbij ook onze burge- meeker, mr. A. van de Sande Bakhuyzen de gast van het hoofdbestuur was, naar bui ten begaven, waar een vijftal groote sight- seeing-cars en groote autobussen gereed stond voor de® autotocht, welke de ont vangende vereeniging haren collega's, welke van alom in den lande waren samenge stroomd, aanbood. En nauwelijks had de lange karavaan zich in beweging gesteld of de dreigende wolken ontlastten zich in een fiksche regen bui, die den ganschen namiddag aanhield. Gelukkig ware® de wagens met tentzeil overdekt, zoodat men althans van een droge plaats verzekerd' was en de stemming er niet in het minst onder leed. Integendeel, de gezelligheid nam onder weg al meer toe. Door de schoone Was 9e- maarsche dreven voerde de tocht via Park de Kieviet met een grooten omweg over Meyen- dell naar huize „de Paauw", waar het ge meentebestuur van Wassenaar de gasten officieel ontving. Behalve de burgemeester dezer gemeente, jhr. Storm van 's-Gravezande waren in de ruime raadzaal, die alle deelnemers maar ternauwernood kon bevatten, ook de wet houders, de heeren Mansvelt en Rooyakkers ter begroeting aanwezig. De burgemeester begroette het gezelschap 5n een hartelijk gestemde rede, waarin hij er op wees, hoe de afdeeling Leiden alle reden tot feestvieren heeft, omdat de tuin bouw in Nederland zulk een hoog aanzien geniet en een vereeniging, die dezen vijftig jaar lang krachtdadig heeft gepropageerd en bevorderd de sympathie van eigenlijk heel II ons volk heeft, i Ons Nederlanders, aldus jhr.^ Storm van i "e-Gravezande, zit de liefhebberij tot tuinie- f ren om zoo te zeggen in het bloed, onver- f Gchülig of we leek of vakman, dorpeling of 6tedeling zijn. Dubbel aaugenaam is het spr. de deel- I nemers hier namens de gemeente te mogen DE DIENSTPLICHTWET. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer Bezwaren inzake het instituut der voor oefening. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet betreur den verscheidene leden het, dat uit bet ont- WeTp-1925 niet overgenomen is de daarbij voorgestelde beperking van de oefeningen ter verwerving van het bewijs van voorge oefendheid tot hen. dei tot gewoon dienst- plichtigei zijn bestemd. Verschillendere an dere leden waren echter mèt de regeering van meening, dat zoo veel mogelijk aan alle jongelieden, die zich vrijwillig wenschen te» oefenen om eenige militaire bekwaamheid te verkrijgen, daartoe de gelegenheid moet worden verschaft. Tegen het terugbrengen van de verkorting van den eersten oefentijd, waarop de hou- ders van het diploma van voorgeoeiend- I heid recht zullen kunnen doen gelden, be- stond eveneens bij verschillende leden ern- stig bezwaar. Daarmede toch wordt h.i. het voordeel, aan het volgen van de vooroefe- Jingen verbonden, belangrijk verminderd, hetgeen uiteraard niet zal nalaten de be- öntvangen, omdat ook Wassenaar een af deeling van de maatschappij heeft, een af deeling weliswaar, die geen vijftig' jarig maar een vijftigdaagsch jubileum viert, doch die niettemin reeds 65 leden telt. Wij bevinden ons hier, zoo vervolgde spr., in een historisch gebouw, waarin in vroe gere jaren een telg uit ons geliefd Oranje huis geruimen tijd verblijf hield en die, voorgelicht door de deskundigen van zijn tijd hier, rondom zich een klein, doch zeld zaam mooi plekje schiep, rijk aan natuur monumenten. Spr. ziet hierin het bewijs, dat ook deze doorluchtige voprzaat van ons Vorstenhuis de specifiek Nederlandsche eigenschap van liefde voor de natuur bezat en hij sprak de hoop uit, dat het nageslacht dit in eere zou houden door deze plek gronds in haar on- gerepten staat te bewaren. Spr. besloot met den wensch, dat de aan wezigen hun vak zouden blijven liefhebben, want, zoo zeidt spr., heel ons land en volk zal daar wel bij varen (applaus). De algemeene voorzitter, jhr. Van Tets, dankte den burgemeester voor zijn welspre kend woord, dat, naar spr. zeide, op allen diepen indruk gemaakt had. Hij gaf er ver der zijn vreugde over te kennen, dat Was senaar, dat toch een eentrum is van tuin bouw, thans ook een afdeeling van de maatschappij bezit. Hij meende het gemeen tebestuur daarmede geluk te mogen wen schen, omdat de afdeeling ongetwijfeld er toe zal kunnen bijdragen om het peil van den tuinbouw ter plaatse nog hooger op te voeren. Namens de jonge afdeeling voerde de voorzitter, de heer F. P. Vermeulen, het woord, die in hartelijke bewoordingen het bestuur der Leidsehe zustervereeniging ge luk wenschte met haar gouden jubileum. De heer Witte, de verschillende sprekers beantwoordende, dankte allereerst den bur gemeester als vertegenwoordiger der ge meente voor de buitengewoon vriendelijk© ontvangst, welke door spreker persoonlijk en naar hij meende te mogen zeggen, door alle deelnemers, op zeer hoogen prijs gesteld wordt. langstelling te doen dalen, en velen van de deelnemers zal terughouden. Vele leden gaven uiting aan de vrees, dat de regeering bij de beantwoording van de vraag, op welke wijze de voorgeoefenden hun aanvankelijke militaire opleiding zul len moeten ontvangen, een weg heeft inge slagen, die tot bedenkelijke gevolgen zal kunnen leiden! Doordat de mogelijkheid wordt ge'opend, de opleiding, zij het onder militair toezicht, te doen plaat9 hebben door gemeentebesturen, vereenigingen of particulieren, wordt het gevaar niet denk beeldig geacht, dat de oefeningen in han den komen van vereenigingen van een uit gesproken richting, hetzij op religieus, hetzij op staatkundig gebied. Vooris zal het ge vaar bestaan, zoo werd geoordeeld, dat de militaire waarde van deze opleiding onvol doende wordt- Bovendien zou versnippering in de hand gewerkt worden en het gevaar bestaan, dat geen oefenklassen van vol doende sterkte zullen kunnen worden ge vormd of vergroot. Bestaat vroegen sommige' leden voorts naast de genoemde bezwaren nog niet een vierde gevaar van het ontworpen stelsel daarin, dat het meebrengt, dat ook aan re- volutionnair gezinde vereenigingen. die zich uiterlijk le'gaal voordoen, een premie van f30 per voorgeoefende zal worden gegeven, Ongetwijfeld, aldus spr., zal de excursie naar Wassenaar en de welwillende ont vangst aldaar, bij ons allen in'de meest aan gename herinnering blijven voortleven en voor allen blijven vormen een van de glanspunten van de festiviteiten ter gele-, genheid van het vijftigjarig bestaan der af deeling Leiden van de Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw ep Plantkunde. Zich richtend tot den heer Vermeulen, dankte hij deze voor zijn gelukwenschen, daarbij de belofte voegend, dat de afdeeling Wassenaar te allen tijde op de volledige medewerking van de Leidsehe afdeeling kan rekenen. Ten slotte sprak de heer Storm van 's-Gravezande den wensch uit, dat men altijd, wat ook de bestemming van Wasse naar moge zijn, zou kunnen blijven zeggen: „Wij gaan naar Wassenaar, wij gaan naar buiten." Nadat ververschingen waren rondge diend en een fotografische opname van het gezelschap staande op het bordes van het fraaie gemeentehuis was gemaakt, werd de tocht naar Katwijk en Noordwijk voort gezet. Hoog9tvoldaan over dezen schitterenden tocht, dwars door een van de mooiste ge deelten van ons land, werd tegen zes uur Leiden weer bereikt en uitgestapt aan de Graanbeups, waar een rijkvoorziene disch den deelnemers wachtte. Evenals den vorigen dag werd ook nu weer de eerste dronk uitgebracht op de leden van bet Koninklijk Huis; verder dronk jhr. van Tets het heil van de Maatschappij in de Leidsehe afdeeling; de heer Witte bracht hulde aan den voorzitter voor de wijze, waarop deze de belangen van de maatschappij behartigt en haar leiding geeft terwijl mr. Noyon, voorzitter van de afdee ling van den Veluwezoom een dronk wijdde aan den onder-voorzitter baron van Pallandt van Roosendaal, die door een lichte onge steldheid verhinderd was aanwezig te zijn. Hoevele malen fhr. van Tets daarna nog de „scheepsklok" heeft geluid, weten wij niet precies meer; eerlijk gezegd is het ons ontgaan door het geroezemoes van de stem- terwijl haar de vrije beschikking over uit rusting en wapenen zal worden verleend? Verschillende leden meenden verder, niet te mogen nalaten bij herhaling tel wijzen op en hun afkeuring uit te spreken over het gebrek aan inzicht en het gebrek aan mede werking, welke van de zijde van vele mili taire autoriteiten ten aanzien van het voor oefeningsinstituut zijn gebleken. Sommige leden verklaarden het onjuist te achten, dat het ontwerp omtrent het vooroefeningsin stituut en den kaderlandstorm zoo weinig regels geteffc. Vele vragen rijzen waarop het ontwerp geen antwoord geeft. Zoo zwijgt het geheel over de positie van hen, die aan de vooroefeningen deelnemen. Slaan dezen onder militairen tucht en vallen zij onder de militaire jurisdictie? Worden zij van Rijkswege gekleed en bewapend? Kunnen zij bij mobilisatie onder de wapenen 'worden geroepen? Bij vele leden bestond ernstig be zwaar tegen de verlenging van den dienst tijd bij de zeemilitie. Aangedrongen werd sp verlaging van het contingent van 19.500 man. OPENING DER STATEN-GENERAAL. Prinses Juliana bij de plechtigheid. De samenstelling van den stoet bij de plechtige opening van het nieuwe zitting jaar der Staten-Generaal a.s. Dinsdag zal men om ons heen- Wel weten wij; dat toen „Bloemensproke" de gasten naar de Stads- Gehoorzaal riep, de stemming haar culmi natiepunt bereikt had. En dat is opgetwijfeld te danken aan het bestuur en de regelingscommdssie der afdee ling Leiden, die zidh gedurende deze twee dagen op zoo voortreffelijke wijze van hunne plichten als gastheer en gastvrouw hebben gekweten. Moge een druk tenfoonstellingsbezoek de welverdiende belooning zijn voor allen, die er toe medewerkten om de viering van dit gouden jubileumfeest zoo schitterend te doen slagen. Hoewel hefc weer de bloemententoonstelling al zeer ongunstig gezind is, bljjft het be zoek toch zeker bevredigend. Een voordeel van dit weer is, dat de bloemen buiten gewoon frisch blijven en het voorkomen der tentoonstelling heden nog juist zoo fleurig was als op den dag der opening. Morgen, Vrijdagavond, zal er een bijzon dere attractie zijn, doordat mevr. en de heer Rotowsky er dan vanaf 8 uur een concert zullen geven. Deze beide kunstenaars hebben zich in het afgeloopen seizoen te Noordwijk meer- maler doen hooren en hebben daar bijzonder veel bijval verworven. Overigens zijn de Rotowsky's c\k hier ter stede voor velen geen onbekenden en stellig zullen velen het op prijs stellen de kennismaking met dit kunstzinnige echtpaar te hernieuwen. Het moet een bijzonder kunstgenot zijn de mooie muziek te hooren op het voor „Bloemensproke" zoo sierlijk opgestelde podium in de met bloemen zoo fraai ver sierde zaal. Men verzoekt ons nog mede te deelen, dat de bezoekers van „Bloemensproke" he denavond gedurende de pauzes kosteloos toegang tot de tentoonstellingszalen hebben. B weder denzelfden beperkten omvang hebben als de laatste jaren. Bevestigd wordt, dat Prinses Juliana aan dc plechtigheid zal deelnemen. Zij zal in den door acht paarden getrokken statie koets tegenover de Koningin plaats nemen. De stoet zal den gewonen weg volgen. BERIJDEN VAN RIJKSWEGEN MET AANEENGEKOPPELDE VOERTUIGEN De bezwaren van den landbouw. Antwoordende op schriftelijke vragen van het Kamerlid Van der Sluis, betreffende het bepaalde in het Rijkswegenreglement in zake het berijden van Rijkswegen met aan eengekoppelde voertuigen, zegt de minister van Waterstaat, van meening te zijn aan de bezwaren van den landbouw dienaan gaande grootendeels tegemoet te zijn geko men door de opdracht, o.m. aan de betrok ken hoofdambtenaren van den Rijkswater staat verstrekt, om, geheel in den geest der reglemenfsbepaling. van zijnentwege de bij die bepaling bedoelde vergunningen in ruime mate te verleenen. In afwachting van de uitkomsten van deze wijze van handelen moet de minister bezwaar maken om reeds thans te bevor deren, dat de bepaling waarom hpf hier gaat, zou worden gewijzigd De minister I voegt hieraan toe, dat de regeling nopens

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5