68s(e JAARGANG DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1927 No. 20707 OFFiCIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. MUZIEK. KERK- EN SCH00LNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advcrtentiün uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post ƒ2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. SCHOUW VAN WEGEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelet op artikel 17 der Verordering van 6 Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15), laatste lijk gewijzigd bij Verordening van den 6en Februari 1913 (Gemeenteblad No. 4) op wegen, lanen, straten enz., en wateringen en slooten. Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te beginnen met Dinsdag 4 October e.k. zullen worden geschouwd alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hof jes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe be- hoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn, en zonder vertiindering door of vanwege rechthebbenden, voor het publiek verkeer openstaan en alle wateringen en slooten, en de riolen, ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behoorende sluizen, duikere, buizen, toegang9kokers en derge lijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn* A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN S TRI JEN, Secretaris. Leiden, 15 September 1927. prof. mr. r .kranenburg. Prof. mr. R. Kranenburg, benoemd tot hoogleeraar in het Staatsrecht, als opvol ger van prof. mr. H. Krabbe, zal zijn taak aanvaarden met het uitspreken van een in&ugureele rede op Woensdag 5 October om 2 uur, in het Groot Auditorium van de 1 Universiteit, alhier. eet academisch ziekenhuis* Een wetsontwerp is ingediend tot verhoo ging van hoofdstuk Va (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen) der Staat9begroo'ing 1927. In de toelichting wordt opgemerkt, dat het alsnog wenschelijk is gebleken, den af bouw van het nieuwe- Academisch Zieken huis alhier m een eenigszins sneller tempo le doen geschieden. Te dien einde zal in het jaar 1927 nog een bedrag van f 250.000 inéér verbouwd worden. Als gevolg daarvan zal het tevens noodig zijn voor dat jaar het voor de inrichting aangevraagde bedrag met f 10.000 te verhoogen. teraardebestelling" jhr. mr. c. g. a. van asch van wij*. Op Rhijnhof is hedenmorgen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van jhr. mr. G. G. A. van Asch van Wijk, in leven grif fier bij verschillende Kantongerechten in den lande, o.a. alhier. Aan de groeve heeft prof. Plooy naar aan leiding van de Openbaring van Johannes 21 een grafrede uitgesproken. Onder de aanwezigen werden o.a. opge merkt vrienden van den overledene en ver tegenwoordigers der Levensverzekerings maatschappij Boerhaave, waarvan de over ledene commissaris wa9. Een neef van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. een adres van de kamer van koophandel en fabrieken. Tri verband net bet door de Kamer be handelde voorste' inzake de mogelijkheid van een luchtdienst op Ned. Oost-Indie, waaromtrent door Let Hoofdbestuur van F. en T. advies der Kamer was gevraagd, is door de Kamer een schrijven aan hc-t Hoofdbestuur verzonden, waaraan wij bet volgende ontleenen: De Kamer acht een dergelijke snelle ver binding van Indië met het Moederland voor het postverkeer en vooral ook voor het zenden van monsters van groote beteeke- nis voor onzen Nederlandschen handel. In zonderheid Japan en Australië hebben door hun ligging een grooten voorsprong, welke, indien mogelijk en geoorloofd, door onze regeering tot zoo klein mogelijke propor ties dient worden teruggebracht. Hoewel na voorloopige informatie geble ken is, dat de industrie in het gebied der Kamer in het algemeen geen directe be hoefte gevoelt aan een snellere verbinding met Ned.-Indië, is het niettemin de Kamer bekend, dat eenige ondernemingen het een factor van groot belang achten, wanneer op monsterzendingen, vergezeld van de tegen woordig algemeen geëischte vaste offertes, zoo spoedig mogelijk een beslissing wordt gegeven. Aanbiedingen t na.ar Ned.-Indië van soms belangrijke voorraden, welke door de een of andere omstandigheid tegen goedkoopere prijzen kunnen worden aangeboden, kun nen door het heden ten dage lang onderweg blijven der monsters niet worden gedaan Anderzijds is. het ook een industrieel be lang van groote beleekenis, wanneer fabri kanten spoedig kunnen weten of van de bemonsterde offerte al dan niet zal worden gebruik gemaakt. Een „verhooging" van het brieven- en postpakkettenporto in den door het H. B. voorgestelden geest, kan naar de meening der Kamer voor den handel nauwelijks be zwaren ontmoeten. Of echter het „aantal" poststukken, door den handel voor dezen luchtpost aan te bieden, in den aanvang voldoende zal zijn, kan de Kamer niet be- oordeelen. De Kamer vestigt er in het bijzonder de aandacht op, dat er zekerheid moet bestaan, dat de proef eenige jaren zal worden voort gezet. Er zal immers eenige tijd moeten verloopen, alvorens de handel zich aan de nieuwe verzendingsmogelijkheid zal heb ben aangepast en geleerd zal hebben van de voordeel en een intensief gebru ik te maken. In verband met deze nieuwe verbin dingsmogelijkheid verkrijgen de hooge tele- gramkosten meer actualiteit. Deze bedragen nog steeds f2 per woord. Wel is waar wordt tegenwoordig zeer veelvuldig gebruik ge maakt van uitgestelde telegrammen, welke slechts fl per woord kosten, maar ook dit is voor een vlot handelsverkeer met ons Indië nog veel te hoog te achten, welks opmerking ook geldt voor de D. L. T.-tele- grammen. Voor een regelmatig zakenvervoer is een veel goedkooper telegramtarief naar Ned. Oost-Indië een dringende eisch. De verbete ring der techniek van overseinen langs ra- diotelegrafischen weg, billijkt trouwens zeker een ingrijpende tariefsverlaging. De Kamer wil ook in dit verband wijzen op het voorschrift, volgens hetwelk bij in schrijving voor het gouvernement vaste of fertes moeten worden gemaakt. De nood zakelijkheid van een snel en goedkoop tele gramverkeer, naast de mogelijkheid om snel brieven en monstercollecties te verzamelen, komt daardoor wel zeer sterk uit. Een goed geoutilleerde vliegdienst, ge steund door een goedkoop telegramtarief, acht de Kamer van zeer groot belang voor een deugdelijk handelsverkeer tusschen het moederland en de koloniën, waarom zij hoopt, dat de door het H. B. in het werk. ge stelde pogingen zeer spoedig tot een gunstig resultaat mogen leiden. De Kamer is voornemens haar aandacht aan deze zaak te blijven geven en stelt zich voor eventueele nadere gegevens ter kennis van het H. B. te brengen. LEIDSCH POLITIE-MUZIEKGEZELSCHAP. Tninconcert in een zaal. Het tuinconcert dat het Leidsch Politie- muziekgezelschap gisteravond in Zomerzorg zou geven is den hardnekkigen regen ten spijt toch doorgegaan. De heer Batenburg had namelijk maat regelen getroffen waardoor het concert in de groote zaal kon worden gegeven, en daar is de uitvoering van het welverzorgde en goed ingestudeerde programma nog vrijwel op tijd begonnen. Er was ook nog een bevredi gend aantal toechouwers die voor de pauze met volkomen aandacht hebben geluisterd naar de verschillende nummers waarmede het Politie Muziekgezelschap in den Eere- Wedstrijd op het Concours le. De Meern, resp. drie eerste en een derden prijs heeft behaald. En na de pauze heeft men met genoegen geluisterd naar de Ouverture Bella Rosa en de Fantasie La Belle Alsacienne, beiden van G. v. Kessels. Ook de Valse de Concert „Nelly" van A. Rullaud werd keurig ten ge- hoore gebracht maar vooral de uitvoering van de Fantasie op Bellini's Opera Romeo en Juliette heeft ons kunnen bekoren. Bij de uilvoering van deze verre van gemakkelijke fantasie hadden wij gelegenheid op te mer ken dat het Leidsch Politie-Muzïekgezel- schap in staat is volmaakt kunstgenot te bieden,.... dat er met animo en ernst wordt gemusiceerd door dit korps en dat de vruchten daarvan niet uitblijven. Romeo en Juliette te hooren zooals de Politie die gisteren ten gehoore bracht was een waar muzikaal genot. Het succes van dezen avond want een succes in muzikalen zin is het geworden danken deze musici zeker voor een groot deel aan hun bekwamen dirigent, de heer M. Bolderdijk. Hem komt een woord van bijzonderen lof volkomen toe. CHR. MILITAIR VERBAND. In de concertzaal „L'Union" had gister avond de aangekondigde ontspanningsavond voor de herhalingsplichligen plaats. Te klokke acht opende de heer J. Bosch het samenzijn op de gebruikelijke wijze, waarna hij de militairen die in grooten ge tale waren opgekomen hartelijk welkom heette en in het bijzonder overste Brandt benevens de kapiteins adjudanten van het 4e R. I. en 6e R. V. A. begroette. Ook het groot aantal niet-militairen riep spr. een hartelijk welkom toe. Een goed strijkje onder leiding van den heer J. Plu bracht er alras de gewenschte goede stemming in. Achtereenvolgens traden de Chr. Zangvereeniging Ledagoh, de gym- nasliekvereeniging Jahn en de Timdeler- club voor het voetlicht en het hartelijk applaus na elk nummer bewees ten duide lijkste, dat het gebodene op hoogen prijs ge steld werd. Vooral het tooneelstukje van de Timdeler- club „Het huis vol commensaals" had veel succ83 en liet gelach was bij tijden niet van de lucht. Resumeerende was het een kostelijke avond, waar zoowel burgers als militairen zich uitstekend amuseerden. Ds. A. D. Meeter alhier is beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Alphen aan den Rijn. Er hebben zich gisteren in totaal 105 studenten laten inschrijven als adspirant- lid van het Leidsch Studentencorps als volgt over de verschillende faculteiten ver deeld: juridische 69, indologische 4, medi cijnen 23, filosofie 5, letteren 3 en theolo gie 1. Ook dit jaar zal vanwege het Leidsch Universiteits-Fonds een cursus in elementair Latijn gegeven worden onder leiding van den heer dr. C. de Boer, voor volledig inge schreven studenten aan 3e rijksuniversiteit alhier. De lessen zullen gegeven worden op Dinsdagavond 7 uur, gedurende ongeveer 16 weken, de eerste les op 18 October, in de Kloksteeg. Inschrijving bij den pedel (f 10). Het maximum aantal deelnemers zal 30 bedragen; daarna wordt de inschrijving gesloten. Gistermiddag hield de L. H. B. S. Ver. „Emtégéës" met haar leden, eenige oud leden en genoodigden een excursie naar de Conservenfabrieken van de firma Tieleman en Dros alhier, waarvan de directie zoo wel willend was geweest, deze voor een bezoek open te stellen. Te ongeveer half drie werd „Emtégéës" door een van de heeren Tiele man ontvangen, om daarna onder leiding van den heer van Zanlen door de groote inrichting rondgeleid te worden. Alle afdeelingen werden bezichtigd en de heer van Zanlen wist door zijn fieldere ver klaringen een zuiver beeld te scheppen van de ontzaglijke aanmaak van levensmidde len die hier plaats hebben. Ook in de blik- afdeeling, waar de busjes vervaardigd wor den, en in de drukkerij, waar de etiketten enz. gedrukt worden, bleven de excursisten vol bewondering de werking der groote machines gadeslaan. Vooral de koekafdee- ling viel hier in den smaak, daar er een groot blik met pasgebakken janhagel, den bezoekers voorgezet* v.erdl Om ruim vier uur verlieten de bezoekers, opgetogen over hetgeen zij gezien hadden, de fabriek. Hedenmorgen is een vaartuig van gebrs. Van Hoeken's houthandel alhier, doordat het te zwaar met hout belast was, nabij de Leiderdorpsche brug in den Rijn gezonken. De schipper wist zich intijds in veiligheid te brengen. De Brandweer heeft gisteravond om streeks vijf uur een vijftal oefeningen ge houden met den ladder en spuitoefeningen in de Kloksteeg om de Pic-'terskerk. Eerst tegen half zeven waren de oefeningen die o.a. werden bijgewoond door de leden van de Commissie voor Fabricage, de heeren Splinter. Spendel en Parmentier, afge'loopen De omgeving van de Pieterskerk was door de politie afgezet. Er was, vooral van de jeugd groote belangstelling voor de oefe ningen die e'en zeer vlot verloop hadden* Heden om vijf uur worden weer oefenin gen van de Brandweer gehouden, ditmaal in de Groe'nhovenslraat. Het aantal werkzoekenden ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs bedroeg gisteren in totaal 523; tegen 578 op 15 Sept. 1926. BLOEMENSPROKE. Gelukkiger greep dan naar Koeberg's „Bloemensproke" had de afd. Leiden van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde niet kunnen doen voor een zin rijk avondfeest in de week der viering van haar vijftig-jarig bestaan. Welk verbeeldings spel zou den leden en vrienden der maat schappij juist in deze dagen nader staan dan een gedramatiseerd sprookje, dat speelt in den lusthof van de godin der bloemen, waar Flora receptie houdt en de smeekbeden in ontvangst neemt van haar creatuurtjes, die het onderling lang niet eens blgken te zijn. Want de bloemen, die het van de zon moeten hebben, verlangen den eeuwigen dag; de nachtsilene en andere lichtschuwende soortgenooten vragen om afschaffing der dag- en nachtwisseling in tegenovergcstel- der. zin. Godin Flora, wat al te toegeeflijk, laat stemmen. De dagaanbidders krijgen hun zin. Het pakt natuurlijk verkeerd uit. De ononderbroken zonnehitte doet alles verdor ren. Gevolg: eenstemmig verzoek om nacht en niets dan nacht. Als moeder Natuur op Flora's voorspraak ook dezen wensch in vervulling doet gaan, blijkt al gauw, dat deze eenzijdigheid evenmin bevorderlijk is aan het welzijn der ontevreden bloemen. Eindeljjk begrijpen ze, dat de afwisseling van dag en dacht per slot van rekening de voorkeur verdient. In hun derde bede vragen ze om het te laten zooals het altjjd was. Zoo gebeurt het dan ook en zoo is bet goed. Ziedaar het sprookje, dat in haar dieperen zin, verwantschap vertoont met den Japan- schen steenhouwer. De Nederlandsche danseres, die zich achter den naam Lily Green verbergt, heeft me trisch en berijmd den tekst geschreven. Begrijpelijkerwijs behoort deze niet zoozeer literair dan wel horeografisch te worden genoten. Zoozeer heeft het visueele element de overhand, dat men het geheel het best karakteriseert als een gedanst sprookje met verklarenden tekst. Dat daarbij letterlijk alles op de uitvoering aankomt, ligt voor de hand. Daar hoeft aan het scenische deel niet zoo heel veel te mankeeren of het sublieme wordt ridicuul. Het gevaar om op deze klip te stranden is niet denkbeeldig geweest nu er in overgroote meerderheid met zeer jeug dige dillettanten gewerkt moest worden. Maar wat we te zien hebben gekregen was in één woord, een lust voor 't oog. 't Was al sierlijkheid en distinctie, die grooteljjks be koorden ten einde toe. Er waren zelfs oogen- blikken van ontroerende teederheid (bijv. de dans der elfjes in lil). Godin Flora het middelpunt van het gebeuren, bewoog zich met statigen ernst, en zei, evenals haar beide mannelijke medewerkers op en achter het tooneel, do versregels waardig en klankrijk. Het tooneel verbeeldde niet, maar whs een lusthof. De fleurige costuums, alleraardigste bloemenfantasieën, (van Mevr. Martensvan Balghoy, te Haarlem) en do voor deze feeërie niet minder gewichtige verlichting (van De Vrie3 Stevens, te Leiden) hebben wezenlijk deel gehad aan het welslagen der vertooning. Vóór de pauze heeft de voorzitter der afdeeling, de heer Witte, onder aanbieding van kransen en bloemstukken dank betuigd aan hen, die het grootste aandeel hebben gehad, aan uitvoering en voorbereiding. Dat waren, behalve de componist aan den vleugel, de heer Hageman, die de regie voerde, Mevr. DiebenKonings, die de dansen instudeerde, en Mevr. Hageman, die de Florarol ver vulde. Ten slotte een enkel woord over de mu ziek. Met uitzondering van enkele strofen (voor vrouwenkoor) heeft Koeberg den tekst als gesproken woord behandeld. De componist heeft doorloopend in 't oog gehouden, dat declamatorische tekstbehandeling zpo licht kan leiden tot dooddrukken der spreekstem. Dat deed hem een op zich zelf zeer loffeljjke soberheid in de muzikale illustratie betrach ten. Soms was die echter wat al te sober. Bijv. regels als; „Wie wil hier strijd, Wie spreekt van overwinning" vragen meer dan een enkel accoord op 't eind. Een simpele klank als nu doet als een overtolligheid aan. Maar dat is juist het groote bezwaar van het declamatoriumhet geeft bijna altijd of te veel öf te weinig muziek. Het juiste midden is moeilijk te vinden. In zijn volle klacht is Koeberg, als hem geen beperking wordt opgelegd. Dan weet hij, stemmings kunstenaar als hij is, raak te typeeren. Zp- muziek is altijd positief, ze wil altijd wat zeggen; daarom boeit ze ook steeds door haar melodische ljjn, zonder aan zoete- lijkn overmelodieusheia te lijden, door haar klankwisseling en door haar levendig rhythme. Do muziek is twintig jaar oud. Dat is te hooren: ze is minder zelfstandig dan zjjn later werk (vooral Puccini-invloeden doer, zich gelden). Maar welk een gezonde kracht ligt er toch in! Prachtige gedeelten zijn o.a. de breed uitgewerkte inleiding, het geestige ballet in het slot van II, de orkestverbinding tusschen III en IV. Jam mer was het, dat de orkestpartij op den vleugel moest worden gespeeld. Al gebeurde dit ook door den componist zelf en dus met gloed en overtuiging. Koeberg heeft een groot en welverdiend succes behaald. De zaal was stampvol. Componist en vertooners werden luide toegejuicht. Hedenavond wordt de opvoering herhaald. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Gent (Evang. Staatskerk): J. S- Hartjes, te Rilland-Bal'h, A. E. V. Ilooge- raad. tel Boxtel en J. F. Ossewaarde, te Grijpskerke (Z.) Beroepen: Te Usquert: H. de Groot, te Emmen (Dr.). Aangenomen: Naar Hengelo (Gld.): D. W. A. Winkel, te Winterswijk, als hulpprediker. Bedankt: Voor Willige" Langerak: D. Bax te Oude-Tonge: Voor Metslawier: J- R. Stratingh, te Hoogebeintum. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Ternaard en O. Nijke'rk (Fr.): A. Mout, cand. te Rotterdam. Aangenomen: Naar Bergum: W, H. v. d- Vegt, te Drachtster Compagnie. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te' Vlissingen: K. G. van Smeden, te Kampen, Bedankt: Voor Steenwijk: L. H. Beekamp, te Harlingen. DOOPSGEZINDE KERK. Aangenomen: Naar Haarlem: J. R- Leen- derts, te Koop a. d. Zaan. CENTRALE DIACONALE CONFERENTIE. Gisteren werd te Utrecht de 38e Cen trale Diaconale Conferentie gehouden, on der voorzitterschap van den heer F. J. Rietveld, die o.m. mededeelde dat de com- BINNENLAND. Hei voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Dienstplichtwet. (Binnenland, 2e Blad). Het berijden vaii rijkswegen met aaneen- gekoppelde voertuigen. (Binnenland, 2e Blad). BUITENLAND. De ontwapeningscommissie der Volken- bondsvergadering zet haar besprekingen voort. (Buitenland, le Blad). Arrestatie van sociaal-democratische af gevaardigden in Litanen. (Buitenland, 1ste Blad). De bekende danseres Isadora Dnncan bij een abto-ongeluk gedood. (Buitenl. Ge-, mengd, 1ste Blad). missie, belast met het samenstellen van een rapport inzake de verhouding van dia conie en o-verheid ten opzichte van zieken verpleging, nog niet met haar werkzaam heden gereed was gekomen, zoodat haar opdracht met een jaar werd verlengd. Een voorstel was ingekomen van het co mité, luidendWordt het door de confer rentie wenschelijk geacht om te komen tot de oprichting van een centraal kanton Als toelichting op dit voorstel werd ge- zegd Resumeerend zou een centrale inlichtinr gendienst voor onze diaconieën deze voor- deelen opleveren le. Onze eigen hulpbehoevenden profi- teeren zooveel mogelijk van de Geref. in richtingen; 2e. geen vruchtelooze tijdverspilling meoi bij het zoeken naar plaatsing; 3e. spoedige opneming in gevallen waar in zulks gewenscht is; 4e. plaatsing in ongeloovige omgeving komt niet meer voor. Na langdurige discussie werd dit voor stel voorloopig van de agenda afgevoeid, terwijl het comité zich hierover nader zal beraden. Evontoieel zal later dit voorstel opnieuw ter sprake worden gebracht. In de ontstane vacatures werd door ver kiezing van de volgende heeren tot comité- lid voorzien: J. W. Kamphuis uit Zwolle voor Overijsel en A. C. van Leersum uit Arnhem voor Gelderland. Vervolgens werd een telegram van huldo aan de Koningin gezonden waarna do morgen zitt ing tot twee uur 's middags werd verdaagd. In deze middagbijeenkomst weTd aller^ eerst de Giindhorstkwestie aan de orde ge steld. Over dit gedeelte der vergadering dat niet voor de pers toegankelijk was, werd na afloop het volgende communiqué verstrekt In bespreking komt de vraag welke do houding der conferentie is ten opzichte van de duurzame verzorging der verwaarloosd© jeugd, nu de Vereeniging waarvan de Glindhorst uitgaat failliet is verklaard. De conferentie spreekt uit dat deze ver zorging ook voortaan op den steun der diaconieën behoort, te kunnen rekenen. De middagvergadering werd besloten met èen referaat van dr. J. W. van den Bosch uit Harderwijk over het onderwerp: Welke is de verhouding waarin volgens het Gereformeerd Kerkrecht de Diaconie tegenover den KerkeTaad behoort te staan" 1 DE ALGEMEENE TOESTAND. Vergadering der Volkenbonds- commissies. De meeste belangstelling te Genève i3 ongetwijfeld voor de bijeenkomst der derdo Volkenbondscommissie, waar de ontwape ningskwestie in den breede wordt bespro ken. Gisteren heef* Nansen er het woord gevoerd. Hij bepleitte met kracht de voort zetting der voorbereiding van de ontwape ningsconferentie, en diende een ontwerp- internationale overeenkomst ra tot oplos sing van alle geschillen door verplichte arbitrage. Deze verplichting zou niet alleen gelden in gevallen van juridische conflic ten, maar bij absoluut alle conflicten. Voor juridische kwesties zou het Internationale Gerechtshof bevoegd zijn en voor politieke conflicten een door beide partijen benoem, de arbitragecommissie of een commissie, welke door den Volkenbondsraad zou be noemd zijn. Polit-is wenscht ook internationale arbi trage, maar brak een lans voor meer soe pelheid betreffende de verplichtingen, welke hoofdzakelijk door afzonderlijke ver-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1