WIE IS EDMUND GRAY? Telf. 931 68s" Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 13 September 1927 Tweede Blad Na. 20709 BINNENLAND. FEUILLETON. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. UITZENDING VAN DINERS N. B J. GODDIJN - Lage Rijndijk 12 GEMENGD NIEUWS. DE CONFERENTIE DER WERELDPOST- VEREENIGING. De resultaten. Vanwege het Hoofdbestuur der Poste rijen wordt medegedeeld Het doel van de Wereldconferentie be treffende de luchtpost was een algemeene internationale regeling te treffen betref fende het luchtpost-vervoer. Tot dusverre werden voor dezen dienst regelingen ge troffen tusschen de landen afzonderlijk. Hierunt vloeide voort, dat thans van uni formiteit geen sprake is en dat voor den luchtpostdienst de meest uiteenloop^nde bepalingen bestaan. De conferentie heeft, na ook langdurig overleg te hebben gepleegd met de ver tegenwoordigers van die luchtvaart-maat schappijen, die als esperts aanwezig waren, een regeling ontworpen, die zooveel moge lijk op 1 Januari 1928 bij wijze van proef zal worden ingevoerd. De resultaten van de proefneming zullen worden voorgelegd aan de studie-commissie van de Wereld- postvereeniging en van het Congres, dat ia 1929 te Londen zal worden gehouden De voornaamste bepalingen zijn wat de ver zending van brieven en andere stukken be treft a. binnen het geheel© gebied der We- reidpostveireeniging wordt vrijheid van doorvoer voor luchtpostcorrespondentie ge- waaröorgd. b. zendingen met aangegeven waarde zullen tot het luchtvervoer kunnen worden toegelaten. c. Onvoldoende gefrankeerde stukken zullen niet van het luchtvervoer worden uitgesloten, indien ten minste het lucht recht is voldaan. d. Het door de afzenders te betalen extra recht (luchtrecht) zal een bedrag van 25 goudcentimes per 20 gram en per 100 K.M. luchtvervoer niet te boven gaan. Voor sommnge kostbare diensten wordt evenwel een uitzondering gemaakt. Voor briefkaart met antwoord betaald zal het luchtrecht ook voor het voor antwoord be stemde gedeelte door den afzender kunnen worden gekweten. e. De vergoeding, welke de eene post administratie aan de andere moet betaleü, is uniform geregeldin het algemeen zal de verrekening geschieden volgens statis tische opnemingen, t© houden gedurende twee weke® per jaar. Wat het luchtvervoer van postpaketten betreft wordt het volgende gemeld: a. de vrije doorvoer van luchtpostpak ketten. wordt gewaarborgd; b. pakketten met aangegeven waarde zulle® tot het luchtvervoer kunnen worden toegelaten c. in het algemeen zullen de maximum afmetingen 100 maal 50 maal 50 c.M. be dragen. d. aangezien de algemeene voorwaarden van de maatschappijen voor het luchtver voer van postpakketten naar het oordcel van de conferentie bezwarend waren, werd voor de tariefheffing en wat de vergoedin gen aan de maatschappijen betreft, als mede voor de vergoedingen der postadmi- nistratdën onderling, geen uniforme rege ling getToffen. Elk land zal ter zake onder handelen met de daarvoor in aanmerking komende instellingen. e. maatregelen zullen worden getroffen om een snelle inklaring van de postpak ketten zooveel mogelijk te verzekeren. Voorts werd nog overeengekomen, dat de postadministraties elkander, elk voor zooveel haar ressort betreft, door tusschen- komst van het internationale bureau van <ie Weireldpostvereeniging uitvoerige in lichtingen betreffende den luchtpostdienst zullen verstrekken. HET RIJKSWEGENREGLEMENT. De heer W van der Sluis, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: 1, Is het- den minister bekend, dat het Rijkswegenreglement, dat van 1 September 1927 in weriring is getreden, en dat in art. 11 bepaalt, dat het verboden is de Rijkswe gen met twee of meer aaneengekoppclde voertuigen te berijden, zonder schriftelijke vergunning van den minister, groote be zwaren o.a voor den landbouw oplevert? 2 Is de minister bereid te bevorderen, dat art. 11 soepeler wordt geredigeerd, b.v. door art. 11 ongeveer te doen luiden als art. 20 van het Provinciaal Wegenreglement in Overijsel. waarbij bepaald is. dat de kop peling zoodanig zijn moet. dat zijdelings uitwijken zooveel mogelijk voorkomen wordt? PERSONEEL VAN GEND LOOS. De hoofdbesturen van de moderne en r.-k. transportarbeidersbon/den ©n handels en kantoorbediendenbonde® hebben geza menlijk aan de directie van de Algemeene Transport Onderneming (A.T.O.) verzocht om, indien de A T O. in 1928 zal overgaan tot instelling van ©e® goederendienst, zoo als Van Gend <fc Loos dien thans voor de Nederlandsche Spoorwegen uitvoert, nu de Nederlandsche Spoorwegen de overeen komst met Van Gend Loos hebben op gezegd, het geheel© personeel van Van Gend Loos over te nemen. De directie der A.T.O. heeft hierop ge antwoord, dat in dezen nog geen enkele beslissing genomen wordt, daar de plan nen omtrent hetgeen de A.T.O. in zake dezen goederendienst zal doen, nog in het geheel niet vaststaan. Omtrent de perso- neelkwestie zal de directie zoo noodig met de hoofdbesturen nader overleg plegen. Aan de directie van Van Gend Loos hebben genoemde hoofdbesturen verzocht om, indien de A.T.O. eventueel een deel van het personeel niet mocht overnemen, voor dat personeel een fonds te stichten om het daaruit financieel schadeloos te stellen. KINDERFONDS P. T. T. In het leven is geroepen een stichting, welke den naam zal dragen Kinderfonds P. T. T., gevestigd te 's-Gravenhage. De stichting zal werkzaam zijn in het belang van kinderen van personeel in dienst hij het Staatsbedrijf van de posterijen, de tele grafie en de telefonie. Ingevolge het daaromtrent in de stich- tingsacte bepaalde wordt de slichting be heerd door een bestuur, bestaande uit vijf leden, van wie er vier worden benoemd door de commissie van overleg voor het Staatsbedrijf en het vijfde lid door den directeur-generaal. De commissie van overleg heeft tot leden van het bestuur benoemd de heeren: M. van den Broek, assistent le klasse te Utrecht, J. Mennes, assistent le klasse te Groningen, A. Tepper, besteller le Emmen. en Th. J. K. Kuiler, commies-titulair te 's-Gravenhage; de directeur-generaal heeft benoemd den heer G. Wollers, inspecteur der posterijen en telegrafie in algemeenen dienst te 's-Gra venhage (hoofdbestuur). DE WETHOUDERSVERKIEZINGEN TE AMSTERDAM. Een burgerlijk college? De vertegenwoordigers d'er Amsterdam- sche raadsfractie van R.-K., Vrijheidsbond, A -R. en Neutrale Blok aller middenstan ders zoomede de heer Solkesz hebben be sloten een brief te zenden aan den heer T. M. Ketelaar, voorzitter der V D. raads fractie, waarin ze deze fractie uitnoodigen haar medewerking te verleenen aan de samenstelling van een college, waarin zoo de soc-democraten blijven bij hun onrede- lijken eisch van drie of gee*n, zullen zitting nemen naast de bereids gekozenen, twee leden van de V. D. en 1 V. B., met dien verstande, dat een V. D. en een V. B hun plaats zullen ruimen voor twee soc.-demo craten zoodra de soc.-dem. raadsfractie haar verantwoordelijkheid overeenkomstig haar getalssterkte wenscht te aanvaarden en dat de overige plaatsen met name die van een R.-K., een vertegenwoordiger uit de Prol. Chr. groepen, een V. B. en een V. D. aan de genoemde groepen toebedeeld blijven. Mocht de fractie deze medewerking niet wenschen, dan zouden de bewuste groepen bereid zijn met haar te komen tot de sa menstelling van een college met vijf wet houders, bestaande uit een R.-K., 1 resp. 2 V. B een vertegenwoordiger uit de Prot. groepen en twee, resp. 1 V. D. Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van WALTER BESANT, door Mej. E. HOOGEWERF. 3) „Praat toch niet zoo dwaas, Checkleyl Houd je versland bij elkaar, al is dit ook ee'n nieuw geval voor je. Crimineele recht spraak ligt niet precies in je lijn Denk je, nu, dat ik mijn handschrift kan dicteeren, net zoo goed als mijn woorden?" „Neen. Maar ik zou zweren, dat het uw handschrift is!" „Laten we nu maar geen vragen en ant woorden meer doen! Hel is vervalsching in geschrifte. En geen gewone vervalsching in geschrifte. Het is bij mij op het kantoor geschied. Wie kan het gedaan hebben? Laat ik eens denken." Hij nam de chèque en het oude chèque- boek vóór zich. ..Dit boek heeft nu twee Jaar in mijn safe gelegen Ik had het heele bestaan er van vergeten. De safe wordt enke'l gebruikt voor mijn privaat-papieren. Ik doe ze iede- ren ochtend zelve open. om tipn uur Ik sluit ze. als ik wegga In geen dertig jaar ben ik van deze gewoonte afgeweken. Daarom is de vervalsching nïef alleen be dreven door iemand, die toegang heeft ge had tot de safe, maar door iemand die de chèque gestolen heeft in mijn tegenwoor digheid, voor mijn oogen. En deze over weging beperkt het veld van onderzoek." Andermaal keek hij op den wissel, „Hij is gedateerd op 4 Maart. De datum kan er wel niets op aan komen. Maar hij werd gepresenteerd op den vijfden. Wie is er op mijn kantoor geweest op den vierden, of voorgaande dagen? Zie dat nu eens uit te vinden." Checkley ging zijn journaal halen. „Den vierden hadt u bij u „Daar komen we niet verder mee," zei mr. Dering. „Den eersten, den tweeden, den derden en den vierden hadt u mr. Arundel bij u werken, iederen dag. van tienen tot twaal ven." „Mr Arundel? Ja. dat herinner ik mij. Nog iemand anders?" „Niemand anders." ..Je vergeet je zeiven. Checkley," zeide mr Dering. ..Jij kwam. zooals gewoonlijk, nu en dan eens binnen." „O sir! Ik hoop toch niet. dat u denktl" stamelde de oude klerk, bleek wordend „Ik denk niets, ik wil er maar achter komen. Ga naar de bank Spreek met den directeur Vraag hem of hij ook kan uit vinden, door wien de chèque geind wprd. Als het geld in banknoten wprd uitbetaald, laat de uitgifte van die banknoten dan on middellijk gestaakt worden. Zóó gemakke lijk zal dat nog niet gaan Maar tracht alles zoo nauwkeurig mogelijk uit tp vindpn Dat had plaats, zoowat om halfalf! De bank was vijf minuten ver. Toch was hef al twaalf uur. toen de klerk terugkwam ..Wel. wat heb je uilgevonden." vroeg de chef. „Heel watl" antwoordde Checkley leven- Zeer subsidiair zouden ze teneinde in het belang van Amsterdam aan den onredelij- ken eisch van de soc -dem. tot het uiterste weerstand le bieden ook nog bereid zijn tot de vorming van een rompcollege om niet tegenstaande de houding der Soc.-Dem. daarmede de zaken toch nog gaande te hou den, welk rompcollege dan zou moeten be staan uil een R. K., een V. B., een ver tegenwoordiger uit de Prol. Chr. groepen en een V. B. In de gisteravond gehouden druk be zochte huishoudelijke vergadering van de Vrijz.-Dem. Vereeniging is met groote meer derheid van stemmen de volgende motie aangenomen: De vergadering, van oordeel, dat het aan beveling verdient, dat de Raadsfractie het eerste aanbod der overige burgerlijke Raads fracties aanvaardt, gaat over tot de orde van den dag. Dit besluit beteekent, dat behalve de reed? gekozen C.-H., R.-K. 2 Vrijheids- bondsche wethouders in de heden te houden Raadszitting vrij zeker alsnog tot wethou ders gekozen zullen worden een Vrijheids- bonder en twee vrijz.-democraten. zoodat het college van B. en W. zal bestaan uit twee Vrijheidsbonders, twee vrijz -democra ten een Chr-Hist, en een R.-Kath. wet houder. Naar wij verder vernemen, aldus de N. Crt.. zullen van vrijz -dem. zijde vermoede lijk voor het wethouderschap worden ge- candideerd de heeren Th. Ketelaar en dr. E. J Abrahams, terwijl de Vrijheidsbond vermoedelijk met den heer Walrave Boisse- vain zal uitkomen. TOT NUT DER ISRAËLIETEN. In de vergaderzaal der Ned. Isr. gemeetite te Utrecht hield Zondagmiddag de „Mij. tot Nut der Isr. in Nederland" haar jaarverga dering. welke door afgevaardigden van alle elf afdeelingen werd bijgewoond. Bij ont stentenis we'gens ziekte van den voorzitter prof. mr. D- Simons werd de vergadering geleid door den penningmeester den heer E van Dien. Amsterdam, die in zijn ope ningswoord de beste wenschen uitsprak voor een spoedig en volledig herstel van den in beterschap toenemenden voorzitter. Spr constateerde met genoegen, dat de mij. bloeit. Telde zij in 1910 nog geen 700 leden, nu is hetl edental tot bijna 900 ge slegen. Bedroeg haar bezit op 1 September 1911 f 129.000, thans beschikt zij over e'en kapitaal van om de drie ton. Werd in het jaar 1912/'13 f5000 aan subsidie uitgekeerd het afgeloopen jaar heeft zij haar pupillen met een totaal bedrag van f 14.000 gesteund De houding der gesubsidieerden geeft minder reden lot tevredenheid- De meesten denken er niet aan. om als ze een positie verworven hebben, de hun verleende sub sdies terug te betalen. Het hoofdbestuur is bezig maatregelen te nemen om in de toe komst. de niet terugbetaling tot een mini mum te beperken. De rekening en verantwoording van den penningmeester sluitende met een saldo van f 3111.27 werd goedgekeurd. De aftredende leden van hel hoofdbestuur de heeren prof. dr. J. L. Palache, mr. E. A* L. Boas. J. Sanders. Amsterdam en Aug. Belifante, Den Haag, zagen hun mandaat hernieuwd. De afdeeling Amsterdam en Utrecht vroe gen de volgende jaarvergaderingen te mogen ontvangen. De beslissing werd aan het hoofdbestuur overgelaten- Als spreekster trad nog op mejuffrouw Caroline Eitje, die tot onderwerp had geko zen: „De laak van de Joodsche Gemeen schap ten opzichte van het joodsche jeugd werk". De voordracht vond een aandachtig ge hoor en werd door een gedachtenwisseling gevolgd. DE NIEUWE RAADSVERKIEZING TE AARDENBURG. Gisteren heeft de nieuwe verkiezing plaats gehad voor den Gemeenteraad van Aardenburg. Vermoedelijk zijn gekozen: Drie candidalen der R.-K. lijst, twee der liberalen, 1 A.-R. en 1 candidaat der arbei- derslijst. Er zijn 1072 geldige stemmen uitgebracht dig. „Eerst heb ik den directeur gesproken en den klerk, die uitbetaalde. De chèque werd gepresenteerd door ee'n commissionair. Iedereen vertrouwt een commissionair. De betalende klerk kent uwhandteekening en dacht dat alles in orde was. Ik liet den directeur de chèque zien. Hij kent uw handschrift en hij zegt ook. dat hij zweren zou. dat u zelf ze geschreven hadt. Dus sta ik daar toch niet alleen in 1" „En verder!" „De commissionair zei tot den betalen- den klerk, dat hij orders had gekregen om het geld in banknoten „van tien pond te innen. Hij slak ze bij zich. in zijn tasch en ging heen. Hij had maar een arm en hij was er lang mee bezig Maar hij scheen geen haast te hebben bij het geval." ,.En hoe nu met de banknoten?" ...De directeur zal ze* onmiddellijk inhou den. Maar hij zegt. dal er waarschijnlijk medeplichtigen zijn en dat is juist het lastigste De uitgifte van de tien pond bank noten is stop gezet Dus d&t deel is afge handeld. Toen ben ik naar de tenten van de commissionnairs op het „Strand" ge weest. De deurwaarder vond den man al gauw en ik had een onderhoud met hem. Hij was in dienst bij een ouden heer. naar hij zegt, die in hel „Cecil Hotel" op het Strand lo geerde. De oude heer zond hem naar de bank met orders, dal hij zorgde, het geld .n tien ponds-banknoten le krijgen-. en nadruk kelijk bond hij hem nog op hel hart. dat hij er geen zou verliezen, onderweg. Hij scheen ook geen haast te hebben Nam de bank noten van den man en legde ze in zijn zak doek. Dit had plaats in de koffie-kamer, waar, op dat oogenblik nog een stuk of ze3 andere heeren waren. waarop van de R.-K. 547, A.-R. 128, arbei ders! ijst 136 en vrijzinnigen 261. Gekozen zijn de R.-K. heeren Blondeel, De Bruyne en Wispelaere, en de vrijzinnigen mevr. v. d Broeke en de heer v. d. Hoofd, de A.-R. heer Catsman en de cand. van de arbeiders- lijst. Hollebrand. 21 Mei zijn uitgebracht op de R.-K. 530 stemmen. A.-R. 104, arbciderslijst 114 en vrijzinnigen 254. Toen zijn 4 R.-K. gekozen, 2 vrijzinnigen en 1 arbeiderscandidaat, zoo dat de meerderheid der R.-K. in een min derheid is veranderd. De audiëntie van den Min. van Kolo niën zal Vrijdag as niet plaats hebben. NED HERV KERK. Beroepen: te Kielwindeweer: ds. J. B. van Kleffens, te De Wilp (Gron.);. le Groningen (Vrijz. Herv. Ver.): ds. H. N. Ysbrandi, te Hecrenveen; le Muiden, B. G. C. Steenbeek, te Wierden; te Surliuizum, O. Groenewoud, te Parrega.4 Aangenomen naar Eelde: ds. J. G. Franck te Coevorden; naar Rolde, H. T. A. J. Weslrik, te Holwerd. Bedankt voor Grosthuizen en Avenhorn: ds. A. Priester, te Nieuw-Helvoet; voor Ste- dum O. W. C. v. d. Veen te Stadskanaal. GEREF KERKEN Beroepen te Baambrugge: P. Mellcs, cand. le Groningen; te Tzum, K. Holwerda, le Weslerlee; te Zetten-Elst: ds. G. Staal Jr., te Culemborg. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Leiden: ds. A. de Blois, te Dirksland. CHR GEREF. KERK. Bedankt voor Amsterdam-Oost, N. Bijde- mast, te Rotterdam-West; voor Steenwijk, L. H. Beekamp, te Harlingen. DE GEREFORMEERDE KERKEN. Een verklaring van alle ambtsdragers in een classis geëischt? In de dezer dagen gehouden vergadering van de classis Winschoten is, volgens de „N. R. Ct.op voorstel van de Kerk van Veendam besloten, zoowel bij praeparatoire als peremptoire examina van de candidaten, bevestigende beantwoording van de navol gende vragen te eischen: a. Kunt gij instemming beluigen met de Asser leerbeslissing, dat de Boom der kennis des goeds en des kwaads, de slang en haar spreken, en de Boom des levens, naar de klaarblijkelijke bedoeling van het schriftver- haal van Genesis twee en drie in eigenlijken of letterlijken zin zijn op le vatten en dus zintuiglijk waarneembare werkelijkheden waren, en dat derhalve de meening,- als zou men disputabel kunnen stellen, of deze za ken en feiten zintuiglijk waarneembare werkelijkheden waren, zonder met het in de artikelen 4 en 5 der Ned. Geloofsbelijdenis beleden gezag der Heilige Schrift in strijd le komen, moet worden afgewezen, en beloven dit ten grondslag te zullen leggen aan wat gij in dezen zult leeren? b. Kunt gij aanvaarden de kerkrechtelijke eindbeslissing der Asser Synode en beloven u van alle onkerkelijke actie tegen deze be slissing te zullen onthouden? Tevens zou zijn besloten, deze zelfde ver klaring voor te leggen aan alle ambtsdragers in de Kerken der classis Winschoten. RECLAME. Banketbakkerij-Kokerij 7765 OP ZIJN VROUW GESCHOTEN. Hij had een revolver en een bijl bij zich in bed. Zondagavond te halflien begaf de 42-ja« rige vrouw C. A. de H., huisvrouw van M. K., zich van de bioscoop aan de Kruiskade te Rotterdam naar haar woning in de Tweede Diergaardestraat. Daar voegde zich haar man, van wien zij reeds een jaar ge scheiden woont, bij haar. De man liep een eindje met haar op, doch daar de vrouw niets van hem wilde weten, ontstond een woordenwisseling. Hij greep de vrouw bij den arm en loslte op zeer korten afstand uit een automatisch pistool, kaliber 7.65, twee schoten op haar. De vrouw, die wonder bo ven wonder, niet getroffen werd, wist zich los te rukken en vluchtte in de richting van de Kruiskade. De man zond haar nog een schot na, doch ook dit trof geen doel. Blijk baar van schrik viel de vrouv in zwijm, ter wijl de man zich kalm over de Kruiskade verwijderde. Burgers wezen hem aan een agent van politie aan, die hem arresteerde en hem naar het bureau Groote Pauwensteeg overbracht. Het pistool werd nog op hem ge vonden en in beslag genomen. Uil verklaringen van de vrouw is geble ken. dat de man 17 jaar geleden een onge luk heeft gehad, waardoor hij niet meer in staat is le werken. Vijftien jaar lang heeft de vrouw voor hem gezorgd. Desondanks maakte de man haar het leven tot een hel, en beschuldigde haar voortdurend van on trouw en bedreigde haar herhaaldelijk met den dood. Een revolver en een bijl hield hij steeds bij zich in bed. De vrouw kon het ten slotte niet meer bij den man uithouden en is bij hem vandaan gegaan. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd en zeide, dat hij gehandeld had uit liefde en wanhoop. Blijkens verklaringen van den dokter lijdt de man aan vervolgingswaanzin, zoodat hem deze poging tot moord waarschijnlijk niet ten volle zal kunnen worden aangere kend. EEN GEHEIMZINNIG GEVAL. Misdaad o! natuurlijke dood? De politie te Hoek van Holland wordt thans bezig gehouden met een geheimzin nige zaak. Men vond den 34-jarigen hotel houder J. G. v. d. Lely, eigenaar van het hotel „Kaland" aan de Prins Hendrikkade le Hoek van Holland, in den nacht van Za terdag op Zondag dood in zijn woning, 's Avonds was de heer v. d. Lely uit geweest en zijn vrouw had hem niet hooren terug komen. Toen de man, naar de meening van de vrouw, 's nachts om drie uur nog niet thuis was, is zij uit bed gegaan en naar be neden in de zaak gaan kijken. Daar vond zij tot haar schrik den man dood op een stoel zitten. Onmiddellijk waarschuwde zij dr. Knip. Daar deze de doodsoorzaak niet met zekerheid kon vaststellen, meende hij de po litie van het geval in kennis le moeten stel len. Deze stelde een onderzoek in, waaruit bleek, dat de heer v. d. L. Zaterdagmorgen een twist had gehad met den broer van zijn vrouw. Deze zou er den heer v. d. L. een verwijt van hebben gemaakt, dat hij zijn vrouw bedroog. De politie heeft zoowel de vrouw als haar broer aan een verhoor on derworpen; zij heeft echter nog geen aan leiding gevonden om tot arrestatie over te gaan. Gistermorgen is het lijk ter gerechtelijke schouwing naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd. De des kundigen zullen nu moeten uitmaken, of hier misdaad in het spel is, of dat de heer v. d. L. een natuurlijken dood is gestorven. ZWAAR WEER IN WESTLAND. Een geweldige windhoos heeft te Loosdui nen Zondagmiddag in de tuinen heel wat schade aangericht. Er zijn tuinders, die' voor meer dan duizend gulden aan glaswerk en rietmatten verloren hebben en slechts een paar waren tegen hagel- en hoosschade ver zekerd. Kwart voor twaalf kwam een hoos uit zee opzetten die echter weer in de wol ken verdween, zonder de aarde geraakt te hebben. Een zwerm van honderden zwalu wen- die op hun trek naar het Zuiden zijn, waren de kluts geheel kwijt, ze vlogen „Wel zeker: er was geen haast bij! Tijd genoeg. Dat komt: ze wisten ,dat het oude cheque-boek toch niet zou gevonden wor den en de cheque er mee vergeleken!" „Waarom schreven zij de cheque op dm stok Waarom legden ze het cheque-boi k weer terug, nadat ze het er uitgenomen had den?" „Dat weet ik niet! Hoe de hersenen wer ken van een dergelijken schurk, dat gaal boven mijn bevatting! Verder, Checkley?" „De commïssionnair zegt, dat hij zeker den heer herkennen zou." „Goed; als wij den naam dan maar vin den kunnen." „Toen ben ik naar het „Cecil Hotel" ge gaan en heb daar den opper-kellner van de koffiekamer gesproken. Hij herinnerde zich, dat de commissionnair weggestuurd werd; hij zag het stapeltje banknoten, dal die te ruggebracht en hij herinnerde zich dm ouden heer heel goed; zegt, dat hij hem herkennen zou." „Beschreef hij hem?" „Er scheen niets bijzonders aan hem op te merken. Hij was van middelbare lengte, in grijze pantalon en zwarte gekleede jas, en had grijs haar Dus daarmee kon hij u ook hebben beschreven." „O! De banknoten zijn dus slop gezet. Maar in drie weken is er ruimschoots lijd geweest om ze alle gewisseld te hebben. Iedere banknoot kan in drie weken in goud zijn omgezet. Een vrij oud heer, grijs 'mar en van middelbare lengte; dat zegt ons niets Cheeklpy. het stuk rnoel bedreven z;jn door iemand, die toegang had, of nog heeft, tot zijn safe. Misschien, dat er ook wel op de een of andere manier sleutels verschaft werden In dit geval Hij trad op de safe toe en trok een lade open. „Kijk Check ley, die lade is onaangeroerd; ze ligt vol ju- weelen en dingen van waarde, die mijn moeder toebehoorden. Hier is een zakje guinjes, niet een van genomenl Wat zeg je daarvan? Als de oplichter de sleutels had gehad, zou hij zich allereerst de dingen heb ben toegeëigend', die hij te gelde kon maken, zonder eenige moeite en zonder veel risico, Niets genomen dan die cheque en het che queboek weer op z'n plaats gelegd. Wat zeg je daar van hè?" „Ik weet niet, wat ik er van zeggen moet! Ik ben er van verstomd 1 Nog nooit heb ik zóó iets gehoordl" „Ik óók niet. Toch moet het in dit ver trek bedreven zijn en terwijl de safe open was, terwijl ik er dus óók was. Dat is de eenig mogelijke oplossing. Daarom alweer mijn vraag: Wie is eT in deze kamer ge weest?" „Ik heb u de lijst van bezoekers voorgele zen mijnheer. Het waren allen cliënten." „En ze zitten allen in dien stoel. Daar blijven ze zitten, zoo lang ze bij mij zijn." Hij wees naar den stoel op den hoek van de groote tafel, aan zijn linkerhand. De safe stond aan den anderen kant van het ver trek. „Ze konden toch niet.Checkley, de eenige twee die toegang hebben tot die safe, op kantooruren zijn jij en mr Arundel." U meent toch niet?.U kunt toch niet denken? „Ik meen niets; dat heb ik je al eens ge zegd Ik verlang alleen de feiten te kennen." De kamer was meer langwerpig dan vier kant; verlicht door (wee groote vensters, die het uitzicht gaven op de plantsoenen van New Square, Lincoln's Inn. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5