AGENDA. REGELS VOOR DEN WEG. GEMEENTEZAKEN. BUITENLAND. Dinsdag. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Bij bellezing te 8 uur nam. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Bijbelbespre king te 8 uur nam. Woensdag. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Radio dienst te 8 uur. L'Union: Ontspanningsavond Chr. Mil. Verbond. 8 uur nam. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 Sept. a.s. tot en met Zondag 18 Sept. waarge nomen door de apotheek van den heer P. du Oroix, Rapenburg 9, telefoon 807. Bestuurders van ALLE voertuigen, passeert geen tram wanneer deze aan een halte stilstaat. Wacht liever een paar seconden, opdat de tram passagiers behoorlijk en veilig kunnen in- en uitstappen. Voor het examen vrije- en ordeoefe ningen der gymnastiek is te Amsterdam ge slaagd onze stadgenoote, mej. G. Zwart. De R. K. H. B. S. zal alhier gevestigd worden in het gebouw van de voormalige Kweekschool voor de Zeevaart in het Noord einde. De school zal 19 September worden geopend met een eerste leerjaar, waarvoor zich reeds 20 leerlingen hebben opgegeven. Ter kennis van houders van vracht auto's, zwaarder wegende dan 1700 K G. of met een grooteren wieldruk dan 1200 K.G. (met inbegrip van lading), wordt ge bracht, dat, ingevolge bekendmaking van den Minister van Waterstaat, formulieren voor de aanvrage van inschrijvingsbewij- zen, als bedoeld bij artikel 38 van het nieuwe Motor- en Rijwielreglement, koste loos verkrijgbaar zijn aan het Politiebureau (Zonneveldslraat) alhier, Afd. Verkeer, des voorm. tusschen 9 en 12 uur en des nam. tusschen 1.30 en 4 uur Gisteravond had op de Sleenschuur hoek Breeslraat een aanrijding plaats tus schen .twee wielrijders Zekere B. kwam van de Breestraat de Ste'enschuur op en reed dwars tegen een wielrijder in, die plotseling de richting Hoogewoerd opging zonder een sein met zijn arm te geven waardoor B. zijn rijwiel in elkaar werd ge drukt en hij e'enige lichte kwetsuren opliep- Beide partijen gaven elkaar de schuld, zoo dat een volksoploop ontstond, waarvan de schuldige wielrijder gebruik maakte om zoo gauw mogelijk te verdwijnen. B. moest nu naar Voorschoten gaan loopen. Zondagavond heeft een tot nu toe on bekend gebleven persoon een revolverschot gelost door de ruiten van de woning van J. in de Buitenruststraat alhier. Via den schoorsteen kwam de kogel in een canapé terecht. Gelukkig werd niemand geraakt. Mej. v. L. heeft bij de politie geklaagd, dat zij Zondagavond voor den bioscoop op de Brqestraat door een jongen op den arm is geslagen, waardoor zij bloedend werd verwond. Men verzoekt ons te willen verwijzen naar een advertentie van de Chr. Radio- Vereen., betreffende een binnenkort te hou den vergadering voor het nemen van maat regelen tot steun voor het zenderfonds der N. C. R. V, RECLAME. H.P. H. KEEREWEER BEGRAFENISSEN Tel. act AUTO-TRANSPORT Aalma-rkt IS. CREMATIE 476? WIJZIGING DER VERORDENING OP DE WINKELSLUITING MET BETREKKING TOT DE MELKLEVERING OP ZONDAGEN. Bij adres van 9 December 1926 heeft het bestuur der afd. Leiden van den Centralen Bond lot den Raad het verzoek gericht de verordening op de Winkelsluiting te wijzi gen in dier voege, dat, hetzij de bezorging van melk op Zondag 26 Dec. 1926, en op Zondag 2 Januari 1927, zou worden toegela ten, hetzij in het algemeen van het verbod op Zondag in bijzondere gevallen ontheffing zou kunnen worden verleend. De Raad vond geen vrijheid het eerste gedeelte van het verzoek in le willigen; voor wat het tweede gedeelte betreft werd het verzoek om bericht en raad in handen van B. en W. gesteld. Reeds bij besluit van 6 April 1925 werd de verordening op de winkelsluiting o.m. ge wijzigd in dien zin, dat ten aanzien van melk en melkproducten, zoowel een verkoop als een bezorgingsverbod werd ingevoerd voor den Zondag Hoewel in verscheidene andere bepalingen der verordening behalve met den Zondag ook met algemeen erkende Christelijke feestdagen rekening werd gehou den. geschiedde dit niet ten aanzien van bepalingen betreffende melk, teneinde een verbod voor twee achtereenvolgende dagen te vermijden. Intusschen acht de Commissie voor de Strafverordeningen toch ook de tegenwoor dige regeling niet bevredigend. Immers le vert een verbod voor twee achtereenvolgen de dagen niet onder alle omstandigheden bezwaar op doch alleen in geval van groote hitte, epidemische ziekten e. d., zoodat, wanneer laatstbedoelde gevallen zich niet voordoen voor een verbod ook woor bijv. den Hemelvaartsdag, zoomede den Eersten Kerstdag en den Nieuwjaarsdag, voor welke dagen het a fortiori de ratio van het verbod op Zondag geldt, veel te zeggen valt. In de tweede plaats kan aan den anderen kant zelfs een verbod voor één dag onder bepaal de omstandigheden onraadzaam zijn, zoo dat het gewenscht kan geacht worden in de verordening een bevoegdheid voor B. en W. tot het verleenen van dispensatie op te nemen. Het spreekt volgens B. en W. van zelf, dat van deze bevoegdheid alleen in bijzondere gevallen gebruik moet worden ge maakt. Het ontbreken der dispensatie bevoegd heid kan in sommige gevallen ernstig en in het bijzonder hygiënisch gevaar opleveren. Onder mededeeling dat een minderheid in de Commissie zich met het verleenen van de bevoegdheid tot dispensatie van het verbod op Zondag geheel kan vereenigen dooh het verbod tot de drie genoemde feest dagen wenschte zien uitgebreid stelt de Commissie voor aan art. 2 der verordening een alinea toe te voegen, luidende: B. en W. kunnen in bijzondere gevallen van het be paalde in het eerste lid der verordening al- gemeene of bijzondere ontheffing verlee nen". BEPERKTE VRIJE-ARTSENKEUZE VOOR HEN AAN WIE VAN GEMEENTEWEGE KOSTELOQZE GENEES- EN HEEL KUNDIGE HULP WORDT VERSTREKT. Zooals bekend is thans nog de genees kundige verzorging van onvermogenden op gedragen aan een 6 tal stadsgeneesheren, die ieder in een of meer hun toegewezen wijken werkzaam zijn. Het ge'lal bewijzen, rechtgevende op kostelooze geneeskundige hulp, bedroeg vóór de oorlogsjaren pl.m. 3000- Dank zij den sedert gewijzigden economischen toe- sland, is dit getal allengs verminderd tot pl.m. 1000. Het komt B. en W. voor, dat met het oog op dit luttele aantal ingeschrevenen de in deze gemeente gevestigde geneesheeren niet bereid zullen zijn zich te verbinden de z.g. armenpraktijk", tegen eene vergoeding als door de fondsbesturen wordt berekend, op zich te nemen. Daargelaten, dat de te verrichten arbeid niet loonend zou zijn, zijn er nog meerdere bezwaren. De stadsgeneesheeren ontvangen hun patiënten in een afzonderlijk lokaal, som mige doctoren in wijkgebouwen en allen op afzonderlijke uren- Bij vrije keuze zou er, wat tijd en wijze van behandeling betreft, gelijkstelling ont staan tusschen stads- en fondspatiënten, een gelijkstelling, die wellich^niet gunstig zou werken. Ook zijn er fondspatiënten, die finanlieel tot de onvermogenden behooren, doch uit een zeker eergevoel geen „armendokler" willen en zich liever iets ontzeggen, om zich in een ziekenfonds te kunnen laten in schrijven. En wat de patöënten zelf betreft, geloo- ven B. en W., dat de keuze van een arts zeer zou worden bemoeilijkt, als men be denkt dat in Leiden plm. 40 artsen zijn gevestigd, die voor een groot deel bij de armlastige patiënten onbekend zijn. Vraagt men Is er inderdaad van de zijde van de onvermogenden een drang naar •vrije artsenkeuze uitgegaan, dan moeten B. en W. daarop ontkennend antwoorden. Slechts in enkele gevallen is hun gebleken, dat men de vrije keuze wenscht; het zeer geringe aantal klachten, waarvan de mees te dan nog ongegrond waren, is wel het beste bewijs dat de drang niet bijster groot is. In dit verband noemen B en W, een paar voorbeelden, waaruit blijkt, dat in het algemeen het verlangen niet groot is, aJ- thans niet gemotiveerd. In Amsterdam werd aan 800 pohtiogezinnen de vrije keuze toegestaan; slechts 13 kozen een anderen medicus. In Hilversum, in welke gemeente volgens het rapport van een speciale commissie de vrije keuze vrijwel mislukt is, werd aan 287 gezinnen de vrije keuze gegeven; 200 gezinnen bleven de voorkeur geven aan de boide vaste doctoren. Een andeie vraag, doe onwillekeurig rijst, is deze: Beschikken deze onvermogenden in het algemeen wel over voldoende gege vens, om zelfstandig een geneesheer te kiezen 1 En dan meener zij, dat ook hier een ont kennend antwoord moet worden gegeven. B, en W. hebben nog overwogen Zou het niet beter en gemakkelijker zijn de onver mogenden eenvoudig te laten inschrijven in een der hier ter stede gevestigde zie kenfondsen en de daarvoor verschuldigde premie te betalen Maar ook deze oplossing kon hun geen bevrediging schenken Wij zouden ons dan wel wat al te gemakkelijk afmaken van de taak, aan de gemeente bij art. 33 der Ar menwet opgelegd, zeggen B. en W. Dat artikel verplicht de gemeente toch voldoende te voorzien in de genees-, heel- of verloskundige behandeling en in de ver pleging van armen. Wat de levering van geneesmiddelen be treft, daaron-trfnl bestond indertijd geen bezwaar, om met de particuliere apothekers een regeling te treffen. Of de medicijnen ton behoev van de stadspatiënten worden geleverd door de Stadsapotheek dan wel door de particuliere apothekers was volko men hetzelfde. Anders staat het echter met de behan deling" der zieke armen door de fonds- geneesheeren. Over deze geneesheeren heeft de ge meente absoluut geen zeggenschap; de ge meente zou de premie betalen en daarmede zou dan in de geneeskundige hulp aan on vermogenden zijn voorzien Bovendien be sbaat bij de fondsen ook de vrije-patiëriten. keuze, een vrijheid, die B. en W. aan de geneesheeren, met de armenpraktijk be last, slechts in zeer bijzondere gevallen en onder zekere voorwaarden zouden wil len toekennen. Van de zeer belangrijke zorg voor de geneeskundige behandeling, zou op die wijze niet veel terecht komen. De verant woordelijkheid, die ten deze op de ge meentebesturen rust, zou worden afge schoven. Bij de tegenwoordige regeling zijn de ge neesheeren. met de armenpraktijk belast, ondergeschikt aan het gemeentebestuur. Er is contact tusschen patiënten, geneesheeren en gemeentebestuur. Bij vrije keuze, gepaard gaande met op heffing van de betrekking van stadsgenees heer, zou de gemeente ook de hulp van de geneesheeren in ander opzicht ontvallen. B. en W. hebben hierbij het oog op keuring van adspirant-ambtenaren, controle op zieke ambtenaren, het verrichten van vaccinatiën en het verleenen van hulp bij buitengewone omstandigheden, feesten en dergl. Ook het toezicht op logementen en slaap steden zou afzonderlijk moeten worden ge regeld en eveneens dat op de verstrekking van levensmiddelen ter versterking, en op de wijkverpleging. Toch voelen B. en W., ondanks al deze bezwaren en moeilijkheden, dat men den arme niet mag onthouden, wat ieder ander is toegestaan en dat men hem niet allen invloed op de keuze van zijn geneesheer mag ontzeggen. Een gelukkige oplossing, om uit al deze moeilijkheden te geraken, deed indertijd de heer Groeneveld aan de hand. De heer Groeneveld dan, het lid dat deze aangelegenheid reeds eenige jaren geleden ter sprake bracht en daarop altijd is blijven aandringen, stelde in zijn aan de Commis sie voor den Geneeskundigen Dienst ge richte nota voor de zes stadsgeneesheeren in functie te houden en de keuze te beper ken tot dit zestal. Hij achtte dit voldoende, want lief hij er op volgen de stads geneesheeren zijn er in geslaagd het ver trouwen van het overgroote deel hunner patiënten lei winnen. In de gevallen, dat zij dat vertrouwen niet hebben verworven, staat dan aan de patiënten de keus van een anderen arts open. Bij een dergelijke regeling zouden de geneesheeren half-ambtenaar kunnen blij ven. zij zouden beloond kunnen worden als bij de ziekenfondsen en voor de overige diensten per vacatie. De Commissie voor den Geneeskundigen Dienst, die in haar grootst mogelijke meer derheid aan de zijde van den heer Groene veld stond, zond aan B. en W. haar voor stel in bij schrijven van 11 Maart 1926. Dit College achtte deze oplossing, gelijk gezegd, een zeer gelukkige en zeer goed voor uitvoering vatbaar, behalve op één enkel punt. Doch ook daaromtrent kon een oplossing gevonden worden. Zij wilde de vrije keuze n 1. alleen toestaan, indien men er uit eigen beweging om vroeg. Op die wijze zou het,verrichten van vele admi nistratieve werkzaamheden en beslomme ringen voorkomen worden, zou de wijkver- dceiing, welke groot gemak oplevert, kun nen blijven bestaan, terwijl den arme, wien de noodice gegevens optbreken tot het doen van een keuze, door de zor* van het gemeentebestuur een geneesheer zou aan gewezen worden .zoodat hij niet afhanke lijk behoeft te zijn van raad van buren, familie of vrienden. Hun bedoeling was deze: Bij de jaarlijk- sche inschrijving wordt de arme ingeschre ven hii den geneesheer van zijn wijk; in dien hij echter uit eigen beweging zijn ver langen te kennen geeft om een anderen ge neesheer te hebben, wordt hij hij den arts ziincr keuze ingeschreven. Bovendien zou zonder haar toestemming geen andere wijkverdeeling tusschen de stadsgeneesheeren mogen plaats hebben, teneinde, te voorkomen, dat de stadspatiën ten tegen hun zin hun geneesheer automa tisch zouden verliezen De Commissie kon zich, nadat B. en W. haar met hun zienswijze in kennis hadden gesteld, met de voorgestelde regeling geheel vereenigen en zond bij haar antwoord in het begin van. dit jaar tevens een door haar ontworpen niéuwe verordening in. Dit ontwerp is 'in hoofdzaak door B. en W. overgenomen en wordt thans den Raad ter vaststelling aangeboden. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een rede van jhi. London Besprekingen tusschen de mi nisters der Baltische rand staten. De algemeene debatten ter Volkenbonds vergadering over het rapport van den raad van den volkenbond en van den secretaris generaal over de werkzaamheden in het afgeloopen jaar zijn gisteren gesloten, zoo dat thans het werk van de commissies be gint. De eerstvolgende plenaire vergadering zal Donderdag plaats hebben. Dan zal des morgens het verzoek van Be'lgië om in aan merking te komen voor herkiezing, behan deld worden, terwijl in den namiddag de verkiezingen voor de raadszetels zullen plaats hebben. Wellicht dat Chamberlain denzelfden avond nog uit Genève vertrekt. Het verluidt, dat hij zich voor korten tijd met vacantie naar een der Middellandsche- Zee-badplaatsen zal begeven. Ook Briand is voornemens Vrijdag te vertrekken om Zaterdag weer te kunnen deelnemen aan de zitting van den kabinets raad. De derde commissie' voor het ontwape- ningsvraagstuk heeft gisterenmiddag onder voorzitterschap van dr. Benes vergaderd- Duitschland is in deze commissie door den rijksdagafgevaardigde graaf Bernstorff ver tegenwoordigd Benes opende de vergadering mei een toespraak, waarin hij er op wees, dat de commissie zal hebben te beraadslagen over de moties van Nederland en Polen en voorts de beraadslagingen over het onlwapenings- vraagsluk zal moeten voortzetten. Wat het laatstgenoemde vraagstuk be treft, s'elde Benes vast, dat men op dit ge bied vorderingen heeft gemaakt. Daarop gaf jhr. Loudon (Nederland) een overzicht van de werkzaamheden der com missie. Op sommige1 belangrijke punten is men bij de beraadslagingen der voorbe reidende ontwapeningscommissie reeds tot overeenstemming gekomen. De openbare meening heeft zich in vele gevallen een overdreven voorstelling van de mislukking der eerste bijeenkomst van de commissie gemaakt. Dit neemt echter niet weg, dat het gewenscht is. de volgende zitting veel beter voor te bereiden. De groote beginselen van het protocol van Genève: ontwapening, ar bitrage en veiligheid, zijn nog steeds leven dig. Men mag zich tot geen overdreven voor stellingen laten verleiden door de misluk king van de driemogendhedenconferentie, welke met den volkenbond niets uitstaande had- Na jlir. Loudon nam graaf Bernstorff het woord om op enkele punten van het rapport Loudon nader in te gaan. Bernstorff hechtte er gewicht aan om vast te stellen, dat vele leden van de ontwapeningscommissie van opvatting zijn. dat de taak der voorgestelde ontwapeningsconferentie niet moet zijn grenzen voor de bewapening vast te stellen, doch tot een verminde-ring van de bewape ning te komen. Nu Duitschland volkomen ontwapend is. gaat het er om, dat de ver plichting der algemeene ontwapening ook door andere staten ten uitvoer moet worden gebracht. Zonder een gemeenschappelijke verklaring van de voorbereidende ontwape ningsconferentie kunnen noch de onderhan delingen tusschen de regeeringen, noch de openbare meening haar invloed op de ont wapeningsconferentie doen gevoelen. Jhr, Loudon beantwoordde de rede van graaf Bernstorff met enkele woorden waarin hij er op wees, dat znn opvamng dat voorloopig slechts sprake kan zijn van een conferentie tot het vaststellen van gren zen voor de bewapening. zuiver persoon lijk is. Hij is het echter met graaf Bernstorff volkomen eens, wat betreft de verplichting tot algemeene ontwapening op grond van het verdrag van Versailles. Gelijk al is medegedeeld, heeft de Vcl- kenbondsvergadering Zaterdagavond beslo ten het geheele vraagstuk van den bouw van een nieuw Volkenbondspaleis in han den le stellen van vijf leden. Naar nu vernomen wordt, is de bedoeling van het besluit der Volkenbondsvergade ring, dat deze commissie bij het onderzoek der bekroonde plannen zich niet beperken zal tot de negen, die met een prijs bekroond zijn, doch ook haar aandacht zal schenken aan de achttien andere, die een eervolle vermelding zijn waardig gekeurd. Daardoor zullen ook de plannen van onze Nederlano- sche architecten Wijdeveld (Amsterdam), Van Linge (Groningen) en VVouda en Lufli man Cs-Gravenhage) opnieuw in ernstige overweging worden genomen. Te Genève hebben in den laalsten tijo herhaaldelijk besprekingen plaats gehaa tusschen de aldaar vertoevende ministers van buitenlandsche zaken der Baltische Randstaten, waaraan hebben deelgenomen de Letlandsche minister v. buitenlandsche zaken Zeelens, de Esthlandsche minister van buitenlandsche zaken Akol, de Lithau- sche minisler-president Weldomaras en de eersle gedelegeerde van Finland bij den Volkenbond, prof. Erich. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is in deze conferentie besproken om te ko men tot een project tot neutraliseering der vier Baltische Randstaten. Voornamelijk Zeelens en Woldemaras ontpopten zich ais voorstanders. Men stelt zich voor tot deze neiitralisee- ring te komen door een garantie eenerzijds door de groote Westelijke mogendheden. Frankrijk, Engeland en Duitschland, an derzijds door sovjet-Rusland. Woldemara® wees er op, dat het ten vorigen jare tus schen Lithauen en sovjet-Rusland gesloten verdrag, waarbij de onschendbaarheid van het Lithausche grondgebied wordt gegaran deerd, eventueel tot voorbeeld kan dienen. Ijle Esthlandsche minister van buitent. zaken betoogde, dat het van belang was, dat de vier Baltische Randstaten met de sovjet-regeering een algemeen non-agressie pact afsloten Hiertegenover merkte echter de Finsche gedelegeerde op, dat Finland, als Scandinavische mogendheid, zich bij een dergelijk pact niet zou kunnen aan sluiten. De onderhandelingen, die zich op het oogenblik nog slecht9 in een voorbereidend stadium bevinden, zullen spoedig in een der Baltische hoofdsteden worden voort gezet Gedurende de laatste dagen hebben er meerdere besprekingen plaats gevonden tusschen de Baltische vertegenwoordigers en Chamberlain en Briand, waarbij deze kwestie echter slechts zeer oppervlakkig werd aangeroerd. Naar wij hieromtrent verder vernemen, zal deze conferentie op 19 November a.s te Riga plaats vinden. Polen zal door een waarnemer vertegenwoordigd zijn, terwijl over de deelneming van Rusland nog niets verluidt Vooral de Letlandsche minister Zeelens ijvert ten sterkste voor deze plan nen, daar hij vindt, dat het initiatief tot een dergelijke actie van de Baltische stalen zelf moet uitgaan. Men dient er echter wel op te letten, dat deze plannen van een andere praemissie uitgaan, dan die door de Poolsche delegatie te Genève zijn ontvouwd en die in de eerste plaats beoogden te ko men tot de garantie der Westelijke Poolsche grenzen. BELGIE. De intern, arbeidersbeweging. Het Uitvoerend Comité der socialistische Internationale heeft iD zijn gisterochtend in het Volkshuis te Brussel gehouden vergade ring een motie goedgekeurd, waarbij wordt aangedrongen op vermindering van den militairen diensttijd, beperking der uitga ven voor militaire doeleinden, beperking der bewapening en het contróleeren van de pro ductie der fabrieken voor oorlogswapenen. DUITSCHLAND. De salarisverhoogingtn. De rijksminister van financiën verklaarde Zondag op de vergadering van ambtenaren te Maagdenburg, dat de algemeene salaris herziening loonsverhoogingen van gemid deld 25 pCt. namelijk van 33 tot 18 pCt. zal omvatten. Ook pensioenen enz worden verhoogd. Met ingang van 1 October zullen afbetalingen geschieden op de toelagen. De loon en van de rijksweer, welke tot nog toe onder de salarisverordening ressor teerden, worden afzonderlijk geregeld. FRANKRIJK. De Italiaansche consul te Parijs doodgeschoten. Gistermiddag heeft iemand, vermoedelijk een Italiaan, in het Italiaansche consulaat tc Parijs op den Italiaanschen vice-consul, Carlo Radi, verscheidene revolverschoten gelost- Het slachtoffer is zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht en daar over leden. Een voorloopig onderzoek heeft uit gewezen dat de dader den vice-consul heeft gevraagd om druk op de Italiaansche auto riteiten uit te oefenen, ten einde een pas voor zijn vrouw, dei in Italië gebleven is, te verkrijgen. Toen de consul weigerde hieraan te voldoen, schoot de moordenaar op hem. De man is gearresteerd en naar de Santé- gevangenis vervoerd Men heeft echter nog geen gelegenheid gehad om hem een ver hoor af te nemen, daar de man zich in eeu versuften toestand schijnt te bevinden. Zelfs kon zijn identiteit nog niet worden vastgesteld. In verband met den moord op Nardinl heeft Briand zijn persoonlijke deelneming laten betuigen bij den Italiaanschen am bassadeur. ENGELAND. Na de spoorwegstaking in Queensland. Uit Brisbane wordt gemeld dat alle spoorwegdiensten weer zoo goed als nor maal zijn behalve de diensten met de andere staten, die heden zullen worden hervat. De scheuring tusschen extremisten en ge matigden blijkt uit een voorstel om een bui tengewoon congres van organisaties van den arbeid bijeen te roepen ter bespreking van een hervorming der arbeidersbeweging op induslrieelen grondslag. JOUGO-SLAVIE. De verkiezingen. Bij de Kamerverkiezingen heeft de radi caal-democratische coalitie een belangrijke overwinning behaald. De nieuwe Kamer is tegen 5 October bijeengeroepen. BULGARIJE. f Ex-koning Ferdinand. Uit de omgeving van den ex-koning van Bulgarije. Ferdinand, die thans te Bad Mergentheim vertoeft, wordt medegedeeld, dat de koning niet voornemens is, naar Bulgarije terug le keeren. Alle anderslui dende berichten missen iederen grond. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE GORDON-BENNETT-WED3TRIJD. Reuter meldt uit Detroit: Zeven van de veertien ballons, die zijn gestart, zijn op verschillende plaatsen van Amerika geland. 1* E)ux (Italië) kwam neer in de buurt van Dowsberry in Zuid-Carolina 2. Allonie (België) kwam neer te Gre'enville in Zuid-Carolina; 3. Ernst Brandenburg (Duitschland) maakte vier uren na de start een gedwongen landing op Sugais Island in het Erie-Meer tengevolge van het feit, dat dë gaskleppen niet behoorlijk functioneer den, 4. Helvetia (Zwitserland) landde te Suatesville in Noord-Carolina;- 5. Entry (legerballon Amerika) landde le York in Zuid-Carolina; 6. Belgica (België) landde bij Syracuse 15 mijlen ten Noorden van Flo rence in Zuid-Carolina; 7. de Britsche bal-. Ion Bee landde in den afgeloopen nacht veilig in de buurt van Randolph in Virginië^ UIT DE VLIEGWERELD. Uit Brussel wordt gemeld dat gisteravond de benzine-lanks zijn gevuld van hei vliegt tuig ..Medaets Verhaegen", waarmede een tocht naar de Congo zal worden ondernomen Indien de atmospherische toestanden zoo blijven zal heden het vertrek tusschen vier en zes uur plaats heben. ONTPLOFFING IN NOORWEGEN. In een opslagplaats van ontplofbare stof fende Moss (Noorwegen) is gisteren een kruit- en dynamielmagazijn in de lucht gevlogen. Een arbeider werd daarbij gedood eenige gebouwen werden schier geheel ver nield. Tot ver in den omtrek sprongen de ruiten. De materieele schade wordt op eenige honderdduizenden kronen geraamd. De ontploffing had plaats toen een arbeider dynamiet uit het magazijn haalde. EEN SPIONNAGE-PROCES. Hef rijksgerechlshof te Leipzig veroor deelde drie Duitschers en een Belg wegens spionnage ten gunste van Frankrijk resp. tot drie jaren tuchthuis en een jaar en acht maanden gevangenisstraf. GODSDIENSTONLUSTEN. Uit Allahabad wordt gemeld, dat Zon dagavond nieuwe onlusten zijn uitgebroken tusschen Hindoes en Mohammedanen. Er zijn veel gewonden. Te Stolapur hebben Zaterdagavond bot singen tusschen Hindoes en Mohammeda nen plaats gehad. Twee mohammedanen zijn gedood. Een vijftigtal personen werd gewond. EEN AARDBEVING BIJ DE ZWARTE ZEE. In het kustgebied vaD de Zwarte Zee is eeD aardbeving geconstateerd, gepaard gaande met hevig onderaardsch gerommel. Vooral bij Sebastopol werd een hevige werking waargenomenhier storten tal, van huizen in terwijl een grooe aantal gebou wen werd beschadigd; ook zijn er eenige slachtoffers te betreuren te Yanuta. De haard van de aardbeving bevindt zich waarschijnlijk in den Kaukasus. 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2