Eerlijk gezegd- ze zijn stukken beter. Vindt U ook niet 68"*° Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 10 September 1927 Derde Blad No. 20703 De Wedvlucht om de Luchtheerschappij VIRGINIA /9 Ook met kurk en goud mondstuk H Buitenl. Weekoverzicnt. PARIJSCHE BRIEVEN. OVERZICHT KAASMARKTEN. Dijor Lord THOMSON VAN CARDINGTON. (Alléén-recht tooi Nederland). RECLAME. (hief Whip Russische, Italiaansche en Frantche vorderingen op luchtvaartgebied. Het is een merkwaardig en veelbeteeke- nend feit dat de Russische regeering bij het creëeren van een groote luchtmacht, mis schien duidelijker dan eenige andere regee ring bemerkt heeft, wat de hoofdzaken zijn voor „luchtmacht" en derhalve de staats machine gebruikt om „luchtgevoel" op te wekken bij de Russische volksmassa. Bijvoorbeeld: de studie van de aviatiek is verplichtend gesteld op de Russische scho len; zelfs in de kleinste onderwijsinrichtin gen bevinden zich modellen van vliegma chines en aan de kinderen wordt onderwijs gegeven in de grondbeginselen van het vliegwezen. De belangstelling wordt er bij grooteren ingehouden o.a. door de Groot-Russische Vrijwillige Luchtvaartvereeniging, welker doel het is om faciliteiten te verleenen bij het maken van pleziervluchten. Zooals het gaat met alle vereenigingen in Sovjet-Rus land, kon ook deze niet bestaan zonder toe stemming en ondersteuning van de Regee ring. Hoe intensief de propaganda is moge blij ken uit de volgende cijfers: in de Oekraine alleen zijn 4.662 locale luchtvaartvereeni- gingen met een totaal ledental van over de 360.000. Ieder lid betaalt een contributie van 18 roebel, maar of dit een entreegeld is of een jaarlijksche contributie is niet recht duidelijk. Twee vereenigingen „De Vereeniging van Luchtvaartvrienden" en „de Vereeniging van Chemische Verdediging" hebben zich thans tot één vereeniging n.l. „de Aviokhim" vereenigd met een een ledental van meer dan 2.000.000. Deze groote combinatie heeft reeds 19 aviatiek-clubs geformeerd en 1200 bibliotheken bevattende boeken betreffende luchtvaart-onderwerpen door de geheele 6ovjet-republiek gesticht. Aan den anderen kant is de militaire luchtvaart ook niet verwaarloosd. Indien cijfers de maatstaf zijn van kracht, is Rus land thans een eerste klassige lucht-mo- gendheid. Er wordt beweerd dat de Russi sche luchtmacht bestaat uit 1200—1500 mi litaire vliegers. Oorspronkelijk betrok Rus land de vliegmachines van Duitschland en bestond zijn eskader uit machines van de Junker-, Fokker- en Dornierfabrieken, maar kort geleden is er een nationale luchtvaart industrie gekomen, met een afdeeling voor wetenschappelijk onderzoek, zoodat de laat ste machines gebouwd zijn in Rusland vol gens een Russisch ontwerp. Rusland legt zich speciaal toe op den bouw van geheel metalen vliegtuigen welke gemaakt zijn van een nieuw mengsel kolt- choug-aliminium. Dit metaal combineert lichtheid met een spankracht van 85000 pond per vierkante Eng. duim en heeft bij allerlei proeven verrassende resultaten op geleverd. Een vliegtuig van dit metaal vervaardigd en Uitgerust met een 450 P.K. Libertymotor, heeft een nonstop-vlucht gemaakt heen en terug van Moskou naar Nisjinovgorod (450 mijl). In Zuid-Rusland wordt een vloot van vliegtuigen gebruikt om de zwermen sprink hanen te verdelgen door ze met vergift te bestrooien. Niets kan de bevolking beter overtuigen van het nut en de voordeelen van de aviatiek dan dit middel. De meest duizelingwekkende toeren van luchtacroba- tiek zouden lang niet zulk een indruk op de Russische boeren maken als de verdelging vanuit de lucht van deze vraatzuchtige in secten. Of Rusland inderdaad een groote lucht macht zal krijgen, kan de tijd alleen leeren. Zijn wijde en uitgestrekte vlakten bieden een ideaal veld voor aviatiek; de Slaven hebben menig uitstekend ingenieur opgele verd en zullen ook goede piloten en mecani ciens voortbrengen. Wat dit ras ontbreekt is concentratie en de geschiktheid voor volle dige organisatie. Maar indien de thans ge voerde propaganda vruchten draagt en Rus land een nationaal luchttransportsysteem opbouwt met een voldoende luchtvaart-in dustrie voor zijn interne behoeften, zijn zijn bronnen zoo uitgebreid en de voordee len van zijn natuurlijke ligging zoo groot, dat het binnen weinig jaren in staat zal zijn de luchtroutes te beheerschen over Azië naar het Oosten. Italië's aviatiek-vraagstuk is in menig op zicht gelijk aan dat van Brittannië; zijn lange kustlijn en overzeesche belangen noodzaken het watervliegtuigen er op na te RECLAME. Bij tal van vrouwenriekten bewerkt het natuurlijke „Franz-Josef'-bitterwater de allerbeste verlichting. Getuigschriften der klinieken voor vrouwelijke patiënten attes teeren, dat het zeer zacht afvoerende „Frana-Josef'-water vooral bij kraamvrou wen met uitnemend gevolg wordt aange wend. Bij apothekers en drogisten verkrijgb 7952 IL houden. Van de ontwikkeling van dit soort vliegtuigen zal veel meer zijn luchttoekomst afhangen dan van die van land- en bom bardeervliegtuigen. Italiaansche ingenieurs, piloten en mecaniciens kunnen zich meten met die van ieder ander ras en men mag groote dingen van hen verwachten indien zij een afzetgebied vinden voor hun energie en de organisatie en uitrusting van lucht transportsystemen welke voorzien in een veilige en regelmatige verbinding over de Middellandsche en Adriatische Zee. Op deze manier zal Italië de fundeering van zijn luchtmacht veel solider leggen, dan door er een luchtmacht op na te houden van zulke afmetingen „dat het gedreun van de moto ren alle andere geluiden in Italië overstem men zal en de vleugels van de vliegmachi nes boven het schiereiland de zon zullen doen verduisteren," om een passage aan te balen uit een rede door Mussolini tot het volk gehouden naar het heet. Ongelukkigerwijze wordt de Italiaansche luchtvaartbegrooting evenals die in andere landen steeds hooger opgevoerd en aan de Italiaansche regeering schrijft men het voor- nemen toe vóór 1930 2800 militaire vlieg tuigen te bouwen. De markies de Pinedo heeft misschien een meer helder inzicht in de vereischten voor een luchtheerschappij. Hij heeft o.a. aange drongen op de constructie van watervlieg tuigen die op de oppervlakte van het water kunnen varen. Dit idee is allesbehalve fan tastisch; de zeewaardigheid van watervlieg tuigen is verrassend, ofschoon te verklaren uit de beginselen der luchtscheepvaart; zij scheren over de ruwste zee zonder door de golven te worden vernietigd. Pinedo's Atlantische vluchten deden een golf van enthousiasme gaan over geheel Italië, waar zijn naam in ieder gezin be kend is; als zijn populairiteit en invloed voldoe-nde gehandhaafd blijven om hem in staat te stellen zijn ideëen practisch te ver wezenlijken, zal dit een geluk zijn voor Italië en nie<t minder voor Europa. Alhoewel Frankrijk zoo veel heeft bijge dragen tot de vroege ontwikkeling van de aviatiek, dient toch te worden gezegd dat geen land, uitgezonderd dan Engeland, grooter apathie toont ten opzichte van de aviatiek dan Frankrijk. Alle pogingen van de regeering om de belangstelling op te wekken door middel van luchtvaartten toonstellingen en vliegdemonstraties ten spijt, heeft het Fransche volk nog nooit „luchtgevoel" verworven. Het luchtvervoer moet eerst goedkooper en veiliger zijn voor de Franschman er gebruik van maakt in weerwil van het feit dat het misschien iets meer kost e«i minder gevaarlijk is dan het reizen per trein in Frankrijk. Toch wordt veel nuttig wetenschappelijk werk in Frankrijk verricht. Een belangrijke nieuwigheid is hel zoogenaamde „Subma rine watervliegtuig", een machine die al naar mate haar ontwerpers dit wenschen kan vliegen boven de oppervlakte der zee of zich daaronder kan voortbewegen. Ofschoon dit plan practisch gesproken de eerste jaren nog niets zal opleveren, is het toch goed dat men zich met zulk werk bezig houdt Op aviatiek-gebied is het onmogelijke van van daag, mogelijk morgen. Alhoewel dus, strict gesproken, Frankrijk nog niet een luchtmacht heeft, d. w. z. een onafhankelijke dienst op dezelfde lee9t ge schoeid als de twee oudere diensten (land- en zeemacht) is het Fransche lucht- wapen wat getalsterkte betreft het krach tigste ter wereld. Om verschillende rede nen is het Fransche luchtwapen onderge bracht bij het Departement van oorlog en daaronder lijdt het meest, al is hij dan niet de eenige, de Fransche Zee-luchtmacht- dienst. De klachten zijn dan ook luid en lang geuit waartoe de jongste aanleiding was zekere weinig succesvolle experimen ten met watervliegtuigen. Rusland, Italië en Frankrijk zijn onge twijfeld groote luchtmachten voor de toe komst. Frankrijk en Italië ontwikkelen hoofdzakelijk de militaire aviatiek in scherp contrast met de regeling door het Verdrag van Versailles op Duitschland gelegd. Rus land daarentegen cultiveert buitengemeen propagandistische methoden terwijl het te gelijkertijd voorziet in een krachtige lucht macht. Indien de regeering in Moskou, het wonder kan volbrengen de Russische boe ren „luchtgevoel" bij te brengen dan zullen Italië, Frankrijk en Duitschland tezamen nog niet Rusland's gelijke zijn in lucht macht, RECLAME. H. P. H. KEEREWEER BEGRAFENISSEN Tel." 0GI AUTO-TRANSlRÖRT Aalmarkt 16. CREMATIE 4762 Nederland te Genève op den voorgrond Polen terugge drongen Rakowsky in last. Weinig was te vermoeden, dat de Vol- kenbond&zitting, die thans bijeen is, van zooveel beteeken-is zou worden, als het ge val blijkt te zijn door het opnieuw ter tafel brengen van wat feitelijk is de alpha en omega van een lichaam, als de Volken bond behoort te zijn. Hoofddoel van den Volkenbond is immers het buiten de wet stellen van den oorlog. Nooit meer oorlog, dat is de fieus, die de volkeren bezielt in zeer groote en diepe geledingen. Maar, belaas, de politiek van den Volkenbond was daarmee de laatste jaren niet in vol ledige overeenstemming. Er kwam een stre ven tot uiting om zich niet te mengen in aangelegenheden, waarbij „grooben" direct waren betrokken, uit vrees, dat het gezag van het nog jonge instituut daaronder zou lijden. Destijds in 1923, scheen de goede richting te zullen worden ingeslagen, toen het protocol van Genève in bespreking werd gebracht, doch Engeland verzette zich tegen een zoo vérgaande beweging, die eenvoudang alle macht in dienst stelde van den Volkenbond. Uit dit Engelsch verzet werd toen als soort compromis het Locarno- verdrag geboren. Het verloop van zaken heeft echter reeds voldoende bewezen, dat Locarno wel iets is geweest, doch geens zins hetgeen er van verwacht werd. Het uittreden van loTd Cecil en Henri de Jou- venel mag met dit alles ook in 't nauwste verband worden gebracht. De ontwape ningsconferentie van den Volkenbond zelf moest- worden verdaagd om een echec te ontgaan, de maritieme conferentie der drie grootste zeemachten liep op een finaal echec uit, de geest van Locarno vervloog meer en meer 't was een allesbehalve fraai beeld, dat de laatste jaren de Vol kenbond en wat daarmee annex is, gaf te zien. Het gezag van den Volkenbond was ongetwijfeld tanend... 't Is onze minister van buitenl. zaken, jhr. Beelaerts van Blokland geweest, die opnieuw heeft aangeroerd het innerlijkste wezen van wat de Volkenbond bedoelt te zijn, door opeens weer op te rakelen het protocol van Genève en wat daarmee samenhangt. Hij heeft opnieuw naar voren gebracht, hoe de Volkenbond openlijk den oorlog moet verklaren aan den oorlog en iedeT, die daartoe zijn toevlucht neemt, moet stellen buiten de wet en buiten de beschaving en hoe daartegen alle macht van de Ifeden dient te worden georganiseerd. Eerst dan is er werkelijk sprake van vei ligheid en kan worden overgegaan tot de ontwapening, waarvoor zooveel moeite wordt gegeven, zonder veel resultaat. Onze minister heeft de koe bij de hoorns gevat. Jhr. BEELAERTS VAN BLOKLAND. Hij kon dit doen zonder eenige verden king te wekken van directe eigenbaat. Zijn werkelijk zuivere bedoelingen zijn niet aan te tasten Hij spreekt in 't algemeen be lang. En dat maakt hem sterk. Veel ster ker dan de Poolsche afgevaardigde Sokal, die met een dergelijk, doch minder vér gaand plan rondliep, n.L het bevorderen van non-agreese-verdragen k la Locarno. Het Poolsche doen en laten is toch niet vrij te pleiten van een pleiten pro domo. Men voelt, hoe Pole® uit eigen-belang, daar toch voor het Oosten geen Locarno kon worde® bereikt, nu ter Volkenbonds vergadering stappen onderneemt, die er op berekend zijn, zich zelf veilig te stellen, ook al wordt aan die stappen een vorm ge. geve®, die een verdere strekking heeft. Van Engelsche zijde, dus door Chamber lain, is onzen minister kwalijk genomen, dat hij geheel onvoorbereid zijn demarche heeft ondernomen. Hoezeer dit onverwach te juist de eenige manier mag heeten om iet-s te bereiken, toont de gang van zaken, bij het Poolsche voorstel. Polen heeft eerst de groote broers gepolst; gevolg, dat van zijn voorstel al zooveel is afgevijld, dat Polen het zelf reeds heeft teruggeno men, daar van de oorspronkelijke bedoe ling niets meer over was. Had onze eerste gedelegeerde vooraf zijn kaarten bloot ge legd, dan was zijn intensie al vermoord geweest, voor hij daar te Genève er ken nis van had kunnen gewen. Geenszins willen wij onzen minister een succes voorspellen. Nog is het verzet van Engelsche zijde even krachtig als in 1923 en evenals toen zal Engeland wel een of andere kapstok weten te vinden om de Nederlandsche resolutie aan op te hangen Niettemin zal wederom*de Volkenbond den weg zijn getoond, waarlangs alleen te be reiken is het einddoel geen oorlog meer. En dat zal o.i niet geheel van gevolgen verstoken kunnen blij ven- Zoo ooit, dan geldt hier het frappez, frappez toujour»! Wat feitelijk axioma's zijn, door allo» te doen begrijpen en aanvaarden, is zoo een voudig niet. Dat ziet men ook bij het aangaan van connecties met sovjet-Rusland. Van te voren staat vast, dat de sovjete zich niet zulle® onthouden van het benutten van de ontstane verhouding voor propaganda der wereldrevolutie, etc. Niette min zijn vele staten er toe overgegaan om diplomatieke betrekkingen met sovjet^Rusland te herope nen. Alleen Engeland heeft de connecties reeds weer verbroken. Voor Frankrijk is er alle reden om hetzelfde te doen na het optreden van den Russisch en gezant Ra kowsky, maar lii^s tolereert dat niet. RAKOWSKY. Uit de® aard der zaak wringt de gezant en zijn regeering zich in allerlei bochten om zich vrij te pleiten, maar zou er een verstandig menach gevonden kunnen wor den, die overtuigd is van Rakowsky's on schuld. Immers neen. Wie echter denkt, dat Rakowaky zijn congé krijgt, denkt mis. Hij zit in moeilijk heden, maar een uitweg vindt men weL Axioma's m de politiek, men zoeke ze verre RECLAME. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ei Staal-Tabletten 90* Maag-Tabletten 75 ei Bij Apothekers en Drogisten 7962 (Van onzen Pargschen correspondent). (Nadruk verboden). PALACE-GENEUGTEN t Parijs, 4 September. Het is meer dan ooit de tijd der Ameri kanen. Van de tien menschen, die voor het „Café de la Paix" ritten, zgn er zeker acht of negen burgers van het droge land. Bij scheepsladingen vol worden zij over Parijs uitgestort. Niet allen rijn zjj echter millionnair, natuurlijk.Het gros vormen min of meer bescheiden zaken-menschen, die eenige jaartjes ar over hebben gespaard om zich een trip naar de Oude Wereld te kunnen betalen, Dooh rijk of arm elk op zijn manier wordt hier opgewacht door een merkwaardige haaien-bende, weiker leden er een sport van maken u zoo spoedig mo gelijk financieel uit te kleeden. Door een toevallige relatie heb ik dezer dagen gelegenheid gehad eens een bHk achter de schermen te werpen in de organi satie van een dier nieuwe luxueuse hotel paleizen, die zich speciaal toeleggen op de vermogende Amerikaansche clientèle, en ik moet bekennen: ik had altijd wel gedacht, dat zoo'n Chicago-sche vetkooper of New- Yorksche automobielenfabrikant, die naar de Ville Lumière komt, hier behoorlijk geëx ploiteerd wordt door portiers, gidsen enz., maar dat dit zóó systematisch en tot in alle onderdeelen gebeurt, dat had ik nooit durven vermoeden. Het begint op de boot al, eenige dagen Z6lfs voordat in Le Havre voet aan wal wordt gezet. Op die boot reist in luxe-cabine een Franschman met een zeer sympathiek voorkomen en een zoo mogelijk nog sym pathiekere Fransche wederhelft. De man is wat men noemt van een geposeerden leeftijd, meestal oud-officier of gepension- neerd rijksambtenaar, dikwjjls bovendien iemand van adel. In elk geval boezemt hjj alle mogelijk vertrouwen in. Zgn vrouwtje is veel jonger dan hij, en zal zich met dezen aangenamen doch degelgken man niet te vaak amuseeren. Wat op de boot niemand weet, zelfs de kapitein niet, is, dat deze prettige, innemen- zoo correcte passagier, enkele weken geleden een privé onderhoud had met den directeur van een der mondaine Parijsche palaces, waarin hij dezen ontvouwde, dat hij door een der groote cercles (euphemisme voor speeiclubs) was aangesteld om viermaal de reis ParijsNew-York te doen, heen en terug, teneinde te trachten leden te werven, bereid om met enthousiasme hun spaar penningen te wagen aan de baccarat-tafel. De reis le klas met luxe-cabine werd be- taaiQ door den cercle en bovendien was bera een flink percentage verzekerd van de som men, welke zgn slachtoffers zouden „los laten". Maar onze vriend - zoo vertelde hjj aan de® hotel-directeur was niet vies ervan De aanvoeren en hoogste noteeringen waren: Wagens Goudsche Leidsche gestempelde ligte ligte zware (1) (2) (1) (2) (1) (2) (1) (2) (1) (2) 5 Sept Oudewater 89 104 97 f 43 f 42 f 39 f 50 f 50 f 43 f f f f f f 6 Sept. Bodegraven 331 421 283 f48 f45 f43 f55 f 53 f 49 f57 f 54 f 51 f— f— f 7 Sept. Woerden 360 447 380 f51 f46 f44 f54 f51 f 49 f 58 f 53 f 50 f f f 8 Sept. Gouda 248 268 297 f 52» f 48 f 43 f 54 f 54 f 48 f 57 f 56' f 52 f f f 8 Sept. Alph a/d R. 42 50 55 f f f f 55 f 51 f 48 f f f 516 f f f - 9 Sept. Leiden 109 133 135 f 53 f 50 f 46 f f f f f f f 56 f 51 f 48 (1) Zijn de opgaven van de vorige week (2) Zijn de opgaven van 610 Sept. 1926. j

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9