geneesten v&tfiaaii dejiuid UIT DE OMSTREKEN. BUITENLANDSCH GEMENGD RECLAME. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Pieternella, D. van Marinu9 Kraan en Maagje van der Vis. Getrouwd- Corneli9 Gerrit Karssen jm. 24 j. te Bodegraven en Margje van Muis winkel jd. 25 j. Tot onderwijzer aan de R.-K. Jon gensschool aan den Oud-Bodegraafsche-weg alhier, hoofd de heer E. A. Bogaart, is be noemd de heer H- A. M. Houdijk, te Gouda. Weder is in den Tempel alhier een rijwiel ontvreemd. De zoo goed al9 nieuwe fiets van C. v. E. bleek des morgens uit de schuur verdwenen. Van het rijwiel van de dochter van v. E. was tevens de elec- trische lantaarn en het fcelastingplaatje medegenomen. Dienzelfden nacht heeft men ook bij den heer K. E., bij wien voor eenige weken ge leden een fiets is .gestolen, weer willen trachten zijn slag te slaan. Doordat de be woner echter wakker werd en ging kijken is het voornemen nog verijdeld en nam de onbekende de vlucht. Rijks- en gemeentepolitie werken thans samen om de daders te ontdekken. AALSMEER. Oranjefeesten. Woensdag en Donderdag werden te Aalsmeer-Oost de ja&rlijksche WiLhelmina^ feesten gehouden In den morgen van den eersten dag werden de schoolkinderen der der o.l.s. op het terrein getracteerd. Zij mochten bovendien van de diverse verma<- kelijkheden gebruik maken, terwijl ver schillende spelletjes door hen werden ge daan. Een heerlijke dag voor de kinderen. Na den middag gaf- de gymnastiekvereeni- ging Aalsmeer" op het terrein eenige oefeningen te zien, welke de bewondering hadden van het talrijk publiek. Voor dezen dag was er nog een nummer ringrijden op de fiets, waarvoor veel animo bestond. In den avond gaf „Aalsmeera Harmonie" een concert, terwijl èe turnvereeniging een z.g.n. Marmergroep te zien gaf, n.L het historisch feit van „Jan van Schaffelaar op den toren te Barneveld". De vertolking slaagde uitstekend. Na afloop van het pro gramma was er volop gelegenheid op het terrein van de verschillende vermakelijk heden te profiteeren, waarvan dan ook een druk gebruik werd gemaakt. Tot laat in den nacht heerschte 'n gezellige drukte. Don derdag was meer in het bijzonder bestemd voor volksspelen. Om 10.30 uur werd be gonnen met balwerpen op de fiets, voor dames en heeren, toen ringrijden met auto, balwerpen voor dames en heeren, wissélbekerwedstrijd voor leden van de turnvereeniging „Aalsmeer" en tot slot: groot vuurwerk. Een muziekcorps zorgde gedurende de spelen, waarvoor flinke be langstelling was, voor de opvroolijking van een en ander. Ook op dezen tweeden avond werd het feest voortgezet tot laat in den nacht. Mede door het uitstekende weer, wat een talrijk publiek naar het feestter rein had getrokken, zijn de Wilhelmina- feest en dit jaar bijzonder goed geslaagd. Donderdagmiddag had in het Oost einde, alhier een hevige autobotsing plaats Een auto, komende van Rotterdam reed met volle vaart tegen een, komende van Amstelveen. Eerstgenoemde werd aan het voorstel geheel in elkaar gedrukt en nam bovendien zoo'n zwenking, dat ze in de sloot terecht kwam. De chauffeur kon zich nog tijdig in veiligheid brengen. De auto wprd Later op den wal gebracht. Burgerlijke Stand. Geboren: Alida Theresia, D. van P. de Ridder en M. v. d. Slot. Ondertrouwd: M. J. van Steyn jm. 26 j. en M. C. de Roode jd. 23 j. Getrouwd: J. v. Wouw jm. 55 j. en G. Romijn, wed. van M. Voordouw 59 j. C. v Kempen jm. 21 j. en G. M. de Groot jd. 25 jaar. Gevestigd: N. J. Winnubst, van Medem- blik J. H. M. Merk9, van Amsterdam D. Leijs, van Bergen op Zoom A. L. J. van Dijk, van Hillegom W. G. Tweehuy- sen van Heemstede P. A. M. Knipscheer van Amsterdam H. J. Groot, van Melich A. J. v Berge Henegouwen, van Leiden allen Leidsche-Vaart 2 W. Th. J. Grei- temann van Warmond. Hoofdstraat 21 J M. v. Rijzen, van Veghel, adres ouders Jacoba v. Beierenweg 57. Vertrokken: M. J. J. van Gorp naar Veghel (Moederhuis) A. D. G. Berke- steijn naar Nieuwkoop A 119 T. van der Berge naar Koudekerk, Hoogewaard B 19 J. van Vlaanderen, naar Edam, Achterhaven 86. HAARLEMMERMEER. Districtsorganisatie. Naar wij vernemen zullen er pogingen worden aangewend om voor de verschil lende afdeelingen van de N.H. Vereeniging „Het Witte Kruis" le komen tot een dis- strictsorganisatie. Het ligt n.l. in de bedoe ling om vooral de afdeelingen in de om geving één district te vormen, waardoor de belangen der vereeniging gemeenschappe lijk beter kunnen worden gediend en vooral bij het houden van allerlei conferentiën de verlangde resullaten spoediger en op meer gemakkelijke wijze kunnen worden ver kregen. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: C. J. van der Tang en E. Krieger. Getrouwd F Keur en J. Koper D. Rijfers en J Vreeken. Bevallen;. M C KleynKramer, z. G. MoraalLook. d. Overleden: A. Jansma wed. H. J. Ri;!ke- ma, vr. 75 jaren. Onze plaatsgenoot de heer C. S. Weyers behaalde op de groote dahliatentoonstelling te Haarlem een verguld-zilveren medaille van de Alg. Ver voor Bloembollencultuur en een groote gouden medaille, terwijl de firma K. van Bourgondiën en Zn alhier een verguld zilveren medaille van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem en een kleine gouden medaille verwierf. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Gij-sje, d. van W. Visser en W. Klok Dirk. z. van H. Houwer en W. Par- lehrliet Buijs, z. van P. Hoek en K. de Jong Klaas. z. van B van Dijk en P. van Duijn Johanna Maria Delia, d. van N. H. Fennes en J. Meijer Aldert Teunis, z. van A. Haasnoot en M. van Duijn Jaantje Wijntje, d. van H. van der Meij en A. Guijt Cornelis, z. van IJ. van Rijn en H. Var- kevisser Catharina Johanna, d_ van P. Kuijt en A. van Duijn Neeltje, d. van G. van Velzen en K. van der Marei Cornelia He'lena, d. van A. de Vreugd en G. Hoek. Overleden: Arie de Jong, oud 90 jr., weduwnaar van P. van der Toorn Gerard Willen van Rijn, oud 2 jr„ z. van J. van Rijn en A. Kraaijenoord Margaretha Maria de Mos, oud 68 jr., echtgenoote van A. Kruijt. Ondertrouwd: P. Nieuwen'huizen en A. Baalbergen H. J. Fennes en G. C, Lange T. van Be'elen en G, van JBeelen G. Varkevisser en M. Dijkdrenth. Gehuwd: Geene. KATWIJK AAN DEN RIJN. Er komt een kleine verandering ten' goede in den handel voor wat betreft Ie bloemkool, het hoofdproduct van den tijd. De vroegere bloemkool raakt op en de late komt pas in zeer kleine hoeveelheden, zoo dat de verminderde aanvoer veel bijdraagt tot de verhooging van den prijs. Ook het koude weer werkt er gunstig op. De prijzen gaan iedere veiling naar bo ven zoodat zelfs gisteren weer tot f 18.50 werd betaald voor 1ste soort Bospeen blijft stationair in prijs, wel iets te laag om van loonend te kunnen spreken. De gele en roode kool gaat thans ook tot de geregeld aangevoerde producten behooren. De prijs is redelijk. Boonen zijn niet mooi, ook de prijs is niet best te noemen. Alle nagewas- sen, hetzij koolsoorten, uien, enz. staan over het algemeen ver beneden het middelmatige zoodat dit najaar hooge prijzen worden ver wacht. Beste zandaardappelen zijn ook hoog in prijs. Kleiaardappelen daarentegen niet. De Katwijksche Burgerwacht zal op Zaterdagen 17 en 24 Sept. a.s. een onder- lingen schietwedstrijd organiseeren, die in teressant belooft te worden. Er wordt ge schoten op schijf Burgerwacht, telling 110, afstand 100 M. Er worden geschoten op iederen dag drie serie's van vijf schoten, n.l. een serie staand, idem liggend, idem knielend. De be rekening van den uitslag geschiedt naar de totalen uitkomst der 6 geschoten serie's. De leden zijn verdeeld in 3 klassen, nl. A., B. en C. Een 30-tal leden zullen aan den wedstrijd deelnemen. De heer C. van Beekum, een der leerlingen van den heer Th. te Brake, rijks veldwachter brig.-tit., alhier, slaagde gisteren te Amsterdam voor het politie-diploma. KATWIJK AAN ZEE. De Christelijke Bewaarschool. Het bestuur der Ned. Herv. scholen al hier is er na veel moeite in geslaagd, de fondsen bijeen te krijgen voor het stichten van een Chr. Bewaarschool. De bouw der school vordert goed. Ze zal bestaan uit 3 klassen en 1 speellokaal met voldoende open ruimte voor spelen in de buitenlucht. Het bestuur vroeg aan H. K. H. Prinses Juliana om Hoogstderzelver naam aan deze school te mogen verbinden en mocht op dat ver zoek een welwillend antwoord ontvangen. Nog dit jaar zal de school worden geopend, waar ongeveer 150180 kinderen fröbel onderwijs zullen ontvangen en nuttig en aangenaam bezig worden gehouden. De school verrijst op een terrein aan de J. Tooropstraat, in de directe omgeving van de villa's die H. K. H. zal betrekken. Zoo wil het bestuur der scholen aorgen voor een monument ter herdenking aan het ver blijf van H. K. H. te Katwijk aan Zee. Tevens wil het bestuur daarmede voorzien in een lang gevoelde behoefte en ook dezen tak van onderwijs n.l. het voorbereidend onderwijs bevorderen. De school zal straks een degelijk aanzien hebben en netjes doch eenvoudig zijn ingericht. Zelfs op deze wijze gebouwd, eischt toch zoo'n school veel geld. Gedragen door de toewijding van Kat- wijk's ingezetenen, zal het slagen zeker en inderdaad iets moois gepresteerd zijn. Aan het gemeentelijk Arbeidsbureau stonden als werkzoekend ingeschreven: 1 arbeider, 2 grondwerkers. 1 straatmaker, 1 scheepmaker en 1 opperman, tezamen 6 personen. Omtrent een gevonden grijze dames kous zijn aan het bureau van politie inlich tingen te verkrijgen. Gisteravond is alhietr ter hoogte van het Zeehospitiuio op het strand aangespoeld het lijk van een persoon van het mannelijk geslacht, leeftijd ongeveer 30 jaar. Bij con frontatie hedenmorgen met familieleden bleek het te zijn de heer A. G., van Den Haag, die te Schevemingen 14 dagen ge leden verdronk. NOORDWIJK. De bloemententoonstelling. Donderdagavond te 10 uur werd de bloe mententoonstelling uitgaande van de Kon. Ned Mij. voor tuinbouw en plantkunde, afd. Noordwijk, door den voorzitter, de heer H. de Boer, met een kort woord gesloten- Met trots mogen we terugzien op deze tentoonstelling wal betreft het gepresteerde werk en de waardeering van bevoegde zijde, aldus begon spreker. Hij bracht dank aan de tentoonslellings- commissie voor hun vele werkzaamheden en in het bijzonder aan den voorzitter diex commissie den heer F. H. van Spanje, aan de inzenders, vaklieden en liefhebbers, de jury en de bezoekers, de bloemenliefheb bers en -sters, die de commissie medailles of gejden ter beschikking stelden, den eigenaar van hotel Royal, de heer H. Al ders welke zijn zalen met verlichting gratis ter beschikking van de tentoonstellings commissie stelde, kortom aan allen die had den medegewerkt om de tentoonstelling te doen slagen. Ten slotte meende spreker een woord van spijt te moeten spreken voor die genen die verzuimden de tentoonstelling te bezichtigen. Het financieel resultaat slecht zijnde meende spreker desniettemin toch reden tot dankbaarheid te hebben. Met den wensch nog meerdere malen een tentoonstelling in hotel Royal te mogen medemaken sloot de voorzitter deze geslaagde tentoonstelling. Als gevonden voorwerpen zijn aange geven: 1 boekje met geel omslag; 1 ket ting met parels; 1 armband; 1 cape; 2 paar schoentjes; 1 pull over; 2 dames horloges; 1 poederdoos; 1 zakmes; 1 arm- bar dhorloge; 1 rjjwielplaatje; 2 tasschen met inhoud; 1 dop van een kinderwagen- wiel; 2 vulpenhouders; 1 auto-binnenband; 1 werkjes; 1 vierk. vlieger; 1 kindercape; 1 badmuts; 1 ring met sleutels en 1 zeer groote sier-haarspeld. Inlichtingen om trent deze voorwerpen zijn te bekomen aan het politiebureau te Noordwijk-Binnen, uit sluitend iederen Zaterdag van 12 tot 1 uur. De heeren Th. J. Schouten en. C. van Vliet, die alhier gedurende het badseizoen in tijdelijken politiedienst zijn geweest, zijn met ingang van 10 Sept benoemd tot agent van politie te Nijmegen. Door een inwoner alhier werd bij een persoon, die met kazen langs de huizen vent kaas gekocht. Toen de persoon vertrokken was, bleek de hoeveelheid kaas bedorven te zijn Voor den betrokkene een schadepost; men zij dus op zijn hoede. De politie stelt een onderzoek in. Bij de politie alhier meldde zich een minderjarige jongen, die 3 dagen geleden uit een opvoedingsgesticht was weggeloo- pen en gedurende dien tijd zonder eten dag en nacht m de duinen had vertoefd. Door bemiddeling der politie is hij weder naar het gesticht teruggebracht. Bij het alhier gevestigde correspon dentschap voor arbeidsbemiddeling zijn deze week als werkzoekende ingeschreven 3 per sonen, n.l. 2 visschers en 1 losse arbeider. OEGSTGEEST. Begunstigd door prachtig weer maak ten gisteren een 60 leerlingen van de 4de, 5de, 6de en 7de klassen" der openbare lagere school in de Leidsche Buurt alhier, voor hun eigen bespaard geld, onder lei ding van het personeel dier school en eenige dames, die zich daartoe welwillend ter beschikking hadden gesteld, een heerlijk uitstapje. Om halfnegen ging het in twee ruime „Amova's" in de richting Haarlem. Langs de Haarlemmerhout en het stand beeld van Frans Hals gaande, doorsneed men de oude Spaarnestad, reed op de Groote Markt om de St. Bavokerk heen, zag het huis van L. J. Coster en diens standbeeld en verliet Haarlem weer aan de Noordzijde in de richting Santpoort. Daar aangekomen ln hotel „Velserend" werd de inwendige mensch versterkt, waarna de oude ruïne van Brederode met zeer veel belangstel ling werd bezichtigd. Aandachtig luisterden de kinderen naar de gegeven verklaringen van den bewaarder. Na de noodige ansich ten verzonden te hebben, ging het op Zand- voort af. Daar hebben de kinderen zich heerlijk aan het strand vermaakt, al was het bevel gegeven: „Niet in het water!" welk bevel getrouw nagekomen werd. Om drie uur werd de tocht vervolgd tot de be kende uitspanning „Kraantje-Lek" aan den voet van den Blinkerd gelegd Wat een pret was dat. Om ruim kwart over zessen waren de jeugdige reizigers over Noordwijkerhout rij dende. weer behouden en wel in het Wil- helminapark. vanwaar ieder dankbaaar naar huis keerde. Een dag, die nog lang zal heugen! RIJNSBURG. Op de groote dahlia-tentoonstelling te Haarlem behaalde onze plaatsgenoot de heer G. Vianen een zilveren medaille van Prins Hendrik en een groote gouden medaille SASSENHEJM. Burgerlijke Stand. Geboren: Tonia, d. van E. de Boer en A. Dekker. Ondertrouwd: S. C. Bulk 33 j. en C. Star 35 j. W. C. v. d. Reijden 23 j. en E. Stoute 25 j. Getrouwd: P. G. Warmerdam 27 j. en M. H van de Kamp 24 j. Ingekomen: Mej. A. L. Hogendorp van Al kemade. J. Hoogeboom en gezin van Haskerland. L. van Dijk en gezin van Alkmaar. Mej. R. H. Hof van Zevenaar. Mej. M C. Verkley van Leiderdorp. Vertrokken: C. J. v Resteren naar Maa9- bree. Mej. H. van Werkhoven naar Hille gom. Gedurende de maand Augustus werd bij de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd f5881.22 en terugbetaald f5861.58. WASSENAAR. Koninginnefeest. De tweede dag der feesten werd be gunstigd door schitterend zomerweer. De menschen waren al weder vroeg in de klee. ren en weldra heerschte in de dorpstraten een gezellige drukte. Tegen tienen trok ken. allen naar het feestterrein om getuige j te zijn van den veldloop over een afstand van 1500 Meter. Een 15-tal deelnemers namen aan dezen wedstrijd deel. Zij wer den gevolgd door de oogen van een groot aantal belangstellenden, want er was voor gezorgd, dat het parcours van het feestter rein af zichtbaar was. Eerst aankomende was A. van Leeuwen, 2de J. Lodewijk, bei den lid van de R.-K. voetbalvereeniging Blauw Zwart, en 3de G Gordijn. Om half elf kwamen naar het terrein ge marcheerd de leden van de R.-K. gymna- stiekver. „Blauw Zwart", voorafgegaan door hun vaandel, voor het houden van vrije- en ordeoefeningen. Nadat een vaan- delgroet was uitgevoerd, werden verschil lende oefeningen gegeven, welke eindigden met den Kronstand. Een daverend applaus bewees het succes vnn deze vereeniging met dit nummer, waarvoor den leider, den heer J. van der Weijden alle lof toekomt. Hierna had het mastklimmen plaats voor personen boven 16 jaar. Het bleek echter, dat de mast te hoog en te dun was, zoodat geen deelnemer de prijzen kon bereiken. Nadat met behulp van een oircusaccrobaat den ring lager gebracht was, liep het num mer beter van stapel. Om halftwee werden in bet dorp de deel nemers aan het ringsteken met tweewielig rijtuig, motor en fiets opgesteld en Dadat de keuring van versiering en costumes had plaats gehad, werd een rondgang door he.t dorp gemaakt, waarna het ringsteken spoe dig aanving. De prijzen voor versierde tweewielige nj_ tuigen werden toegekend aan H. Overde- vost le., Th. Kortekaas 2e., N. van der Marei 3e., O. Does-wijk 4e.; voor versierde fietsen le Lies Kokshoorn, 2e. Corrie Par- levliet, 3e. Gijs van der Loos, 4e. Bertha van der Kroft, 5e. Lena Kortekaas, 6e. To Raaphorst, 7e. Arie Overdevest, 8e. Mina Westgeest, 9e. Hendrik van Leeuwen, 10e. Marie Leunis; voor de costumes van mo torrijders en -rijdsters: le Jan Versteeg, Torreador en Carmen, 2e. Th. Grevers, Schotsche Hooglanders, 3e J. Bakker, Cowboys, 4e. O. Versteeg, Pierrot en Pier^ rette. Met het ringsteken verwierven prij zen, van de tilbury's le. A. Doeswijk, 2e C. Doeswijk, 3e; D, Knijnenburg, 4e H. Overdevest, van de motoren le J. A. van der Ham, 2e C. de Jong, 3e A. van der Marei, 4e J. Bakker. Na afloop van deze wedstrijden werd op het feestterrein, waar eenige duizenden een plaatsje hadden opgezocht, Japansch vuur werk ontstoken. Ook dit nummer had veel succes. Het gTOotste succesnummer volgde evenwel hierop, n.l- het kuipjes6teken voor mannen boven de 40 jaar. De baan was zoo opgesteld, dat alle toeschouwers het spel konden volgen en herhaaldelijk steeg uit de talrijke menigte een luid applaus op, want vaak moest de deelnemer zijn pogen met een nat pak bekoopen. Te zeven uur had in de muziektent de prijsuitreiking plaat-s door den Burgemees ter. Nadat de muziek het Wilhelmus had gespeeld, hield Z.E.A. een toespraak tot de menigte, waarbij hij herinnerde aan de beteekenis van dezen dag en herdacht, wat ons volk aan het Oranjehuis verplicht is. Met een lang leve de Koningin, waar mee allen instemden, werd deze toespraak besloten. Met een toepasselijk woord wer den daarop aan de prijswinners de prijzen uitgereikt. Na afloop verspreidden allen zich over het feestterrein, waar het weldra vroolijk toeging. De verschillende vermake lijkheden maakten goede zaken en alles verliep in de beste stemming. Om elf uur kondigde een vuurpijl den aanvang van het vuurwerk aan. Bij de ver lichting van het terrein kon men eerst recht ontwaren, hoe groot de menigte was. Keurige stukken werden ontstoken, met tot slot het portret van H M de Koningin. Na afloop hiervan gingen velen, die van elders kwamen, weder huiswaarts, terwijl de dorpsbewoners nog een poosje doorgin gen met feestvieren. Omstreeks een uur werd het op het terrein rustig. In de café's in het dorp en aan den Oey,l ging het ech ter nog lang vroolijk toe eD het was reeds vrij laat, vooraleer alle rumoer was ver dwenen. Het feest is weder voorbij en het mag gezegd worden, dat het in volmaakte orde, zonder eenigon wanklank is verloopen. De rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1926 sluit met een batig saldo voor den glwonen dienst van f 90329.77^ en voor den kapitaaldienst van f 63186.84. UIT DE VLIEGWERELD. Lord Thomson van Cardington, da vroe gere Britsche minister van Luchtvaart, die voor ons Blad brieven schrijft over „De wedvlucht om de Luchtheerschappij", heeft in de „London Evening News" een artikel gepubliceerd over de slaag-kansen van de Oceaanvluchten. Daarin zeide hjj niet te kunnen inzien, welk voordeel verdere vluch ter. voorshands kunnen hebben. Bewezen is, dat de mannen dapper waren, maar dat wisten we reeds. Ook is aangetoond, dat een vliegtuig 3000 mijl kan afleggen zonder te landen, doch dit kon ook evengoed boven land worden aangetoond. Wel was Thomson van meening, dat men door het uitvaardigen van wetten het doen van Oceaanvluchten niet zou kunnen tegengaan. Doch wel zou moeten worden bepaald, dat geen gebruik zou mogen worden gemaakt van landvliegtuigen, daar bi; eventueele daling den inzittenden geen kans meer zou overblijven. Ieder Oceaan vliegtuig zou voorts voorzien moeten zijn radio-installatie. Om de draadlooze instal latie op te offeren, enkel en alleen om in staat ta zijn een passagier te kun nen meevoeren is, naar zijn oordeel, een monsterachtige dwaasheid. Het mee nemen van passagiers moest verboden worden. Indien passagiers geld bieden, worden de piloten er van zelf toe gebracht om een onnoodige risico op zich te nemen. Zocals gezegd, passagiers moesten eigenlijk heelemaal niet worden meegenomenzij staan in den weg of nemen ruimte in, welke anders door benzine of door de draadlooze installaties zou kunnen worden ingenomen. Ook was lord Thomson van meening, dat de machines, welke voor een Oceaanvlueht worden gebruikt, aan een nauwgezet onder zoek moeten worden onderworpen, omdat er voor dien tocht zoo geweldig veel van wordt gevergd. Eigenlijk zou geen enkel vliegtnig moetens starten, wanneer er geen redelijke kans bestond, dat de overkant zon kunnen worden bereikt. Thans is, naar de meening van den schrijver, in het huidige stadium van de ontwikkeling van de lucht vaart de uiterste limiet van menschelijk en mechanisch uithoudingsvermogen bereikt. De pioniers hebben de overwinning behaald op de lucht door hun moed en met huil prachtige machines. Than3 is het woord aan de wetenschap om de wegen aan te toonen, welke bewandeld moeten worden om van de lucht het beste gebruik te maken. I Ten slotte gaf lord Thomson als zijn meening te kennen, dat de oplossing van het Athlantische probleem veeleer met het luchtschip dan met de vliegmachine kan ge schieden. M De Oceaanvlueht-woede heeft sedert Mei van dit jaar 21 slachtoffers gevraagd. In hun poging den Atlantischen Oceaan te overvliegen van Oost naar West, veronge lukten de volgende vliegers: Charles Nungesser en Francois Coli, ver trokken op 8 Mei op Levasseur, met Lor- raine-Dietrich-motor, van Parijs maar New-» York. Kapitein de Saint Roman, Itn. Mouneyres en de mecanicien Petit op 8 Mei, vertrok ken voor de vlucht SenegalZuid-Ame- rika op Farman „Goliath" met twee Lor- raine-Dietrich-motoren. Kolonel Minchin, capt. Leslie Hamilton en prinses WertheimLoewenstein op 31 Augustus uit Engeland vertrokken naar Canada met de „St. Raphael", een Fokker Vila met Jupiter-motor. Uit Amerika vertrokken naar Europa, doch kwamen niet aan: Lloyd Bertaud, James Hill en Philip Payne op 6 Sept. met „Old Glory", een Fokker F. Vïïa met Jupiter-motor. T. B. Tully en J. S. Melcalf op 7 Sept. op ,,Sir John Carling", een Stinson met Wright Whirl-wind. Van Brunswick (Noord-Amerikaj vertrok voor een vlucht over den Oceaan naar Bra zilië: Paul Redfern. Hij startte op 25 Augus tus met de „Port of Brunswick", een Stin son met Wright-Whirl-wind, doch kwam niet aan. Bij de vluchten over den Stillen Oceaan, van San Francisco naar Hawaï zijn even eens spoorloos nog de volgende vliegers verdwenen: Jack Frost en Gordon Scott op „Golden Eagle", 16 Augustus. Auggie Pedlar, V. R. Kope en miss Doran een onderwijzeres, op „Miss Doran", op 16 Augustus. W. Erwin en Mr. Eichwalt op „Dallas Spirit", 19 Augustus. Al deze mislukte Oceaanvlucht-pogingen werden ondernomen met landvliegtuigenl Aan deze lijst van 21 vliegers, die bin nen de vier laatste maanden hun graf in den Oceaan vonden, kunnen we nog de namen van zeven vliegers of leden van de bemanning van een Oceaanvliegtuig toevoe gen, die den dood vonden bij de start of bij een der proefvluchten voor een Oceaan- vlucht. Aan de New YorkParijs-vlucht-pogin- gen vielen nog ten slachtoffer: Ltn. com mander Noel Davis en ltn. Stanton Wooster met Keystone „Pathfinder" op 26 April, ter wijl het jaar tevoren, bij de start van de noodlottige Oceaanvlueht van den Fran- schen vlieger Fonck, op 21 September 1926, de telegrafist en de mecanicien het leven verloren. Op de vluchten over den Stillen Oceaan, van San Francisco naar Hawaï vonden nog den dood: Arthur Rogers op 13 Augustus; George Covell en Richard Waggener op 10 Augustus. Nu het vrijwel zeker is, dat de Old Glory het lot van de St. Raphael en andere ver dwenen vliegtuigen op den Atlantischen Oceaan gedeeld heeft, gaat er, naar de New York Herald meldt, door Amerika een storm van protest tegen de vliegmachine, die de laatste dagen zooveel menschen- leven? heeft gekost. Blijkens berichten in zijn bladen heeft Hearst, de Amerikaansche krantenkoning, die de vlucht had bekostigd, ter elfder ure nog getracht de vlucht van de noodlottige Öld Glory tegen te gaan, waarbij hij zelfs zoo ver is gegaan, dat hij Bertaud en Hill hetzelfde bedrag aanbood, dat zij ont vangen zouden hebben als prijs wanneer de vlucht was geslaagd. In een telegram aan Payne, den redacteur van de Daily Mirrror, die als passagier aan den tocht deelnam, zei de uitgever: „Denk om mijn positie. Er is al een vliegtuig van mij verloren geraakt, waarbij twee goede kerels verdronken zijn, en als er nog zoo'n ramp geschiedt, zal de uitwerking vreeselijk zijn, niet alleen op mijn gemoedsrust, maar ook op de open bare meening." Payne's antwoord was: „De vliegers waardeeren uw edelmoedig aanbod, doch zij dringen er op aan. dat hun wordl toe gestaan hun contract na te komen Hel weer is ideaal en verder uitslel zou vemie- 2-2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6