WIE IS EDMUND GRAY? 68sta Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 10 September 1927 Tweede Blad No. 20703 GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. RADIO-PROGRAMMA UIT DE RIJNSTREEK. VOOR DE HUISKAMER. FEUILLETON. BRANDEN. Gistermiddag om kwart voor twee ont dekte een werkman van de Haagsche ba lansen- en gewicJitenfabriek aan den Den- ine weg 140, dat er brand was op een zol dertje van de fabriek. De brand was ontstaan in een muurkast, waarin een electrische oven geplaatst is, welke gebruikt wordt om gewichten te vernissen. De oorzaak van den brand was moeilijk vast te stellen, daar de oven defect was en buiten gebruik gesteld. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de oven toch onder stroom heeft gestaan. Het vuur breidde zich spoedig uit, maar werd na zeer korten tijd door de brand weer bedwongen. Deze kon echter niet voorkomen, dat het zoldertje en een ge deelte van het dak verbrandden. Het perceel heeft wij groote water schade gekregen. In de fabriek was ook nog aanwezig een partij flesschen met spiritus en Ijk. Toen het vuur deze brandbare stoffen bereikte, sprongen de flesschen met een hevigen knal stuk. Het blusschingswerk werd hier door nogal bemoeilijkt. De brandweer tastte het vuur aan met één straal op de motorspuit en twee stra len op de waterleiding. Op het terrein van den brand waren de hoofdcommissaris van politie en commis saris Paré aanwezig. Verzekering dekt de schade. Gistermiddag werd in de kolenmagazij- nen van de Marinewerf aan de Buitenhaven te Helder brand ontdekt. Tweemaal in de week wordtt door middel van thermometers, die in lange buizen, die in de kolenhoo- pen staan, worden neergelaten, de tempe ratuur opgenomen. In plaats van Zater dag werd Vrijdagmiddag deze controle ver richt-en men ontdekte toen aan het oploo- pen van den thermometer, dat er in den kolenlioop een vuurhaard was. In de opslagplaatsen is plm. duizend ton kolen geborgen. Oogenblikkelijk werd de directie van de Marinewerf met den brand in kennis gesteld en met grooten spoed werd daarna begonnen om den vuurhaard, die zich op ongeveer iya meter diepte be vond, bloot te lbggen. Groote rookwolken 'stegen uit de kolen op en al spoedig sloe gen de vlammen naar buiten. Met de stoomspuit van de werf en een aantal pers pompen werd de brand bestreden. Een groot aantal werklieden reed de kolen naar de opslagplaats buiten de loodsen. Den geiheelen nacht werd dit werk voortgezet. Gisteravond omstreeks zes uur werd brand ontdekt op den zolder van het ge bouw van v. Gend en Loos in de Bakker straat te Arnhem. Op den zolder ligt hout opgeslagen en ^vermoedelijk is de brand ontstaan bij het zoeken op zolder met een brandende kaars. Door rook die uit het dak opsteeg werd de brand intijds ont dekt en kon de brandweer tijdig met twee brandslangen het vuur bedwingen. Een ge deelte van den zolder is u-itgebrand. Op Overaa, onder Prinsenhage, brandde het woonhuis van den landbouwer G. M. af. Schuur en stallen bleven' gespaard; het vee bevond zich in de weide. Gisternacht ontstond er brand in de brouwerij van den heer J. B., te Helmond. Het woonhuis brandde bijna geheel af. Ver zekering dekt de schade. VERDRONKEN. Te Oostzaan is een oude alleen wonende vrouw levenloos in een sloot gevonden. Zij is vermoedelijk vanwege de duisternis in het water geloopen. OP ZIJN JAARDAG! In de Blankenstraat te Amsterdam is Donderdag een jongetje uit het raam op de derde verdieping gevallen. Het kind i9 gis termorgen in het 0. L. V. gasthuis aan de gevolgen overleden. De kleine vierde juist zijn eersten ver jaardag. Terwijl moeder iets voor het feest gereed maakte, was het kind op de ven sterbank geklommen. DE OUDSTE UTRECHTER OVERLEDEN. Te Utrecht is, 103 jaar oud, overleden de heer J. M. Timp, oudste inwoner der stad. Op zijn laatsten verjaardag, 22 Nov. j.l. werd hij gehuldigd met een aubade door de genietroepen, waartoe hij langen tijd had behoord. KOOKKETEL UIT ELKAAR GESPRONGEN. Door een onoplettendheid van losse ar beiders is gistermiddag tusschen twaalf en een uur in de conservenfabriek van de firma Peter Verburg te Noord-Scharwoude een kookketel uit elkaar gesprongen. Om het koffiewater warm te houden hadden ze den stoom niet afgezet en het kraantje voor den afvoer van verwerkten stoom dicht gedraaid Zoo was een ontploffing onvermijdelijk. De binnenketel brak uit zijn omhulsel van den buitenketel weg en schoof met kracht door het glazen dak, verwoestende sporen aan waterleiding enz. achterlatende. Sletohts één der arbeiders liep een lichte verwonding op. Slechts materieele schade werd aangericht. HET POKKENGEVAL TE MAASTRICHT. Te Maastricht is bij een gistermorgen in gesteld onderzoek naar het pokkengeVal op de kermis door den directeur van den ge neeskundigen dienst en den hoofdinspec teur der volksgezondheid met deskundige gebleken, dat men met een negetief geval te doen had. Het 17-jarig meisje is alleen geï soleerd. UIT DE NOK VAN EEN CARROUSEL. Een kermisreiziger is uit de nok van een voor de kermis te 's-Hertogenbosch in aan bouw zijnden carrousel gevallen. Hij kwam terecht op een wagen en vervolgens op den grond. Met ernstige, doch niet levensge vaarlijke wonden werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Weer een do ode. Gistermiddag is op den onbewaakten overweg aan de Snippeling bij Deventer een man uit Gorssel, die gezeten was op een met paard bespannen wagen, door den trein ZutfenDeventer overreden en on middellijk gedood. De wagen werd geheel vernield. Het paard sloeg op hol, maar werd later gegrepen. DIEFSTAL EN HELING. De politie te Deventer heeft de hand ge legd op drie pakhuisknechts, die gedurende geruimen tijd een drogistfirma daar ter stede voor aanzienlijke bedragen aan goe deren hadden bestolen en zich eveneens hadden schuldig gemaakt aan het opstellen van valsche quitanties en aan heling. Hij: „Geloof je niet dat reizen ontwik kelt?" Zij: „Als ik jou was, zou ik dan een reis om de wereld maken." RECLAME. Geluk voor Allen. Neem ïederen morgen Kruschen Salts, dan zult ge steeds gezond, energiek en vol levenslust zijn. Kruschen Salts vcrfrischt het bloed en zuivert lever, nieren en maag, waardoor de stotwisseling steeds uitstekend in orde blijft. - Prijs i.6o per flacon, i flesch is voldoende voor 4 maanden. Gezondheid voor i cent per dag! Import.: Rowntree Handelsmij, Keizersgr. 124, A'dam 7973 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DRESDENER KREUZCHOR. Op uftnoodiging van de Nederlandsch- Duitsche Vereeniging zat bet oók te Leiden welbekende Dresdener Kreuzchor binnenkort voor de vierde keer een concertreis door Nederland ondernemen. De opbrengst dezer concerten zal worden besteed ten bate van noodlijdende Nederlandsche en Buitenland- sche kinderen. Het koor hoopt op Vrijdag avond 30 September in de Pieterskerk alhier op te treden onder leiding van zijn vermaar den dirigent prof. Otto Richter. Voor ontvangst en huisvesting van het Kreuzchor is een damescomité opgericht. Wie een of meer der 80 jeugdige zangers gedurende twee nachten gastvrpeid wil verleenen, gelieve zich op te geven bjj een der ondergeteekenden, liefst vóór 17 Sept. Mevr. BRIËT—HITZE, Rapenburg 36, tel. 211. Mevr. DONDERS—BERKELJON, Warmonderweg 49. Mevr. KRANTZ—PIJNACKER HORDIJK, Julianalaan 25, tel. 2555. Mej. J. BöHL, Groenh.str. 16, tel. 723. VOOR ZONDAG 11 SEPTEMBER. Hilversum (1060 M.) 9.50: Dienst in de Ned. Herv. Kerk in Aalsmeer. Voorganger ds W. J. van Elden. 1 Zingen: Ps. 75 1 en 4 2. Votum. 3. Lezen: De Wet des Heeren, daarna zang: Tien Geboden 9. 4. Lezen Lukas 21 2536. 5. Gebed. 6. Zingen Ps. 89 19 en 7. Ie ged. Preek Prediker 12 5. 8. Tusschenzang Gez. 130 6. 9. 2e ged. preek. 10. Dankzegging. 11. Zingen: Avond zang achter de Psalmen 1 en 4. 12. Zegen. 12.302.30 (N.O.V.) Symphonie-concert te geven door het N.O.V. symphonie-orkest o. 1 v. den heer Henri Zeldenrust en met medewerking van Mevr. Mien Bouwmeester- Verheydt, sopraan en de heeren Simon van Leeuwen, violist en Leopold Kippel, violon cellist. 2.20: (V.P.R.O.) Uitzending van de Bevestigingsdienst van de Verg. v. Vrijz. Hervormden te Amsterdam. Bevestigd zul len worden: ds. D. Bakker uit Veendam en ds. W. A. F. van Dijk uit den Helder, tot voorgangers van de afd. Amsterdam van de Verg. voor Vrijz. Hervormden door prof. G. A. v. d. Bergh van Eysinga uit Santpoort. 41.30: (N.O.V.) Piano-composities v. Alex. Voormolen aan het klavier 5.006.30 Populair concert door het ANRO-orkest, o. 1 v. Nico Treep. 6.45: (V.P.R.O.) Uitzen ding uit het gebouw van den N.P.B. te Hil versum. Spreker: Ds. F. F. Kruyt (Assen), onderwerp: „Bewaar uw ziel". Naar aan leiding van de tekst: Spr. XX: 27 en Mare. VIII 36. Muzikale medewerking van Ferd. Kloek, orgel-en het V.P.R.O.-koor o. 1. van Ferd. Kloek. Programma: 1. Adagio en Al legro (Concert No. 3) orgel, G. F. Handel; 2. Votum. 3. Lezen: Ps. 139 gedeeltelijk. 4. Ev. Gez. 2 1 (lied 7 1 uit den N. P. B.- bundel (koor). 5. Gebed. 6. Ps. 62 1 en 5 (lied 241 1 en 3 uit den N. P. B.-bundel), koor. 7. Preek. 8. Improvisatie (orgel), Ferd. Kloek. 9. Gebed. 10. Ev. Gez. 245 1 (lied 128 1 uit den N. P. B.-bundel) koor. 11. Zegenbede. 12. Sluiting. 8.00: Persber. en sportuitslagen. 8.15: Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Het Residentie orkest o. 1. v. Ignaz Neumark, F. Golden- berg, piano. ld. Pauze Lezing door mevr. de Leeuw-van Rees over den a.s. knipcursus Daventry (1600 M.) en Londen (361 M.): Concert. De militaire band en A. Moxon, sopraan, C. Towbin, viool. 5.405.50: Vertelling uit het Oude Testament. 8 20: Klokkengelui. Daarna kerkdienst. 9.15 Liefdadigheidsoproep. 9.20: Weerbericht, nieuws. 9.30: Scheepsweerber. 9.35: Vespermuziek. Solomon, piano, Koor en or kest. 11.05: Epiloog. 11.1511.25: „The Silent Fellowship". Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 10.50 11.20: Concert. 12.502.10: Orkestcon cert. 5.055.55: Concert door het orkest Locatelli. 85011.20: Concert. Orkest. Dansmuziek en zang. Langenberg (469 M.), Münster (242 M.) en Dortmund (283 M.). 9.2010.20: Morgen wijding. Orkestmuziek en zang. 11.35 12.20: Concert Posaunenchöre. 1.20 2.50: Tuinconcert door de politiekapel. 5 506.50: Orkestconcert. 6.507.50: Kcorconcert. 7.50: „Der fliegende Hol lander", rom. opera in 3 acten van Wagner. Daarna tot 12.20 dansmuziek. Königswusterhausen (1260 M.) en Berlijn (484 en 566 M.). 9.20: Morgenwijding. 11.501.10: Orkestconcert. 5.206.20 Orkestconcert. 8.50: Vroolijke avond. Steinerkapel. H. Fichlmüller. jodellicdjes. 10.50—12.50: Dansmuziek. Hamburg (395 M.) 6 50—£.20: Morgen wijding. 11.50: Openluchtconcert. 125: Concert 3.20: Vroolijk concert. 7.45: Causerie over Nederland. 8.20: Con cert. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.20—6.20: Dansmuziek. 8.35: Orkestconcert. 10.5011.20: Dansmuziek. VOOR MAANDAG 12 SEPTEMBER. Hilversum, 1060 M. 10—12 uur: Jaar beursconcert door een trio. 12 uur: Poli- tieber. 12.352 uur: Lunchmuziek door het trio D. Coronel, viool; J. Drukker, cello; L. Kapper, piano. 2—4 uur: Jaarbeurs- concert door een .trio. 4.405.55: Kin deruurtje door mevr. Ant. van Dijk. 6.-7.45: Concert door het Anro-orkest. Toos Schleyer, Colaratuurzangeres. A. d. vleugel Egb. Veen. 7.45: Politieber. 8.10: Aansluiting van het Kurhaus te Sche veningen. Volksconcert o. 1. v. Prof. Schnee- voigt. 9e Symphonie d-moll op. 125 met solostemmen en gemengd koor naar Schil ler's Ode an die Freude van Beethoven. Koor van Toonkunst Afd. Den Haag, o. 1. v. Prof. Schneevoigt. Mia Peltenburg, sopraan. Suze Luger, alt. Louis van Tul der, tenor. Jan Dekker, bas. Daventry, 1600 M. en Londen 361 M. 12.20: Davenlry-kwartet en solisten (so praan, bariton). 1 202.20: Orgelconcert en sopraanzang. 3.20: Het Rio Grande Trio en solisten (tenor, sopraan). 5.20: Huishoudpraatje. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Concert-orgelbespeling. 6.40: Voor padvinders. 6.50: Tijds., weerb., nieuws. 7.05: Concert-orgelbespeling. 7.20: Liter, critiek. 7.35: De suites van Han del. 7.50: Variété. 8.35: Het Pavdova- Ballet. „Don Quisote", ballet in 2 acten en een proloog door Minkus. Orkest en A. Beckwit, cello. 9.20: Weerber., nieuws. 9.35: Van de Volkerenbond. 9.50: Nieuwsber. 9.55: Werken van E. Coates. Orkest en D. Labbelte, sopraan. 10.50 11.20: Pianoconcert door Myre Hess. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.20: Concert. 12502.20: Concert. Jazz Giro's. 5.055.55: Dansmuziek. 7.50: Orkestconcert. 8.50: Opera-frag menten. Orkest en soli. Langenberg, 469 M., Münster, 242 M. en Dortmund, 283 M. 1.30t—2.50: Militair concert. 5.506.50: Concert voor viool en piano. 8.20: Concert. Georges Meador, tenor v. d. Metropolitan Opera New-York. H. Giesen, piano. Philharmonisch orkest v. Stutgart. Tot 12.20 daarna dansen. Königwusterhausen, 1260 M. en Berlijn, 484 en 566 M. 10.208.05: Lezingen en lessen. 8.50: Vocaal concert. Daarna dansmuziek door het Berliner radio-orkest. Hamburg, 395 M. 4.35: Bloemenliede- ren. 6.20: Orkestconcert. 7.20: Orkest- concert. 8.20: Orgelconcert. 9.20: Ka mermuziek. Hamburger Strijkkwartet. Brussel, 509 M. 5.206.20: Het radió- trio. 7.50: Concert. 8.5010.35: Or- kestconcert. ALPHEN. Gevonden voorwerpen: 1 belasting plaatje 1927, 1 paar handschoenen, 1 stuk lint, 1 stuk hospitaallinnen, 1 horloge met ketting, 1 duimstok, 1 taschje, 1 bankbiljet, 1 pakje bonbons en chocolade, 1 vulpen houder, 1 jongensjas, 1 damesrijwiel, 1 manchetknoop, 1 rol schuurpapier. Inlichtingen te bekomen aan het politie bureau. EéN BLIJFT ER OVER. Hoe kan men van 12 lucifers er 1 af-i nemen, zoodat er slechts één overblijft? ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Petronella Bartho- lomea, D. van J. Loogman en A. van der Hoorn. Maria Cornelia, D. van J. J. Zoet en B. B. P. Verhaar. Overleden: Jacob van Nieuwkoop, 79 j. en Wouter Warmerdam, echtgen. v. P. van der Meer, 51 j. Ondertrouwd: Daniël Johanne9 Vasten hout jm. 27 j. en Anna Maria Struive jd. 24 j. Johannes Gerardus Castelijn jm, 42 j. en Maria Johanna Jansen jd. 25 j. Petrus Gerardus Hoogenboom jm. 31 j. en Catharina Johanna Hoogenboom jd. 26 j. HAZERSWOUDE. Donderdagmiddag werden de dorpsbe woners opgeschrikt door het geroep van brand en het luiden der klok. Het bleek, dat brand was uitgebroken in een hooiberg van J. v. d. H., in het Oosteinde. De brand weer was spoedig met den slangenwagen op de plaats des onheils aanwezig en men mocht er in slagen den brand tot den hooi berg te beperken. Met vereende krachten werd de hooiberg uitgehaald, zoodat alles goed afliep. LEIDERDORP. Gistermiddag was de passage in dè Bruggestraat geruimen tijd gestremd, door dat een groote verhuiswagen door de nieuw aangelegde bestrating in het mulle zand was gezakt. Door opvijzeling met domme krachten, en onderstopping van de wielen, werd het gerij met een bespanning van vier paarden van de plaats des onheils getrok ken, en kon de reis worden vervolgd. LEIMU1DEN. Tot onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de bijzondere school met derr Bijbel alhier, is benoemd mej. M. C. Muijs, alhier. NIEUWE-WETERING. Vrijdagmorgen heeft bij de brug over de Ringvaart alhier een ernstige aanrijding plaats gehad. Zekere H. O. van Hoogmade, werd terwijl hij per rijwiel uit de richting Haarlem kwam, door een bloemenauto aan gereden en van zijn rijwiel geslingerd. Hij werd bij den heer V. binnengedragen, waar spoedig geneeskundige hulp werd ontboden. Dr. Van der Bijl, van Oudewetering, die weldra ter plaatse was, constateerde, dat O. een zeer ernstige inwendige kneuzing had opgeloopen. Later op den dag is de getrof fene naar zijn woning vervoerd. Omtrent de oorzaak van de aanrijding staat nog niets vast. ROELOFARENDSVEEN. Ten nadeele van den heer J. Riet broek is vanaf het tuinland ongeveer 1 H.L. bloembollen, King Alfred, ontvreemd. Van de daders geen spoor. De politie stelt een onderzoek in. WOUBRUGGE. Het Wilhelminafeest te Hoogmade is weder gevierd; bij de ouderen nog altijd de z.g. „vijfschoft" uit hun jeugd. Het is nu juist een kwarteeuw geleden dat op dat feest een plan werd besprqken, dat in den winter die volgde, tot rijpheid kwam, n.l. het oprichten van een ijsclub, welks oprichting straks niet ongemerkt zal voorbijgaan. De club begon met 80 leden. Voorzitter werd D. van Rijn, 2de voorzitter J. van Wieringen en II. Meijer secretaris (deze drie zijn reeds overleden), L. Lieverse, pen ningmeester en G. van Vliet, C. van der Meer en C. W. Lieverse, commissarissen. Aan het aangename verbond de club ook het nuttige, door steeds, bij gladheid, zand te laten strooien op den weg. Geautoriseerde vertaling naar 'het Engelsch van WALTER BESANT, door Mej. E. HOOGEWERF. 1) Inleiding. Tusschen zijn werk door, ging mr. Edward Dering eens even zijn bankboek inkijken De nederige personen, die de City die de geestelijke en zedelijke waarde van een man naar zijn inkomen beoordeelt klein noemt, kijken herhaaldelijk en zorgvuldig hun bankboek na; tellen de kolommen op, en collationeeren de inschrijvingen. Maar mr. Dering, die geen „klein" maar e m „groot" man uit een city-oogpunt be schouwd, zelfs een heel „groot" man was 'keek al heel zelden in zijn bankboek. Voor eerst omdat hij gelijk andere notarissen met uitgebreide praktijk klerken en accountants had, om dit soort werk voor hem te do^n; en dan omdat gelijk vele van zijn col lega's bij de zaken van anderen steeds met de grootste zorgvuldigheid beheerde, maar geneigd was, om zijn eigen zaken eerder te verwaarloozen. Mr. Dering sloeg dus zijn bankboek op, daar hij, voor het oogenblik, toch niels anders had te doen; en begon de inschrij vingen eens na te zien. Eindelijk kwam er een. waar hij den wijsvinger onderhield. De naam dien mr. Dering las, was: Ed- Biund Gray. Het bedrag achter den naam geplaatst zeven-honderd-twintig pond. Dus hij had een wissel betaald aan Edmund Gray, of order, voor de som van 720 pond. .Nu mag een notaris een zéér uitgebreide cliënlele hebben, maar als hij gelijk mr. Dering, de bijzonderheden kent van ieder gtval dat zijn kantoor te behandelen krijgt dan zou hij zich toch 'zeker herinneren dat hij een wissel had uitgeschreven van 720 pond en de reden, waarom die wissel uit gegeven werd, en den persoon aan wien, te meer daar de cheque eerst drie weken oud was. Zeven honderd en twintig pond! Dit is een som, waarvoor dan al vele dien sten moeten bewezen zijn. „Edmund Gray!" prevelde hij. „Vreemd! Ik kan me in het geheel den naam van Edmund Gray niet herinneren. Wie' is Ed mund Gray? Waarom gaf ik hem 720 pond?" Het feit op zichzelf, dat hij zulk een groote som vergeten zou, kwam hem in het eerst haast vermakelijk voor. Naast hem lag een boek, dat zijn privaat-dagboek was. Dit sloeg hij op en keek drie maanden terug. Nog eens. hij kende de bijzenderheden van elk geval, dat zich op zijn kantoor voor deed; hij teekende alle chèques, zijn ge heugen was scherp. Toch kon hij zich deze zaak van Edmund Gray en zijn chèque van 720 pond maar niet herinneren; met geen geweld! Er komt een zekere trap van hersen- vermoeieni9, waarop men zich geen namen kan herinneren. Het is een beslist kenmerk van overwerken en een verstandig rnensch herkent het al9 een liefderijke waarschu wing. die hij gevolg geeft. En mr. Dering kende het symptoom „Ik moet eeti tijdje vacantie nemen," zei hij. „Op zeven-en-zestig-jarigen leeftijd moet men zoo iets niet verwaarioozen. Edmund Gray?Edmund Gray en zijn wissel van 720 pond nu te vergeten. Ik moet zeker veertien dagen rust nemen, ergens in een badplaatsje." Hij sloot het bankboek weg en trachtte weer aan het werk te gaan. Maar die naam kwam steeds bij hem boven. Edmund Gray? prevelde hij. „Edmund Gray? Wie ter we reld is die Edmund Gray? Waarvoor kreeg hij de chèque van 720 pond?" Het geval vermaakte hem nu niet langer; het beigon hem te hinderen, een paar mi nuten later te kwellen. Hij leunde achter over in zijn stoel; hij trommelde met de vingers op tafel; hij nam het boek op en keek weer naar die bepaalde plaats. Hij ging het vertrek op en neer stappen, een lange, slanke gedaante in nauwsluiten de gekleede jas. Mr. Dering klopte al eens op tafel met zijn vouwbeeti. „Ik heb een gevoel of ik gek wordl" pre velde hij. „Zeven-honder-twintig pond, door mij zelve betaald, pas drie weken geleden, en daar zou ik niets meer van weten? Ik heb geen cliënt van den naam Edmund Gray! Het geld moet du9 door mij voor den een of anderen cliënt aan dien onbe kende betaald zijn! En ik herinner mij er niets van! Vreemd. Vroeger heb ik nooit zoo iets vergeten!" Er stond een kantoorbel op tafel. Daar raakte hij even aan. Een al wat oude en ouderwetsohe klerk gaf gehoor aan dien oproep. Hij was degeeto, die in het vertrek zat, naast mr. Dering!s kantoor, de klerk, die de wissels uitschreef, die de rhrf moest teekenen; de brieven terugbracht, die ge- copieerd waren; de brieven voor de post gereed maakte; de bezoekers ontving en hun kaartjes binnenstuurde; inderdaad, de particuliere secretaris en de vertrouwde klerk. Gelijk het een zoo verantwoordelijk man betaamt, was hij altijd in 't zwart, zijn kan toorjas glom ook, als een spiegel, aan de mouwen en op de schouders. Door routine hing ze in bepaalde vouwen, die nooit uit de plooi kwamen. Zijn gelaat was glad ge schoren. Wat er nog over was van zijn wit haar, was kaal gc-'knipt. Zijn oogen keken scherp, zelfs sluw. Zijn lippen waren dun, heel de uitdrukking van zijn gelaat getuig de van groote oplettendheid. Als hij zijn chef gadesloeg was dit met de nauwlettend heid van een bediende. Sloeg hij een ander gade. dan was dit met de waakzaamheid waarmee men een schurk in het oog zou houden, dien men ieder oogenblik op een schurkenstreek hoopte te betrappen. Prompt negen uur 's morgens was hij op zijn post; hij verliet het kantoor nooit, vóór zeven uur en daar mr. Dering zelve een echte werkezel was, bleef Cheekley soms, zonder mopperen tot acht of zelfs tot negen uur. Hij was nu al vijf-en-twintig jaar op het kantoor van Dering Zoon, waar hij op zijn twaalfde jaar als loopjongen begonnen was. „Cheekley," sprak zijn chef. „kijk dit boek eens in. Crediet-zijde. Vierde boeking. Heb je het?" „Edmund Gray. 720 pond," las de klerk. ...Juist. Waarvoor is die wissel? Wie is Ed mund Gray?" De klerk keek verrast. „Ik weet het niet," zei hij „Waarom betaalde ik dat geld?" De klerk schudde het hoofd. „Heb je naar het boek gekeken, toen je het op tafel ]egd.e?." De kleik knikte. „Nu wat dacht je er van?" „Ik dacht er in het geheel niels van! Al9 ik er iets van gedacht had, dan zou ik ge meend hebben, dat het uw particuliere zaak was." „Ik wist niet, Cheekley, dat ik eenig particulier zaak heb, die jij niet kent." „Maar dit had toch zoo kunnen zijn?" „Daar heb je gelijk in. Inlusschen is het niet zool En daar het niet zoo is, vraag ik je andermaal: Wie is die Edmund Gray?" „Ik weet het niet." „Heb je ooit gehoord van een Edmund Gray." „Nooit, voor zoo ver ik weet." „Dit is dus voor het eerst, dat je dien naam hoorde?" „Voor het ^lier-eerst." „Bedenk eens goed. Is er ook een Edmund Gray, die op de een of andere manier met een van mijn cliënten in betrekking staat?" „Niet voor zoo ver ik weet." „Niet voor zoo ver je weet. Is er ook een Edmund Gray op het kantoor werkzaam geweest?" „Neen gewis niet." „Wij hebben hel kantoor onlangs zoo met groote kosten en ongerief laten verven, behangen en witten en kleeden leggen. Had Edmund Gray ook de leiding van een van die werkzaamheden?" „Neen." „Is de naam van Edmund Gray ook ge noemd in een van de brieven, die hier geko men zijn?" (Wordt .vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5