I AGENDA. REGELS VOOR DEN WÉG. KERK- EN SCHQOLNIEUWS. BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. t— f Zaterdag. Foyer Stadsgehoorzaal: Feestelijke bijeen komst Genootschap „M.S.G.". 7uur. Vrije Evang. Gem.: Bidstond te 9 uur nam. Zondag. '„Jeruèl" ^Groenesteeg 16): Samenkom- Sten te 10 uur voorm. en halfzeven nam. Leger des Heils (Lpijgebrug 4): Samen komsten te 10 uur voorm. en halfacht nam. Ned. Leger des Heils (Beestenmarkt 34): Samenkomsten te 10 uur voorm., en half- vier en 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. „Zomerlust"! Uitvoering „De Kleine Stem". 8 uur. R jj s w ij k (Wielerbaan)Sluitingswedstrij den, 2 uur nam. Maandag. „Jeniêl" (Groenesteeg 16): Samenkomst der vrouwenvereeniging. Halfnegen. Valkenburg: Paardenmarkt Dinsdag. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Bij bellezing te 8 uur nam. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Bijbelbespre king te 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 Sept. tot en met Zondag 11 September waargeno men door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe-Rijn 18, telefoon 523. Df geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Boonacker, Jassens, Kist en Muy- zert. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Timmermans, tel. no. 390. AUTOMOBILISTEN! laat uw wagen niet zoo staan dat het doorgaand verkeer er vertraging door ondervinden kan. Let op of de tram passeeren kan! Wij verwijzen naar een officieele ken nisgeving van Burgemeester en Wethou ders in dit Blad betreffende de inschrijving van nieuwe leerlingen voor vervolgon derwijs. Wij vestigen de aandacht op de in schrijving voor naai- en verstellessen, knip- lessen ondergoed en bovenkleeding in het Leidsche Volkshuis op a.s. Maandag- en Dinsdagavond. Zie voor nadere bijzonder heden de advertentie. Blijkens de advertentie In dit blad wordt de gelegenheid weder geopend zich te laten inschrijven voor de vakavondschool voor volwassenen, verbonden aan de Am bachtsschool alhier. Het programma voor het concert in het Kooipark op Dinsdag 13 Sept., 8 uur, des nam. luidt als volgt: No. 1. „rEla", marsch, C. Sierag; no. 2. Ouverture „Phèdre", Massenet; no. 3. Eva Wals, Lehar; no, 4. Fantasie „Les Cloche de Gorneville", Peanquette; no. 5. „Valen cia", Padilla. no. 6. Potpourri populaire, Henaud; no. 7. „Pro Libertate et Patria", marsch, Joh. C. Geijp. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 11 SEPTEMBER. LEIDEN. Doopsgez. Gem.Voorm. 10 uur, ds. Bonga. Eglise Wallone: dimanche k dix heures et demie du matin, Mr. P. J. Molenaar, pasteur k la Have. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf, ds. J. P'h. Mak kink. Ver. van Vrijz. Herv. (Volkshuis)Voorm. halfelf, prof. dr. Graaf. P. Rem. Gerei. Gem.Voorm. halfelf, dr. Lente. Vrye Kath. Kerk: Zaterdagnam., 8 uur, Vespers en Lof. Zondagvoorm., halfelf, Mis. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned.-Herv. Kerlc JulianastraatVoorm. 10 uur, ds. De Bruin; nam. 7 uur, ds. Mee ker, van Leiden. Hulpgebouw Gouwsluis: Nam. T uur, ds De Bruin. Ned.-Herv. Kerk Oudshoornscheweg Voorm. 10 uur, ds. Van Linschooten. Evangeliegebouw (Hooftstraat): Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, de heer Barae- veld, van Delft. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 uur, ds. Boschnam. 6 uur, de heer Kamper. Geref. Kerk (Grijpesteinstraat)Voorm. 10 uur, de heer Kampen; nam. 6 uur, ds. Bosch. Geref. Kerk (Hooftstraat): Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Wientjes. HAZERSWOUDE. Ned.-Hetrv. Kerk: Voorm. te halfelf en nam. 7 uur, ds. Luuring. Geref. Kerk: Voorin, halfelf en nam. halfacht, ds. Veder, van Waddinxvcen. HILLEGOM. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Grolle. Geref KerkVoorm. 10 en nam. 5 uur, da. J. van Herksen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bollee. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Meijering. SASSENHETM. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. W. G. Krijkamp. Geref. Kerk (Concordia)Voorm. half tien, ds. Boeijenga, nam. 5 uur, ds. Gunst. Geref. Kerk (Tentoonstellingsgebouw) Voorm. halftien, da. Gunst; nam. 5 uur, ds. Boeijenga. VOORSCHOTEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. H. P. Fortgena. WOUBRUGGE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfacht, ds. Joh. Kijne. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (H. A.) en nam. 7 uur" (H. A, en Dankz.), ds. D. Nauta. ZWAMMERDAM. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Kloots. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Wissink. B NED. HERV. KERK. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland heeft tot de evangeliebediening toe gelaten den heer M, N .W. Smit te Makkum, cand. van de Universiteit te Utrecht. Beroepen: tot 'hulpprediker te Am sterdam (benoorden het IJ) W. H. Kelder Jr., cand. te Oharlois. GEREF. KERKEN. Drietal: Te Middelburg: P. Deddens te Rijswijk; C. W. Keur te Heinkenszand en D. Scheele te Oudewater. Tweetal: Te Delft: P. Deddens te Rijs wijk en H. Hummelen te Zutphep. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Nieuwe Pekela, P. J. de Bruin, te Veenendaal; en J. Hovius, te Sneek. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. De heer J. H. F. van Zadelhof!, te Dordrecht, die met 1 Januari a.s. aan de beurt van aftreding is als lid van het hoofdbestuur van den „Bond van Ned. On derwijzers" heeft den wensch te kennen gegeven voor een nieuw mandaat niet in aanmerking te komen. Voor de provincie Zuid-Holland, welke de heer Van Z. ver tegenwoordigde, zal dus een nieuw hoofd bestuurslid moeten worden gekozen. EEN ONDERSCHEIDING VAN DEN HEER H. COLIJN. De Volkenbondsraad heeft gisteren met algemeene instemming den heer H. Colijn tot voorzitter benoemd der Volkenbonds- confelrentie, die op 17 October te Genève zal geopend worden en die ten doel heeft de op heffing van de in- en uitvoerverboden en in- en uitvoerbeperkingen. Zooals men weet heeft de heer Colijn op de economische con ferentie, diei in de maand Mei alhier gehou den is, het voorzitterschap van de handels commissie bekleed en zich daarbij zóó on derscheiden, dat het algemeene instemming vindt, dat de eerste conferentie, die voor de verwezenlijking van een van de wenschen der handelscommissie gehouden wordt, door onzen landgenoot gepresideerd wordt. LUIT. KOPPEN's INDIË-VLUCHT. Men meldt ons, dat by het Comité Vlieg tocht NederlandIndië een telegram is binnengekomen, inhoudende de mededeeling, dat het race-terrein te Medan, dat bij de vorige vliegtochten als landingsterrein door Van der Hoop en Geysendorffer-Scholte ge bruikt is, voor den vliegtocht van den heer Koppen niet beschikbaar zal zijn. Koppen is daardoor genoodzaakt zijn route te verleggen, zoodat hij met ver my ding van Medan, van Sengora na-ar Muntok zal vlie gen. Het ligt in zyn bedoeling, om op den weg naar Batavia Palembang aan te doen. Er worden thans pogingen in het werk gesteld om in ieder geval een snelle ver zending van de post naar Medan, eventueel met een watervliegtuig Muntok—Belawan, te verzekeren. De onderhandelingen hier omtrent zijn thans gaande. DE WETHOUDERSVERKIEZING TE AMSTERDAM. Inkrimping van het college? In de gisteren gehouden raadsvergadering vul Amsterdam zijn opnieuw de heeren Wibaut en De Miranda, voor de S.D.A.P., en dr. Abrahams voor de Vryz. Democraten tol wethouders benoemd. Allen bedankten echter weer. Dinsdag wordt andermaal ver gaderd. Na afloop van de raadsvergadering zijn de vertegenwoordigers van de burgerlyke fracties, de V.-D. uitgezonderd, weder bijeen geweest. In die vergadering is uitvoerig bespro ken welke richting, na de ervaring in de beide jongste raadszittingen opgedaan, zou worden ingeslagen. Uit de beraadslagingen bleek, dat men iiiet wilde zwichten voor den eisck der sociaal-democraten en, zoo noodig, de con sequentie wilde aanvaarden om het college van B. en W. enkel uit de fracties, die aan het overleg deelnemen, saam te stellen. Langdurig werd het denkbeeld besproken om het dagelijksch gemeentebestuur in te krimpen tot vyf wethouders; ook gingen er stemmen op om dit college uit slechts vier wethouders en den burgemeester te doen bestaan en twee plaatsen open te laten voor het geval de sociaal-democraten het stadsbelang boven het partijbelang zouden gaan stellen. Over deze vraag: vermindering van het aantal wethouders en tot hoever men met een eventueel voorstel in die richting zou gaan, werd zoo uitvoerig van gedachte ge wisseld, dat de besprekingen gistermiddag niet konden worden beëindigd en a.s. Maan dag des morgens 10 uur zullen worden voortgezet. Over de eventpeel aan te wijzen personen vooi de te vervullen wethouders-vacatures is by deze beraadslagingen nog niet ge sproken. VER. VAN NED. JAARBEURZEN. In de gisteren te Utrecht gehouden leden vergadering van de „Ver. tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland" werd het jaar verslag goedgekeurd, evenals de balans, ver lies-, winst- en exploitatie-rekening over het elfde vereenigingsjaar. De exploitatierekening sloot met een na- deelig saldo van f 16.850.74 (v. j. f21.351.44), welk nadeelig saldo ingevolge eene overeenkomst met de N.V. Maatschap pij tot Exploitatie van Jaarbeursgebouwen door laatstgenoemde N.V. zal worden bij gepast. Op de bezitingen der vereeniging is in to taal thans afgeschreven f 769.436.95. De aftredende bestuursleden werden alle'n herkozen. In de vacature, ontstaan door hel bedanken van den heer O. S. de Clercq. als secretaris van de Ned. Mij. voor Nijverheid e'n Handel is door deze aangewezen de heer dr. J. Bierens de Haan, onder-secretaris dier Maatschappij. DE RAAD VAN BEHEER DER NED. JAARBEURS GEHULDIGD. Te Utrecht is gisteren een huldeblijk in den vorm van een oorkonde aangeboden aan den Raad van Beheer der Jaarbeurs door een Commissie, die zich gevormd had uit deelnemers aan de zestiende beurs, daar biermede het tienjarig bestaan van het In stituut was samengevallen. De Commissie bestond uit de heeren A. v. d. Berkhof, Utrecht; J. N. Kattenburg, Am sterdam; F. Loeb, Utrecht; F. H. Sixma, Hengelo; J. G. v. d. Velde, Den Haag; P. V09 Utrecht. De voorzitter, de be'er Kattenburg hield een rede en overhandigde de oorkonde, die het volgende opschrift droeg: „,Door deelnemers van de Jaarbeurs is aan den Raad van Beheer als blijk hunner erkentelijkheid den 9den September 1927 ter gelegenheid van hot 10-jarig bestaan van het Jaarbeursinstituut een tapijt van Hollandsch weefsel voor de vergaderkamer tén geschenke gegeven" Het daarbij aangeboden album bevatte de namen van alle deelnemers in het hulde blijk. De heer Kattenburg besloot met den wensch voor den toenemenden bloei van de Jaarbeurs. De voorzitter van den raad van beheer, de heer F. H. FeUtener van VHssingen, sprak een woord van dank. NAT. CHR. GEHEELONTHOUDERS. VEREENIGING. De nieuwe Drankwet. In het gebouw „Irene" aan den Zwol- schenweg te Apeldoorn is het tweedaagsch congres gehouden van de Nat. Chr. Geheel- onth,-Vereeniging. Ruim negentig afdeelin- gen waren vertegenwoordigd. Zij werden welkom geheeten door den waarnemenden voorzitter, ds. P. Veen, van Utrecht. In een toespraak nam de agent en propa gandist, de heer D. de Jong, uit Utrecht, afscheid van de N. C. G. O. V. De heer W. P. J. Overpieer uit Haarlem deed en kele mededeelingen over het reclasseerings- werk. Spr. wees enkele fouten aan in dien arbeid, in verband met het prijsgeven van zelfstandigheid, doordat de afdeelingen op lossen in gemengde reclasseeringsvereeni- gingen. Verschillende voorstellen zijn behandeld, w. o. het referaat, door ds. A. J. Montijn gehouden naar aanleiding van de vraag, hoe de N. C. G. O. V. handelen moet ten op zichte van het wijngebruik aan het Heilig Avondmaal. De conclusie was, dat de afdee lingen hieromtrent facultatief met de ker keraden in overleg dienen te treden. In de vergadering van den tweeden dag heeft ds. A. J. Montijn een rede gehouden over: „Iets over de drankwet", waarin hij het ontwerp-drankwet van minister Slote- maker de Bruine onder de loupe nam. De volgende motie werd aan minister Slotemaker de Bruine gezonden: „De alge meene vergadering der N. C. G. O. V. te Apeldoorn op 7 en 8 September 1927, ken nis genoemën hebbende van het ontwerp- drankwet, zooals door Z.Exc. minister Slo temaker de Bruine bij de Tweede Kamer is ingediend, brengt den minister hulde voor de spoedige indiening eéner gewijzigde drankwet, spreekt er zijn groote voldoening over uit, dat aan de voornaamste wen schen der gezamenlijke drankbestrijders, zgoa's die in het rapport der N. C. A.-com- missie waren geformuleerd, is tegemoet ge komen, met name dat zijn opgenomen: lo. een regeling voor den kleinhandel in alco holhoudende dranken, andere dan sterke dranken, en 2o. Plaatselijke keuze; betreurt evenwel, dat bij eventueele P. K.-stemmin gen voor de vergunningen verleend vóór 1 Mei 1904 een uitzondering is gemaakt; dringt aan op verscherping van enkele be palingen, met name die betrekking hebben op de bescherming der jeugd," door verhoo ging van den 16-jarigen tot den 18-jarigen leeftijd en tevens om verbod van alcohol verkoop op plaatsen van openbare verma kelijkheid, en draagt het H.-B. op alle po gingen aan te wenden tot aanvulling van het wetsontwerp in dezen geest." Ten slotte heeft docts. Joh van der Spek uit Heemslede, aan de hand van lichtbeel den, nog een populair- wetenschappelijk referaat gehouden over het alcoholisme, waarna de vergadering werd gesloten. CENTRAAL BLOEMBOLLEN-COMITE. Een belangrijke vergadering. Het „Weekblad voor Bloembollencultuur" bevat een verslag van de vergadering van het Centraal Bloembollen-Cultuur. Van de aangesloten vereenigingen waren de Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur, de Bond van Bioembollenhandela- ren, het Hollandsch Bloembollenkweekers Genootschap, de Vereeniging de Tulp, de Bloembollenveilingsvereeniging W est-F ries- land en de Vereeniging Floralia vertegen woordigd. De Coop. Haarlemsche Groenten- en Bloembollenveiling en de Vereeniging de Narcis hadden bericht van verhindering gezonden. De vergadering nam kennis van het besluit van den Bond van Bloembollenhandelaren, die zjjn leden verplicht heeft om geen zaken te doen met hen. die niet bijdragen aan het 2 cents per Koefonds. Ter tafel kwam een lijst, door den administrateur opgemaakt, waarop deze personen voorkomen. De defini tieve vaststelling ervan wacht op corres pondentie met enkele der aangesloten ver eenigingen, welke er op zullen worden ge wezen, dat personen, die niet bgdragen. ook geen lid van die vereeniging kunnen blijven. De betrokkenen zullen, teneinde publicatie van hun naam op deze ljjst te voorkomen, nog een allerlaatste gelegenheid krijgen om hun bjdrage te storten. Een overzicht van de uitgaven ea ont vangsten ten laste van het fonds, dat over 1926 is bjjeengebracht, komt ter tafel, waar uit blijkt, dat de inkomsten stijgende zijn en 'dat de uitgaven daar beneden blijven. Doordat nog niet alle gegevens betreffende de uitgaven bij den penningmeester zijn ingekomen, kunnen de definitieve cijfers nog niet worden medegedeeld. Evenals het vorig jaar zal een jaarverslag met rekening en verantwoording zoo spoedig zulks doenlijk is, in de vakbladen worden gepubliceerd. Medegedeeld wordt, dat mede door toe doen van een commissie uit C. B. C. een bevredigende regeling is getroffen betref fende het gebruik van den grond voor proefnemingen gelegen bij de Rijks Bloem- bollenschool te Lisse, bij welke regeling voor de Vereeniging Proefstation vooi Bloembollenculluur en de Rjkstuinbouw-con- sulent en het Laboratorium voor Bloembol len-onderzoek, de gewenschte proefvelden zijn ter beschikking gekomen. Op de vorige vergadering was reeds aan de Commissie van Overleg voor het Weten schappelijk Onderzoek machtiging verleend om een bedrag van f 6000, dat ten laste van haar begrooting 1926 was uitgetrokken maar niet behoefde te worden uitgegeven, te be steden voor afbouw van de koelcellen en verdere installatie van het Laboratorium voor bloembollenonderzoek. Dit gebouw, eigendom van het Rijk, is indertijd niet volgens de oorspronkelijke plannen afgebouwd. Met het oog op de onderzoekingen naar bestrijding vaii het geelziek der Hyacinthen bestond in dit voorjaar bij het Laboratorium groote behoefte aan deze cellen. Daar het hier een Rijksgebouw betreft, i3 getracht dezen afbouw van Rijkswege te doen geschieden. Het gevolg van de daarover gevoerde onder handelingen is, zooals op deze vergadering kon worden medegedeeld, geweest, dat de Regeering bereid bevonden is om op de Rijksbegrootingen 1928 en 1929 telkens een bedrag van f5000 te brengen voor afbouw van het laboratorium. Aangezien deze gelden echter voorloopig niet ter beschikking ko men en ook onvoldoende zijn om den gewenschten afbouw geheel te bekostigen, is over 1927 uit het 2 cents per Roefonds nog een bedrag van f4000 voor dit doel bestemd. De Vereeniging Proefstation voor Bloem bollencultuur verzoekt om een subsidie groot f 700 om daaruit aan te schaffen instru menten voor het doen van waarnemingen betreffende het weder, den grondwaterstand en het verband tusschen beide. Deze onder zoekingen, die door de zorgen van den heer ir. K. Volkersz reeds geruimen tijd worden verricht, zouden met deze instrumenten juister en beter kunnen worden verricht en do resultaten, die van beteekenis zijn voor het krijgen van de grondbewerking, hoogte ligging, afwatering en bemesting der bloem- bollengronden, kunnen worden gepubliceerd, terwijl het tevens mogelijk zou zijn om de bodemtemperatuur stelselmatig na te gaan en den regenval te registreeren. De Commissie van Overleg voor het Wetenschappelijk On derzoek acht te geven van deze subsidie gerechtvaardigd en op haar voorstel besloot tet Comité de gevraagde subsidie toe te kennen. Op voorstel van de Commissie voor de onpersoonlijke reclame wordt besloten tot 't doen vervaardigen van een in het Engelseh geschreven boekje bevattende een beschrij ving van en voorschriften voor de behan deling van bloembollen. Dit boekje, bestemd voor particulieren in Engeland en Amerika, zal in een oplage van 20.000 exemplaren worden vervaardigd en aan de wederverkoo- pers in genoemde landen ter verspreiding worden aangeboden. Het wordt voorzien van gekleurde opnamen betreffende het gebruik van bolgewassen in tuinen en voorts andere reproducties van foto's op het forceeren en planten van bloembollen betrekking heb bende. Aan een en ander is een uitgave van f 3500 verbonden. Op voorstel van de Commissie voor de Onpersoonlijke Reclame wordt vervolgens besloten tot het aanbrengen van verschillen de beplantingen als onpersoonlijke reclame voor de toepassing van bloembollen voor tuin- en parkversiering. Zoo zal weder in Bronx Parks te New-York eén uitplanting plaats vinden van tulpeD, evenals in het Golden Gate Park te San Francisco. Beide beplantingen hebben het vorig jaar zeer goed voldaan en om herhaling is van be trokken zijde gevraagd. Om te voldoen aan een daartoe strekkend verzoek zal rondom de Nederlandsche vlaggestok in Batterypark New-York en het Walloon monument aldaar, beide gelegen in het centrum van de stad New-York, een beplanting met bloembollen worden aangebracht. In Duitschland zal is het Sans Soucis-park te Potsdam ea in het park Freienwalde nabij Berlijn een kleine beplanting worden aangebracht, evenals voor bet Belvédère-paleis te Weenen, zulks op initiatief van den Nederlandschen gezant in Oostenrijk. De uitvoering van deze beplan tingen wordt in handen gesteld van den Bond van Bloembollenhandelaren. Deze or ganisatie wordt tevens gemachtigd om namens het bloembollenvak aan ziekenhuizen en scholen in Amerika ongeveer 100.000 tulpenbollen beschikbaar te stellen. Voorts nam het C. B. C. het besluit om te organiseeren de deelname van het bloembollenvak aan de Gentsche Florahen April 1928. Nadere mededeelingen zullen daarover worden gedaan door de Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur, die met de leiding ten deze werd belast Uit het fonds zal ook worden bekostigd de voor den Hilversumschen radio-zender in den a.s. winter te houden radio-voor- drachten, welke door de Algemeene Ver eeniging ten vorige jare zijn ingesteld. Voor het houden van deze radiovoordrachten zal weder de heer J. F. Ch. Dix, te Heemstede, worden uitgenoodigd. Bjj de Commissie voor Onpersoonlijke Reclame is in behandeling het organiseeren van radio-voordrachten met gebruikmaking van buitenlandsche zenders. De commissie wordt gemachtigd om de daarvoor benoodigde uitgaven te doek. Tevens wordt de Commissie uitgenoodigd om voorstellen in te dienen voor een be planting van den tuin van het Rjjksmuseum te Amsterdam en nog eenige andere be plantingen. IJMUIDEN, 10 Sept. VISCHPRIJZEN. 55 K.G. Tarbot per K.G. f 1.75—f 1.40; 24 Griet per kist van 50 K.G. f 55f 11 6527 Tongen per K.G. f2.15f 0.858 Groote Scnol f33f28; 10 Middelschot f31—f27; 28 Zetschol f25—f20.o0; 764 Kleine Schol f.24f2; 19 Schar f 13.50 16, alles per kist van 50 K.G.; 8 Roggen per 20 stuks f 17f5; 75 Vleeten per st. f 1.70f 0.6018 Pieterman en Poontjes fllf4.70; 9 Groote Schelvisch f25 f21, 21 Middel Schelvisch f 15.50f 13; 56 Klcinmiddel Schelvisch fllf9.50; 148 KI. Schelvisch f8.50f3.40, alles per kist van 50 K.G.; 11 Kabeljauw per kist van 125 K.G f42f24; 141 Gullen per kist van 50 K.G. f8.50f3; 8 Lengen per stuk f 0.5834 Wijting per kist van 50 K.G. f5f2.20; 8 Kooivisch per stuk f0.45; 23 Makreel per kist van 50 K.G. 15f 11.50. Er zijn 14 stoomtreilers binnengekomen. In de Haringhaven: de motorlogger KW 149 met 360 kantjes; en de loggers KW 59 met 23S kantjes; KW 9 met 256 en KW 3 met 316 kantjes. DE ALGEMEENE TOESTAND. Polen zorgt voor een surprise De groote mogendheden tegen aanvulling der Lo- carno-verdragen. In üe gistermorgen voortgezette verga dering van den Volkenbond heeft de Bel gische minister Vandervelde een krachtig pleidooi gehouden ten gunste der pogingen tot vermindering van bewapening. De Belgische regeering, aldus Vander velde, deelt volkomen het standpunt van Nederland inzake de beginselen van het protocol van Genève, daar deze beginselen nog altijd niet verwezenlijkt zijn. België zal het Nederlandsch voorstel steunen, en spreker hoopt, dat de vergade ring het voorstel ernstig zal overwegen. Inplaats van afwijzing van het Neder landsch voorstel zullen de 49 hier vertegen woordigde staten er goed aan doen, in een officieele verklaring den aanvalsoorlog een misdaad tegen de menschheid te noemen. De problemen der veiligheid en ontwape ning kunnen nu niet meer terzijde worden geschoven. Formeele besluiten geven niets meer. Men moet thans de beslissing nemen, de ont wapening door te voeren, daar er slechts sprake kan zijn van ontwapening, of toe neming der bewapening. Toeneming der bewapening voert onver biddelijk tot oorlog. De tegenwoordige vergadering van den volkenbond leent zich beter tot oplossing van de veiligheid en ontwapening, dan de vergadering van 1924, daar Duitschland toen nog geen lid was van den Bond. Na Vandervelde voerde de Italiaansche afgevaardigde Cavalgone het woord. Deze spreker wees op de groote beteekenis van sociale maatregelen. Er moet front gemaakt worden tegen zekere, gezin en staat ver woestende stroomingen. De Italiaansche regeering heeft een doel bewuste campagne bevolen, tegen den co caïne- en opium-smokkelhandel. -Spreker gewaagde verder van de voor deden der in Italië ingevoerde vrijgezellen belasting. Politis (Griekenland) verklaarde, dat scheidsgerechten zeer wel zonder het in voeren van sancties zouden kunnen func- tioneeren. Lange (Noorwegen) pleitte voor voortzet ting van den arbeid op het gebied der ont wapening en internationale rechtspraak. Het is niet genoeg, aldus spreker, aan de wereld te zeggen „wacht maarwij moeten den volken toeroepen: „handelt". De middagzilting bracht een verrassingl Immers Sokal diende nu het Poolsche voor stel in, maar.in den vorm, waarin het door de juristen der groote mogendheden was goedgekeurd. Het voorstel heeft thans den volgenden inhoud: „De volkenbondsvergadering zal verklaren, dat iedere aanvalsoorlog is en blijft verbo den, en dat alle vreedzame middelen zullen moeten worden aangewend voor de beslech ting van internationale geschillen. De vol ken bondsvergadering zal voorts ver klaren, dat de leden van den volkenbond 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2