Eiw voor ofwrmemfnoe 68"° JAARGANG ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1927 No. 20703 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cte. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTt Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DOORVAARTWIJDTE OUDE VEST. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de maximum-doorvaartwijdte van de nauwste brug over de Oude Vest, thans bedraagt 0.10 M. A. VAN DE 8ANDE BAKHUVZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 September, 8006 INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR HET OPENBAAR VHRVOLGONDERWUS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis: dat de inschrijving van leerlingen voor het Openbaar Vervolgonderwijs zal plaat3 hebben op Maandag 12 em Dinsdag 13 September e.k.; voor jongens in het gebouw van de Cen trale School voor het 7e leerjaar, ingang Caeciliastraat, das avonds 7—8 uur; voor meisjes in het schoolgebouw san ide Langebrug No. 62, des avonds van 78 uur; dat nadere inlichtingen omtrent het ver volgonderwijs bij de inschrijving door de hoofden der betrokken scholen zuHen worden verstrekt. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 September 1927. HINDERWET. burgemeester en Wethouders van Leiden;' Gezien het verzoek van: a. N. Doeven en G. G. Groenewegen om vergunning tot het oprichten van een on- dergrondsche bewaarplaats voor 6000 Liter benzine met boven grond sche aftapinrich ting in en op de Heerensfraat vóór het per ceel Heerenstraat No. 11, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie M. No. 4369; b. de Continental Petroleum Company Om vergunning tot het oprichten van een pndergrondsche bewaarplaats voor 2000 Liter benzine met aftapinrichting in en op den Morschweg vóór het perceel Morschweg No. 9c, kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie L. No. 710; c. de N.V. P. Clos en Leembruggen, om vergunning tot het uitbreiden van de fa briek van wollen garens in het perceel 3de Binnenvestgracht Nis. 3 en 4, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie B. No. 2929. Gelet op de artt. 6 en 7 der. Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd zijn; alsmede dat op Zaterdag den 24sten September e.k.. des voormiddags te halfelf nren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeente bestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN! Secretaris. Leiden, 10 September 1927. SAMENKOMST MET MILITAIREN IN DE PIETERSKERK. In de Pieterskerk is gisteravond een sa menkomst gehouden met de militairen, in garnizoen alhier. De Legerpredikant, ds. F. G, Petersen, heette de aanwezigen welkom, in het bij zonder de militairen en dankte vooral ook den burgemeester en alle burgerlijke en mi litaire autoriteiten voor hun tegenwoordig heid. SpT. liet psalm 68 10 zingen en ging Toor in het gebed. Daarna speelde het orgel de koraalbewer king van „In Dulci Juhilo" van Joh. Seb. Bach,, waarop ds. Petersen de militairen toesprak en er op wees, dat de militairen vroeger veelal scheel werden aangezien. Spr. vertelde daarvan een frappant staaltje. Hij wekte de militairen op zich zoo te ge dragen, dat niemand zich over hen behoeft te schamen. Hij wees voorts op de historie van het kerkgebouw, en hoe Stadhouder Willem III met een handjevol dapperen de Franschen verdreef. De heer Louis de Ruyter uit Delft liet daarop Sonate 6 van Handel, een vioolsolo, hooren, en daarna werden ,.Heer! mijn hert .is boos en schuldig", „Gij badt op eenen berg alleen", „Als de ziele luistert" en „Mij spreekt de blomme een tale", van Cathe- rina van Rennes, door den heer Ger. Le Cointre, uit Den Haag, gezongen. Andermaal liet het orgel, meesterlijk door den heer Leo Mens bespeeld, zich hoo ren en nu klonk de Pastorale van Jozef Rheinberger door de goed gevulde kerk. Daarop 9prak ds. A. D, Meeter, Ned. Herv. Predikant alhier over „Een goed krijgs knecht", naar het woord van den Apostel Paulus in den brief aan Thimotheus. Weer liet de heer Louis de Ruyter zich hooren en hij vertolkte toen op voortreffe lijke wijze de Romance in G. dur van L. van Beethoven. Nog werd „Aanbidding" van Gésar Franck, met obligate vioolbege leiding gezongen, waarna het orgel Toccata van Th. Dubois speelde. Na de voordracht van Twee Oud-Hol- landsche Melodieën in de bewerking van Röntgen, door den heer de Ruyter en den zang van Het Geuzenvendel op den thuis- marsch, van Fl. van Duyse en Hemelhuis van Emiel Hullebroeck, weTd de bijeen komst door ds. Petersen gesloten. Spr. be dankte de medewerkers en de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid, liet Gezang 96 zingen en sprak het dankgebed uit. HERHALINGSOEFENINGEN. Ontspanning voor de militairen. Het Algemeen Comité voor Ontspanning van Herhalingsplichtigen bij het 4e Reg. Inf. September 1927 organiseerde een groo- ten avond van muziek en voordrachten, te geven in de Stadsgehoorzaal, op Maandag 12 September a.s. te halfacht precies. Mede werking zullen verleenen het Leidsch Mu ziekcorps, dir. de heer Joh. C. Geyp, met een welgekozen zestal orkestnummers, en N.V. Sanders' Gemengd Koor „De Ster", onder leiding van den heer W. J. Mizee. Het comité slaagde er te elfder ure nog in de medewerking te verkrijgen van den heer en mevrouw van Riemsdijk, uit Heerde, die onder meer met hun Veluwsche liedjes zullen komen. De heer Aug. L. Reimeringer, voorzitter van het altf. comité, zal den avond met een korte rede openen. Alleen aan militairen van het garnizoen kan toegang worden verleend. - De Mij. van Tuinbouw en Plantkunde verleent aan herbalmgsplichtige militairen toegang tot tie tentoonstelling voor den halven entreeprijs. Het Alg. Comité zal dus de militairen van het 4e Reg. Inf. en van het 6e Reg. Veld-art. op a.s. Maandag 12 Sept. ont vangen in een prachtig versierde zaal. Voorts organiseerde het Alg. Comité serie-voetbalwedstrijden (ziè nader onder sport), tusschen de 3 bataljons van het 4e R. I., waarvan de eindwedstrijd plaats heeft op 15 September, 's avonds halfzes op het Schuttersveld; muziek uit Leiderdorp zal zich hierbij doen hooren. De prijsuit- deeling heeft dienzelfden Donderdagavond plaats in de concertzaal Union aan de Steenstraat, waar verder voor de militai ren een tooneelvoorstelling wordt gegeven. EEN VERBINDINGSBRUG OVER DE ZLILSINGELGRACHT. Door de voortdurende uitbreiding van het stadsgedeelte achter den Zijlsingel ont staat meer en meer behoefte aan een kor tere verbinding met de binnenstad. Naar wij vernemen wordt er onder de zeer talrijke bewoners een actie voorbereid om het ge meentebestuur op te wekken dit vraagstuk in studie te nemen. De bewoners van den Singel en de achter liggende straten kunnen thans alleen via de Zijlpoortsbrug of de Hoogewoerdsbrug de stad bereiken. Wie in de binnenstad moet zijn, is steeds genoodzaakt een grooten omweg te maken, aldus redeneeren de be woners. Voor hen die in de richting Zijlpoort moeten gaan, komt er nog het groote be zwaar bij, dat de Schrijversbrug door de drukke scheepvaart aldaar, zeer dikwijls wordt opengedraaid, met als gevolg dat men ook nog geruimen tijd moet wachten: De Zijlsingel is een der langste singels en tevens een der weinige, welke geen tus- schenverbinding met de oude stad hebben. Dringend noodig is het daarom dat er ter hoogte van de Trompstraat een verbindings- brug komt, die dit nieuwe en uitgebreide stadsgedeelte een meer directe .verbinding met de binnenstad geeft, zoo schrijft men ons. Met den bouw van een brug, zooals onlangs over den Maresingel is gelegd zou- 1 den ongetwijfeld vele honderden ingezete nen zeer zijn gebaat. Laat daarom het gemeentebestuur aan deze zaak een9 zijn ernstige aandacht wij den, aldus besluit het schrijven. Een dankbaar onderwerp bij de a.s. be handeling der gemeente-begrooting. ACTIE TOT SCHADEVERGOEDING WEGENS ONRECHTMATIGE BENADEELING VAN EEN BAKKERSPATROON. In het laatst van het vorig jaar is zooals men zich wel herinneren zal (het regende ingezonden stukken en men kwam handen te kort om strooibiljetten aan te pakken) een staking, met al zijn gevolgen van pos ten en hinderlijk volgen, uitgebroken bij den bakker J. Poptie aan de Hoogewoerd alhier, met het directe gevolg dat deze zijn bedrijf moest stilleggen, wat. weer tol gevolg had dat zijn faillisement werd aangevraagd en door de Rechtbank uitgesproken. ^TOELOSTe «UUR 5ct" -pen IK IWst irirU5ScH€rJ we L eev>i uiuTjt Knappe* ^)TQ e L EW verh u u r. De curator mr. H. W. J. A. Averbeck, advocaat alhier, meende, dat het optreden van de stakende gezellen en hun organisa tie onrechtmatig was en heeft, na bekomen machtiging van den rechter-commissaris in het faillissement een eisch ingesteld tegen den Algem. Nederl. Bond van Arbeiders in het Bakkers-, Cholocade- en Suikerbewer- kingbedrijf gevestigd te Amsterdam, tot al- geheele vergoeding der schade door hun onrechtmatige Jaad toegebracht aan het be drijf van den gefailleerde. Tevens heeft hij doen dagvaarden de firma Gebrs. G. en J. v. d. Oord, alhier, die hij ten laste legt het gebruik maken van de benarde positie waarin haar collega door de staking verkeerde. Zij zouden n.l. gepoogd hebben door het afgeven van gratis proef- brooden bij de klanten, die Poptie niet kon bedienen, deze over te halen hun brood in het vervolg van de firma v. d. Oord te be trekken. De zaak dient a.s. Dinsdag voor de Haag- sche Rechtbank. DE BIOSCOPEN. Onder vrij groote belangstelling is gis teravond in het City-theater een zeer ver dienstelijk programma, dak zeer ten genoege van het bioscoopbezoekend publiek was, afgedraaid. Wanneer het Wereldnieuws van het doek verdwenen is, wordt eerst een komische film gedraaid, getiteld: ,,'n Malle boel", waarna als 1ste hoofdnummer vertoond wordt „Een warm avontuur", een drama in zes bedrijven, waarin Tom Mix en Helen Chadwick de hoofdrollen op zeer verdien stelijke wijze vervullen. Vooral Tom Mix weet ons met zijn alom bekende Wild- West staaltjes te boeien, zoodat het einde van deze rolprent velen te vroeg komt. Als na de pauze de lichten weer gedoofd worden, wordt als tweede hoofdfilm ver toond: „De geheimzinnige sheriff", even eens een Wild-West-drama in 6 bedrijven, waarin Dustin Farnum de hoofdrol vertolkt. Als inspecteur der geheime politie is hij gezonden om smokkelarijen over de grens tegen te gaan. Na aangesteld te zijn als sheriff over de cowboys weet hij het spoedig me.t „zijn mannetjes" eens te worden. Bill echter, de commandant der cowboys, heeft hem ech ter zijn geheel vertrouwen nog niet gegeven, daar hij ziet, dat Farnum zich veel met Mary Baron de verloofde van Bill ophoudt. Wanneer hij heeft gehoord, dat er weer gesmokkeld zal worden, gaat hij naar de opslagplaats, waar hij al twee zijner cow boys aantreft. Hij deelt hen mede, dat hem ter oore is gekomen, dat er weer een smok- kelpartij zal plaats vinden en wenscht hun hiermede verder van dienst te zijn. Onder- tusschen heeft Bill echter Mary meegeno men en haar ergens verstopt om een gees telijke te halen voor de voltrekking van een huwelijk. Farnum heeft dit gehoord en volgt hem op den voet, waarna men vecht- en schiet partijen te zien krijgt waarbij Bill ten slotte het loodje moet leggen. Hoe het dan verder met hun afloopt ga men zelf eens zien. Het belooft stellig een gezelligen avond. Na maandenlange aankondiging brengt de directie van het Trianon-theater einde lijk „Ben-Hur", de Metro-Goldwyn-film, aan de komst waarvan zulk een geweldige faam is voorafgegaan. En een uitverkocht „huis" heeft gisteravond urenlang in stilte, soms ademlooze bewondering zitten staren naar deze rolprent, die inderdaad over zeer bijzondere kwaliteiten beschikt. Ben- Hur is de jonge prins Juda uit het vorsten huis Hur, ginds in het heilige land van Palestina, waar de Romeinsche legioenen zijn binnengetrokken en het Jodenvolk, waartoe ook prins Juda behoort, wordt vertrapt en gesmaad. Eén der Romeinsche aanvoerders Messala was eens een vriend van den prins, maar hij liep over naar den vijand, kreeg aanzien en macht, en hoont en vernedert nu alles'wat Jood is-, óók Ben- Hur! En wanneer dan bij den grootschen intocht van den Romeinschen landvoogd' Gratus, de Joodsche prins per ongeluk een tegelsteen doet vallen van den muur van zijn woning en de landvoogd getroffen wordt, wijst Messala zijn vroegeren vriend aan als den dader, terwijl ook de moeder en zuster worden weggevoerd. Ben-Hur wordt veroordeelt tot" ""levenslange galei straf en ondergaat de vreeselijkste marte lingen. Hoe overweldigend is het beeld van die onmeedoogenloos opgezweepte slaven, die roeiend de ontzaggelijke Romeinsche zeekasteelen voortbewegen, hoe mensch- onteerend wreed het werk der overheer- schers 1 Ben-Hur komt vrij, krijgt rijkdom en macht, maar ondanks alles blijft bij hem het nimmer verzwakkend ver langen naar moeder en zuster, en naar wraak op Messala. En aan dit laatste wordt voldaan in de meest spannende épisode van dit prachtige verhaal, die der wagenrennen, waaraan behalve Messala ook Ben Hur deelneemt. In woeste hartstocht snellen de ongetemde paarden door de arena, pijlsnel met zich voerend de zegewagens Lang blijft de strijd onbeslist. Dan boet Messala zijn valsche spel met den dood. en toegejuicht door duizenden kijkers wint Ben-Hur den grooten kamp. De wraak is voltrokken! Een eindeloos"zoeken naar de twee ver dwenen vrouwen volgt en als Esther, de jonge Jodin die door den prins tot vrouw is verkozen* haar ten slotte vindt in de vallei van Hinnom, blijkt het vreese- lijkemelaatschl Voor altijd geschei den? Neen, want door heel het land gaan de verhalen van de bovenmenschelijke macht van Jezus, den zóón van Jozef en Maria, en ook aan de vrouwen komen deze ter kennis. Wel wordt de „koning van het volk" gevangen genomen en ter dood veroordeeld, maar de lijdensweg is lang en overal wijkt de toegestroomde menigte voor de melaatschen, die zóó tot hun Koning naderen.... en door zijn zegenende han den worden genezen, waarna Ben-Hur. die heeft ingezien dat Jezus over een andere macht beschikt dan hij meende en noodig had om door wapengeweld het heilige land van de onderdrukkers te bevrijden, zijn stoutmoedige plannen opgeeft en in berus ting het stille geluk met vrouw, moeder en zuster tegemoet gaat, getroost door den her derlijken zegen1 Ziedaar in vogelvlucht den inhoud dezer film, waarin Ramon Novarro op schitte rende wijze de hoofdrol vervult; een film, die uitmunt door een prachtige enscenee- ring en een welverzorgde regie, door ener- veerende spanning en een passende muzi kale illustratie. Kortom, zonder overdrijving een kunstwerk op filmgebied, dat waard is gezien te worden! In het Casino-theater wordt een week- revue vertoond, die verschillende interes sante beelden brengt van actueele gebeur tenissen. Als eerste hoofdfilm wordt daarna ver toond, een dramatische, sensationeele en moderne film in vijf acten „De Tango Ca valier". In deze film. die men met genoe gen zal zien, vertolkt George Lark-in zeer verdienstelijk de moeilijke hoofdrol. Na de pauze draait „Blinkie", met Betty Balfour in de hoofdrol. „Blinkie" is een dolleuke film, waarbij men werkelijk onbe daarlijk moet lachen.... zeven acten lang. BINNENLAND. Vergadering ran het Centraal Bloembol len-Comité. (Land- en Tuinbouw, le blad). De wethondersverkiezingen te Amsterdam (Binnenland, le blad). Weer een doodelijk ongelnk op een onbe- waakten overweg. (Gemengd, 2e blad). BUITENLAND. Polen dient toch de door de groote mo gendheden gewijzigde motie hij de Volken bondsvergadering in. (Buitenland, le blad). Redevoeringen van Vandervelde en Stre- semann. (Buitenland, le blad). Lord Thomson van Cardington over de slaagkansen der Oceaanvlnchten. (BuitenU Gemengd, 2e blad). Vooral dank zij Betty Balfour, de grappige Engelsche actrice, die als Squibs indertijd naam maakte. Zij valt in deze film niet tegen. Een goed programma, met afwisselend sensatie en gezonde humor. Het programma m het Lnxer-theater opent op de gebruikelijke wijze met het wereldnieuws, dat o.m. interessante kijkjes uit de vliegwereld in beeld brengt. Daarna wordt aanstonds begonnen met de vertoo ning van de eerste hoofdfilm, getiteld „Levenswonden", de droevige ervaringen van een jonge vtouw, die, door haar man verlaten, voor de taak staat zelf in haar onderhoud te voorzien. Dat haar levens* weg niet over rozen voert, leert het vervolg van deze film, die de toeschouwers ont roert door goed spel van de actrice Ellen Richter. Op het tooneel laten de twee Braamzons zien, welke goocheltoeren men kan uit halen met een gewonen hoepel. Hun aar dige toeren vonden bij het publiek een dankbaar onthaal. Na de pauze draait als tweede hoofd nummer „De zwarte pierrot", een span nend verhaal van een Mexicaansche jonge ling, voorgesteld door Harry Piel, die op avonturen belust, de wijde wereld intrekt. Hoe het den driesten jongeman vergaat, in welke moeilijkheden hij verzeild raakt en hoe hij zich daaruit weet te redden, ver- zuime men niet in de komende dagen te gaan zien. Prof. dr. W. Storm van Leeuwen zal ter gelegenheid van de opening van een in richting tot onderzoek van tuberculose in het Opperdorfer-ziekenhuis te Hamburg een voordracht houden over de resultaten van zijn onderzoek betreffende asthma en tuber culose. De heer Crantzen, leeraar M. O. te Breda is benoemd tot leeraar in de Fransche taal aan de R.K. H. B. S. Gaarne vestigen wij nog eens de bijzondere aandacht op de feestelijke her denking hedenavond van het 142-jarig be staan van het Genootschap „Matlhesis Scientiarum Genitrix" van de vereeniging van oud-leerlingen van dit Genootschap. Deze avonden zijn altijd goed. Ditmaal ziet het programma er al bijzonder verzorgd uit. Ieder zal dit gaarne gelooven als wij zeggen dat Jean Lous Pisuisse en zijn ge zelschap voor een groot deel den avond zal vullen terwijl een bal met Jazz-band den avond zal besluiten. Gisteravond omstreeks zes uur heeft op- den Haagweg ter hoogte van den hout handel der firma Noordman een ernstige botsing plaats gehad tusschen een auto, komende uit de richting Den Haag, en be stuurd door den heer G. v. d. B. uit Wierden en een, komende uit de richting Leiden, waarin de heer J. van L. achter het stuur rad zat. Van laatstgenoemd voertuig wor den de wielen totaal afgereden, terwijl ook overigens de schade aanzienlijk was. De heer v. d. B. bekende de schuld van het ongeval te zijn'en verklaarde zich be reid de schade te vergoeden. De politie maakte proces-verbaal tegen hem op. Naar wij vernemen heeft het dreggen en duiken in den Leidsohen Vliet gisteren naar het geldkistje geenerlei resultaat opge leverd, zoodat de politie hierin aanleiding heeft gevonden om aan te nemen, dat het verhaal van den jongeman, dat hij het kistje in het water zou hebben geworpen, een verzinsel is geweest. Ten nadeele van de firma W. alhier zijn 375 sigaren ontvreemd.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1