Humor uit het Buitenland. Modapraatjes van een Parisienne. DE FONDSENMARKT. ..De moeilijkheid met Piet ie, dat ie altijd en eeuwi, het woord wü hebben.' „Daar zeg je wat I Ik word heesch alleen van het luis- :eren naar hem." Bezoeker van =-ci» oi^eiegen hotel„Wat lijn uw voor waarden voor een week 1" Directeur,.Wel eh, dat weet ik eigenlijk niet" Bezoeker„Wat, weet n uw eigen prijzen niet 1" Drrecteui,.Ja ziet u, er ie hier nog nooit iemand een week gebleven." (Passing Show). Politie-agent,.U reed 70 K.M. per uur, meneer." Bestuurder (fluisterend)„Maak er 90 van, ik probeei hem het ding te verkoopen." (Punchy De auto heeli P'"1-* als bl) eens wat paarde verstand kreeg Moeder„Het ie mijn ervaring, Winem. dat militairen ?n geestelijken den meesten indruk op vrouwen maken." Willem ^ln dat geval zal ik leger predikant worden, moeder.n (Humorist). De phoiograaf^Nu b'efsfe, niet zoo bezorgd kijken I" (Judge). daaraan in ieder geval zal onderwerpen, revisie worden verzocht. Maar daarvoor is noodig, dat een feit van zoodanigen aard ontdekt werd, dat het van beslissenden in vloed op de uitspraak had kunnen zijn. Alle geschillen, die verder ontstaan over de uitlegging of ten uitvoerlegging der beslis sing, worden door het scheidsgerecht opge lost Aan zijn beslissingen legt het scheids gerecht ten grondslag: de tusschen de par tijen geldende overeenkomsten van alge- meenen of bijzonderen aard en de daaruit voortspruitende rechtsregelen; het interna tionaal gewoonterecht als uiting van een algemeen als recht geldende praktijk; de algemeene door de beschaafde staten er kende rechtsbeginselen; de resultaten van beproefde wetenschap en rechtspraak als hulpmiddel voot het vaststellen der rechts normen. Met toestemming van beide par tijen kan het scheidsgerecht in plaats van naar rechtsbeginselen ook naar billijkheid zijn uitspraak doen. Zooals we reeds opmerkten, van zeer groot belang is dit verdrag niet. In den langen keten van verdragen heeft het.echter zijn plaats. Daarom meenden we goed te doen het bij wijze van voorbeeld te be spreken. (Nadruk verboden). Begin September. De Parisienne heeft nooit veel kleeren te gelijk en wat zij op een oogenblik bezit, past bijna steeds bij elkaar, zoodat zij het hoedje van de eene combinatie ook bij een andere mantel kan dragen en omgekeerd. Zoo'n ensemble is soms op zichzelf al heel uitge breid, om voor vele gelegenheden en tempe raturen te kunnen dienen, en bestaat dik wijls uit 4 stukken, de zoogenaamde „quatre pièces". Dat zijn dan: een jurkje van bijv. crêpe de Chine met een vest zonder mouwen en een mantel van zwaardere wollen stof met bontkraag; of de rok en de 3/4 lange mantel zijn van dezelfde stof, bijv. kasha- bure en het vest zonder mouwen en de sweater mèt mouwen, zijn beide van fijne jersey in iels lichtere toon. som9 met een band van de zware, donkerder stof afgezet. De bontkraag is dan weer in de tint van sweater en jersey, bijv. lichtgrijs op donker grijs of lichtgrijs bij de nieuw ros-bruine tint. In Biarritz worden deze ensembles al veel gedragen: 't jurkje om te dansen, aan 't dejeuner, op een middag concert, etc een kort jasje of vest er bij voor koelere uren en voor de auto de groote mantel met bont over alles heen en 't kleine vilthoedje, dat ook bij elk onderdeel past en de kleur beeft van één van de détails. Om de „quatre pièces" prettig te dragen, is volstrekt geen Biarritz-omgeving noodig en de meest practische huiselijke vrouwtjes kunnen er pleizier van hebben; zoo bijv. van een beige combinatie: geplisseerd rokje, met fijne stolpplooitjes, waarop een gebreide jumper van hemelsblauwe wol met korte mouwtjes, daarbij een jasje met twee zak ken, gesloten met een stuk of vijf knoopen vóór onderaan, die een lange puntopening laten, waar de blauwe jumper een vroolijke note geeft. De mantel volgt dezelfde lijnen als het vest-jasje, heeft op dezelfde plaats twee zakken onder een patte en een groote chólekraag en manchetten van echte of na- maak-vos. Deze mantel heeft een ceintuurtje rondom, zooals veel mantels dit najaar zul len hebben. Deze ensembles-4-pièces moeten vooral rustig worden gehouden en er moet niet meer dan één andere kleur ter opfleu ring worden gebruikt, bijv. rood bij beige grijs, of een „golf", d. i. een vestje met mou wen van gele fijne wol gebreid, bij rood bruine homespun-achtige stof; kraag van rossige (natuurkleur) vos. De rokjes van deze ensembles, vooral wanneer ze van de dikke stof van de man tel zijn, hebben het klokmodel, dat ruimte geeft zonder dikte op de heupen te maken. Ook is soms de voorbaan alleen klokvormig en de achterbaan recht. Deze snit geeft hèt rqode-model voor dezen winter. Zoo'n rokje i9 meestal aan een plat stuk gezet, zooals ook de meeste rokken met plooien. Die plooien zijn ook weer alleen van voren, meest drie in 't geheel. Aan dunnere toiletjes wordt de ruimte voor weer op andere manieren gevormd: door één puntige „klink" midden-voor of meerdere in de voorbaan; of gerimpelde ruimte of volants. Mantels worden vóór in klokvorm geknipt als de rokjes en kruisen dan gemakkelijk vóór over elkaar, hebben dan ock meestal géén knoopen, maar wor den met de linkerhand vastgehouden. Verdere nieuwtjes zijn, dat we meer en meer lange mouwen zullen dragen, ook aan de „petites-robes du soir", die jurkjes, die wc dragen op kleine diners, in den schouwburg, behalve op de allermooiste plaatsen in de groote opera, waar voor de heeren rok is voorgeschreven en de dame9 dus haar aller grootste gala-toiletten met groot décolleté dragen. De behoefte de kleuren van ons toilet te doen harmonieeren, heeft de mode geïnspi reerd onze byoux' en bloemen in dezelfde tint te kiezen, bijv. bloedkoraal met een roode roos, rose koraal met een rose bloem, bij ivoor of paarlen een wit „corsage". Veel zwarte mantels met lichtgrijs bont op zwarte jurkjes. Veel tunieken dezen winter. De empire-lijn wordt door banden, nerven etc. aangegeven op veel japonnen en man tels. De stoffen zullen volgens schuine lij nen worden geknipt en met schuine naden genaaid. Omdat de kleur van het eenvoudige avondjurkje veelal zwart is, dragen we daarbij zwartsatijnen schoentjes, meest sandale-model met een mooie kroon of gespje. Bij de gekleede avondtoiletten laten we schoentjes in de tint van het toilet ma ken van crêpe de Chine, dus niet meer van brocaat of satijn, 't Model is dan het aller eenvoudigste, n.l. „escarpin", „décolleté" of „pump", wat allemaal hetzelfde is. Hooge rechle hakken. Overdag dragen we nog steeds combinaties van effen- en reptielen- leer, maar nieuwer dan slangenhuid, dat zooveel nagemaakt wordt, is nu krokodil, samen gebruikt met bruin box-calf. Verder combinaties van grijze suède met zwart lak, of roestbruin lak met hagedis voor 's mid dags. De heel geraffineerde vrouw laat haar tasch en haar schoenen uit hetzelfde vel snijden; de eenvoudige vrouw met smaak zorgt, dat de tinten niet vloeken, zelfs har- moniëeren. COLINE. Het bericht, dat de schatkist der Ver- eenigde Stalen nieuwe leeningen tegen zeer lage rente zal uitgeven, n.l. $250 millioen 3 pet. certificaten, met een looptijd van een half jaar en eenzelfde bedrag 3 1/2 pet. notes met een looptijd van 6 jaar, mede be stemd voor conversie van de „Second Li berty" 4 1/2 pet. obligaties, maakte een gun- sligen indruk op de New-Yorksche beurs. Algemeen ziet men er een aanwijzing in, dat de ruimte op de geldmarkt zal blijven aanhouden. De onregelmatige stemming van de voor afgaande week, maakte dan ook plaats voor een krachtig herstel, waarbij de gemiddelde koers der industrieele fondsen tot een nieuw record steeg. De vraag naar staal is eenigszin9 ver beterd, terwijl de bedrijvigheid in de staal industrie ook iets is toegenomen. De wagon ladingen waren echter 17.000 geringer in aantal dan in de voorafgaande week en de netto-inkomsten van 73 spoorwegen bleven 28 pet. beneden de netto-inkomsten in de zelfde maand van het vorige jaar. De ge middelde dagelijksche productie van ruwe petroleum daalde 11.000 barrela De nieuwe uitgegeven obligaties beliepen in deze week 110 millioen. In het alge meen was de stemming op de obligatie- markt flauw ten gevolge van de groote aan- koopen van Fransche staatsfondsen, waarbij geruchten van een nieuwe leening op lan gen termijn een stimulans vormden. De aankondiging der nieuwe conversie- leening, die een volkomen verrassing was voor de City, is gunstig ontvangen. De emis sie der schatkistbiljetten op korten termijn voorziet in een werkelijke behoefte van de geldmarkt en de aanbieding van een ver dere tranche der 3 1/2 pet. conversieleening wordt voordeelig voor beleggers geacht. De koers van uitgifte zal eerst Vrijdag be kend worden gemaakl, doch kan niet ver van den marktprijs liggen, die 751/8 pet. is. De schatkist zal in den loop der komende twaalf maanden circa 450.000 000 verval lende schulden, in hoofdzaak op korten ter mijn, moeten aflossen, en het vindt alge meen goedkeuring, dat de regeering een aanvang met de conversie maakt, voordat de binnenlandsch-poliiieke aangelegenhe den het parlement en de publieke opinie zul len bezig houden. De emissie van de 4 1/2 pet. schatkistbil jetten. uiterlijk aflosbaar in 1934 tegen een minimumkoers van 99.6 0, moet voorzien in de aflossing van het saldo der 6 pet. en 4 pet. Nationaal War Bonds, vervallende 1 October a s,, tot een bedrag van tusschen de 60,000 000 en 70.000.000 pond sterling. De 31/2 pet. leening wordt aangeboden aan houders van de 3 1/2 pet. War Loan en van de tweede serie der 5 pet. en 4 pet. Na tional War Bonds, vervallende resp. 1 Maart en 1 April a.s., tot een totaalbedrag van circa 200.000.000, 2 Sept. 9 Sept Londen 12 13 1/16 12.131/18 Berlijn 59.37 1/2 59.361/2 Parijs 9.781/4 9.781/1 Brussel (Belga's) 34.741/2 34.74 New-York 2.49 5/8 2 49 9/16 In den jongslen weekstaat van de Neder- landsche Bank komt de huidige positie van de geldmarkt duidelijk tot uitdrukking. Hoe wel men op hel oogenblik nog niet van geldschaarschte kan spreken, valt toch niet te ontkennen, dat er een stijging van den geldkoers valt op ie merken met het ge volg. dat ook het particulier disconto is op- gplnopen tot boven het bankdisconto. Dat is in zooverre opmerkelijk, omdat zich toch den laalsten tijd eerder een tekort aan be leggingsmateriaal op korten termijn deed gevoelen doordat er betrekkelijk weinig schatbislpapier in omloop is. Daardoor stonden aan de discontomarki sedert eenigen tijd vrij ruime middelen ter beschikking Het schijnt, dat over het algemeen aan de markt eenig kapitaal wordt onttrokken voor belegging op de obligatie-markt en wel in de leeningen 1923 A en B. Immers sedert de aflossing en gedeeltelijke conver sie dezer leeningen in het begin van het volgend jaar vrijwel als vastslaand kan worden beschouwd, worden de betreffende obligaties gaarne genomen als belegging op korten termijn. Ook het Rijk toonde meer behoefte aan geld en gedeeltelijk in verband met de cou- ponbelalingen per 1 September en uit dieu hoofde verdween het reeds sterk ingekrom pen rekening-courant saldo van de schat kist bij de bank geheel en werd aan den anderen kant een renteloos voorschot opge nomen van f 13.8 mill., dat van de bank werd gevorderd. Er werd evenwel geen schatkistpapier door het Rijk direct bij de bank ondergebracht. In de positie van dé bank ten opzichte van het buitenland is geen verandering van beteekenis ingetreden, terwijl ook de portefeuille van buitenlandsche wissels en de diverse rekeningen geen belangrijke ver schillen te zien geven. Nog steeds wordt de technische positie van onze markt beheerscht door de alge meene geldsituatie. Hoewel het publiek zich den laatsten tijd-bij voorkeur niet be geeft in ondoordachte speculaties, valt toch een zekere neiging om iets te ondernemen niet te miskennen, zoodra men voor som mige speciale waarden aanwijzingen meent te hebben, die een koersbeweging recht vaardigen. Ook treedt de beroepshandel in die ge vallen weer tamelijk actief op en over het algemeen kan men wel zeggen, dat het einde van het vacantie-seizoen op de beurs wel eenigszins merkbaar is. Zooals te verwachten was, is betrekke lijk spoedig na den ultimo een verruiming ingetreden en hoewel prolongatie vandaag ook 4 pCt. noteerde (na 3 3/4 pCt) is de markt in wezen toch ruim. Intusschen behoudt de markt een kalm voorkomen en hoewel zij hier en daar van eenige vermoeidheid blijk gaf, bleef de stemming toch meerendeels aan den vasten kant, waarbij enkele speciale fondsen koop lust bleven trekken. In de eerste plaat3 ontwikkelde zich voor sommige scheepvaartaandeelen eenige vraag met name voor Indische lijnen, ter wijl daarentegen de meeste andere soorten, in deze afdeeling, tamelijk zwaar in de markt lagen, nadat zooals bekend eenige dagen lang een vrij gunstige stemming had"" bestaan. Op de fondsenmark viel in de eerste plaats voor suikeraandeelen een zeer vaste stemming waar te nemen, waarbij H. V. A. en Nisu op den voorgrond traden. H. V. A. konden belangrijk monteeren, evenals Vorstenlanden zulks in verband met het bericht, dat de Visp biedingen A f 16 50 op superieur geweigerd heeft. Ook voor aandeelen Koloniale Bank, Javasche Cultuur, Nisu, enz. bestond goede belang stelling bij opgaande prijzen. Aandeelen Ned. Ind. Handelsbank waren eveneens vast gestemd. Behalve voor Suikeraandeelen, bestond er eveneens een zeer vaste stemming voor Scheepvaartaandeelen, die ook alle min of meer in prijs konden verbeteren. Zelfs aan deelen Nievelt hielden zich zeer goed op prijs, hoewel in deze aandeelen een tame lijk groote verkooporder werd uitgevoerd. Wat Rubber-aandeeien betreft, ook deze waren vrij gunstig gedisponeerd, althans voor aandeelen Amsterdam. Van de overige soorten begonnen enkele iets lager, zooals o.a. Hessa's, die 5 pCt. lager aanvingen, doch geleidelijk werd ook hier de tendenz beer en het slot was niet onvast. Wat de tabaksaandeelen betreft, voor deze fondsen besfond een tamelijk vaste stemming, waarbij vooral Deli-Bat. en Deli Mij. eenige procenten konden opkomen. De handel bleef echter kalm. Minder gunstig gestemd was de Thee- afdeeling, alwaar eenig aanbod bleek te be staan. Wel vingen enkele soorten, als o.a. Melangbongs en ook Insulinde Cultuur aan, doch weldra deed aanbod de prijzen terug- loopen en het slot was vrij flauw. Aan deelen Preanger Regentschappen iets hooger. Van de oliewaarden bestond voor Ko ninklijke een gunstige stemming en dit fonds kon eenige procenten verbeteren. De per 1 September aangekondigde op zegging van de prijzenovereenkomst tus schen de Koninklijke Shell en de Standard Oil in Perziê zal, volgens berichten uit Te heran, voor onbepaalden tijd worden opge schorst Hel heet. dat aanwijzingen dien aangaande uit Londen zijn gekomen. Deze opschorsing van de opzegging is van zeer groote beteekenis. Zij bewijst, dat een over eenkomst tusschen de beide concerns met het Russische Nafta-Syndicaat geenszins tot de onmogelijkheden behoort. In belang hebbende Perzische kringen verluidt, dat de intrekking der opzegging heeft plaats gehad, aangezien overeenstemming is ver kregen tusschen de Koninklijke Shell en de Standard Oil, in dier voege dat de Ko- ninklijke-Shell niet blijft staan op den eisch. dat de Slandard Oil zijn relaties met het Nafta-syndicaat verbreekt. Anderzijds zou de Standard Oil zich bereid hebben verklaard, de helft van de van het Nafta- Syndicaat te betrekken hoeveelheden petro leum vrij te geven. Binnenlandsche industriefondsen ook vast van toon. Jurgens o.a, waren zeer vast, terwijl ook de aandeelen Heemal hun rijzende beweging verder voortzetten. Van Kunszijde-aandeelen waren Enka's beter. Ook Zweedsche Lucifers weer hooger. Op de Amerikaansche afdeeling lagen aandeelen Wabash vast in de markt. 2 Sept. 9 Sept. 6 pCt. Nederland 1922 105^ 105H 5 pCt Ned-rland 1918 102 101 4'/» pCt Norland 1916 100»-g ltOSa 47» pCt Oost-lndie 1926a/b 98^ 98jtf AmstPrdamsche Bank Kolonialp Bank Cert Ned. Handel-Mij. 183V-2 Holl. Kunstzijde Ned Kunstzijde 3487-8 37J Maekubee Iqi»/ Jurgens gew aand. 183^ 197 Philips Glopilampen 477 472 Rediang Lebong Singkep Tin 479% 478 Gecoiisolidperdp Petroleum 215 210 Kon Petroleum 3417£ 356 \mstprdam Rubber 30-% 300 Hessa Rubber 459J^ 450 Holland-Amprika-Lijn 88 89 Npdprl Spheepvnarl Unie 190 Stoomv -Mij. „Nederland 191 195J-4 Cultuur-Mij. Vorstenlanden 1898^ 190% Handplsver. Am«fprdam 811 801 Arendsburg Tabak Mij. ^80 674 Deli Mij. 476H 484 Senembah Tabaks-Mij. Cert. Union Pacific 189K^ 192% Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN. Breestraat 154, Firma A. HILLEN. Stationsweg. J. J. RIJSBERGEN. Sigarenhandel Heerenstraat 2, Fa.A. SOMERWIL Azn Hoogew. 24 Firma A. T- H. WITTENBURG Haarlemmerstraat 2. A. M. VAN ZWTCHT, Kiosk Prinsessekade. en bij JC IIOGERVORST Haarl.str. 128 en des Znterd^crc; hij A. H v. d. VOOREN. H. Riindiik 74. 3-3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 11