68*" JAARGANG VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1927 No. 20702 BERICHT. „WIE IS EDMUND GRAY?", OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRyS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bi] regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreckt. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalenBewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Lelden per 3 maanden ƒ2.35, per week. ƒ0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.36 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. I Morgen wordt In ons Blad een ianvang gemaakt met een nieuw; boeiend feuilleton, getiteld een geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van Walter Besant door mej. E. HoogewerL DE DIRECTIE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den, brengen ter algemeen© kennis, dat door hen vergunning is verleend aana. J. van Leeuwen en rechtverkrijgenden tot Jbtet oprichten van een ondietrgrondsohe be waarplaats voor 6000 Liter benzine met bovengrondsche aftapinrichting vóór het perceel Heerenstraat Nis 35, kadastraal bekend Geomeente Leiden, Sectie M. 3970; b J. Jansen en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een inrichting voor het be werken van vleesch in het perceel Morsch- straat No. 44, kadastraal bekend Go- meen te Leiden, Sectie B. No. 2754. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 Sept. 1927. 7934 UITSLAANDE BRAND. In de Hoefstraat* Omstreeks halfvijf gistermiddag werd de brandweer gewaarschuwd om uit te rukken naar perceel Hoefstraat 13, waar een uit- élaande brand woedde. De brandweer was spoedig op ds Jan van Houtkade aanwezig en tastte het vuur, welks haard gelegen was in de voorzijde van het huis, in een uitdragerswinkel van den heer Blazer, met eenige slangen, zoo wel van de zijde Jan van Houtkade als Hoefstraat, aan. In een oogwenk had de brand, die vol- gels verklaringen van mej. Blazer was ont staan door het vlamvatten van goed, na dat de bewoonster even te Voren met een kaarsje iets in den winkel had gezocht, zich sterk uitgebreid en dichte rookwolken en fel oplaaiende vlammen vulden het kleine huisje en de smalle straat waarin het huis ptaat. Het vuur had aan de !n den winkel voorradige goederen een beste prooi en nog voor de brandweer water gaf, was de win kel schoon leeggebrand. Toen de brand werd ontdekt hebben de bewoners nog met eenige moeite een kindje .van vijftien maanden van de op de eerste verdieping wonende mej. Stuart moeten redden. Het kindje lag te slapen en werd door de moeder aan de achterzijde van het hui9 uit het raam getild en aan de buren overgegeven. De heer Stuart, een kleerma ker, die op zolder zat te werken, moest eveneens ijlings vluchten, met achterlating van zijn werk en het bewerkte en nog te bewerken goed. De brand woedde, dank zij het krachtig optreden van de brandweer, korten tijd, doch hij had niettemin groote verwoestingen aangericht. Zelfs van de perceelen aan de overzijde waren de ruiten gesprongen en de verf bladerde van het hout af. Omstreeks zes uur rukte de brandweer, die eerst onder leiding van den heer D. van Lith, later onder die van den heer P. J. Verhoog had gewerkt, in. Zoowel de heer Blazer die uitstedig was als de heer Stuart waren verzekerd. DE HERHALINGSOEFENINGEN. Het was een voor dezen tijd ongewone drukte jn het Militair Tehuis aan den Morschweg gisteravond. Deze vond niet alleen haar oorzaak in het groot aantal herhalingsplichtigen, dat dezer dagen in onze Sleutelstad vertoeft, maar daarnevens ook in het feit dat een speciale welkomstavond was georganiseerd. Vader Joosten had het al bijzonder druk om al zijn oud-bezoekers weer de hand te drukken. Het was ruim acht uur toen de voorzitter van het Tehuisbestuur, de heer A. Mulder het samenzijn opende met hei laten zingen van Ps. 68: 10 en gebed om daarna een kort welkomstwoord te spreken en vervolgens den kap.-adj. G. Kuijper als vertegenwoor diger van het Chr. Mil. Verbond het woord te geven. Allereerst stelde spr. vast dat het goed is dat de manschappen hun officieren ook eens ergens anders ontmoeten als op het exercitieveld. Temeer geldt zulks in een sfeer zooals hier, zooals spr. uitvberig betoogde. Een hartelijk applaus toonde de volle in stemming met dit geestdriftige woord, het geen de voorzitter nader onderstreepte. Nadat nog twee coupletten van het „Wil helmus" waren gezongen, was het officieels gedeelte afgeloopen en werd de avond ver der doorgebracht in gezellig samenzijn, ter wijl de gebroeders Eikerbout voor de noodige muzikale afwisseling zorg droegen. Stellig kan deze eerste avond als boven verwach ting geslaagd beschouwd worden. lokaal rijkstelefoonnet leiden. Opgaéf van nieuwe aansluitingen in de maand Augustus 1927: No. 2364: F. W. Achilles, aannemer, bouwwerk Paul Krugerstraat. No. 2341N. V. Arnold Manufacturen Company, Rijn- en Schiekade 24. No. 2336: M. Brinks, Turfmarkt 11. No. 2378: F. J. Cornelissen, heeren- en dameskapper, toilet-artikelenhandel, Bree- straat 148. No. 2369: W. Draayer, Z.-W.-Singel 16. No. 2379: A. J. D. Duynstee, L. Straat weg 15. No. 2374: Gein. Leiderdorp, Gem.-opzich- ter eoiT. arbeidsbemiddeling en "beambte waterleiding, Dorpstraat 101 Leiderdorp. No. 2368: Gebr. Dullaart, glasslijperij, glasverzekering, Langegracht 33. No. 2384: R. Hilbrands, Emmalaan 46, Oegstgeest. No. 2373: K. Kooyman, arts., Koninginne- laan 5, Oegstgeest. No. 2376: N.V. Reuter en Praams, aan bouw St. Elizabethziekenhuis, Hooigracht 15/17. No. 2380: Zr. B. CosterRoos, rusthuis „Zonneweelde", Rijnsburgerweg 171. No. 2358: M. Spreij, PapengTacht 261. No. 2363, G. Taverne, metselaar en aan nemer, N. Beestenmarkt 4. No. 2375: Trianon-theater, dir. J. Diks, Breestraat 31. No. 2377: Vereeniging van Vrouwelijke Studenten, Steenschuur 21. No. 2352: Mevr. M. Zurlohv. d Kroft, Breestraat 130. „de zijl". Door dé zwemvereeniging ,,De Zijl" is het diploma van geoefend gekleed zwem mer (ster) uitgereikt aan de dames L. Le- febe«r, W. C. Stammers, W. L. Bkmsjaar, M. C. Brokaar, C. v. d Mark, J. D. Kui per, M. Kraaijenbriak en W. v. d. Mark; en aan de heeren Fr. v. Velzen, A. v. d. Reij- den, K. Stikkelorum, H. C. Kosto, J. G. v. Wingerden, H. Stol, J. Sieval, C. Oost- woud er, J. P. Zweistra, L. Ouwe-rkerk, W. Geeve, C. -Pont, J. H. de Heide, S. Brou wer, G. v. Ruiten, J. [Wolters en A. Sieval. Hedenmorgen 5s professor P. C. Flu, hoogleeraar in de tropische geneeskunde, alhier, tot het maken van een studiereis naar Suriname vertrokken. Tegen het einde van de maand Februari van het komende jaar zal de hoogleeraar weer in ons land terugkomen. Sedert eenige dagen wordt reeds in de Vliet gedregd, omdat vermoed wordt dat het in den nacht van Zaterdag op Zondag ten nadeele van den heer Van deT R. gestolen geldkistje met een inhoud van f 2650 aldaar in het water zou zijn gewoTpen. Tot dusverre had het dreggen geen resultaat. Thans heeft de politie een duiker ge- engageerd, die hedenmorgen is aangekomen om te onderzoeken of de ontvreemdde en daarna verdonkermaande schat ook op den bodem van den Leidsche Vliet is te vipden. Dat aan kijkers niet ontbreekt, behoeft nauwelijks gezegd. Gisteravond, circa halfnegen, kwam de 49-jarige M. v. d. L., huisvrouw van J. N., wonende in het Koolhof alhier op straat dicht bij haar woning te vallen, vermoede lijk, doordat zij over iets dat op de straat lag, struikelde, met het gevolg dat zij niet weder kon opstaan. Door voorbijgangers opgenomen is zij naar haar woning ver voerd, terwijl tegelijk de „EeTste Hulp dienst" werd ontboden. De geneesheer con stateerde ernstige kneuzingen van een arm. Zij kon echter in haar huis worden verbon den en met rust zal de arm vermoedelijk wel weder in orde komen. In den afgeloopen nacht werd door de politie een gebruikt heerenrijwiel op straat onbeheerd aangetroffen. Het is gedeponeerd op het pólitiebureel en belanghebbenden kunnen daar inlichtingen er over bekomen. Door de politie is aangehouden W. F. T., uit Leiden, veroordeeld tot 14 dagen ge vangenisstraf. Hij is ter beschikking van de Justitie te VGravenhage gesteld waar hij de gevangenisstraf zal moeten ondergaan. HERZIENING VEILIGHEIDSWET. Uitbreiding van werkingssfeer. Naar wg vernemen, aldus de „Msb." wordt ttans aan het departement van Arbeid ge werkt aan een herziening van de Veilig heidswet van 20 Juli 1895 (Stbl. 137), houdende bepalingen tot beveiliging bij het verblijven in fabrieken en werkplaatsen. Deze herziening heeft hoofdzakelijk ten doel de werkingssfeer der wet uit te breiden, waardoor zij zich niet meer uitsluitend zal beperken tot fabrieken en werkplaatsen. Het ligt in de bedoeling de Veiligheidswet on geveer een gelijk terrein te doen bestrijken als de Arbeidswet, wanneer deze in vollen omvang in werldng is getreden. Het herzieningsontwerp van de Veilig heidswet is reeds in zoodanigen staat van voorbereiding, dat het spoedig het Departe ment van Arbeid zal kunnen verlaten. HET GOEDERENVERVOER bij DE SPOORWEGEN. Verlaging van het staangeld. Naar wordt medegedeeld zijn dezer dagen de kosten, welke door de Nederlandsche Spoorwegen in rekening worden gebracht, wanneer de afzenders of geadresseerden de goederenwagens niet binnen de voorgeschre ven termijnen hebben geladen of gelost, het z g.n. staangeld, wederom en thans met niet minder dan 50 pet. verlaagd. Voortaan be draagt dit, indien de laad- of lostermijnen met hoogstens 24 uur worden overschreden, f 0.10 per uur en per wagen, met een mini mum van f 1. Worden die termijnen met meer dan 24 uur overschreden, dan is, be halve de vergoeding voor de eersle 24 uur a f 0.10 per uur, bovendien verschuldigd f 0.20 voor elk verder uur. DE NIEUWE SCHIPPERSWET-COMMISSIE In verband met het groote belang, dat het Noord zeevisschersbedrijf bij eventueele wij ziging van de Schipperswet heeft, heeft de Reedersvereenicing vonr de Nederiandsche haringvisscherij den minister van Water staat verzocht, in genoemde commissie ook een reeder of schipper te benoemen, die geacht kan worden volkomen op de hoogte te zijn van den huidigen toestand en de techniek van het Noordzeevisscherijbedrijf. PRINCE DE LIGNE GEEN GEZANT TE DEN HAAG. De geruchten, dat Prince de Ligne, als Belgisch gezant bij ons Hof geaccrediteerd zou blijven., zijn onjuist. In den loop van deze maand wordt hij hier te lande ver wacht, om door H. M. de Koningin in ai- scheidsaudiëntie te worden ontvangen. Naar wij verncme^ aldus de „Tel." zal hij op 7 October naar'Amerika vertrekken, tot het aanvaarden van zijn nieuwen post te Washington, waar hij zijn land als am bassadeur zal vertegenwoordigen. H. COLIJN. Naar de „N. R. Crt." verneemt zal de Volkenbondsraad weldra onzen, lhndgenoot H. Colijn benoemen, tot voorzitter van de Volkeniondsconierentie voor afschaffing van in- en uitvoerverboden en in- en uitvoerbe- perkingen, die op 17 October te Genève zal worden geopend. NEDERLANDSCHE SLAGERSBOND. De jaarvergadering te Leeuwarden, De vergadering van den Nederlandschen Slagershond )9 Woensdag te Leeuwarden begonnen. Dinsdagavond zijn de afgevaar digden, na een ontvangst vanwege den Frieschen Slagershond, ten stadhuize ont vangen, waarbij de burgemeester en de heer W. Schaub, bondsvoorzitter, het wooTd heb ben gevoerd. In de vergadering van Woensdag is het jaarverslag uitgebracht. De Bond telt thans 46 afdeelingen en het ledental steeg van 2250 op 2359. In het ver slagjaar trad toe de Vereeniging Samenwer king te Stad- en Musselkanaal met 29 leden. Er had een reorganisatie plaats, waardoor elke provincie thans door een lid in het Bondsbestuur is vertegenwoordigd. De finan- cieele toestand is thans gunstig. Voorbereid is de oprichting van een Be stuurdersgenootschap met den Ned. Gros siers Bond voor den Vleeschhandel en den Ned. Bond van Veehandelaren. De Bond toonde zich genegen tot deze samenwerking en wees het bondsbestuurslid J. v. d. Veer als vertegenwoordiger aan. Aan den bondspenningmeester gelukte het, het tekort weg te werken en de rekening over 1926 sluitend te maken. Het verslag en de rekening van den bondspenningmeester over 1926 werden goedgekeurd. Bij de verkiezing van bestuursleden wer den de heeren W. Schaub, II. S. Poppe, R. Zwijgman en Job. v. cL Veen herkozen. Het bondsbestuur zal de plaats voor de volgende bondsvergadering aanwijzen. Een voorstel van het bondsbestuur om een fonds voor de Slagerscourant te stichten en, om dit te kunnen bereiken, 50 pCt. van het jaarlijksch batig saldo van de bonds- rekening aan dit fonds af te staan, werd met 95 tegen 13 stemmen aangenomen. Voorts werd besloten, dat jaarlijks van de uitkeering van de gelden der Nederlandsche Beenderencenlrole 50 pCt. voor het grond- kapitaal van het bondsorgaan zal worden gereserveerd. Behandeld werd verder o. m. een voorstel van de Amsterdamsche Varkensslachtersver- eeniging om het bondsbeetuur op te dragen, te propageeren voor. meer vleesch- en vet- gebruik. Indien noodig plaatse men daar voor een redelijken post op de begTooting. Het praeadvies gaal hiermee accoord en acht het wenschelijk daartoe een commissie van onderzoek van vijf personen in te stellen, Het praeadvies werd aangenomen. Goed gevonden werd, dat het bondsbestuur die commissie op de eerstvolgende bondsverga dering benoemt. Gisteravond is dr. C. Kerbert, directeur van Artis, te Amsterdam, in den ouderdom van 78 jaar, overleden. door den electrischen trein doodgereden. Onvoorzichtig overgestoken. Gistermiddag wilde een 23-jaxige arbei der. werkzaam op de papierfabriek van Ralfh en Doodeheefver te Pijnacker, bij de halte Adrian al aan den spoorweg overste ken, hoewel hij zag dat een sneltrein, te 5.20 uit Rotterdam vertrokken en die daar niet stopt, in aantodht was. De bestuurder van den eleCtrischen trein v. d. Berg kon. niet meer tijdig stoppen, zoodat de onvoor zichtige man gegrepen en vermorzeld werd. De trein kwam met tien minuten ver traging in Den Haag binnen. de vergiftiging van kap. queck. Op last van de justitie is dezer dagen tel Den Haag een huiszoeking verricht in de woning van den majoor G., die zich nog steeds in voorloopige hechtenis bevindt, in verhand met de vergiftiging van den kapi tein der militaire administratie Queck. onveilig strand. He't strand te Scheveningen is onveilig tol Katwijk op Dinsdag 13 en Woensdag 14 September, telkens van 8.30 u. v.m. tot II u. v.m., en op Donderdag 15 September en Vrijdag 16 September telkens van 10.30 u. v.m. tot 2.30 u. n.m. wegens het schieten met geschut. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weer veilig is, wanneer de vlaggen, waarmede de onveiligheid wordt aangeduid, zijn inge haald. een noodlottige vergissing. In het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam is de 27-jarige' J. Smit uit Alblas- seidam opgenomen, die bij den lol aan den Rotlerdamschen Rijweg de Overschiesche motortram per rijwiel tegemoet was gereden en onbekend met de plaatselijke toe standen deze voor een autobus had aan gezien. Smits was toen rechts van den weg blijven rijden, denkende, dat de „bus" wel zou uitwijken.- Het resultaat was, dat hij door den tramwagen werd gegrepen en over reden. Bij zijn val brak hij het linkerbeen, terwijl hij verder een vrij ernstige hoofd wond bkwam. De eerste hulp werd hem verleend door den juist passeerenden dr. Vermeer, uit Den Haag. auto tegen een boom gereden. Gisternacht omstreeks 3 uur is te Over- schie een Fordauto, bestuurd door den heer A. te Den Haag, waarschijnlijk door een gebrek aan de stuurinrichting, in volle vaart tegen een boom gereden. De boom knapte af en de auto werd zwaar bescha digd. De inzittenden hébben geen ernstig let sel bekomen. het auto-kerkhof bij haastrecht. Op het beruchte auto-kerkhof bij Haas trecht, op den weg van Gouda naar Oude water ie gisterochtend, volgens de „Tel.", in de gevaarlijke zone, ter hoogte van dè boerderij van den landbouwer A. Boere (Oudewater), wederom een auto van den dijk gestort. Het ongeluk was het gevolg van een aanrijding tusschen een auto van den varkenshandelaar v. d. Sluis uit Oude water, die op weg was naar Gouda, en een anderen auto, die uit de richting Gouda kwam. De auto van eerstgenoemde reed aan de rechter- en in goeden toestand verkeerende zijde van den dijk; hij kwam dóór de aan rijding echter dwars over den dijk te staan, geraakte in de verraderlijke linker zijde en stortte toen omlaag. D« twee in zittenden bekwamen geen letsel. De auto is zwaar beschadigd en het voorstuk ge heel vernield. De politie stelt een onder zoek in. een vondst in het vondelpark te amsterdam. Een bedrag van f 14.000. Woensdagavond werd op het politiebu reau Leidsche Plein te Amsterdam aangifte gedaan, dat in het Vondelpark een groote som gelds was gevonden. Het betrof een bedrag van f 14.000, verpakt in twee nieuwe leeren portefeuilles en een porte- monnaie, het geheel gewikkeld in twee zwarte zeildoekjes. kind gestikt. Gistermiddag ongeveer 5 uur is het twee jarig zoontje van den koekfabrikant De Winter te Alkmaar in een rioolput gevallen en gestikt. BINNENLAND. Herziening van hef Veiligheidsbesluit te wachten. (Binnenland, 1ste Blad). De jaarvergadering van den Nederland schen Slagershond. (Binnenland, 1ste Blad). Het vraagstuk der garantie voor de vol vette kaas. (Land- en Tuinbouw, £de Blad). Te Amsterdam is een bedrag van i 14.000 gevonden. (Gemengd, 1ste Blad), BUITENLAND. De tekst van een nieuwe Pooische reso lutie ter Volken bondsvergadering. (BuitenL lste Blad). Een rede van prof. Lorentz In da tweede Volkenbondecommissie. (Buitenland, lste Blad), Behalve de „Old Glory" la ook het vlieg tuig „Sir John Carling" als verloren te beschonwen. (Buitenl. Gemengd en Tel, lste Blad). de vechtbrug te weesp stukgevaren. Gistermiddag is de Rijnaak „St. Anlho- nius", met een lading zout, bestemd voos de zoutziederij De Pauw te Muiden, bij het dooryaren van de Lange Vechtbrug bij Weesp in botsing gekomen met de klos- houten van genoemde brug, waardoor deze ernstig beschadigd werd. Door deskundigen wordt de schade op meer dan f 5000 getaxeerd. De brug is ge heel ontzet; tot op twintig meter afstand werden de straatsteenen van hun plaats ge rukt. Het verkeeT voor voertuigen in de richting van het Gooi moet via Muiden ge schieden. Van gemeentewege werd twee roeibootjes gerecpiireerd om de voetgangers over te zetten. Wethouder Raadsheer was met een opzichter der gemeente zeer spoe. dig ter plaatse, ten einde maatregelen ta nemen, om zoo vlug mogelijk een noodver- binding tot stand te brengen met den tegen over Uggenden Vechtoever. („Tel,") branden. Gisteren is te Arnhem de boerderjj „Nooit Gedacht" van den landbouwer P. H. Visser, door onbekende oorzaak afgebrand. Ongeveer een derde der schade is door verzekering gedekt. Te Tijnje is, vermoedelijk door hooibroei de boerderij bewoond door 8. Foppes, ge heel afgebrand. Van het huisraad kon niets gered worden. Ook het vee kwam in do vlammen om. Te Maarn zijn e«n tweetal hooibergen van G. Br. afgebrand. Oorzaak ie vermoe delijk het spelen met lucifers door een kind door een drijfriem gegrepen. In de machinefabriek der fa. Dekkers te Roosendaal is de arbeider M. door een drijfriem gegrepen, waardoor hij bekneld geraakte tusschen riem en vliegwiel en een gecompliceerde breuk bekwam aan deq linkerbovenarm. De man werd overgebracht naar Charitas, waar men amputatie van den benedenarm noodzakelijk achtte. M. maakt het naar omstandigheden goed. brutale bedelaars. Op klaarlichten dag heeft te Esch een brutale aanranding plaats gehad. Twee bede laars belden er aan bjj de villa van den heer v. d. Eerden, waar de dienstbode met de kinderen alleen thuis was. Ejj opende het raampje van de voordeur en gaf daardoor do gevraagde aalmoes. De beide mannen eischten ook kleeren en toen de dienstbode daaraan niet voldoen kon, sloegen zij het raampje stuk, grepen de dienstbode, sneden haar een gedeelte der baren af en sloegen met een mes, waardoor echter alleen de kleeding der dienstbode vernield werd. Deze wist zich los te rukken en viel bewusteloos neer. Toen zjj bijkwam, liet zij de politie waarechuwen, doch de beide mannen had- da zich intusschem reed3 per rijwiel uit de voeten gemaakt. Hun signalement is echter bekend. een dakpan op het hoopd. Bjj het afbreken van een woning heeft te Esch de 17-jarige W. de Bresser, uit Boxtel, een dakpan op het hoofd gekregen, tengevolge waarvan schedelbreuk ontstond. De toestand van den getroffene is ernstig. Geestelijke en geneeskundige hulp werd ver leend. B. mag niet vervoerd worden. zich dood geschrokken? Zaterdagmorgen stak een kind to Maas tricht in de buurt van het M. V. V -terrein de straat over, juist toen een biervracht. wagen er aan kwaia. Het kind kwam niet

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1