68*te JAARGANG WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1927 No. 20700 Onze Vacantie-Fotowedstrijd STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. LEIOSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalenBewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ,0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Nog slechts tien dagen bestaat er gelegenheid om foto's in te zenden voor beoordeeling in den door ons uitgeschreven VACANTIE-FOTOWEDSTRIJD. Wij brengen onzen lezers nog eens onder de aandacht, dat inzendingen van foto's, met inachtneming van de wedstrijdbepalingen (die wij nog gaarne op verlangen toezenden) moet geschieden voor of op Zaterdag 17 September. Men wachte niet tot het laatste oogenblik Zie nog eens de foto's na, die ge in de vacantie hebt gemaakt en zendt ze onsBij voorkeur afdrukken op zwart, glimmend papier. Opzetten is niet noodig. Doet allen mede! STORMRAMPCOMITE. Bij het Stormramp-Comité kwam nog in vin N.N. f10. Giften worden nog gaarne ingewacht'bij den penningmeester den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Leiden, postgironum mer 57471. EEN HULDEBLIJK VOOR PROF. DR. L. KNAPPERT. Zooals wij reeds mededeelden, hoopt prof. dr. L. Knappert 24 September a.s. te her denken, dat hij 25 jaar geleden optrad a's hoogleeraar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de R. U. te Leiden. Met het oog daarop hebben de navolgende personen zich vereenigd tot een comité. Zij zouden hem gaarne een aandenken aan dien dag willen aanbieden. Waarin dit zal be staan zal afhangen van de deelneming, d;e het comité zal vinden. Mocht hun denkbeeld bij velen instem ming vinden, dan zal het het Comité aan genaam zijn dit te mogen vernemen. Onder staande heeren verzoeken, in dat geval.den (duidelijk geschreven) naam vóór 15 Sep tember a.s. te willen opgeven aan prof. B. D. Èerdmans, Plantsoen 71 Leiden, en uwe bijdrage tegelijkertijd aan hem te willen zenden (giro 3567). Prof. dr. P. J. Blok. voorzitter; prof. mr. A. S. de Blécourt; prof. dr. B. D. Eerdman3, secretaris; prof. dr. L. van Itallie; prof. dr. D C. Hesseling; mevr. A. M. C. Muiier Verdam; prof. dr. H. M. van Nes; S. J. Le Poole; prof. dr. S. Cr. de Vries; prof. dr. A. J. Wensinck, en de heer J. W. F. Warners. PROF. DR. B. G. ESCHER IN ZWITSERLAND. Men meldt ons uit Bazel: Op het congres der Schweizische Gesell- schaft für Naturforschung sprak prof. dr. B. G. Escher, directeur van het Geol. Min. Mu seum te Leiden over zijn proeven met be trekking tot het gedrag van steenzout onder gebergte vormenden druk. De proeven, ge nomen in het Museum te Leiden met boogjes van paraffine van verschillende kleur lever den resultaten op van groot belang voor een jnzicht in de vorming van de z.g. „zoutzu ren". De lezing gehouden in de mineralogische sectie van genoemd congres, werd met zeer veel belangstelling aangehoord. DE ARMENRAAD TE LEIDEN IN 192b. Verschenen is het verslag der werk zaamheden van den Leidschen Armenraad over 1926 met bijlagen. Uit dit uitvoerig en zeer uitgewerkt verslag blijkt o.a., dat daarin 32 instellingen van weldadigheid vertegenwoordigd zijn. Het quotiënt, bepaald in art. 48. le lid der Armenwet, bedraagt f64.058,93. Dr. J. G. v. d. Sluys ontviel het bestuur door den dood; de heer W. van der Laan trad af als vertegenwoordiger der Doops gezinde Gemeente en werd vervangen door den heer Aug. L. Reimeringer. Mej. J. A. Wolters, die om gezondheids redenen aftrad, werd vervangen door- mevr. A, C. H. André de la PorteSchoevers als vertegenwoordigster der afd. Leiden van de vereen. „Tot Steun"; secretaris was jhr. mr. P. W. G. v. d. Goes. Het personeel bestond uit 7 personen. Onder de onderwerpen, welke op de ver gaderingen werden besproken, was van bij zonder belang: „de woekerbestrijding", waarvan de bestudeering aan een aparte (commissie werd opgedragen. Ook het zoo urgente collecte-vraagstuk had de bijzondere aandacht van het bestuur. Het aantal aanvragen om inlichtingen bedroeg in 1926 2970, waarvan 148 van instellingen en diensten buiten Leiden. Op 31 Dec. 1926 bedroeg het aantal dos siers 4645. Het totaal-bedrag der uitgaven beliep f 13.986,ib1/,. Betreffende de gegevens van aangesloten instellingen vermelden wij het navolgende: Het aantal ondersteunden door het Bur gerlijk Armbestuur, waarbij meervoudige ondersteuning werd vastgesteld, bedraagt 277. De samenwerking tusschen het Bur gerlijk Armbestuur en de andere ondersteu nende instellingen is als volgt: In gewone ondersteuningsgevallen wordt de hulpbehoevende eerst verwezen naar zijn kerkelijke gemeente of naar de op zijn ge val betrekking hebbende instellingen van weldadigheid. Deze instelling geeft dan aan het Burgerlijk Armbestuur bericht van al of niet ondersteuning. In andere gevallen als bijv. het ver strekken van kleeren, beddegoed, gereed schap enz. wordt door het Burgerlijk Arm bestuur met de andere instellingen overleg gepleegd; ook in geval van plaatsing van ouden van dagen, invaliden, en kinderen in gestichten wordt met de andere instel lingen onderhandeld. In de verpleging der behoefligeo werd voorzien door opname in hét Universiteits ziekenhuis te Leiden; bij plaatsgebrek al daar in een particuliere ziekeninrichting. Met alle bedoelde inrichtingen is door de gemeente een schriftelijke overeenkomst gesloten. De verpleegrujmte in de zieken- inrichtingen samen bleek over 1926 vol doende, zoodat voor opname der behoef- tigen geen moeilijkheden wegens plaatsge brek ontstonden. Voor de levering van genees- en ver bandmiddelen, ten behoeve der behoeftigen, is een overeenkomst gesloten met 6 apothe kers. Deze maatregel, welke de gemeente apotheek heeft vervangen, werd enkele jaren geleden getroffen en werkt zeer be vredigend. De chirurgische hulp wordt verstrekt aan de poliklinieken van het Universiteits-Zie- kenhuis of door particuliere geneesheeren, zoo daartoe aanleiding bestaat Door de Vereen, voor Schoolvoeding en Kleeding werd besteed: aan voeding f 11.411.46 (f 12.728.53 in 1925 en f 14 751.20 in 1924); aan kleeding f3684,56 (f6071,13 in 1925 en f 5573,55 in 1924). Door de Vereen, tot bestrijding der Tu berculose werd in totaal uitgegeven f 16.355. De stichting Papefonds te 's-Gravenhage kende 'aan drie gezinnen te Leiden be dragen uit tot een totaal van f 478,70. Door de Leidsche Maatschappij van Wel dadigheid werd in 1926 aan 100 gezinnen steun verleend, hetzij in contanten, hetzij in natura. Bij de werkloosheidsverzekering waren 57 werkloozenkassen (59 in 1925) aange sloten met een gezamenlijk aantal leden van 4864 (4829 in 1925), die samen onge veer f 58.052,65 aan contributie stortten (f59.352,15 in 1925). D^ gemeente verleende aan deze kassen gezamenlijk een subsidie van f 28.247,39 (f28.743,45 in 1925); het bedrag aan sub sidie door het Rijk verleend is gelijk aan dat der gemeente. In de gemeentelijke steunverleening wa ren uitsluitend werkloozen betrokken, deel- genooten van een werkloozenkas, waar uit zij het vastgestelde aantal dagen, wa gens werkloosheid, een uitkeering hadden ontvangen. In totaal kwamen voor steunverleening, 1326 personen in aanmerking (1058 in 1925 en 855 in 1924). Het bedrag, daaraan uitgegeven, bedroeg f 136.685,45, waaronder een kerstgave van f 1206.05 (resp. f 150.012,41 en f1157 in 1925) terwijl bovendien een bedrag van f 4179.621/3 werd uitgegeven voor reductie bij de aanschaffing van cokes voor die werkloozen (f 3223,05 in 1925). Ten slotte werd een bedrag van f 1999,77 uitgegeven voor reisgeld ten behoeve van arbeiders, die elders werk hadden bekomen. VEREENIGING VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING, AFD. LEIDEN. Op een bovenzaaltje van café, „In den Vergulden Turk" is gisteravond een veTga,- dering gehouden van de afd.'Leiden vaii de Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbran ding. In de vacature Lith de Jeude werd be noemd tot voorzilter dr. J. Rentmeester. Besloten werd de voorzitter dr. J. Rent meester af te vaardigen naar de algemeene vergadering der vereeniging te Deventer, die aldaar op Zaterdag 24 dezer wordt ge houden. Verder wedden nog eenige huishoudelijke aangelegenheden behandeld. H. B. S. VOOR MEISJES. 2de toelatingsexamen. Geëxamineerd voor de 1ste klas 3 cand. Toeg. C. E. Roest, afgew. 2, teruggetr. 1. Toeg. zonder examen S. W. A Schouten. Geëxamineerd en toeg. tot de 2de klas: T. T. Meyers. Zonder examen toeg. tot de 2de klas H. Werkman. KAMER v. KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN. De Kamer zal vergaderen op Dinsdag 9 13 September a.s. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeelingen. 4. Ingekomen stukken. 5. Vliegtuig verbinding met Ned.-Indië en goedkooper telegram-tarief. 6. Vaststelling antwoord aan den Polder Nieuwkoop en Noorden inzake ophooging rietland ingevolge praeadvies der Commissie voo. Vervoer, Post en Telegrafie. 7. Bespreking verbetering Leidsche Trek vaart. 8. Export van Leidsche kaas. 9 Vaststelling datum der verkiezing. 10. Rondvraag. 11. Huishoudelijke vergadering. 12. Sluiting. CHRISTEL. MILITAIR VERBAND LEIDEN. Het Christelijk Militair Verband te Leiden heeft zich wel ingespannen om de militairen die voor herhalingsoefeningen onder de wa penen komen, bezig te houden. Het programma dat men ons zond, bevat: Donderdag 8 September, aanvang 8 uur: ontvangavond in het Militair Tehuis, Morschweg 34. Dinsdag 13 September, 8 u. schiet- en sjoel wedstrijd om diverse prijzen. Woensdag 14 September. 8 uur: Ontspan ningsavond in de Concertzaal L'Union, Steenstraat. Medewerking der Ghr. Zangver- eeniging L.E.D.A.G.O.H.: muziek onder lei ding van den heer J. Plu. Xylophoon door den heer J. Snel. Gymnastiekver, „Jahn", en een looneelstukje door de Timdelerclub. Introducties voor niet-mililairen a f 0.25 's avonds aan de zaal. Vrijdag 16 Septem ber, 8 uur: Zang- én declamatie-avond in het Mil. Tehuis. Maandag 19 September, 8 uur: vertooning van de Landstormfilm in de Graanbeurs. Spreker: generaal-majoor F. L. Dumaér van Twist, voorz. ,der Nat. Land- stormcomm. Declamatie: weled. heer G. Grolsma van Alkmaar. Muziek onder leiding van den heer J. Plu. Dinsdag 20 Septem ber, 8 uur. Voordrachlenavond in het Mil. Tehuis. Woensdag 21 September half acht: Ontspannigsavond in de Stadsgehocprzaal. Spreker: d^ H. Jan^'i, Leger- en Vloot- predikant in algem. diénst. Muziek door de muziekvereen. „Polyhymnia". Opvoering van het groote tooneelstuk „De lelie van ons Vorstenhuis" door de Timdelerclub. In troductie voor niet-militairen a f 0.25 's av. a. d. zaal. Vrijdag 23 September, 8 uur: Af scheidsavond in het Militair Tehuis. Mili tairen hebben tot al deze avonden vrijen toegang. Bij het bestuur van de Chr. Oranje vereniging alhier is een dankbetuiging binnengekomen van H. M. de Koningin, voor de Haar ter gelegenheid van Haar ver jaardag gezonden telegrafische gelukwensch. De Stcrt. no. 170 bevat de statuten betreffende de Wijkvereeniging Rehoboth van Wjjk III der Ned.-Herv. Gem., alhier. Zooals onze lezers uit? de betreffende advertentie in ons Blad van heden kunnen vernemen, zal op a.s. Vrijdag 9 Sept., des avonds te 8 uur precies in de Pieterskerk een samenkomst worden gehouden met mili tairen van het garnizoen te Leiden. Deze samenkomst, uitgaande van de beide.leger- predikanten F. G. Petersen en E. L. Nauta, is in de eerste plaats bedoeld als een be groeting van de militairen, die voor her halingsoefeningen van het 4e Reg. Inf. alLiei van 8—24 Sept. onder de wapenen zullen zijn. Voor dezen, alsook voor de militairen van het 6e Reg. Veld-Art. en voor enkele autoriteiten, zijn in de kerk plaatsen gereserveerd; overigens zijn de plaatsen vrij. Moge de verwachting, dat ook velen uit de burgerij aanwezig zullen zijn, niet worden beschaamd. Ongetwijfeld zal het feit, dat, behalve de legerpredikant Petersen en de Leidsche predikant A. D. Meeter, die ieder een korte rede zullen houden, de heeren Ger. Le Cointre, uit Den Ilaag, Louis de Ruyter, uit Delft, en onze stadgenoot Leo Mens zich met hun zang, viool- en orgelspel zullen doen hooren, een groote "schare doen samenkomen. Het programma, dat in de kerk gratis wordt uitgereikt, biedt muziekwerken aan van Cath. v. Rennes, César Franck, Van Duyse, Hulle- broeck, Handel, v. Beethoven, Röntgen, J. S. Bach en Rheinberger. De opbrengst van de lijn Schevenin- genLeidenKatwijkNoordwijk, inclusief Sladslijn Leiden van de N. Z. H. T. M. heeft in Augustus van dit jaar bedragen f 194.196 (f 195.851 in 1926). De opbrengst van de (stoomtram) lijn LeidenHeemstede van de N. Z. H. T M. bedroeg in Augustus 1927 f 11.209 (f 13.647) in 1926). M. v. Z. heeft aangifte gedaan dat uit zijn ongesloten pakhuis aan de Hoefstraal een bedrag van f 22 is ontvreemd. De recherche verdacht eenige haar bekende minderjarige jongens van den diefstal.' Omstreeks kwart over vier is mej. Joh. v. d. K. die wilde uitwijken voor een aantal schoolkinderen gisteren met haar fiets tegen een hardsteenen paal gereden. Zij kreeg twee wondjes aan het hoofd en aan het oor en moest zich na door den E. H. D. te zijn verbonden onder behandeling stellen in het Acad. Ziekenhuis. Op den Stationsweg is gistermiddag omstreeks vijf uur het rijwiel van den 62-jarigen grondwerker A. N. C. onder den tram geraakt en zwaar beschadigd. De man schrok van een auto en liet waarschijnlijk het rijwiel dat hij aan de hand droeg vallen. GEVESTIGD: A. T. L. Schalz, dienstbode, Rijnsb.weg 96 T. A, M. Tops. winkelbed.. Stationsweg 20 A. J. Willems, kantbed., Rapenburg 13 J. ter Heide, verpleegster, Acad. Zie kenhuis C, van Woere'kom. verpleegster Acad. Ziekenhuis E. A. M. Jansen, veiv ple'egster, Aoad. Ziekenhuis N. C. G. Spijker, onderwijzer, Vreewijkstr. 3 N. Verboog, kantbed.. Haarl.weg 37 C. J. M. Dingjan, Apoth. Assist., L. Rijndijk 17 J. Vinkestein, huisknecht, St. Aagtenstr. 25 J. van Klaveren, dienstbode, Oude Singel 146 G. Boot, G. Doustr. 7 D. G. Kruk en fam., administrateur, Valdez- straat 7 A. Barths, Vrouwenstfeg 16 Wede. J. J. HendriksenOosterbaan, J. de Wittstr. 46 T. Monshoüwer, J. de Wittstr. 46 W. F. Thiele en fam., bankwerker, Groenesteeg 6 H. Visser, verpleegster, Papehgracht 8 A. M. Smits, Hoogewoerd 57 C. Wassenaar, verpleegster, Nachte- gaailaan 9 O. van Orden, Zendeling, W. Rozenstr. 30 S. Aoyama, hoogleeraar, Stadh.laan 32 K. Bodenhausen, dienst bode. Driftstraat 106a M. C. B. Otten, ■kantbed., Maredijk 26 Ph. Lender, verver Groenoordstr. 32 J. Glay en fam,, hoog leeraar, Witte Singel 105 J. L. G. Mens, arbeider, Langegr. 188 A. Faasen, Aal markt 4 Z. Kral, verpleegster, Haarl.weg 52 H. de Mooy, dienstbode, Zoeterw. Singel 88 G. M. Mensink, dienstbode. Diellenb.str. 11 C, M. v. Schreven, Groen- hovenslr. 9 M. van Schelven, verpleeg ster. Acad. Ziekenhuis F. A. van de Kamp rijksambt., Tulpenstr. 16 A. A. Waas dorp, dienstbode, L. Rijndijk 132 E. Goil, huishoudsler, Stationswpg 57 J. A. P. Hil- iengenberg. suppooste, Hoogl. Kerkgr. 17 A G. T. Nijhoff, leerares. Botermarkt 11 Dr. A. A. v. d. Riot's en fam., apotheker, Steenslraat 37. VERTROKKEN: C. v. Haarlem, Den Haag, Gerard Dou- straat 152 W. C. van den Dool, idem, Steijnlaan 138 J. A. Roomer, Rotterdam Gem. Ziekenhuis. P. J. Laarakker, idem, idem J. F. Op den Brand, Den Haag, Zie kenhuis Zuidwal J. K. H. v. Dam, Den Bosch, Havenstraat 27 A. de Roode, Bloemendaal, Prov. Ziekenhuis A. van Houten, Sneek, v. d. Heijtstr. 35 Fr. Duinkerke, Wassenaar, Stoeplaan C. den Dunnen, id. id. Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, id. id. A. A. v. Royen. Utrecht, Mauritsstr. 96 M. Siljee, Amsterdam, Zee- burgerdijk 54 B. J. M. Spronk, Den Haag Z.-O. Buitensingel Kolpingshuis J. H. Steffelaar, Amsterdam, Tesselschade Zie^ kenhuis J. J. W. Goddijn, Tilbbrg, Oude Dijk 1 M. A. v. Eisen, id. id. P. A Koekenbier, Bergen (N.H.), Kweekschool' St. Joseph Ch. J. H. Strang, Rotterdam, N. Crootwijksche weg 61 D. M. Corpel, Den Haag, Hendrik v. Deventerstr. 152 J. M. Boekhoudt, idem, Duncklerstr. 73 B. Drukkerde Leeuw, Amsterdam, Holen- drechtstr. 14 H. Th. v. d. Steen, Wape ningen, Bergstr. 24 Ch. Th. de Vrie* Robbé, Noordwijk. Pens, de Hull, Atjèhweg A. C. Albers, Utrecht, Spoorstr. 6 bis C, F. Koemans, Amsterdam, v. Kinsbergen- straat 39 II U. Fr. Maes, Voorschoten, Leidsche weg 9 L, Schmitz—Koree, Noordwijk, St. Jeroen J. v. Geel, Hoens- broek, Mijnstr. 85 Baronesse Vos de Wael Oegstgeest, Nassaulaan 25 J. Lam, Stompwijk, Stompw. weg 24-28 K. Posthumus, Warmonderweg 80 P. Voge lenzang, Amsterdam, v. Kinsbergenstr. 67°hs O. Vermij, Rotterdam, Essenbeurgersin- gel 31 b W. Kleiner, idem, Riebroekstr. 27 III G. Heihaus, Winschoten, P. Kru- gerstr. b. Roelsema G. Broekhuizen, Apeldoorn, Korenstr. 18 J. P. Braamzeel, Amsterdam, Overtoom 135 L. Mensink, Eindhoven, Gestelschestr. 86 Abr. C. Bakker, Wassenaar, v. Zuylen v. Nijeveld- straat 85 B. H. Topper, Haarlem, Joh. v. Vlietstr. 82 A. v, Brero, Wassenaar, 't Wijkhuis H. D. Sierag, Haarlem, Harmen Jansweg 84 G. J. Verhoog, Hillegersberg, Oud Raadhuislaan 8 J. J. v. Ulden, Eind hoven, Gestelschestr. 86 C. Deegenaars, Voorburg, Pr. Hendrikslr. 53 Mr. v. Die ren, Kampen, Pannekoekendijk 2 P. A. Jansen, Eindhoven, Gestelschestr, 25II J. de Bruin, Renkum, Woifheze Stichting C. Groenescheij, Aiphen a. d. R., Heerenstr. 16 J. M. Balvers, Amsterdam, Lauriergr. 41 C. H. A. Arends, Eindhoven, Gestel schestr. 147 A. v. d. Does de Bije, Den Haag, L. v. Meerdervoort 181 A. A. P. Heijman, Ned -Indië, L. R. Bosmans, Den Haag. Pijnhoorjstr. 58 M. A. Busé, Haarlem, Gasthuissingel 64 W. v. Sleen- BINNENLAND, Moeilijkheden hij de wethondersverkle- zingen te Amsterdam; de soc.-democraten en de vrijzinnig democraat bedanken voor hun benoeming. (Binnenland, le blad). Een moderne elf-stedep-tocht van luite nant Koppen. (Binnenland, le blad). Vergadering van den Alg. Nederlandschen Zuivelbond. (Land- en Tuinbouw, 3e blad), BUITENLAND. Wat te Genève ter Volkenbondszitting en daarbuiten voorvalt. Een voorstel van den Nederl. minister van bnitenl. zaken. (Bui- tenl., le blad). Het Engelsche vakvereenigingscongres. (Buitenl,, le blad). De Old Glory opgestegen voor een vluchf AmerikaRome. Een S. O. S.-signaal opge vangen. (Buitenl. en Tel., le blad). bergen, Antwerpen, Keizerstr. 67 J. A. S, Haverkam, Zeist, Int. Chr. Lyceum J. M. Blokpoel, Zwartsluis, Kerkslr. 180 BStron Harinxma thoe Slooten, Leeuwarden, Hof plein 29 W. St. Russer, Den Haag, Sneeuwbalstr. 42 W. D. v. Duiven, Den Haag, Zwetstr. 15 A. J. Th. Blans, Bloe mendaal, Rijperweg 12 S. G. den Hoed, Hillegom, Leidschestr. 126 Fr. J. Duparc, Den Haag, Alexander Gogelweg 73 P, Pronk, Haarlem, Merkmanstr. 14. DE WETHOUDERSVERKIEZING TE AMSTERDAM. Terwijl de wethoudersverkiezingen t« Rotterdam en Den Haag zonder slag of stoot zijn verloopen, heeft zij te Amster dam tot moeilijkheden aanleiding gege ven. In de gistermiddag gehouden raads vergadering werden gekozen de heeren J.- ter Haar (C.-H.), H. J. Vos (V.-B.), J. H* A. L. vofl Freytag Drabbe (R.-K.), F. M. Wibaut (S.D.A.P.), S. R. de Miranda (S.D.A.P.) e-n dr. E. J. Abrahams (V.-D.) De twee sociaal-democraten deelden na afloop mede hun benoeming niet te aan vaarden, omdat de S.D.A.P. drie wethou- derszetels voor zich opeischt, gelijk zij die in de vorige periode bezat. De heer Abra^ hams (V.-D.) hield zijn benoeming in be raad, maar heeft later medegedeeld even eens te bedanken. Vrijdag zal de raad op nieuw bijeenkomen voor de vervulling, van deze vacatures. Heden zal een conferentie plaats heb ben tusschen de fractieleiders der R.-K. Staatspartij, van den V.-B., de C.-H., dé A.-R. en de Neutr. Middenstandspartij. RIJVAARDIGHEIDSBEWIJZEN VOOR BESTUURDERS VAN MOTORRIJTUIGEN. De minister van Waterstaat heeft in de Staatscourant van 1 Sept. j.l. No. 169 be kend gemaakt, dat krachtens art. 87 van het Motor- en Rijwielreglement aan den A N. W. B. Toeristenbond voor Neder- land, de Koninklijke Ned. Autom.-Club. de Kon, Ned. Motorwielrijders-Vereeniging en den Bond van Bedrijfsautohouders in Ne- derland, machtiging is verleend tot afgifte van verklaringen van voldoende rijvaardig heid, welke verklaringen zullen worden aangemerkt als bewijsstukken, bedoeld in art. 15, eerste lid, onder 40 C der Motor-, en Rijwielwet. De minister vestigt er daarbij de aan dacht op, dat door de genoemde vereèni- gingen gezamenlijk is opgericht een bureau, genaamd Centraal-Bureau voor de afgifte van bewijsstukken van rijvaardigheid, het welk met de voorbereiding voor en de af gifte van de bovenvermelde verklaringen namens die vereenigingen zal worden be-f last. Dit Centraal-Bureau is gevestigd te 's-Gra« venhage, staat onder directie van den heer J G. van Turenhout en is geheel gereed om onmiddellijk met de werkzaamheden aan te vangen. Wij wijzen er op. dat ieder, die voor het eerst een rijbewijs wil aanvragen, of die in het bezit is van een rijbewijs, dat later dan 1 Mei 1924 is afgegeven, zich moet voorzien van een bewijsstuk van rijvaar digheid, dat moet worden overgelegd bij de aanvraag om een nieuw rijbewijs. Tenzij alsnog een «overgangstermijn wordt gesteld, waarbinnen zoowel rijbewijzen volgens de oude wet als rijbewijzen volgens de gewij zigde wet geldig worden verklaard, is het zaak, dat men zich ten spoedigste van een nieuw rijbewijs voorziet. Aanvragen om bewijsstukken van rijvaar digheid worden dooT het Centraal-Bureau reeds aanstonds in behandeling genomen. Men zende daartoe per postgiro (rekening No. 124149 te 's-Gravenhage) of per post-»

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1