EISCHT GOEDE KWALITEIT ONRECHTMATIG BEZIT DUS; EISCHT 68s(a Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 1 September 1927 Derde Blad No. 20695 BINNENLAND. [ZWITSER STAAT AAN DE SPITS FEUILLETON. KERK- EN SCH00LNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. DE FEESTVIERING OF KONINGINNEDAG. Hoe de verjaardag van Hare Majesteit werd herdacht. Omtrent de Koninginnefeesten in de Re sidentie konden wjj gisteren onder „Laatste Berichten" nog het een en ander mede- d eel en. Ter aanvulling zij thans no£ ge meld, dat er door het Haagsch Comité voor Volksfeesten op verschillende plaatsen in de 6tad: Dierentuin, Zuiderpark en Schevenin- gen feesten waren georganiseerd, waarvoor bijna 20.000 kaarten zijn uitgereikt. Alles had een zeer vlot en prettig verloop. Te Scheveningen kwam de Koningin met den Prins en de Prinses tegen vier uur op het Wandelhoofd om een kijkje te nemen bij het strandfeest. De Koninklijke familie werd opgewacht door dr. Van der Meulen, waar nemend burgemeester, en mr. Ter Polkwgk, voorzitter van het Haagsch Comité voor Volksfeesten. Aan de jarige Koningin en ook aan de Prinses werden bloemen aange boden. Het koor van Volkszang, onder Ar nold Spoel, stond op de brug van "het terras en zong de Koningin toe. Van het wandelhoofd af had de Koninklijke familie een mooi gezicht op het strand met de zandfiguren en op den vliegerwedstrijd. De kinderen waren niet te houden en -vroolijk met hun vlaggen zwaaiend kwamen zij aan- loopen en juichten de Koningin toe. Voorgegaan door het koor „Ons Hollandsch lied", onder leiding van "den heer J. D. v. Ramshorst, werden verscheidene volks liederen gezongen. Onder luid gejuich van de talrijke be zoekers van Kurhaus en boulevard reed de Koninklijke familie langs zee door de Keizer straat naar het paleis Noordeinde met een omrit langs het feestelijk versierde Voor hout. Overal werd H. M. luide toegejuicht Des avonds was het in de binnenstad zeer druk tot een uur of tien. Toen begaf men zich in drommen naar het Malieveld, waar een fraai vuurwerk werd afgestoken, en waarbij ook de Prins tegenwoordig was. Te Rotterdam is de feeststemming be gonnen met een concert van den St. Laurens- toren. Tegen halfnegen verzamelden zich velen voor het raadhuis op den Coolsingel om getuige te zjjn van de zanghulde. Nadat in de Burgerzaal de heer A. van der Hoeven den burgemeester had toegesproken 6n deze den spreker had beantwoord, begaf mr. dr. Wytema zich op het balcon, waar 'hij is toegezongen door de zangers.. In de stad was het al vroeg één en al bedrijvigheid, vele straten waren met vlaggen 'getooid, terwijl ook in de haven verschil lende schepen waren gepavoiseerd. Des middags was er een bloemencorso, waar ieder jaar veel belangstelling voor is, 's avonds kerk- en plein-concerten, terwijl op drie plaatsen in de stad tot besluit van den feestdag vuurwerk werd ontstoken. Te Amsterdam werd een grootsch op- fezet feest gevierd in het Stadion aan den mstelveenschen weg, waar geen plaatsje onbezet bleef. Een rijk varieerend pro gramma werd correct afgewerkt en vond veel bijval. Aan den Amstel werd des avonds een vuurwerk afgestoken, terwijl in den Stads schouwburg de gebruikelijke feestvoorstelling aangeboden door de Vereeniging tot ver edeling van het volksvermaak, plaats vond. „Aneta" meldt uit Batavia, dat ten paleize aldaar de gebruikelijke audiëntie werd ge houden. Mr. Neytzell de Wilde, de voorzitter van den Volksraad, wees er in zijn toespraak op, dat de installatie-rede van den gouver neur-generaal vooral in inheemsche kringen verwachtingen gewekt had, waarvan de richt lijnen door den G.-G. zoo ver mogelijk ge houden zijn. Onlusten met een communisti sch en ondergrond, zoo zeide spr., dwongen de regeering tot het treffen van diep in grijpende maatregelen, waarvan de financieels consequenties weinig ruimte lieten tot het doen van gewichtige stappen in het sociale belang van de bevolking. Spr. herinnerde voorts aan de radio-toespraak van H. M. de Koningin. De groote liefde en verknochtheid, die do hooge landsvrouwe wordt toegedragen, moge gelden als een symbool van grooter Nederland, dat ook in Indië alom bestaat Mr. Neytzell de Wilde verzocht den goavei^ neur-Generaal oprechte gelukwenschen aan de Vorstin over te brengen. Jhr. mr. De Graeff zeide in zijn antwoord, dat hjj met deze gelukwenschen hartelijk instemt en deze zal overbrengen aan H. M. de Koningin, die zich onafgebroken wijdt aan de haar opgelegde hooge taak. Wij leven zeide Z.Exc. in een over gangsperiode op elk gebied, waarbij op godsdienstig, wetenschappelijk en staatkun dig, maatschappelijk en economisch terrein feschud wordt aan de pijlers, waarop tot usver onze woningen gebouwd zijn. Hand having van orde en rust is de eerste plicht van de overheid. Er is geen grond voor de bezorgdheid, dat de regeering iets zal na laten, waarvoor redelijkerwijs gezorgd zou kunnen worden. De feiten hebben reeds bewezen, zeide spr., dat het aankweeken en onderhouden van de stemming van angst de overheid in haar maatregelen belemmert en misdadige elementen aanmoedigt. De G.-G. drong er op aan, de toekomst met vast vertrouwen tegemoet te gaan en te zoeken naar hetgeen vereenigt in het belang en de ontwikkeling van den voorspoed van Indië. Z.Exc. eindigde met de bede voor een gezegend levensjaar voor H. M. de Koningin. Te Genève deed zich het zonderlinge feit voor, dat de voorzitter der Internationale Verkeersconferentde aan een diner, waarbij alle gedelegeerden aanzaten, in een toast verklaarde, dat hij geloofde, dat hier alle aanleiding bestond te drinken op de gezond heid van een vorstin, waarna hjj tot verbazing van enkele ingewjjden zijn toast uitbracht op het welzjjn van de Koningin van België. Zeer verwonderd gaven allen aan de uit- noodiging gehoor, waarna de Belgische ge delegeerde op elegante wijze den misslag van den voorzitter .goed maakte door dezen voor de hulde, zijn vorstin gebracht, dank te betuigen, doch anderzijds den gasten mede te deelen, dat het heden de verjaardag was van Koningin Wilhelmina. Hij verzocht den genoodigden hun glas op te heffen op de gezondheid van de Vorstin der Nederlanden Prof. Van Eysinga heeft daarna allen aan wezigen dank gezegd voor de hulde, onze Koningin bewezen. HANDELSVLIEGTOCHT NAAR AMERIKA. De Nederlandsche piloot aangewezen. Naar de „Tel." verneemt heeft het comité, dat voornemens is, een handelsvliegtocht naar Amerika te organiseeren, den onder officier-vlieger D. J. Lambermont Ie Soes- terberg, bereid gevonden, als piloot op te treden. De vlucht, die niet voor het a.s. voorjaar zal geschieden, zal zeer waar schijnlijk met een Fokker-machine worden gehouden. Over den aankoop daarvan zijn onderhandelingen gaande. ZICH VERPLAATSEND KAPITAAL. Een overzicht voorbereid. In de Algemeene Instructie voor de be lastingambtenaren met betrekking tot de heffing der belastingen naar inkomen en vermogen zijn een tweetal bepalingen op genomen, welke blijkbaar ten doel hebben een overzicht te verkrijgen van de totale waadde der vermogens, die gedurende een belastingjaar binnen de landsgrenzen wer den gebracht en van de totale waarde der vermogens, die in datzelfde tijdvak over de landsgrenzen naar het buitenland werden gevoerd, zegt het „Hbld.". In den loop van de maand Augustus toch verstrekken de belastinginspecties voortaan aan het Departement van Financiën een opgaaf van de personen, die zich in den loop van het voorafgaande belastingjaar hier te lande vestigden, voor zoover die personen tijdens de vestiging een vermogen hadden van f 16.000 of meer. Het bedrag van ieders vermogen wordt daarbij vermeld Op gelijke wijze verstrekt in den loop van de maand November de belastinginspectie te 's-Gra- venhage (waar de dossiers van naar het bui tenland vertrokken personen van het ge heel© land worden verzameld) aan het Departement een opgaaf van de in de ver RECLAME. 7533 mJT N.V.HOLLAwW I CHOCOLADE-F, Naar 't Engelsch van DOROTHEA GERARD, Door Mr, G. KELLER, 59) Om zijn gekwetsten trots en om zijn ge wonde liefde. Het onbarmhartige zoeklicht liet hem dat zoo duidelijk zien, dat er niet aan te twijfelen viel. Zonder de vernede ring, dje hij had gevoeld bij de ontdekking, dat Katya in de eerste plaats belangstelling had gekoesterd voor zijn naam in plaats van voor zijn persoon, zou hij zeker anders hebben gehandeld als hij thans had ge daan hij vergeleek zich nu met een stout kind, dat zijn speelgoed weggooit en zou zeker nooit gekomen zijn waar hij nu was. De onevenredigheid in het geval verbit terde nog meer de gedachte aan zijn ver woest leven, maar daarachter stond een bit terder overweging. Het offer was niet noodig geweest, ten eenen male overbodig, daar zij hem lief had. Kon hij daar nog een oogen- blik aan twijfelen? Zij had hem lief. gelijk hij in het diepst van zijn hart altijd geweten had, dat zij hem lief had; alleen die belee- digde trots had die gedachte versmoord. „Een, twee, drie passen naaT den muur, pas op den hoek van de brits, een, twee, drie." Voortdurend was hij sneller gaan loopen onder den prikkel van deze nieuwe smart, die toch a! zoo oud was. Bij al dien begrijpelijken, bijna dierlijken hang naar het leven, loemde altijd weer één naam op met de hardnekkigheid van een voortdurende kwelling maar ook met de straling van een ster, die de duisternis van het oogenblik doorboort. Katya I Ach, als het neerhalen dezer muren met deze handen hem in haar bijzijn had kun nen brengen, dan zou hem, dat voelde hij, de kracht daartoe verleend worden. „Wat ben je toch hardl" had Wilek eens tot hem gezegd, in deze cel. Tadeusz had dat woord toen hard gevon den, nu echter niet meer. Ja, hoe hard was hij geweest, hoe meedoogenloosl Hij zag dat alles met een duidelijkheid, die op zich zelve reeds een marteling was. Hij gevoelde zich nu op hetzelfde standpunt staan als waarop Kazimira stond, toen zij hem de boodschap liet overbrengen betreffende dat eene, dat het leven waarde deed hebben en dal geen trots was. Ook hij zag nu alle bij komstigheden des levens verdwijnen en slechts de belangrijke essentialia bleven ever. „Een, twee, drie stappen naar den muur Hij liep tegen de scherpe punt van de brits aan zonder het te voelen. „Ja, die rechters in uniform, achter de tafel met het velvet kleed, hadden gelijk ge had. Hun vonnis was geen carricatuur der rechtspraak. Alleen de dood was een vergel ding voor die ergste soort van moord, den moord van een hart. Hij stapte nu langzamer heen en weer, eindelijk was zijn opstandig gevoel van spijt, dal het zoo was afgeloopen, nagenoeg overwonnen, bijna had hij in vrede de straf als verdiend aanvaard Als hij nog maar eenmaal haar gelaat had kunnen aanschou wen, zou de dood hem zoet zijn geweest. „O, Katya, Katya! dat steen en kalk ons mogensbelasting aangeslagen personen, die in den loop van het voorafgaande belasting jaar het Rijk metterwoon verlieten. Het bedrag van ieders vermogen wordt ook daarbij vermeld. Hieruit blijkt dus, dat in de maand December van elk jaar aan het Departe ment een balans kan worden opgemaakt, aanwijzend of er door vestiging binnen het Rijk en vertrek naar het buitenland vermo genswinst of vermogensverlies plaats vond. ONS DROOGMAKINGSSTELSEL. Een voorbeeld voor Engeland. De „Times" meldt, dat lord Bledisloe het voornemen heeft, op uitnoodiging van de Nederlandsche regeering, 18 SepL met .^e Koninklijke Commissie voor Droogmaking, waarvan hij voorzitter is, naar Nederland te gaan, ten einde ter plaatse een onderzoek in te stellen naar het Nederlandsche droog makingsstelsel, met inbegrip van hst werk tot droogmaking van de Zuiderzee. DE ELECTRIFICATIE VAN DE SPOORWEGEN. Naar de „N. R. C." verneemt, bestaat in de kringen van de vakbonden van het spoorwegpersoneel het voornemen, een on derzoek in te stellen naar de werkzaamhe den van de bestuurders der electrische trei nen, in het bijzonder van hen, die op het baanvak AmsterdamRotterdam rijden. Deze bemoeiingen hebben ten doel om, ook wat de opleiding, de dienst- en rusttijden en het overige deel van de positie van de bestuurders van electrische treinen betreft een maximum van Verkeersveiligheid te waarborgen. DIENST- EN RUSTTIJDEN VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche vereeniging van spoor- en tramwegperso neel hoeft zich tot den Minister van Water staat gewend met het verzoek om, ten aan zien van het door die vereeniging ingezon den complex voorstellen tot herziening van de dienst- en rusttijden van het spoorweg personeel, ter bespoediging daarvan over te gaan tot de instelling van een commissie, waarin de vakbonden zullen vertegenwoor digd zijn en onder leiding van een door den minister te benoemen onparlijdigen voor zitter. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Surhuizum (Fr.)O. Groenewoud, te Parrega; to Engelen (N.-B.): H. Limpers, to Akkrura; te Din- teloord: C. J. v. d. Graaf, te Ameide. Bedankt: Voor Herwen en Aerdt: D. Colenbrander, te MaTssum (Fr.) GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor AlmeloJ. van Herk- een, te Hillegom. KERKBERICHT. Donderdagavond, 8 uur, Geref. Gemeente, Nieuwe Rijn, ds. R. Kok, uit Gouda. EEN AVONTUURLIJK JONGMENSCH. Op het Bezuidenhout te Den Haag werd Dinsdagavond aangehouden de 19-jarige arbeider A. D., uit Amsterdam, die op een rijwiel zonder licht reed. Tevens bleek dat de jongen geen rijwielplaatje had en toen de agent hem hier opmerkzaam op maakte, deed hij zoo vreemd, dat de agent hem ver zocht mee te gaan naar het bureau Louise Henriëttestraat. Hier ging men nog dieper op de zaak in en vroeg men aan D. de herkomst van het rijwiel, waarop deze eerst geen goed ant woord kon geven en later zeide de fiets le hebben gestolen van zijn patroon uit Leeu worden, waar hij werkte. Hij is naar het arrestantenlokaal aan Het Alexanderveld overgebracht. kunnen scheiden! Kan jou ziel dan niet dat enkele woord, dat de mijne zoo ganscheiijk vervult, in zich opnemen: „vergiffenis". Hij leunde met het hoofd op zijn ineengestren gelde armen tegen den muur, opgaande in da innigheid van zijn wensch Zoo stond hij, toen de klok sloeg, hem als 't ware bij ver rassing het gevoel bijbrengend, dat de tijd voortgaat. Twee uur! Met een lichte rilling, echter onmiddellijk onderdrukt, begon Tadeusz weer heen en weder te loopen. Acht uur 's morgens zou de executie plaats vinden. Dat beteekende, gelijk hij had begrepen, dat om zeven uur de ter dood veroordeelde gevangenen naar de Citadel zouden worden overgebracht Dus nog vijf heele urenl Het gevoel van de kortheid van den tijd, die hem restte, had plotseling plaats gemaakt voor het tegen overgestelde gevoel. Vijf uren leek hem plotseling een haast onberekenbaar lange tijd. Er was bijna niet9, wat hij niet in dien tijd zou kunnen doen. Volkomen ernstig be gon hij na te gaan, hoe hij het best dit ka pitaal aan minuten wel zou kunnen benut ten. Zou hij al dien tijd heen en weer loo pen als een gekooide leeuw. Zijn vermoeid lichaam kwam er tegen op. Na de crisis van ontroering, die hij had doorgemaakt, was een groote vermoeidheid, lichamelijk zoowel als geestelijk, over hem gekomen. Niet al leen zijn lichaam maar ook zijn geest had zich sinds de avond was gevallen als het ware in een kring rondgedraaid, telkens weer zich pijn doende «an dezelfde gedach ten. Alles in hem verzette zich tegen de ge dachte om weer met dat sombere heen en weer gedrentel te beginnen. Hij had nog zooveel uren tot zijn beschikking, dat er best een af kon voor de noodige rust. Na zijn bed op den tast te hebben gevon BEETGENOMEN INBREKERS. Gisternacht is ingebroken bij de firma Polak, handel in vulpenhouders op do Groote Markt-, te Rotterdam. Docxr een leegstaand pand op de Groote Markt, zijn de- inbrekers op het dak gekomen. Over de daken zijn zij daarna naar het pand van de firma Pollak gegaan, waar zij zich door verbreking van een zolderraam toe gang verschaften, zegb de „Tel." Daar in betrekkelijk korten tijd reeds tweemaal in deze zaak is ingebroken, waar bij voor een groqte waarde aan vulpetnr houders werd gestolen, bad de firma den voorzorgsmaatregel genomen in de étalage slechts houten modellen van vulpenhouders neer te leggen. Een 20-tal van deze modellen werd door de dieven, die blijkbaar niet bemerkten, dat zij beetgenomen wercfen., meegenomen. BRANDEN. Te Zaandam is gisternacht door onbe kende oorzaak de graniet werkplaats van den heer Rodink aan de Ganzenwerfstraat afgebrand. Voor een oogenbMik bestond ook gevaar voor de aangrenzende sigaren fabriek van de firma Justus van Maurik, waarvan de raamkozijnen reeds vlam ge vat hadden. De brandweer wist evenwel erger te voorkomen. De schade, welke niet groot is, wordt door verzekering gedekt. Te Hengelo (O.) is gisteravond de groote brandstoffeoiloods en een deel der woning van den heer De Oude uitgebrand. Te Eibergen is de woning van den heer Meul-eman geheel in vlammen opgegaan. Te Rritsum verbrandden door hooibroei 40 voer hooi van den veehouder Th. Meijer. ONDER DE TRAM. In de Jan Everfcsenstraat (West) te Am sterdam is gisteravond te ongeveer zeven uur een jongetje van zes jaar, dat op straat speelde, onder een tramwagen geraakt. Hoewel de bestuurder direct remde, kon hij niet voorkomen, dat het kind werd over reden. Het jongetje is naar een der gast huizen vervoer den bleek bij aankomst al daar reeds te zijn overleden. EEN OPLICHTERSBENDE TE HEEMSTEDE. Een paar weken vertoefde te Heemstede een drietal personen, twee heeren en een dame, die tenslotte een woning huurden aan de Posthuisstraat 6, om deze tegen 1 September te betrekken. Zaterdag en Maan dag brachten de heeren een bezoek aan een groot aantal winkeliers te Heemstede, waar ze van alles kochten als overhemden, das sen, maar ook stukken van grooter waarde, o.a. twee gasfornuizen, schrijfbureaux, een den en terwijl hij bezig was zich daarop uit te strekken, spande hij zich toch nog in om te luisteren Het eenige geluid, dat hij tot nog toe had gehoord in het groote, slapende gebouw, was afkomstig van de passen der schildwachts, die op de binnenplaats bene den heen en weer liepen. Maar nu kwamen andere geluiden de stilte verbreken. Een deur werd ontsloten de groote aan het einde van de gang, zoo als hij dadelijk kon hooren sleutels ram melden, daarop werd een andere deur ge opend en werden er enkele woorden gezegi. Iemand naderde met een lantaren, zooals hij opmaakte uit de toenemende helderheid van het getraliede vierkant in de deur. De schreden kwamen nader. Hij luisterde nog met verbazing, toen ook in zijn slot ern sleutel knarste en het gelaat van den vroo- lijken portier als een slapende volle maan om de deur keek. „Zool ben je wakker? Dat komt goed je bent ontboden naar het buTeau van den gevangenisdirecteur." „Nu?" vroeg Tadeusz verstomd. „Waar voor?" „Overbrengen naar de Citadel. De order is een kwartier geleden gekomen." „Nu al!" Een oogenblik stond Tadeusz' hart stil om het volgend oogenblik stormachtig te klop pen. ,,Ge hebt me toch gezegd, dat het tegen zeveD uur was!" was alles wat hij op ver wijtenden toon kon zeggen. „En daar blijft het bij. Ruimschoots lijd, dien je alieen in de Citadel in plaats van hier zult doorbrengen. Men houdt soms wel eens van dergelijke nachtelijke tochtjes Dan zijn er minder kijkers begrepen? Het is niet voor het eerst, dat zoo iets gebeurt," bad met geyser, electrische lampen, dran ken en likeuren, enz. Een kleinigheid werd betaald en meegenomen, het overige moest worden bezorgd, waarvoor dan een visite kaartje met den naam van W. Schaar, Oude Posthuistraat 6, villa Detty Home, werd afgegeven. Een tweetal winkeliers vertrouwden de zaak niet en gingen zelf het bestelde bezorgen. Men nam het weer mee, toen geen betaling volgde, omdat me vrouw er nog niet was. Zoodra er eenig wantrouwen bij de winkeliers ontstond, trokken ze naar de woning. Daar was spoe dig een groote menigte belanghebbenden en belangstellenden bijeen. Kwitanties werden zonder succes aange- boden. Dan ons goed terug, was de eisch en dit gelukte. Alles werd op een vracht auto geladen en naar de winkeliers terug gebracht. Door de Heemsteedsche winke- liersvereeniging werd een post in de straat geplaatst om eventueel gedupeerde Heem steedsche en Haarlemsche winkeliers te waarschuwen. Dit is echter niet lang noo dig geweest, want later in den middag ver trok het gezelschap na wat nog in huis was op een vrachtauto'tje geladen te hebben. DOODELUKE AANRIJDING TE HAARLEM Dinsdagmiddag omstreeks halfdrie wa9 het 13-jarig zoontje van B. de Boer uit Santpoort met een vriendje en diens vader met de fiets op weg naar Haarlem. Ze moes ten even wachten voor den overweg aan de Kleverlaan. Toen de boomen opgehaald waren, ging het zoontje van den heer De Boer voorop. Hij verloor bij het rijden over de spoorrails het evenwicht en geraakte onder een auto. Bijna onmiddellijk hierop blies hij den laatsten adem uit. Met een auto werd het lijk naar het zie kenhuis St. Joannes te Deo te Haarlem ver voerd. ERNSTIGE ONTPLOFFING TE LAREN. Gisteren heeft door het springen van een electrische warmwaterinstallatie een hevige ontploffing plaats gehad in het landhuis „De Den" te Laren (N.-H.) Met een geweldigen slag werden de zijgevel en. de achtergevel van het huis uit elkaar ge slagen en inwendig zeei ernstige verwoes ting aangericht. Bet perceel was onbe woond doch zou heden betrokken worden door een familie uit Blaricum. De wa/rm- wateriinstailatie was eerst Dinsdag door een Bussumsche firma aangelegd. HET ONVEILIGE PLATTELAND. Een weduwe ltö afgeperst. Bij de alleenwonende wed. Korst, in den polder onder de gemeente Standaardbuiten, werd gisternacht net zoolang op deur en ramen geklopt, tot de vrouw wakker was „En deanderen?" „Gaan met je mede, natuurlijk, en zij niet alleen. Het is een grooter verhuizing dan anders, ik vermoed om plaats te maken. "Wij zijn in den laatsten tijd meer dan vol. Nu, er wachten al twee heeren om je cel in gebruik te nemen!" „Zij staat te hunner beschikking!" zei Ta deusz, nu weer bedaard sprekend, want de korte tijd, dat dit gesprek had geduurd,' was voldoende geweest om hem zijn kalmte te hergeven. „Ik ben gereed." Met een inspanning van alle krachten zette Tadeusz zich schrap, zoodat zijn gelaat als een masker werd, waarachter geen nieuwsgierige blik kon zien, welk een be grijpelijke ontroering hem vervulde, en daarop volgde hij den cipier. In een hoek van de gang waren reeds enkele angstig kijkende personen bij elkaar geplaatst onder bewaring van gewapende schildwachts en wachtten op de opgeroepenen, die men had moeten wekken en die bezig waren zich aan te kleeden. HOOFDSTUK XI. De komedie. Eeiste bedrijf. De stilte van den nacht heerschte op het bureau van de Pawiak, hier en daar enkel meer waarneembaar gemaakt door den ge- stadigen stap van een schildwacht onder het raam. Zelfs in dit groote gebouw was het onmogelijk ergens te vertoeven zonder dit veelzeggend geluid te hooren. Kwart voor tweeën. De beambte, belast met den nachtdienst, begon zich juist af te vragen, of .hij niet veilig een dutje kon doen, toen plotseling de telefoonschel begon te ratelen, in eens ai zijn slaperigheid verdrijvend. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9