688te Jaargang LËIDSCH DAGBLAD, Donderdag 1 September 1927 Tweede Blad No. 20695 UIT DE OMSTREKEN. KIEKTES VAN DEN OPTOCHT TE KATWITK-AAN-ZEE. De praalwagen met de Grieksche Stedemaagd en haar Godinnen. De praalwagen voorstellende het Stamhuis van Oranje-Nassau omstreeks 15.70. Willem de Zwijger met zijn beide ouders en zijn broeders Jan, Lodewijk, Adolf en Hendrik. f AALSMEER. I De Oranjefeesten. f Het Koninginnefeest is hier, dank zij het mooie weer, uitstekend geslaagd. In den morgen van Woensdag verzamelden zich de kinderen van de Chr. scholen, onder leiding van het onderwijzend personeel, vóór het raadhuis, waar de voorzitter der Chr. Oranje-vereeniging, de heer Lujjten, een feestrede uitsprak en aan het gemeente bestuur een 5-tal groot-e portretten van Prinses Juliana overhandigde, welke in de diverse scholen zullen geplaatst worden. Namens de gemeente sprak de burgemees ter een welkomstwoord op dezen gedenk- waardigen dag. Door de kinderen werden hierna eenige liedjes ten gehoore gebracht. Met muziek van „Aalsm. Fanfarecorps'' werd naar het feesterrein aan den Aalsmeerder- dijk geloopen. Daar hebben de kinderen een echt genoeglijken dag doorgebracht, met verschillende spelletjes, terwjjl ze daarbij gui onthaald werden. Te ongeveer 4 uur waren de kinderfeesten afgeloopen en werd naar het dorp weergekeerd, waar de stoet werd ontbonden. In den avond had in de O. A. Veiling eer. feestvergadering plaats, waar een 2-tal sprekers het woord voerden en de Chr. zangvereeniging „Halleluja" medewerking verleende. De zaal was geheel bezet. Op 't dorp waren zeer veel vlaggen uitgestoken. Een Duitsche herdershond van den heer Jb. Koper, te Kudelstaart, wierp 12 jongen. Zoon groot aantal moet "keer zeld zaam voorkomen. Omtrent de bezetting der beide wet houderszetels in den nieuwen raad, is de Vrijheidsbond en de S. D. A. P., welke groepen samen een meerderheid vormen, nog steeds niet tot overeenstemming kun nen komen. Vast staat thans, dat wethouder Mensing, wegens te drukke werkzaamheden, bedankt. Daarvoor zal de Vrijheidsbond den heer Berghoef stellen. De S. D. A. P., welke den heer Jb. Alderden in het college heeft, wil, naar verluidt, dezen vervangen zien door den heer C. Spaargaren Dzn. Deze week zullen voor de laatste maal nog on derhandelingen over de verkiezing tusschen beide partijen worden gevoerd. In 1923 werd men het pas op het laatste oogenblik met elkaar eens, welke mogelijkheid ook nu nog wel wordt verondersteld. HILLEGOM. De Koninginnedag is hier herdacht door de Chr. Oranjevereeniging, die een samenkomst hield in de Herv. Kerkj welke tamelijk goed was bezocht. De heer Kijne opende en leidde den avond. Ds. Grolle ging voor in gebed en sprak de feestrede uit. Liederen werden ge zongen door de vereeniging „Zingt den Heer", terwijl een viertal orgelnummers ten gehoore werden gebracht door den heer S. P. Visser. Het slotwoord en dankgebed werd door den heer Baas gesproken. De Chr. O.-V. zond een telegram van ge lukwensch en hulde aan H- M. de Ko ningin. Kinderen van Chr. Scholen maak ten 's morgens een wandeling door de ge meente. HAARLEMMERMEER. Raadsagenda. De Raad van deze gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Dinsdag 6 September a.s. des namiddags te 2 1/4 uur (nieuwe tijdregeling). De voornaamste pun ten der agenda zijn: Beëediging en instal latie van raadsleden; Benoeming van wet houders; Benoeming van de vaste commis- siën. De samenstelling van deze oommis siën is thans als volgt: a. voor de finan ciën: Arie Roodenburg, Herman Koning, Gerrit Gerritse, Petrus Ouwerkerk en Ger- ben Bakker; b. voor het grondbedrijf, de gemeente-bezittingen en openbare werken: Jan Willem Bras, Johannes Biemond, Arie Buurman, Cornelis Jansen en Jacobus Griekspoor; c. voor woningbouw: Willem Scheffer, Herman Koning, Gerrit Cornelis van Arendonk, Arie Buurman en Fop Hen drik Bos. Benoeming van vijf leden van het burgerlijk armbestuur. Ter voorziening in de vacaturen, welke in het burgerlijk armbestuur zullen ontstaan tengevolge van 'de periodieke aftreding van de heeren P. Kamer, D. Helder, J. Splinter, W. Mulder en A. Monster is door het burgerlijk arm bestuur de volgende aanbeveling opge maakt: vacature-Kamer: P. Kamer (aftr.) en G. van der Oord; vacature-Helder: D. Helder (aftr.) en W. Groen; vacature-Splin ter: J. Splinter (aftr.) en J. Knibbe; vaca ture-Mulder: W. Mulder (aftr.) en M. van Vuuren; vacature-Monster: A. Monster (aftr.) en W. J. Parlevliet. Aanbieding van de rekening van de gemeente, de be drijven en bet bürgerlijk armbestuuT over 1926. Koninginnefeesten. Onder begunstiging van prachtig zomer weder werd Woensdag op verschillende plaatsen in Haarlemmermeer de verjaardag van H.M de Koningin op waardige wijze gevierd Vooral de honderden kinderen had den reeds dagen van te voren met geest driftig verlangen naar de georganiseerde feestelijkheden uitgezien, op het welslagen waarvan de verschillende comité's met vol doening en dankbaarheid kunnen terugzien. Voor de van wege de Oranjevereeniging „Badhoevebuurt" aldaar gehouden feesten met de nationale ringrijderij was veel be langstelling. Het was voor jong en oud in derdaad een hoogst prettige dag. De door de afd. Vijfhuizen van Burger Pro Rege in de Geref. Kerk aldaar gehouden samenkomst, waarin ds. L. D. Poot en de heeren N. DierneT en A. C. Brörens als sprekers optraden, werd ook druk bezocht. Het gesnrokene werd op verdien stel ïike xvijze afgewisseld door muziek- en zang nummers van de vereeniging „Door Zang en Vriendschap". Naar wij vernemen, gaat de toestand van den burgemeester dezer gemeente, mr. A. Slob, die bij het aanrijden van een paard en het omkantelen van z'n wagen zoo'n noodlottigen val deed en een hersen schudding bekwam, langzaam vooruit. De helderheid van geest keert bij tijden weer terug. De patiënt zal echter nog wel eenige weken volslagen rust moeten houden en mag dan ook nog geen bezoek ontvangen. Werd enkele dagen geleden in deze gemeente ingebroken en een tweetal rijwie len ontvreemd, thans werden er weder op verschillende plaatsen in Haarlemmermeer inbraken met diefstallen gepleegd. Bij een drietal landbouwers werden de konijnen hokken van hun inhoud ontdaan. Bijna 40 van deze viervoeters werden vermist. In een aan den Ringdijk bij Aalsmeer staande woning trachtte men door uitsnijding van een ruit toegang tot het huis te verschaffen. Vermoedelijk is de dief in z'n werk ge stoord, want er werd niets vermist. De poli tie doet haar best om de daders in handen te krijgen. Mej. P. reed met haar rijwiel op den Ringdijk nabij Aalsmeer alhier. Toen ze even achterom keek, raakte ze haar stuur kwijt, met het gevolg, dat ze in een heg met gespannen prikkeldraad reed en ernstig aan de beenen verwond werd. Dr. O. ver leende spoedig hulp. KATWIJK AAN DEN RIJN. Het 25-jarig priesterfeest van den Z. Eerw. heer J. v. Luijckx S. J. is naar den wensoh van pater v. L. in stilte gevierd. KATWIJK-AAN-ZEE. Oranje-feesten. (Vervolg). Er was maar één roep„de optocht is verbazend mooi!" Het was dan ook een verrukkelijk ge zicht al die praalwagens en ruiters en dat alles in helle zonruepra-cht. Als altijd had de heer Th, Haasnoot bereidwillig zijn groote ruime erf afgestaan om den stoet daarop te formeeren en de jury geltegenheid te geven, een juist beeld van een en ander te kunnen krijgen. De eerste praalwagen stelde voor: Het stamhuis van Oranje omstreeks 1570; de 2de „Oranje en Nederland" (de Chr. Oran je-Vereen). Vervolgen® ,,De gouden eeuw" (de Chr. Jeugd-org.), dan Prins Willem III en zijn gemalin Mania Stuart, te paard, met twee pages; dan Baron Bernik te paard; verder twee EngeJsChe officieren te paard, dan weer een praalwagen Napoleons krijgsraad voorstellend, dan een praalwa gen Aanbieding van het Smeekschrift der Edelen aan Margaretha van Parma; dan volgde een wagenThirolergroep (mando- Enreclub); dan een: Zomer en daarachter een berenleider met beer. V ervolgens een praalwagen: Winter, dan een: Flora; dan ten slotte nog een praalwagen: Grieksche stedemaagd met haar godinnen. Hierop volgde een: Mount Everest Jaszband; een groep Balkan-zigeuners, een humoristische groep; cowboys te paard; Ben Hur als wa genrenner, Indianen te paard; vervolgens een reclamewagen van G. van Duijn (Blue band), een van J. Vooijs, een reuzenrol- ladeeen ran H. J. Planje, manufacturen, een van L. van Paridon, melk, boter en kaas; een van M. Bonefaas, delicatessen, en tot slot een van H. P. Bloot, radio. Het was een groep ter lengte van de Oude Kerk tot aan het Waaigat, toen men op den boulevard stilstond. En overal werd het geheel en de details ten hoogste ge roemd, zoodat het voor de ju'hy, bestaande uit de heeren De Wilde, De Koning en Van deT Laan, allen bestuursleden van de 3-Oct.-Vereeniging te Leiden, niet gemak kelijk was de prijzen toe te kennen. Na rijp beraad was men tot het besluit gekomen dat in de historische groep aan no. 2 „Oranje en Nederland" den eersten prijs toekwam; No. 3 verwierf den tweeden prijs en no. 5 Baron Bernik, een zeer eer volle vermelding. In de allegorische groep verwierf no. 9, De Tirolers, een len prijs; No. 12, Winter, een 2en, no. 10, Zomer, een 3en^prijs en no. 13, Flora, een zeer eervolle vermelding. De le prijs werd in de humoristische groep toegekend aan no. 15, Mount Everest Jaszband. In de reclamegroep No. 21, G. v Duijn, 1ste prijs; no. 25, L. v. Paridon, 2en prijs en no. 23, H. J. Planje, 3e prijs. Ten slotte verwierf no. 12, w. Winter, de prijs door bet publiek daarvoor aangewe zen al® de mooiste wagen van den optocht. 's Middags, na het beëindigen van dezen optocht, die schitterend verliep, dank zij de goede regeling der politiet te paard en te voet, werd om de muziektent de stoelen dans voor jonge meisjes gehouden en voor de jongens de estafette wedstrijden. De vlaggetjes daarbij benoodagd, waren gratis door deh heer J. R. van Duijn daarvoor afgestaan. Langs den boulevard, op de zijpaden naa-r het strand en op het terras van het Groot Badhotel was het een en al leven en beweging van het publiek, dat daar in gxooten getale verzameld was en waaron der zich ook onze burgemeester met zijn echtgenoot bevonden, welke men het kon aanzien dat ze ook schik in een en ander hadden. Tegen een uur of vijf kwam er wat rust in de gelederen, maar toen om 8 uur de optocht opnieuw marcheerde, nu met fak kel® en lampions verlicht, was er buiten gewone geestdrift te bespeuren die den geheelen avond en het geheele dorp door bestaan bleef. De vroolijkste deuntjes wer den gespeeld en gezongen en wat te voet was, hoste er op ouderwetsche wijze op los. Eindelijk lokte het schitterend vuur werk en het teertonnen verbranden alles naar den boulevard en het strand en toen men daar nog wat nagefuifd had, trok men langzamerhand af, zoodat om circa half- fcwaslf de gewone ru£fc wf»er in onze stra ten heerschte. Rest nog te vermeil den dat de prijzen werden uitgereikt in het Groot Badhotel en dat de pnjswinners met kostbare prij zen huiswaarts gingen. Voor het overige bezie men onze foto's in dit blad, die beter nog dan wij schreven, een beeld geven van het prachtige feest en de enorme belangstelling, die er voor be stond. Aan allien die daartoe medewerkten, komt een woord van oprechten dank toe. De beide zangver een igingen „Excel sior" en „Hallelujah" hebben gisteren ook eenige liederen gezongen voor de patiën tjes in het hoofdgebouw en bet Paviljoen van het Zeehospitium; ook de muziekver- eeniging U. N. I. beeft aldaar eenige num mers ten gehoorte gebracht. Zoowel door directie als kinderen werd een en ander dankbaar aanvaard en met groote aan dacht gevolgd. In verband met ons bericht van gisteren als zou de muzi'ekvereeniging nfiet tijdig genoeg aanwezig geweest zijn bij de op- marsch van de zangvereenigingen van af het Paul Krugerplein naar Duinoord, deelt men ons mede van de zijde van de muziek- vereemgmg, dat de schuld daarvan lag bij het bestuur der Oranje-Vereeniging, wijl deze pas aan den vooravond van den feest dag en wel te 10 ure een verzoek dienaan gaande had gedaan en toen geen gelegen heid meer bestond om de executantten, die ook voor de bewaarschoolkinderen op dat uur moesten spelen, tijdig genoeg ter plaatse te kunnen krijgen. Het stond dan ook niet op het pro gramma. Aan het postkantoor te Katwijk-aan- Zee en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende maand Aug. ingelegd f 12214.96; terugbetaald f5425.68. Tet Laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3890. Postcheque en Girodienst. Stortingen,: Aantal handelingen 602, bedrag f 104786.78. LTitbetaalde chequesAantal 298, bcVag f69772.01. N00RDWIJK. Oranje-feesten. Het was -op Koninginnedag zeer mooi weer. Reeds vroeg werden de hoofden bui tengestoken om te zien wat het worden zou. Te acht uur werd koraalmuziek gegeven van den toren. Te halftien-vertrok het be stuur van de Oranje-Vereeniging met beide muziekcorpsen van het Lindenplein, om een wandeling te maken met de school kinderen. De stoet werd op de Wilhelmina- straat volledig. Zooals ook verleden jaar, was er ook thans weer veelwerk gemaakt vooral door de Wïlhelminaschool en Opebare School tot het vormen van aar dige groepen en versieringen. Dit is èn voor klein èn voor groot altijd een aangename attractie. Op de vroolijke tonen van de muziek werd gezongen en gevlagd door de jeugd, terwijl de ouderen met genoegen naar de glundere gezichten der kleinen zagen en zich in hun pret verheugden. Na deze wandeling "had de gebruikelijke trak tatie plaats in de scholen, 's Middags te één uur kwamen de deelnemers aan net Bloe mencorso te zamen op de laan van huize Offem, waar de wagens gekeurd werden. Er was nogal werk gemaakt van de ver schillende wagens. De 1ste prijs werd toe gekend aan Gebr. van Dam voor een fraai versierd bokkenwagen tje. keurig versierd met gele rozen; 2e prijs Adolf Beuk en mej. Truus de Groot; 3e prij's H- de Groot Jr. en Mej. R. Kempers; 4e prijs de Bakkers- vereeniging: 5de prijs W Schimmel en mej. A Rotteveel; 6e prijs Tinus van Wijk en mej. E. de Groot; 7de prijk Van Rem merden; 8ste prijs Gebr. M. en J. de Groot;" 9de prijs de R.-K. Volksbond; 10de prijs afd'. Noordwijk van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde; 11e prijs Openbare School; troostprijs Gez. Hoek. Een heel mooie groep van de Wilhelminaschool was zoo onfor tuinlijk dat de boel in elkaar viel toen bij het uitrijden van den wagen tegen een paal van het hek werd gereden, waardoor alles in duigen was gevallen. Met de deelnemen de wagens, voorafgegaan door drie commis sarissen te pö.ard, met een oranjevlag, het geen voor ons dorp iets nieuws was en een heel aardig effect maakte, werd een rond gang door het dorp gemaakt, alsook naar Noordwijk-aan-Zee. Na afloop hiervan kwam de attractie voor jongens van 12 tot en met 16 jaar, n.l. het zakloopén op het Lindenplein. De prijzen werden als volgt behaald: 1ste W, Passchier, 2e D. v. Duin, 3e Joop Zuidhoek, 4e Jan Bakker. 5e Joh. v. d. Kwast, 6e Frans Vink, 7e Theo de Rid der, 8e M. de Jong, 9e Theo Hoogervorst; 10e Cor Glasbergen, lie A. van Amster dam; 12e. Jan van Oosten; 13e. Rienus Cooper, 14e Piet v. Weht, 15e Frans Koe mans, 16e Leo Mulder. Het fietsrijden met attractie voor jongens van 1216 jaar had den volgenden uitslag: le C. v. Schie, 2e H. v. 't Wout, Be N. van Eeden, 4e C. Mooyekind~5e P. van Eeden, 6e N. van Bohemen. 7e A. Schijd, 8e P. Caspers, 9e W. v. d. Zalm, 10e C. Comman deur, 11de H. Peeperkorn, 12de J. de Ruiter, 13de G. Koele- wijn, 14d J. Steenvoorden, 15e L. Dubbelaar 16e W. Imthorn, 17ë H. Peeperkorn, 18e T. de Ridder, 19e P. van Dam. 20e P. v. d. Berg. 21e W. Koemans, 22e M. v. d. Linden, 23e P. de Haas, 24e W. v, d. Meer, 25e H. v. d. Raad. Daarna kwam het eierdragen voor meis jes van 8 tot en met 12 jaar De meest vaardige werden als volgt beloond: le

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5