68*<e JAARGANG DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1927 No. 20695 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentien uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post ƒ2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. KONINGINNEDAG-VIERING. Ook het verdere gedeelte van den Koninginnedag is te Leiden in ongestoorde feestvreugde gevierd. Het weer heeft zich schitterend gehouden en het was dus geen wonder dat er ook 's avonds veel raenschen op de been waren. Vooral veel jonge menschen natuurlijk die geen gelegenheid om feest te vieren onge bruikt laten voorbijgaan. Het moge overal in de stad druk zijn ge weest gisteravond, om de plaatsen waar piuziek was vooral was veel publiek. Bij de Korenbeurs heeft een voor het grootste deel uit kinderen bestaande menigte genoten van de muziek van het Leidsch Muziekcorps dat van half acht tot half tien dapper heeft geblazen en waarmede de toe hoorders zich zeer goed hebben geamu seerd. En ook het concert dat door de Chr. Mu ziekvereniging „Athalia" voor de buurt- yereeniging „Eensgezindheid" werd gegeven viel zeer in den smaak van de vele hossende toehoorders. In „Zomerzorg" werd het Koninginne- feest in een wel zeer groolen besloten kring gevierd. Het is daar den geheelen avond en tot laat in den nacht een zeer jolige boel geweest Liefst op vijf plaatsen was er mu ziek, van Werkmans Wilskracht allereerst en van een groot draaiorgel, van een Jazz band en van de Ungarische Kappelle, en dan nog waarlijk mooie harmonicamuziek küe uit gondels in den vijver gemeerd op steeg. Er was mooi vuurwerk, en er werd gedanst, op twee vloeren. Binnen met bege leiding van de Hongaren en in den tuin beurtelings begeleid door „W. W." en het orgel. Werkmans Wilskracht heeft getoond ook voor dit werk bij uitstek geschikt te zijn want eerst onder leiding van den heer Dik, later onder leiding van den onderkapei- meester, toen het corps alles uit het hoofd Bpeelde slaagde het er in de stemming voort durend op te voeren. Ook het Kinderfeest dat *s middags in Zomerzorg werd gehouden was welgeslaagd en het was een aardige gedachte van den heer Batenburg om hiervoor alle weeskin deren uit de stad te noodigen. Tot het einde toe is de viering van de Koninginnedag geslaagd geweest HET NIEUWE COLLEGE VAN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS. Reeds geruimen tijd is onderhandeld over de bezetting der wethoudersplaatsen, waarin de nieuwe raad Dinsdag a.s. zal moeten voorzien. Zooals bekend is aan de S.D.A.P. door de verbonden rechterzijde één zetel aangeboden, waarin de S.D.A.P. echter niet heeft willen treden, voor zich opeischend twee zetels benevens toezegging inzake enkele punten van actie. Als gaande verder dan wat de S.D.A.P. rechtens toekwam, heeft de reehterzijde geweigerd aan die eischen te voldoen, waarmee uit was ge maakt dat de S.D.A.P. ook in de nu ko mende periode van 4 jaren geen wethouders- Zetel zou bezetten. Daarop heeft de rechterzijde één zetel aan geboden aan de andere linksche partijen en daarop is ingegaan. De heer Aug. L. Rei- meringer, die thans ook zitting heeft, zal blijven. Voor de drie groepen ter rechterzijde ble- tren dus nog drie zetels te verdeelen over, voor ieder één. Na onderling overleg is daaromtrent het volgende bepaald: Voor de R.K. fractie zal als wethouder optreden mr. A. Tepe, voor de Chr.-Hist. fractie de heer J. Splinter Gzn., voor de A.R. fractie de heer T. S. Goslinga. Hoewel daaromtrent nog niet definitief is besloten kan toch reeds wel omtrent de verdeeling der afdeelingen worden medege deeld: De heer Splinter zal belast blijven met de behandeling der zaken betreffende Fabri cage, Gem. Reinigingsdienst, Volkshuis vesting, Grondbedrijf, Bouwpolitie en Brandweer. De heer Reimeringen zal behouden de zaken betreffende de bevolking, de gestich ten Endegeest etc., het Openb. Slachthuis, den Markt- en Havendienst, Waschbedrijf, Museum de Lakenhal etc., en de Personeels zaken. De heer Tepe zal worden belast met de zaken betreffende het Onderwijs, den Ge- neesk. Dienst en den Keuringsdienst van waren. Hij komt derhalve op de plaats van den heer Meijnen. De heer Goslinga zal den heer Sanders vervangen aan de financieele aangelegen heden, Sted. Lichtfabrieken, het Burgerl. Armbestuur, de werkloosheidsverzekering, de Arbeidsbeurs, de Gem. steunverleening en verdere sociale aangelegenheden. AFSCHEID VAN DEN HEER J. J. BOON. Gistermiddag, te ongeveer drie uren, heeft de heer J. J. Boon, agent van politie le kl., alhier, die den politiedienst met pensioen verliet, in de theoriezaal van het Hoofd bureau van zijn chefs en collega's afscheid genomen. De w.n. commissaris van politie, de heer Balfoort, alle inspecteurs en zijn collega's, voor zoover niet door dienst verhinderd, waren aanwezig om den heer Boon, die, zoowel onder zijn superieuren als onder zijn collega's zeer gezien is, de hand te drukken. De heer Balfoort memoreerde de goede hoedanigheden van den heer Boon en wenschte hem en zijn echtgenoote een wel verdiende rust toe. De heer Duval, inspecteur van politie, richtte ook enkele woorden tot hem. Hij prees den heer Boon, als een goede politie man, die zijn plicht stipt vervuld heeft, met een prettig en onder alle omstandigheden onverstoorbaar humeur. «De heer Zwart, agent van politie, sprak namens het geheele corps en bood hem een divan en een kistje sigaren aan. Hij deed uitkomen, dat de heer Boon steeds, als een goed kameraad, zijn collega's, ook in moei lijke en gevaarvolle omstandigheden, bij stond en altijd bereid was iedereen zooveel mogelijk te helpen. Ten slotte verkreeg de heer G. v. Putten uit Arasterdam, hoofdbestuurder van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Neder land, het woord. Hij schetste den scheiden den politieman als een goed vereenigings- man, die steeds op den bres stond om de belangen van zijn collega's en van de poli tie te behartigen. De heer Boon, die merkbaar onder den indruk was, dankte met een kort woord voor de sympathieke wijze, waarop men van hem had afscheid genomen. Nog kunnen wij vermelden, dat op 30 Augustus j.l. aan den heer Boon, tijdens een vergadering van de afd. Leiden van genoemden Bond, waarvan hij een der op richters was, een divankleed is aangeboden. - Bij het vertrek uit den politiedienst van den heer Boon past ook een woord ten af scheid. De heer Boon fungeerde al sinds vele jaren als het factotum van de vertegen De Groep. gecostum^Me kinderen tijdens Konjnginnefeest van de buurtvereeniging „Eensgezindheid' woordigers der couranten bij hun dagelijks bezoek aan het bureau van politie. Boon was de man die ons iederen dag weer met een vriendelijk gezicht ontving. Hij was de man die als het klokje elf sloeg met de rapportenboeken onder den arm „de heeren" voorging naar de kamer van den Commissaris, of die bij diens ontstentenis op zoek ging naar diens plaatsvervanger en ons dan bij een der inspecteurs binnen loodste. Hedenmorgen was Boon er niet meer om ons te verwelkomeneen ander nam zijn plaats in. Wij hebben Boon reeds van morgen gemist, en zeker zullen wij hem in de toekomst blijven missen. Wij zullen dan pas waarschijnlijk volkomen beseffen wat deze politieman voor ons is geweest Gaarne wenschen ook wij hem een schoonen ongestoorden levensavond toe en hopen dat hij moge genieten de rust die hem na een lang arbeidzaam leven zoozeer toekomt. Wij zullen Boon niet ligt vergeten. DE KORAALMUZIEK OP 3 OCTOBER. Door het bestuur van de 3-October-ver- eeniging is aan de zangvereenigingen hier ter stede een rondschrijven gezonden, waar aan wij het volgende ontleenen: „Der gewoonte getrouw, zal ook dit jaar weer een belangrijk nummer van de feest viering van den 3 Octoberdag zijn: ,,'s Morgens 8 uur Koraal in het Van der Werffpark". De buitengewone belangstelling van de zijde van het publiek bewijst wel, dat deze uitvoering ten zeerste wordt gewaardeerd. Noodig echter is het, dat de deelname veel grooter wordt. Ieder Leidenaar, van welken rang en stand, met lust tot zingen, moest 's morgens op het appèl zijn en de uitvoe ring maken tot een indrukwekkende betoo ging. Daartoe roept 't bestuur der 3 October- Vereeniging evenals 't vorige jaar, U op. Verleent Uw medewerking; wekt Uw vrien den en kennissen op tot deelname, oüdat de nieuwe directeur, de heer Leo Mens, een talrijke schare zangers en zangeressen mag leiden." HET RUITERFEEST. Prachtig geslaagde wedstrijden en groote belangstelling. Op het Schuttersveld aan den Rjjnsburger- singel is gistermiddag een ruiterfeest ge houden door het 6e Regiment Veld-Artillerie, waarvoor, zooals te voorzien was, groote in teresse bestond, en dat sportief uitstekend geslaagd mag worden genoemd. Het plan voor dit feest, dat uit een reeks van wed strijden bestond, was indertijd uitgegaan van den regiments-commandant, overste Kist, die direct allerwegen bij z'n officieren, onder officieren en manschappen levendige in stemming vond, sympathiek als men stond tegenover de idee om iets bij te dragen tot de herdenking van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina, een herdenking, die voor ons, Leidenaars, toch al opmer kelijk stil schijnt te moeten verloopen. Bovendien meenden de leden van de onder- officiersvereeniging „Ons Belang" aldus op een prettige manier hun Sanatoriumfonds te kunnen versterken, door het heffen van entiée, waartoe door den commandant toe stemming was verleend, mits de minister van oorlog er eveneens zijn goedkeuring aan hechtte. In dit laatste opzicht volgde evenwel een teleurstelling, waar de toe stemming daartoe werd geweigerd en men zich thans moest bepalen tot het verkoopen van bloempjes. Intusschen is het feest op zichzelf een succes geworden, en een 1500 belangstel lenden hebben in ruime mate genoten! Er is uitstekende ruitersport te zien ge geven, terwijl de organisatie niets te wen schen overliet waardoor alle nummers een vlot verloop hebben gehad. En welk een uitgezocht weer bovendien! Heel den middag prijkte de zon aan het strakblauwe uit spansel en de zengende kracht van haar stralen werd verzacht door een koelen wind, waardoor het een genoegen werd daar te vertoeven op het Schuttersveld, met z'n fleurig beweeg van goed-gemutste menscnen, waar een muziekgezelschap onophoudelijk z i» beste krachten gaf om de feeststemming te verhoogen Dat onder die talrijke kijkers ook de autoriteiten niet ontbraken spreekt welhaast vanzelf. Wij zagen er, onder meer, den commandant van het 6e Regiment Veldartil lerie, overste Kist; burgemeester Van de Sande Bakhuyzen; wethouder Reimeringer; gemeente-secretaris Van Strijen, en vele anderen. Het is niet onze bedoeling hier het ver loop der diverse nummers tot in de finesses te beschrijven. Veeleer moge een beknopt overzicht een idee geven van wat er op dezen middag door de menschen van „de veld" is gepresteerd, nadat ter inleiding het „Wilhelmus" was gespeeld en op de vier hoeken van het terrein een fanfare was geblazen door trompetters van het regi ment. Goed op tijd werd begonnen met de patrouillerit, zeer verdienstelijk gereden door onderofficieren en korporaals. Iedere pa trouille bestond uit vier man, die natuur lijk telkens dezelfde hindernissen kregen te nemen. Vooral de derde groep reed zeer succesvol, had weinig of geen last van weigeringen en dat zij den prijs won was per slot voor menigeen geen verrassing meer. Misschien dat ook de tweede patrouille een kans op de zege had gemaakt, ware het niet, dat één dezer ruiters bij bet nemen van een hindernis met z'n paard een salto maakte, onder het dier terecht kwam en geheel beduusd werd opgenomen. Het on geval bleek gelukkig best te zijn afgeloopen, doch de patrouille was er intusschen kans loos door geworden. Nauwelijks was het nummer ten einde, of een „pijpenrace" bracht de lachspieren op daverende wijze in beweging. Het was een wedstrijd te paard heen en terug over het terrein, waarbij de ruiters, na de helft te hebben afgelegd, bij een tafel moesten af stijgen en een lange Goudsche pijp aan steken om daarna, met dit breekbare in strument gewapend, weer in den zadel te klimmen en naar de finish terug te rennen. Hoeveel pijpen in dezen kamp zijn gesneu veld, hoeveel ruiters, die den steun der stijgbeugels moesten missen, in het zand zijn getuimeld.... wij zullen niet trachten het na te gaan. Maar een feit was het, dat het buitengewoon komisch was en dat men gebruld heeft van het lachen. Trouwens: weinig anders was het later bij den bekenden „stoelendans" en bij de zadelrace, een wed strijd ongeveer aan die met de pijpen. Het eerste traject moest nu op een geheel on- gezadeld paard worden afgelegd, vervolgens had men z'n ros te zadelen om dan te trachten als eerste te eindigen. De gekste siiuaties deden zich hierbij voor soldaten hingen in innige omhelzing om den nek van h9t paard, renden nu eens tientallen meters mee en duikelden dan weer in het gras, hun toeren besluitende met de onmogelijk ste buitelingen zenuwachtige paarden rukten zich los en draafden over het veld.... en door en om dit alles was er vreugde en iolijt! Na een estafetteloop tusschen een drie tal soldatenploegen werd er caroussel ge reden door 12 onderofficieren, als steeds een der glansnummers van het hippisch feest. Ook ditmaal was het weer een im poneerend gezicht, die groep witgehand schoende, correct in den zadel zittende, rui ters zich daar te zien voortbewegen over het veld, wendend en keerend met dat prachtige rhythme, waardoor het carousselrijden der Leidsche onderofficieren steeds wordt ge kenmerkt en dat maar zelden door een vergissing werd onderbroken,! Van geheel anderen aard was nummer acht: het opmarcheeren en bivak betrekken van een batterij, daarna gevolgd door een manoeuvre der aangespannen batterij en het gedonder van het geschut. Door de soldaten was tevoren nog een interessante hindernisloop gehouden, terwijl een spannend springconcours het program ma besloot. Fel hebben de onderofficieren elkaar in dit moeilijke nummer bekampt en daarbg getoont tot zeer goede prestaties in staat te zjjn. Een warm applaus was telkenmale het welverdiende loon van ruiter en paard! Omstreeks zes uur waren de wedstrijden tem einde, waarna door overste Kist de prijzen werden uitgereikt. Spreker herdacht daarbij in eenvoudige bewoordingen den ver jaardag van Haar, ter eere van wie deze feesten waren gehouden en betuigde zjjn tevredenheid over datgene, wat deaen mid dag was gepresteerd, terwijl burgemeester Van de Sande Bakhuyzen ten laatste namens het publiek warmen dank bracht aan den overste en zijn regiment voor de organisatie dezer wedstrijden, die in. zoo hooge mate op prijs zijn gesteld. De uitslagen zjjn als volgt: Fatrouillerit: le prijs: opperwachtmeester Kampman, wachtmeesters Van Benten, Kref- fer en Grondel. Pijpenren: le prijs: dienstplichtige Meyers; 2e pr. dienstpl. Daalhuizen; 3e pr. dienstpl. Rijlaarsdam; 4e pr. dienstpl. Nagtegaal. Estafetteloop: le pr. dienstpl. Van Gelle- com; 2e pr. dienstpl. Zwetsloot; 3e pr. dienstpl. Lindenberg; 4e pr. 'dienstpl. Le Comte. Zadelren: le pr. dienstpl. Hagen; 2e pr. dienstpl. korp. Zevenbergen; 3e pr. dienstpl. korp. Moerbeek; 4e pr. dienst. Heerschap. Stoelenren: le pr. dienstpl. Nell; 2e pr. dienstpl. Loos; 3e pr. dienstpl. Van Dijk; 4e pr. dienstpl. Modders. Batterijoefening: 2 prijzen als «tuks commandant: wachtmeester Kreffer. Stukrijders: dienstpl. Kuiper; dienstpl Hoek; dienstpl. Bakker. Kanonniers: dienstpl. De Goede; dienstpl Westerwoud; dienstpl. Nagel. Hindernisloop: le pr. dienstpl. Le Comte; 2e pr. dienstpl. Gellecom. Springconcours: le pr. wachtm. Mooi; 2e pr. wachtm. Kreffer; 3e pr. föurier Stoek; 4e pr. fourier Van den Berg. VERSLAG VAN HET ACAD. ZIEKENHUIS OVER 1926. Aan bovengenoemd verslag ontleenen wij het volgenue: Voor het verplegend personeel werd de negenurige arbeidsdag ingevoerd. Het aan tal sollicitanten voor verpleegster groeide gestadig Een regeling werd getroffen, waar bij alleen het inwonend personeel voeding in het Ziekenhuis kon krijgen. De verhouding tot de verschillende vak organisaties was goed te noemen. BINNENLAND. De samenstelling van het Leidsch college van B. en W. voor de nieuwe periode, (Stadsn., le blad). Het rniterfeest op het Schuttersveld. (Stadsnieuws, le blad.) De feestviering op Koninginnedag. (Bin nenland, 3e Blad en Rijnstreek en Omstre ken, 2e blad). De handelsvliegtocht naar Amerika. (Binnenland, 3e Blad). Nederland geslagen door Oostenrijk in de eerste ronde van het Enropeesch water- polo-kampioenschap. (Sport, 2e blad). BUITENLAND. Heden komt de Volkenbond in 47e zit ting bijeen. (Buitenl., le blad.). Het Gnlden-Boek voor Engeland aan Chamberlain overhandigd. (Buitenl., le bl.X, Ook beperking der Engelsche troepen in China. (Buitenl., le blad). Nieuws uit de vliegwereld. (BuitenL, le blad). Hevige overstroomingen in Galicië. (Bui tenl., le blad). Op 13 Januari werd in het Ziekenhuis onder het personeel roodvonk geconstateerd. Weldra was een aantal zusters door deze ziekte aangetast. Dank zij de krachtige hulp van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst werd onmiddellijk een barak be-i schikbaar gesteld en kon in een enkelen nacht de ruimte voor verpleging worden gereed gemaakt. De ziekte breidde zich ge lukkig niet verder uit. Verdere maatregelen bleken niet noodig. Aan het einde van het verslagjaar brak een griep-epidemie uit onder het verplegend personeel, die zich aanvankelijk, niet wat den aard der ziekte betreft, doch wat het aantal slachtoffers aangaat, ernstig liet aanzien. Met medewerking van de hoogleeraren werd de opneming van patiënten beperkt, waardoor het "mogelijk was het aantal ge-< zond gebleven zusters over een kleiner aan tal zieken te verdeelen. Hoewel met in spanning van alle krachten, kon hierdoor; toch de dienst ongestoord voortgang vinden. Overigens was de gezondheidstoestand van het personeel goed. De administratie van het Ziekenhuis werd in haar geheel gereorganiseerd en zoo danig ingericht, dat beter inzicht verkregen kon worden in de gestie van het beheer. De verpleegprijs werd voor alle fondsen, armbesturen, instellingen van liefdadig heid enz. vastgesteld op f2.50 per dag. De vrees, dat hierdoor het aantal patiënten zou teruggaan en dat het totaal inkomen aan verpleeggelden niet zou worden verhoogd, is ongegrond gebleken. Uit de staten blijkt, dat niet alleen het aantal verpleegdagen is vermeerderd en de sterkte per dag toe nam, maar ook de opbrengst beduidend meer is geworden. Een moeilijkheid blijft het innen van achterstallige verpleeggelden. Er zijn thans maatregelen genomen, waarbij het Depar tement van Financiën zijn bemiddeling ver leent bij de inning van de z.g. kwada posten. Op 15 November kwam de polikliniek voor Dermatologie in haar geheel aan het Ziekenhuis en werd op dezelfde wijze be heerd als de overige poliklinieken. Aan de apotheek werd het regelmatig melkonderzoek voor het Ziekenhuis toe vertrouwd. Voor zoover het in het Oude Ziekenhuis mogelijk was, zijn door het Bureau Onder houdswerken belangrijke voorzieningen ge troffen. Groote moeilijkheden heeft het Zieken huis doorgemaakt toen in de stad Leiden geruimen tijd, tot tweemaal toe, de water toevoer werd afgesloten. Door welwillende medewerking van den Directeur van de Leidsche Gasfabriek werd een uitgebreid onderzoek ingesteld naar den toestand der leidingen en der gasme ters en de noodig? verbeteringen aange bracht. De tuin van het Ziekenhuis werd opge knapt. de mestvaalt voorzien van deksel, oude boomen opgeruimd, enz. Een paar keer in het verslagjaar zijn de brandbluschmiddelen beproefd en oefenin gen gehouden met de valzeilen. In het Pathologisch Laboratorium werd

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1