KERK- EN SCHOOLNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. RADIO-PROGRAMMA UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Avenhorn en Grost- huizenA. Pri-ester, te Nieuw-Helvoet. Aangenomen: Naar 's-Heerenhoek M. C. W. Wegeling, te Bourtange (Gr.), die voor Maria-Hoonebeeke (België) bedankt beeft. Bedankt: Voor AppingedamG. de Vries, te Oosterend (Fr,voor Rineuma- geest: S. Kooistra, te Welsrijp. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Warffum (Gr.): J. W. van Tol, te Scharen dij ke, en J. Schelhaus, te Nededhorst den Berg. Beroepen: Te Giessen en Rijswijk E. Douma, te Oost-Kapelle. ZENDINGSWEEK 1927. 'De Hoofdbesturen van de in het Zendings bureau te Oegstgeest Samenwerkende Zen dingscorporaties hebben besloten ditmaal de „Zendingsweek" te houden van Zondag 6 tot en met Zondag 13 November a.s. Bekend geacht mag worden dat het de bedoeling van genoemde besturen is, dat Christelijk Nederland zich in die week op- make' tot Gebed, Toewijding en Offer. Onge twijfeld gaat 't er om dat gansch Christelijk Nederland deelneemt aan deze Zendings week. De organisatie werd daartoe reeds door het Zendingsbureau ter hand genomen. Aller wege worden H.H. predikanten, evangelisten en godsdienstonderwijzers, hoofden van on derwijsinrichtingen etc.. en allen die e'en kring achter zich helbben geroepen om eendrachtiglijk samenwerkende te komen tot het gewenschte resultaat. In rondschrijvingen en circulaires drin gen de Zending9besturen er op aan dat men genoemde data noteere, dat iedere Gemeente deelname aan deze week, dat reeds thans in de groote gemeen ten commissies gevormd worden voor het voorbereidende werk, dat men zich overal, reeds nu ga instelle op de Zendingswerk welke èn om de verlangde voorbede, èn om de gevraagde toewijding èn om het noodige offer voor het geheel van den Zeïidings- arbeid van de grootste beteekenis geacht moet worden. Het Zendingsbureau te Oegst geest is gaarne bereid alle gewenschte in lichtingen te verstrekken en contact te zoe ken met allerlei kringen en groepen. VEREENIGING VAN LEERAREN BIJ HET MIDDELBAAR ONDERWIJS. In de gisteren te Arnhem voortgezette vergadering werd de verdere bespreking ge houden over de salarisactie. Overeenkom stig het voorstel van het bestuur werden nog de volgende punten vastgesteld, die moeten gelden bij een eventueele salar>s- aclie. Aan alle leeraren wordt een gelijk begin- en eindsalari9 betaald. Het minimumsalaris moet, in vergelijking •met het eindsalaris, hooger zijn dan tot nu toe gebruikelijk was. Het maximumsalaris wordt in 10 jaar bereikt. Het salaris van den directeur moet bedra gen het salaris dat hij als leeraar in een vol ledige betrekking zou genieten, vermeerderd met 25 tot 30 pet. van het maximumsalaris dier volledige betrekking. Nadat een langdurige huishoudelijke ver gadering was gehouden, werden het beleid van het hoofdbestuur en dat van de redactie van het weekblad goedgekeurd. Tot redac teur van het weekblad werd opnieuw be noemd de heer A. Bartels te Leeuwarden. Hierna kwam in behandeling een voor stel, ingediend door de Rijksleeraren-ver- eeniging, om aan het hoofdbestuur op te dragen te streven naar een zoodanige wet telijke regeling van het M. O., dat het mo- gelijk wordt naast de physisch-mathemati- sche en economische richting aan de H. Bv S. te verbinden een richting, waarin het lite- rair-historisch onderwijs op den voorgrond staat. Door het hoofdbestuur werd aanneming van dit voorstel ontraden. Nu een congres over deze materie in voorbereiding is, meent het hoofdbestuur, dat het voor de vereeni- ging niet gèwerischt is hierover thans reeds een bindend besluit te nemen. Nadat nog door verschillende sprekers het praeadvies van het hoofdbestuur was verdedigd, werd het voorstel van de Rijks- leeraren-vereeniging ingetrokken. Door den heer Enno van Gelder werd alsnu een motie ingediend, waarin de ver gadering den wensch uitspreekt, dat het pro bleem van de litterair-historische school wordt uitgesteld tot een congres, waar ook de rechten van de litterair-economischo school met het oog op toelating tot de uni versiteit zullen worden ter sprake gebracht. De voorzitter deelde mede, dat het hoofd bestuur deze motie niet kan aanvaarden.- Zij werd met groote meerderheid verworpen. Door de plaatselijke vereeniging Rotter dam I was een voorstel ingediend tot wijzi ging van art. 13 der statuten in verband met bet volgende: Te Rotterdam is door den gemeenteraad besloten om een afzonderlijk georganiseerd overleg in te stellen voor de hoogere ge meente-ambtenaren. waartoe uitdrukkelijk de leeraren aan Gymnasium, II. B. S. en Kweekschool worden gerekend. De plaatselijke vereeniging acht het van bet hoogste belang dat dit georganiseerd overleg optreedt als vertegenwoordigster van alle leeraren, of althans van de groote meerderheid daarvan. De plaatselijke ver eeniging wil daarom als plaatselijke leden toelaten niet alleen de leeraren aan gym nasium en kweekschool, maar ook die leeraren aan H. B. S. die volgens art. 6 der statuten lid kunnen worden van de A. V. M. O., maar het nog niet zijn geworden. Het hoofdbestuur ontraadde aanneming van het voorstel, omdat aanneming de mo gelijkheid zou scheppen dat er in de afdse- lingen twee groepen van leeraren naast elkaar komen, n.l, zij die alleen lid zijn van de afdeeling en zij die tevens lid zijn van de A. V. M. O. De afd. Rotterdam verdedigde baar voor stel en achtte het praeadvies van het hoofd bestuur onjuist. De voorzitter betoogde dat -het voorstel- Rotterdam in strijd is met den geest van de statuten; het is de vraag of een wijziging van de statuten in dien zin de Koninklijke goedkeuring zou verkrijgen. Het voorstel- Rotterdam werd daarop bij handopsteken verworpen. Door de plaatselijke vereeniging 's-Gra- venhage I werd voorgesteld het hoofdbe stuur op te dragen een actie te beginnen tot regeling van de rechtspositie der leeraren. Het hoofdbestuur had geen bezwaar deze opdracht te aanvaarden. Het voorstel-Den Haag werd z. h. s. aangenomen. De verga dering werd daar na gesloten. HET WANBEHEER BLJ DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN. Gisteravond werd te Den Haag in den Dierentuin een vergadering gehouden van aandeelhouders van het Kon. Zoölogisch Botanisch Genootschap, waarin o.m. be handeld werd het rapport, ingediend dcror de commissie van onderzoek naar de balans van het afgelocpen jaar. Uitvoerige besprekingen werden gehou den, welke soms een zeer heftig karakter droegen. Het resultaat wa9, dat met 254 tegen 24 stemmen een motie werd aangenomen, waarin de vergadering zich niet met de conclusies van het rapport der commissie van onderzoek vereenigt en besluit, de ba lans over 1926 in den door den accountant aangegeven zin goed te keuren. Vervolgens werd nog met overgroote meerderheid, na wederom heftige debatten, een motie aangenomen, waarbij het bestuur verzocht wordt de uitgifte vbji den Tuin- gids in verband met de geldelijke resul taten te steken. DE ONDERGANG DER „CALCUTTA". De Directie der Koninklijke Nederiand- eche Stoomboot Maatschappij verzoekt mede te deelen, dat haar gebleken is, dat de Calcutta" in tweeën gebroken is. Het schip kan dan ook als verloren worden beschouwd. DRIE AUTO'S VERNIELD. Op dien Rotterdamechenweg nabij de Zweth te Delft brak gisteravondvan een auto van de firma Perlstein en Roeper Bosch uit Amsterdam de vooras. Door de groote vaart sloeg het voertuig tweemaal over den kop, waarbij het geheel vernield werd. De chauffeur geraakte tusschen de carrosserie bekneld, doch liep alleen een Wchte verwonding aan een der armen op, zegt de „Tel." Op den Haagweg nabij Pasgeld, zoo meldt het blad verder uit Delft, kwamen gister avond een vrachtauto van een vischhan- delaar uit Ameide en een personenauto uit Den Haag met groote snelheid in bot sing. Beidte voertuigen werden nagenoeg totaal vernield. De inzittenden kwamen er wonder boven wonder zonder letsel af. MET HET HOOFD TEGEN EEN MAST GESLAGEN. Een meisje uit Apeldoorn, dat gistermid dag met de tram te Zandvoort aankwam om een dag aldaar door te brengen, stak even voor de halte het hoofd buiten het raam. Het meisje stootte met dit lichaams deel zoo hevig tegen één der electrische masten, dat zij in ernstigen toestand met een schedelbreuk naa.r het Diaconessen- ziekenhuis te Haarlem moest vervoerd wor den. De politie stelt een nader onderzoek in. BRANDEN. Gisteravond te elf uur werd brand ont dekt halverwege Sloten en Amsterdam bij de wijk „Groot Veelust" in een groote boerderij, genaamd „Kent Uzelve", toebe- hoorend aan den heer C. van Hulzen. De oppervlakte, die in brand stond, was onge veer een kwart bunder. Daarop bevond zich 1 de woning, waarachter het groote hooihuis en een koestal voor 40 en een voor 20 koeien. Tegen de hooischuur wa9 een paar- de'nstal gebouwd. Er achter stond een hooiberg, waarin vermoedelijk de brand uit brak. Gistermiddag had men dien berg ge stoken en er vuur gevonden. Hij was toen uitgehaald. Echter 's avonds begon hij toch te branden. Naar schatting waren er 100.000 K.G. hooi. Alles werd een prooi der vlam men Alleen het woonhuis werd gedeelte lijk behouden. Zestig kippen werden het slachtoffer van het vuur. Ter rechterzijde van de beorderij staan een 40-tal arbeiders woningen, die, dank zij den noordoosten wind, geen gevaar liepen. De brandweer bewaakte de links gelegen boerderij, waar eveneens veel hooi is geborgen. Met acht stralen op de tweede motorspuit werd het vuur bestreden. Te HarkemaOpeinde is gisteren de nieuw gebouwde arbeiderswoning, be woond door G. van der Veen, geheel afge brand. De oorzaak van het ongeval is, dat kinderen in het schuurtje een fietsband in brand staken. Het strooschuurtje vatte vlam en in een ommezien stond de woning in lichte Üaie. Van den inboedel is niets ge red. Verzekering dekt de 9chade. EXPLOSIE EN BRAND IN EEN FABRIEK TE ZEIST. Een zestienjarige jongen gewond. Gistermiddag omstreeks halféén werd te Zeist, naar het „U." D." meldt, een gewel dige knal gehoord, veel weg hebbende van een explosie uit het genie-kamp, welke daar veel voorkomen. De knal werd ge volgd door zware rookwolken, die zich ver toonden boven de Nieuwe Begraafplaats. Bij nader onderzoek bleek, dat er in de moffelinrichting van de N.V Mataver. fa briek van blikwarenK een explosie had plaats gehad. Toen de fabrieksbaas om halfeen na het luiden van de schaftbeJ de fabriek had ver laten hoorde hij een enormen knal. Direct snelde hij naar de fabriek terug en ont dekte dat in 't achterste gedeelte, de mof- felinrichting, een oven was ontploft. Ook bemerkte hij dat er zich nog iemand in die ruimte bevond. Het bleek te zijn de 16-jarige Kwint uit Driebergen, die na veel moeite met behulp van eenig ander personeel uit het vol damp en rook staan de gebouw werd gehaald. Zijn kleeren ston den reeds in brand en de jongen had veel huidwonden bekomen, welke van dien aard waren, dat overbrenging naar een ziëken- inrichting noodzakelijk bleek. Nog een tweetal anderen had nog enkele brandwon den aan de handen bekomen. De brand weer was spoedig ter plaatse, maar kon nriet veel uitrichten, daar in de omgeving aan geen water te komen was. Daarom legde men zich alleen toe om den brand tot het achterste deel te beperken waarin men ook slaagde. Dit gedeelte benevens twee houten bergplaatsen brandden geheel af. Het voorste giedeelte bleef evenwel volkomen gespaard. VRACHTAUTO DOOR EEN BRUG GEZAKT Toen gistermiddag de vrachtauto van de. bierbrouwerij Hagedoori\-Kirschmann te Almelo de Rietmansbrug over het Overijsel- sche Kanaal te Deventer wilde passeeren, stortte de wagen door de brug. De chauf feur wist zich te redden. Het verdeer is ter plaatse gestremd. DE BRAND TE ROERMOND. Verdacht van misdrijf? Omtrent den brand te Roermond wordt nader gemeld, dat de kapper Mullenbruch naar het huis van bewaring is overgebracht. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat op eenige plaatsen de gasleiding was doorge sneden en de gaskranen waren opengezet. Het justitieel onderzoek duurt voort. Dr. Hulst uit LeideD zou gistermiddag de lijkschouwing verrichten. EEN GESTOORDE GODSDIENST OEFENING. Onder de morgengodsaienstoefening in de Gereformeerde kerk te Harkema-Opeinde had Zondag een onverkwikkelijk incident plaats. Een tienjarig zoontje van I.. L. werd door den koster vermaand zich behoorlijk te gedragen, zegt de „Leeuwarden Courant" De moeder van den jongen, waarschijn lijk in haar eer gewetst door deze aanvul ling op haar opvoeding, vloog op den koster toe, en gaf hem twee flinke klappen in 't gezicht. Een oudere broer voelde zich geroepen mede de familie-eer te verdedigen en kwam van de galerij naar beneden om zich op den koster te werpen. Hij werd echter tegengehouden door eenige andere kerkgangers, die ook verder zorg droegen, dat de ruzie gestild werd. De vechtlustige familie verliet de kerk, waarna de gestoorde dienst kon worden voortgezet. Theater's, zei de Yankee tegen den Europeaan, theaters, Die hebben wij bij ons! Zoo groot, dat als er iemand vanuit de loge met een ei naar den speler gooit, deze een kuiken in z'n gezicht krijgt. VOOR DONDERDAG 1 SEPTEMBER. Hilversum, 1060 M. 12 u.Politieber. 12.352 u.Lunchmuziek door het Trianontrio (piano, viool, cello). 3.30 4.30: Uurtje voor wees- en ziekenhuizen door mevr. Ant. van Dijk. 56 u.Or gelconcert door J. A. de Zwaan in de groote of St. Jacobskerk te Den Haag. 67.45: Concert door het ANRO-orkest. E. "Waisvisz, cello. Egb. Veen, a.d. vleugel. 7.45: Politieber. 10.30: Persber. 8.10: Christel. Radio-avond. Ferd. Kloek, orgel en piano. A. Lieferinck, viool. 1. Feestklanken (improv.), F. Kloek, (orgel), 2. Ie ged. rede van ds. N. Buffinga, over: God en wereldleed. 3. De Kneutzer Sonabe Beethoven (viool, piano). 5. 2e ged. rede van ds. Buffinga. 5a. Legende No. 1, Me- lart.in. b. La predication aux cviseaux, Liszt c. De Smidse (La Forge), F Kloek (piano) 6 Romanze öp. 26, Svetadsen (viool, piano). Daventry, 1600 M. en Londen, 361 M. 12.201.20: Daventry-kwartet en solisten (sopraan, piano). 1.202.20: Gramo- foonmuziek. 3.20: Vesper in de Westmini ster Abbey. 4.05: Het Daventrykwartet en solisten (sopraan, tenor). 5 35: Kin- deruurtje. 6.20: Dansmuziek. 6 35: Landbouwber. 6.40: Dansmuziek. G 50: Tijds., weerb., nieuws. 7.05: Padvinders programma. 7.20: Lezing: The massacre of the drones. 7.35De suites van Handel. 7.50: Instrument, concert. W. Small, viool. M. Coïe, piano. 8.35: ^„Tosca", opera in 3 acten va® Pucoini. Koor, symphonie-orkest en solisten. 9.20: Weerber., nieuws. 9.40: Lezing: A King of Big Game. 9.55: (Vervolg) Tosca. 10.20: Tijds. 10.50—12.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.20: Concert. 12.50—2.10: Orkestcon cert. 5.055.55: Trioconcert (piano, viool, cello). 8.50—10.50: Galaconcert. Versterkt orkest. Langenberg, 469 M., Münster, 242 M., Dortmund, 283 M. 1.302.50: Orkest concert. 5.50—6.50: Orkestconcert. 8.50: Wiener Humor. Dr. Fortner en de Isegliokapel. Daarna tot 12.20: Dansmu ziek. Königswusterhausen, 1250 M. 2.50 5.50: Lezingen. 5.506.50: Orkestcon cert. 6.508.05: Lezingen en lessen. 8.20:„Elias", oratorium voor soli, koor en orkest van Mendelssohn Bartholdy. 10.5012.50: Dansmuziek. Hamburg. 395 M. 4.35: Vierhandige pianomuziek. 5.20: Dansmuziek. 6.20: Vroolijk concert. 7.17: „Fidelio", opera in 2 acten van Beethoven. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel, 5D9 M. 5.206.20: Kin deruur. tje. 8.2010.20: Orkestconcert en zang. HAZERSWOUDE. Bnrgerlijke Stand. Bevallen: M. van Veen geb. van Elswijk, D. C. E. Offringa geb. Huisma, Z. G. M. Kaptein geb. van der Meer, D. Gehuwd: C. de Gelder 21 j. en C. van Veen 22 j. P. A. Hoogerbrug 23 j. en N. de Gelder 22 j. De zoetemelk is met 1 cent per liter verhoogd en gebracht op 13 cent per liter. KOUDEKERK. Maandagavond werd vanwege de Oranje-vereeniging een samenkomst gehou den in de Geref. Kerk, ter herdenking van den a.s. verjaardag van H. M. de Koningin. Als spreker voor dezen avond was uitgenoo- digd de heer Borromeus de Greve van Woer den. De burgemeester opende als eerevoorzit ter van de Oranje-vereen, dezen avond; hij wenschte dat allen zich een mochten gevoe len met ons Oranjehuis, waarna hij het woord gaf aan den spreker van deze bijeen komst. Deze begaafde spreker gaf een kort overzicht van. de geschiedenis van ons Vorstenhuis. Verschillende belangrijke din gen werden naar voren gebracht. De gloed volle rede werd door de vele aanwezigen met volle aandacht gevolgd. De Geref. Zang vereniging „Soli Deo Gloria" bracht daarna eenige liederen ten gehoore, terwijl de heer H. van den Berg orgelmuziek ten beste gaf. De burgemeester sloot dezen avond en hoopte dat de verdere feestelijkheden op 31 Aug. op gepaste wijze gevierd zouden wor den. Vervolgens werd staande door allen het „Wilhelmus" gezongen. Wederom werd alhier een fiets ont vreemd en wel van den heer S. aan den Rijndijk. Ofschoon de diefstal dadelijk be merkt werd, en men per motorfiets den dader achtervolgde, slaagde de dief er in te ontkomen. WADDINXVEEN. Gemeenteraad. De rekening over 1926 goedgekeurd Het afscheid van de vertrekkende raadsleden. Afwezig de heeren Galama en Jonkheid wegens verhindering. Voorzitter de burge meester. I. De notulen van de vergadering van 28 Juli j.l. worden onveranderd goedgekeurd. II. Ingekomen zijn enkele stukken van Gedeputeerde Staten waarbij goedgekeurd worden raadsbesluiten vroeger genomen in zake grondverkoop. Waddinxveen's zwem bad heeft b^-icht een kleine wijziging in de baduren aan te brengen in verband met het korten der dagen! Het R. K. Kerkbestuur zal met de aan schaffing van nieuwe banken wachten tot dat de nieuwe school, waarom verzocht is, er zijn zal. De Ver. voor Ziekenhuisverpleging be komt de garantie dat de gemeente een even tueel tekort op den dienst zal dekken. De palronaatscommissie St. Alov9ius heeft de gewone jaarlijksche subsidie gevraagd voor hare vakteekenschool, De post zal als ge woonlijk op de hegrooting worden gebracht. III. Thans wordt de gemeenterekening 1926 zonder op- of aanmerkingen van de raadsleden of van de finantieele commissie voorloopig vastgesteld zooals is voorgesteld met algemeene stemmen met uitzondering van die van de beide wethouders die zicht van medestemmen moeten onthouden. IV. Een aanschrijving van Gedeputeerde Staten inzake de salarissen van burgemees ter, secretarissen en ontvangers in Zuid- Holland wordt voor kennisgeving aangeno men behalve dat nadere inlichtingen zullen worden gevraagd over de tweejaarlijksche verhoogingen van den burgemeester daar deze eerst op f 225 waren bepaald en slechts f 200 werd betaald en nu weer op f 225 zijn gesteld. V. In de vacature ontstaan door vertrek van mej. Kiljan aan de 0. L. school aan de brug wordt met algemeene stemmen be noemd mej. den Besten te Nieilwpoort. De agenda is hiermede afgewerkt. De burgemeester neemt thans deze gele genheid waar om afscheid te nemen van de vertrekkende leden. Zooals bekend zullen enkele heeren in den nieuwen raad geen zit ting meer hebben en tot, hen speciaal wil de voorzitter thans een woord van afscheid richten Dikwijls is er verschil van meening geweest over het een of ander punt maar nimmer heeft verschil van meening aanlei ding tot onaangenaamheden gegeven en nimmer zijn de discussies scherp of kwet send geweest., steeds heeft een ieder ge tracht volgens zijn eigen zienswijze het gemeentebelang te behartigen. Dat dit ook in den nieuwen raad zoo moge zijn hoopt spreker van ganscher harte. De heer van Nielen dankt thans den voorzitter voor zijn woorden van afscheid en sluit zich gaarne aan bij de door den voorzitter uitgesproken verwachting dat de samenwerking van de nieuwe raadsleden met den burgemeester, het dagelijksch be stuur en onderling even goed mag zijn als dat het geval was bij de oude raadsleden. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. WOUBRUGGE. Loop dei bevolking. Sedert 1 Augustus hebben de volgende personen zich hier gevestigd: Gerard van der Laan, van Alphen aan den Rijn. G. Fluit van Reeuwijk. Vertrokken zijn: A .van der Hoorn naar Langeraar. Van der Ploeg geb. van Die- men naar Haarlem. D. van 't Wout naar Alphen aan den Rijn. W. M. P. de Vette naar Zoeterwoude en P. J.Olijerhoek naar Alkemade. Voor het pachten van het gemeente bouwland, waren bij B. en W. dezer ge meente ingekomen drie inschrijvingen; de heer D. Hoogendoorn f 225 per H.A., de beer B. A. Heenk f 201 per H.A. en gebroeders C. W. en J. J. Anker, totaal f 400 per jaar. Voor koop waren twee inschrijvingen in gekomen; de heer D. Hoogendoorn f3100 per H.A. en gebroeders Auker voorn, f 3000 per H.A.. De raad zal over de gunning beslissen, ZWAMMERDAM. Hoe gevaarlijk het voor kinderen is onï achter auto's aan te loopen, bleek alhier toen de 12-jarige B. uit school komende, een vrachtauto van achteren aangreep. Toen de auto echter een snellere vaart aannam, kon de jongen niet meer zoo hard meeloopen. Tengevolge hiervan werd hij een eind mee gesleept tot hij kwam te vallen en daarbij zoodanig met de straatsteenen in aanraking kwam dat hij met deerlijk bebloed aange zicht en deels ontvelde beenen naar huis moest worden gebracht. Bij dè in hotel „De Rustende Arend" alhier gehouden verkiezing van een polder meester van den Dam- of Binnenpolder, in de plaats van den- heer H. van Oosterom, die door Ingelanden tot voorzitter van dien polder was benoemd, is gekozen de heer D« Hoogendoorn Jzn. AALSMEER. Gemeenteraad. De rtfed kwam gistermiddag en -avond! voor de laatste maal bijeen in zijn oude samenstelling, onder voorzitterschap van burgemeester J. Kastelein. Alle leden waren- aanwe'zig. De voorzitter stond bij zijn ope ningswoord even stil bij het verscheiden van den gem.-opzichter Luik. in wien de gemeente een uitstekend ambtenaar heeft verloren. Aangaande het nieuwe uitbrei dingsplan der gemeente, deelde de voorz. mede, dat de besprekingen met den hoofd ingenieur der provincie er toe geleid heb ben, dat Ged. Staten zich thans bereid ver klaard hebben, het plan van uitbreiding goed te keuren, mits aan enkele bezwaren, van particulieren nog wordt tegemoet ge komen. De voorzitter vertrouwt, dat nu spoedig met bouwen kan worden begonnen. De raad wijst nu definitief de plaats aam, waar „Goed Wonen" kan gaan bouwen, n.l. de Op'helialaan. Aan de V. I. B. A. wordt een perceel grond en water afgestaan voor het stichten van een Badhuis. De benoo- digde gelden daarvoor, f 17.300 werden reeds eerder toegestaan. Op een daartoe ge-, daan verzoek, zal straatverlichting worden aangebracht van Tuin de Beucker tot de Bilderdammerlaaü. Aan P. Kieft onder wijzeres U. L. O.-school, wordt, tegen een nader door B. en W. te bepalen datum, eervol ontslag verleend. Op een adres van de vergunning- en verlofhouders, om gew durende de maanden Mei tot en met Augus tus het sluitingsuur te bepalen op elf uur des avonds en de andere maanden alleen Zaterdagsavonds, wordt afwijzend beschikt Het kohier hondenbelasting wordt vast gesteld op f 1206. In Verschillende bladen zal een oproeping worden geplaatst voor een directeur van gemeente-werken, op een salaris van f 3500. Aanvragen H. v. Hete- ren en J. de Groot, ieder van f 3600, ten behoeve van een „plaatsje" zullen bij de regeering gunstig worden geadviseerd. Ds raad besloot voorts (voorloopig voor één jaar) dat armlastige, in een zieken huis verpleegd wordende patiënten, naar het goedkoopste gasthuis mogen gaan van hun eigen kerkelijke richting, mits de be treffende kerkbesturen dan de helft der kosten aan het Burg. Armbestuur vergoe den. In zijn sJjuitüngswoord sprak de voorz., woorden van dank aan den scheidenden raad en het college van B. en W. De heer W. C. Keessen Kzn., G. Th. v. dL Zwaan, H. Wichmann en ,W. v. Geijlswijk zullen niet meer in den raad terugkeeren. De heeren J. v. Dillewijn en P. v. Egmond zijn in deze zittingsperiode den raad door den: dood ontvallen. De heer Mensing, wethou der, heeft uitdrukkelijk verklaard, wegens drukke werkzaamheden, geen wethouders zetel meer te kunnen aannemen. Of wet houder Alderden zal blijven, hangt van de' samenwerking der linksche partijen af.- Veel is er in die 4-jarige periode tot stand gekomen en een terugblik stemt tot groote tevredenheid. Nadat nog verschillende hee ren een kort woord hadden gesproken, werd de openbare vergadering gesloten. HILLEGOM. De gemeenteraad is bijèengeroepen tegen Dinsdag 6 September om l8/* uur voor de beëediging van raadsleden, de be noeming van wethouders en de benoeming van leden van raadscommissies. Van de 13 agendapunten trekt punt 10 de meeste aan dacht, luidende: Instelling eener commissie voor strafverordeningen en benoeming van 3 leden hiervoor. B. en W. achten het nood zakelijk, dat een nieuwe politieverordening wordt ontworpen, daar de thans bestaande dateert van 1907. Zij wenschen dat het ont werp door 3 raadsleden, buiten den voorzit-» ter, wordt gemaakt. Een buitengewoon groote volksverza meling in den Houttuin wees er op, dat er wat bijzonders aan de hand was. Het halve dorp was samengeloopen om een ruzie tus schen een paar Noordbrabanders en een be kende familie, bestaande uit vader, zoon en schoonzoon. Er is vermoedelijk een oude veete tusschen beide partijen; eenige weken geleden was er een uitbarsting die zich in de Meerstraat afspeelde De Noordbrabanders liepen nu weer met messen en hebben ook gestoken, de tegenpartij althans heeft ver schillende kleine verwondingen bekomen. De politie heeft in onderzoek wie de schudige partij is. De prijs van de melk is met 1 cent per liter verhoogd. KATWIJK AAN ZEE. Oranje-feesten. In de oude Kerk had gisteravond de wij- dingssamenkomst plaats alwaar ds. G. R. Kuijper, van Den Haag, een redo hield over „Oranje en Datheen". Nadat Ps. 75 1 gezongen was, sprak de heer W. v. d. Akker een inleidend woord, waarna ds. K. de verschillende han delingen en uitingen dezer groote mannen in het raam van hun tijd plaatste. 22

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6