Humor uit het Buitenland. •'"«a W" li U Buitenl. Weekoverzicht PARIJSCHE BRIEVEN. VOOR DE HUISKAMER. Bezoeker: En, presteeren die landarbeidstertjes van je nog wel wat? Boer: Nou. om en de bij veertig uur per dag ieder, as je de jongens meerekent, die ze komen helpen. (Passing Show) Slagvaardig automobilist: Wat, te hard gereden? Mae- man. lit ben op weg naar den tandarta. JHumorlst, De ober: De patroon laat vragen om wat see-bedjes te spelen. Orkest-] eid en Waarom? Ober: Wel, niemand bestelt visch en hij wil de menschen daaraan helpen herin neren. (Passing Show) co ir i Toeschouwer: i\eem me niet kwalijk, maar JJw net hingt veel te laag. Nieuwelinge (opgewekt): Ah, ik vond ook al, dat we zoo verdacht goed speelden. (Punch) Bezoeken Wie is de verantwoordelijk» persoon bij deze firma? Kantoorjongen: Ik weet niet wie ver* antwoordelijk is, meneer, maar ik krijg altyd overal de schuld van. (Punch) Je „'dame": Haar! Nou, ik seg je, dat ik der nog nief gelauve zou, al wis ik, da se de waarheid seL (London Opinion) het zoo treffend juist geadopteerde „pietsie'M „Pietsie" inplaats van ,,'n beetje", ,,'n tikje" klinkt gedistingeerd wAt zeg ik? 't klinkt chlcl Als je later in de uitgaande wereld 'n behoorlijk figuur wilt slaan, ver ban dan voor eeuwig al wat „leuk" is en doorspek je conversatie met „pietsie's"! 't Kind was van deze boetpredikatie danig geschrokken en ik.ik stond versteld 1 Maar Stéphanie Etang de la Cour knikte goedkeurend Ter Piere toe en zij kan 't im mers toch weten?Inderdaad schijnen die twee woorden voor velen een fatsoens criterium te yormen. Helaas betrap ik me zelf bij herhaling op 't gebruik van het ge wraakte woordje. Met m'n jongste zal ik duchtig moeten repeteeren om dat euvel met wortel en tak uit te roeien 1 De lunch in Palace-Hotel was voortreffe lijk en de zonnig-warme Woensdagmiddag bereids een heel eind gevorderd toen wij hooggestemd „de blauwe" bestegen, rich ting huiswaarts. We hadden afgesproken dat we 's avonds 8 uur voltallig present zouden zijn in de Tent van de Witte, bij het boschconcert der Koninklijke Militaire Ka pel, de knal op mijn eersten vuurpijl Stéphie ter eerel Het schoone relaas van dezen warmen avond onder de boomen vertel ik u nader. CUNAEUS. Amerika's vlootbouw Sacco en Vanzetti's executie Cos- grave waagt den strijd Zagloel pasja f Toen de vlootconferentie te Genève geheel onverrichter zake uiteen was gegaan, leed het geen twijfel, dat de Vereenigde Staten plannen voor verderen en vluggeren viool bouw in overweging zouden nemen. Hoewel officieel nog niet vaststaat hoever de plan nen gaan de meest tegenstrijdige berich ten worden daaromtrent gegeven is er nu toch reeds zekerheid, dat dusdanige plannen bestaan. Maar gelukkig is er nog geen volledige zekerheid dat die plannen tot uitvoer zullen komen. Het koor van stemmen in Amerika zelf daartegen wordt immer luider, ook al durft Coolidge, die zelf tegenstander is van vlootuitbreiding, in de gegeven omstandigheden zich niet méér zoo te roeren. De naderende verkiezingen leg gen hem aan banden, hetzij dan dat hij toch nog een nieuwe candidatuur voor het presidentschap aanvaardt, hetzij dat hij zich werkelijk definitief terugtrekt In dit laatste geval natuurlijk zwijgt hij in het belang zijner partij. En de tegenstanders behoeven niet naar argumenten te zoeken. In de eerste plaats heeft de Unie immers alleen een vloot voor defensieve doeleinden. Verdere vlootbouw boven het vaste program van vroeger zou daarboven uitgaan in de publieke opinie. Dan: hoeveel geld zou niet gemoeid zijn met zoo'n bouw in 't groot; en al moge Amerika financieel heel krachtig staan, onnut staatsgeld uitgeven heeft altijd be zwaar, afgezien van de vraag of Europa er verder nog veel voor zou voelen de schulden af te doen, zoo het betaalde geld in kruisers werd omgezet. En ten slotte en vooral niet in de laatste plaats zou zoo'n Amerikaansche vlootbouw niet als vanzelf Engeland en Japan weer tot elkaar drijven en het Brilsch-Japansche verdrag doen herleven? Geruchten van dien aard zijn nu reeds in omloop gebracht, al zijn ze officieel gedesavoueerd. Men ziet, de ar gumenten zijn klemmend. Ongetwijfeld zal het laatste woord in deze kwestie nog niet gesproken zijn; te meer niet, waar in Amerika krachtiger wordt de strooming van te kunnen doen in eigen huis en eigen huishouding zulks in den breedsten zin dezer woorden-betee- kenisl wat het verkiest, zonder zich te bekommeren wat anderen daarvan zeggen of denken. Een strooming, die nog aan kracht zal winnen, hoe meer het buitenland zich zal inlaten met de affaire. Sacco en Vanzetti zijn ook het slacht offer geworden van de actiè van hun vrienden, dien het trouwens niet om hen ging, alleen om de politieke munt uit het droeve geval te slaan, gelijk wij reeds eer der schreven. Het zuiverste bewijs daar voor is de wijze waarop na de executie de* actie is voortgezet Niet in Amerika zelf, waar de actie vrijwel krachteloos was (Ame rika kent, o gelukkig land, bijkans geen communisme) maar elders, waar de com munisten wel een voedingsbodem vinden voor hun „leer". Alles bij elkaar genomen zijn er zeker al wel een twintig schulde- Joozen geofferd op het altaar van Sacco en Vanzetti Toch wel een zeer verheven strijd voor het recht. Het ergst is huisgehouden te Parijs, het geen voor le hand liggend i9 daar Frankrijk immers ook voor alg. verkiezingen staat en in dat land, waar de grenzen der partijen moeilijk zijn te trekken, een prachtig opera tie-gebied is gelegen. Te meer waar juist de evenredige vertegenwoordiging weer is ver laten voor het oude stelsel van personen- keuze, hetgeen niet zal nalaten eenige ver warring te stichten Hoe ongewenscht deze thans ook is, waar de financiën toch nog niet definitief gestabiliseerd zijn. Niettemin zal voor een soort Godsvrede wel niet wor den gevoeld, al heeft Franklin Bouillon reeds een balletje daarvoor opgeworpen. Godsvrede is het ook allesbehalve in Ier land. Daar zal opnieuw de verkiezingsstrijd moeten worden gestreden, daar CosgTave het parlement heeft ontbonden. Dit nadat hij gelegenheid had gehad, om de stemming van het publiek te peilen in twee tusschen- lijdsche verkiezingen in Dublin. Daarbij heeft de regeering twee overwinningen be haald, zoodat juist één stem meerderheid in de Dail was verkregen, voldoende om ge wettigd te kunnen overgaan tot parlements- ontbinding. Cosgrave achtte, gelet op den uitslag in beide districten, de stemming gun stig en daarvan wil hij profiteeren. Dank zij de gewijzigde houding ,der Fianna Fail zal Ie komende verkiezing in eerlijker verhou dingen worden uitgevochten. Engeland zal ook met belangstelling de uitslag afwachten, daar een nederlaag van Cosgrave heel wat moeilijkheden zou op leveren. In hoeverre Engeland zij zal spinn§ van het overlijden van den leider der Egyptische nationalisten. Zagloel pasja, moet nog worden afgewacht. Het is toch niet uitgesloten dat de extremistische vleu gel, die totdusver werd geremd door den leider, ryeer invloed zal weten te oefenen en dat zou in dit voor Engeland zoo gewich tige land wat ligging etc. betreft een bron van groote ellende kunnen worden. Zagloel pasja heeft Engeland veel zorg gebaard maar was toch nog vatbaar voor verhou dingswerkelijkheden, waarvoor de nationa listen door dik en dun ongevoelig plegen "te zijn. Tot schade voor eigen zaak. Ongetwijfeld zal ter komende Volken bondsvergadering ook wel weer een natio nalisten-kwestie ter tafel komen. Die plegen altijd wel op de proppen le komen. Voor eerst zal daar te Geneve het groote vraag stuk evenwel de kwestie der bezetting van Rijnland zijn, buiten de eigenlijke zit ting om, waaromtrent de voorbesprekingen te Parij9 en Londen blijkbaar nog geen be slissing hebben gebracht, alle moeite om het eens te worden, ten spijt. De Franschea blijven met het oog op de veiligheid de be zetting noodig achten. Hoe dan echter als volgens het verdrag van Versailles toch tot ontruiming moet worden overgegaan? En die tijd komt. Laat dan opeens de veiligheid het wel toe? Voor Frankrijk zou een vrij willig opgeven heel wat. gunstiger zijn dan een gedwongen moeten gaanl RECLAME. Zenuwlijders en zielsziekten verschaft het bij uitstek zacht werkende natuurlijke „Franz-Josef'-bitterwater goede spijsyerte- Ting, een vrij hoofd en rustige slaap. Vol gens ervaringen van beroemde zenuw artsen is het gebruik van het „Franz-Josei"- water ook bij zware hersen- en ruggemerg- ziekten zeer dringend aan te bevelen. 7373 Van onzen Parijschen correspondent). (Nadruk verboden). MODERN BABYLON. Parijs. 21 Augustus 1927. Onder de jongelui, die 's avonds tusschen 7 en 8 op hooge krukstoeltjes aan den bar zitten in Cecils of Tod Sloans, of een van die andere ondergrondse he salon-cafétjes, waar de ultra chic is dat er geen dames worden toegelaten, heersc-ht een ware speel woede. Zij komen daar niet om een gokje te maken met kaarten of dobbelsteenen. Dat beschouwen zij al9 kinder-spel. Zij komen er om wat zij noemen zaken te doen, met ern stige gezichten. Er zijn er een paar duizend in Parijs. Allemaal kennen zij elkaar bij name, weten zoo ongeveer van elkaar hoe veel crediet ze waard zijn. Voor de' deur wacht een elegante twee-zits-torpedo met een race-motor. En tegen half negen gaan zij hun vriendinnetje halen om samen tei dineeren in het Bois de Boulogne of elders. Daarover straks. Hun vriendinnetje is meestal mannequin, in een couturiershuis- in de rue de la Paix. De zaken die de'ze jongelui doen bestaan voor het meerendeel; in het koopen en ver- koopen van dingen xLie zij nooit zien en waarvan zij ook niet het minste verstand hebben. Een had er verleden week wat wij hier noemen „culot" en wat in Holland „lef" zou heeten. Hij kocht twintig wagons katoen zonder een cent ervoor te. betalen. Hij werd geacht „er goed voor" te zijn en dus kreeg hij crediet. Hoewel het hem moeilijk gevallen zou^ijn ook maar één en kele baal contant te betalen. Trouwens véél riskeerde kooper noch verkooper. want de' transactie geschiedde op prolongatie en als de katoen ook maar een kwart cent (dol larcent: al deze jongelui rekenen in dol lars) gekelderd was, zou de koop geannuleerd zijn geworden en had de kooper alleen maar een paar duizend dollars bij te passen om zijn koopmanseer onbezoedeld te houden; De katoen kelderde niet; integendeel, het geen te' voorzien was geweest gebeurde, tengevolge van de overstroom in gen van de Missisippi en andere invloeden viel de oogst- raming zeer laag uit en de noteering van den prijs maakte zulk een sprong naar boen, dat on9 jongmensch in twee weken tijds. aan de bar, acht milloén francs ver diende. Op het oogenblik dat ik dit schrijf is het vet van de katoen alweer af. Nu gaan de jongelui in de suiker. En zoo wordt er, in het Cecils, ernstig en zwaar ge.werkt. Daar om mogen er dan ook geen dames komen. Dames komen '9 nachts, na den schouwburg in de bars, die zij bij zich thuis hebben laten inrichten. Onder de vriendinnetjes van de heeren is het namelijk mode om thuis in apartement of „hotel particulier" een bar te hebben. Een dezer dame9 heeft er on langs een laten inrichten, waar alles van gla9 is: de tafels, de stoelen, het buffet Door het bol-gegoten gla9 van den bar heen ziet men de beenen van den bar-man wan staltig, gedrochtelijk, als door een cylin- drisch geslepen lens. Van weelde en gek kigheid weten deze dametjes niet wat zij met het zoo makkelijk verdiende geld hun ner beschermers zullen doen. Nog weer een ander heeft er een bar, ingegraven in den grond als een Romeinsch bad. De' rand is 20 c.M. boven den vloer en de bar-man komt met zijn hoofd er boven uit. De be zoekers liggen er omheen op kussens. Natuurlijk doen de jongelui niet altijd goede zaken. Zij raden ook weieens mis, en als de pech hen hardnekkig achtervolgt verdwijnen zij uit het coterietje. Maar hun plaats wordt spoedig weer ingenomen, dik wijls door twee anderen. Zoo i9 er de laatste jaren een geld-aristo- cratie ontstaan van menschen, die ook niet bij benadering zouden kunnen zeggen hoe veel zij bezitten, ja zelfs vaak niet weten of zij boven-Jan zijn of wel eronderl Hebben zij veine dan gaan zij meestal door met „zaken" doen, steeds brutaler, steeds gedurfder, tot zij opeens milliardair zijn eneen paar dagen later ook wel weer eens op de keien staan. Een zekere Mouthon, multi-milliardair, eigenaar van het dagblad „Le Journal", kocht van de Turksche regeering heel het complex keizerlijke paleizen te Constantino- pei met het plan er een speelhol van te maken. Elke twee, drie maanden verdween echter de regeering en maakte plaats voor een andere, en telkens kostte het Mouthon weer een paar millioen om de vereischte vergunning te verkrijgen. Nu heeft hij haar eindelijk. Maar.... nu verbiedt men den toe gang aan Turken, zooals in Monte-Carlo geen inwoners van het Vorstendom in de speelzalen worden toegelaten. Door dit ver bod heeft de zaak drie kwart verloren van haar waarde, en onze Franschman heeft een geweldigen strop. Men glimlacht in de bar om dergelijke avonturen. Ieder denkt met een rilling: zoo'n klap kon ik-' ook weieens krijgen. Doch doordat men dit denkt, eiken dag, went men aan het idee. Eh bovendien: men is zonder een cent begonnen en heeft zich er bovenop gewerkt; men voelt zich sterk genoeg om als het moet, dat nogeens opnieuw te doen. Zelfmoorden zyn zeldzaam in dit milieu. Men houdt zich het voorbeeld voor van Rosenthal, die, doodarm naar Parys gekomen, millionair werd, daarna weer op een kwaden dag schoenveters moest gaan verkoopen op den hoek van een trottoir, en nu nog- 1 maals enkele jaren later weer een van de rijkste menschen van de wereld is en den geheelen parelhandel controleert, omdat hy alle parel-visscheryen kocht van Enge land. En dan trachten de jongelui hun angsten en hun spelen te vergeten in verfijnde weelde en grof vermaak. Zjj hebben veel tijd over en willen zich niet vervelen. Voor deD vorm hebben zy een bureau, waar zrj één uur per dag komen, wanneer zy het niet heelemaal vergeten. Zij gaan laat naar bed en staan dus laat op. Hun „petit dé jeuner" nemen zij niet voor twee uur. Om dezen tyd van het jaar zyn de meesten in Deauville of Calbourg, om begin September te trekken naar San Sebastiaan. Die in Parys gebleven zijn amuseeren zich met EEN OPTELLING. Tel 4 vijven samen op zoodanige- wijze dat men 6l/s krijgt. slecht weer „en familie", aan de bars der vriendinnen hunner vriendinnen. Met goed weer gaan zij (laat in den avond) dineeren in een der restaurant-tuinen van het Bois de Boulogne of nog verder naar buiten. De auto brengt u overal, in enkele kwartiertjes. Het Bois is die mooie avonden als een feeën-park. Op de vyvers deinen de bootjes, ah in Venetie lampion-verlicht en muziek- gevuld. In de bosschages naast uw tafeltje zingen de nachtegalen, wanneer de jazz band even zwijgt. Maar de groot mode-rage is te gaan soupee'ren in het „domaine de la Cornebiche", midden in het forêt de Fon- tainebleau. of in „L'Ecu de France" in St. Hilaire. Daar vindt ge eiken nacht de geld- 9nobs met hun dames bijeen. Men dineert er niet in een zaal of in een tuin, maar in een eigen huisje. Beide etablissementen, hebben een uitgestrekt park met kleine hou ten huisjes hier en daar. In Cornebiche noemt men ze „bungalows", in St.-Hilaire „chalets". Men heeft er een minuuskuul slaapkamertje, een salonnetje, een veranda- tje en een terrasje. Het diner wordt opge diend voor het huisje, door een keurig dienstmeisje, kamer-katje met eeD blauw japonnetje en een koket 9chortje. En men is er als bij zich thuis, een onwezenlijke idylle midden in het woud met alleen de maan als toeschouwer en in de verte wat vagel muziek en nu en dan een lach. In la Cornebiche is er bovendien een groot cementen terras waar tot ver in den nacht de dolste orgieën worden gevierd in het schijnsel van eén machtig zoeklicht der marine in elk der vier hoeken, dat nu en" dan voor enkele minuten worde gedoofd. Maar als ik mij op het gebied der orgieën wilde wagen, zou er nog. heel wat meer te vertellen zijn van dit moderne Babyion. LEO FAUST. RECLAME. OM JONG TE BLIJVEN. Het feit, dat uw gezondheid te wenschen overlaat, is waarschijnlijk de eenige reden, dat gij u door lichte zorgen reeds zenuw- vers'eten en oud gevoelt Misschien zijt gij een dier noodelooze slachtoffers van een nieraandoening. Laat deze te voor komen nierzwakte u niet oud maken voor uw tijd. Zoek en verbeter de oorzaak van uw kwaal. Tracht weer flink eD gezond te worden Die pijn in de lendenen, die ellen dige blaasstoornissen, hoofdpijD en duizo* ligheid, dat afgematte zenuwachtige ge voel behoeven u niet langer te kwellen. Alle te zamen maken uw leven tot een last, die zoodra gij uw nieren verzorgd hebt, verdwijnt. Verzwakte nieren kunnen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen versterkt worden, waardoor gij u id elk opzicht jonger voelt. Begin onmiddellijk met het gebruik. Zonder uitstel! Wacht niet. tot gij last krijgt van rheumatiek. ischias, spit. blaasontsteking of waterzucht Ook tegen dergelijke ernstiger kwalen worden Foster's Pillen aanbevolen, doch voorkomen is altijd beter dan ge nezen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apothekeD en drogisten k f 1.75 per flacon. 7366 2—2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6