AGENDA. REGELS VAN DEN WEG. BINNENLAND. BUITENLAND. 1 Zaterdag. Jeruël: .utir: Bidstond. 2ondag. Vrije Evang. Gem. Middelsfegr. 3: Voorm. 10 uur en n.Jn. 7 uurSpr. Broeder y. d. Horst. Jeruël, Groenestieeg 16, 10*4 6$ uur: BroedeT den Andel. Ned. Leger des Hei Is "(Beestenmarkt 34) Samenkomsten 10, 3^ en 8 uur. It ij 8 w ij k. Wielerbaan 2 uur. Maandag. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Moederveree- ning. 27" uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerti: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater", Haarlemmerslr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxorythealer", Stationsweg: Baoscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uut. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breeetraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Scala (Den Haag): Yardaz-revue „Hallo Parijs." 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 22 Augustus tot en met Zondag 28 Aug. waargenomen door de' apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12", Telef. 594 Van Zaterdagavond acht uur tot Maan dagmorgen acht uur wordt de geneeskundige Zondagsdienst te Leiden waargenomen door de doktoren Boonacker, Kist, Poortman en Niemer. Te Oegstgeest wordt deze dienst waarge nomen door dr. Timmermans, telefoon 319. Wandelaars blijft nimmer op den rijweg staan te praten, gij hindert daarmede het rijverkeer en brengt Uw eigen veiligheid in gevaar. GEBRUIKT DE TROTTOIRS I in de verschillende Part. Synodale ressor ten met elkander een overeenkomst aan gaan om aan de Dienaren des Woords, diet een der samenwerkende kerken dienen en hij eventueels emeriteering nog aan een diek kerken verbonden zijn, een pensioen toe te kennen, berekend naar het hoogste traktement dat zij in een diet kerken ontvin gen, het wensehelijk is dat alle daartoe sa menwerkende kerken in de verschillende Part. Synodale ressorten een gelijkluidende overeenkomst sluiten, waarvoor de Synode het volgende concept aanbeveelt: „dat het pensioen van een Dienaar des Woords. die eene der samenwerkende ker ken binnen het ressort eener Part, Synode inzake de verzorging der Emeriti enz. naar Art. 13 K. 0. dient, en vertrekt naar een der samenwerkende kerken binnen het ressort van 'een andere Part Synode, zoo hij bij eventueele emeriteering nog aan een dier kerken verbonden is, berekend wordt naar (het hoogste traktement, dat hij in een der samenwerkende kerken ontving, en, bij diens overlijden eventueel insgelijks het pensioen der weduwe en weezen. Na eenige bespreking wordt besloten de conclusies tel doen drukken en rond te dees len, waarna zij de volgende week behandeld zullen worden. Ds. J. L. Schouten rapporteert namens de betrokken commissie over een bezwaar schrift van den heer A. F. te Z„ die zich bezwaard verklaart over de uitschakeling van Genesis I en de beslissingen door de Synode te Assen genomen. Besloten werd A. F. te berichten: le. dat de Synode te Assen onderschei dene malen heeft uitgesproken, waarom Genesis I door baar niet in behandeling kon worden genomen (Acta voortgezette Buiten- gewone' Synode, artt. 292295, 341, 367, 378. Bijlage LUI); 2. dat in zijn schrijven geen voldoende gronden worden aangegeven, waardoor de Synode thans tot behandeling van Genesis I zou behooren over te gaan, te meer omdat hij nalaat zijn beweringen omtrent de ge voelens van bepaalde personen te bewijzen. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN NOORWEGEN. Het verblijf in Bygdin. Over het verbluf van Koningin Wilhel- mina en Prinses Juliana in Bygdin deelt Tidens Tegn nog een en ander mee. Op het pleintje voor bet hooggebergte hotel woei de Nederlandsche vlag. De ge- beele nieuwe Zuidelijke vleugel van het hotel was voor het gewone publiek gesloten en voor het hooge bezoek in gereedheid ge bracht. In de garage stonden drie glanzen de auto's met initialen en koningskroon. De Koningin schijnt onder den ingespannen tocht, die voor een deel onder minder gun stig weer plaats had, neuralgische aange- zicbtspjjn te hebben gekregen, waardoor zij zich genoodzaakt zag, niet alleen buiten, maar ook binnen, aan tafel, een doek om het hoofd te dragen. Prinses Juliana zag er gezond en bruin verbrand uit; zij heeft, aldus de corres pondent van Tidens Tegn., de volle charme der jeugd, wanneer zjj een beetje onzeker op Noorsche beksömlaarzen aan komt loopen, met een bijzonder inmemenden, half schelm- schen, half verontschuldigenden glimlach op het gelaat. De Koningin en haar gevolg gebruiken de maaltijden afzonderlijk. De Koningin pleegt aan het hoofdeinde der tafel te zitten en leidt meestal met haar heldere en rustige stem het gesprek. Aan haar linkerzijde zit Prinses Jufiana, aan haar rechterzijde haar adjudant. Ook hier wordt een tamelijk strenge hofetiquette in acht genomen. De tafel is versierd met de typische bloemen van het hooggebergte. Midden op tafel staat een groote vaas met de fjeld-koningin (een prachtige witte schermbloem, Uie op rots wanden groeit). Verder kleine vaasjes met de bruin en rood gekleurde fjeldpyrola. Do Koningin staat vroeg op. De Nederlandsche Regeering beeft, waar schijnlijk zonder dat de Koningin bet weet, twee detectiven gezonden. Allo nieuw aan gekomen gasten worden door de twee ge moedelijk uitziende heeren in stilte scherp opgenomen. Een Hongaar, die toevallig te gelijk met de Koningin in Bygdin aankwam, had door het e'un en ander de achterdocht gewekt. Hp werd, zonder dat hij het wist, den geheelen nacht bewaakt; eerst den vol genden morgen, toen hij verder zou reizen, werd hij er opnterkzaam op gemaakt, dat zijn bewegingen door, Nederlandsche detec tiven gevolg waren. Uit Oslo wordt gemeld, dat de Koningin daar Zondagmiddag per auto uit Bygdin wordt verwacht. Koning Haakon geeft 's avonds een maaltijd op het landhuis Kongsgaard. op Bygdoe, waaraan deelnemen Koningin Wilhelmina, Prfns Hendrik en Prin- se" Juliana, met gevolg, de Nederlandsche zaakgelastigde te Oslo met zijn echtgenoote en de Noorsche minister van buitenlandsche zaken met zijn echtgenoote. Konmgin Wilhelmina. vertrekt Maandag morgen nit Oslo en kan Dinsdagavond in Den Haag verwacht worden. DE KONINGIN-MOEDER NAAR HET BUITENLAND. NaaT men meldt, zal de Koningin-Moe der eind September haar zomerverblijf te Soestdijk eindigen. Alvorens haar paleis in Den Haag te betrekken zal H. M. evenals vorige jaren eerst weer een buitenlandsche reis gaan maken, vermoedelijk naar Italië. INTELLECTUEELE SAMENWERKING TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIË. Een princlpleele overeenkomst getroffen. In principe is tusschen België en Neder land een overeenkomst gesloten voor intel- lecteueeel samenwerking door uitwisseling van universitaire leerkrachten en gelijk stelling van de diploma's onder bepaalde voorwaarden. De ratificatie van deze overeenkomst zal eerstdaags langs den diplomatieken weg ge schieden. EXPORT TAN BLOEMBOLLEN. De warmwater-behandeling der narciabollen Namens de narcissenkweekers is via de Nederlandsche regeering Amerika aange boden alle narcissen, die uit Holland naar Amerika worden gezonden, vooraf een warmwaterbehandeling te geven, om daar mede te bereiken, dat geen aaltje of narcis- vlieg levend Amerika bereiken zal In de zendingen narcisbollen. In ruil daarvoor werd gevraagd: openstelling van Amerika voor alle narcissen uit Holland, die onder toezicht van den Plantenziektenkundigen Dienst een warmwaterbehandeling onder gaan hebben. Door de Directie van Landbouw is nu een officieel bericht ontvangen van Hr. Ms. Gezant te Washington, dat door den Ame- rikaanschen minister van Landbouw afwij zend op dit verzoek is beschikt, meldt het „Kweekersblad". Als motiveering van deze afwijzing wordt o.a. aangevoerd, dat, hoewel de warmwater behandeling door Amerikaansche deskun digen als do beste behandeling erkend wordt, welke tot dusver i9 toegepast, zij toch slechts honderd percent zekerheid geeft, indien zij met de meeste nauwgezet heid wordt toegepast onder gunstige om standigheden. „Such hundred percenlum efficiency can not, therefor, be counted on in general commercial practice". (Op die honderd per cent kan in de practische toepassing in het algemeen niet gerekend worden), heet het in de verdere moliveering. Zoodat hiermede opgegeven moet worden de hoop, om nog verandering te krijgen in de bepalingen van art. 37, regelende het importeeren van bolgewassen. HET LEGER IN NED.-INDlfi, Volgens ,,Do Volkskrant" publiceert het bestuur van het R.-K. Werkliedenverbond de volgende waarschuwing: ,,In den laatsten tijd wordt meer dan gewone propaganda gemaakt voor bet wer ven van jongemannen ten bate van het leger in Nederl. Oost-Indië. Zoolang even wel in Indaë in de kazernes toestanden be staan, welke voor de jongens een zeer ernstig beletsel zijn om te blijven leven, zooals dat, naar onze beginselen, behoort, waarschuwen wij dringend de ouders en hun jongens tegen he.t aangaan eener ver bintenis. ,,De toestanden zijn er zoo, dat de jon gens, menschelijkerwijze gesproken, zede lijk haast zeker ten ondergaan." EEN ZUID-AFRIKAANSCH MINISTER NAAR ONS LAND. Naar de „Tel." verneemt, is de volgende week het bezoek aan 'ons land togemoet te zien van den beer C. M. Malan, minister van Spoorwegen en Havens van de Unie van Zuid-Afrika. De minister zal de electrificalie van onze spoorwegen in oogenschouw nemen. Voorts zal hij de havenwerken van Amsterdam en Rotterdam bezichtigen en o.a. bezoeken brengen aan Werkspoor te Amsterdam en aan de fabriek van Beynes te Haarlem. Door den minister van Arbeid zal den heer Malan een thé en door den minister van Waterstaat een maaltijd worden aan geboden. Mr. ZIMMERMAN ALS SCHEIDSRECHTER. Naar kan worden medegedeeld, heeft mr. A. it. Zimmerman van de Britsche en de Mexicaansche regeeringen de uitnoodiging ontvangen het voorzitterschap te aanvaar den van de gemengde commissie, welke, volgens een in December 1626 gesloten ver. drag, de vergoeding zal bepalen der schade, geleden door Britsche onderdanen door de revoluties en tegen-revoluties in Mexico gedurende de periode November 1910 tot Mei 1920. De heer Zimmerman heeft deze uitnoodi ging in gunstige overweging genomen en zal zich tot het houden van verschillende besprekingen, eerlang naar Londen be geven. „DE GLINDEORST" FAILLIET. Door de'rechtbank te Utrecht is in staat van faillissement verklaard de Ver. tot duurzame verzorging van minderjarigen te Utrecht, onder den naam De Glindhorst. Curator is mr. H. G. Holsteyn, te Utrecht. NEDERLANDSCHE BOND VAN POSTZEGELVERZAMELAARS. Te Amsterdam is, naar de „Tel." meldt, onder presidium van den bondsvoorzitter, den heer G. V. v. d. Schooren, de 18de alg. vergadering gehouden van den Ned. Bond van Postzegelverzamelaars. Behalve de af gevaardigden van bijna alle aangesloten Vereenigingen, waren mede aanwezig de heer J. da Tresling, directeur van het post- museum, als vertegenwoordiger van den di recteur-generaal der P. en T., de heer W. Bigwood, voorzitter van den Belgischen bond, O. Falck, voorzitter van de Duitsche Federatie, P. J. Mangay, secrétaire de la Fédération Internationale de philatélie; de voorzitter van den Fransehen Bond Lang- lois, was door ziekte verhinderd de verga dering bij te wonen. De voorzitter, die eenfge woorden van nagedachtenis wijdde aan den overleden eersten secretaris 'A. F. Singels deelde mede, dat het bestuur het voorstel tot reglementswijziging heeft ingetrokken. Uit het verslag van den wnd. secretaris bleek, dat het ledental van den bond thans 2600 telt. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat over een batig saldo werd beschikt van f419.59. De heer Warren (Ep som) werd benoemd tot lid der commissie tot keuring der Nederlandsche zegels. De aftredende bestuursleden G. V. v. d. Schooren en J. A. Kastein werden herko zen, terwijl voor de vacature, ontstaan dQ°r het overlijden van den heer Singels, geko zen werd mr. J. H. Vuystingh uit Utrecht, die de benoeming aannam. Als plaats voor de volgende vergadering werd Breda ge kozen. Ten einde meer contact te verkrijgen met de aangesloten vereenigingen werd voorts besloten bij wijze van proef twee maal per jaar een algemeene vergadering te doen houden, waarvan één in het cen trum des lands. Bij de rondvraag ontlokte een vraag om trent den 2-cents zegel ongetand van Ne derland, die aangeboden wordt voor de respectabele som van f 1000, een interes sante discussie. Opgemerkt werd, dat men de echtheid van dezen zegel in twijfel trekt ALGEMEENE BOND VAN PROVINCIAAL PERSONEEL IN NEDERLAND. De gisteravond gehouden jaarlijksche ver gadering van dezen bond in de Slatenzaal van hei provinciehuis te Assen is geopend door den voorzitter, den heer F. Kroon, Utrecht, die dank bracht aan Gedeputeerden voor het afstaan der Statenzaal. Het financieele verslag over 1926 werd goedgekeurd. Het voorstel van het hoofdbe stuur om voor de contributie voor 1928 den beslaanden norm te handhaven, werd aan genomen. Besloten werd, na zeer geanimeerde dis cussie, het bondsorgaan in het vervolg om de 14 dagen te doen verschijnen. De aftredende bestuursleden, de heeren J de Jager voor Groningen, ir. C. Krijn voor Noord-Holland en R. Hamstra voor Over- ijsel werden herkozen. Ook de voorzitter, de heer F. Kroon, werd herkozen en wel bij acclamatie. In verband met het besluit om het hoofdbestuur uit te breiden werd ge kozen de heer Horstmeier voor Noord-Hol land. Als plaats voor de volgende jaarlijksche vergadering werd Groningen aangewezen. PRO SENECTUTE. Het jaarverslag. Aan het verslag van Pro Senectute over 1926 is het volgende ontleend: Het jaar 1926 heeft de vereeniging een uitbreiding gebracht, die zeker meer dan gewoon mag heeten. In dat jaar werd n.l. uitvoering gegeven aan de plannen, ten deele voorbereid in 1925, en had de ope ning plaats van 3 nieuwe tehuizen, waar door het aantal geplaatsten van pl.m. 60 op ongeveer 140 gebracht werd. Uit het financieel verslag blijkt, dat het aantal stichters steeg van 147 tot 169 met een gezamenlijke bijdrage van t 32.600, ter wijl van donateurs en andere begunstigers ontvangen werd f 11.218. Verder wordt melding gemaakt van een aantal legaten en schenkingen. De balans per 31 December 1926 ver meldt een bedrag van f731.782.25; de alge meene exploitatierekening over 1926 een eindbedrag van f 108.810.77. Naar wij vernemen is de nieuw-be- noemde rechter in de Haagsche rechtbank, mr. J. C. van der Burcht van Lichtenbergh voor een tijdvak van 2 jaren aangewezen voor de functie van rechter-commissaris. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het bezette gebied Pers conferentie en Interparle mentaire Unie. Te Parij9 is weer een Engelsche nota gearriveerd inzake de bezetting van Rijn land, waarmede de Fransche ministerraad zich bezig heeft gehouden. Van Fransche zijde heet het, dat overeenstemming zoo goed als bereikt is, maar toch zal Frankrijk nieuwe voorstellen doen Het heet nu weer, dat de troepensterkte met 8000 man zal worden verminderd. Be paalde overeenstemming is er derhalve niet bereikt. De conferentie van persdeskundigen te Genève heeft een motie aangenomen, be treffende het prioriteitsrecht der persinlich tingen. waarbij al9 grondbeginsel geldt, dat de publicatie van gelijk welke inlichting toegelaten is op voorwaarde slechts, dat de inlichting hem, die ze publiceert, bereikt heeft langs geregelde en erkende wijze en niet slechts door het feit van oneerlijke concurrentie. Een andere motie strekt om tendentieuze berichten te verbieden. In de zitting der Interparlementaire Unie te Parijs voerde gisteren de Belgische sena tor Magnette het woord, die op scherpe wijze het Duitsche standpunt aanviel. Hij diende een motie in, waarin tot uit drukking wordt gebracht, dat alle regee ringen verklaren, dat de schending der Bel gische neutraliteit een in hooge mate laak bare handeling is geweest en dat de hoop, of in de toekomst verdragen zullen worden geëerbiedigd, afhangt van het gedrag der volkeren. Prof. Schücking, die zich als woordvoer der van de Duitsche groep der interparle mentaire unie tot taak gesteld had te ant woorden op de namens de Fransche dele gatie door de Jouvenel afgelegde verkla ringen, begon met uitii/g te geven aan zijn vrees, dat de rede van de Jouvenel het groote doel der internationale verzoening niet nader had gebracht. Ten eerste was de Fransche spreker, al dus prof. Schücking, van een verkeerde praemisse uitgegaan. Nooit heeft de Duit sche rijksdagcommissie België verweten, zelf de neutraliteit geschonden te hebben. Ten aanzien der Belgische neutraliteit heeft de commissie in het geheel nog geen uitspraak gedaan. Alle onderzoekingen over deze kwestie zijn voorloopig geschorst. Duitschland moet zich het recht voorbe houden, de kwestie van de schuldvraag aan den oorlog verder op objectieve wijze tot opheldering te brengen. Het is ten zeerste betreurenswaardig, dat twee jaren, nadat de geheele wereld het Locamo-verdrag als een werk der bevrij ding heeft begroet, de beteekenis van dat zelfde verdrag op dit belangrijke punt du bieus wordt gemaakt. Het komt ons onbegrijpelijk voor, dat met een dergelijke scherpte tegen dit ver drag is van leer getrokken en dit als ontoe reikend is betiteld, indien men bedenkt, dat achter dit verdrag de wil staat der betrok ken volkeren en dat de geheele wereld, zoowel aan deze als aan gene zijde van den Oceaan, in dat verdrag de beste verze kering van den vrede ziet, die bij de hui dige verhoudingen mogelijk is. Wat het verdrag met Rusland betreft, dit is de uitdrukking geweest van het streven om elke vrees te ontzenuwen, dat Duitsch land zich door zijn overeenkomsten met de Westelijke mogendheden en de toetreding tot den Volkenbond, gebonden had tot een systematisch anti-Russische politiek. In overeenstemming met deze doeleinden bevat het verdrag met Rusland dan ook noch in zijn 4 paragrafen, noch in de hier op betrekking hebbende notawisseling, iels, wat in strijd is met de door Duitschland te Locarno en Genève aangegane verplich tingen. Ten slotte kwam spr. op voor de ontrui ming van het Rijnland. Wij richten, zoo eindigde hij, ons tot de collega's van alle landen met de vraag, of het vereenigbaar is met de financieele beginselen onzer naties om de verzekering van den vrede afhankelijk te stellen van dc uitwerking der kanonnen en bajonetten De Duitsche delegatie staat met geheel haar hart op den bodem van het recht en der wederkeerige overeenkomsten ter ver-> vanging van het geweld. Zij hoopt door verwezenlijking dezer prin cipes te komen tot definitieve verzoening der Duitsche en Fransche volkeren, waar door de basis zou zijn gelegd voor de per manente pacificatie van Europa. Na de rede van prof. Schücking antwoord de De Jouvenel slechts zeer kort. Hij loofde de omstandigheid, dat zijn eigen rede tot de verklaring van prof. Schücking had geleid. Men diende echter uit de interparlemen taire conferentie geen zuiver Duitsch- Fransch debat te maken. De Jouvenel verklaarde voorts, dat hij in zijn rede het Fransche standpunt volkomen loyaal had ontwikkeld. Hij legde er nog maals den nadruk op, dat de vrede moet worden gebaseerd op realiteiten en niet in de wolken diende te zweven. De vergadering heeft bij debespreking van de kwestie van de schadelijke genees middelen moties aangenomen, welke er toe strekken, dat het drukke eebruik van die geneesmiddelen verminderd worde, de leve ring door neringdoenden tegen worden ge- geen, een inlichtingendienst, wat betreft de ontwikkeling van het gebruik van bedwel mende middelen georganiseerd worde en internationale overeenkomsten gesloten wor den ter beperking van den aanmaak van deze middelen. Painlevé heeft voorts in zjjn kwaliteit van voorzitter van het instituut voor intelleo tueele samenwerking de leden van de Inter parlementaire conferentie ontvangen. DUITSCHLAND. De vlagkwestis. Nader deelt de officieele Pruisische pers dienst mede, dat minister-president Braun in verband met de weigering van de Ber- liinsche hotels Kaiserhof, Bristol. Continen tal, Esplanada en Adlon om de rijksvlag uit le steken, den Pruisischen ministers heeft verzocht, geen bijeenkomsten in deze hotels te beleggen noch aan bijeenkomsten in deze hotels deel te nemen. Tevens heeft hij hun verzocht hun ambtenaren eveneens tot deze onthouding te bewegen. De republikeinsche Pruisische regeering mag geen bewuste veronachtzaming van den bestaanden staatsvorm dulden. Dr. Braun deelt mede, dat hij een schrij ven tot de rijksregeering heeft gericht, mtt het verzoek zich bij deze houding van Prui sen aan le sluiten. FRANKRIJK. Het graf van den Onbekenden Soldaat De Jonvenel niet vervangen. Gisteren hebben, om de beleediging van het graf van den onbekenden soldaat weg te wisschen, Poincaré en de ministers van oorlog, marine, binnenlandsche zaken en pensioenen een bloemenhulde gebracht aan het graf. Dg Fransche en geallieerde oud-strijders zullen een betooging voor het graf orga niseer en. Briand verklaarde, dat de Jouvenel niet zal vervangen worden in de Fransche Vol kenbondsdelegatie, welke vermoedelijk zal blijven zooals zrj is. ENGELAND. Gaat lord Cecil heen? Een arrestatie te Dublin. In politieke kringen loopen aanhoudende geruchten, dat burggraaf Cecil afgetreden is van zijn post van kanselier van het hertogdom Lancaster in het Kabinet, we gens oneenigheid met zijn collega's over kwesties betreffende den Volkenbond. Cecil weigerde het bericht te bevestigen of te ontkennen. Na den Franschman de Jouvenel nn Cecil... het zou voor den Volkenbond en zijn prestige een hard gelag zjjn! De politie te Dublin heeft Donderdag x Sean McBride, een zoon van majoor McBride, die na den opstand van 1916 terecht, is gesteld, in hechtenis genomen, vei dacht van medeplichtigheid aan de samenzwering tot het vermoorden van minister O'Higgins. EGYPTE. Standbeelden voor Zagïoe; ^.aaja. De dagbladen berichten dat Zagloel pasja een autobiografie achtergelaten heeft aan zijn weduwe, met instructies betreffende de publicatie na zijn dood, benevens zekere documenten. Zagloel heeft ook een politiek testament nagelaten als leidraad voor zijn volgelingen. De ministerraad heeft besloten stand beelden van Zagloel pasja op te richten te Kairo en Alexandrië. Hij zal ook zijn huis koopen, dat een museum zal worden, waar o.a. het lijk van Zagloel pasja bewaard zal worden. De regeering zal ook het huis aan- kyopen, waar Zagloel pasja geboren is, waar een ziekenhuis zal worden ingericht ter zijner eere, CHINA. De vorderingen der Noordelijken. Nadat de troepen van generaal Soen tsjoeanfang Toeng tsjou, 50 mgi ten N.-W. van Sjanghai, bezet hebben, komt het be richt, dat de Noordelijke troepen op twee plaatsen over de Jangtse getrokken zjjn, n.l. te Loengtan, op 15 mql beneden Nan king en 10 mijl boven deze plaats. Blijkbaar is Soen tsjoean fang voornemens Nanking te omsingelen en den verdedigers te beletten over den spoorweg naar Sjanghai te ont snappen, die te Loengtan opgebroken zou zijn. De Noori^plijken zouden ook de ljjn opgebroken hebben 20 mtfl ten W. van Sjanghai, waardoor zelfs een trein ontspoor de. De spoorwegverbindingen zgn verbroken. BUITENLANDSCH GEMENGD. UIT DE VLIEGWERELD. Paul Redfern is Donderdag te Brunswick in den staat Georgië (V. St.) opgestegen met Rio de Janeiro als bestemming. Hij vliegt alleen in een geheel metalen Stinson- toestel. Bij zijn eerste poging tot vertrek wilde het zwaarbelaste vliegtuig niet van den grond loskomen. Bij een tweede poging bleef het eerst als het ware eenige meters boven den grond hangen, maar ten slotte steeg het toch. Mevrouw Redfern, die zich al verheugd had over het mislukken van het vertrek, viel in zwijm, toen haar man bij zijn tweede poging slaagde en in de yerte verdween. Daar de Stinson een toestel is met een gemiddelde snelheid van 135 K.M., zegt de. „N. R. Ct.", betwijfelt men of Redfern Rio halen zal. Hij denkt het echter in ieder ge val tot Pernambuco te brengen. Zijn route gaat over de Bahama-eilanden, Porto Rico, Trinidad, Tobago naar Suriname en dan naar Macapa aan de Amazone, waar de vlieger zal beslissen of hij verder koers zal zei ten naar Rio of naar Pernambuco. Uit New-York zijn Donderdag twee vliegtuigen vertrokken, die voornemens zijn eerlang den Atlantischen Oceaan over te steken. Het eerste was de Prido of Detroit, waarmee Schlee en Brook op weg zijn om een reis om de wereld te maken, het andere de Sir John Carling, waarmee kapitein TuL ly en luitenant Metcalfe zich naar Londen in het Canadeesche Ontario hebben bege ven, van waar zij met twee passagiers naar Londen in Engeland willen oversteken. Deze vlucht wordt betaald door een brou- werijraaatschappij, naar welks stichter het toestel genaamd is. De Pride of Detroit vloog naar Old Or* 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2