A^7 Kwartierdien^T No. 20691 ZATERDAG 27 AUGUSTUS Anno 1927 STADSNIEUWS. HEROPENING HEDENAVOND 11 UUR, VOERTUIQEN KUNNEN VIA HAARLEMMERWEG EN OECjSTGfEEbT "DE OVERZIJDE BEREIKEN, KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD PRIJS DER ADVERTENT1ËN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalenBewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507, Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Lelden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 .0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. ADRES AAN DEN RAAD. Aan den Raad is volgend adres gezonden: Geeft beleefd te kennen het bestuur van den Leidschen Bestuurdersbond, gevestigd te Leiden, Heerengracht 3dt; dat het heeft kenni9 genomen van een aankondiging door de Directie der Licht fabrieken dato 20 Augustus j.l., dat met in gang van Maandag 22 Augustus de cokes- prijzen werden gewijzigd en met 20 cent per Hectoliter werden verhoogd; dat door dezen onverwachten en plotse ling in werking getreden maatregel het be lang van vele ingezetenen is geschaad; dat immers zij, die voornemens waren in de eerstvolgende weken hun cokesvoorraad op te doen en dachten dit te kunnen doen tegen den z.g. zomerprijs, nu den duurde- ren prijs moeten betalen; dat adressant bovendien meent, dat de prijs van een artikel als gascokes voor huis brand, niet dan in het uiterst noodzakelijke geval mag worden verhoogd en adressant meent dat deze noodzakelijkheid thans niet aanwezig was; dat naar ieders verwachting de zomer- prijzen evenals vorige jaren nog tot onge veer half September zouden gelden; dat in elk geval, indien naar het oordeel der Directie bijzondere omstandigheden het noodig maakten de cokesprijzen eerder te veriioogen dan andere jaren als regel, ge schiedt, het toch gewenscht ware geweest deze prijsverhooging tijdiger aan te kondi gen, om afnemers nog gelegenheid te geven hun bestelling tegen den zomerprijs te doen dat adressant gaarne zou zien dat deze gelegenheid alsnog werd gegeven. Reden waarom hij den Raad beleefd ver zoekt het daarheen te willen leiden, dat de aangekondigde prijsverhooging voorloopig wordt ingetrokken. w g. H. BAART, Voorzitter, w.g. J. J. v. STRALEN, Secr. DE BIOSCOPEN. In het Trianon-theater was gisteravond weer een talrijk publiek aanwezig, dat ten volle heeft genoten van een welverzorgd programma. Het wereldnieuws bracht op namen van auto- en paardenrennen, de Odeon-film, een weelde van kostbare man tels en japonnenEenige grepen uit het Londensche cabaret-leven werden daarna gevolgd door een hoogst vermakelijke klucht in twee acten „Liefhebberij Comedie waarin Jack, een Amerikaansch matroos, er door z'n commandant op uit wordt ge stuurd om diens rol waar te nemen bij de repetitie met een gehuwde, doch knappe en jonge dame, voor een dilettanten-tooneel- uitvoering, zonder echter zelf te zijn inge licht I Jack weet „van den prins geen jkwaad" en waant zich in den zevenden hemel als de dame hem, geheel volgens haar rol, op haxslochtelijke wijze haar liefde betuigt! Hoe hij uit dit paradijsje wordt ver jaagd leert ons de rest der film, die wij hier onbesproken laten! Nog geruimen tijd voor de pauze wordt aangevangen met de vertooning van de verfilmde operette Het jolige weeuwlje', een Metro-Goldwyn-product, dat, dank zij de regie van Erich von Stroheim, inderdaad wel zeer hoogstaande kwaliteiten bevat. liet is de strijd tusschen den kroonprins van Monteblanco en z'n neef, prins Danilo, om de liefde van een cabaret-danseres, waarbij de zoozeer verschillende naturen der prinse lijke mededingers tot een reeks van botsin gen aanleiding zijn, die in dit filmverhaal op uiterst boeiende wijze worden weergege ven. Mae Murray speelt de rol van de dan seres op waarlijk meesterlijke wijze, en het i9 vooral John Gilbert, als Danilo, die zich op prachtige wijze bij haar aanpast. De fraaie costuums, de verzorgde ensceneering en niet het minst de goede muzikale illustratie maken hijgevolg het geheel tot een bezienswaardigheid. Hadje Sambolo, en duo-arlisten die Het Zwarte Kabinet achter het roode voetlicht op het in mysterieuse duisternis gehulde tooneel brengen, leveren wel het meest attractieve gedeelte van het programma dat deze week in het Luxor-theater wordt ge boden. Zij brengen een mooi variété-nummer dat vol verrassingen is en dat men in ge spannen aandacht volgt. Met stoelen en tafels tooveren zij letterlijk en een hoofd- afsnijden draaien zij hun hand niet om een skelet laten zij onberispeiijk dansen. tooveren kunnen deze beide artisten wier eerste optreden gisteren met hartelijk ap plaus en verschillende opendoekjes, werd begroet, meesterlijk. Het journaal waarmede de voorstelling wordt geopend een U. F. A. journaal is in teressant en de eerste film „De Koning der Apachen" met Luciano Albertini in de, hoofdrol zal men met genoegen volgen, al beleekent de inhoud van deze film niet veel en zit zij vol van toevalligheden en on waarschijnlijkheden Maar die behooren in een film, daarvoor speelt de man in den hoofdrol, een troonopvolger de rol van Ko ning der Apachen. En hij doet dat goed. De film .Russische Hartstocht" die na de pauze de tweede helft van het pro gramma vult zal, wie van het genre houdt, eveneens voldoen. En het genre, een echte speelfilm waarin de tragedie van het minneleven van een schoone jonge vrouw die terwille van zijn bezittingen met een oude onsympathieke en wreede generaal uil het Rusland van voor 191-4 is gehuwd, meesleepend wordt ge speeld, is boeiend. Het City-theater geeft ons deze week een interessant programma. Na het uitgebreide journal krijgt men eerst een aardig komisch stukje, getiteld: „Kok", waarna men als eerste hoofdnum mer te zien krijgt het sensationeel melo drama „Heldenmoed", met in de hoofdrol len Hobart Bosworth en Lawford Davisdom. De film geeft staaltjes te zien van lafheid en durf, waarbij uitkomt, dat men met (zooals de film het ons te zien geeft), de „durf" zal triomfeeren. Na de pauze als 2de hoofdnummer „Min nebrieven op afbetaling", waarin Reginald Denny de hoofdrol op meer dan roemrijke wijze vertolkt. Deze vroolijke film, die in zeven bedrijven wordt gespeeld doet den toeschouwer voortdurend schateren van het lachen en is meer dan een gewone beziens waardigheid als men ziet hoe Denny voor niets vervaard, telkens opnieuw avonturen onderneemt, welke altijd al is het dan ook met moeite voordeelig voor hem af- loopen. Een goed programma, met veel afwis seling! Casino-theater brengt bij de heropening van het theater een goed programma. Na het interessante wereldnieuws en een klucht getiteld „Huipie als Matador" wordt vertoond „Het geheim van den Indischen fiedelaar", met in de hoofdrol Jimmy Polt, die heel wat kranige staaltjes van moed en durf te genieten geeft. Een zeer spannende film waarin een koningskroon verdwenen is, die door een ontdekkingsreiziger was weggenomen. Door een gifpijl getroffen deelt hij het geheim aan zijn vriend mede, waarom deze door de inlanders vervolgd werd en teruggehaald. Op het critieke moment redt echter Jimmy Pott hem en zijn verloofde. Na de pauze een sensatie-comedie in 7 acten „Johnny Hines als Melkboer", een oerkomische film met een prachtig slot. Johnny als Onafhankelijke Melkboer leert de eigenares van een groote melkinrichting kennen en weet haar liefde te winnen. Daardoor komt hij tot de ontdekking dat zijn meisje bedrogen wordt door den direc teur der onderneming. Hij ontmaskert dien. De directeur tracht de melk te vergiftigen om zich te wreken, doch deze poging wordt verijdeld. Daarna redt Johnny zijn meisje nog op het laatste oogenblik van den dood. Het eerste programma in het gerestau reerde Casino-theater heeft ons zeer goed geamuseerd. Het is afwisselend en inte ressant. Wegens het bereikt hebben van den daarvoor bepaalden leéftijd, heeft de heer W, J. de Haan, bewaarder der hypotheken van het kadaster en der scheepsbewijzen alhier, ontslag uit zijn betrekking aange vraagd. Op een gehouden vergadering in café „Zomerlust" is in principe besloten tot op richting van een „Leidsche Bond van Zang verenigingen". Op deze vergadering waren vertegenwoor digd: de Gemengde Zangvereenigingen „Zang z\j onze Leus", „Ex Animo", Amicitia" Dameskoor „Euphonia"; Mannenkoor „Kunst en Vriendschap"; Mannenkoor „De Vereenig- de Zangers". De definitieve oprichtingsvergadering zal plaats hebben op Vrijdag 16 September. Gezien het succes van de jongste ten toonstelling in Februari in „Zomerzorg", alhier, zal de afd. Oegstgeest en Omstreken van Bloembollencultuur ook volgend jaar weer -een tentoonstelling organiseeren. Men wil deze blijkbaar grootscheeps organiseeren, want gedacht wordt aan den Dierentuin in Den Haag. Zulks met medewerking van andere af deelingen. De tentoonstelling zou dan in de 2de helft van September plaats vinden. Nader zal over een en ander worden beslist. Het programma vopr het concert aan do Korenbeurs, op Woensdag 31 Augustus, 's avonds halfacht, luidt: 1. Volksliederen. 2. „Pro Libertate et Patria", marsch, Geijp. 3. Jubel Ouverture, Weber 4. „La Tzigana", Ganne. 5. Pot pourri populaire, Renaud. 6. Konings Wals, Gejjp. 7. „Barcelona", Evans. 7. „Espana", wals. Waldteufel. 9. „Mon Paris", Boyer. 10. „Oud-Holland", potpourri, Schroeasberg. 11. „Kreutzritter", marsch, Souza. 12. Volks liederen. Aan ieder, die in relatie wenscht te treden met den Oostenrijker Otto Brem- gartner, verblijf houdende te Leiden, wordt in overweging gegeven zich vooraf te wen den tol den Commissaris van Politie alhier. De Commissaris van Politie te Til burg verzoekt degenen, die aan H. J., A. A. M. of C. N. Luybregts, wonende aldaar, V/oRpT tNqevOE^D goederen geleverd hebben, welke niet be taald zijn geworden, daarvan aan hem het zij mondeling hetzij schriftelijk kennis te willen geven, onder overlegging van den brief of de briefkaart waarop de bestelling gedaan werd. In de stadbouderij Dieben alhier 19 geschut een nuchteren zwartbont kalf van het vrouwelijk geslacht, dat gisteren ver keerd is ingeladen in een boot van den schipper Knol, uit Nieuwkoop. W. S. alhier is gisteren door een ruit gevallen tengevolge waarvan hij zich bloe dend o.a. aan den neus verwondde.' Dr. Del Beare verleende de eerste hulp. De man, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, verklaarde door zekeren K. door de ruit te zijn geduwd. Tijdens het lossen van balen meel viel de 61-jarige A. v. d. G. gisteren in een ruim van „De Stad Kampen", die in de Haven lag. 's Man9 val werd gestuit door den stuurman van het schip en het ongeval liep wonder boven wonder goed af. Naar wij vernemen heeft de politie in het belang van het geregeld en veilig ver keer op de Breestraat besloten dat voor het café „In den Vergulden Turk" niet meer dan vijf zes automobielen onbeheerd mo gen blijven staan. Bezoekers van het café, die met auto's komen, zullen indien dit aantal is bereikt, hun wagens op de Lange- brug moeten neerzetten. Daar is dit in dat geval geoorloofd. Hedenmorgen reed G. B. met een rijwiei op den hoek ZuidsingelOranje gracht toen van de andere zijde een auto kwam aanrijden. Een aanrijding was on vermijdelijk. B. viel en kreeg licht letsel aan zijn been. Zijn fiets werd zwaar be schadigd. Vermoedelijk ligt de schold aan den chauffeur. G. B. kon heden zijn werk zaamheden niet verder verrichten. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 28 AUGUSTUS. LEIDEN. Evang. Lulh. Gem.: Voorm. halfelf ds. de Jong, loco ds. Makkink. Remonstr. Geref, Gem.: voorm. halfelf, dr. Lente. Doopsgez. Gem.: voorm. 10 uur ds. C. Brinkerink, van Oostvoorne. Eglise Wallonne: dix heures et demie du matin Mr. M. Picard, pasteur tl Arnhem. Vrije Kath. Kerk: voorm. halfelf, Mis. ALPHEN AAN DEN RUN. Ned. Herv. Kerk, Julianastraat: voorm. 10 uur, ds. Veldhoen (H. D.) en nam uren candidaat A. Hoekert, beroepen pred. te Hindeloopen. Gouwsluis: nam. 7 uur, ds. De Bruin. Ned. Herv. Kerk Oudsh.weg: voorm. 10 uur, ds. van Linschooten. Evangelisatiegebnuw Hooftstr.: voorm. 10 uur, ds. Hof, van Wilnis; nam. hal/zeven ds. Beekenkamp, van Leiden. Geref. Kerk Hooftstraat: voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Wienlje9. Geref. Kerk Raadhuisstraat: voorm. 10 uur, ds. Bosch, en nam. 6 uur. de heer E. de Jong. van Rotterdam. Ger. Kerk Grijpensteinstraat: voorm 10 uur, de heer E. de Johg en nam. 6 uur, ds. Bosch, HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10'/, en nam. 7'/i uur is. J. Luuring. Geref. Kerk: Voorm. 11 en nam, 7*/» uur, ds. Gispen. H1LLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. Grolle. Gereformeerde Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. D. J. Speelman, van Nieuwveen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, de heer Rustige, theol. candidaat, KATWUK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bollee. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Aalbers, uit Worwerveer, LISSE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. G. van Dijk. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 uur, dr. Th. Ruys Jr., H. A. Christ. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. S. v. d. Molen. Geref. Gemeente: Voorm. halftien iees- dienst; nam. 4 uur, ds. H. A. Minderman. RUNSBURG. Chr. Geref. Gem.: Voorm. halfelf en nam. 5 uur, docent J. J. van der Schuit van Apeldoorn. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Mak king van Leiden. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. A. Luteijn van Vlaardingen. Salvatori: Voorm. halftien, ds. de Bruin van Alphen; nam. 6 uur, ds. J. Voorsteegh van Gouda. SASSENHEIH. Herv. Kerk.: voorm. 10 en nam 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Van Gunst, Oegstgeest, en Dam- hof, Amsterdam, die om beurten prediken in „Concordia" en in het tentoonstellings gebouw. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de eerw. heer Van den Berg van Grijpekerk; nam. 7'/i uur, ds. Joh. Kijne. Gereform. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur, ds. D. Nauta. ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur de heer Holwerda, van Varsseveld; 's avonds geen dienst. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 7 uur, preeklezen. Rem. (Geref.) Gem.: voorm. halfelf, ds. Cramer. IS NED. HERV. KERK. Beroepen: Te SommelsdjjkJ. H. Th. van Rafipard, te Barneveld; Te Koog a. d. Zaan: G. Hornstra, te Warmenhuizen. Aangenomen: Naar Aalten (toez.)J. W. Dippel, te West-Terschelling. Bedankt; Voor Randwijk: F. F. J. van de Plassche, te Krimpen a. d. Lek. DE GEN. SYNODE DER GEREF. KERKEN. In de zitting van Donderdagmiddag rap porteerde prof. dr. J. Waterink namens de betrokken commissie, over hel Rapport van Deputaten voor de zending onder de Joden, BINNENLAND. De Koninklijke familie in Noorwegen. (Binnenland, le blad). Intellectneele samenwerking tnsschen Nederland en België. (Binnenland, le blad). De export van bloembollen. (Binnenland, le blad). De winkelweek te Oegstgeest. (3e blad). Tweede dag der lawntenniswedstrijden te Noordwijk. (Sport, 3e blad). Mej. Bonman in de tenniswedstrijden om de Amerikaansche kampioenschappen door mej. Wills geslagen. (Sport, 8e blad), BUITENLAND. De ontruiming van het bezette gebied. (Buitenl., le blad). De bijeenkomst der Interparlementaire Unie. (Buitenl., le blad). Geruchten over altreden van lord CeciL (Buitenl., le blad). welk rapport samengesteld in druk versche* nen is. Dei conclusies van bert rapport luiden: le. goed te keuren den arbeid door Depu taten voor d Zending onder de Joden ven* richt en hen te déchairgeeren voor het be* heer der financiën; 2e. voor detze Zending te benoemen vijf Deputaten met drie Secundi; 3e, aan deze Deputaten op te dragen: a. de contracten met de kerk van 's-Gra* venhage-Oost en van Amsterdam te besten* digetn; b. in samenwerking met de Kerk van Am* sterdam de vereisc-hte maatregelen te nemen voor de vervulling der vacature en de nade* re toerusting van een mi9sionairen Dienaar des Woords, waarbij aan hen in overweging wordt gegeven te zoeken naar dusdanige rei gelingen met den te beroepen Dienaar dea Woords, waardoor een teleurtelling als dia in bet verleden ondervonden, wordt voorko* men of althans in hare geldelijke gevolgen wordt teruggebracht tot zoo klein mogelijk^ schade; c. den arbeid van bestaande Zendings- comité's, die uitgaan van den Kerkeraad, te steunen en de oprichting van zulke comité's waar dit nog mogelijk is, te bevorderen; d. de zaak van de Zending onder de Joden te bepleiten, in het bijzonder ook door het verzorgen van een eigen Zendingsblad; el zich hulp te verschaffen voor de ad* ministratieve aangelegenheden van de Zen* ding onder de Joden in het algemeen; f. tot alle kerken het verzoek te richten minstens éénmaal 's jaars in alle samen* komsten op een Zondag of den eersten Kerstdag een collecte te houden voor de Zending onder de Joden en deze door De* putaten vanwege de Classes te benoemen!, te doen innen en aan den quaestor der De* putaten van de Genetrale Synode te doen af* dragen, met dien verstande, dat kerken, dia zelf in eigen kring zendingsarbeid onder de; Joden verrichten, na overleg met de Depu* taten der Generale Synode een bedrag van ten minste 10 pCt. dezer collecten storten in de algemeene kas; g. het beheer der aanwezige en inko* mende gelden; h. het doen van de vereisebte uitgaven, Aan de bespreking nemen deel D. D. W, Verhoef van Zeist; M. Meijering, Delfzijl;! H. Meijering, Katwijk a. d. Rijn, welke sprekers beantwoord werden door ds. J, Douma en ds. J. J. Mi edema. De conclusies weiden aanvaard. De voorzitter dankt deputaten voor hun werk en spreekt verder een woord van groo* ten dank tot ds. Jac. van Nes, den miss. dienaar, die1 aanwezig i9. De Synode heeft groote waardeering voor uw werk, dat gij in stilte verricht, maar waarop de vruchten mogen worden gezien. Hij bidt den dienaar Gods zegen toe. Ds. Jac. van Nes dankt voor de hartelijks woorden tot hem gericht, woorden, die hem gesterkt hebben. Hij dankt de Synode voor de liefde, waarmede zij den arbeid onder da Joden steunt. Hij spreekt zijn blijdschap er over uit. dat de zending onder de Joden sinds de laatste jaren een ruime plaats gel* vonden heeft. In de Vrijdagmorgen gehouden zitting las ds. A. Schweitzer van buiksloot het rapport van deputaten naar art. 13 K. O. (verzorging emeriti). Prof. dr. F. W. Grossheide rapporteerde namens de commissie over dit rapport, waarbij ook in behandeling komt het ver zoek van de Part. Synode van Overijsel, om in de regeling inzake de uitvoering van art 13 K. O. de volgende zinsnede op te nemenr „dat ingeval de samenwerkende Kerken

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1