No. 20689 DONDERDAG 25 AUGUSTUS Anno 1927 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VERANDERING AANVANGSUREN VEEMARKT EN VETTE VARKENSMARKT Burgemeester en Wethouders van Lei den; Gelet op art 3. laatste lid, van de ver ordening op de Veemarkt; Brengen ter kennis van belanghebbenden dat, in afwijking van de bij genoemde ver ordening vastgestelde aanvangsuren, de Veemarkten en de Vette Varkensmarkten in het tijdvak 30 Augustus a.s. tot en met 30 September a.s. zullen aanvangen des voormiddags 7 uur. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 Augustus 1927, VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG, 29 Augustus 1927, des namiddags te twee nnr. De vergadering aai, zoo noodig, des avonds worden voortgezet Te Behandelen onderwerpen: ld. Benoeming van een Stads-genees- Eeer, voor het tijdvak 15 Augustus 1927— 1 Januari 1928. (179) 2o. Benoeming van een leerares in het Nederlandsch aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, voor den cursus 1927—1928. (18°) 3o. Idem ais voren van een leerares in Bet Duitsch. (180) •to. Idem als voren van een leeraar in het Nederlandsch. (180) 5o. Idem als voren van een tijdelijk leeraar in het Duitsch. (180) 6o. Idem als voren van een tijdelijk leerares in het Engelsch. (180) 7o. Benoeming van een leeraar in recht lijnig teekenen aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, voor den cursus 19271928. (181) 8o. Benoeming van een leerares in het Engelsch aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, tot 1 Januari 1928. (181) 9o. Benoeming van een leerares in de handelswetenschappen aan de Hoogere Bur gerschool voor Meisjes. (181) lOo. Benoeming van een tijdelijk leeraar in aardrijkskunde en geschiedenis aan de Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen. (182) llo. Benoeming van een onderwijzer in do lichamelijke oefening bij het openbaar lager onderwijs. (188) 12o. Praeadvies op het verzoek van J. Verwer, om eervol ontslag als leeraar aan den cursus in het Hoogduitsch, aan de Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen. (183) 13o. Praeadvies op het verzoek van P. C. Schreuder, om eervol ontslag als hoofd der school aan de Maresingel A. (184) 14o. Praeadvies op het verzoek van Mej. E. Sagekuele, om eervol ontslag als onder wijzeres aan de school aan de Aalmarkt. (135) löo. Rekening, dienst 1926, van het Leidsch Muziekkorps. (189) 16o. Rekening, dienst 1926, van de Ge zondheidscommissie. (189) 17o. Suppletoirs begrooting, dienst 1926, van het H. G. of Arme- Wees- en Kinder huis. (189) 18o. Staat van af- en overschrijving qp de begTooting, dienst 1926, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (189) 19o. Rekening, dienst 1926, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (189) 20o. Suppletoir© begrooting, dienst 1926, van het Geref. Minne- of Arme Oude Man nen- en Vrouwenhuis. (189) 21o. Rekening, dienst 1926, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrou wenhuis. (189) 22o. Balans en Verlies- en Winstreke ning, dienst 1926, van de gestichten „Ende geest, Voorgeest en Rhijngeest." (188) 23o. Suppletoir© begrooting, dienst 1926, van het Openbaar Slachthuis. (190) 24o. Balans en Verlies- en Winstrekening, dienst 1926, van het Openbaar Slachthuis. (190) 25o. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1926, van den Districts- Keuringsdienst van Waren. (190) 26o. Balans- en Verlies- en Winstreke ning, dienst 1926, van den Districts-Keu- ringsdienst van Waren. (190) 27o. Voorstel tot goedkeuring van de Li- lans en verlies- en winstrekening van de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen over 1926 en tot vaststelling van den desbetrèflenden begro tingsstaat, .(193 en 194) 28o. Voorstel tot wijziging en opnieuw voorloopige vaststelling van de gemeente rekeningen, dienst 1924 en dienst 1925, m verband met eenige wijzigingen van admi nistratieven aard. (176) 29o. Voorstel tot overbrenging van het dienstjaar 1926 op dat van 1927 van gelden in verband met de voldoening van onbe taald gebleven vorderingen en het nog niet verwerkt of verbruikt zijn van verleende credieten, alsmede tot overbrenging van verschillende ontvang- en uitgaafposten vaD den Kapitaaldienst. (173) 30o. Rekening van de Ontvangsten en Uitgaven der gemeente over het jaar 1926, met inbegrip van die der Haarlemmertrk- vaart. (172 en 186) 31o. Voorstel tot wijziging van de begroo ting, dienst 1927, ten behoeve van de ver hooging van de subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur en van de gelden toegestaan voor den steun aan uitgetrokken werkloo- zen, alsmede tot regeling van eenige andere begrootingsposten, (191 en 192) 31o. Voorstel tot verhuring van het per ceel teeHand c, a. bewesten het Raamiand en benoorden de Fruinstraat, Sectie M. Nis 4058 en 854, aan G. Boekee. (195) 33o. Voorstel tot verhuring van de bene-t denverdieping van den Noordelijken Vleu gel van het gebouw ,,'s Gravenstein", aan de Vereeniging tot stichting en instandhouding van een Instituut voor Indische Archaeolo- gie aan de Rijks-Universiteit, genaamd In stituut Kern". (196) 34o. Voorstel tot ingebruikgeving van het speelterrein achter de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus aan de Burggraven- laan,, aan de Leidsche Politie Sportvereni ging. (197) S5o. Voorstel tot overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van eenige strookjes grond aan de Gabriël Metzustraat en den Haarlemmerweg, Sectie K. Nis 2583 en 2558. (198) 36o. Voorstel om te besluiten tot het indie nen van bezwaren tegen een aanslag in de Forensenbelasting in eene andere ge meente. (199) 37o. Praeadvies op het verzoek van N. P. M. Dieben, om vergunning tot demping van een gedeelte sloot langs den Hoogen Rijn dijk, Sectie M. nis 4324, 2937 en 4356, alle gecL (202; 38o. Voorstel: a. tot vaststelling van overeenkomsten, betreffende de levering van electriciteit en van gas aan de gemeente Rijnsburg door de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden; b. tot verkoop aan de gemeente Rijns- burg van het aan Leiden toebehoorend gas- buizennet en de verdere inrichtingen, die nende voor de distributie van het gas in Rijnsburg. (175) 39o. Voorstel tot verlenging van den ter mijn van ontruiming van verschillende on bewoonbaar verklaarde woningen. (177) 40o. Verordening, regelende de samen stelling en den werkkring van de Commis sie van bijstand voor het onderwijs. (178) 41o. Praeadvies op het voorstel van den heer Groeneveld, om het Marktwezen als afzonderlijk bedrijf in te richten. (200) 42o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het aanbrengen van eenige verbeteringen aan het school gebouw aan den Maresingel. (187) 43o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de electrische ver lichting en den aanleg van trottoirs in de Janvossensteeg. (201) 44o. Praeadvies op het voorstel van den heer van Eek, in zake de instelling van een arbeidsreserve van ambtenaren en werklie den, tevens praeadvies op een desbetreffend verzoek van het Comité ter Behartiging van de Algemeene Belangen van Overheids personeel (A. C. O. P.) (174) 45o. Interpellatie van den heer Sijtsma, in zake de exploitatie van het winkelhuis aan de Vischmarkt No. 14, het besproeien van de Vischmarkt en omgeving des Zater dags en op warme zomerdagen en de rege ling van het autoverkeer des Zaterdags op de Vischmarkt. INTERPELLATIE V. STRALEN. Doro den heer v. Stralen wordt den Raad verlof verzocht de volgende vragen tot B. en W. te mogen richten: Willen Burg. en Weth. meedeelen of het juist is dat vanwege de Stichting tot Behe'er enz., van Gemeente woningen aan een aan tal bewoners van gemeentewoningen aan zegging is gedaan dat zij zoo spoedig moge^- lijk hun woning moeten verlaten? Indien zulks juist i9 willen B. en W. dan meedeelen of bedoelde aanzegging is ge schied op order of volgens den wensch van hun College? Willen B. en W. den Raad voorts meedee len welke motieven er toe hebben geleid, om aan meergenoemde bewoners, van wie er verscheidene reeds een groot aantal jaren hun tegenwoordige woning bewonen, thans plotseling aanzegging te doen dat zij hun woning moeten verlaten, daardoor onrust in de betrokken gezinnen brengende omtrent hunne huisvesting? In de gisteren gehouden vergadering van den Kerkeraad der Gereformeerde Ge meente alhier is met groote meerderheid van stemmen beroepen in de vacature van wijlen ds. W. den Hengst, als herder en voorganger der Gemeente, ds. A. de Bloys van Dirksland. Voor het examen Hoofdacte zijn te den Haag geslaagd mej. A. van Heusden en de beer A. H. van Eisen alhier. Bij Kon. Besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Tilburg ir. A. M. van Deventer alhier. De raad van Hengelo heeft tot leera res in de klassieke talen aan het gymnasium aldaar benoemd mej. D. C. dö Snoo alhier. Te den Haag is geslaagd voor coupeuse mej. M. A. G. v. d. Lubbe alhier. Zondag 11 September zal ds. J. G. W. Goedhard, predikant bij de Ned. Herv. Ge meente alhier, in de Pieterskerk afscheid nemen van de Gemeente van Leiden. Zondag 18 September doet ds. Goedhard zijn intrede te Zeist, waar hij door prof, Plooy zal worden bevestigd. Bij de aanbesteding, voorkomend in ons Blad van gisteren, is een foutje ge slopen. De firma Van Duyn Vink schre ven niet in voor f 59450, doch voor f 49450. Op den Rijnsburgerweg botsten heden morgen omstreeks elf uur drie auto's tegen elkander, zonder dat persoonlijke ongeluk ken plaats hadden. De bestuurder van de auto gemerkt H 58446 wilde iets aan de kap van zijn wagen veranderen en stopte. Hij had niet bemerkt, dat hij op slecht» enkele meters afstand werd gevolgd door een andere auto, H 58S77, die, niet voorbe reid op het plotseling stoppen van de voor hem rijdende auto, deze aanreed. Daardoor werden het achterspatbord van de eerste en het voorspatbord van de tweede auto be schadigd. Een derde auto, en vrachtwagen van de stoomwasscherij B. S. alhier, die vlak achter de tweede had gereden, botste ook nog even doch werd niet beschadigd. Politie en recherche waren spoedig ter plaatse, doch behoefden niet op te treden. Het verkeer op den breeden Rj.insburger- weg ondervond geen vertraging. F. J. H. heeft geklaagd dat hij gisteren in een café op de Nieuwe Beestenmarkt door L. op het hoofd is geslagen. N. v. L. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zijn schoonzoon K. te zijnen huize zes ruiten heeft vernield en een deur heeft ingetrapt. K.'s vrouw klaagde over beleediging door haar schoonvader. RELLETJES TE ROTTERDAM. Terwijl heft in Amsterdam en Den Haag gisteravond vrij rustig is geweest, hebben in Rotterdam weer relletjes plaats gehad, waarbij de politie van de revolver gebruik heeft moeten maken. Op het Noordplein bevond zich een groote troep „betoogers", die zich weldra lang9 de Jonker Fransstraat ook naar den Goudschesingel begaven- Langen tijd bleef het daar rumoerig. De jongens vermaakten zich, zoolang er geen politie was te bekennen, met voetzoe kers en knalpistooltjes. Op den duur werd het te rumoerig; er werd naar agenten gegooid en naar politie-auto's, die over de voetpaden chargeerden. Gegooid werd met keien, flesschen en bloempotten. Nadat de auto's voorbij waren, trachtten de oproer kraaiers de voetpaden onberijdbaar te maken door er in grooten getale keien op te gooien. Hier en daar werden de men schel! uiteengedreven, maar toen ter hoogte van de Lange Lijnstraat een rechercheur zoo ernstig door een steen aan het hoofd werd getroffen, dat hij in het ziekenhuis moest worden verbonden, is er zes of zeven maal geschoten. De reden tot schieten is eveneens gelegen in het feit dat eer de pohtie schoot, uit de steeg gevuurd werd. Den geheelen avond is het rumoerig ge bleven, zoodat weldra een sterke politie macht noodig bleek. Uit de Heerenstraat verschenen eenige inspecteur, met vier bereden agenten, een aantal rijwielagenten en ongeveer 15 agenten te voet. Eerst werd gechargeerd in de richting van de Boter- sloot en later met de helft van de politie macht in de richting OostpLein. Hierbij werden razzia's in de zijstraten uitgevoerd. In de Breedestraat werd een man, die in een café was gevlucht, door de politie naar buiten gehaald. Nauwelijks was hij op sbraat of een bloempot viel op zijn hoofd, welke voor een agent was bedoeld. De man zakte ineen, hij werd naar een politiepost gebracht. Na het gooien werd onmiddellijk door de politie geschoten. Kort na dit incident bevond de politie zich in de Lange Frankenstraat, waar uit een der huizen met een grooten steekbei tel naar de poLitie werd gegooid. De politie drong het verdachte huis binnen, maar er was niemand meer te vinden. Onmiddellijk nadat de politie weer naar buiten kwam, werd een bloempot geworpen, terwijl aan het einde van de straat met steenen werd gegooid. De politie heeft daar geschoten, waarna men wegtrok. Toen de politiemacht langs de Lange Lijnstraat kwam werd ge scholden lafaards, jullie durft hier niet in te komen, wij hebben ook revolvers. De politie trok verder en zij ging naar den politiepost aan de Lange Doornstraat terug. Tegen kwart voor twaalf werd het rusti ger in de binnenstad, In eendge straten werden spiegelruiten ingeworpen, HET BRUTALE JONGEMENSCH. De laatste dagen heeft een jeugdige op lichter o. m. te Enschedénen te Zwolle op behendige wijze van menschen, bij wie hij een kosthuis zocht, geld weten los te krij gen (wij hebben gisteren al wat over hem gemeld. Red.) Te Ruurlo heeft hij het volgende brutale stukje uitgehaald: Hij meldde zich daar ter secretarie en deelde mee, dat hij, uit Ahaus komende, van Groenlo en Ruurlo was geloopen en onder weg zijn portemonnaie had verloren. De jongeman zag er netjes uit, zoodat men geen argwaan kreeg. Op zijn vraag of men hem niet kon voorthelpen, deelde de ambte naar mee, dat er geen ondersteuning werd verleend: alleen werden desgevraagd een boterham en logies verschaft. Neen, dat was de bedoeling niet. Als hij maar even mocht telefoneeren naar Ahaus aan een vriend om een telegr'afischen postwissel. De ambtenaar verwees hem naar het post kantoor. De ambtenaar aldaar geloofde zijn verhaal, ging met hem naar de spreekcel, waar hij per telefoon de mededeeling kreeg dat er dadelijk een postwissel telegrafisch -zou worden verzonden. Doch toen de post wissel wat lang uitbleef, kreeg hij honger en vroeg hij den ambtenaar of deze hem niet een voorschot kon geven op den wis sel. De ambtenaar liep er in en gaf het jongmensch f5. Laatstgenoemde heeft zich niet meer laten zien. BEKNELD GERAAKT. Te Doetinchem is de reizende koopman H. B., toen hij te Varsseveld op den reeds in beweging zijnden trein wilde springen, gevallen en tusschen trein en perron be kneld geraakt. B. kreeg ernstige inwendige kneuzingen en een beenbreuk. ZUN VERTROUWEN IN DE POST NIET BESCHAAMD. Een fotograaf uit Wageningen nam ergens op de Veluwe een kiekje van een typisch boerderijtje. Hij beloofde den be woners een foto, maar toen hij thuis kwam bemerkte hij tot zijn schrik, dat hij het adres had vergeten te noteeren. Doch zijn vertrouwen in de post bracht uitkomst. Hij adresseerde zijn brief met de foto's aldus: Aan de bewoners van klein boerderijtje tusschen Halfweg en de Tol, aan de linker zijde van den weg EdeLunteren. Om het bestellen nog gemakkelijker te maken was de enveloppe opengelaten en aan de adr©9zijde geschreven: s.v.p. zie de foto's in deze enveloppe. En de brief kwam terecht, zegt de „Tel." BRANDEN. Te Birdaard (Fr.) is de boerderij Keim- pewier met een arbeiderswoning, eigenaar de familie Bieruma Oosting te Oranjewoud en bewoond door H. J. Boersma afgebrand. 120 voer hooi ging verloren. De oorzaak is hooibroei. Te Leeuwen (G.) is afgebrand het kapi tale huis van den heer Sterkenburg. De oorzaak van den brand ie onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Muss elk anaal is gisteren de boerderij van Albert Oosterhuis ten gevolge van hooibroei tot den grond afgebrand. Het perceel was verzekerd. Te Biervliet zijn tijdens de afwezigheid van de bewoners het huis en schuur van den landbouwer F. geheel afgebrand. DOOR ELECTRISCHE STROOM GEDOOD. Te Oosterbout is de 17-jarige E., toen hij in den mallemolen zich vastgreep aan een vochtigen koperen stang, door den electriscben stroom, welke dezen draaimo len voortbeweegt, getroffen. Hoewel dade lijk medische hulp aanwezig was, is hij later in het gasthuis overleden. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Gistermiddag is de wielrijder Alk erna uit Zaltbommel te Nieuwwaal aangereden door de auto van notaris K. Hij werd ern stig aan het hoofd gewond. ONDER EEN VERHUISINB OEDEL GERAAKT. Te Beusichem lieten zich gisteren vier mannen met hun verhuisboedel op een wagen vervoeren. Op een gegeven oogen- blik kreeg het paard het onderstel van den wagen tegen een zijner achterpooten, waar op het begon te slaan. Dientengevolge kan telde de wagen om. De vier mannen ge raakten hierdoor onder het paard, dat in middels voortging met slaan. W. Schob man, een der vier mannen, werd buiten kennis onder het paard vandaan gehaald; hij bleek een ai-rn gebroken te hebben. Zijn broer, J. S., kon er juist nog veilig onder uit kruipen De derde, T. Edelbroek, die eveneens buiten kennis was, liep ern stige hoofdwonden op. Voor zijn leven wordt gevreesd.. BINNENLAND. Het feest van den Middenstandsbond* (Binnenland, 2e Blad). Vergadering van den Ned. Bond van Ge* meente-ambtenaren (Binnenland, 2e Blad)', BUITENLAND. Conferentie te Genève. (Buitenland en Tel., Ie Blad). Huiszoekingen bi] Tsjecho-Slowaaksche fascisten naar aanleiding van een bmtalen aanslag. (Buitenland, le Blad). 15 dooden en vele gewonden bij een spoorwegongeluk in Engeland. (Buitenl. en Tel., le Blad). Bij de Japansche marine hebben ernstige ongevallen plaats gehad. (Tel. le Blad). Een hevige aardschok in Japan. Vele slachtoffers. (Tel. le Blad), Het 'been van A. Strang, den vierden man, is op den enkel afgebroken. Hij be kwam ook eenige hoofdwonden. Geneeskundige hulp was epoedig ter plaatse. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 13-jarige J. V. uit Terheyde, gemeente Monster, wien Zaterdagavond j.l. door een vrachtauto de borstkas werd ingedrukt, is gisteren aan de gevolgen overleden. BEROOVING. Dinsdagnacht is de heer EL uit Spekhol» zerheide, per rijwiel van Heerlen huis waarts keerende, op den Heerlenersteen weg onverhoeds door twee onbekend ge bleven personen aangevallen. H. werd mis, handeld, van zijn rijwiel getrokken en van zijn geld beroofd, ondanks zijn hevig ver zet* De 8traatroovers namen de vlucht met medeneming van bet rijwiel van H. De politie van Kerkrad© doet onderzoek. VERDRONKEN. In een onbewaakt oogenblik is het 6V&» jarig zoontje Jan van den landbouwer Eis- sen te Oosterveld onder Zuidwolde in een sloot geraakt en verdronken. Te Gorinchem werd sinds Maandagmid dag vermist de 34-jarige mej. Kloek uit Rotterdam, die gedurende de vacantie plaatsvervangend-hefdezuster was in dienst van de Vereeniging „Ziekenverpleging" te Gorinchem. Haar rijwiel werd Dinsdag aan. den kant van 't Merwed ©kanaal gevonden. Bij deze plaats is thans haar lijk uit het water opgehaald. Een opperman werd door zijn voorman gelast twee kruiwagens te halen van een karwei, dat twee kilometers verder was. Janu9 ging, maar daar hij geen kans zag, twee wagens tegelijk te rijden, kwam hij met een terug met de bedoeling de andere daarna te gaan halen. De voorman vroeg echter, waarom hij er geen twee op elkaar had meegebracht. De opperman antwoordde: ,,0, ja, dat spijt me. Daaraan heb ik niet gedacht." Hij ging nu den anderen wagen halen. Na geruimen tijd weggeweest te zijn, kwam hij eindelijk proestend en blazend met twee kruiwagens op elkaar terug. „Ik heb er geen drie noodig," zei de voorman. „Ik heb er ook geen drie gehaald, baas," luidde het antwoord. „Wat heb je dan met den eerste ge daan?" vroeg de baas nu weer. „O, die heb ik weer meegenomen om deji andere te gaan halen!" legde de opperman uit. DE ALGEMEENE TOESTAND. Conferentie te Geneve. Gisteren is te Geneve geopend de pers conferentie die door den Volkenbond9raad is bijeen geroepen. De leden der conferentie zijn dagbladdirecteuren, vertegenwoordigers van telegraafagentschappen en journalisten uit 40 landen, waaronder zich Amerika, Turkije en Sovjet-Rusland bevinden. Neder landsch lid der conferentie i9 de heer H. Nijgh, directeur der „N. R. Ct." Ook is aan-i wezig mr. A. J. Plemp van Duiveland, di recteur van de Persafdeling aan het Minis terie van Buitenlandsche Zaken. De conferentie werd geopend door den Volkenbondsraad benoemde president Lord Burnham, eigpnaar van de Daily Telegraph. Deze conferentie zal, naar Burnham zeide', voornamelijk de volgende problemen behandelen: perstarieven voor telegrafische telefonische en radiotelegrafische mededee- lingen, cijfertelegrammen voor de pers, be-

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1