No. 20687 DINSDAG 23 AUGUSTUS Anno 1927 OFFICIEEL! KENNISGEVING STADSNIEUWS. BINNENLAND. KERK- EN SCKOÖLNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. DAGBLA PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 0.18 Dit nummer bestaat uil TWEE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Krengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. de N.V. Arnold Manufacturing Company, om vergunning tot het oprichten van een fabriek voor 't vervaardigen van rijwielonderdeelen in het perceel Rijn- en Schiekade No.^ 124, kadastraal bekend gemeente Leiden. Sectie M. No. 4043; b, de N.V. Hollandsche Con structiewerkplaatsen, om vergunning tot het uitbreiden van de eonslructiewerkplaatsen op het perceel Zoeterwoudsche weg No. 1, kadastraal bekend gemeente Leiden. Sectie O. Nis. 153 en 183, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 Augustus 1927. 7227 INSTITUUT KERN TE LEIDEN. Onderwijs in Oostersche talen 19271928. Het bestuur van het Instituut Kern te Leiden heeft het plan opgevat om gedurende het schooljaar 1927—'28 cursussen in le vende Oostersche talen te organiseeren die berekend zullen zijn op de praktijk en die in de eerste plaats bedoeld zijn voor allen wier werkkring een korter of langer verblijf in het Oosten medebrengt. Aan dit plan ligt ten grondslag de gedachte dat het mogelijk is door middel van een leergang, die in den regel zes maanden zal duren, een grondslag van taalkennis te leggen waarop kan worden voortgebouwd, als men eenmaal in het land zijner bestemming is aangekomen. De Commissie van voorbereiding be slaande uit de heeren H. T. Damsté, J. J. L. Duyvendak, R. A. Kern, mr. J. H. Kra mers en dr. .1 .Ph. Vogel door het eestuur van het Instituut aangewezen, heelt een aantal competente personen bereid gevon den om onderwijs te geven in verschillende ta'.en in het Oosten. De bedoelde personen welke zich met de door hen te onderwijzen talen vertrouwd hebben gemaakt door mid del van een langdurig verblijf in de landen, waar deze lalen gesproken worden. Zij zul len dus in slaat zijn gedurende hun onder richt menigen nuttigen wenk te geven om trent zeden en gewoonten der betrokken volken. Bij voldoende deelneming zullen te Lel den cursussen worden geopend voor de ver schillende talen. Deze taalcursussen zullen aanvangen met begin October van dit jaar en plaats hebben in het Instituut Kern (Ge bouw Gravenstein, ingang Gerecht) of in een ander lokaal. In het algemeen zal het ongewenscht zijn dat tusschenlijds deelne mers tot deze cursusspn worden toegelaten. De Comm. hoopt dat het ook mogelijk zal blijken in andere steden taalcursussen te organiseeren, liefst in samenwerking ..met bestaande vereen. Zoo;Js het Kon. In stituut de Handelsfaculteit; de vereen, van voortgezet Handelsonderwijs te Amsterdam en de Handels-Hoogeschooï te Rotterdam. De kosten per cursus en per taal zullen f 25 bedragen bij vooruitbetaling te voldoen. Reeds dadelijk kan de Comm. fwee avond cursussen voor het Maleiseh en Javaansch aankondigen, welke door de heeren J. La- meyn en G. van der Veen zullen worden gegeven in het Koloniaal Intituut te Am sterdam en wel gedurende zes maanden op één avond twee uur Maleiseh en op een anderen avond twee uur Javaansch, tegen een bijdrage van f 25 per cursus. Het ligt ook in het voornemen ook enkele series van een beperkt aantal voordrachten te doen houden die ten doel hebben naast de te geven taalcursussen de kennis van het levende Oosten te bevorderen. Bij voorkeur zullen daarbij onderwerpen worden behan deld, die kunnen worden geacht eenig actu eel belang te bezitten. Voor het schooljaar 1927'28 kan de Comm. reeds de volgende lezingen aankon digen; Series van zes lezingeh voor de kennis van Nederlandsch-Indië. te geven door Prof. Dr. Ph. S. van Ronkel, Prof. Dr. N. J. Krom en Dr. W. H. Rassers. Deze lezingen zullen waarschijnlijk te 's-Gravenhage plaats ht'b- ben na de Kerstvacantie. De talen waarin een cursus zal worden gegeven zij die uit Voor-Azië, Voor-lndië, 't Verre Oosten. Indische Archipel, Sumatra. Java, Madoera, Bali, Gelebes en Molukkeb. Verder zullen cursussen worden gegeven in de Indische Geschiedenis en Volkenkunde In een toelichting ze>gt de Commissie o.a. Het nut van taalstudie in het algemeen behoeft in Nederland nauwelijks te worden bepleit; ons land geniet in dit opzicht in het buitenland een reputatie, die niet gehee! onverdiend is. Toch kan het verwondering wekken dat men vaak, waar het Oostersche talen geldt, ook ten onzent een geheel an deren maatstaf aanlegt dan gebruikelijk is ten opzichte van de talen van het Westen, Be gemiddelde Europeaan, in een Ooster sche omgeving geplaatst, stelt zich maar al te dikwijls tevreden met een quantum taalkennis, dat, indien het een Westersche taal gold, bij den spreker een gevoel van beschaamdheid en bij den hoorder ergernis of spot zou opwekken. De beschaafde Oos terling is in den regel te wellevend om van gekrenktheid of spotzucht blijk te geven. Maar het is moeilijk te berekenen hoeveel misverstand, bitterheid en wantrouwen voortkomt uit onvoldoende kennis der le vende taal. Evenzeer is het waar, dat er weinig dingen zijn, die sympathie en pres tige in den besten zin in zoo hooge mate bevorderen als vertrouwdheid met de taal des lands. Want zulk een taalkennis leidt tot diepere belangstelling in het volk. dat die taal spreekt en tot een juister inzicht in zijn behoeften en wenschen. De vraag kan worden gesteld of het niet verkieselijk is te trachten ginds in het land zelf de noodige taalkennis op te doen, waar men zich door dagelijksche oefening gaan deweg en zonder speciale studie met de spreektaal vertrouwd kan maken. Dit is inderdaad de methode door velen gevolgd. Het resultaat is verre van bevredigend. Juist waar het een Oostersche taal geldt, die in karakter aanmerkelijk verschilt van de talen van West-Europa, doet men ver standig te beginnen met zich toe te ver trouwen aan de leiding van een kundig docent, die in staat is een juist inzicht bij te brengen in de eigenaardige moeilijkheden der betrokken taal. Zijn eenmaal de eerste bezwaren overwonnen, dan zal men, in het land zijner bestemming aangekomen, de aangevangen studie met vrucht kunnen voortzetten, hetzij met de hulp van een inlandschen onderwijzer of uitsluitend door eigen inspanning. Indien onze poging om de praktische kennis der moderne talen van het Oosten te bevorderen eenig succes mocht hebben, zouden wij de daaraan gewijde moeite en tijd wèl besteed achten. Wellicht zou dan dit begin kunnen leiden tot de stichting van een instelling voor de kennis van het levende Oosten eenigszins in den.trant van de „School of Oriental Studies" te Londen, de „Ecole des langues orientales vivantes" te Parijs en het „Seminar für orientalische Sprachen" te Berlijn. WEER EEN STUK OORLOGERFENIS AAN HET VUUR GEOFFERD. Een dubbele noodwoning in brand gestoken. Toen tijdens den oorlog mede door den toevloed van vele vreemdelingen het wo ningvraagstuk zeer nijpend werd he'eft ook onze gemeente haar toevlucht genomen tot een noodmaatregel, reeds elder9 toegepast, doc'h waarvan men ten slotte weinig plei- zier heeft beleefd. Wij bedoelen het bou wen van houten noodwoningen. Tei onzent .werd eene blok dezer woningen gebouwd aan de Schelpenkade en het verlengde van de Magdalena-Moonsstraat. De verwachting dat deze eenvoudige hoewel niet ongeriefe lijke woningen noodwoningen zouden zijn in den strikten zin van het woord is niet ge heel vervuld. Het is steeds moeilijk de be woners er uit verwijderd te krijgen. En zijn de woningen eenmaal ontruimd dan zijn ze meestal niet weder voor bewoning geschikt vanwege de vernieling, verontreiniging door ongedierte dat zich heeft genesteld in vloer, wanden, zoldering enz. Pogingen tot zui vering hadden tenslotte geen succes meer, hoeveel moeite de Leidsche Gemeentelijke Woningstichting die in de laatste jaren met het beheer was belast, daarvoor ook deed. Reeds eerder is een dubbele woning die toevallig leegkwam vanwege de gemeente verbranden-en toen er ook nu weder 'n dub bele woning werd ontruimd, waarvan niets meer op te' redderen viel is ook deze van morgen een prooi der vlammen geworden Het hout was vooraf gedrenkt met petro leum en werd daarop aangestoken wat een lustig brandje veroorzaakte. Ondanks het minder gunstige weder we'kle dit nogal de belangstelling van het publiek, dat in vrij grooten getale aanwezig was, Ook waren enkele autoriteiten aanwezig. Het werd uitgevoerd door de Leidsche Brandwe'er, onder leiding van den Commandant de heer P. J. Verhoog en liep vlot van stapel. De kleine motorspuit was mede op het appél om zoo noodig voorkomen dat bc-'lendende perceelen werden aangetast en voor het na- bluschen. waardoor ook de gedurigen plas regen meehielp. De Japansche gezant hij ons Hof, de heer Koki Hiroto heeft heden Leiden be zocht en bezichtigde de Universiteit, de La kenhal en het Rijks Museum van Oudheden, waar hij in het bijzonder in de Egyptische afdeeling heeft vertoefd. Reserve-2de luitenant jhr. L. G. Just de la Paisières, van het 6e regiment veld artillerie, komt van 5 tot en met 24 Sept. alhier voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. Te Weltevreden is geslaagd voor het 2de gedeelte notariaat onze oud-stadgenoot de heer Fr. Bonte. Geslaagd is voor het examen Hoofd akte mej. A. Zuidema, alhier. Hedenmorgen heeft de heer Bernard Buurman, arch. B.N.A., alhier ten kantore van de Kon. Ned. Grofsmederij in haar di- retiegebouw aan den Zuidsingel te Leiden aanbesteed; Het bijbouwen van een nieuwe kettingsmederij en 't inrichten van een be proevingslokaal c.a. bij haar bestaande fa brieksgebouwen in de Waard te Leiden. Ingekomen zijn 31 biljetten, t.w. van de firma's de Later Meijers, alhier f 38499, J. v. d. Wal, Bergen, f39474; van Dongen en Van Hoven, Dordrecht, f40880; Jac. v. Riet, alhier, f41222; N.V. Mabuwat, Rot terdam, f43795; Marcellis en Heemskerk, alhier, f 45000Korswagen alhier f 45345 G. Lagenveij, Amersfoort, f45700; L. Raaij- makers, Wouw, f46250; Haspers f46300; Koning en Zn., den Haag, f 46690; Corn. Boel, Voorburg, f46890; Hendricus Van der Meer f47700; Gebrs. den Ouden, Al- phen-Oegstgeest, f47760; E. K. Volkers f47860; M. Koo, Warmond, f48800; D. Merbes, Nieuwerkerk, f 48818; T. de Bruin, Hoogland, f49150; F. J. de Vries, Bilthoven f49500; N,V. Holland-Zeeland, Den Haag, f49600; A. Voordouw, Zwammerdam, f49880; Kort en Van der Wiel, f49900; Jan Schoonderwiek, Amersfoort, f49976; C. J. Kuntz, Amersfoort; f49990; J. M. Schuiten, Delft, f50144; Wed. II. van Driel, Koude kerk a. d. IJ., f 50200; J J. Appels, Tilburg, f 51780; Van de Velde en De Jonge, Oegst- geest, f51874; D. Kaai, Leiden, f52000; Kuipers en Klopper, Kelhel, f 52000Ver- kroost, Delft, f 54000. De raming bedroeg f 47860. Ofschoon het den heer Van Dijk, anti quair, zeer ter harte ging het huis Burg- steeg 4, waarin hij ruim 56 jaar had ge woond, te moeten verlaten, omdat het was overgegaan in handen van een anderen eigenaar, die het zelf ging bewonen, heeft hij getoond deze moeilijkheid te kunnen overwinnen. Hij heeft toch een nieuw huis betrokken op den Apothekersdijk 21, waar hij een pand heeft lalen zetten, dat een sieraad mag genoemd werden voor den Apothekersdijk. Maar dit nieuwe huis is ook een bezoek ten volle waard om de fraaie collectie an tiek, die er is uitgestald en waaronder de. mooiste en meest zeldzame stukjes voor komen. Zeer tot tevredenheid van den heer Van Dijk hebben de heeren G. C, Bik, aanne mer, J Abspoel en P. Smitlenaar, metse laars, J. H. Savelkoul, stucadoor, J. J. v. d. Vlist, loodgieter, Vreeswijk en Piket, steenhouwers, A. Raar, behanger en H. de Nie, electricien. aan den bouw van het nieuwe pand medegewerkt. Donderdag 25 dezer hoopt onze stad genoot de heer W Verhoogt den dag te her denken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Koninklijke Grofsmederij alhier. Zondag behaalde het Leidsch Harmo nie-gezelschap „De Post" op het festival te Haarlem in den marschwedstrijd den 4den prijs a met 51 punten, zijnde een zilveren plaquette. Voor de 18 vereenigingen. die waren uitgekomen, werden 6 prijzen be schikbaar gesteld. Omstreeks twee uur is gistermiddag op den Maresingel de 23-jarige B. met zijn motorrijtuig over den kop geslagen en in het water terecht gekomen. Hij bleef acht minuten onder water, alvorens hij er uit werd gehaald. In de Gasfabriek binnenge bracht, heeft men met een zuurstofappa raat getracht de levensgeesten op te wek ken, echter zonder resultaat. B., die voor het eerst motor reed, schijnt tengevolge van het springen van een band het stuur kwijtgeraakt te zijn, met het ge noemde noodlottige gevolg. De arbeider van de Lichtfabrieken, A. W„ slaagde er met behulp van een dreg in B. op te halen. Aanvankelijk heeft men op de Gasfabriek onder leiding van den hoofd-inspecteur Bosse, getracht met behulp van een zuur stofapparaat de levensgeesten bij B. weer op te wekken, doch zelfs na voortgezette pogingen in het Acad. Ziekenhuis, waar heen B. na de komst van den E. H. D. werd vervoerd, mocht dit niet gelukken. B. bleek kort na het gebeurde te zijn over leden. Een chauffeur van een toevallig passee- rende ziekenauto heeft zich bij de reddings pogingen zeer verdienstelijk gemaakt. Een automobilist, die het ongeval zag gebeuren, was zoo van streek, dat hij kort na het droevig ongeval met zijn auto een boompje omver reed. A F. heeft geklaagd dat uit zijn reclame-auto zijn ontvreemd vijf gros doosjes sc'.oencrème. Bij den opkooper B. vervoegde zich gisteren een onbekend persoon die een ccsluum wilde verkoopen. B. had geen ooren naar den koop en liet den man gaan. Toen hij weg was vermiste B. twee broodjes. Hij heeft van die vermissing bij de politie aan gifte gedaan. DE REIS DER KONINKLIJKE FAMILIE. Prins Hendrik der Nederlanden is gis termorgen te Kopenhagen aangekomen, op weg naar Noorwegen, waar hij zich bij Koningin VVilhelmina en Prinses Juliana zal aansluiten. De Prins reist incognito, zegt de „Tel," DE LUCHTVAART IN INDIË. In verband met de plannen inzake een NederL-Indische Luchtvaartmaatschappij zal naar men meldt, behalve de directeur der K.L.M. ook mr. D. A. Delprat, direc teur van de stoomvaartmaatschappij Ne derland, oud-lid van den Volksraad, dezer dagen naar Indië vertrekken. PAN-EUROPEESCHE UNIE. Naar men meldt, kan binnenkort de op richting tegemoet gezien worden, van een Nederl. afdeeling van de Pan-Europeesche Unie, van welke beweging enkele weken geleden de Fransc-he minister van Buiten- landsche Zaken, Briand, het eerepresident schap aanvaardde. Verschillende op den voorgrond tredende personen zegden reeds hun medewerking toe. Het secretariaat wordt voorloopig waargenomen door den heer Carolus Ver hulst, v. Lumeystraat 92, Den Haag, die gaarne alle nadere inlichtingen verstrekt. Zooals men weet, beoogt de Pan-Euro peesche Unie de vereeniging van alle Euro- peesche st-aten in één politiek en econo misch geheel op de beginselen van recht en vrede. DE VEEMARKT TE GOUDA. In verband met de in de marktcommis- sie geuite wenschen stellen B. en W. van Gouda in het belang vaii den handel den Raad voor, het aanvangsuur der veemarkt te vervroegen en te stellen: in December en Januari op 8 1/4 uur, in November en Februari op 7 3/4 uur, in M^art en het tijdvak van 11 September lot en met 31 October op 7 uur, in het tijdvak van 15 Aug. tot en met 10 Sept. op 6 1/2 uur v.m. en in het tijdvak van 1 April tot en met 14 Aug. op 6 uur. Het eincje van de veemarkt zal steeds gesteld blijven op 10 uur v.m. Onder talrijke blijken van deelneming en belangstelling is gisteren op de R.-K. begraafplaats St. Barbara, te 's-Graven hage, het stoffelijk overschot van dr. ir. C. J. de Groot, hoofd van den Indischen Telegraaf- en Telefoondienst, die op weg naar het vaderland aan boord is overle den, en dat van zijn echtgenootc, die en kele weken tevoren was ontslapen, ter laatste rustplaats geleid. Het Kon. Paleis aan het Noordeinde te Den Haag zal van 26 dezer tot nader bericht voor de publieke bezichtiging zijn gesloten. Zoowel te Amsterdam als te Rotter dam zijn gisteravond weer relletjes ver wekt in verband met de ..Sacco en Van- zetti-kweslie". In beide plaatsen heeft de politie eenige charges moeten uitvoeren. NED. HERV. KERK. Achttal: Te Noordwolde (Gron.): G. J. A. Offerhaus te Eernewoude; H. 1'. A. J. Westrik te Holwerd, M. Wiersum te Wesberwijtwerd, M. Rosbergen te Uitgeest, J. R. Stratingh te Hoogebembum, C. van den Nieuwenhuizen te Hekelingen, J. J. Juursema te Britsum en J. J. van Meurs te Zuid-Scharwoude. Beroepen: Te HattemW. Okken te Urk; te OeneB. N. B. Bonthoorn, te Zeistte GarmerwoldeH. de Baan, te Drachtstercompagnie. Aangenomen: Naar HansweertF. V/. J. Brümmer, te Hoorn op Texel; naar VisvlietPieterzij] (toez.): H. G. Th. Ra- vesteijn, te Midwolda. Bedankt: Voor Arnemuiden (toez.) C. van der Wal, te Rijnzaterwoudevoor Renesse en Noordwolle (toez.): J. Vink, te Drummeien (N.-B.) GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Barendrecht: J. Oosterveen, te Wilnis, Bedankt: Voor Haamstede: J. Snoek, te Vrijhoeve-CapelTevoor Niewerkerk a. d. IJsselH. M Ploeger, t«e Appelscha. Bedankt: Voor Klundert: A. J. Bouma, te Wanswerd. VRIJE EVANG GEMEENTE. Beroepen; Te Bussum: W. Veld kamp, te Oude-Pekela. HET EINDEXAMEN H. B. S. Het laatstuitgekomen nummer van het „Weekblad voor gymn. en middelb. Ond." bericht, dat een adres is verzonden aan den minister van Ond., K. en W., waarin ver zocht wordt, een zoodanige' wijziging te brengen in het reglement der eindexamens H. B. S.-j. c., dat het afnemen van het eind examen niet meer uitsluitend aan de eigen leeraren wordt overgelaten. Het adre»s i9 onderleekend door 21 direc teuren en leeraren van openbare en bijzon dere H. B. Scholen. BINNENLAND. De reis der Koninklijke familie; Prins Hendrik naar Noorwegen. (Binnenland, le Blad). Het vliegongeluk bij Seven Oaks; de ver. wondingen der passagiers niet ernstig. (2e Blad). BUITENLAND. Sacco en Yanzetti zijn hedenmorgen ge- exeenteerd. (Buitenl. en Tel. le Blad). Nog veie betoogingen, stakingen, etc. voor Sacco en Vanzetti. (Tel. le Blad). De militaire controle op Hongarije opge heven. (Buitenland, le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom den Volkenbond. Briand heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond medegedeeld, dat de ge- zantenraad besloten heeft een einde te maken aan de intergeallieerde militaire controle in Hongarije. Hij vestigde de aan dacht van den Volkenbondsraad op het voorbehoud der commissie aangaande de verplichting voor Hongarije om de verbin tenissen aangaande de recruteering der soldalen en officieren na te komen. De hoofdcommissie van het 3de te Genève bijeengekomen nationaliteitscongres besloot dit jaar geen nieuwe groepen tot deelne ming toe te laten en de aanneming van verdere minderheden uit te stellen tot de beginselen en statuten der organisatie uit gewerkt en definitief vastgelegd zijn. Daar door zijn de Litauers en Friezen van Duitschland, de Joden van Oostenrijk en de Macedoniërs van Zuid-Slavië. die om deel neming verzocht hebben, van de bespre kingen dit jaar uitgesloten. DUITSCHLAND. Congres van Rijnlanders De Rijnscheepvaartstaking. Te Maagdenburg heeft een congres plaats gehad van in het rijk wonende Rijnlanders. Ongeveer 3000 personen namen er aan deel. De regeeringen van het rijk en Pruisen had den vertegenwoordigers gezonden. Kauf- mann, voorzitter van het Rijksverbond van Rijnlanders, zeide in een groote rede o.a., dal optimisten van Locarno en Thoiry de verlossing hadden verwacht. Zij zijn in elk opzicht bitter teleurgesteld. Indien de Rijn niet wordt bevrijd, zal elke politieke ver zoening haar beteekenis verliezen. Duizen den verwachten dat Stresemann te Genève met vastberadenheid op bevrijding van het Rijnland zal aandringen. Dr. Weiss, burgemeester van Ludwigs- hafen, verklaarde, dat het juridische recht lot het verkrijgen van de ontruiming van het Rijnland onaantastbaar i9. Met vermindering van het contingent be zettende troepen is het Rijnland niet gebaat; de bezetting moet in haar geheel verdwij nen; de vrijheid van het Rijnland mag ook niet als handelsobject worden beschouwd. Na deze beide lang toegejuichte rede voeringen werd met algemeene stemmen een motie aanvaard, waarin de rïjksrege'e- ring uitgenoo-digd wordt de noodige stappen te ondernemen tot het verkrijgen van de geheele ontruiming van het Rijnland. Minister Stresemann heeft uit Norderney geantwoord dat het lot van het Bezette ge bied de rijksregeering vóór alles ter harte gaat. Een druk bezochte vergadering van ma chinisten en stokers van de Rijnscheepvaart keurde eenparig het nieuwe voor het raa- chinepersoneel gesloten contract goed en zette alle beroepscollega's aan zich te ge dragen naar de instructies van den Centra- len Bond van Machinisten en Stokers. Daarmee is de slaking geheel gebroken. ENGELAND. De Iersche crisis. Johnson, de leider der arbeiderspartij van den Ierschen Vrijstaat, verklaarde, dat, indien De Valera tot voorzitter van den mi nisterraad werd benoemd, de arbeiders hem hun steun zouden onthouden. Voor Cosgrave kan dit misschien de red ding worden! ITALIË. De worsteling ol bet brood. In een herdenkingsredevoering zeide maarschalk Gaviglia o.a.; „Het lot van Italië met zijn betrekkelijk arm grondgebied en zijn overtalrijke bevolking is verbonden

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1