Mijn man's favoriet! 2C VIRGINIA No. 20685 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 20 Augustus Derde Blad Anno 1927 OD Buitenl. Weekoverzicnt. Mijn indrukken uit Amerika. Ardath - London Ook met goud en kurk mondstuk SCHETSEN UIT CHINA. Cosgiave eerst gered Om het bezette gebied Tsjang-kai-sjek exit Sacco en Vanzetti op geofferd. De waarde van één stem 1 Deze is geble ken in het lersche parlement bij de stem ming over de motie van wantrouwen, door den leider der arbeiderspartij tegen de regeering-Cosgrave ingediend. Dank zij het feit, dat een der Redmondisten juist afwe zig was hetzij dan omdat hij niet tegen de regeering wilde stemmen en voor niet durfde, hetzij dan omdat hij m een cafc was blijven plakken, welke twee oorzaken allebei zijn vermeld toen de stemming werd gehouden, staakten de stemmen, waarop de voorzitter den doorslag moest geven. Waar deze natuurlijk voor Cosgrave was, werd diens politiek leven tegen alle menschelijke berekening in (de neuzen waren immers geteld; verlengd tot October, daar de Dadl tot die maand is verdaagd. Mogelijk en waarschijnlijk zal dan echter de nederlaag volgen, die nu zoo op 't nip pertje werd ontgaan. Vermoedelijk zullen dan nieuwe verkiezingen volgen in de hoop, dat waar zal blijken: 't kan verkeeren... Dit laatste is nog geenszins het geval wat de verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland betreft. Zoo op 't eerste gezicht zou men geneigd zijn, tot een ander in zicht, gelet op het eindelijk na jarenlang moeizaam onderhandelen, bereiken van een handelsverdrag tusschen beide lalden, maar in wezen is het toch anders. Om een tarie- venoorlog te vermijden, was een handels verdrag beslist noodzakelijk geworden en beide betrokkenen hebben dat ingezien en tenslotte aan al het tijdelijk en voorloopig gewurm een einde gemaakt. Politieke toe nadering van beteekenis vermogen wij in het handelsverdrag niet be zien. Deze hangt heelemaal af van de Fransche hou ding ten aanzien van de al- of niet-ontrui ming van het bezette gebied. En, voor zoover reeds te oordeelen is, denkt Frank rijk niet aan ontruiming, is het zelfs zeer de vraag, of van een vermindering der bezetting van eenigen omvang sprake zal zijn. Achter de schermen schijnt thans zeer hard in deze materie te worden ge werkt met Engeland grootendeels aan Duitsche zijde, waartegenover Frankrijk stelt het rapport van generaal Guillaumat en meer dergelijke gegevens over een totaal gemis aan geestelijken ontwapeningszin bij de Duitschers. Feitelijk is de bezettings- sterkte al gedaald beneden het getal, door Foch c.s. noodig geoordeeld, dat bedenke men daarnevens .Niet-tem in heet het thans, dat de bezetting nog met 5000 man zal worden verkleind. Hetgeen voor Duitsch land zooveel zou zijn als een fooitje, meer niet. Met een zitting van den Volkenbond voor de boeg in September komt dit lichaam immers weer bijeen schijnt Frankrijk tevoren de bezettingsaffaire van de baan te willen hebben tot nader order. Of dat evenwel lukken zal... 't Kan verkeerenI Aan den lijve heeft dat weer een« een der Chineesche machti gen ondervonden. Tsjang-kai-sjek, wiens eter zoo hoog was gestegen, nadat hij te Nanking zijn eigen regeering had gevormd, is van het tooneel verdwenen, dank zij de jongste nederlagen, door hem tegen de Noordelijken geleden, waardoor de natio nalisten plotsehng weer in 't gedrang zijn gekomen. TSJANG-KAI-SJEK. Financieel is deze „generalissimus" na tuurlijk binnen, daar niet van, doch met zijn macht is het gedaan. Althans voor eerst. Niet geheel buitengesloten is toch dat eens weer om hem zal worden geroe pen of hij zelf nog een-s weer ten tooneele zal verschijnen, ongeroepen. Opstaan od verzinken, eenige malen achtereen, is voor Ohineesche generaals heel gewoon. Vermoedelijk zullen Nanking en Hankau thans weer tot elkaar worden gedreven om de Noordelijken te weerstaan en dan kan het spel in Ohina opnieuw gaan beginnen. Arm volk, dat zoo met zijn belangen ziet gesold en uit apathie blijkbaar zich niet kan ontworstelen aan de greep van wat feitelijk niet meer dan rooverhoofdmannen zijn in den vorm van „redders in Oen nood" uit zuivere eigenbaat en uit zucht naar eer en macht. Voor China is de tijd nog lang niet rijp, om, gelijk Japan reeds zoo lang geleden lukte, door een aanpassing aan de Wes- tersche beschavine voor zoover eigen ge woonten etc. dat mogelijk maken, zich vrij te maken van Westersche invloedssferen als anderszins. Zelfs het communisme schijnt daarvoor geen vat genoeg te heb ben op de Chineezen-zdel en Japan wordt te zeer gehaat door al wat Chineesch is, om invloed te kunnen oefenen. Zoodat de landen, die in China zich be- langensmacht hebben verschaft, heusch zich vooreerst niet ongerust behoeven te maken. Alle centrale gezag ontbreekt en wanneer dit *r tijdelijk een« komen mocht, alle macht. 't Kan verkeeren... doch niet meer, naar het zich laat aanzien, voor Sacco en Van zetti, daar immers het Opperste Gerechts hof van Massachussetts het beroep heeft geweigerd. Verdere pogingen om hen te redden zijn daarmee zoo goed als vruchte loos te beschouwen. Treurig voor beiden is ongetwijfeld dat zij in de eerste plaats aan hun naaste vrienden hun lot hebben te danken, die door hun actie, die niet meer de personen gold, alleen politieke winst, in Amerika in breeden kring een stemming hebben weten te wekken, die zeer vijandig staat tegenover wat genoemd wordt „buitenlandsche inmenging in zuiver Amerikaansche aangelegenbeden". Zooal6 ook de invloedrijke Senator Borah duidelijk naar voren deed komen. Een gratie of wat ook is voor vele Amerikanen geworden een wijken voor vreemde invloeden en dat nooit ie voor hen de leus. De communisten kunnen echter tevreden zijn. Zij hebben boven de personen uit wier lot hen blijkbaar onverschillig laat kunnen age eren en stemming maken. En daarom was het hun toch maar te doen door Dr. NEIL VAN AKEN. New-York, 13 Aug. Uncle Sam schrijft voor wat zijn kroost eten en drinken en lezen zal. De puriteinsche geest der pelgrims is nog niet uitgestorven. Een goed ingerichte voorlichtingsdienst voor zuigeling en volwassene. Hoe men de alcoholische wenschen van een natie van 140 millioen burgers den kop kan indrukken, zal voorloopig wel tot een der Amerikaansche puzzles blijven behoo- ren. Men kan niet zeggen, dat het Ameri kaansche volk toentertijd rijp was voor de Droge Eeuw, en het is een Hercules-taak om een gansch volk den wil van een min derheid op te leggen. Het gaat ook nimmer ongestraft Ook ditmaal niet. Het is over bodig om nog eens op te sommen welke ongewenschte gevolgen de Prohibitie gehad heeft onder de jeugd, ofschoon men ver trouwen mag, dat, ondanks deze minder ge lukkige gevolgen, Amerika een droog land blijven zal en het tweede geslacht al de voordeelen plukken zal van het „nuchtere voorgeslacht". Ondertusschen maken de dranksmokkelaars (bootleggers) kleine for tuinen. Zij vormen tezamen sterke en onaf hankelijke groepen, die eigendunkelijk op treden, en met geweld soms de wijnen weg halen uit de wijnkelders van privaateige naars. Deze groepen hebben ook hun on derlinge bloedige veete. Kort geleden verga derden in een groot hotel in Chicago de vertegenwoordigers van twee dier vijande lijke groepen om openlijk en in alle deugd de handelstwisten bij te leggen. Er zijn maar weinig Amerikanen, die niet gaarne zouden willen opgenomen worden in het dranksmokkelaarsgilde, want die duiten in het eerbare vak verdiend, zijn heusch niet te versmadenI Nu dat de Amerikanen niet meer-te diep in het glas mogen kijken, tenzij zij willig zijn om de dure en zure smokkel- prijzen te betalen voor slechte of doodge- vaarlijke jenever, schijnt de Yankee naar iets anders omgekeken te hebben, en dat wel niet voor den smaak, maar voor den geest. Althans te oordeelen naar enkele ge beurtenissen van den laatsten tijd. Hoe zou men het anders moeten verklaren, dat er een boekencensuur ontstaan is en zelfs een nieuw vak, dat sterk naar smokkelarij ruikt en waarvan de gildebroers „bookleggers" geheeten worden. Dat beteekent, dat een nieuwe prohibitie het Amerikaansche volk knellen zal. Onder de vele staatsbureaucra ten heeft een plaatselijke wettenmaniak, gesteund door puriteinsche vereenigingen, het gedaan gekregen, dat in een paar plaat sen, zekere boeken, rijk aan sarcasme, doch doodonschuldig, niet kunnen tentoongesteld of verhandeld worden. Dus ook de weinige Amerikanen, wier hersenen niet in rook opgaan door vervalschte jenever en die niet overgegeven zijn aan het heupkruikje (de zilveren hipflask), kunnen voorlaan zich ook niet meer verlustigen in het lezen van gezouten of ongezouten waarheden. In den beginne heeft men getracht rde klassieken te verbieden, met hetzelfde bekende gevolg natuurlijk, dat deze klassieken zich ver heugen in een grootere, doch nu geheime uitgave, want het blijft een zeer mensche- lij^e karaktertrek: groote deugden te ver onachtzamen en naar verboden vruchten te smachten. In 1894 reeds probeerde men de Decameron van Boccacio te onderdrukken, maar het Hoog Gerechtshof besliste, dat, indien men de Decameron censureerde, dit ook zou moeten toegepast worden op den Bijbel en op de werken van Shakespeare. Terwijl dit in New-York plaats greep, werd de politie van Boston door ae Watch and Ward Society" bewogen om den ver- kpop van negen contemporaire werken te verbieden. Inmiddels was het nieuwe werk van Sinclair Lewis verschenen, een gees tige. natuurgetrouwe, doch langdradige pa rodie op het predikantendom der Ameri kaansche methodisten. De eerstvolgende stap nu in cultureelen vooruitgang door de verlichte Bostonianen was het verbod van verkoop van Sinclair Lewis' ..Elmer Gan try". Een boekverkooper werd terzei fdertijd een boete van 100 dollars opgelegd, omdat hij Theodore Dreisers' ..Een Amerikaansche Tragedie" verkocht had. Biina twijfelt men aan Amerikaansche verdraagzaamheid in dien men uit het oog zou verliezen, dat dit alles gebeurt in het stijve, hoogdunkelijke Boston, een stad. die een9 beschouwd werd het intellectueele centrum van Amerika te zijn. We mogen dit dus aanvaarden als een zuiver Bostoniaansche tragedie, en niet vergeten, dat ook op ander gebied Boston steeds prat ging op een paar waardelooze excentriciteiten, waartoe o.a. behoort een .geaffecteerde uitspraak van het Nieuw- Engelsche idioom. De Douane-autoriteiten hielden in die zelfde maand de aflevering op van 500 stuks van een Europeesche uitgave van de „Duizend en Eén Nacht", daar dit boek be schouwd werd te vallen onder de rubriek van pornografische werken, volgens de wet van 1922 althans. Hoe gretig deze boeken gekocht werden, blijkt uit het feit. dat in de laatste 18> maanden in de Vereenigde Staten ongeveer 750 stuks voor 50 dollar per stuk verkocht werden. De Amerikaansche regeering mag dus wel een groote lange lijst aanleggen van alle mogelijke uitgaven die den puri- teinschen geest der Amerikaansche vaderen mochten kwetsen en, evenals voor liet drankverbod, tot handhaving waarvan mil- lioenen uitgegeven zijn, diep in den zak tasten om een leger van censoren, zede deskundigen en snuffelaars aan te stillen. Amerika is zoo groot, dat in dezen niets ge daan zou kunnen worden zonder een leger van goed gesalarieerde ambtenaren op de been te brengen. Natuurlijk dit alle tot meerdere glorie, grooter». welvaart en tot het welzijn der gansche natie, der beamb ten en der nieuwbakken „bookleggers". Aan de waakzaamheid der Moderne Puriteinen ontsnapt evenwel de machtige p3rs, uitge zonderd wanneer deze radicale tendenzen heeft. De uitgave van het communistisch week blad ..Masses" is verboden geworden, en al.J ik me niet vergis kan men in Californië het tijdschrift van Mencken, die een fijn ge slepen. scherpe pen heeft, en in de „Ame rican Mercury" Amerikaansche zeden en gedachten en daden becritiseert, niet in de kiosken te koop aanbieden. Eenige maanden geleden werd ook de zending per post door het postbestuur geschorst. Door de invloed rijke pers wordt het Amerikaansche volk echter op eenzijdige wijze voorgelicht, het geen tot nu toe tot geen groote bekommer nis aanleiding schijnt gegeven te hebben in het kamp der gezegende Zuiveraars. Waarschijnlijk zou hun hand echter niet ver reiken, als zij ook waagden op dit vruchtbare terrein het onkruid uit te roeien. Een paar boeken komen slechts in de han den van eenige duizenden uitverkorenen,; maar de krant is de dagelijksche opvoeder van honderdduizenden En zij zal niet na laten een blijvenden stempel te drukken op het gansche volk. Dat een land als Amerika ook zijn censuur-problemen heeft, kan geen verbazing wekken, maar gewoonlijk heeft de Europeaan den indruk alsof Amerika het meest vrijgevochten land ter wereld is. Ter voorlichting kan echter het bovenstaande dienen, waaruit blijft, dat overal ter wereld kleine geesten zich opblazen terwille vai. kleine dingen. Totdat zij natuurlijk, even als de kikker in dat kostelijke fabeltje van La Fontaine uit elkaar springen en de aarde in haren loop niet verstoren. Uit het drankverbod en in eenigszins anderen zin, uit het boekverbod, blijkt, dat het den Amerikaan niet aan leiding en voorlichting ontbreekt. De opvoeding van den Amerikaan is een der gewichtigste vraagstukken der regeering en heeft onge twijfeld haar volle aandacht. Nergens ter wereld, dank zij den rijkdom, zijn de scho len zoo goed uitgerust als in de Vereenigde Staten en het is een bekend feit. dat vele geleerden, het aanbod om naar Amerika te komen, aanvaarden, niet vanwege de sala rissen,, maar vooral omdat al de noodige middelen voor onderzoek en studie hun ter beschikking gesteld worden. Alle mogelijke informaties kunt ge ver krijgen door eenvoudig een verzoek te rich ten aan de betrokken departementen en het duurt geen jaren alvorens het antwoord binnenkomt. Soms staat men ver stomd over de gekke' vragen, die aan de inlichtingendiensten voorgelegd worden. Een moeder in Nebraska had waarschijnlijk langdurig met zich zelf overlegd of zij het departement van Landbouw om advies zou vragen. Haar brief kwam ten slotte aan op de Kinderafdeeling van het departement van Arbeid. Met den volgenden inhoud: „Wilt u mij a.u.b. uw circulaire over Zuigeling-Opvoeding zenden? Tk wist niet goed aan wie ik het verzoek kon zenden Deze brief illustreert voldoende, dat een moeder in een der uithoeken van het land zeker is de noodige inlichtingen te kunnen bekomen in Washington Maar Uncle Sam is zeer geïnteresseerd in wat zijn zonen eten en drinken en lezen en ook in het welzijn van zijn kleine nich ten en neven. Hij heeft alle mogelijke adviezen gereed, van af het diët van den pas geborene tot zelfs een naam voorde zuigeling. Er kwamen zooveel aanvragen binnen voor een naam, dat het Kinder bureau ten slotte lijsten liet drukken met „Namen voor jongens" en „Namen voor meisjes"1 NEIL VAN AKEN RECLAME. 7097 hief Whip DE MOORD TE ZUIDWOLDE. Een nader onderzoek. De rechtbank te Assen, gisteren vonnis wijzende in de zaak tegen Roelof Roder- mond te Zuidwolde thans gedetineerd, ver dacht van moord op D Wit. gepleegd te Schottershuizen heeft op grond dat het on derzoek niet volledig is geweest, de zaak ge schorst en verwezen naar den rechter-com missaris om een onderzoek in te stéllen om trent de persoonlijkheid de levensomstan digheden or> do geestesgesteldheid van den verdachle D- risoh was. zooals bekend le venslange gevangenisstraf. door Ir. F. J. BLOM. Shanghai, Juni 1927. L Gf eerzame lezer van dit blad, schrikt niet, wanneer gjj bjj uw eerste of tweede kopje thee, om de gezellige Hollandsche tafel gezeten, een artikel ziet over het verre China. Het is niet mijn plan om u te doen rillen, om den indruk van de Reuter-tele* grammen nog wat aan te dikken en u de gedachte te geven, dat wjj in Shanghai steeds gepakt en gezakt zouden staan, gereed om den geweldenaren te ontvlieden. Verre va& dat. Ik zal u Kever verhalen van ons dage- lgksch leven, hetgeen u zal helpen de tele grammen beter te kunnen schatten. Als ik die telegrammen lees, krijg ik heusch mede lijden met me zelf en zie me vermoord, verbrand, gevierendeeld in het veroverde Shanghai, terwijl ik toch zoo rustig op het balcon aan den tuin vol zomerbloemen aan u zit te schrijven. Misschien zou ik u in vervoering kunnen brengen als ik u een beschrijving gaf van een Chineesch diner, of van het straatleven, van handel en wandel in dit land. Het zou u kunnen gaan als een jonge dame in Holland, die ik de groeten ging brengen van een verren vriend. Ik moest vertellen van de Chineesche plichtplegingen, van het reizen in het binnenland, van mijn Chinee sche vrienden en van het Chineesche eten. Ik haa ononderbroken verhaald van acht uur, via 't eerste en 't tweede kopje thee, een glas wijn met gebakje tot het klokje van elf mij tot vertrek aanspoorde, en als een laat-ste schot 't meiske met schitterende oogen vroeg: en, heeft u wel eens muizen gegeten Ja, lezer, dat was me toch een open baring. Als de vrienden thuis rich wel eens beklaagden, dat ze geen touw konden vast- knoopen aan de vele namen van generaals, van steden, van politieke partijen in dit enorme land, en rilden bg de telegrammen van gruwelen bedreven, en 'tevens uit onze brieven lazen over feestjes, concerten en danspartijen, kon ik niets anders zeggen dan: jullie hebt gelijk. Waarom niet eens een beschrijving ge geven van ons leven, zooals een enkeling dat riet. En het zal u wel gaan als mij zelf, als ik over gruweljke opstanden in Nicaragua lees en zegwat beroerdtoch, dat die kerels daar zoo onrustig zijn. Maar veel verder denk je er toch ook niet bj. Ik zai u dan ook niet vermoeien met verbalen van veldslagen, van regeerings-politiek of militaire fracties. Ik zal u trachten een beeld te geven van ons dageljksch leven, van onze belangen, huiselijk en zakelijk, eD onze persoonlijke veiligheid. Zelfs voor een oilQ-Java-gast is het begrijpen van den toestand niet wel mogelgk. Daarvoor rijn de omstandigheden te verschillend Mogen de volgende schetsen u een duide lijk beeld geven van ons leven in het verre Oosten. j Als om vgf uur het kantoor gesloten wordt en je na een eindeloos gemodder van stoppen en aanzetten, voor zijstraten, met stroomon karren, rickshaws, kruiwagens en de richi aan geen regel van verkeer storende wan delaars, door de hoofdstraat hemt heeng3re* den tot aan de renbaan, dan wordt je telkens weer verkwikt door het groen van de villa-buurt. De wagen snelt dan over dn goed onderhouden asphaliwegen naar bui ten. Shanghai is een groote stad en lelt met de voorsteden mee een twee millioen in woners. Slechts een deel is aan de vreem- delingen toebedeeld, de internationale ne- derzetting en de Fransche concessie, daar-» naast gelegen. Ten Zuiden daarvan ligt de oude Chineesche stad, met de nauwe straten waarvan U zich moeilijk een voorstelling kunt maken, zoo smerig i9 het er. We zullen er nog wel eens een wandeling maken, in het najaar als 't koeler wordt. De Chineesche huizen in de vreemde ne derzettingen zijn onder het toezicht der vreemdelingen gebouwd en daardoor gezon- der. Een aantal zuiver Chineesche distric ten liggen in het Noorden. Zuiden en Oosten, buurten waar we liefst niet komen om de slechte wegen en de overlast en onaange name bejegening van het volk en de Chi neesche bezettingstroepen. De nederzettingen worden beschermd door vreemde troepen maar enkele straten loopen door Chineesche gebieden, vooral in het Noorden en ze zijn daarom moeilijk té verdedigen. De grens in het Noorden is al spoedig bereikt als men de Soochow Kreek overgaat over de groote brug bij het postkan toor welke brug zoo trouw door onze jantjes werd bewaakt met de voorjaartroebelen De straat voert naar het noorderpark, en om liggend villa-kwartier dat echter zoo be stookt werd van uit de omliggende Chinee sche buurten dat het ontruimd moest wor den, toen de kogels ons om de ooren floten. Thans zijn de bewoners teruggekeerd maar moet men op zijn hoede blijven. Zooals de meeste steden, groeit Shanghai naar het Westen. De oude villa's worden meer en meer opgekocht, gesloopt om plaat9 te maken voor blokken Chineesche huizen in moderne stijl. De oude tuinen verdwijnen jammer genoeg, en de stijging der waarde van de terreinen maakt het schier onmoge lijk voor een bescheiden tractement er een tuin op na te houden. Toen ik voor het eerst de rivier opvoer, de Whangpoo, een zijrivier van de machtige Yangtsekiang. moet ik eerlijk zeggen dat ik teleurgesteld was. Groene weiden met koeien, korenvelden, en enkele boomgroepen om de dorpjes in een fijne motregen gaven mij een eersten indruk. Ik verwachte min stens direct golfdaken te zien en pagoda's en hooge bruggetjes Niets dan een reeks pak huizen en fabrieken. De kleine stoomer waar we op overstapten bracht ons naar het centrum van de 9tad. de Bund met haar trotsche bankgebouwen van 6 en 8 verdie pingen Was dat nu China? Neen. dat was het ook niet Kiik maar eens naar de boeren die op de Bund flaneeren met open monden

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9