UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Bij Scheren BODEGRAVEN. Gedep, Staten van Zuid-Holland heb ben vergunning verleend tot het in werking brengen (houden) van een autobusdienst aan Ant. van Rooyen te Schoonhoven en A. Th. Vervoorn te Lopik, voor het traject Bodegraven over Meije ep Zegveld naar Woerden, Station, en omgekeerd. BOSKOOP. Gistermorgen brak een felle uitslaan de brand uit in de groole pakloods van de firma C. B. van Nes en Zonen boomkwee kers alhier. Door krachtig optreden van de brand weer gelukte het den brand binnen een uur te blusschen, met twee 3tralen water. Ver zekering dekt de schade. Ds. P. de Smit heeft voor het beroep naar Delft bedankt, HAZERSWOUDE. Op den 31slen Augustus a.s. zal door de Wilhelmina-Vereeniging alhier een groot feest worden georganiseerd ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin. Aangevangen wordt v.m. 9 uur met een optocht voor alle schoolgaande kinderen vanaf de Torenstraat naar het feestterrein, opgeluisterd door muziek. Daarna kinder feesten en tractatie aan de kinderen op het Feestterrein. Voorm. 10.30: Stoelendans voor Meisjes van allen leeftijd, met recht van splitsing, om fraaie kunstvoorwerpen; voorm. 11 uur: Ringrijden per fiets voor dames en heeren. 's Namiddags groote reclame-optocht, die om 1 uur aanvangt; nam. 2 uur: Optocht van de deelnemers aan de Ringrijderij met paard en tilbury en auto, en de reclame-deelnemers, vanaf de Torenstraat naar het Feestterrein, opgeluis terd door muziek; nam. 3 uur: Ringrijderij met paard en rijtuig en auto. Auto's zijn voor de deelnemers gratis beschikbaar; nam. 5 uur: Sprietjoopen voor jongens van 1-t jaar en daarboven; nam. 7 uur: Pop slaan voor dames en heeren; van 8 tot 10 uur zal een groot concert gegeven wor den, waarna om 10.30 een groot, schitte rend vuurwerk. Het geheel wordt opgeluis terd door de Harmonie-vereeniging „De Post", van Leiden, Op den lslen September a.s. zal ge legenheid gegeven worden tol inenting en herinenting, waarvoor men zich kan aan melden aan de Ziekenbarak. RIJNZATERWOUDE. Gemeenteraad. De rekening sluit thans met een batig slot Betere voor uitzichten. Afwezig de burgemeester, zijnde met verlof en de heer M. van der Zwam. De waarnemend voorzitter, de heer S. J. Visser, opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. In behandeling komt een schrijven van Ged. Staten dezer provincie, waarbij is teruggezonden de begrooting voor 't dienst jaar 1927 met de opmerking, dat voor den gemeente-ontvanger een bodrag aan jaar wedde moet worden uitgetrokken van f 727.50, nu hij vanaf Mei 1926 niet meet gem.-ontvanger is van Leimuiden. Mocht de Raad weigeren het bedrag uit te trek ken, dan zoudon Ged. Staten moeten over gaan tot de toepassing van het bepaalde in artikel 212 der Gemeentewet. De Raad besluit het bedrag ad f 727.60 op de begrooting 1927 te ramen. Naar aanleiding van de verlaging van do jaarwedden der wethouders verlangen Ged. Staten een» daartoe strekkond besluit. Een besluit in dien geest wordt alsnog door den Raad genomen. De aanbieding van de gemeenlerekening over het dienstjaar 1926 heeft plaats. Hier uit blijkt, dat de ontvangsten over den ge wonen dienst hebben bedragen f 25.718,847' en de uitgaven f 25.546,62'/«. alzoo een goed slot van f 172.22. De ontvangsten van den kapitaaldienst hebben bedragen f 26.932,31 en de uitgaven f 26 318,16, alzoo een goed slot van f 624.15. De Voorzitter noodigt de heeren Compeer, Van Tol en Van der Zwam uit zitting te willen nemen in de commissie van onder zoek tot het nazien van de gemeentereke ning 1926. De heeren Van Tol en Compeer namen hun benoeming aan. Den heer v. d. Zwam, niet ter vergadering tegenwoordig, zal be richt gezonden worden. Aan de orde komt een schrijven van Ged. Staten dezer provincie betreffende een algemeene regeling, vast te stellen voor de jaarwedden van de burgemeesters, secre tarissen en ontvangers van de gemeenten met 15.000 en minder inwoners in de pro vincie Zuid-Holland. Na voorlezing van dit schrijven deelt de Voorzitter mede, dat in deze ontwerp-rege- ling alle thans bestaande regelingen en be palingen overzichtelijk zijn samengevoegd, terwijl levens gestreefd is naar een duide lijke redactie. De eenige wijziging, die jn de ontworpen regeling is aangebracht, is, dat in artikel 10 de woorden „bij wijze van tijdelijke toelage" is opgenomen ten einde te bewerkstelligen, dat de kinderbijslagen niet meer, zooais thans, in de pensioens grondslagen worden begrepen. De heer Compeer zou gaarne alvorens de Raad advies gaf, deze circulaire willen aanhouden tot een volgende vergadering. De Raad zou dan beier kunnen oordeelen. De Voorzitter heeft hiertegen geen be zwaren. Aangezien niets meer aan de orde is, gaat dp Voorzitter tot dq gebruikelijke rond vraag over. Aangezien niemand het woord verlangt wordt de vergadering gesloten. 18 HAARLEMMERMEER. Voor het examen nijverheidsonderwijs akte N. b is geslaagd de heer J. de Nooyer alhier. Naar wij vernemen was de toestand van den burgemeester dezer gemeente, mr. A. Slob, die in den Nieuweweg te Hoofddorp met zijn wagen zoo'n noodlottigen val deed en een hersenschudding bekwam, Vrijdag avond iets vooruitgaande. Het bewustzijn keert langzamerhand terug, HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Getrouwd: C. Weerets en A. C. M. v. d. Aardwegh. L. F. Gomissaris en A. Boele, H. van Andel en B. de Jong. Bevallen: A. M PetersGeutskens d. A. M. van der AarStaekers d. J. E. VrugtWinter z. G. H. BroekhofBak ker d. G .M. G. Verhoevenvan Beelen d. H. J. van SaasenZwaaneveld d. N. BroekhofKlinkenberg d. S. Damen— van Rijn d. A. D. Kosterde Groot d. E. SchotmanRikkers 2 dochters. J. VerdoornReichwein z. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia, z. van G. Wassenaar en J. van der Plas. Gerrit, z. van G. Vlie land en A. Ouwehand. Maarten Corneüs, z. van J. van der Meij en W. de Lange. Elisabeth, d. van Tj. Rozema en N. Snijders. Evert, z. van D. den Heijer en J. de Vreugd. Overleden: C. Zwaan 27 echtgenoot van E. Varkevisser. Dirkje van der Marei 84 j., weduwe van A. Vlieland, Gijsje Visser 29 j., echtgenoote van W. Ouwehand. Ondertrouwd: D. van Duijn en M. Pronk. Gehuwd: Arie van Rijn en Jaapje van Duijvenbode. KATWIJK AAN DEN RIJN. Auto in de sloot Aan den Noordwij kerweg, juist bij de kromming bij „de Bilt" geraakte een uit de richting Den Haag komende auto, no. 57743 H, vermoedelijk door te snel rijden, bij de kromming in de sloot. Het krachtige rem men van den bestuurder mocht niet meer baten. De auto was beschadigd doch kon later nog met eigen kracht ter reparatie naar Katwijk-Rijn gebracht worden. De inzittenden, dames en heeren, hadden zich allen, de een meer, de ander minder, bezeerd Een der heeren liet zich bij dr. H. verbinden. Verder alleen materiale schade. Tuinbouw. Het verschil met vorige week is groot. Was ons overzicht toen pessimistisch, thans kan zulks weer geheel anders zijn, het hoofdproduct van heden, de bloemkool is zeer duur. Wel niet zoo buitengewoon als 1.1. Woensdag doch waqneer de prijs varieerd van f28 tot f32 mag evengoed toch van beste prijzen gesproken worden. Met peen loopt het nog nibt vlot. Wat best is gaat graag weg, doch wat iets afwijkt, brengt te lage prijs op. Voor conserven gaat thans niet veel. Boonen blijven graag al is de prijs aanmerkelijk minder. We mogen zeggen dat het tot heden over het algemeen goed loopt. Zondag is de Hoogmis te 10 uur voor de 4 jubilarissen van het Zangkoor, op te dragen door den kapelaan Aarts met assis tentie van andere eerw. heeren. Na de Hoog mis receptie in de pastorie. KATWIJK AAN ZEE. Aan het Gemeentelijk Arbeidsbureau stonden als werkzoekenden ingeschreven 5 arbeiders, 1 etraatmaker, 1 timmerman, 1 grondwerker en 9 werkmeisjes van 15-ja- rigen leeftijd, tezamen 17 personen. Aan het Bureau van Politic zijn om trent de navolgende voorwerpen inlichtin gen te verkrijgen: Een kindermanteltje met groene knoopen, een gummi badschoen een badmuts, 2 badpakken, 1 badhanddoek. Dr. J. Hueting is voornemens a.s. Dinsdag 25 Augustus des namiddags te 2 uur in het Weeshuis kosteloos in to enten. Trouwboekjes en geboortebewijzen moeten worden medegebracht. Tot directeur van de Ambaohtstee- kenocjhool alhier, is benoemd de heer W. Verloop, gemeente-opzichter alhier. LISSE. Een halve eeuw beursbezoeker. Het Weekblad der Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur" bevat het volgende artikel tje over den boor Grullemans, alhier, die Maandag j.L zijn 25008te bezoek aan de Haariemsche Bloembollenbeurs bracht. Op Maandag 15 Augustus 1877 bezocht de toenmaals 16-jarige C M. Grullemans voor het eerst de Beurs. Van zijn moeder kreeg de jongeman, niet zoo erg grif, toe stemming om een paar kleine partijtjes, die nog beschikbaar waren, op de Beurs in de Appelaarsteeg te trachten van de hand te doen. De jonge koopman slaagde dien dag niet; hij verkocht niets, maar... hij was beursbezoeker geworden en is dat sindsdien gebleven. Vijftig jaar lang heeft de heer Grullemans de Beurs bezocht en omdat het nu Maandag 15 Augustus was en in 1377 ook, was de halve eeuw j.l. Maandag juist voL Een merkwaardig jubileum, gevierd door den thans grijzen, maar nog altijd „jeug digen" vakgenoot, in een kringetje van tijdgenoot en, die het geval bespraken en oude herinneringen ophaalden. Maar van de jongeren die het wisten, ging er af en toe ééntje naar hem toe, om hem met dit jubileum geluk te wenschen. In die vijftig jaar toch is uit den jongeman gegroeid een ondernemende, in zaken succesvolle vak man, die er wezen mag en die in de streek zijn eigen plaat-s inneemt Aan zijn zoons een bloeiende zaak meer en meer oyer la tend, is de heer Grullemans nog niet van de Beurs ,,af te slaan" en de Maandag- sche beurs, het kringetje om de leestafel en de lunchtafel bij Brinkmann zijn zonder den „ouden Grul" niet denkbaar. Het was daar in de wijde Appelaarsteeg een goeie boel. Primitief ja en klein, be nauwd, maar toch gezellig. Stoelen waren er alleen voor de oudere heeren en die van deD heer „Toon Roozen" werd door den kastelein als een „hofhond" bewaakt. Niemand zou het wagen daarop te gaan zitten. Zoo werd daar ;s Maandagsmorgens nu 50 jaar geleden Beurs gehouden en in, de kermisweek maakte 's middags de beurs plaats voor den dans. En als hij daarvan vertelt, glinsteren nog om die pret van voor 60 jaar geleden, de oogen van den altijd nog op een vroolijk moment betasten. „gou den jubilaris." De heer Grullemans heeft dus cte gdheel'e ontwikkeling van de Beurs meegemaakt. Het is dan ook geen wonder, dat hij bij de oplossing van het beursvraagstuk een woordje heeft willen meespreken. En dat hij daarbij de eischen, die een hedên- daagsch beursbezoeker aan de lokaliteit stelt, niet uit het oog heeft verloren, ligt nog versch in het geheugen. Iemand die 50 jaar lang do Beurs bezocht heeft, be schouwt haar terecht als een stuk van zijn leven. Wij hebben dan ook bij onzen geluk- wensch de hoop uitgesproken, dat de nieuwe beurszaal, die over een half jaar betrokken zal zijn, de instemming zal mo gen erlangen van den ouden beursbezoeker, die er nog vele jaren moge komen om in de nieuwe omgeving zijn vertrouwd gelaat aan de oudere en jongere vakgenooten te toonen. NOORDWIJK. Gemeenteraad. De noodzakelijkheid van woningbouw Benoemingen Huurleidingen bij het electrisch bedrijf Geen georganiseerd overleg. Aanwezig 12 leden. Afwezig met kennis geving de heer C. W. G. Alkemade. Voorzitter jhr. Van Panhuys, burge meester. De notulen dör vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. Hierna deed de voorzitter mededeelimg van de navolgende ingekomen stukken. Disposities van Ged Staten, houdende goedkeuring van in vorige vergaderingen genomen raadsbesluiten betreffende een geldleening en aankoop van grond, bene vens een verzoek tot kleine wijziging der redactie eener toegezonden verordening. Voorts was door B. en W. aan de raads leden overgelegd een missive van Ged. Staten, betreffende een algemeene rege ling van de jaarwedden van burgemeesters, ontvangers en secretarissen in de provin cie Zuid-Holland. Deze missive werd na tuurlijk aan alle gemeentebesturen in Z.- Holland toegezonden met het bijgaand verzoek om over deze regeling dit College to adviseeren. De jaarwedden der wethou ders vallen niet onder deze regeling. Dr. van Nes heeft j>et in deze regeling getroffen, dat Ged_ Staten den kindertoe slag bij de genoemde salarissen nog hand haven. De overige beambtep en ambtena ren der gemeente die een salaris van f 2500 en meer genieten, ontvangen dien toeslag niet. Daarin vindt hij iet* onbillijks on voor de betrokkenen iets stuitends. Hij verzoekt B. en W. in hun advies dat aan Ged. Staten te kennen te goven. Hoewel de voorzitter zelf niet voor dezen, toeslag in aanmerking komt, zou bij toch niet gaarne deze opmerking overbrengen. Nadat de heer Van deT Wiel enkele in lichtingen heeft gevraagd en de heer Van Nes zijn standpunt handhaaft, wordt z.h.s. door den Raad aan B. en W. verzocht, in hun advies deze opmerkingen als van den Raad uitgaande, oveT te brengen. Mededeeling van den heer J. G. van Eeden, dat hij de benoeming tot ambte naar van den Burgerlijken Stand aanneemt, idem van den heer J. A. Kenden, dat hij zijn benoeming tot agent van politie ondeT dankbetuiging aanvaardt. Een verzoek van den heer P. A. Etman, Lijn baan weg alhier, om een tegemoetko ming in de proceskosten terzake de afbraak van een schuurtje aan de Lijnbaan, welk schuurtje op gemeentegrond stond en waar van do proceskosten zouden hebben be dragen f 1020, werd vóór kennisgeving aaiv genomen nadat B. en W. hadden opge merkt dat het in strijd met alle recht en billijkheid zou zijn, indien Etman in de kosten van het proces dat hij de gemeen te heeft aangedaan, zou worden tegemoet gekomen. Ingekomen was het navolgende schrijven van de commissie tot onderzoek der wo ningtoestanden in de gemeente: „Waar tot heden omtrent de conclusies voorkomende in het rapport uitgebraent door de door den Raad benoemde commis sie nopens de in deze gemeente bestaande woningtoestanden, tot heden geen uitspraak is gedaan, verzoekt de commissie het Col lege van B. en W. ip de e. v. te houden Raadsvergadering zich omtrent deze con clusies te willen uitspreken." Naar aanleiding hiervan verwijzen B. en W. naar het verslag van den gemeente raad van 11 October 1926 No. 10, waarbij zonder hoofdelijke stemming de voorstel len van R. en W. inzake het rapport der Raadscommissie zijn aangenomen. Het onderzoek van de bestaande wonin gen ten doel hebbende het aanschrijven tot verbetering is inmiddels aangevangen en nog niet beëindigd. De heer Admiraal merkt bij het rapport op dat het hem ie tegengevallen, dat B. ©n W. nog altijd blijven stilzitten. Zal dan nimroeT in den woningnood worden voor zien De voorzitter repliceert dat ook zij wel weten dat er aan de toestanden wel iets hapert Zij hebben nog de vorige week met een eigenaar van bouwterrein, geschikt voor arbeiderswoningen geconfereerd, gele gen tusschen den Julianaweg en den Duin weg te Noordwijk aan Zee. Daarvoor werd f 4 per M2. gevraagd. Dat ie te duur voor arbeiderswoningen, die voor f 4 moeten worden verhuurd. De heer Admiraal verwondert zich over deze mededeeling. Tot voor kort was deze grond te koop voor f 1.50 De voorzitter vult zijn eerste mededee ling aan met op te merken, dat de grond nu bouwrijp ia gemaakt. De heor Van der Wiel meent, dat deze zaak niet in de goede riohting is geleid, In de raadsvergadering van 11 October 1926 heeft de Raad zich niet neergelegd bij de voorstellen van. B. en W. De bouwgrond door den voorzitter ge noemd is nu door deskundigen getaxeerd op f 3 a f 4 per M2., wanneer eens niet tien maar aanmerkelijk meer huizen wer den gebouwd -wordt het bouwen goed- kooper. De heer LieJferink, wethouder, herin nert er aan dat de aan Patrimonium te Noordwijk-Binnen verkochte grond ook f 1.50 kostte. Na stratenaanleg en riolee- ring steeg dit bedrag tot f 4. Er zijn 10 huizen gebouwd, waarvan reeds 8 met hy potheek van de gemeente, zijn verkocht. Deze methode van bouwen acht hij het meest wenschelijk. Maar aan Zee brengt dit groote bezwaren mee. Wij moeten het niet forceeren, maar kalm beginnen. Dade lijk 40 huizen te bouwen acht hij onvoor zichtig. De heer Van der Wiel heeft dit cijfer niet genoemd. De voorzitter heeft nog dezer dagen een onderhoud met het bestuur van de Maat schappij „De Toekomst" over deze aange legenheid gehad. Om de gemeente als ver huurder van woningen te promoveeren is hij bang. Dr. Van Nes was in de genoemde ver gadering aanwezig maar naar hetgeen hij er later van gehoord heeft, heeft de Raad zich niet bij het voorstel van B. en W. neergelegd. De Raad heeft nooit een prae- advies gehad. De toestand is zeker ernstig. Er worden nog 39 pcrceelen dubbel be woond, die daarvoor absoluut ongeschikt zijn, 38 onbewoonbaar verklaarde wonin gen worden nog altijd maar l.ewoond, 93 panden vragen volgens den architect, die niet overdreven handelt, dringend verbete ring. Het woninggebrek wordt ook duide lijk gedemonstreerd door de talrijke aan vragen die dagelijks bij het bestuur van Patrimonium binnenkomen. Hij zou wen schen dat men grond kocht en deze voor woningbouw bestemde. De commissie wil dien weg op, zoo noodig met eenigen toe slag. De voorzitter zegt ten slottelaat de Raad d£n met een omlijnd plan komen. De heer Van der Wiel meent dat men het voorloopig bij deze besprekingen kan laten. In dien geest wordt besloten. Hierna werd met de behandeling der agenda begonnen. Tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lagen* onderwijs, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het aan mej. M. C. Brunings verleende eervol ontslag, werd benoemd mét algemeene 6témmen de heer R. Klunder, hoofd der openbare school te Noordwijk aan Zee. Nadat op voorstel van B. en W. op diens verzoek eervol ontslag was verleend aan den heer G. B. van Dissel, als waagmees- ter, werd uit een voordracht van twee per sonen n.l. de heeren H. W. L. Koudijs, rij wielhersteller Voorstraat 121 en J. Verburg, beambte in algemeenen dienst, in deze ge meente, met algemeene stemmen al» opvol ger benoemd de heer Koudijs. Do belooning werd vastgesteld op f 75 per jaar, de indiensttreding is op l Sopt. a.s. bepaald. Bij de voorgaande besluiten tot aankoop van gronden ten behoeve van de recon structie van den Heerenweg is nog niet opgenomen een ruiling van twee strookjes grond, verband houdende met de doortrek king van de Beeklaan. Ten einde dit transport te kunnen doen plaats hebben, werd door B. en W. voorge steld aan G. Steenvoorden Az-, bloemkwee- ker alhier, te verkoopen een strookje grond, ter grootte van ongeveer één centiare, voor den prijs van f2.50 en van hem aan te koopen een strook grond van ongeveer 13 centiare, voor den prijs van f27.50. Het voorstel werd zonder discussie en hoofd, stemming goedgekeurd. Hierna kwam ter tafel het bouwen van een darmenwasscherij bij - de noodslacht- plaats. Op voorstel van B. en W. werd dit voorstel voorloopig teruggenomen door B. en W. Zij zullen het eerst brengen in een zitting met geslofen deuren. Er zullen nog eenige veranderingen in worden aange bracht. Krachtens art. 193 der L. O.-wet en in overeenstemming met het gevoelen van den Inspecteur bij het L. O. werd door B. en W. voorgesteld hqt aantal vakken, waarin aan de openbare school te Noordwijk-Binnen, onderwijs wordt gegeven, te verminderen met; de Fransche, Duitsche en Engelsche taal en wiskunde, welke vermindering wordt geacht te zijn ingegaan 1 Mei 1927. Dit voorstel werd, na een korte toelichting van den voorzitter, eveneens zonder dis cussie en hoofd, stemming aangenomen. Naar aanleiding van de mededeeling van B. en W. inzake het niet noodzakelijk zijn eener invoering van een straatbclasting (men zie onder Noordwijk gemeentezaken in ons blad van gisteren) had ook geen discussie plaats. De Raad, die er blijkbaar tijdens de mededeeling reeds niet mee in genomen bleek, legde zich thans bij het voorstel van B. en W. gaarne neer. Er blijkt uit, dat de toestand dezer gemeente inzake de geldmiddelen niet ongunstig wordt geacht. Hierna ontspon zich een uitvoerige dis cussie naar aanleiding van het voorstel tot het invoeren van huurleidingen door het Electrisch bedrijf (men zie het praeadvies in ons vorig blad). De heer Van der Wiel vraagt of er be zwaar was, dat art, 5 zoodanig gewijzigd werd, dat de beoordeeling van B. en W. of een pand voor aanleg van electriciteit van wege de gemeente in aanmerking zal ko men. niet noodig is. De voorzitter acht deze beperking wel noodig. Wanneer het perceel bijv. in zoo RÉCLAME. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROI 7119 slechten toestand zou verkeeren, dat het niet wenschelijk zou zijn, dat de gemeente daarin de geleiding aanbracht, dan ware het een dwaasheid dat dit wel geschiedde. Spr. moet B. en W. toch ook eenig gevoel van redelijkheid toeschrijven. Verder vindt de heer Van der Wiel een huurwaarde van 260 wel wat laag. Bij opheffing van de huurwetten zou het best kunnen zijn, dat de huren weer omhoog gaan en dan wordt de grens hem to laag. De heer Van Nes is het met den heer Van der Wiel eens, temeer, omdat het be kend is, dat B. en W. niet voor dezen maat- regel zijn. (Gelach). De voorzitter merkt op, dat hun college hier zit als college, maar niet als particu liere personen, die eigen wil op de spits drijven. De heer Meyer maakt ook nog eenige op merkingen in den zin van de beide andere heeren. Wethouder Liefferink brengt het toepas sen der verordening inzake den aanleg van muntgasmeters ter sprake. Heeft men daar over ooit geklaagd? De heer Van der Wiel wenscht het be drag aldus geregeld te zien: f260 plus den aanslag der huurwaarde in de personeele belasting, welk voorstel B. en W. over nemen en dat daarna zonder hoofd, stem ming werd aangenomen en vervolgens ook de geheele regeling. In overeenstemming met het voorstel van B. en W., zooals in ons blad van gisteren is vermeld, werd daarop zonder discussie en hoofd, stemming besloten het bedrag der zekerheid van den gemeente-ontvanger te verhoogen met f 6000 en te bepalen op f 16.000, zijnde minder dan 1/10 van den ontvang, zooals dit door Ged. Staten werd voorgesteld. Ook over het rapport van de Raads commissie, inzake het onderzoek naar de al of niet wenschelijkheid van het Georga niseerd overleg werd zeer uitvoerig van ge dachten gewisseld. Na ampele besprekin gen en na gepleegd overleg met de organi saties, heeft de Commissie gemeend te moeten voorstellen niet te besluiten tot de invoering van het Georganiseerd Overleg, zooals dit in verschillende gemeenten be staat, doch over te gaan tot het in het leven roepen van een Raadscommissie voor per- soneeiaangelegenheden, waarin uitdrukke lijk het plegen van overleg is voorgeschre ven en had daarvoor een ontwerp-verorde- ning aangeboden, waarin B. en W. ver schillende wijzigingen hadden voorgesteld. Zoo wilden B. en W. niet aan het slem- recht van den wethouder, die door hen aan de commissie zou moeten worden toege voegd. De heer Admiraal vraagt wal daar tegen is. De voorzitter merkt op, dat de argumen ten daarvoor in hun praeadvies zijn neer gelegd. De heer Meyer meent, dat er meer spreekt voor de meening van de Commissie dan voor die van B. en W. Waarom zou de weihouder niet mee mogen stemmen? De heer Van der Wiel is het meer met B. en W. eens. Als B. en W, den voorzitter benoemen, kan deze moeilijk stemrecht hebben. Hij vertegenwoordigt daar het col lege. De wethouder Van Eeden is het met den heer Van der Wiel niet eens. De wethouder Liefferink bestrijdt wel de opvatting van de opposanten. Hij acht zelfs het bijwonen eener fractievergadering zij ner partij voor een wethouder uit den booze. Het voorstel der Commissie werd ten slotte mei 11 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen 6temden de heeren Van Nes en Lief ferink. Het artikel, waarin is neergelegd, dat B. en W., ook voor zij tot benoeming van ambtenaren overgaan, de commissie moe ten hooren, werd door den voorzitter be streden. B. en W. meenen dat dit niet in overeenstemming is met de gemeentewet, welke opvatting door sommige raadsleden werd gedeeld. De heer Meyer bestrijdt die opvatting; hij acht wat de commissie wenscht niet met de wet in strijd. Tegen art. 3 van het concept der Com missie, luidende: „Alvorens de Commissie haar advies uitbrengt treedt zij in overleg met de betrokken ambtenaren- en werk liedenorganisaties", heeft de voorzitter be zwaar. Men mag de Commissie niet binden. Acht de Commissie zich voldoende geoutil leerd dan behoeft dit immers niet. Alinea 1 werd ten slotte toch aangeno men met 9 tegen 3 stemmen, die van de heeren Balkenende, Liefferink en Van Nes. In art. 4 wordt op voorstel van B. en W. toegevoegd, dat door de Commissie inzake personeelsaangelegenheden ook de hoofden van dienst zullen worden geraadpleegd. Op een vraag van den heer Meyer of ook de politie onder deze verordening valt, meende de voorzitter dat dit op grond van dq gemeente niet aangaat. De burge meester is den Raad ais hoofd der politie geen verantwoording schuldig. De verordening werd aldus gewijzigd zonder hoofd, stemming aangenomen. De heer Meyers meent, dat nu ook de Commissie in deze vergadering benoemd moet worden, wat de voorzitter en wet houder Liefferink niet wenschelijk achlen. Zij willen dit liever doen plaats hebben in den nieuwen Raad in September. Deze kwestie zal straks in de toegezegde geheime zitting worden besproken. Alsnu kwam aan de orde een adres van den heer Van den Puttelaar, onderwijzer 2—2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6