ONRECHTMATIG BEZIT No. 20685 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 20 Augustus Tweede Blad Anno 1927 GEMENGD NIEUWS. RADIO-PROGRAMMA VOOR DE HUISKAMER. h. p. h: keefreweer FEUILLETON. ERNSTIG MOTORONGELUK TE DEN HAAG In volle vaart geslipt. Gisteravond, goed 7 uur, heeft nabij 'Marlot op den Leidschen straatweg te Den Haag een ernstig ongeluk plaats gehad. Een motorrijder, de 17-jarige W., aldaar, komen de uit Den Haag, kwam n.L, terwijl hij met een vaart van ruim 50 K.M. reed, te vallen, doordat het motorrijwiel slipte. De berijder vloog over het stuur en werd over de straat geslingerd, waarbij hij eenige malen over hét hoofd sloeg. Zwaar gewond bleef hij liggen, o. a. met een groote bloe dende wond aan z\jn achterhoofd, terwijl een oor geheel was afgerukt. Politie en medische hulp waren spoédig ter plaatse, waarop het slachtoffer, dat vermoedelijk een zware hersenschudding had, in zorgwekken- den toestand door den Geneesk. Dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal werd ge bracht. Aldaar werd ook een schedelfractuur geconstateerd. DOODELIJK ONGEVAL TE ZOETERMEER- ZEGWAART. Een vrouw aangereden. Donderdagavond liep te Zoetermeer-Zeg- waart de oude vrouw B. uit Zevenhuizen, vergezeld van twee kinderen nabij den driesprong Hoogweg en Nieuwe Weg, toen uit de richting Moercapelle per motorrijwiel naderde de heer S., waterbouwkundige uit Utretht. Deze had een medepassagier op den duo. Op een gegeven oogenblik week de vrouw plotseling links uit; zij werd aan gereden en begen den grond geworpen. Zwaar gewond efo bewusteloos werd het slachtoffer in een nabijzijnd café binnenge dragen en door den., plaatsielijken geneesheer behandeld, waarna zij naar haar woning werd vervoerd. Gisteren is de vrouw aan de bekomen verwondingen overleden. Dei motorrijder, wien volgens politioneel onderzoek geen schuld treft, is ernstig aan een der beenen gewond en naar Leidschen- dam vervoerd. De duo-passagietr bleef onge deerd. EEN INVENTARIS VOOR DERTIG CENT. Hoe de inboedel van een communist verkocht werd. De Vosmaerstraat te Rotterdam was gis termorgen vol nieuwsgierigen, die getuigen wilden zijn van een openbare verkooping. Deze verkooping betrof den inboedel van het communistische raadslid Van Burink. Men zal zich herinneren, dat het Dep, van Koloniën van het raadslid een bedrag van f 128.4-7 voorschot vorderde en dat de .deur waarder voor den verkoop van den in ver band met deze vordering in beslag genomen inboedel reeds ten tooneele was verschenen, maar.dat hij onverrichter zake moest lerug- keeren, naar aanleiding van een fout in de dagvaarding. Gistermorgen werden deurwaarder en veldwachter met een dagvaarding zonder fouten in den huize Van Burink ontvangen door een schare wachtende getrouwen. De verkoop kon beginnen. Van Burink leidde den deurwaarder rond met de eerbiedwek kende woorden: „Ruimte voor de wet!" Er werden o.a. de volgende prijzen ge maakt: een tafel met kleed een cent, trap- naaimachine twee centen, vijf stoelen een cent. een lamp twee cent, een linnenkast een cent, een klok een cent, een vloerzeil een cent, de keukeninventaris tegen vier centen, wandversiering een cent. Bij het bieden voor de trapnaaimachine deed zich een incident voor, toen een der aanwezigen zich verstoute vijf centen te bieden. De reactiei van de Van Burinksche getrouwen was van dien aard, dat de bieder zijn koop onmiddellijk annuleerde. De geheele inboe del werd door het nieuwe communistische raadslid H. Hoornweg gekocht, die alles in bruikleen afstond aan zijn edelachtbaren collega. De geheele verkoop bracht dertig centen op, van welken uitslag Van Burink aan de op straat verzandden konde deed met een „Slamat minister Koningsberger". De politie had uitgebreide maatregelen genomen. De Albendingk Thijmstraat tegen over Van Burink's woning wa9 door twee bereden agenten afgezet, terwijl tevens zich agenten te voet, rijwiel-agenten en recher cheurs in de Vosmaerstraat bevonden. Van Burink raadde dé aanwezigen aan rustig heen te gaan, waaraan gehoor werd gegeven, zoodat zonder onregelmatigheden de verkoop zijn beslag vond. DE GEHEIMZINNIGE INBRAAK. Personeel van een N.V. in de Van Vollen- hovenstraat te Rotterdam kwam Donderdag morgen tot de ontdekking, dat er op geheim zinnige wijze was ingebroken. Men vond ee*n geldkistje, dat in een gesloten bureau had gestaan. Bij onderzoek bleek, dat uit het geldkistje een *egi9ler en een bedrag van f 300 waren verdwenen. De' politie vond geen enkel spoor van braak. Alle slo ten, ook die van het schrijfbureau en van het geldkistje, waren intact W«at er eigen lijk gebeurd was begreep niemand, totdat enkele uren later een telegram van den heer W. S., den directeur van de vennootschap, uit Sneek binnenkwam, met de mededeeling dat een man, dien hij meegenomen had naar Sneek, waar S. aan een zeilwedstrijd zou deelnemen, plotseling was verdwenen. Voor dat de wedstrijd aanving, had de directeur S. zijn sleutelbos en een bedrag van f 50 aan den man in bewaring gegeven. Na afloop van den wedstrijd was deze, een Amerikaan, die al eenigen lijd in dienst van de N.V. was, met de sleutels en het geld verdwenen. Toen was het raadsel opgelost Niemand anders dan bedoelde Amerikaan kon zich toegang verschaft hebben in het kantoor Van Vol- lenhovenstraat en daar het geld- uit het geldkistje gestolen hebben. De politie tracht nu den dader op te sporen. IN HET RUIM GEVALLEN. Te Vlaardingen is een ongehuwde boot werker, te Hellevoetsluis woonachtig, bij het bunkeren van een in de nabijheid van de Vondelingenplaat (gemeente Pernis) lig gend Engelsch stoomschip, in een ruim ge vallen. In zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis te Vlaardingeïi ver voerd, waar hij 's avonds overleed. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De bejaarde juffrouw B., uit Zevenhuizen, die Woensdagavond op 't kruispunt Nieuwe- wegHoogeweg onder de gemeente Bleis- wijk door een motorrijwiel, waarop de heer S., uit Utrécht was gezeten, werd over reden, is aan de gevolgen overleden. Het justitieel onderzoek heeft uitgemaakt, dat den heer S. geen schuld treft. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Melkvrachtauto vernietigd. Gistermiddag, ongeveer halfzes, is er Lij Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd, op den onbewaakten overweg bij de Kalfjes- laan. De trein, die om 5.15 uur van het station Willemsparkweg was vertrokken, heeft bij den overweg aan de Kalfjeslaan, vroegere halte Koenen kade, een daar passeerende vrachtauto, geladen met melkbussen, ge grepen en over een lengte van ongeveer 50 M. over de spoorbaan medegesleurd. De auto werd totaal versplinterd. De eigenaar, de heer Arie Poot, uit Aalsmeer, die den wagen bestuurde, kreeg een sche delfractuur en werd, nadat door dr. Deur- sem, uit Nieuwer-Amstel, de eerste hulp was verleend, naar een der Amsterdamsche ziekenhuizen vervoerd, waar hij in zeer ernstigen toestand ter verpleging werd op genomen. Een tweede persoon, die met de vracht auto was meegereden, werd minder ernstig gewond. Over een lengte van meer dan 600 M. lagen de resten van de auto over de spoorbaan verspreid, evenals de vernielde melkbussen. Van de locomotief werd slechts de voor- lamp beschadigd en de trein kon ook zijn reis vervolgen. De burgemeester van Nieuwer-Amstel, de heer A. Colijn, kwam zich met eenige man schappen der marechaussee ter plaatse van het gebeurde op de hoogte te stellen. EEN NOODLANDING. Wegens een motordefect moest 't marine vliegtuig Z18 van het vliegkamp De' Kooy gistermiddag bij Ermelo een noodlanding maken. De vlieger kon geen geschikt lan dingsterrein vinden en het vliegtuig sloeg bij het landen over den kop. Het werd zwaar beschadigd. De' inzittenden, korpo- raal-con9tabel Schukking, bestuurder, en de officier-zeewaarnemer derde klasse J. A. van Voorthuysen, kwamen met den schrik vrij. TWEE VROUWEN VERDWENEN. Toen een zekere G. M. de G., te Naarden, 's avonds van zijn werk thuis kwam, trof hem de holle leegte van zijn woning, schrijft de Gooi- en Eemlander. Aanvankelijk meende hij een verkeerd huis te zijn binnengegaan, dodi een blik buiten in de straat en op zijn huisnummer overtuigde hem niettemin, dat het wel degelijk zijn woning was. Van eenig huisraad' was geen spoor meer te ontdekken. Nu verlangde De G. wel niet diree* op rozen te slapen, doch een enkel bed om het moede hoofd neer te leggen zou hij toch wel graag hebben gehad. Ook een geurig kop thee en een stevig middag maal zouden den man, na een dag van bard ploeteren niet onwelkom zijn geweest. Doch niets van dat al. Want met zjjn huisraad was ook zijn dierbare echtgenoote verdwenen. De man ijlde naar de politie en vroeg opsporing van vrouw en goederen. Een ijverig politieman had juist zgn pet opgezet om te trachten de weggeloopen eega op te sporen, toen een tweede mijnheer, een zekere G. D., zenuwachtig het bureau kwam binnenrennen en eveneens de ontstel lende mededeeling deed, dat zijn echtgenoote verdwenen was. Deze was iets milder ge weest in haar opvattingen en had een Ded, een paar stoelen en een tafel laten staan, doch het dierbaarste wat de man op aarde bezat, n.I. de kinderen, waren 'daarentegen vc-rdwenen. G. D. verlangde geen opsporing van zjjn vrouw, die kon voor ztjn part wegblijven, doch zijn kinderen moest en zou hij terug hebben. Eer tweede, niet minder ijverig politie- mna zette ook zjjn pet op en ieder ging een kant uit. De een op zoek naar een vtouw mitsgaders een inboedelde ander in do hoop de twee verdwenen kinderen te vinden. Het schqnt daar in Naarden een rare boel te zjjn; de meest spannende film vermag niet een dergelijke sensatie te geven. BRANDEN. Bij Amsterdam is gisteravond ongeveer halfzeven brand uilgebroken in een hooi schelf, die grensde aan de boerderij van den heer Mul, staande op den Amsteldijk, ongeveer 100 M. van den rijweg. Het vuur deelde zich mede aan de stal van de boe- renbehuizing. Ook het dak van het woon huis vatte vlam. De brandweer, die spoedig met veel ma teriaal ter plaatse was, wist het vuur te beperken, zoodat een groot gedeelte der boerderij behouden kon blijven. De boeren woning werd door het vuur vrij ernstig beschadigd. De brandweer, die met vier stralen het vuur had aangetast, wist binnen een half uur de brand, die door broeiing was ontslaan, meester te worden. Te Rijsbergen (N.-B.) brandde de boer derij af van L. K. op Oekel. Een viertal varkens kwam om. Te Alphen bij Tilburg, brandde de leer looierij van de firma van E. geheel af. Te Echt is door onbekende oorzaak de woning van den arbeider J. Vergoossen afgebrand. De geheele inboedel werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Te Enschedé reden de heer en mevr. Lie ven met een auto op den Lasondersingel, toen de wagen, bestuurd door den heer Lieven zelf. plotseling telgen een boom sloeg. Mevr. L. werd uit de auto geslin gerd. Met een schedel- en wervel fractuur werd zi] opgenomen en op last van ontboden geneesheeren naar een ziekenhuis te En schedé vervoerd. De heer Lieven kreeg slechts lichte verwondingen. De wagen bleef onbeschadigd. Aan een feestmaal kwam het gesprek op flegmatieke menschen. Een der gasten werd daardoor herinnerd aan het volgende geval: Oom Jacob zat in z'n luie stoel 's avonds z'n pjjp te rooken, toen plotseling tante Marie van haar breikous opkeek. „Jacob," zei de goede vrouw zachtjes, „weet je wel, dat we Zondag vijfentwintig jaar getrouwd zjjn?" „Meen je 't Marie?" antwpordd9 oom Jacob, een paar krachtige trekken aan zijn pijp doende. „En wat nou?" „Niets," antwoordde tante Marie. „Ik dacht zoo, we konden die twee mooie Orpington hanen, die we nog hebben, voor die gelegenheid wel slachten." „Maar Marie," vroeg oom Jacob met een mond vol rook, „hoe kan je nou die arme beerieD veroordeelen voor iets, wat vijf entwintig jaar geleden is gebeurd?" VOOR ZONDAG 21 AUGUSTUS. Hilversum, 1050 M. 10 u.V.P.R.O.- uitzending uit de Ned. Herv. kerk t-e Zaandam. Voorganger: ds. A. v. Wijk, over God is overaJ (PekstPs. 139 612 1. Gebed. 2. Gez. 193 3. Preek le ged. 4. Gqz, 7 1, 2 e<n 4. 5. Preek 2e ged. 6. Orgelspel. 7. Gebed. 8. Ps. 73 13. 8. Zegen. 12.30—1.30: De nieuwste gramo- fooninuzaiek (N.O.V.). 1.302 u.Lezing door mr. A. N. Nicolspyer, overDe col lectieve arbeidsovereenkomst. 2.15: Uit- zending u. d- Princesseschouwburg té Den Haag. „Das Dreimaderlhaus", zangspel in 3 bedr. van Willner en Reiche-rt. Muziek van F. Schubert. Regie Fr. Hirsch. Diri gent: Willi Libiezowski. Franz Schubert, Paul Harden. Baron Schober, dichter Al- bert May. Moriz von Schwind. kunstschil der Willy Zirbel. Kupelwieser, teekenaar, M. Laske. Johann Michael Vog-1, Hofone- razanger Kurt Heide. Graaf Scharntorff, Deensohe gezant Walter Txiebel. Christian Tschöll. Meester glazenmaker a. h. Hof, Fr. Hirsch. Marie Tschöll, zijn vrouw Jula Rulo, Hederl, Haiderl en Hannerl, hun dochters, re-sp. Carla Carlsen, Else Kram mer en Fr ie del Dotza. Giuditta Grisi, zan geres a. h. Hoftheater, Mimi Gyenes. An dreas Bruneder, meester-zandelmaker, Her- bert Weissbach. De le acte speelt voor het huis van Schubert, de 2e acte in een salon bij Tschöll en de 3e acte voor een patisse riewinkel. Het stuk speelt in Weenen om streeks 1826. 6 u.Dienst in de Ned. Gerèf. Kerk te Zandvoort. Voorganger: Ds. H. C. v. d. Brink. 1. Orgelspel door A. C. Reuil (tot 6.30). 2. Votum en Zegengroet. 3. Zingen Ps. 100 1 en 2, 4, Geloofsbe lijdenis 12 artik. 5. LezenLuk. 18 1—8. 6. Zingen Avondzang 7 7. Gebed, 8. Zin genPs. 73 12. 9. Tekst: Rom. 12 12. 10. le ged. preek. 11 Zingen Lied 50 2 (Ev. <Gez. 189 6) 12 2e ged. preek. 13. Het Gebed des Heeren. 14. Zingen Ps. 97 7. 15. Zegening, 16. Orgelspel. 8 u. Persber. en sportuitslagen —8.15: Aanslui ting van het Kurhaus te Scheveningen. Het Residentieorkest o l.v. Prof. Georg Schnee- vaigt. Daventry 1600 M. en Londen 361 M. 3.50: Concert. De militaire band. E. Fur- medge, contra-alt.. J. Cbing, piano. 5.35: Gedichten voorlezing door Mich. Sadleir. 5.506.20: Kinder studio kerkdienst. 8.20: Dienst in de St. Andrew's Panish-kerk 9.15: Liefdadigheidsoproep, 9.20: Weerber., nieuws. 9.30: „Vesper-mu- aiek". Orkest en H. Macklin- tenor. De Wireless Singers. 11.05- Epiloog. Parijs „Rad.o-Paris", 1750 M. 12.20 I.05: Gewijde muziek en preek. 1.05— 2.10 -.Orkest-concert. 5.05—5.55: Con cert, De Homonyme Jazz. 8.50—11.20: Concert. Orkest. Dansmuziek. Langenberg, 469 M., Munster, 242 M. en Dortmund 283 M. 9.2010.20: Kath. Mor genwijding. 12.301.10: Declamaties door Gerd Frirke. 1.202.50: Concert. Politiekapel. 5.506.50: Orkestconcert. 8.35: „De vroolijke vrouwtjes van Wind sor", kom. opera in 3 acten van Nicolai. Daarna tot 12.20: Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 6.508.20: Vroegconcert. 9.20: Morgenconcort. 11.50—1.10: Or kestconcert. 5.206 50: Orkestconcert. 8.50: Uit de operettes van Leo Fall en de opera's van Lort zing. 10.5012.50: Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 7.508.20: Vroeg concert 9.35: Neder-Duitsch morgencon- cert. 11.50: Openluchtconcert. 1.25: DATUM GEZOCHT. Gedurende een hevigen storm werd een, verscheidene jaren geleden gezet gebouw totaal vernield. Toen het gebouw door een nieuw vervangen werd, plaatsten de aan nemers bij vergissii\g den gevelsteen, waar op alleen de oorspronkelijke datum voor kwam, onderstboven zonder dat iemand iets van de vergissing bemerkte. Wat was het jaar, waarin het gebouw oorspronkelijk gezet werd? Concert. 3.20: Vroolijk concert. 5.50: Dansmuziek. 8.20—11.10: „Die weiszo Dame", kom. opera, Boieldiou. Dansmu ziek. Brussel, 609 M. 3.20—5.20: Klassiek concert. 8.20: Kamermuziek. 9.20: Kursaalconcert. 10.5011.20: Dansmu ziek. VOOR MAANDAG 22 AUGUSTUS. Hilversum (1050 M.). 12 uur: Politie- ber. 12,352 uur: Lunchmuziek door het Trianon-trio. S. Sjouwerman, viool. J. de Jong, cello. H. Ryff, piano 4.405.55 Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. - 68 uur: Concert door het A. N. R. 0.- orkest. Guslaaf de Loor, heldentenor v. d. opera te Düsseldorf. Egb. Veen a. d. vleugel. 7.45: Politieber. 8.10: Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Volks concert door het Residentie-orkest o. 1. v. Ignaz Neumark. In de pauze een lezing door den heer Maarten, over: Het midden- slandscongres. 10.15: Nieuwsber. 10,5012 uur: Dansmuziek van het Pavil joen Riche le Zandvoort. Teddy Staves and his band. (Van 10.5011.20 onderbroken voor Nordeich). Daventry (1600 M.) en Londen (361 M.). 12.20: Daventry-kwartet en solisten (bariton, piano). 1.202.20: Orgelcon cert. 3.20: Orkestconcert. 4.10: M. Ramsay, mezzo-sopraan. 4.22: Orkest concert. 4.50: Duetten voor sopraan en bariton. 5.20: Huishoudpraatje 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Daventry-kwartet. 6,45: Radiobulletin. 7.05: Daventry- kwartet. 7.20: Dram. criliek. 7.35: De sonates van Beethoven. 7.50: Variété. 8.20: Concert. Symphonie-orkest o. 1. v. Sir H. J. Wood. M. Busby, sopraan. W. Widdor, tenor. 9.50: Weerber., nieuws. 10.05: (Vervolg) Concert. 10.50: Nieuwsber. 10.55: Lezing: The King's English in the Royal county of Berks. 11.10—11.20: Variété. Parijs „Radio-Paris" (1570 M.). 10.50 11.20: Concert. 12.502.10: Orkest- concert. 5.055.55: Dansmuziek. 8.5010.50: Fragmenten uit een opera- comique. Orkest, koor en solisten. Langenberg (469 M.), Munster (242 M.) en Dortmund (283 M.). 1.302.50: Or- kestroncerl. 5.506.50: Orkeslconcert. 8.359.20: Weslfaalsch concert. W. Böckenholt, declamatie. A. Imkamp, bas. W. Nebe, piano. 9.20: Snarenspel en zang. M. MertenGruner, sopraan. R. Grünwald, cither. R. Grünwald. guitaar. P. Wolff, Schoszgeige, 11.1012.20: Dans muziek. Königswusterhausen (1250 M.). 12.20 8.05: Lezingen en lessen. 8.50:' „Die Heide". R. Slobrawa, declamatie. Radio koor. Daarna Concert. C. Bronsgeest, bari ton en radio-koor. Brussel (509 M.). 5.20—6.20: Orkest- concert. 8 20 Orkestconcert. 9.20 10.20: Dansmuziek. Hamburg (395 M.). 4.35: Charles de Coster-herdenking. 5.20: Gedichten en liedjes bij de luit. 6.20: Orkestconcert. 7 20: Orkestconcert. 8.2011.10: Straussmuziek. RECLAME. BEGRAFENISSEN Tri. 81.1 AUTO-TRANSPORT CREMATIE AalmnrM 16.' 4627 Naar 't Engelsch van DOROTHEA GERARD. Door Mr. G. KELLER, 49) „Dat vroeg Panna Malkoff ook, toen ik sprak. „Wal heb je met Olympia gedaan?" vroeg zij mij. En ik moest haar uitleggen, dat Olympia en ik getwist hadden en nog wel over haar. Olsza was, zooals je weet, altijd wat jaloersch op haar. Het begon al in de dagen, dat ik het portret schilderde. En toen je verloving was verbroken, kreeg zij het in het hoofd, Jat ik het met Panna Malkoff zou Willen aanleggen. Ik geloof werkelijk, dat dit mij nog het eerat op het idee bracht Het was altijd maar weer „Panna Malkoff" voor en „Panna Malkoff na, terwijl ik Kazimira verzorgde. En toen ik haar na de begrafenis mededeelde, dat ik naar Warschau vertrok, en zij mij een soene maakte, waarbij zij mij verweet, dat ik enkel om Panna Malkoff daarheen ging, werd ik boos, en vatte het plan op naar haar woorden te handelen. Hoe langer ik er over dacht, hoe meer reden ik vond voor mijn op treden in dien geest. Ik heb altijd gevon den, dat je toch wel erg hard voor haar bent geweest. Natuurlijk was het niet goed van haar om verstoppertje met je te spelen, maar als je haar motieven goed nagaat. En wat moet het een bittere teleurstelling voor haar geweest zijn haar plan schip breuk te zien lijden en hoe verschrikkelijk om zoo bepraat te worden als met haar het geval was." „En dus bood je jezelven aan als redder van haar goeden naam." „Ik gevoelde me daartoe bijna geroepen om haar reputatie te beschermen. „En een heer aan Lubynia te bezorgen, ja, dat begrijp ik volkomen," zei Tadeusz met een alleszeggende trilling in zijn stem. „Tadzio, kijk mij niet zoo aan, want dan kan ik niet voortgaan. Ik wil niet ontken nen, dat de gedachte aan Lubynia er niet geheel vreemd aan was, maar dat was het toch niet alleen. En ik zag volstrekt niet in, dat ik je in eenig opzicht kwaad deed, .daar jij uit eigen beweging je verdoving had verbroken. Eerst nadat ik haar gezien en gesproken had, heb ik begrepen, dat ik wel verkeerd deed, daar zij, verloving of geen verloving, evenzeer als voorheen aan jou toebehoort." „Moet ik daar dus uit opmaken, dat Panna Malkoff niet instemde met je plan nen?" „Zij? Och, Tadzio, wat begrijp je haar slecht! Zij geeft om niemand anders als om jou. Zij heeft het mij vergeven, alleen op voorwaarde, dat ik onmiddellijk aan Olym pia zou schrijven. Zij deed me over mezel- ven schamen, waarachtig," zei Witek met een naieveteit, die in haar soort bijna ont roerend was. „Ik schaam me over jou, Witek; laat je dat genoeg zijn. Witek keek zeer ernstig naar de indruk wekkend breede schouders voot hem en zei toen op werkelijk neerslachtigen toon: „Zij heeft het mij vergeven, Tadzio, wil je het nu ook niet doen?" „Wat heb ik je te vergeven? Ik ben niet met Panna Malkoff verloofd. Ieder is vrij haar een huwelijksaanzoek le doen." „Hoe hard ben je tochl Nu begrijp ik, waarom Kazimira je die boodschap liet over brengen. Tadzio, je kunt me niet laten gaan met die schaduw tusschen ons. Zeg, dat je niet boos op me bent!" Een oogenblik van stilte, misschien wel van innerlijken tweestrijd; daarop keerde Tadeusz zich om met een lach, welke, al deed hij niet aangenaam aan, toch betee- kende, dat hij toegaf „O, ja, er ma? in geen geval een schaduw tusschen ons blijven hangen," zeide hij ha'f onverschillig. „Wat blijft er dan nog over als wij elkander ook verliezen?" Juist (oen zij elkaar de hand drukten, liet zich een schor gefluister hooren door het kijkgat in de deur. „De tijd is bijna algeloopen, over vijf mi nuten komt de directeur hierheen!" „O, Tadzio, en er valt nog zooveel te be praten! Wij hebben nog in het geheel niet over je zeiven en je zaak gesproken. Weike verwachtingen koester je? Wat denk je? Geloof je, dat je vrij komt? Overal heeft men aan Panna Malkolf verzekerd, dat je zaak van betrekkelijk lichten aard is." „Dat is ze inderdaad voor het oogenblik. Zoolang men in mij enkel ziet den gebrui ker van een valsch paspoort en het lid van een verbannen geslacht, zal ik er wel met een paar maanden afkomen. Maar," en zijn stem ging plotseling tot gefluister over, ter wijl hij zijn mond aan het oor van zijn broe der bracht, ..als men in mij gaat zien een anarchist in den dop. zooals mogelijk kan zijn, als zij door een ongelukkig toeval er achter kwamen hoe ik sommige avonden doorbracht, nu. dan zou de zaak een heel ander karakter krijgen." „Ze zullen nergens achter komen," fluis terde Witek heftig ten antwoord. „De poli tie heeft de handen vol, en de Rooden hel pen elkaar trouw, dat mag te hunner eer worden gezegd." „Als zij eens wisten, hoe weinig ik mij één met hen gevoelde 1 Ware ik nog een uur langer op vrije voeten gebleven, dan zou de opzegging van mijn lidmaatschap in hun handen geweest zijn." „Ik weet dat van Karei Dembowski. Och ja, ik heb nog een boodschap voor jou. Dem bowski verzocht mij te zeggen, dat hij niet ■in de buurt van de Pawiak kan komen uit vrees van je le compromitteeren. Hij heeft reden om te gelooven, dat men hem bespion- neert. Hij maakt zich ongerust over je, Tad zio, gevoelt zich verschrikkelijk verantwoor delijk voor jouw lot." „Laat hij zich maar niet bezorgd maken. Maar luister, Witek, ik heb ook een bood schap voor Dembowski. Misschien herinnert hij zich een klein gouden medaillon, dat ik altijd aan mijn horlogeketting droeg. Op den dag van mijn arrestatie heb ik het gemist. Ik weet zeker, dat het nog aan mijn ketting hing. toen ik naar de laatste vergadering ging, die in de houtloods ïk vermoed, dat ik het daar heb verloren. Misschien is het mo gelijk de loods te doorzoeken, ik denk, dat het tusschen het zaagsel teruggevonden zou kunnen worden. Hij zei me. dat de loods in 't geheel niet meer werd gebruikt. Ik zou het medaillon niet graag kwijt zijn en boven dien zou het maar onaangename gevolgen kunnen hebben, als het in onbevoegde han den geraakte." „Ik zal hel hem zeggen," beloofde Witek, juist loen het roode hoofd van den gevan genbewaarder door de reel van de geopende deur werd gestoken en heftig wenkte. HOOFDSTUK V. „Rechtspraak". De krijgsraad hield zitling, of, om het nauwkeuriger aan te geven, de vijf gene raals, die den krijgsraad vormden, zalen in een halven kring achter een groote, ronde tafel met een mooi velvet tafelkleed er over. Hun indrukwekkende verschijning, met goud galon versierde mouwen en de borst getooid met tal van ridderorden, was goed in over eenstemming met de schitterende omgeving. Want de krijgsraad te Warschau werd, ver moedelijk wegens de tijdsomstandigheden, niet gehouden tusschen de vier kale wan den, waartusschen doorgaans recht wordt gesproken, maar in een groot vertrek, dat «n normale omstandigheden als balzaal dienst deed en dat de drang der omstandigheden de rechtspraak had doen leenen van de wuftheid. Alles, van de rococo-stoelen lot de lijsten van het plafond, was een schoon bewijs van de goede smaak van den ontwer per, een voorbeeld van artistieke harmonie, bekroond door het mooie gezicht op de rivier, waarboven zich de Citadel verhief, met intusschen een zeer leelijke vlek, het het silhouet van de galgen, dal zich scherp afteekende tegen de winterlucht. Bij den oproep van eiken naam ging er een rilling, voor een deel uit sympathie, voor een ander deel voorlspruilend uit vrees voor zichzelve, door de schare Toen de zit ting begon, zalen er dertien. Tegpn twee uur in den namiddag bleven er nog vier over en van de negen, die de treden van het po dium waren afgegaan, hadden slechts (wee de zaal op vrije voeten verlaten Vier dood vonnissen waren geveld, dp anderen had den een langdurige gevangenisstraf in het vooruitzicht. •(Wordt veryolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5