No. 20683 DONDERDAG 18 AUGUSTUS Anno 1927 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. Gebrs. Dullaart en rechtverkrijgenden, tot het op richten van een glasslijperij en verzilver- jnrichting in het perceel Langegracht No. 33, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie B. No 2685: b. J. en N. Schouten en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een koelinrichting voor vruchten in het perceel Boommarkt No. 9, kadastraal be kend gemeente Leiden, Sectie G. No 35. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, 7033 Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den lSden Augustus 1927. De Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te welen, dat door den Raad dier gemeente, in zijn vergadering van den 25en Juti 1927 is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING houdende wijziging van de verordening van 11 November 18S7 (Gemeenteblad No. 12) op de wateien in de gemeente Leiden, gelijk deze verordenin.a laatstelijk bi; verordening van 14 Mei 1923 (Gemeenteblad No. 15) is gewijzigd, Eenig artikel. Art. 22bis der verordening op de wateren in de gemeente Leiden wordt gelezen als volgt: „Het i9 verboden asch, vuilnis, puin, kalk öf andere stof verspreidende voorwerpen of stoffen in de openbare wateren te vervoeren, te laden, te lossen, over te laden, of te sor- teeren op andere wijze, dan met inacht neming der daarvoor door Burgemeester en Wethouder in ieder bijzonder geval in ver hand met de omstandigheden te geven aan wijzingen." Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, gelet op het advies der Gezond heids-Commissie, d.d. 25 Juli 1927, No. 10, in zijne openbare vergadering van den 25en Juli 1927. De Burgemeester, AUG. L RE1MERINGER, Weth. lo. Burgemeester. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 9/12 Augustus 1927, B. No. 2100, 2e afd.) G.S. No. 137, in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den IScn Augustus 1927. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. De Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijn vergadering van den 25en Juni 1927, is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING hondende wijziging van de verordening van 2 Mei 1912 (Gemeenteblad No. 17) op de Straatpclitie, laatstelijk gewijzigd bij verordening van 20 October 1924 (Gemeenteblad No. 28). Artikel I. Artikel 4 van bovengenoemde verorde jiing wordt gelezen als volgt „Het is verboden een nieuw aangelegde openbare straat of het vernieuwde gedeelte van een reeds bestaande openbare straat binnen de eerste vier weken na de in ge bruik stelling te schrobben of te vegen. Het is eveneens verboden een openbaren weg te schrobben indien en voorzoolang Burgemeester en Wethouders bij openbare kennisgeving met betrekking tot dien weg hebben verklaard, dat de regelmatige voor ziening der bevolking met drinkwater zoo danig verbod tijdelijk noodzakelijk maakt." Artikel II. Artikel 10 wordt gelezen als volgt: „Het is verbodeD, asch, vuilnis, pum, kalk of andere stof verspreidende voorwer pen of stoffen op den openbaren weg te vervoeren, te laden, te lossen, over te laden of te sorteeren op andere wijze, dan met inachtneming der daarvoor door Burge meester en Wethouders k) ieder bijzonder geval in verband met de omstandigheden te geven aanwijzingen." Artikel III. Artikel 34 wordt gelezen als volgt: „Het is verboden op den openbaren weg zich van een aangespannen bond te bedie nen, zonder dezen, voorzien te hebben van een muilkorf, die het bijten verhindert, doch overigens zoodanig is ingericht en onderhouden wordt, dat de hond daarvan geen onnoodigen hinder ondervindt." Artikel IV. Artikel 35 wordt gelozen als volgt: „Houders of eigenaars van waak- en werkhonden zijn verplicht zorg te dragen, dat deze niet op den openbaren weg los loopen, dan voorzien van een muilkorf, die het bijten verhindert, doch overigens zoo danig is ingericht en onderhouden wordt, dat de hond daarvan geen onnoodigen hin der ondervindt." Artikel V. Artikel 36 wordt gelezen als volgt „Onverminderd het in titel IV der Vee wet omtrent de wering en bestrijding van hondsdolheid van honden bepaalde, is de houder of eigenaar wien door of vanwege Burgemeester en Wethouders de daartoe strekkende schrift.ilijko mededeeling is ge daan, verplicht zorg te dragen, dat zijn hond hetzij voor een bepaalden tijd, hetzij voortdurend, op den openbaren weg voor zien is van een muilkorf, die het bijten verhindert, doch overigens zoodanig is in gericht en onderhouden wordt, dat de hond daarvan geen onnoodigen hinder onder vindt." Artikel VI. In artikel 66, eerste lid, wordt: a. in de derde zinsnede achter „4" inge voegd, „eerste lid" en voorts geschrapt „10 litt. a, b en c," b. in de zesde zinsnede achter „artike len" ingevoegd ?,4, tweede lid, 10,". Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, gelet op de adviezen der Gezond heids-Commissie, d.d. 16 November 1926, No. 20 en 25 Juli 1927, No. 10, in zijn open bare vergadering van den 25en Juli 1927. De Burgemeester, AUG. L. REIMERINGER, Weth.-lo.-Burgemeester. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde de>ze verordening aan de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, volgens bun bericht van den 9/12 Augustus 1927, B, No. 2100, (2e afd.) GS. No. 137, in afschrift medegedeeld. 7035 En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 18en Augustus 1927. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. INGRIJPENDE VERANDERINGEN IN HET INSTITUUT DER STADS-GENEESHEEREN. Zooals bij de laatste vacatures van stads- geneesheeren is gebleken wordt door B. en W. in overleg met den directeur van den Geneeskundigen Dienst en de Commissie van Bijstand een ingrijpende verandering in de zen tak van dienst voorbereid. Sinds vele jaren waren er een zestal stadsgeneesheeren voor de behandeling der patiënten, die, naar het oordeel van het Bur gerlijk Armbestuur (vroeger geschiedde de beoordeeling door wijkmeesters) voor kosle- looze geneeskundige behandeling in aanmer king kwamen. De artsen daarmede belast genieten een jaarlijksche vergoeding van f 1500, terwijl vier hunner tevens aangesteld zijn tot schoolarts met een jaarlijkse tegemoetkoming van f 1000. De stad is voor de behandeling der stadspatiënten in zes wijken verdeeld en elk der doctoren neemt een wijk voor zijn rekening. Daarin wenschen B. en W. nu verande ring te brengen. Naar wij vernemen zal het aantal stadsgeneesheeren teruggebracht wor den tot 5 en de voor behandeling in aan merking komende patiënten kunnen daaruit hun arts kiezen, zoodat het wijkenstelsel vervalt. Een soort gemeentelijk ziekenfonds zal worden opgericht, aan hen die voor zie kenverpleging vanwege de gemeente in aan merking komen wordt een kaart verstrekt, waarmede zij bij ongesteldheid zich tot den arts hunner keuze kunnen wenden. De alge meene vergoeding der stadsgeneesheeren zal worden teruggebracht tot f 500 en als wij wel ingelicht zijn zal bovendien voor elk te be handelen patiënt worden vergoed f3.25 per jaar dat is even 6 cent per week. Bij over lijden van den patiënt of vertrek uit de ge meente wordt de vergoeding slechts naar proportie uitgekeerd. Het bedrag van dit tarief is in vergelijking van dat der particuliere fondsen vrij laag en het stadsfonds heeft nog dit dat geen leeftijdsgrens voor deelneming is gesteld, terwijl bij particuliere fondsen geen leden boven 60 jaar worden aangenomen. Door invoering van de vrije artsenkeuze, op zichzelf stellig een zeer aan te bevelen maatregel, zal de uitoefening der sladsprac- tijk voor de doctoren veel tijdroovender wor den, omdat de patiënten over de geheele stad verspreid zijn, waardoor dus de vergoeding nog in een minder gunstig licht komt te staan. Ons werd ook verzekerd, dat de tegen woordige functionarissen weinig lust gevoer len een zoodanige regeling te aanvaarden, te minder omdat het in de bedoeling moet lig gen om de vier schoolartsen af te schaffen en te vervangen door ééne schoolarts, uit sluitend met dezen tak van dienst belast ZANGERSAVOND IN ZOMERLUST. In don tuin van Zomerlust heeft gister avond de Ring Leiden en omstreken van Chr. Zangvereenigingen een zangersavond gegeven, die mede door het wel zeer gun stige weer, geslaagd mag heeten. De deelname van de aangesloten koren was wel minder groot dan op den vorigén avond van den Ring in de Stadsgehoorzaal en ook minder dan op den avond in den zomer van het vorig jaar, toen bovendien een muziekkorps den zangersavond opluis terde, maar de vijf vereenigingen die zich gisteravond lieten hooren hebben zich dap per geweerd en dank zij het feit dat zij menig extra-nummertje zongen, hebben de vrij talrijke toehoorders nog een uitgebreid, afwisselend en mooi programma te genieten gekregen. De Ghr. Zangvereeniging Halleluja uit Oude-Wetering die had zullen zingen was niet opgekomen, zoodat alleen de koren der Chr. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" uit Noordwijk aan Zee, „Halleluja" uit Oegst- geest, „Excelsior" uit Leiderdorp, „Halle luja" uit Leiden en „Advendo" uit Noord- wijk-Binnen aan den zangersavond deel namen. Begonnen werd met een openingswoord, door den voorzitter van den Ring, de heer G. Goedhart uilgesproken, waarna de heer Goedhart voorging in het gebed. Nadat nog het Bondslied was gezongen liet eerst Soli Deo Gloria uit Noordwijk aan Zee zich hooron. onder leiding van den heer Jac. Smit, die later in den avond ook de koren der vereenigingen „Excelsior" uit Leiderdorp en „Advendo" uit Noordwijk- Binnen met succes aanvoerde, klonken de uitgevoerde nummers, vooral het eerste, Lichtgeflikker van Leo Mens uitstekend. Alleen en dat is een opmerking die ook voor de andere koren met uitzondering van Halleluja uit Leiden gelden mag, liet de uit spraak vooral bij de heeren wel eens te wenschen over. Maar dat is iets wat met goeden wil wel te verbeteren is. Keurig zong ook HaUeluja uit Leiden onder leiding van mej.' Tillv Leening. Dit koor telt verschillende goede krachten en de zang klinkt beschaafd en beheerseht. Wij vermelden gaarne de bijna onberispe lijke uitvoering van het fijne „In 't Groene Woud", dat ook door het publiek zeer werd gewaardeerd. Wij zouden bijna vergeten het werk te vermelden van Halleluja uit Oegslgeest, het koor dat dnoer directie van den heer Van Wouw uit Leiden, voor en na de pauze zeer lofwaardig heeft gezongen. Ook hier trof ons de uitspraak van de heeren die eenigs- zins storend werkte. Doch de heer Van Wouw die reeds veel met dit koor heeft be reikt zal dit euvel wel weten te bezweren. Het is een welgeslaagde avond geworden gisteren in Zomerlust, een avond waaraan de zangeresjes en zangers en ook de direc teuren zeker met genoegen zullen terugden ken. Te betreuren alleen viel het dat de jongelui wel eens vergaten dat er gezongen, en mooi gezongen werd, want het was soms hinderlijk zooveel rumoer maakten de jeug dige hoorders en de heer Van Wouw zag zich tijdens het zingen van het Kerstlied zelfs genoodzaakt af te tikken en te wach ten tot iedereen rustig was, eer hij verder liet zingen. Zoo iets moest niet voorkomen. Nadat de heer Goedhart de medewerken den en de overige aanwezigen had bedankt voor hun opkomst, werd besloten met het zingen van den „Avondzang". Prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, alhier, zal Nederland wederom vertegen woordigen op de algemeene verkeersconfe- rentie, die de volgende week te Genève be gint. Professor van Eysinga was de eerste voorzitter der verkeerscommissie van den Volkenbond. De heer Th. J. v. d. Heijden, alhier, is benoemd tot deurwaarder bij de belastingen van de gemeente Zoeterwoude. D. van M. alhier is gisteren verbali- seerd omdat zijn rijwiel niet was voorzien van een geldig belastingmerk. Mej. B. is gisteren, zonder ernstige gevolgen, op den hoek van de Vrouwen- kerkkoorsleeg en de Lange Mare aange reden door een door S. bestuurde auto, toe- behoorende aan den heer D. De voorvork van mej. B.'s rijwiel werd vernield. P. v. A. heeft bij de politie geklaagd dat hij gisteren door K. niet ernstig is mis handeld. K. klaagde op zijn beurt over niet ernstige mishandeling door P. v. A. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad, waarin bekend wordt gemaakt, dal de toegang tot het Schuttersveld op 31 Augustus a.s. ter gelegenheid van de regi mentswedstrijden geheel kosteloos is. -8h GEEN MALVERSATIES TE DEN HAAG. Bij het Zoöl. en Botanisch Genootschap. In de jaarvergadering van het Kon. Bota nisch Genootschap te Den Haag, welke 13 April j.l. werd gehouden, werd besloten een commissie te benoemen tot hel instellen van een onderzoek naar de balans en de winst en verliesrekening over 1926. In haar rap port stelde deze commissie aan de algemeene vergadering voor, te besluiten de balans en winst- en verliesrekening over 1926 niet goed te keuren en den commissarissen dringend te verzoeken, ontslag te nemen en voorts om door een nieuw te benoemen college van commissarissen een onderzoek te doen in stellen naar den juisien omvang van dc schade, die door wanbeheer en/of nalatig heid aan het Genootschap is toegebracht en een civiele actie in te stellen tegen degenen, die voor die schade aansprakelijk zijn. Naar aanleiding van dit rapport heeft het bestuur van het Genootschap aan het Accountants kantoor Moret opdracht gegeven een onder zoek in te stellen naar de administratie en de boekhouding. Dit Accountantskantoor kwam tot de con clusie dat de boekhouding en controle zeer zeker aan redelijke eischen voldoen, even als het beheer, voor zoipver de beoordeeling daarvan binnen de bevoegdheid van ge noemd accountantskantoor valt. Eenige ver beteringen, zoo zegt het rapport, kunnen nog wel aangebracht worden om aan modern- boekhoudkundige regels te voldoen, doch geen nalatigheid en allerminst wanbeheer kunnen bij het genootschap geconstateerd worden. Wat betreft de administratie van het orgaan „De Tuingids", deze acht het rap port niet voldoende om een juist inzicht in de exploitatie van het blad te verkrijgen, doch ook kan in deze geenszins van wanbe heer gesproken worden. Het rapport merkt voorts nog op, dat in geen enkel opzicht ge constateerd is, dat het bestuur of de directie buiten de statuaire bevoegdheid zijn gegaan. Het bestuur van het genootschap heeft thans het rapport van de Commissie van On derzoek, alsmede het rapport van het Ac countantskantoor ter kennis van aandeel houders gebracht. Daarbij merkt het bestuur op van meening te zijn: dat de ingediende verlies- en winstrekening en balans over 1926 niet onjuist zijn opgemaakt, doch het is bereid, gezien de adviezen van den ac countant, deze stukken anders op te stellen. Ten slotte merkt het bestuur nog op, dat, naar zijn meening, de Commissie van On derzoek niet voldoende bevoegd moet worden geacht tot het instellen van het haar opge dragen onderzoek en het verwerken en be handelen der uilkomsten daarvan. De vergadering van aandeelhouders, waarin deze aangelegenheid zal worden be- 'liandeld is bepaald op 30 Aug. a.s. VERDRONKEN. Gisteravond gebeurde nabij de spoorbrug over de Gouwe te Alphen een droevig onge luk. De brug was gesloten en enkele motor- booten lagen te wachten totdat ze weer vrij doorvaart zouden hebben. De 18-jarige schip persknecht J. H. uit Rotterdam zou het roode voorlicht op de met tonnen geladen motor uitzetten. Hij is hierbij uitgegleden en in de Gouwe gevallen. De schipper die den val in het water hoorde, sprong hem na, doch kon hem in 't donker niet vinden. Na een kwar tier dreggen heeft men het lijk opgehaald. Laat op den avond is dit naar het lijken huisje te Alphen overgebracht. DE MANTEL DER LIEFDE. Gisteravond zag een in de Korte Hoog straat te Rotterdam winkelende dame, dat een voorbijgangster een mantel droeg, welke als twee druppels water geleek op die, welke haar eenigen tijd geleden was ontstolen toen zij een café aan dezelfde straat be zocht. Zij vertelde dit aan een agent en deze nam de winkelende dame, den ver dachten mantel en de draagster van den- zelve mee naar het politiebureau. Daar ver telde de draagster den mantel te hebben gekocht van een onbekenden meneer. Deze had haar het volgende gezegd: „Ik wil dezen mantel verkoopen. Kort geleden heb ik hem voor mijn meisje gekocht. Maar mijn meisje heeft mij bedrogen en ik wil niet dat zij mij bedriegt, terwijl zij in mijn mantel is gehuld. Daarom wil ik van den mantel en van het meisje af. Den eerste kunt u voor een zacht prijsje koopen." Zij was in dit aanbod getreden. De politie heeft nu den mantel in beslag genomen. DIEFSTAL OP POLITIEBUREAUX. De Centrale recherche te Rotterdam heeft den zeventienjarigen J. J. L. S. aangehou den, die er van verdacht wordt op verschil lende politiebureaux de geldbussen, waarin gaven voor de blinden kunnen worden ge daan, geledigd te hebben. De jongen was in dienst van een schoenmaker, die voor de politie werkte, 's Maandags en Zaterdags moest hij het werk aan de verschillende bureaux afleveren. Het gebeurde dan wel eens, dat hij een oogenblik alleen in de wachtzaal gelaten werd en van deze ge legenheid maakte hij gebruik om de bussen te ledigen. De jongen heeft een volledige hekentenis afgelegd. Hij verteerde het geld in een kroegje onder de gemeente Kethel. - i BINNENLAND. De drie-bestellingen-dienst bij de poste* rijen. (Binnenland, 2e Blad). Voorschriften en bepalingen in verband met de botercontröle. (Land- en Tuinbouw, 2de Blad). Adres van den Alg. Ned. Znivelbond ovev de taak der rijksznivelconsulenten. (Land en Tuinbouw, 2de Blad). Het tweede zevental der Leidsche Zwem- club promoveert. (Sport, 1ste Blad). BUITENLAND. Bijzonderheden over het Fransch-Dnit- sche handelsverdrag. (Buitenl., lste Blad). De vliegwedstrijd van Amerika naar Honolnln om den Dole-prijs. (Buitenl. en Tel. lste Blad). Nienwe vliegtochten aanstaande (Buiten land, lste Blad). TEGEN EEN LANTAARNPAAL GEREDEN. Gistermorgen pl.m. 7 uur heeft er een ernstige aanrijding plaats gehad op den Maasdijk te Schiedam, tusschen den 20-ja- rigen motorrijder G. W. uit Schiedam, waarbij op de duo zat zijn 36-jarige broer J. W met den wielrijder J. V., die voor hen uitreed Toen de motorrijder den wiel rijder wilde passeeren, was hij hem reeds te dicht genaderd om nog links te kunnen uitwijken. W. gaf een schreeuw en reed het trottoir op tegen een lantaarnpaal aan. De motors en duorijder sloegen over den kop van den motor en werden eenige meters verder tegen de straat geslingerd, waar de laatste versuft bleef liggen met een bloe dende wonde aan het hoofd. De motorrijder bekwam slechts enkele lichte verwondingen. Pr. Hoogendijk heeft geneeskundige hulp verleend, waarna de broers naar hun wo ning zijn vervoerd. Het motorrijtuig was geheel vernield. OUDE MAN OVERREDEN. Door een motorwagen van lijn 7 te Am sterdam is op de Weteringschans bij de Huydekoperstraat gistermiddag een 73-jarig man aangereden. Hij lag onder den baan- schuiver, zoodat de tram moest worden op gevijzeld. Het bleek, dat het een ernstige hoofdwonde had. Door den Geneeskundigen Dienst is hij naar hel Binnengasthuis gebracht. AUTOEOTSING. Op de Elswoutslaan te Overveen reed een auto tegen een boom, door het slippen in de bocht. De heer G K. uit Velsen viel uit de auto en geraakte buiten bewustzijn. Hij had wonden aan het hoofd door glas scherven bekomen. De auto moest naar een garage gesleept worden DRIE PERSONEN GEWOND. Gistermorgen om half twaalf is op den Rijksweg Arnhem—Nijmegen een ernstig motor-ongeluk gebeurd, waarbij drie per sonen gewond werden. Aldaar reed op zijn motor de kunstschilder Schilp uit Arnhem met een snelheid van circa 40 K.M. Op den duo zat de heer Stout, de bekende wielrijder uit Arnhem, die aldaar de con trole had verricht voor den Toer door Ne derland. Men wilde de wielrijders inhalen en kwam daarbij in botsing met een twee tal dames, die uit de richting Nijmegen kwamen. De motor sloeg over den kop. De heer Stout bekwam kneuzingen en verschillende bloedende verwondingen, de heer Schilp eveneens en ontwmehte bovendien een arm. Een der dames, mej. Hendrikse uit Zwolle werd zeer zwaar gewond en naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. BRANDEN. Te Groede is Dinsdagmiddag de timmer- mansfabriek van P. J. Brugge geheel afge brand. Eenige brandspuiten uit naburige gemeenten moesten bij de bestrijding van het vuur nog assistentie verleenen. Te Sint Maartensbrug, gem. Zijpe, is af gebrand de groote boerenplaats, bewoond door B. Appel, eigendom van den heer A. Appel, aldaar. Het ongeval wordt aan hooi- broei toegeschreven. Te Mijdrecht is tengevolge van hooibroei de boerderij „Rust Roest" van J. Winkel afgebrand. Verzekering dekt de schade. Onder Hardegarijp is de bocrenhuizinge van Y. Kingma, bewoond door R Roonslra, afgebrand. De vrouw en k'r-'eren wisten zich nog bijtijd? te redden. Te Herpen (N.-B.) is lolaal afgebrand de boerderij van den heer B. Megens. Negen

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1