L. F. C. RADIO-PROGRAMMA Feestavond op 27 Aug. a s. SPORT. KUNST EN LETTEREN. LAND- EN TUINBOUW. gorden de z.g. „IJscowagens". B. en W. antwoorden bevestigend. Art. 65, de heeren Nijssen en v. d. Hulst: In art 65 in te lasschen: bij abnormale» sneeuwval. B. en W. staan afwijzend tegenover dit amendement, waarop dat werd ingetrokken. Art 85, Nijssen en v. d. Hulst: in art. 85 No. 2 en 4 te laten vervallen. B. en W. handhaven hun voorstel, alleen na too- lichting werd besloten lid 2 te laten ver vallen. Art 86, de heer Eigenbrood: in art 86 in te voegen een verbod voor het vervoeren of drijven van paarden geheel „los", d.w.z. zonder touw of halster. B. en W. zien de noodzakelijkheid van een dergelijke aan vulling niet in. In stemming gebracht wordt het amendement verworpen met 5 tegen 1 stem (voorsteller). Nijssen en v. d. Hulst 95 b en art. 95 letter B, laatste alinea te lezen tot Jacoba v. Beierenweg No. 63. B. en W. nemen het amendement ovet. 96, Nijssen-v. d. Hulst: Vóór tot aanne ming van art. 96 wordt overgegaan, zouden zi) een voorstel aan den Raad willen doen, tot het instellen van een „Autoval", daar anders art- 96 niet gehandhaafd kan wor den. De Voorzitter zegt, dat dat ln de ver ordening niet thuis behoort, maar een zaak is van uitvoering. 105, de heer Eigenbrood: art. 106 te wij zigen: in plaats van 8 uur 's avonds 9 uur te sluiten op werkdagen, voorts van Zater dagavond 11 uur tot Maandagmorgen 7 uur en deze bepaling eveneens te doen gelden voor alle erkende „Christelijk feestdagen" B. en W. kunnen zich met dit amende-' ment niet vereenigen. De heer Eigenbrood voert pleidooi voor Zondagsluiting. De Voorzitter bespreekt deze kwestie. In principe zijn B. en W. daar niet tegen, doch voor een eerste stap is het vol doende. Later kan men verder gaan, waarop Voorsteller amendement intrekt. Art. 107 e de heer Welleman te lezen op barbierswinkels en kapperssalons, in zooverre, gedurende het tijdvak van 1 Mei tot 30 September tot 8 u. 30 en Woensdag tot 's avonds 9 uur geopend mogen blijven. B. en W. nemen dit amendement over. Art. 107 de heer Eigenbrood. Art. 107 doet vragen, hoe deze bepalingen gelden ten aanzien van de melkslijters. De Voorzitter deelt mede: „Is op dit ar tikel niet van toepassing. Art 117 de heer Witteman. Art. 117 te lezen: 1. Het is den houder Van een in art. 115 bedoelde inrichting ver boden, tusschen des namiddags 10 uur en des voormiddags 8 uur, bij invoering Zo mertijd tusschen des nam. 11 uur en v.m. 8 uur, de daarin voor het publiek toeganke lijke localiteiten geopend te hebben of be zoekers in die inrichting te ontvangen of te hebben. B. en W. staan afwijzend tegenover dit amendement. In stemming gebracht werd het met 5 tegen 1 stem (voorsteller verwor pen) verworpen. Algemeene opmerking. Is in hoofdstuk XII winkelsluiting en Hoofdstuk XIII tapperijen ook onder begre pen de verkoop van petroleum en benzine tijdens de aangegeven uren. De voorzitter antwoordt: petroleum wel, doch benzine in tanks niet, omdat zjj niet vallen onder winkels. De verordening wordt daarna zonder hoof delijke stemming in zjjn geheel overgenomen. Punt 5: Vergoeding van f100 aan Gebrs. De Ridder voor een strookje grond aan de Tevlingerlaan, ter grootte van 61 li. bij 0.75 M. Het voorstel 'werd zonder hoofdelijke st. aangenomen, evenals punt 6, betreffende de scbooigëldverordening. Rondvraag. De heer Njjssen wil de gevaarlijke punten in de gemeente vastgelegd zien. De voorzitter acht het wenschelqk, dit ondeawerp in een volgende vergadering te behandelen, waartoe wordt besloten Vervolgens neemt de voorzitter het woord en wjjd't eenige waardeerende woorden aan den wethouder Roozen, die de laatste ge meenteraadszitting heeft bijgewoond. De heer Roozen heeft, zegt hij, vanaf 8 Mei 1917 zitting in den raad gehad, en was vanaf Januari 1925 wethouder der ge meente. Bij de laatste raadsverkiezing heeft rich niet weder herkiesbaar gesteld, zijn drukke werkzaamheden lieten dat niet toe. Voor de vele goede adviezen en aan de gemeente bewezen diensten bracht spr., ook namens den raad, dank uit. De heer Roozen bedankte den voorzitter voor diens hartelijke woorden en prees het gezellig samenwerken met den voorzitter en den raad. Hierna sluiting om in geheime zitting over te gaan. Burgerlijke Stand. Geboren: Jurrie, z. van G. A. de Groot en P. Stegeman, wonende te Amsterdam. Cornelia Catharina, d. van Th. v. d. Ploeg en C. M Steenhamer. Arnoldus en Her- manus, beiden zoons van C. P. Koolloos en J. E. Zonderop. Theodora Maria, d. van G. v. d. Nieuwendijk en H. Steenvoorden. Ondertrouwd: H. H. A. Dysselboem 30 j. en G. J. M. Vijverberg 23 j. Gevestigd: W. C. Franck, Hoofdstraat 49, gekomen van Noordwijk. C. M. de Groot Engelschelaan 17 van Sassenheim. Vertfbkken: J. M. den Dubbelden n. Rijn- zaterwoude. L. v. d. Hulst en gezin naar Sassenheim. B. J. Lukassen en gezin naar Naaldwijk. H. v. d. Berg en gezin naar Noordwijkerhout. A. L. Overgang naar Delft. P. F. van Koningsbruggen naar Haarlem. P. M. Graaf naar den Burg Texel. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Bertus, z. van A. Zuijderduin en E. van Zijll. Gehuwd: F. Kooijman en N. Kooijman. WARMOND. In de klasse uitmuntendheid behaalde de Harmonie Vereeniging St. Matthias op het concours te Diemerbrug een derden prijs. Hedenavond wordt weder een muziek uitvoering op de Baan gegeven. Thans is het de generale repetitie van de' muziekvereeni- ging „Warmond's Fanfare" voor het Con cours op Woensdag te De Meeren. RECLAME. H. P. H. KEEREWEER BEGRAFENISSEN Tel: 861 AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16. .CREMATIE 4762 VOOR WOENSDAG, 17 AUGUSTUS. Hilversum, 1060 M. 12.00: Politieber. 12.352.00: Lunchmuziek door het trio D. Groeneveld, viool. A. v. Leeuwen, cello P. Jochemse, piano 2.30: Kindermatinee in het Kurhaus te Scheveningen. o. 1. v. Henri Nolles. Voor de pauze: Het poppen theater (De 3 wenschen of De tooveroogen) en Harlekijnlied. Daarna humoristische goochelkunst 5.006.00: Concert door het A.N.R.O.-orkest. Mevr, Vegt de Swarte, piano 6.006.30: Lezing door Henri Schaap Jr., tandarts, over: Mondhygiëne 6 307.00: (Vervolg) Concert. Werken van Paul Lincke 6 457.45: N.O.V.-uitzen ding. Hollandsche liederen uit diverse tijd perken, gezongen door Anton Dirk9, met pianobegl. 7.45: Politieber. 8.15: Aan sluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Het Residentie-orkest o. 1. v. Prof. G. Schneevoigt. Cecillia Hansen, viool 10.15 Persber. 10.3012.20: Dansmuziek uit café Ventral en Centraal Deele te Scheve ningen, door The International Five en Los Cincos Carambas. Daventry, 1600 M, 12.20: Dansmuziek en E. Grossbert, liedjes met banjo 1.20 2.20: Orkestconcert 3.20: „The Rydal Sheep Dog Trials", uitgezonden van de Vale of Rudal, Westmorland. In de pauzes orkest muziek 5.35: Kinderuurtje 6.20: Con certorgelbespeling 6.40: Tuinpraalje 6.50: Tijds., weerb.. nieuws 7.05: vervolg) Orgelbespeling 7.20: Lezing: How to look after our Pets 7.35: De sonates van Beet hoven 7.50: Muziek van Arne, gearr. door H. Langley. M. Hamblin, sopraan. Het Chaplintrio. Koor 8.50: Dansmuziek van voor den oorlog. Orkest -9.20: Weerber-, nieuws 9.40: Lezing: The Lake op mid delbare leeftijd 11.20—12.20: Dansmu ziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.20: Concert 12.50—2.10: Orkestcon cert 5 055.55: Trioconcert piano, viool, cello) 8.5010,50: Concert. Orkest en so listen. Langenberg. 469 M., Dortmund, 283 M. en Münster. 242 M. 1.302.50: Orkest- concert 5.506.50: Werag-orkest en so listen (sopraan, viool) 8.208.50: Vroo- lijk halfuurtje 8.50—10.35: Tuinconcert. Het EsseneT Trio (cither, viola, guitaar). Dub belkwartet. Tot 12.20: Dansen. Königswusterhausen, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 12.208.05: Lezingen en lessen 8.50- Concert Koslecksche bla- zersbond. M. Ney. declamatie 10.50: Concert. R. Hambrigk, sopraan. O. W. Gund valdsen, viool. E. Schroder, fluit. Orkest. Hamburg, 395 M. 4.35: Populaire ope ramuziek 5.20: Dansmuziek 6.20: Or kestconcert 7.20: Orkestconcert 8.20: „Mamsell Nilouche", klucht met zang in 3 aclen, van Hervé. Daarna tot 11.10: Orkest concert. Brussel. 509 M. 5.206.20: Kamer muziek (Trio) 8.20: Fragmenten van „La Navarraise", opera in 1 acte van Massenet 10.20: Sluiten. RECLAME. Leden en donateurs van bovengenoemde Vereeniging, gelievt n voor den a s. voor hun huisgenooten en familieleden introductie aan te vragen vóór 25 Augustus. Uits uitend bij het Bestuur. Secretariaat Kraaierstraat No. 23. 6953 ZWEMMEN. HET IJ IN SPANJE. Bij de voortgezette wedstrijden te Bar celona boekte „Het IJ" gisteren weer eenige successen. Zoo won zij den belangrijken estafette-wedstrijd 4 x 200 Meter, waarin zij zelfs beneden den Ned. recordtijd bleef. Voorts zegevierden onze landgenoóten Me'tte en Van den Burgt in het schoon- springen en oogstten daarmede veel bijval. Wederom bleven de Amsterdammers win naars in een waterpolomatch, waarin zij aanvankelijk een 02 achterstand hadden. Het resultaat was 32 voor Het Y. WATERPOLO. DE ZUL. Gisteravond heeft een combinatie van het eerste en tweede zevental van De Zijl te Alphen aan den Rijn een wedstrijd gespeeld tegen de A. Z. C. I. welke door onze stad- genoolen met 72 werd gewonnen. Een Zijl II en Ill-combinatie verloor met 12 van A Z. C. II. A s. Donderdagavond te kwart over acht heeft in de zweminrichting De Zijl een vriendschappelijke ontmoeting plaats tus schen de Zijl I en Z.I.A.N. I uit Schiedam, de kampioen der 3de klasse. ZEILEN. DE „MONA LISA". Het jacht „Mona Lisa" van den heer Moltzer, uit Amsterdam, dat zou uitkomen in de Engelsche Ocean-Race is, naar wij vernemen, met zware averij te Oslende bin- nengeloopen. LAWNTENNIS. KEA BOUMAN IN AMERIKA. Men schrijft dd. 4 Aug. uit New-York aan het „Bbld.": Gisteren heeft de Nederlandsche tennis ster, Kea Bouman deelgenomen aan het „invitation-tournament" dat jaarlijks te Sea Bright" in New Jersey plaats heeft en dat al tijd een groote rol speelt in het modieuze deel van het Amerikaansche sportsleven. Dit tournament wordt als een goede trai ning beschouwd voor de meer serieuze com- pelitie-spelen die later volgen. Kea Bouman speelde met mevr. Molla Mallory in de women's doubles en zij ver sloegen mrs. William Endicott en mrs. J. Dallas CorbieTe 62, 62. Ook nam zij deel aan de mixed doubles en versloeg met haar partner George Lolt mi9s Molly D. Thayer en Wilmer Allison 60, 810. Over haar spel schrijft de verslaggeefster v. d. New-York World: mej. Bouman's ver schijning met mr. Mallory bracht een groote belangstelling teweeg. Mej. Bouman ver toonde snelheid en strategie, maar tot nu toe heeft zij nog van geen te groote juist heid blijk gegeven. Er is dynamiet in haar „fore-hand-drive". Zij gaf een mooie ver tooning met mrs. Mallory in de women's doubles maar in de mixed doubles met George Lolt had zij minder succes. ATHLETIEK. INTERNATIONALE ATHLETIEK- FEDERATIE. Geen vergoeding wegens loonderving. Het bestuur van de Internationale Athle- tiek Federatie hield Zaterdag en Zondag een bijzondere vergadering in de bureaux van het N. 0. C. te Amsterdam. Aanwezig waren de heeren J. S. Edström (Zweden), voorzitter; prof. H. Kjellman (Zweden)_secre taris; H. J. Barclay (Engeland), G. A. Burger (Nederland), J. Genet (Frankrijk), J. Maccabe (Ver. Staten) en J. Stankovits (Hongarije). In antwoord op een desbetreffend verzoek, werd door Ginekenland medegedeeld, dat de juiste Marathon-afstand 36.750 Meter be draagt, terwijl thans ca. 42 K.M. wordt geloopen. De technische commissie zal hier» over advies uitbrengen in het e. v. congres in 1928 te Amsterdam. In verband met een in Frankrijk gerezen verschil werd besloten, dat alleen zij als officieel tijdwaarnemer mogen worden be schouwd, die door den nationalen bond als zoodanig zijn benoemd. Besloten werd, dat een athleet, die langet dan een maand in het buitenland vertoeft, beschouwd zal worden als te vallen onder jurisdictie van dat land. De heer Genet zal ten dienste van het eerstvolgende congres een rapport uitbrengen over de amateurs-kwestie. In afwachting daarvan besliste het bestuur, dat het den vereenigingen verboden zal zijn, startgeid to conditioneeren voor haar athleten, die aan buitenlandsche wedstrijden deelnemen. Ter sprake kwam ook het besluit van het 1. O. C. ten aanzien van vergooding wegens loonderving. De volgende motie werd te dien aanzien aangenomen „Het bestuur van de I. A. F. nam kennis van hel besluit van het I. O. C., waarbij werd toegestaan, dat voetballers, die onder bepaalde voorwaarden vergoeding wegens loonderving ontvangen, mogen deelnemen aan de Olympische Spelen in 1928 te Amster dam. Het bestuur betreurt dit besluit en wenscht ter kennis van alle athleten te brengen, dal in overeenstemming met de amateur-bepalin gen van dé I. A. F. ieder, die vergoeding wegens loonderving accepteert in eenige sport, uitgesloten is van deelneming aan wedstrijden, vallende onder de jurisdictie van de I. A. F." Aan mevr. Milliat werd verzocht, een ontwerp-programma in te dienen voor de damesnummers bij de O. S. in 1932 te Los Angeles, Een verzoek om afzonderlijke erkenning var, de athletiekbonden der Philippijnen en Schotland zal ter advies worden voorgelegd aan de Ver. Staten en Engeland Ten aanzien van de Cross Country-race, den vijfkamp en andere nummers, die uit het Olympisch programma zijn verdwenst, werd besloten, geen voorstellen aan het congres te doen en het tegenwoordig pro gramma te handhaven. Aanleiding tot be spreking van dit punt werd gevormd door een voorstel om een internationaal kam pioenschap Cross Country in te stellen. Van de Road Walking Association of Great Britain was ingekomen een protest tegen de nieuwe bepalingen voor het snel wandelen. Dit schrijven werd in handen van de technische commissie gesteld voor advies. Stappen zullen worden gedaan, om be halve korfbal, ook het Iersche handbal en het veldhandbal (vooral in Duitschland be oefend) op de e. v. Olympische Spelen te demons treeren. Besloten werd geen toestemming te ver- leenen tot het houden van Europeesche kam pioenschappen. Aan de Nederlandsche Athletiek Unie zdj worden overgelaten de route voor den Mara thonloop te bepalen. Als gevolg van een verzoek van de tech- nisohe commissie van het N. O. C. werd besloten de nummers speerwerpen (eerste dag" en kogelstooten (vijfde dag) te ver wisselen en om den Marathon-loop te houden op den vjjfden dag inplaats van op den laat- sten dag (thans Maandag). In verband hiermede werd door 'net be- «tuur ingetrokken de concessie, dat de laatste dag voor athletiek op Maandag zal vallen en stelde het hiervoor vast Zondag, zooals in het oorspronkelijke programma Ten slotte werd benoemd de commissie belast met het leiden der athletiek-wedstrg- dec en de behandeling van eventueele pre testen. Zij werd als volgt samengesteld. J. S. Edström en H. Kjellman (Zweden); H. J. Barclay (Engeland). G. A. Burger (Neder land), J. Genet (Frankrijk), S. Stankovjts (Hongarije), mme. Milliat (Frankrijk), bk- nevens een nader aan te wijzen vertegen woordiger van Amerika. WIELRENNEN. RUSWIJKSCHE WIELERBAAN. De wedstrijden op de Rijswijksche Wie lerbaan, welke Zondag door het slechte weder afgebroken moesten worden, worden thans Donderdagavond verreden, aanvang half acht precies. Gereden zal worden een uurwedstrijd achter groote motoren tusschen dezelfde deelnemers t.w. Snoek. Parisot, Miquel, Blekemolen en Asberg. Asberg start weder achter Massicot, met wien hij zoo als Zondag bleek vooruit kan. Asberg toonde Zondag over de korteren afstand mei de al lerbeste stayers best mee te kunnen. Thans kan hij Donderdagavond toonen, waartoe hij in wedstrijden over langeren duur in slaat is. Met het oog op de invallende duisternis zal het motornummer precies half acht be ginnen. Om 7 uur wordt de afgebroken sprint-afval- en tandemwedstrijd verreden. De eenmaal gekochte entrees blij ven voor dezen avond geldig, terwijl voor dien avond de halve entreeprijzen ge heven zullen worden. VOETBAL. DE OLYMPISCHE ELFTALLEN. De voorloopige Olympische elftallen, zoo als zij op de Zondagen 28 Aug. en 4 Sept. a.s. te Rotterdam zullen uitkomen, zijn, volgens de Sp.kr. als volgt gekozen: Rood: Van der Meulen (HFC); Denis (HBS), Van Kol (Ajax), Verlegh (NAC), Massy (Roermond), van Heel (Feijenoord); Elfring (Alcmaria). Smeets (HBS), W. Tap (ADO), Ghering (LONGA), Weber (Sparta). W i t: Quax (AD0), Haak (Stormvogels), v. d. Zalm (VUC), Van Nus (Voorwaarts), v. Boxtel (NAC), Krom (RCII); Schipper (He racles), Kools (NAC), Kluin (AGOVV), Vol kers (Ajax), Brugman (RCH). Blauw: Thijssen (Stormvogels); Van Run (PSV), Stuve (Enschedé)De Ridder (Sparta), Andriessen Jr. (Ajax), Schreurs (Roermond), Gerritsen (Blauw Wit), Ruisch (DFC), Bakhuijs (ZAC) Barendrecht (Feijen oord), v. d. Berg (HFC). Groen: De Boer (Ajax), Bul Jr. (Feijen oord), v. d. Pol (NAC), Geutskens (RCH), Vis (HVV), Van Leersum (VUC), Lommen (Roermond), Koonings ("Feijenoord), Boger- man (VIOS), G. Tap (ADO), v. Gelder (VUC). RECLAME. B ij n a ieder modern mensch over de geheele wereld gebruikt Odol. Waarom hebt U 't nog niet geprobeerd? Uw tanden worden er wit van en het houdt ze gezond. NIEUWE UITGAVEN. GEDENKBOEK NEDERL. MIDDEN STANDSBOND. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Nederlandschen Middenstands bond, is een gedenkboek uitgegeven door A. Ingenool Jr., directeur van het Bonds- bureau. Het werk. dat circa 300 pagina's bevat, is royaal uitgevoerd en verlucht door een groot aantal foto's. Na een kort voorwoord behandeld de schrijver in een inleiding de positie van den middenstand heden ten dage. Hij legt er den nadruk op, dat de functie, welke de middenstand in het pro ces van distributie en productie voor onze samenleving vervult, onmisbaar is, waar toe hij verschillende citaten aanhaalt. Ook de wijze, waarop de organisatie van den middenstand tracht orde en gezag steeds te steunen komt mede voldoende tot uit drukking daarin. Het eerste hoofdstuk bevat een omschrij ving van het ontstaan van den Nederland schen Middenstandsbond, waaruit blijkt, dat deze opgericht is op een middenstands- congres, gehouden op 2 en 3 September 1902 te Amsterdam, onder voorzitterschap van prof. M. Noordtzij. Het tweede hoofdstuk is gewijd aan „Twee belangrijke gebeurtenissen voor den middenstand in het jaar 1903". De eerste dier gebeurtenissen was de constitueeren- de vergadering van den Nederlandschen Middenstandsbond op 29 Januari 1905 te Utrecht. De tweede gebeurtenis in dat jaar wa9 het houden van een nationaal congres voor den handeldrijvenden middenstand te Rotterdam op 9 en 10 September 1903. Het derde en vierde hoofdstuk zijn zeer uitgebreid en geven een zeer duidelijk over zicht van alle onderwerpen, die op ver schillende middenstandscongressen behan deld zijn en van de conclusiën en resolu- tiën, die daarvan het gevolg zijn geweest Want dit i9 wel opmerkelijk, dat de Ne derlandsche Middenstandshond vanaf zijn oprichting ieder jaar eer congres heeft ge houden; zelfs in de oorlogsjaren is dit niet overgeslagen. En aan elk congres is als het ware een officieel karakter verleend doordat steeds Regeeringspersonen eraan deelnamen en verschillende autoriteiten hun naam eraan gegeven hebben, waardoor deze congressen steeds groote aandacht hebben getrokken. Uit het vjjfde hoofdstuk blgkt, dat de bond behalve de drie-en-twintig jaarl\jksche congressen, nog elf buitengewone congressen en vergaderingen heeft gehouden. Ook om trent deze bijeenkomsten wordt een beknopt doch volledig resumé gegeven over de be handelde onderwerpen. Van bijzondere beteekenis achten wij het zesde hoofdstuk, waarin vastgelegd wordt wat de bond tijdens den wereldoorlog voor den middenstand heeft gedaan. Dit is niet weinig geweest! Dan volgt een opsomming van verschil lende bonds-instituten, die in hoofdstuk zeven nader worden genoemd en omschreven, als de Raad van Advies van den bond, het bondsorgaan, het bondsbureau, het „Keuw- senfunds", de middenstandstentoonstelling, de Onderlinge Risico-Vereeniging voor den Handeldrijvenden Middenstand, de informatie- bureaux, enz. Ook het achtste hoofdstuk is voor de Mid denstandsorganisatie van beteekenis. Wij vinden daarin een omschrijving van 21 in stellingen e. d., welke door of met mede werking van de Nederlandsche Regeering in de afgeloopen 25 jaren voor den Mid denstand zijn ontstaan. Verschillende van die instellingen zijn inmiddels reeds verdwenen, doch ook meerdere zijn op het oogenblik nog in werking en voorzien in een ware be hoefte van den handeldrijvenden en industri- eelen middenstand. De middenstand heeft zich ook internatio naal georganiseerd en' daarvan gewaagt hoofdstuk negen. En tenslotte bevat het laatste hoofdstuk verschillende gegevens omtrent personen, die deel genomen hebben aan de leiding van den Middenstandsbond gedurende de afgeloopen 25 jaren. Aan hen, die de beweging door den dood zijn ontvallen, wordt een gevoelig woord gewijd. Na een kort besluit volgt nog een regis ter van personen en organisaties benevens van de in het boek vermelde onderwerpen, een ledenlijst van den Middenstandbond, een lijst van donateurs, de vermelding van de statuten on het Middenstandsbondslied. Het Gedenkboek is niet in den handel gebracht, doch wordt alleen in present exemplaren verspreid. AFSCHAFFING YAN DEN VLEESCHACCIJNS. De drie centrale land- bouworganisaties vragen om afschatling van den vleeechaccijne. De drie centrale landbouworganisaties (het Kon. Nederl. Landbouw-Comité, de R.K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond en de Chr. Boeren- en Tuindersbond hebben aan den minister van financiën verzocht het daarheen te willen leiden, dat overge gaan wordt tot afschaffing van den accijns op het geslacht. De Nederlandsche veeteelt, zoo schrijven adressanten in hun brief, verkeert in moei lijke omstandigheden, en daarmee samen hangend de vee- en vleeschhandel, in het kort allen, die bij de Nederlandsche veo- en vleeschproduclie betrokken zijn. De be lemmeringen, aan den uitvoer van Neder- landsch vee, levend en geslacht, door het buitenland in toenemende mate in den weg gelegd, hetzij om redenen van protectionis- tischen, hetzij om die van sanitairen aard, hebben de Nederlandsche veeteelt zwaar getroffen. Adr. twijfelen niet, of alle rede lijke middelen, die kunnen leiden tot een verbetering in dezen toestand, zullen gaarne door de regeering worden aangewend, gelijk ook elk voorstel dienaangaande een bereid willig oor zal vinden. De afschaffing van den accijns op het geslacht nu is volgens adr. een der mid delen die tot het beoogde doel kunnen lei den. Gaarne geven zij toe, dat hiermede een niet onbelangrijk otfer van 's rijks schatkist wordt gevraagd. Volgens de hun ten dienste staande gegevens beliep de opbrengst van dezen accijns in de laatste jaren ruim f 9.000.000. Ongetwijfeld is dat een belang rijke bale voor 's rijks middelen. Toch valt al dadelijk op, dat dit bedrag bij afschaffing van den bedoelden accijns niet volledig door de schatkist zal worden gederfd; immers zijn de percentiekosten, aan dezen accijns verbonden, niet gering. De aangifte van de waarde van elk slachtdier wordt door per soonlijke bezichtiging van een ambtenaar geverifieerd. En voorts levert ook het in ge bruik zijnde z.g. benaderingssysteem geen voordeelig saldo op, naar verluidt. Het is dus duidelijk dat het netto-provenu van dezen accijns niet is gelijk te stellen met de opbrengst hierboven genoemd, doch aan merkelijk lager is. Voorts komt bij afschaffing het inland- sche vleesch binnen het bereik van bree- dere lagen van het Nederlandsche volk, dan tot heden het geval was. Immers drukt deze accijns het meest op het z.g. grof vleesch (vleesch van tweede en derde kwa liteit); het deel van het Nederlandsche volk dat op het gebruik hiervan is aangewezen, is tot heden een belangrijk consument van het ingevoerde bevroren buitenlandsch rund- of kalfsvleesch. Het laat zich aanzien dat bij afschaffing van den accijns op het geslacht de Nederlandsche vleeschproduc- tie zich meer op de teelt van dit grof vleesch zal richten, ook mede in verband met de belemmering van den uitvoer van het fijne vleesch. En voorts is allerminst uitgesloten, dat de prijs van het ingevoerde bevroren vleesch zal dalen met het oog op het be houd van het Nederlandsche afzetgebied van dit product. Mocht het laatste inderdaad plaats vinden, dan zal zich een verschui ving van den consumentenkring van dit product naar beneden voordoen, die zeker door ieder zal worden loegeiuicht en die ook niet nadeelig is voor 's-Rijks schatkist. 3—2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 7