ONRECHTMATIG BEZIT Goede daden No. 20680 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 15 Augustus Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. VOOR DE HUISKAMER. FEUILLETON. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN NOORWEGEN. H. M. Koningin-Wilhelmina en Prinses Juliana zijn Zaterdagmorgen per auto uit Fefor vertrokken naar Boeverdalen,waar zij wandel- en autotochtjes hebben gemaakt. Vandaar vertrokken de vorstelijke perso nen naar Bygdin waar zij morgen hopen te arriveeren en ongeveer een week zullen verblijven. Z. K. H. de Prins zal zich hier bij de Koningin en Prinses Juliana voegen. Het verblijd van Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana te Fefor is begunstigd door schitterend weer. De hooge gasten hebben bijna dagelijks uitstapjes gemaakt in de bergstreek in de omgeving. Ook maakte het koninklijk gezelschap een tocht van vijf uren om het Fefirmeer en bezocht het twee groote zomerhooiboerderijen. Prinses Ju liana heeft den bekenden bergtop Fefor- kampen bestegen, welke 800 voet hoog is en een prachtig uitzicht biedt op het hoogste berggebied van Noorwegen, Jotunheimen met zijn sneeuwbedekte toppen. De Koningin heeft haar groote voldoening betuigd over haar verblijf aldaar en de gas ten van het botel Fefor hebben allen ten zeerste rekening gehouden met de wenschen van H. M., die zoo weinig mogelijk opge merkt wenscht te worden. DE OPENING VAN HET TROELSTRA-OORD. Gelijk Zaterdag gemeld, is dien dag het Tro els tra-oord geopend. Om twee uur nam de overdrachtsplechtig heid een aanvang, toen de voorzitter van het N. V. V., de heer R. Stenhuis, het woord nam. Dankbaar was de heer Stenhuis allen, die aan de stichting van het gebouw had den medegewerkt. Wij, als moderne vakbe weging, zeide hij, hadden behoefte den grg- zen politieken leider een hulde aan te bieden en wig meenden zulks niet beter te kunnen deen dan door dit monument. In de sociaal-democratische arbeidersbe weging was mr. Troelstra immers de figuur, om wien alles draaide. Was er aanvankelijk een klove tusschen de partij en de vak beweging, in 1922 kwam op gelukkige wijze samenwerking tot stand, een gebeurtenis, waarvan de heer Stenhuis met blijdschap en voldoening gewaagde. Mr. Troelstra is een droomer, maar een 'droomer met schoone denkbeelden, die hij wist te verwezenlijken. Droomen en doen zijn dan ook geen tegenstelling. Het bewijs hiervan heeft de heer F. v. d. Walle, secre taris van het N. V. V., geleverd. Hoe zou, zoo vervolgde de heer Stenhuis, dit oord er uit zien, als v. d. Walle niet ge droomd had. Aan zijn onverzettelijken wil en zijn stuwende kracht is het te danken, dat wij heden dit gebouw kunnen betreden. Geleidelijk veroveren de arbeiders hun vacantie. Van de zjjde van het N. V. V., eindigde de heer Sten huis, zal niets worden nagelaten om te strijden voor een wettelijk geregelde vacantie, die de arbeiders in staat stelt naar dit oord te trekken. Na deze met luid applaus begroete rede betrad de heer F. v. d. Walle het spreek gestoelte. Namens het N. V. V. zou hij het Troelstra-Oord overdragen aan de Troelstra* Stichting. De heer v. cL Walle vestigde er de aandacht op, dat het Troelstra-Oord uit» sluitend voor de arbeidersklasse bestemd is. Het zal zijn een waarachtig vacantie-oord in den zomer, en in de overige maanden de verblijfplaats van hen, die hun geest willen scherpen. Te dien einde zullen ei cursussen worden gegeven op sociaal-eco* nomisch en politiek gebied. Hij bracht dank aan den bouwmeester ehi. Het was daarna de heer L. v. cL Wal, die namens de Troelstra-Stichting het mo nument dankbaar aanvaardde. Evenals de vorige sprekers bracht hij eerbiedige hulde aan den oud-S.D.A.P.-leider, die bier door den heer G. W. Sannes was vertegenwoor digd. Dr. Berlage dankte voor de hem gebrachte hulde. Als blijk van sympathie bood hij den heer v. d. Walle een door hem gebeeldh >uw- den voorzittershamer aan. Nogmaals dankte de heer Stenhuis Ne derlands grootsten bouwmeester voor zjja woiwillende medewerking. Eindelijk trad mr. G. W. Sannes naai veren om namens mr. Troelstra het woord te voeren. Hel was, zoo zeide de heer Sannes, Troelstra's liefste wensch met zijn vrouw de opening te mogen bijwonen om per soonlijk zijn dankbaarheid jegens de aan wezigen te kunnen uiten. Het heeft helaas niét zoo mogen zijn. Troelstra, de man, die zich zoo geducht kon roeren, brengt than* gebrekkig tot uiting de gedachten, die in zijn gelukkig nog helderen geest opwellen. Ik weet, vervolgde de heer Sannes ont roerd, wat Troelstra op dit moment voelt, denkt en verwacht van deze schepping. Spr. dankte het bestuur van het N. V. V. voor het genomen initiatief. Het is de mooiste hulde, die de vakbeweging mr. Troelstra bereiden kon, een schoon gebaar, dat Troelstra lief is. Met bijzondere waardeering vermeldde hij het werk van den heer F. v. d. Walle. Zich tot dezen richtend zeide de heer Sannes, dat hij één was met de wording van hen; Troelstra-Oord. Mr. Troelstra heeft het gevild, dat het portret van den heer v. q. Walle een eereplaats in dit huis zou Krijgen. Daarom heeft hij dezen eminenxen V/erker door zijn zoon laten uitbeelden. Deze mededeeling werd met een langdurig applaus ontvangen. 's Avonds was er feest en ook gisteren is dit het geval geweest. GEYSENDORFFER TE BAARN GEHULDIGD. Zaterdag heeft de Baarnsche burgerij den Indiëvlieger G. Geysendorff, oud-ingezetene van de gemeente, gehuldigd. Op het terrein waren ter begroeting aanwezig de leden van het comité, o.a. de burgemeester van Baarn, Jhr. Dr. G. C. J. v. Reenen, de heer Ples- man, directeur van de K.L.M. en de mede- 1 piloot van Geysendorffer, de heer Scholte, uit Enschedé. Om kwart voor drie landde het vliegtuig op een weiland bjj de Eem, terwijl Scholte op het onbekende terrein de noodige aanwijzin gen gaf. Toen het vliegtuig stilstond zette de harmonie "„Crescendo" het „Wien Neer- landsch Bloed" in en de burgemeester heette Geysendorffer welkom in Baarn. Hierna werd plaats genomen in de ge reedstaande auto's, de heer Geysendorffer met den voorzitter van het comité in een versierden wagen. I Voorafgegaan door twee herauten te paard I reed de stoet naar het gemeentehuis. Hier j was de raadszaal tot receptiekamer inge- I richt. Aanwezig waren de burgemeester, wet- houder Van Doornik en verschillende raads- j leden, verder de ouders van den heer Gey- sendorffer en de heer Plesman. Toen de eerewijn geschonken was, nam de burgemeester het woord. Alle Baarnaars, zoo sprak hij, hebben met u meegeleefd I en zijn Irotsch op uw succes. Wig beschou wen u nog steeds als „onzen Gerrit". Het gemeentebestuur rekende het zich tot plicht bij de huldiging voor te gaan en stelt er een hooge eer in u te mogen begroeten. De verschillende aanwezigen piaatsten nu hun handteekening in het speciale receptie- boek en onderwijl ronkte de H.N.A.D.P. bo ven het gemeentehuis, welke door piloot Scholte weer naar Amsterdam werd terug gebracht. De heer Geysendorffer dankte met eeDige gevoelvolle woorden voor de hem gebrachte hulde. Toen geleidde de voorzitter van het co mité, de heer G. Bakker, den Holland-Indië- vlieger en de overige aanwezigen naar de prachtig gestoffeerde muziektent op den Brink. Hier werd door den heer Bakker liet huldeblijk van Baarn aangeboden: een staan de klok met inscriptie: „Aan onzen plaats genoot Gerrit Johannes Geysendorffer als bljjk van hulde, aangeboden door Baarn's' ingezetenen, na zijn met moed en beleid vol brachten vliegtocht HollandIndië, 13 Aug. 1927". De heer Bakker overhandigde hierna een door D. Hornsveld gecalligrafeerde oorkonde. Hierna defileerden verschillende plaatse lijke vereenigingen, terwijl „Cantate Domino" en Baarns mannenkoor zangnummers ten gehoore brachten. Nog voerde het woord ir. Leeuwenburg, voorzitter van Baarn's Bloei. Afgevaardigden van verschillende vereenigingen en vele particulieren kwamen hierna den heer Gey- sendorffér persoonlijk de hand drukken. Met een intiem diner werd de huldiging besloten. DE ZUIDERZEEWERKEN. Proefnemingen met de gronden. De bedijking vanden proefpolder der Zuiderzeewerken te Abdijk is thans grooten- deels voltooid, terwijl met het droogmaken van den polder een aanvang i9 gemaakt. Verwacht mag worden, dat de polder bin nen enkele weken zal zijn drooggemalen en met het stichten der bedrijfsgebouwen een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Door de met 't oog op den proefpolder onder voorzitterschap van dr. H. J. Lovink inge stelde commissie van advies werden be reids een aantal maatregelen voorbereid, waardoor de te nemen proefnemingen zullen kunnen aanvangen zoodra de gronden droog zullen vallen. De eerste uit te voeren onder zoekingen zullen vooral van bodemkundigen aard zijn. In de op 9 Augustus j.l. gehouden verga dering der commissie van advies werd uit een zeer groot aantal sollicitanten, welke zich daarvoor hadden aangemeld, tot be- drijfsboer van den proefpolder benoemd de heer A. Langerei9 te Anna Paulowna. ROEKELOOS RIJDEN OP DEN OPENBAREN WEG. De drie centrale landbouworganisaties (het Nederl. Landbouw-comité, de R.-K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond en de Ghr. Boeren- en Tuindersbond in Neder land) hebben bij den minister van Justitie er op aangedrongen te overwegen, op welke wijze het roekeloos rijden op den openbaren weg ware te voorkomen, althans zooveel mogelijk binnen de perken te houden en alle middelen, die daartoe dienstig kunnen zijn, aan te wenden. Onder de moeilijkheid op den openbaren weg ten gevolge van het toenemende gebruik van motorrijwielen en automobielen lijdt vooral de bevolking van het platteland en die der kleine steden, omdat daar veel min der dan dit in de grootere bevolkingscentra mogelijk is. verkeersregelingen getroffen en voo_ral gehandhaafd kunnen worden. $treng dient, aldus adressanten, te worden opge treden tegen de kleine minderheid van roe- zelooze rijders, die den openbaren weg be rijden, zonder zich aan de gestelde regels te storen. Adressanten maken den minister opmerk zaam op de mogelijkheid van een brief zij- nerszijds aan de verschillende parkelten om strafbare feiten van dien aard gestreng te vervolgen. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben een nieuwe regeling voor de jaarwedden van burgemeester, secretarissen en ontvan gers van de kleinere gemeenten ontworpen. De gemeenteraden moeten hierover hun ad vies uitbrengen. RECLAME. Kruichen Salts maakt slank* Kruscheo Salt* rorgt er *oor dat alle *oor Uw lichaam overbodige en daarom ongewenachte vochtdeelen, op natuur lijke wijze worden verwijderd. L drom zal het regelmatig gebruik van Kruachen Salta Uw gewicht doen verminderen. Prija: f 1.60 pei flacon. Fabrj E. Griffith* Hughe* Ltd. Manchester. Importeur*: Rowotree HandeUmij., Kei zen gr, 124, A'dam 6917 DE HOTELDIEFSTALLEN TE SCHEVENINGEN. Omtrent de diefstallen in twee Schevening- scne hotels wordt nog nader gemeld, dat ten nadeele van den bewusten Amerikaan nog ontvreemd is een verzameling zeldzame postzegels,'waarvan de waarde, volgens zgn mededeelingen, op 400 500 dollar ta schatten is. Deze postzegels bevonden zich in een klein boek, dat zich in den zak van een zijner kleedingstukken bevond. De overige geldswaarden, die mede ten nadeele van de overige drie bestolenen ontvreemd zgn, bevonden zich in portefeuilles of por tera onnaies, die uit de kleedingstukken zgn gehaald. Noch aan, noch in de betreffende hotelkamers en koffers zgn sporen van braak ontdekt. De politie zet het onderzoek nog voort. Op het personeel der hotels msx geen verdenking. Vermoedelgk is de dader er in geslaagh toegang tot de hotelkamers te verkrijgen door inklimming. Verder is nog aan het licht, gekomen, dat hij, behalve de kamers van de bestolenen, nog een viertal andere kamers heeft doorzocht. AUTO-ONGEVALLEN. Gistermiddag heeft te Scheveningen een auto-ongeluk plaats gehad, dat al zeer ge lukkig is afgeloopen. Een auto, bestuurd door den heer v. d. H. uit Utrecht, waarin tevens diens echtgenoote en twee zoons waren ge zeten, wilde, komende van den Gevers Dey- nootweg de Harstenhoekstraat inslaan, doch hij aangereden werd door een electrischen tramtrein van de lijn naar VoorburgLei den. De auto werd een tiental meters mee gesleurd, terwijl een deel van het houten hekwerk, dat de trambaan afsluit, werd ver nield. De vier inzittenden bekwamen geen letsel, doch de auto werd nagenoeg geheel verbrijzeld en kan niet meer hersteld wor den. Het gedeelte van den grond waarlangs de auto werd meegesleurd, was geheel om woeld. Van het ongeval is door de politie procesverbaal opgemaakt, doch den bestuur der van de tram treft geen schuld. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op den Lange Kleiweg onder Delft een auto, bestuurd door den heer v. d. M. te 's Gravenhage, wegens het breken van de stuurstang in een langs den weg loopende sloot gereden en over den kop geslagen. De heer v. d. M. en diens echtgenoote ge raakten te water doch wisten zich te redden. De auto is zwaar beschadigd. DOODELIJK GETROFFEN. Bij zijn ouders te Delft is bericht ontvan gen dat de 15-jarige J. K. F. Braskamp aan boord van het s.s. „Zijldijk" in de haven te Santos door een naar omlaag stortenden ijzeren laadbak doodelijk is gestoffen. DE 4000sfe PASSAGIER OP SCHIPHOL. Zaterdag steeg te Schiphol de 4000ste be talende passagier in dit seizoen voor een rondvlucht op met een K. L. M. Het heuge lijke feit werd aan de gelukkige, mevr. Hemelman, medegedeeld, toen zij als zesde passagier in het toestel stapte. Haar werd een gratis-ticket voor een vliegtocht van Amsterdam naar Rotterdam en terug aan geboden. Zij zal deze 'week, op een dag en uur geheel naar eigen keuze, van het aan bod gebruik maken. VERDRONKEN. De twintigjarige T. T. uit Amsterdam wan te IJmuiden nabij de Zuidpier gaan baden, ofschoon daar een bord geplaatst is met de waarschuwing: „Gevaarlijk te zwemmen". De jongeman geraakte in den stroom en verdronk. BRUTALE INBRAAK TE AMSTERDAM. Zaterdagmorgen in de vroegte bemerkte een nachtwaker, dat de achterdeur van een huis van de Sarphatikade te Amsterdam opengebroken was. Deze deur komt uit op het Achter-Oosteinde. De politie van het bureau Stadhouderskade werd gewaar schuwd en het viel niet moeilijk vast te stellen, dat een inbraak was gepleegd. Uit de huiskamer waren verschillende voorwer- RECLAME. zijn meer waard dan mooie woorden. Één wekelijksche hoofdwassching met Pixavon maakt het haar gezonder en mooier dan honderd raad gevingen en brochures over haar- verzorging. Door de verzorging met Pixavon wordt het haar zijdeachtig en soepel, de voornaamste eischen voor een em kvol buhi-knpsel. Geen der gewone vloei bare seepen bezit ook maar bij benadering de heilzame werking van Pixavon. Eischt altijd Pixavon (slechts in ge sloten originoele fles- schen) zoowel voor eigen gebruik, alsook in den kapperssalon. Vi flac.: FL 1,50 Va flac.FL 0,90 6918 Het zou niet voor de schranderheid van onze lezers pleiten, wanneer zij „erin ge vlogen" waren. Immers het feit, dat zij elkaar ontmoeten houdt in, dat de beide motorrijders zich op dezelfde plaats bevinden. pen gestolen. Zoo o.a. een zilveren schotel, een dilo sauskom, theeblad, theepot, melk kan, enz. Ook wordt een kistje, toebehoo- rende aan de dienstbode, vermist. De inbraak is gepleegd, terwijl'de bewo«< ners thuis waren. Uit voorzorg heeft de dader de leiding van de telefoon doorgesne den, om te voorkomen, dat een eventueel belsignaal de bewoners zou wekken. De waarde van het gestolene bedraagt f500. BRANDEN. Te Lunteren brandde, vermoedelijk door hooibroei de woning, schuur en hooibergen van den landbouwer Wiendels af. Alles was slechts laag verzekerd. Te 't Haantje (gem. Sleen) is de woning van den arbeider R. Kuipers tot den grond toe afgebrand. Huis en inboedel waren laag verzekerd. Tengevolge van hooibroei is te Mijdrecht de door den heer J. Winkel bewoonde prachtige boerderij in korten tijd een prooi der vlammen gewórden. De vrijwillige brandweer, hoewel spoedig ter plaatse, ver mocht tegen dit vuur niets. Een gedeelte van den inboedel kon worden gered, het vee was in de weide. Verzekering dekt de schade. Te Rijssen is de boerderij van den heer H. Hospers door den bliksem getroffen en in de asch gelegd. Het vee kon tijdig gered worden. De geheele hooi- en rogge-oogst van dit jaar ging in de vlammen om. Ver zekering van huis en inboedel dekt de schade. Zaterdagnacht is, naar de N. R. Ct. meldt tengevolge van hooibroei het groote hotel Fokkinga te Berlikum (Fr.) totaal afge brand. De bewoners konden zich ternau wernood, in nachtkleeren gehuld, in veilig heid stellen. Behalve een kistje met gelds waardige papieren, dat de heer Fokkinga in de haast wist te grijpen, is alles door de geweldige vuurzee verteerd. Een kostbare hengst van de vereeniging Friesland's Noord Westhoek is in de vlammen omgekomen. Even na het uitbreken van den brand draaide, tijdens een hevige regenbui, de wind en toen stond spoedig ook de belen dende boerderij van J. van Tuinen in lichte laaie; de groote schuur met 50 voer hooi, landbouwgereedschappen enz. is totaal af gebrand. De brandweer kon een gedeelte der Naar 't Engelsch van DOROTHEA GERARD. Door Mr. G. KELLER. 44) Hèt was inderdaad overbodig Zelfs zij die het woord „Verrader" nog geen minuut geleden hadden gemompeld, antwoordden slechts met een plechtige buiging. Zij ken den de echte verraders te goed om zich op dat punt te vergissen. In het duister van den Novemberavond stapte Tadeusz Svygello met plotseling ver anderde houding voort. Het hoofd, zoo trotsch opgeheven zoolang hij tegenstanders tegenover zich zag. zonk nu een weinig op zijn borst. Hoewel alles geloopen was in den meest onberispelijken salonstijl, had hij niet temin hetzelfde gevoel alsof hij de trappen was afgeworpen. En de mannen, die hem uit hun midden hadden gebannen, waren toch allen zijn kameraden, zijn gelijken, door geboorte en traditie De grijze graaf, die hem de deur had gewezen, had zij aan zij met zijn vader gestreden. Duizenderlei ban den verbond zijn naam met de hunne en toen hij eenige weken geleden op het too- neel van beroering was verschenen, had zijn instinct hem tot hen doen gaan, hoezeer Pij ook aan hun succes twijfelde. Hoe was hij er toe gpkomen zich naar het land in Qpstand te begeven? Tadeusz zou dat zelf moeilijk hebben kunnen zeggen. Het afschuwelijke afscheid in het woud was ge volgd door een tijdperk, waarin zijn gansche geest in opstand was gekomen en de schok had hem doen afwijken van zijn levenspad, dat hij zich met zooveel inspanning had ge baand en dat hij tot nog toe trouw had be wandeld. Toen de geestelijke aardbeving voorbij was, bevond hij zich te Warschau, gelijk het slachtoffer van een wezenlijke aardbeving zich buiten zijn huis zal be vinden, op straat geworpen door de kracht der elementen. Toen hij te Krakau was teruggekeerd met het wanhopige gevoel, dat hij alles had ver loren, vernam hij, dat er in Polen opnieuw opstand was uitgebroken. En toen gebeurde het onverwachte. Wiiek had volkomen recht zijn broeder een vat van verrassingen te noemen. Tien minuten waren voldoende ge weest om een omwenteling bij hem teweeg te brengen. In dat tijdsbestek had hij, de voorzichtige, koelbloedige Tadeusz, al zijn toekomstplannen overboord geworpen met hetzelfde gemak als waarmee Witek zijn sigarettenstompjes wegwierp. Welke waarde had dat alles thans voor hem, nu zij daar nimmer in zou kunnen deelen, de vrouw die hij gedacht had le beminnen, maar die buiten zijn fantasie niet in werkelijkheid bestond. Misschien zou in de warreling en gevaren van hel politieke strijdperk verge telheid worden gevonden voor de smarte lijke teleurstelling en voor het knagende ge voel van vernedering. Want het Wa^ vooral zijn trots, die onder hel gebeurde leed. bijna evenveel als zijn gevoeligheid Dat hij had gemeend om zichzelf bemind te worden, om dan tot de ontdekking te komen, dat hij niets meer was dan een pion in het schaakspel een onmisbaar stuk voor hef door haar geelde probleem, was meer dan Swigello's trots had kunnen verdragen. Nu en dan kwamen wel Katya's hartstochtelijke oogen, als in een visioen voor hem oprijzen, daartegen protesteeren, maar de taal, die zij tot hem spraken, was als een verzoeking, waarnaar hij weigerde te luisteren. Witek verlangde ook vurig om de grenzen te overschrijden; hij ontving evenwel ge streng bevel bij Kazimira te blijven, en eindigde, gelijk altijd, met Tadeusz te ge hoorzamen. Ondanks de moelijkheden om egn pas poort te krij'gen, een valsch paspoort, daar op den naam der Swigello's natuurlijk geen te krijgen was, was er nog geen week ver- loopen sinds de scheiding, of Tadeusz stapte uit op het perron te Warschau. Zijn aanteekenboek bevatte tal van adres sen en hij begon met zich tot deze" te wen den om een duidelijk beeld te krijgen van wat er eigenlijk aan de' hand was. Voor- zoover hij kon nagaan. 9cheen men nog niet veel verder gekomen te zijn dan tot praten, en weldra deed dit gepraat bij hem een tamelijk verdrietig licht opgaan. Hij gevoelde zich niet in staat om samen te werken met deze beschaafde leegloopers, hij gevoelde dit zoo duidelijk, omdat hij had geleerd het leven le beschouwen van het standpunl van een ernstig werker. Maar heden was hij zich daarvan ten volle be wust geworden. Wat moest er, nu gebeuren? vroeg hij zich af. terwijl hij door de donkere straten wandelde. Want er moest wat gebeuren. Hij gevoelde geen roeping om stil te zitten uit vrees, dat de herinnering aan het jong ste verleden hem zou blijven achtervolgen, fn een broeinest van politieke partijen, ge lijk Warschau thans was, moest toch wel een groep bestaan met welker inzichten hij zou kunnen sympathiseeren. De winter ging langzaam voorbij en de zomer deed zijn intrede in het land. De eerste Doema was bijeengeroepen en weer ontbonden; maar hoewel Tadeusz werk had gevonden in een der groote fabrieken aan den buitenkant van de stad.zoodat hij vrij was van de zorgen voor zijn dagelijksch brood, had hij nog niets gevonden, waaraan hij zijn geest en zijn kracht kon geven. Geen der politieke partijen -of embryo's van partijen, die overal verrezen, lokte hem aan. Zoo 't toeval hem niet een ouden school kameraad had doen ontmoeten, die vol vuur was over zijn nieuwe idealen en de geest drift koesterde van den nieuweling in de beweging, zou Tadeusz zich ongetwijfeld niet bij de uiterste linkerzijde hebben aangesloten. Het lot deed dien man zijn pad kruisen in een zijner uren van diepe neerslachtigheid en eerst dronken zijn ooren en daarna zijn hart de woorden vol harts tocht in, welke tot hem doordrongen. Maar reeds aan het einde van de eerste week gevoelde hij zich teleurgesteld. Met bitterheid had Tadeusz geconstateerd, dat de goden der Poolsche socialisten zijn go den nie'1 waren en ook nooit konden zijn. De schijnbare eenheid was maar een schit terend oppervlak, waaronder zich de meest uiteenloopende elementen roerden. Wat nu? Die vraag hield hem bezig, terwijl hij weer door de verlaten straten snelde, somber door de duisternis, veroor zaakt door het vallen van den nacht en door een naderenden sneeuwstorm. De ver gadering. welke hij zooeven had verlaten en die gehouden was in een verlaten hout- loods, was de laatste, die hij had bijge-» woond. Zij had zich voornamelijk bezig gehouden met de bespreking van een ge beurtenis op dien dag, waarvoor de politie te Warschau reeds druk in de weer was. Bij het aanbreken van den dag was een revo lutionaire proclamatie!, bij welker opstelling Tadeusz tegenwoordig was geweest, ontdekt tegen een houten schutting, welke tegenover de woning van een officier der Kozakken stond. Toen deze het had gezien, had hij zijn oppasser naar buiten gezonden om de proclamatie! af te scheuren. Terwijl de man. daarmee bezig was, viel er een 9chot, dat den man miste, maar dat natuurlijk moest worden gewroken. Vandaar een zenuwach-. tige jacht naar den dader, van wien de Ko zak maar vaag iets had gezien, toen hij uit zijn schuilplaats vluchtte. Al peinzend betreikte hij zijn woning. Toen hij den sleutel in het slot van zijn kamer wilde steken, werd hij door iets daarin belemmerd: er stak al een andere sleutel in het slot. Zonder te bedenken, wat dit wel zou beteekenen, ging hij de nauwe deur door en begaf zich naar zijn slaap kamer. Bij het licht van een straatlantaarn welke aan den anderen kant van de straat stond, kon hij zien, hoe een man opstond van den eemigen stoel in het vertrek. „Is u de zich noemende Mlodinski?" vroeg een hem onbekende 9tem. „Ja." „Wilt u dan zoo goed zijn, mij te vol gen?" wWaarheen, als ik u vragen mag?" „In de eerste plaats naar het politie bureau." „Om welke reden?" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5