UIT DE OMSTREKEN. BUITENLAND. WADDINXVEEN. Ter kennis wordt gebracht dat op 9 'Aug. a-S- de kostelooze inenting niet door gaat, doch tot een nader te bepalen datum is uitgesteld. De burgemeester dezer gemeente is tot en met 23 Aug. a.s. afwezig. Gedurende dien tijd fungeert als waarnemend burgemeester de heer J. G. Herfst, wethouder dezer ge meente. De heer B. die even een boodschap deed in een winkel bemerkte bij terug komst dat zijn rijwielplaatje van de fiets die hij buiten had laten staan, verdwenen was. Van den dader geen spoor. Aan het postkantoor alhier, werd ge durende de maand Juli 1.1. ingelegd f 3652.45 en terugbetaald f 2789.58. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3445. WOÜBRUGGE. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodorus Johannes, zoon van J. J. van Wieringen en C. Disseldorp. Johan Willem, zoon van D. van 't Wout en E. H. G. Schuurman. Overleden: Alida van der Salm, echtge- noote van J. Kaptijn, 81 jaar. AALSMEER. Vrijdagmiddag had op de algemeene begraafplaats alhier, de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. W. Luik, in leven gemeente- opzichter. Aan de groeve werd gesproken door ds. D. Bax, van Hoofddorp en burgemeester J. Kastelein. Een groote schaTe was op het kerkhof samengekomen, om den overledene de laatste eer te bewijzen; het Dag. Bestuur dér gemeente, alle raadsleden, ambtenaren, gemeente-werklieden en vele anderen. Dat met den ontslapene iemand is heengegaan van groote verdiensten bewees mede de groote belangstelling, op dezen voor velen zeer droeven dag, HAARLEMMERMEER. Voor het examen Engelsch L. 0. slaag de de heer J. Kooistra te Hoofddorp, HILLEGOM. De heer J. C. Schouten, eerste ambte naar ter gemeente-secretarie, is geslaagd voor het Staats-examen A, toelating tot de Universiteit. De laatste collecte, die het Hillegomsch Gemengd Koor voor de Stormramp gehou den heeft, en wel aan de kantoren, heeft 61 gulden opgebracht. De actieve vereeniging zamelde in totaal f 446 in, een prachtig be drag. Toch kan Hillegom in zijn geheel als gemeente lang niet trotsch zijn op hetgeen het heeft bijgedragen voor de slachtoffersin Gelderland. De kantoren hebben over het algemeen slecht geofferd en het publiek hield zich voor een deel ook op den achter grond. Het is een treurige houding, gelukkig dat H.I.T.O. en het Gemengd Koor ten min ste actief zijn geweest, want anders had Hillegom zich geheel onbetuigd gehouden. De heeren J. van Til Rz. en H. A. van Waveren hebben bedankt als leden der schattingscommissie voor de Rijksinkom stenbelasting. Daarna zijn de heeren F A. J. Heemskerk en R. Veldhuyzen van Zan ten benoemd, die ook bedankten. Nu worden door B. en W. ter benoeming aanbevolen de heeren J. O. Vermeer en M. de Groot. Op aandrang uit den raad heeft de gemeente-secretaris een verordening ter voorkoming van onredelijke opdrijving van huurprijzen van woningen ontworpen. B. en W. hebben steeds geadviseerd, af té wachten hoe het met huurverordeningen in andere gemeenten afliep, en ook nu, met het ontwerp voor zich, stellen zij de vraag of het niet gewenscht en beter is af te wachten totdat de Koninklijke beslissing op de door andere gemeenten vastgestelde en ter vernietiging voorgedragen verordeningen bekend is. KATWIJK-AAN-ZEE. Vrijdag tijdens de middaguren werd door een drietal marinewatervliegtuigen de monstraties gegeven op de Noordzee, in de' onmiddellijke nabijheid van ons strand en vlak voor het dorp. Dat deze manoeuvres vele belang stellenden naar strand en duinen trokken, is te begrijpen. Ten bewijze hoe vol vreemdelingen Katwijk aan Zee thans zit, diene, dat het sedert de laatste dagen de meest mogelijke inspanning kost om nog „logée's" onderdak te brengen. Gevonden voorwerpen. Inlichting eiken werkdag aan het politiebureau. Een bruin lederen heerenportemonnaie met inhoud; een paar kinderbadschoenen; een imitatie- paarlen kinderhalssnoer; een kinderbad- costuum met een badhanddoek; een kinder jurk; een badhanddoek; een gouden broche; een zilveren lucifersdoosje; een zilveren halsketting met hanger; en een donkere fantasie jongenssportkous. Zaterdagavond, toen aan het strand een groote volksoploop plaats had, omdat er een beschonken persoon zich op het strand bevond en de politie dezen persoon voor de veiligheid daar wilde verwijderen, kwam de surveilleerende agent plotseling in het nauw, doordat een uit de schare tredend persoon plotseling den agent van politie van achteren vastgreep. Deze had zich toen te verdedigen wat hem niet dan met moeite gelukte. Wanneer zal men toch ophouden met het bemoeilijken van de taak der poli tie? De dader zal zich natuurlijk hebben te verantwoorden voor zijn daad. Tot onderwijzer aan de Herv. School III, alhier, is met ingang van 1 Jan. 1928 benoemd mej. A van Swigchum. van Hooge Zwaluwe, die de benoeming heeft aange nomen. In de getmeentezaal sprak gistermiddag ds. J. G. Aalders, pred. bij het Geref. Her steld Kerkverband te Amsterdam. De zaal was meerendeels met badgasten bezet en slechts een enkele ingezetene. Aangevangen werd met te laten zingen Psalm 84 vs. 5, votum en gebed, waarna voorgelezen werd Lukas 16 vs. 1931: de gelijkenis van den rijken man en den armen Lazarus. Ds. A. beantwoordde kortelijks de vragen: is deze gelijkenis van belang ook voor on zen tijd, voor ons leven en voor ons hart? Als tusschenzang werd gezongen Psalm 17 vs. 7 en 8 en na het dankgebed Psalm 73 vs. 14, waarna geëindigd werd met het uitspreken van het 7e vers van den Avond zang. Het orgel wa9 uit het magazijn van den heer Nic. van Beelen, diei ook den zang begeleidde. LISSE. Door een fietser aangereden. Zondagmorgen bij het uitgaan van de Ned. Herv. Kerk had een ernstig ongeval plaats. De kerkgangers zijn daar bijna allen ge noodzaakt daar onmiddellijk de straat over te steken wat zeker niet van gevaar ont bloot is, met het groote verkeer aldaar. Bij het uitgaan nu kwam een wielrijder, deel uitmakend van een behendigheidswed strijd, al peddelende en schreeuwende door het publiek. Daar de menschendrom op dat oogenblik groot was, was het niet mogelijk dat mevr. van Dijk zich voldoende uit de voeten kpn maken, en werd met een smak tegen de straatsteenen gegooid. Zeer ernstig werd zij aan het hoofd gewond, "terwijl ver schijnselen van hersenschudding zich voor deden. Gemeenteraad. Verkoop grond. Vaststelling van eenige verorde ningen. Gemeenterekeningen. Voorzitter: Burgemeester Eenhuis. Afwezig: Weth. Warmerdam. Allereerst komt aan de orde een voorstel van B. en W.. om aan den heer J. J. Vro lijk, onbezoldigd assistent aan de O. L. School, met ingang van 1 Sept. 1927, over eenkomstig eigen verzoek, als zoodanig eervol ontslag te verleenen. Z. h. si aangenomen. De voorzitter verzoekt, met het oog op eeto klein abuis, het voorstel van B. en W. tot ruiling van grond tusschen de gemeente en den heer L. A. Schippers, alhier, aan te houden. De heer Segers vraagt, of B. en W. deze zaak niet kunnen afwerken. De heer Kuipers kan zich er ook mede vereenigen, mits er geen prijsverschil der gronden bestaat. De uitvoering wordt opgedragen aan B. en W. Dan komt in behandeling een voorstel van B. en W. tot verkoop var. een perceel bouwterrein langs de Kanaalstraat, aan ieder der heeren A. II. Schrama en L. van der Heep, heiden wenende te Lisse; ter grootte van 267.75 M2.„ en zulks tegen den prijs van f 3 per M2. De voorzitter verzoekt den heer A. H. Schrama zich buiten d<* besprekingen te houden. Conform besloten. De voorzitter vraagt daarop de toestem ming van den raad op een besluit van B. en W. en Grondcommissie, om den prijs der hiet bovenbedoelde gronden met f 0.50 per M2. te verhoogen. Alzoo besloten. Hierna kwam de vaststelling van de on derwijzers, welke aan de Openbare school voor uitgebreid lager onderwijs en welke aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs verbonden zullen zijn. aan de orde. Deze vaststelling moest plaats hebben naar aanleiding van een verzoek van Ged. Staten. De M.U.L.O.-school is sedert 1 Jan. 1927 volgens de L.O.-Wet 1920 U.L.O. en Lagere school. Hierdoor moet worden vast gesteld welke krachten in de U.L.O. of de L.O. onderwijs geven. Ingekomen was een verzoek van het be stuur der Chr. Oranje-vereeniging, afdeeling „Lisse", om gelden beschikbaar te stellen voor schoolfeestjes ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus a.s. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken, op grond, dat bij de 18-jarige herdenking van de verjaring van H. K. H. Prinses Juliana eenig geld beschikbaar werd gesteld. De heer A. H. Schrama meent, dat een dergelijk verzoek thui3 behoort bij de schoolbesturen. De heer Sobels vindt het een bezwaar, dat het een Chr. Oranjevereniging is; wan neet het een neutraal karakter droeg, zou spr. er voor kunnen stemmen. De heer Kuipers kan zich ook met het voorstel van B. en W. vereenigen, en be treurt het ook, dat geen overleg is gepleegd met de schoolbesturen. De heer Verduyn kan het geen bezwaar vinden, dat genoemde vereeniging eejn Chr. vereenniging is. Immers met den verjaardag van Prinses Juliana hebben de kinderen van alle scholen ontvangen wat door boven genoemde vereeniging werd gevraagd. Spr. wenscht hier verder niets meer van te zeg gen, daar er door de groote verdeeldheid hier ter plaatse toch niets is te bereiken. Over het adres wordt afwijzend beschikt. Vervolgens had de vaststelling plaats van de verordening op het beheer van de Gas- en Waterleidingbedrijven der gemeente. Medegedeeld wordt, dat de verordening is vastgesteld in overleg met Ged. Staten, waardoor de aanneming verzekerd is. De heet Sobels vraagt inlichtingen over Art. 3, voorzoover betreft de bezitting en de sdhulden der gemeente. Ook de afschrijving vindt spr. zeer laag. Nadere inlichtingen worden daaromtrent gegeven. Na enkele toelichtingen had ook de vast stelling plaats van de verordening, regelen de de voorwaarden voor de levering van water door het Gemeentelijk Waterleiding bedrijf. Eveneens als met de vaststelling van de gewijzigde verordening, regelende de voor waarden voor de levering van het gas door het Gemeentelijk Gasbedrijf over den ge wonen en den muntgasmeter. .Wethouder Tromp vraagt of het billijk is, dat de voortuintjes niet berekend worden en bedoeld in de 10 vrije meter gasbuis Ht wil spr. voorkomen, ook al zijn er tuintjes voor het huis, dat het billijk is, aan de 10 Meter vast te houden, daar er vele woningen zijn, die niet aan de straat moge'n bouwen. De billijkheid wordt daarvan ingezien, en in dien geest zal worden gewijzigd; ook voor de waterleiding. De verordening wordt aangenomen. Vervolgens had plaats de aanbieding van de gemeenterekening over het jaar 1926. De vermoedelijke uitgaven voor den gei- wonen dienst bedroegen f 362.282.22, Uit gaven f337.784.08 Batig saldo f24.498.14. Kapitaaldienst: Ontvangsten f325.361.89. Uitg. f321.742.56. Batig saldo f3.619.34 Heden is er nog een oude rekening aan de schoolbesturen over 1922-'23-'24, groot f 11.524.53. Uit de specificatie bleek, dat de R.-K. scholen hebben uitgegeven 4 26.585.77, en ontvangen f22.329.05. Alzoo nog te ont vangen f9.682.43. De Ned. Herv. School heeft uitgegeven f9.6862.43 en ontvangen f7.888.41, alzoo nog te ontvangen f 1.794.02. De Geref. School (Schoolstraat) heeft uit gegeven f 15.967.77 en intvangen f 10.494, en alzoo nog te vorderen f 5.473.77. Alzoo besloten. De begrooting van inkomsten en uitgaven van het dienstjaar 1927 onderging een wij ziging voor den gewonen dienst aan ont vangsten, groot f 12.000, en uitg. f16.425. Onvoorziene uitgaven wordt daardoor ver minderd met f 4425. Kapitaaldienst met een post van f 19.210 aan ontvangsten en uitgaven. Medegedeetld wordt: a. dat ingekomen i9 een missive vun den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, mededeelende, dat aan de gemeente zal worden uitgekeerd f 5.357.71, zijnde 3/4 van het tekort op de exploitatierekening van de Woningbouwvereniging „Volksbelang" in 1926-1927; b. de goedkeuring- van Ged. Staten bet- treffende de instructie van den nieuw be noemden gemeente-ontvanger; c. dat de heer A. Verduyn Jr. zijn be noeming als lid van den raad heeft aan genomen. (Algemeene instemming); d. dat aan de firma Gebr. Potman, alhieT, bij ondershandsche aanbesteding is opge dragen een gedeelte gemeentelijke riolee- ring te leggen voor de som van f 1883. De firma Schoorl, te Haarlem, had ingeschre ven voor f 1916. De begrooting was f 1930. De heeren A. H. Schrama en Langeveld kunnen zich niet beöt vereenigen met het standpunt van B. en W., zelf de materialen aan te koopen. Waarom, zoo vragen zij, wordt dat niet overgelaten aan de aan nemers. De voorzitter zegt, dan zeker te zijn van goed materiaal. De heer Langeveld repliceert en kan zich niet indenken, dat aan de gemeente wel en aan de aannemers niet naar genoegen zal worden geleverd. De heer Verduyn vindt het ook wel eenigszins vreemd. We hebben echter nog nooit eenige moeite gehad met de verschil lende leverantie's, erkent hij. Wethouder Tromp zegt, dat de gemeente opzichter door het materiaal zelf aan te koopen, dit bij kleine partijtjes laat komen, om bijv, het stuk gooien van tege'ls of stee- nen door de jeugd te voorkomen. Hierna rondvraag. De heer Sobels vraagt, of er iets bekend is van de autobus-commissie, waarop ont kennend wordt geantwoord. De heer Segers verzoekt maatregelen te willen nemen om nabij de Steenfabriek te voorkomen, dat wielrijders gebruik maken van het trottoir, aldaar. De voorzitter zegt dit toe. Vervolgens zegt spr., dat het bord, aan wijzende de richting Amsterdam niet op zijn plaats staat; dit moet niet achter, maar vóór de Kapelstraat worden aangebracht. De voorzitter bestrijdt dit. Wanneer eenmaal een aanwijzing is aan gegeven dan gaat men zoover door tot er opnieuw een richting wordt aangegeven. Het bedoelde bord zit daar precies op z'n plaats. De heer A. H. Schrama vraagt den voor zitter, met het oog op de moeilijkheden van het verkeer bij het Postkantoor, bij wijze van proef witte strepen over de straat te maken. Uit de bespreking blijkt, dat de vele wielrijders zich niet houden aan de regels van den weg. De voorzitter zal deze zaak nog nader in oogenschouw gaan nemen. De heer Segers verzoekt nogmaals maat regelen te willen nemen tegen de race- wielrijders, welke des Zondags bij het aan gaan of uitkome van kerken veel last ver oorzaken. Wel wordt het bestreden, maai jpr. is overtuigd, dat het wedstrijden zijn én dat is verboden. Als maatregel daartegen wil spr. ze allen aanhouden, om b.v. te constateeren of wel voldaan is aan de rijwielbelasting. Doet men dat eenige keeren, dan nemen de heeren wel een.anderen weg. De voorzitter zegt, dat daar den laatsten tijd niet veel last mede is geweest en meent dat ook in de naaste toekomst daar niet veel meer van gehoord zal wodren. De heer Verduyn acht het beter ze aan te houden voor de veiligheid van het ver keer. De heer Kuipers wijst op 'den ongeluk kigen toestand waarin de straten verkeeren in de Meer en Hout- en Clasinebelstraat. De voorzitter vraagt daar eenigen tijd voor. daar niet alles tegelijk kan geschieden. Dit erkent ook de heer Kuipers, maar de hewoners zitten daar nu al drie jaar op te wachten. Hierna sluiting. Het Harmonie-gezelschap „Adolf Kol- ping", alhier, directeur GeTerdus Dik, won op het concours te Diemen gisteren den tweeden prijs in de derde afdeeling., NOORDWUKERHOUT. Tot onderwijzeres aan de R.K. school „De Voorzienigheid" is benoemd mej, W. J. Wilmink te Borne. Op den Gooweg op de brug reden twee auto's elkaar aan; beide werden zeer be schadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De politie heeft dit ongeval in onderzoek. Er wordt een schadevergoeding geëischt van f 300. Op den bitumen-weg sloeg nabij café „Paridon" een motorrijder over den kop. De duo-dame werd er afgeslingerd. Beiden werden ernstig verwond en per auto naar Den Haag vervoerd. Te Amsterdam slaagde voor het exa men handenarbeid de heer C. L. Horsthuis, alhier. NOORD WIJK. Bij het alhier gevestigde correspon dentschap voor arbeidersbemiddeling, zijn de vorige week alsf werkzoekende ingeschre ven 10 personen, n.l. 5 timmerlieden, 2 vis- schers, 2 opperlieden en 1 schilder. NOORDWIJK AAN ZEE. Een rumoerige Zondag. Het is hier gisteren weer eens een heel rumoerige Zondag geweest. Het begon pl.m. half een 's middags, dat volgens ooggetui gen, iemand, die op een verboden plaats op het strand zat, door de politie werd meege nomen om naar de wacht gebracht te wor den. De politie heeft toen al spoedig om dat van omstanders woorden van protest ge hoord werden zich met den sabel ruimte verschaft. Daarna ging het met een gevolg van een paar honderd menschen naar de politiewacht in de Schoolstraat, waar de arrestant geboeid werd binnengebracht. Het geroep buiten vooï de wacht hield aan, en ging over in gejoel toen de arrestant, in een inmiddels gearriveerde auto, weer geboeid werd weggevoerd, waarschijnlijk naar Noordwijk-Binnen naar het Politiebureau. De commissaris gaf daarna order om de menschenmassa tot doorloopen aan te ma nen. Het duurde nog geruimen tijd eer de rust in de Schoolstraat was teruggekeerd. Ongeveer te half vijf speelde zich weer een dergelijk geval af, dat wéér zoovele inen- schen bijeen vcor de politiewacht bijeen bracht. Ook nu weer duurde het geruimen tijd voor alles rustig was. ZOETERWOUDE. Bij den veehouder G. D. alhier is on der het vee besmettelijke ziekte (rotkreupel) geconstateerd. Maatregelen tegen uitbrei ding zijn bereids genomen. Vanmorgen omstreeks zeven uur had op de Rijn alhier een aanvaring plaats tus schen twee motorvaartuigen. Een d<?r mo torvaartuigen genaamd „Glilck Auf" van den brandstoffnhandelaar van der M. uit Leiden, kwam daardoor in botsing met het roeibootje van G. alhier, waardoor het roei bootje geducht werd gehavend. De politie is er in gemoeid. DE ALGEMEENE TOESTAND. Coolidge blijft bij zijn heengaan. Een geheim doenment ge publiceerd. Het I. V. V.-con- gres gesloten. Volgens een Exchange-bericht uit Rapid City heeft president Coolidge bij de weke- lijksche ontvangst der journalisten ver klaard, dat het niet juist is,, dat hij van plan is in 1929 een nieuwe ontwapeningsconfe rentie bijeen te roepen. Deze verklaring onderstreepte de president nog door er aan toe te voegen, dat hij op 4 Maart 1929 denkt af te treden. Hij zeide: „Er zijn genoeg anderen in het land, die geschikt zijn voor het baatitje. Dit is geen eenmansland. Tien jaar is een lange tijd om president te zijn." De president voegde hieraan nog toe, dat de mogelijkheid bestaat dat er zich vóór zijn aftreden, nog een gunstige gelegenheid voor het bijeenroepen van een nieuwe ontwape ningsconferentie zal voordoen, doch voor het oogenblik heeft hij geen plannen voor de toekomst. In Engeland hebben Balfour, Churchill en Mc Donald het woord gevoerd over de mislukte vlootconferentie Balfour poïimi- seerde met den Amerikaanschen leider Gibson, Churchill trachtte uit te leggen, dat de mislukking in geen geval te wijten was aan de houding van Engeland en de Engelsche delegatie. Wat de toekomst betreft, putto hij vooral hoop uit Kellogg's verklaring, dat de mislukking van geen invloed zou zijn op de vriendschappelijke verhouding tusschen beide staten. Macdonald zeide te Haslemere, dat hij 3 maanden geleden al voorspeld had, dat een aldus opgezette conferentie tot mislukking was gedoemd. Buitenlandsche 'Zaken krijgt nu echter gelegenheid om dieper in de zaken te treden en voor een- tweede mislukking te waken. Wat Amerika betreft, verwachtte hij nog een tijd lang eenige wrijving, vooral in sommige Jingobladen aan beide zijden van den Oceaan. Maar het gezond verstand van de meerderheid zal daarover ook ten slotte zegevieren, voorspelde hij. De mislukking heeft te Moskou heel wat vreugde veroorzaakt, die men niet eens tracht te verbeTgen. De Iswestia beschouwt deze mislukking als een fiasco van het pa cifistische democratische ideaal der sociaal democratie, die haar hoop had gevestigd op het vereffenen der belangen der verschil lende imperialistische stalen. Het weekblad ,,Aux Ecoutes" maakt een document openbaar, dat een geheim rap port zou zijn door generaal Guillaumat, bevelhebber van de bezettingstroepen, uit gebracht aan minister Painlevé. De gene raal zou daarin mededeelen, dat uit den laatsten tijd door zijn staf ingewonnen in lichtingen zou blijken, dat de Duitsche re geering sedert ongeveer een jaar bozig is een plan ten uitvoer te leggen, waarvan het doel is in het bezette gebied en in ver schillende gebieden van militaire activiteit een troepenmacht te vormen, die, indien noodig, snel tegen de bezettingstroepen zou kunnen optreden. Het Fransche ministerie erkent, dat dit rapport dateert van 22 Februari deze# jaars en onmiddellijk is meegedeeld niet alleen aan den minister van buitenland sche zaken, maar ook aan Pojncaré, en dat het eind Februari in een ministerraad is voorgelezen en besproken. Het ministerie van oorlog maakt alle voorbehoud ten aanzien van den schuldigen aard van de openbaarmaking en de gevol gen daarvan. Op het congres van het I. V. V. heeft Jouhaux meegedeeld bericht te hebben ont- vangen uit Buenos Ayres, waarin te ken nen werd gegeven, dat besloten was do goederen uit de Vereenigde Staten afkom stig te boycotten, indien Sacco en Van- zetti toch zullen worden geëxecuteerd. Besloten werd, na uitbrenging van het desbetreffende rapport, om slechts één se cretaris-generaal te benoemen, met welke functie Sassenbach zich voorlqppig zal be lasten. In dit rappoTt geeft de commissie uiting aan haar leedwezen, dat Brown het con gres verrast heeft met de voorlezing van enkele nog niet geverifieerde passages uit een brief, welke tot onjuiste conclusies zou kunnen leiden. Het ontslag van Oudegeest, die een sym, pathieke rede hield, werd aanvaard. Jou haux bracht hem dank voor zijn werken voor de 2e internationale. Gisteren is het congres besloten met een resolutie, di© uitdrukking geeft aan de al gemeene afkeuring van de houding aange nomen door Purcell, voorzitter van de Britsche delegatie, die door de Europee- sche vakvereenigingen beschouwd wordt als een toenadering tot de Russische vak vereenigingen voor te 6taan. Purcell werd niet herkozen in het be stuur. In zijn plaats werd als Britsch lid gekozen Hicks, tegen dien6 uitdrukkelijken wensch in. Verder werden gekozen Jouhaux (Frank rijk), Mertens (België), Leipart (Duitech- knd), Maxdon (Denemarken) en Payrla (Ts j echo-Slowakij e). Misschien trekken de Engelschen zich' terug. Het hoofdkwartier'zal uit NedierLand elders heen worden overgebracht. BELGIE. De familie Daudet. Mevrouw Daudet en haar twee kinderen hebben zich te Brussel bij Daudet en Delest gevoegd. DUITSCHLAND. Wirth tegen de schoolwet. In een artikel in een persorgaan ver-» klaart Wirth tegenstander te zijn van da, bijzondere school (de z.g. „Konfessions-i schule"), zooals deze door het school-ontn werp wordt verlangd en voorstander van de gemengde school, zooals die in Baden bestaat. Het conflict tusschen Wirth en het Cen trum wordt door dit artikel aanzienlijk verscherpt. Hij kiest namelijk partij tegen een ontwerp, dat het Centrum met de grootste opofferingen zoover heeft weten te, brengen, dat een meerderheid in den Rijks dag zeker schijnt. In het bijzonder was het ontwerp-rijksschoolwet de prijs, dien het Centrum heeft verlangd voor zijn toetre ding tot de huidige regeewng. FRANKRIJK. De Italiaansche grens. Aan het FranschItaliaansche grens station Ventimiglia heeft zich een nieuw incident voorgedaan, doordien een trein, die ln de richting van de Fransche grens ver-> trok, door Italiaansche wachtposten is be-< schoten. Gelukkig is niemand van de reizi gers gedeerd. De opwinding onder het Fransche spoor wegpersoneel over dit nieuwe incident is groot. ROEMENIE. Tegen prins Carol en da communiste». Uit Boekarest wordt gemeld, dat de Roe- meensche premier, Bratianu, strenge maat regelen heeft genomen tegen een evenjuee- len terugkeer van prins Carol in Roemenië. De politie is Woensdagnacht in een ge heim vereenigingslokaal der communisten te Boekarest binnengedrongen en heeft ver schillende documenten, omwentelingsplan nen en oproepen tot de revolutie in beslag genomen. Het onderzoek wordt ijverig voortgezet. Op grond van de ontdekte stukken zou den verscheidene arrestaties te wachten zijn. VEREENIGDE STATEN. Sacco en Vanzetti. Mr. Hill, de advocaat, die thajis de zaak van Sacco en Vanzetti op zich genomen heeft, wil eerst een beroep doen op het Hooggerechtshof van Massachusetts op grond van nieuwe feiten, waaruit zou blij ken dat de getuigen in het geding bevoor oordeeld waren. Helpt dat niet, dan wil hij een beroep doen op het Bondsgerechtshof op grond van de Habeas Corpus Act. Intusschen heeft het comité ter verdedi ging van Sacco en Vanzetti een heftigen aanval gedaan op de motiveering van Ful ler's besluit. Het grondt zich daarbij vooral op de geheimhouding van de verhooren door Fuller en de door hem ingestelde com missie. De geheele New-Yorksche politiemacht van 14.000 man is Zaterdagmorgen plotse ling gemobiliseerd om de openbare gebou wen, de tramstations, de musea en de beur zen te beschermen. In andere steden zijn soortgelijke maat regelen getroffen. Naar nader uit New-York wordt gemeld, hadden de bom-ontploffingen in de tunnel- lijn Brooklyn-Manhattan plaats bij bet sta tion Broadway. 28ste straat. Een persoon is gedood terwijl er zestien gewonden zijn. Volgens een ander bericht zouden er twee dooden zijn, De menigte geraakte in paniek 3—2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 7