ONRECHTMATIG BEZIT No. 20674 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 8 Augustus Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. VOOR DE HUISKAMER. FEUILLETON. DE KONINGIN TE OSLO. De Koningin door de politie tegengehouden* Toen Koningin Wilhelmina Zaterdag te Oslo arriveerde kwam het tot een zeer pijn lijk incident. Daar de Koningin incognito reisde, waren geen autoriteiten ter begroe ting aanwezig. Voor de goede orde bewaak te de politie echter den uitgang, waardoor H. M. verwacht werd. Zonder met dezen maatregel bekend te zijn passeerden-de Koningin met de overige reizigers den 'gewonen uitgang. Toen zij buiten het station gekomen het afgezette gedeelte wilde betreden, werd H. M. door den politiechef op brute wijze teruggewe zen. Lachend voldeed H. M. aan het bevel van den politde-ambtenaar. Toen deze bemerkte, welk een blunder (hij gemaakt had, was hij zoo uit het veld geslagen, dat hij geen owle meer onder de opdringende menigte kon houden. De Koningin was daardoor genoodzaakt in haar slaapwagen een goed heenkomen te zoeken, doch ook daarheen volgde haar de menigte, die, met de neuzen tegen de ruiten gedrukt, de bewegingen van H. M. volgde. Tenslotte mocht het de versterkte politie macht gelukken de Koningin te bevrijden. Aldus wordt uit Berlijn aan de Tel. ge meld. ACCIJNSVRIJE SUIKER. De Minister van Financiën heeft aan den Nederlandschen Imkersbond vergunning verleend tot den inslag van 100.000 K.G. witte kristalsuiker, ten dienste voor win- tervervoer der bijen. Zoowel aan leden als aan niet-leden moet deze suiker wor den verstrekt, en er mag hoogstens 71/» K.G. per bijenvolk worden geleverd. DE DUITSCHE INVOERRECHTEN. Verhooging voor aardappelen, suiker en varkensvleesch. Door den heer Van der Sluis zijn aan den Minister vaa Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat de Duitsche invoerrechten op aardappelen, suiker en varkensvleesch worden verhoogd? 2. Kan de Minister nadere bijzonderheden omtrent den ingang en de hoegrootheid der bedoelde verhoogingen mededeelen? 3. Kan de Minister mededeelen, of van de zijde der Nederlandsche Regeering is ge!- poogd deze verhoogingen, die voor den land bouw zeer schadelijk zijn, te voorkomen en, zoo ja, waarin die pogingen hebben be staan? RIJKSGEBOUWENDIENST. In het jaarverslag 1926 van het hoofd van den Rijksgebouwendienst wordt aller eerst opgemerkt, dat voortaan over het ver slagjaar zelf' voorloopige en over het daar aan voorafgegane jaar definitieve cijfers worden verstrekt. De cijfers van den dienst 1926 zijn dus voorloopig. Voor 1925 bedr. de begrooting f 5.832.654 De uitgaven beliepen f 4654,976,83 (voor loopig cijfer f4.779,107,08). Voor 1926 is de begTOoting f 5,625,146. De voorloopige uit gaven bedragen f4,951,433,15. De begrootingen voor 1927 en 1928 bedra gen respectievelijk f5,735,000 en f 5,692,000. Aangeteekend wordt, dat hoewel te voor zien blijft, dat met ongeveer 51/s millioen gulden per jaar voor de gansche gebouwen- voorziening van den Staat zal kunnen wor den volstaan, de uitgaven, doeh vooral de vragen, een toeneming aanwijzen. Het wordt moeilijker de meeste dienstvakken tot soberheid te bewegen nu geen tekort op den gewonen dienst meer bestaat. Hier en daar zeifs valt herleving van een ongewettigd ge acht optimisme en van neiging tot royaliteit te constateeren. Het voor onderhoud uitgegeven bedrag ad f 1,292,316,34 vormt weder ongeveer 1 pet. van het totale gebouwenbezit ad f 106,430,827.11 op 1 Januari 1926. Het aantal behandelde facturen over 1925 bedroeg 14,953, over 1926 f 15,267. De huurbedragen beliepen aan het einde 1925 in totaal f 1,067,076 en werden in 1926 in totaal f 1,044,162. Verminderden over 1925 de huren met 1,72 pet. voor den dienst resp. 5,35 pet. voor woningen (gemiddeld 2,16 pet.), over 1926 bedragen deze percentages resp. 2,7 en 0,65 pet. (gemiddeld 2,4 pet.). DE VLAMINGEN-ONTMOETING TE BREDA Door den heer V an Gijn zijn aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is het der Regeering bekend, dat bij gelegenheid van de gewone jaarlijksche ont moeting tussch en de naar Nederland uit geweken Vlamingen, en hun vrienden uit Vlaanderen en Nederland, op 24 Juli j.L te Breda gehouden, verschillende maatre gelen dooT de politie zijn genomen, waar van bij vorige dergelijke bijeenkomsten geen sprake was, als noteeren van de na men der Belgische deelnemers, bemoeilij ken van het verkrijgen van een vergader zaal, verbod van zingen in de vergadering van het Wilhelmus en den Vlaamschen Leeuw, zelfs van solozang en van het declameeren van een gedicht 1 Deelt de Regeering niet de meening, dat hjer een door niets gemotiveerd wantrou wen is getoond tegen de deelnemers der bijeenkomst, welke van Belgische zijde o.a. werd bijgewoond door een Volksver tegenwoordiger, die bekend is wegens zijn streven naar een goede verstandhouding tusschen België en Nederland, en dat het grondwettelijk recht van vergaderen door een zoodanig optreden der politie op be- dénkelijke wijze wordt aangetast Zoo ja, is dan de Regeering bereid maat regelen te nemen ter voorkoming van her haling van zoodanig optreden? HET ALG. MIJNWERKERSFONDS. In de bestuursvergadering van het Alg. Mijnwerkersfonds van de Steenkolenmijnen in Limburg werd na eeïi langdurige dis cussie een regeling aanvaard inzake uit- keeringen uit de ziekenkassen aan fonds- leden. °die blijvend ongeschikt voor mijn- arbeid zijn verklaard. Het gevolg hiervan zal zijn, dat het regelementsartikel, hetwelk aan het bestuur de bevoegdheid toekent om bij gebleken blijvende invaliditeit het invaliditeits-pen- sioen terstond te doen ingaan, in het ver volg zoodanig zal worden toegepast, dat aan den ingang van het pensioen een zie kengeld-termijn voorafgaat, waarvan de duur afhankelijk is van den duur dec dienstbetrekking in het mijnbedrijf. Voorts zullen aan invaliden, die in hel mijnbedrijf te werk worden gefeteld, het hun toekomend ziekengeld en de buitengewone ondersteuning worden uitgekeerd bij wijze van toeslag op het loon, in dier voege, dat het gezamenlijk bedrag van loon plus toe slag ten hoogste gelijk staat met het cfagloon der categorie, waartoe betrokkenen vóir hun invalidiseering behoorden. UIT NED. OOST-INDIE. DE JACHT VAN DE JAVA. BATAVIA, 6 Augustus. (Aneta). Hr. Ms. kruiser Java, welke in den nacht van 3 op 4 dezer met grooten spoed uit Tandjong- Priok met onbekende bestemming was vertrokken, 'hield in Straat Soenda het Ja- pansche stoomschip Cho9en Maru aan; maar bij onderzoek werd niets verdachts aan boord aangetroffen. De ongewone wijze van varen, terwijl het schip zeer langzaam naar Christmas- ciland opstoomde, gaf aanleiding dit schip le doen volgen. Vanmiddag zijn beide sche pen te Chrislmas-eiland gearriveerd, Hr. Ms. Java keert naar Tandjong-Priok terug. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Helder (toez.): mr. J. L N. Zillinger Molenaar te De Graft en De Rijp. Te Puttershoek: J. J. v. d. Pol te Oud-Alblas. Aangenomen: naar Acquoy (gem. Beesd): J. A. Tammens, cand. te Groningen; naar Enschedé (toez.): W. A. B. ten Kate te Vlis- singen. Bedankt: voor Eikerzee (toez.): J. A. Tam mens, cand. te Groningen; voor Werkendam B. Tuinstra te Beesd. ALGEMEENE STNODE DER NEDERL. HERV. KERK. De archivaris der Alg. Synode, dr. L. La- sonder, heeft zijn verslag over de kerkelijke archieven in 1926 ingezonden. De commissie voor de predikantstrakte menten en de pensioenen rapporteert over vele aangelegenheden, hierop betrekking hebbende. Aan den heer Barbas, die een overzicht geeft van hetgeen door de com missie is overwogen, wordt dank betuigd. Deze financieele zaken zullen a.s. Dinsdag worden behandeld. De heer Bongers rapporteert over het voorstel van dr. Oorthuys, ingediend bij den aanvang der Synode, om een rondschrijven te richten aan de kerkelijke besturen, welk voorstel door hem zeiven een „conscientie- kreet" is genoemd. De Synode zal nu in de volgende week nog over vele rapporten, welke na voorle zing ter inzage waren gelegd, hebben te handelen. Kennis wordt genomen van eenige ver richtingen der Alg. Synodale Commissie. Besloten wordt aan de N. V. voor het in- diceeren van kerkelijke archivalia ditmaal een subsidie van f 100 te verleenen. Eenige bespreking heeft plaats over de vraag of behalve dr. J. A. Cramer ook nog een ander afgevaardigde zal worden gezon den naar het congres der Presbyterian Al liance te Boedapest van 3 tot 12 September a.s. De president en de secretaris der Synode kunnen wegens ambtswerkzaamheden daar niet heengaan. Twee leden der commissie voor correspondentie met buitenlandsche kerken zijn evenmin in de gelegenheid. Thans wordt besloten prof. dr. Haitjema, hoogleeraar te Groningen, uit te noodigen tezamen met dr. Cramer de Nederl. Herv. Kerk op dat congres te willen vertegenwoor digen. ORDE VAN DE STER IN HET OOSTEN. Ten Zuiden van Ommen heeft deze Orde weer een kamp georganiseerd. Er zijn 2600 deelnemers van 40 verschillende nationa liteiten. Gistermorgen heeft de officieele opening plaat9 gehad door dr. Annie Besant. MOORDAANSLAG IN „DE ZILK". Bij de familie De Gr. in de Zilk, bij Noordwij kerhout, lag de moeder ziek te bed. In dezelfde kamer kregen twee volwas sen zoons twist, welke zoo hoog liep, dat de eene broer den anderen met een brood mes te lijf ging en hem vijf diep wonden toebracht, waaronder een steekwond in het hoofd. Het bloedverlies was groot. Geheel bewusteloos is hij vervoerd naar dr. Ro- mijn De burgemeester, als hoofd der po litie, was met den chef Th. Vergeer spoedig ter plaatse. De dader werd direct aange houden. Het broodmes is in beslag ge nomen. DE FATALE WIJN. Zaterdag trof de dienstbode van den heer Van Loenen Martinet te Klein Vrijenban te Delft, toen zij de huiskamer binnen kwam, tot haar groote onsteltenis een man in diepen slaap gezonken in een clubfau teuil aan. Naast den stoel stond een ledi ge wijnflesch en de man had een volle flesch in den arm. Op een tafeltje naast den stoel lag een ledige portefeuille, toebehoo- rend aan den heer de9 huizes. De dienstbode waarschuwde de politie, die den man arresteerde. Hij bleek te zijn de 60-jarige M. uit Amsterdam, een oude bekende van de justitie. De man had zich toegang verschaft door verbreking van een ruit en een gazen hor, is naar den kelder gegaan en heeft vandaar den wijn meege nomen. Vervolgens is hij weer naar boven gegaan, heeft in de huiskamer een schrijf bureau opengebroken en daaruit de porte feuille weggenomen, die, geen geld bleek te bevatten. Vervolgens heeft hij het zich gemakkelijk gemaakt en een van de fles- schen wijn aangesproken. Blijkbaar niet bestand tegen den Rijnwijn is hij in slaap geraakt. IN EEN VAT GESTIKT. Zaterdagmorgen bemerkte de ongeveer 60-jarige A. J. van K., wonende Warande te Schiedam, in dienst van de firma H. Jan sen, distilleerderij aan de Noordvest aldaar, dat een luikje van het grondvat was geval len. Hij waarschuwde den tweeden meester knecht, die van K. den raad gaf een touw om zijn middel te binden en dan in het vat af te dalen om het gevallen luikje op te rapen. Van K. gaf aan dien raad echter geen ge hoor en daalde zonder touw af in het vat dat een diepte heeft van ongeveer 2 M. Plotseling hoorde de naast het vat staande meesterknecht een gil, hij begaf zich daarop dadelijk in het vat, maar kon door de daarin hangende dampen niet afdalen. Daarop is de brandweerknecht A. Kamp, met een touw om het middel afgedaald. Het mocht hem gelukkeg, van K. bewusteloos naar boven te brengen. Pogingen om do levensgeesten op te wekken mochten echteT niet meer baten en de inmiddels gewaar schuwde dr. Groenenwegen kon slechts den dood constateeren. Het lijk is daarna per brancard naar het gemeente-ziekenhuis ver voerd. DE ONTWIKKELING VAN HET LUCHTVERVOER Men meldt aan het Haagsche Aneta-kan- toor De vervoercijfers der K. L. M. over het eerste halfjaar van 1927, vergeleken met dio over het eerste halfjaar van 1926, too- nen, dat het passagiersvervoer met 25 pCt. is toegenomen, het vervoer van briefpost met 400 pCt., van pakketpost met om-* streeks 200 pCt-., terwijl het goederenver voer stationnair is gebleven. Houden wij rekening met het geheele luchtvervoer op NederLand, dus van de K. L M.-lijnen /en van de met de K.L.M. samenwerkende buitenlandsche luchtvaart maatschappijen, dan is het personenvervoer vermeerderd met ongeveer 60 pCt., het postvervoer met 600 pCt., het vervoer van postpakketten met ruim 250 pCt. en het goederenvervoer met omstreeks 18 pCt. Het laat zich aanzien, dat de tweede helft van 192f eveneens een grooten voor uitgang van het vervoer zal brengen. Te Waalhaven is gisteren de 60.000ste passagier de lucht in geweest. EEN KRANKZINNIGE? Vrijdagmiddag werd de badman aan het Bloemendaalsche strand getroffen door zonderlinge woorden van een 25-jarige juf frouw. Hij achtte het raadzaam haar een beetje in het oog te houden. Een poosje later begaf zij zich geheel gekleed een eind in zee, zoodat er gevaar voor haar leven begon te bestaan. Toen trad de badman handelend op en met behulp van eenige omstanders wist hij de jonge vrouw niet zonder moeite op het strand en ver der in de politiepost te krijgen. Dr. R., uit Den Haag, die van het geval getuige was geweest, diende de vrouw een morfine-in- jectie toe. Het werd hem duidelijk, te doen te hebben met een krankzinnige of een zenuwlijdster Op zijn advies is de pa tiënte per auto naar het provinciaal zie kenhuis te Santpoort overgebracht. Men tast volkomen in het onzekere omtrent haar mdentatedt. Er was niets uit haar te krijgen. DE BORGSTELLING. De Haarlemsche politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen M. V., 36 jaar, con- sumptiehandelaar te Haarlem, die een aantal personen in dienst had genomen en van dezen tevoren een borgstelling van gemiddeld f 200 had geêischt. Niet minder dan 20 personen hadden bij de politie aan gifte gedaan. Het in totaal verduisterde bedrag moet ongeveer f 5000 zijn. V heeft gedeeltelijk bekend. t GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Een ambtenaar van de accijnzen te Haar lem heeft in het perceel Tulpenstraat 21 een volledige distilleertnrichting en twee Liter alcohol in beslag genomem HET AUTO-VRAAGSTUK. De oplossing van de OQgave van Zater dag luidt: De auto één jaar en de banden 3/4 jaar. VISeHDIEFSTALLEN TE IJMUIDEN. In den laatsten tijd kwam het veel vul» dig voor, dat ingebroken werd in ver schillende vischpakhuizen te IJmuiden. Het mocht de politie evenwel niet gelukken de daders te ontdekken. De laatste in braak, welke gepleegd werd in het pakhuis van de firma G. aldaar is hun evenwel nood lottig geworden. Niet alleen de gy>ot« partij visch, welke vermist werd, kon in tijds in beslag genomen worden, döch ook de «drie daders wist de politie op te spo-i ren. Ze zijn inmidels op transport naar Haarlem gesteld. BRANDEN. Zaterdag is het huis van de familie Mietz, staande op den weg van Belling-» wolde naar Papenburg en dat wordt be woond door twee gezinnen, vermoedelijk door het inslaan van den bliksem afge brand. Te Tegelen brandde schuur, stalling en bergplaats van den voerman J. EwaJs aan de Stationsstraat totaal af. Drie paarden, een groole vrachtwagen, eenige karren en vele landbouwwerktuigen werden een pi;ooi der vlammen. Het woonhuis wérd gedeel telijk gered. Verzekering dekt de schade. De woning van H. Tuinstra le Boelens- laan is eveneens een prooi der vlammen ge worden. Alles was verzekerd. Te Veghel heeft een brand gewoed in de fabriek der N. V. Crommert's Kuiperij en Kistenfabriek. Gebouw, machines, voorraad en drijfwerken bekwamen schade. Oorzaak onbekend. Te Zweeloo is de woning van P .Schipper en mede bewoond door J. Wildeboer tot den grond toe afgebrand. Het vee werd gered. Alles was verzekerd. De kapitale boerderij, gelegen aan het ka naal AlmeloVnezenveen nabij Almelo pn toebehoorende aan den heer Kamphuis, is totaal afgebrand. Voorwerpen van waarde werden gered. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. Alles was verzekerd. De hulp van de brandweer te Amsterdam werd gisternacht ingeroepen Voor een brand, die uitgebroken was in het manufacturen - magazijn van den heer H. H. Mooi aan het Mosplein. De brandweer moest de toegang tot het perceel forceeren, omdat het winkelhuis niet bewoond is. De heer Mooi toch woont in Oostzaan. Hij was om 11 uur naar huis gegaan. Het vuur woedde in een hoeveelheid ma nufacturen, die opgeslagen was in een hoek van den winkel. Aanvankelijk liet de brand zich ernstig aanzien. Met één straal op de motorspuit werd het vuur echter spoedig bedwongen. De schade is tamelijk groot, omdat be halve de verbrande goederen de winkel-t goederen schade hebben geleden door hot wdler. De brand is vermoedelijk ontstaan In een papiermand, die bij de goederen in den winkel stond. Te Apeldoorn is de winkel in galante rieën aan de Greftstraat van F. J. K. ge heel uitgebrand. Het magazijn leed groote waterschade. De goederen waren op beurs» polis verzekerd. ZWAAR WEER. Zaterdagavond barstte te cirpa 9 uur een geweldig onweer boven Venlo los. Felle bliksemstralen, vergezeld van hevige don derslagen,* door kliefden onophoudelijk de lucht, terwijl de regen zoo geweldig neer stroomde, dat op de laag gelegen punten de kelders en huizen vol stroomden. Iji sommige huizen stond het water 20 k 80 c.M. hoog. Na ongeveer 3 kwartier be-, daarde de storm eindelijk, doch gelukkig was anders geen belangrijke schade toege bracht. Ook Arnhem had een zwaar onweer te verduren. Daarbij geraakte de stroomleve- Naar 't Engelsch van DOROTHEA GERARD. Door Mr. G. KELLER, 38) De kleine naaister op Lubyniai Hij ver giste zich nu bijna even erg als in het voorjaar. Hij zuchtte ontmoedigd, maar plotseling ging hij weer rechtop zitten. Hij herinnerde zich, dat zij hier eigenlijk niet moest zijn, daar zij met Katya naar Oosten rijk was vertrokken. Was zij ian terugge zonden? Dan was er zeker het laatste nieuws van haar te vernemen. „Halt!" riep hij tot den koetsier, en een oogenblik later was hij uitgestapt., en den rug weer naar Feliksolo gekeerd wandelde hij de slanke donkere gestalte tegemoet. Zij keek hem wat verwonderd aan en wilde verder gaan. „Een oogenblik. als je blieft.' zei Klo- blinski, juist beleefd genoeg om haar geen angst op het lijf te jagen. „Als ik mij niet vergis, is uw naam „Ik ben Nationka Sagorska." zei het meisje onderdanig, en blijkbaar ongerust. Want op den openbaren weg door een man van de politie te worden aangehouden kon in deze onrustige tijden iets verschrikkelijks ibeteekenen. Nationka Sagorska ]a, dat was de naam voor het derde paspoort, hij herin nerde zich dat nu heel goed. „U is in dienst van Pana Malkoff, niet (waar? Ik heb u wel op Lubynia gezien, „Ik naai soms voor haar, als zij me noo- dig heeft." „Maar hoe komt het dan, dat zij u thans niet noodig heeft? Sedert wanneer is u uit Oostenrijk terug?' „Uit Oostenrijk?" herhaalde Nationka, met een niet bijster schander gezicht hem aanziend. „Ja, ja, u is in het voorjaar met uw mees teres naar Oostenrijk gegaan, wat ik kan weten, omdat ik de paspoorten heb in orde gemaakt. U ging met haar mee als haar kamermeisje, als ik het goed heb begrepen. Is u dan onlslagen?" „Ik ben nooit in Oostenrijk geweest, ge nadige heer." „Zoo, heeft zij u dus niet medegenomen? Misschien was u wel te bang om mee naar het buitenland te gaan?" „Ik zou nooit bang zijn om met Panna Katya ergens heen te gaan, maar zij heeft het mij nooit gevraagd." „Maar waarom was dan het paspoort noodig?" „Welk paspoort, genadige heer?" Klobinski striemde ongeduldig zijn kap laars met zijn wandelstok. Was het meisje wel goed wijs? „Nu, dat paspoort, dat Panna Malkoff mij voorVi vroeg, natuurlijk." „Ik wist niet, dat zij er voor mij een had aangevraagd, genadige heer." „En toch moet u haar uwe papieren heb ben gegeven Probeer eens het u weer te binnen te brengen." „Ja. ik heb de genadige juffrouw op een dag in het voorjaar mijn papieren gegeven, toen zij er om gevraagd had." „Waarvoor had zij die dan noodig?" Nationka haalde de schouders op. „Weet ik dat? Ligt het op mijn weg om aan mijn genadige meesteres te vragen, waarvoor zij mijn papieren noodig heeft?" „Maar toen zij ze u teruggaf, heeft ze toen geen verklaring gegeven?" „Ze heeft ze niet teruggegeven. Eerst zei ze, dat zij ze enkel voor een paar dagen noodig had. Maar later vroeg zij, of ik er op tegen had dat zij ze mee nam." „En heeft zij dat gedaan?" „Ja, ik weet toch, dat zij bij mijn gena dige meesteres in goede handen zijn." Klobinski bleef een oogenblik zwijgend staan, terwijl zijn oogen strak gericht waren op zijn laarzen en de kleine rimpeltjes op zijn lederachtig gelaat onbewegelijk bleven onder zijn diep nadenken. „En u is er wel zeer zeker van, dat er nooit sprake van is geweest, dat u haar zou vergezellen?" „Ja, volkomen zeker, genadige heer. Mag ik nu verder gaan?" „Ja, u mag gaanvoor mijn part naar den duivel," zei Klobinski volkomen ver staanbaar. Terwijl de beduusde Nationka haastig haar weg vervolgde, stapte hij weer in ge dachten verdiept in zijn rijtuig. Hij scheen een draad in handen te hebben, welke hem tot de oplossing van een raadsel zou kunnen voeren, maar welk raadsel? Dat Katya drie paspoorten had aangevraagd, terwijl zij er maar twee noodig had, was nu wel bewe zen; maar wat zat daar achter? Er was iets in de zaak. dat hem ontsnapte, maar hij was vastbesloten dat uit te wisschen. Hij stelde veel te veel belang in Katya, dat zelfs haar geringste daad hem onverschillig zou laten. Het derde paspoort, wat was de bedoeling geweest met dat derde paspoort? Dat was de kern van de kwestie. Wat die oude schuinoogige Cherberus ook in het complot? Als dit het geval was, zou er in Rusland geen goud genoeg zijn om hem tot pralen te brengen. Klobinski moest dat toegeven met die waardeering voor trouw, welke men zelfs bij onbetrouwbare menschen aantreft. Bovendien had hij dat goud niet in zijn be zit. Zou iemand anders door haar in ver trouwen zijn genomen, natuurlijk iemand die te bereiken was? Niet waarschijnlijk, daar zij geen vrienden had, en amper enkele kennissen. Maar toch, hoe stond het ook met die schooljuffrouw, die zij in den winter wel eens had bezocht? Hij herinnerde zich met een soort van wrok, hoe zij op een winter dag, voor zijn oogen in het schoolgebouw was verdwenen. En later had hij er haar weer binnen zien gaan. Toen had hij zich verwonderd over haar keuze van kennissen welke misschien daaruit was te verklaren dat zij vrijwel geen keuze had. Als iemand ingewijd was in de plannen van Katya, dan moest het wel Panna Rudkowska zijn. De eerste stap, dien hij had te doen, was dus haar aan le klampen. En hij moest daarbij geen dag wachten, zelfs geen uur, daar de school juist uit was. Omtrent de wijze waar op hij haar kon naderen, bestond bij hem, gegeven hun beider leeftijd en verschil van geslacht geen oogenblik twijfel. De Pool had voldoende aanpassingsvermogen om in minder dan geen tijd bereid te zijn een rol te spelen, waarvoor het lot hem geschikt achtte. Lang voor hij zijn woning had bereikt, stond zijn plan al vast. Na het rijtuig le hebben weggestuurd, ging hij eerst haastig naar boven om een nieuwe dosis parfum op zijn zakdoek te gieten, zijn haar nog eens een extra streek met den borstel le geven. Toen ging hij weer de deur uit, zijn gelaat gekeerd naar de straat waarin het school gebouw stond, grenzend aan een tuintje rijk aan onkruid. In dat verwaarloosde tuintje stond een waggelig tuinhuisje terwijl Klobinski nader kwam, zag hij daar de schooljuffrouw, van haar vrijheid genietend, zitten. Wel zonder ling, haar gedachten waren met hetzelfde onderwerp vervuld als hem bezig hield. Einde Mei ontving zij een brief van Kazi-. mira Swiggello te Zalkiew, waarin zij sprak over haar nieuwe kennis, Panna Sagorska, een allerliefst Poolsch meisje uit Kowno, dat zeer goed bekend was met Lubynia.' Daarop volgde een opgewonden beschrijving van haar persoon, en een grappige van de wonderlijke oude dame, die haar vergezelde. In stomme verbazing las Panna: Rudkowska verder. Panna Malkoff en hare gezelschaps dame! Er viel niet aan te twijfelen. En zij noemde zich Sagorska I Wat beteekende dat alles? Na eenigen tijd over de zaak te heb ben nagedacht, gevoelde de schooljuffrouw, zich zoo opgewonden, dat zij naar het open raam ging, zich koelie toewuivend met het schoolschrift dat zij bezig was geweest te corrigeeren, toen de postbeambte binnen kwam. Zij had zich een mogelijkheid voor oogen gesteld, welke in haar geest al ras het karakter van een waarschijnlijkheid kreeg. De gesprekken, in den winter met haar ge houden, Katya's aangekondigd beslait, haar blijkbare ergernis over de verwerping door de Swigello's van haar denkbeeld, haar kop pigheid, waarvan de bewijzen niet ontbra ken, dat alles passeerde de revue hij haar. Als zij eens besloten had de gebroeders Swi- gello te 9Üm af to zijn I (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5