No. 20672 VRIJDAG 5 AUGUSTUS Anno 1927 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per rege!. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. ƒ0.18 0.18 Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HOUDEN VAN VARKENS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat op Maan dag den löden Augustus e.k. des namiddags te 3 uur op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren in te bren gen tegen de verzoeken van de volgende personen om vergunning tot het houden van varkens ter plaatse achter elk der verzoe kers vermeld: Th. J. Verhoeven, in het perceel Fokke- plein 5; H. van Dorsten, achter perceel Leven daal 35; C. G. Verhagen, in een aanhoorigheid van perceel Uiterstegracht 37; H. Brandt en Zn., op een terrein aan de Potgieterlaan; J. van Schie, op een terrein in den Bosch- huizerpolder No. 6; Gebr. Paridon, in een schuur op het per ceel in den Boschhuizerpolder, kad., Sectie O, No. 591; Erven W. J. Zwetsloot, Haarlemmerweg 2; J. P. van der Holst, in een schuur op een weiland aan den Haarlemmerweg nabij de brug over de Slaagh- of Stinksloot; M. Bol, achter het perceel Lusthoflaan No. 1 W. M. van Wingerden, in perceel Lage Rijndijkpoort A No. 4; F. Wervelman, in een schuur in den Stadspolder ten Noorden van de Drift- straat; H. van der Meij, op het erf van het per ceel Hooge Rijndijk No. 196; A. A. van der Meij, op het erf van het perceel Hooge Rijndijk No. 202; J. H. Teske, op het erf van het perceel Hooge Rijndijk No. 208; A. Verhoeven, in de schuur achter het perceel Kruisstraat No. 10. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hierboven genoemd, kan op de Secretarie kennis worden genomen van de stukken, zoo die omtrent dit verzoek mochten zijn inge komen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 Augustus 1927. 6600 DE GEMEENTEBEDRIJVEN OVER 1926. Over 1926 heeft de winst op het gas bedrijf bedragen f210.097.24. Geraamd was f64.850. Op het electriciteitsbedrijf werd een winst gemaakt van f 323.399.26. Geraamd was f 150.600. Op de lichtfabrieken is dus in totaal een winst verkregen van 533.496. De gestichten „Endegeest" etc. leverden een winst van f90.000, geraamd f 1.300: het Gem. Waschbureau van f 967.36, geraamd f 1700. Daartegenover staat een verlies van f30.146.64 op het grondbedrijf. geTaamd f 26.788, van f 227.988.63 1/2, geraamd f 256.500, op den reinigings- eji ontsmet- tingsdienst, waarin is begrepen de vuilver branding. en van f 12.635.54, raming f 15.859, op de Bank van Leening. VRAGEN IN DEN GEMEENTERAAD. Door het raadslid, den heer K. Sijtsma, is aan den voorzitter van den gemeente raad verlof gevraagd Maandag a.s., na af loop van de gedrukte agenda, aan het Col lege van B. en W. de navolgende vragen te mogen stellen: le. Op welke wijze meent uw College het kortgeleden door de gemeente aangekochte winkelhuis aan de Vischmarkt op de doel matigste en voordeeligste wijze te moeten exploiteeren? Kwamen reeds ernstige aanvragen van bonafide gegadigden in, en welke houding werd namens het gemeentebestuur daar tegen ingenomen? 2e. Is het niet mogelijk en wenschelijk, dat des Zaterdags op warme zomerdagen gedurende de markt op de Vischmarkt "en omgeving met den sproeiwagen wordt ge werkt? Kan het autoverkeer des Zaterdags, al thans enkele uren en vooral des avonds aan de Vischmarkt niet worden stopgezet? ERNSTIGE BINNENBRAND. De helpers, die een gedeelte van den inboedel redden, zien toe naar het verloop van den brand. Omstreeks half vieT gistermiddag werd de brandweer gewaarschuwd om uit te rukken naar de Hanzestraat, nabij de Haar lemmertrekvaart, waar in perceel 31 brand was uitgebroken, die naar het zich liet aan- zieh een ernstig karakter had. De brandweer rukte uit met de groote molorspuit die op den Haarlemmerweg voor de Raamstraat werd opgesteld en vanwaar de slangen door de Raamstraat naar het brandende huis werden geleid. Toen de brandweer verscheen bleek er in het bran dende perceel een ware consternatie te heerschen. ,De hoofdbewoners, de familie O. waren niet thuis, de heer O. die wagenvoerder is bij de N. Z. H. T, M. was juist kort geleden in dienst ge'gaan en zijn echtgenoote was met een zuster en de kin deren „voor pleizier" naar Katwijk. Doch in het huis bevonden zich toen de brand uitbrak twee oude juffrouwen, de 61-jarige mej. G. van D. die op de bovenste ver dieping waar de brand waarschijnlijk is ontstaan ziek te bed lag en de 64-jarige wed. G,P. die gedeelte verlamd is en daardoor uiterst slecht ter been. Door snel ingrijpen van de buren en van de po litie heeft men de beide dames spoedig in veiligheid weten te brengen. Zij kregen bij de omwonenden een tijdelijk onderdak. Terwijl de brandweer met twee stralen water gaf en poogde de vuurhaard te dooven zetten behulpzame handen onvermoeid de pogingen voort om van den inboedel te red den wat le redden viel. Want de brand woedde ook na de komst van de brandweer nog eenigen tijd voort en wat niet door het vuur werd aangetast dreigde gevaar ernsti ge waterschade op te loopen. Toen de brand circa een uur had gewoed en de bovenverdieping vrijwel geheel was uitgebrand verscheen, hevig ontdaan de be woonster van het brandende huis mej. Obdam. Zij kon niet veel meer doen dan toekijken en gaan zien hoe het met de oude juffrouwen gesteld was. Wat er van haar meubelen en verdere eigendommen gered was stond op straat. Nog bleef de brandweer water geven. Het huis stond vol water, en de belendende perceelen 29 en 33 stonden vol rook Na ruim anderhalf uur was de brandweer het vuur Wat door het ingrijpen van rappe handen gered werd. geheel meester, langzamerhand minderde zij water te geven en korten tijd daarop ver trok de spuit. Ook de politie die onder lei ding van de inspecteurs De Bock en Weyers voor de afzetting had-gezorgd verliet het ter rein van den brand. Omtrent de oorzaak van den brand tastte men gistermiddag nog in het duister. Het huis en de inboedel van den heer O- waren verzekerd. De eigendommen van mej. G. van D waren niet tegen brand- of water schade geassureerd Wij vernemen nader dal de Justitie heden ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaak van den brand. BODEMCULTUUR MET STADSVUIL. Gisteren brachten de heeren D. ten Cate Brouwer, P. Boot Sr. uit Alphen a. d Rijn, G. J. M. J. Molkenboer, mr. P. G. Knifcbe uit Leiden, resp. voorzitter, onder-voorzitters en secretaris van de Kamer van Koophandel voor Rijnland te Leiden, met nog 5 leden van het bestuur, o.w. de heereD P. A. Wer- nink, L. C. Jongenburger, uit Alphen, C. G. I. Alkemade uit Noordwijk en G. J. van der Kolk uit Alphen, allen leden van de Com missie voor Vervoer van de K. v. LC. voor Rijnland, per motorboot een bezoek aan den polder Nieuwkoop en Noorden in verband met de plannen tot ophooging van de laag gelegen gronden met stadsvuil. Het doel van de excursie was n.l. te on- deizoeken of hetgeen in de laatste veigade- ric: van de Kamer door eenige leden is ge zegd met betrekking tot het dempen van de laaggelegen gronden juist is, met name of er reden bestaat te vreezen dat door demping van gedeelten van den Polder Nieuwkoop en Noorden vrees gewettigd is dat er geen riet voldoende zou kunnen worden gesneden be nut digd voor de bloembollenoul'uur. Het onderzoek schijnt aan het licht te hrbben gebracht dat zulke vrees niet behoeft te worden gekoesterd, daar men de gronden waar goed en bruikbaar riet groeit onaan getast wil laten. De commissie van vervoer zal waarschijn lijk van haar bevindingen een rapport uit brengen aan de Kamer en er zal indien dit rapport is verschenen, wel geen reden meer bestaan om de betuiging van adhaesie met de plannen om het stadsvuil naar den pol der Nieuwkoop en ÏSióorden te brengen, te weigeren. De beide leden van de Kamer die bezwa ren hadden tegen de adhaesiebetuiging, en uitgenoodigd waren om met het bestuur en de Commissie van Vervoer de boottocht mede te maken, hadden bericht van ver hindering gezonden. Burgemeester Van der Weijden met den polder-opzichter Fr. Pieterse, waren bij den ingang van den polder te Zwammerdam aanwezig om het gezelschap te verwelko men en aldaar de noodige toelichting te ver schaffen, bij het onderzoek dat de heeren kwamen instellen. Te Nieuwkoop werd in hotel Het Vliegen de Paard een lunch gebruikt, waarna in ge zelschap van den secretaris, opzichter en rietlanddeskundige J. Bodegraven per boot een bezoek gebracht werd aan het groot complex laaggelegen gronden en ten slotte aan de kweekerij van den heer Van der Weijden. De terugreis werd gemaakt langs Kromme Mijdrecht, de Amstel en het Aarkanaal, CAFE, VARIËTE- EN I BIOSCOOP-THEATER „TRIANON". De verbouwing, uitbreiding en restau ratie van de voormalige patriciërswoning, Breestraat 31, indertijd bewoond door den bekenden Leidschen notaris, den heer J. A. F. Coebergh, tot een brillante inrichting voor café-variété en bioscoop is zoo goed als geheel gereed gekomen, zoodat de offi- cieele opening kan worden bepaald op Don derdagavond a.s., wanneer een gastvoor- stelling zal worden gegeven. Als men weet dat het groote huis inwen dig totaal is veranderd en een algeheele restauratie heeft ondergaan, terwijl ten be hoeve van de bioscoop de groote ruimte, vroeger ingenomeD door koetshuis, stallen en tuin geheel is volgebouwd, dan zal men moeten erkennen, dat er in korten tijd over weldigend veel is gepresteerd, dank zij de voortvarendheid van de architecten, de heeren Ponsen en Lohman en door de stu wende kracht van onze stadgenooten, de heer en mevrouw Diks, voor wier rekening het werk is uitgevoerd. Er werden dan ook geregeld overuren gemaakt en in de laatste dagen is er door toepassing van het ploegen- stelsel bij dag en nacht doorgewerkt. Een vluchtige blik op het uitwendige van het theater en een korte wandeling, waarin de groote ruimte is verdeeld, schept de over tuiging dat Leiden met de opening van deze inrichting de allures van een groote stad gaat aannemen. Het uiterlijk, dat bedoelt aan de Bree straat een nieuwe bekoring te geven, heeft de vrees, zoowel buiten als in den gemeen teraad uitgesproken, dat met den bouw van dit theater een stuk oud-stedenschoon teloor zou gaan. gelogenstraft. De voorgevel op wiens behoud men hoo- gen prijs stelde is vrijwel geheel in zijn ouden slaat bewaard gebleven. .\lleen het benedengedeelte heeft door de omzetting van twee ramen lot één groot raam iets aan de eischen van de orarfijk moeien prijs geven, hel bovengedeelte bleef eehfeT ganseh ongeschonden. Ook de zware antieke voor deur, op welks behoud door oudheidsvricn- den zooveel prijs werd gesteld, is gebleven. Door een algeheele zand-afspuiting heelt het hooge en breede front een veel fraaier aanzien gekregen en door een straks aan te brengen zeer bijzondere eleclrische verlich ting. za! de architectonische schoonheid van het gebouw, veel meer lut haar recht komen, dan voor de verbouwing. Door den intact gehouden vroegeren toe gang bereikt men een zeer groote hal, die op haar beurt toegang verleent tot den wes telijken zijvleugel, eertijds salon, die nu ingericht is tot een riant café. Boven een brêede lambriseering in dofbruin, prijken de wanden met zwaar behangsel, naar an tiek patroon. De plafondverlichting is hier mede in volkomen harmonie gebracht. Het interieur van het café voldoet aan de strengste eischen welke men aan een eerste rangs inrichting van dien aard mig stellen. Buffet leestafel, telefooncellen enz., enz. hebben alle iets bijzonders. De Oostelijke vleugel levert een geheel ander aspect. Hier een breede toegang, waar boven spiegelglas in lood, dat vooral des avonds tooverachtige lichteffecten zal veroorzaken in de groote hal, waar langs do wanden schilderijen en plaatwerken in ruime verscheidenheid de aanschouwers zul len boeien. Aan het eind dezer hal passeeert men de cassettes, de keurig ingerichte vestiaires voor heeren en dames om vervolgens het thealer zelf te betreden dat beneden plaats biedt voor 600 bezoekers en door zijn schit terende plafond-verlichting een grootschen indruk maak!. De gemakkelijke zitplaatsen, zoowel in de parterre als in loge en baignoire zijn met Peau de peche bekleed. Voor de fauteuils in loge en baignoire bevinden zich kleine- klap tafeltjes enkelen met een verlichtingstoestel letje, in het bijzonder voor de pers aange wezen en voor hen, die tijdens de voorstel ling iets willen gebruiken. Het g-roote en diepe tooneel aan heit eind der zaal met kleed- en toiletkamers aan weerszijden is voorai schitterend verlicht. De décors ver vaardigd naar het ontwerp van den heer Ponsen, verhoogen het effect van het geheel. De voer het orkest bestemde ruimte vóór het tooneel biedt plaats voor 23 muzikanten. Van uit de straks genoemde, hal stijgt men langs een trappenhal naar de eerste verdieping. Langs den wenteltrap via een tweede groote hal komt men in de Foyer bovtn het café gelegen, even groot als dit en tot thé-room ingericht. Dank zij het bijzon der talent van Jaap Gidding, een Haagsche artist, ziet deze foyer er schitterend uit. Zij biedt voor de bezoekers in de pauze een aangename verpoozing. Ook hier zijn weder aangebracht aparte kleedkamers en toiletten voor dames en heeren. In de balconloge zijn nog 300 zitplaatsen. De fauteuils zijn gelijk en even gemakkelijk als die van beneden. Alle mogelijke maatregelen tegen brand gevaar zijn genomen noemen wij slechts de cabines in beton en op verschillende plaatsen treft men nooduitgangen aan. Ook in de ventilatie is op bijzondere wijze voor zien terwijl het hinderlijk tochten is uitge sloten. Ln het benedengedeelte vindt men be halve een ruim kantoor, voor de directie nog een hal voor berging van rijwielen met den uitgang aan de Langebrug voor bezoe kers die per auto komen is een veilige standplaats voor hun voertuigen aan de Pieterskerkgracht gereserveerd. Ten behoeve van de bioscoop is een dub bel apparaat aangebracht waardoor prac- tisch gesproken oponthoud bij de vertooning der rolprent is uitgesloten. Het gansche complex van localiteiten is van centrale verwarming voorzien en de ventilatie is, gelijk boven gezegd, zoo inge richt dat een voorldurenden aanvoer van versche lucht, zonder gevaar voor tocht, is gewaarborgd Zoo mogen wij met volle vrijmoedigheid constateeren dat „Trianon" wat de locali- teit en de exploitatie betreft, welke laatste aan de beproefde zorg van den heer en me vrouw Diks toevertrouwd die als leiders van het Bioscopotheater „Casino" op dit gebied hun sporen hebben verdiend, met de beste inrichting van dien aard in ons land zal kunnen wedijveren. LEIDEN UIT DE LUCHT. De K. L. M. heeft dezer dagen een vliegmachine met een fototoestel aan boord boven onze stad laten cirkelen om er op- Damen van te maken uit de lucht. Uit „ae Kist" van den foto-technisch en dienst werden tien opnamen gemaakt, die thans m bnefkaart-formaat verschenen en in 'serie verkrijgbaar zijn bg de K. L. M. en baar bijkantoren en agentschappen on bg den boekhandel. De serie bestaat uit opnamen van: het Stadhuis, het Academisch Ziekenhuis, de Sterrenwacht, Galgenwater-Turfmarkt-Bees tenmarkt, Van der Werff-park en omgeving, Morschpoort, oud Acad. Ziekenhuis en Mi litair Horspitaal, Houtzaagmolen a. d. Rijn, Hooglandsche Kerk, Burcht en Hooglandsche Kerk, Hartebrugskerk en Marekerk. De foto's zjjn zonder onderscheid zeer geslaagd. Zij geven een eigenaardig kijkje op onze stao en wie de foto's aandachtig beziet komt tot de conclusie, dat Leiden ook uit de lucht gezien een mooie stad is. BINNENLAND. De Koningin en de Prinses zijn te Oslo aangekomen. (Binnenland, le Blad), Het onderwijs aan schipperskinderen. (Binnenland, le Blad). De „Hollandia" won te Cowes de eerste race om den Cnmberlandbeker. (Sport, le Blad).. BUITENLAND. De maritieme conferentie te Genèvc li uiteengegaan. Zij is mislukt. (Buitenland, le Blad). Verklaringen van Kellogg en Tanaka. (Buitenland, le Blad). Allerlei actie tegen de handhaving van het doodvonnis tegen Sacco en VanzettiL (Tel., le Blad). Onze stadgenoote mej. E. W. A. van Egraond is te Utrecht geslaagd voor het examen Engelsch L. O. Hovy's Leddsch k capellakoor heeft gisteravond op het terras van het Kijkduin- sche badhotel weer een schat van oud-Hol- landsche liederen ten beste gegeveu Het koor beschikt over uitnemende krachten, met goede welgevormde stemmen, terwijl pok zij, die hun welwillende mede werking verleend hebben, te weten mevr. Jo Blokpoelv. d. Berg (sopraan), mej. N. Kouw (sopraan), mevr. M. H. J. de Back— Alers (piano) en de bas J. C. They mans, hun beste krachten in dienst van het oud- Hollandsch lied gegeven hebbea Het publiek toonde zich dankbaar voor het gebodene en was gul met applaus. De Sts.crt. no. 150 bevat de gewijd zigde statuten betreffende de Leidsche Meu belindustrie, alhier. Het aantal werkzoekenden, ingeschre ven bg de Arbeidsbeurs, bedroeg Woena- dag j.l. in totaal 537, tegen 579 op 4 Augustus 1926. Op den Rijnsburgerweg is gistermid dag een sleeperswagen bestuurd door J. Z. in botsing gekomen met een tramwagen van de N.Z.H.T.M., bestuurd door J. C. K^ De sleeperswagen werd beschadigd. Omstreeks half elf reed op de Steen- straat een auto. die benzine had ingenomen bij het keeren tegen een drinkbak voor paarden en honden die in de onmiddellijke nabijheid van de benzinepomp staat opge steld. Het ding knapte af als glas. DE REIS VAN KONINGIN EN PRINSES. Te Oslo aangekomen. Uit Oslo wordt geseind, dat de Koningin en de Prinses gisteravond om 20 minuien vóór negen aldaar zgn aangekomen. Ofschoon zij incognito reizen, was een groote menigte samengekomen buiten het station. Er waren geen officieele vertegenwoordigers aanwezig in verband met het particuliere karakter van de reis. De Koningin en de Prinses *werden ont vangen door vertegenwoordigers der Neder- landsche legatie. Zij verlieten het station onmiddellgk en maakten een korte wand> iing door de stad. De Koningin en de Prinses brachten deQ nacht door in haar eigen slaapwagen. Zg gaan heden met den trein verder naar Tefor bij Lillehammer. Het weer laat zich uitstekend aanzien. DE TECHNISCHE P. EN T.-DIENST. De Minister van Waterstaat heefi, big- kens een door hem goedgekeurd ver.~-.ig, in een audiëntie aan het bestuur van de Veréeniging van hooger personeel der pos terijen en telegrafie medegedeeld, dat het voornemen bestaat om, indien mogelijk, meer dan thans, commiezen in functies van tech nisch en aard werkzaam te stellen - Voorts komt aan de tewerkstelling van enkele jonge ïrgemeurs op sommige telefoon- en tele graafkantoren in geen enkel opzicht de be- teekenis toe van een voorbereiding van de aanwijzing van ingenieurs voor de functie van directeur op die kantoren. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij Kon Besluit is benoemd tot griffier vkn den Hoogen Raad mr. H. J. Kist, thans subs.-griffier; is benoemd tot vice-president van de

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1