No. 20671 LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 4 Augustus Derde Blad Anno 1927 INDISCHE KRONIEK. RECHTZAKEN. VISSCHERIJ-BERICHTEN. Uk- Door D. BAUDUIN. HET VERTRÉK UIT JAN OOST. Uit het feit, dat ik dirnaal schrijf over liet vertrek uit Jan Oost, dient de lezer allerminst af te leiden, dat nu ook aan deze Kronieken een eind is gekomen. Waar wij echter, de lezer en ik, zoo juist zijn teruggekeerd van onze lange rois door de Molukken en derhalve nog eenigszin6 in reisstemming, wil ik hierbij laten aanslui ten die andere reisstemming, dae iedereen vroeg of laat in lndië ondervindt, de reis stemming bij uitnemendheid, die vóór het verlof of bij den cLefinitieven terugkeer naar het moederland, Dae oogenblikken zijn voor Indische menschen meestal van zooveel beteekems, dat zij tot die mijl palen gaan behooren, die men, oud en grijs geworden, als steunpunten gebruikt voor de herinnering aan vervlogen jaren. Er is aan zulk een afscheid van lndië een zeer prozaïsche kant. Daar is aller eerst het vraagstuk der passage, welke boot, .welke hutl Ook in lndië zijn er van die geprivilegeerde menschen, die zelfs deze beredderingen geen moeilijkheden en zorgen baren. Zij weten een jaar, een half jaar tevoren reeds preeies den datum van hun verlof, zij hebben lang tevoren de boot gekozen, die naar hun meening het summum van comfort en genoeglijkheid zal bieden, zij zijn persoonlijk aan boord de hutten in oogenschouw gaan némen, die voor het herbergen hunner geëerde persoonlijkheden in aanmerking zouden ko men en zij hebben daaruit de aangenaam ste gekozen, niet zonder intusschon nog 'ettelijke malen van gedachten te zijn ver anderd, tot wanhoop van passagekantoren en administrateurs. Maar de meesten, die lndië verlaten, hebben tot zulke voorbe reidingen geen tijd en geen gelegenheid. .Vooral voor den handelsman komt dik wijls het liangbegeerde en langberaamde verlof plotseling, omdat zijn zaken hem niet wilden loslaten en hij nu opeens toch de mogelijkheid ziet om zich los te maken, -In de drukke reismaauden zooals April en Mei gaat het dan in de eerste plaats om de passage zelf, en alfi er dan eindelijk een hut is geboekt, dan is het zwaarste pa* van heit hart en kun je in het veilige ge voel, dat je in elk geval meegaat, probee- ren om nog wat beters te krijgen dan het passagekantoor je oorspronkelijk heeft'toe- gewezen. Dat lukt dan meestal met, doch ook als het eenmaal zoo ver is, dat je de nadeelen ondervindt van een hut bij de machinekamer of naast die van een familie met drie schreeuwerige spruiten, dan is tochjhet feit, dat de boot in de goede nch- tingvaart, zooals dat ^landwaarts heet, meestal een groote troost. Die prozaïsche kant van het afscheid, Waarvan ik hierboven sprak, ondervindt men bovendien dubbel en dwars bij het houden van de vendutie en dezelver ^je- kening, bij het uitklaren van koffers, het inruilen van vrachtbrieven, het sluiten van noodhavenverzekeringen en het zoeken Daar en het huren van zeebaboes en der gelijke beslommeringen meer. Men onder vindt hem zelfs ook bij het maken der of- ficieele afscheidsvisites, bij de uit-eterijtjes, bij de laatste strubbelingen met de belas tingen, enzoovoort. Maar daar is bij zulk een afscheid ook plaats voor andere gedachten. Meestal lang tevoren is het reeds begonnen met een vage hoop, die is overgegaan in de langzaam groeiende zekerheid, dat het er ■werkelijk van zal komen. Het moederland en alles wat daar aan dierbaren en dier baars werd achtergelaten, zooveel jaren in Ben apart hokje van het hart bewaard, komt nu opeens in telkens scherper en lok- kender boelden voor den geest te staan, l'lannen worden gemaakt en dat is reeds een genot voor hen, die niet uitsluitend van de realiteit maar ook van vooruitzich ten weten te genieten. Brieven worden ge schreven en opgetogen antwoorden ontvan gen van ouders, grootouders, ooms of tan tes Reisgidsen worden aangevraagd en bestudeerd. Reisgidsen bestudeeren rei zen uitstippelen, welk een wonderbaar genoegen, ook al worden die reizen, een maal in het moederland aangekomen, mis schien nooit gemankt. Namen als Mon- treux en San Moritz, Parijs en Noorsche fjorden, wintersport, Deauviüe, alles heer lijkheden, onthouden uit den mond van te- ru "-gekeerd© bevoorrechte verlof gangers, zij worden ook lichtende plekken in de toe komstplannen van hem, die gaat vertrek ken Hij is onverbeterlijk optimist, hij ver wacht van het moederland en van Europa de vervulling van jarenlange wenschen en droomen, hij zegt tegen zich zelf of tegen moeder de vrouw, dat ze dit misschien wel kunnen doen en dat misschien wel zal luk ken en nog wat anders misschien erg zal meevallen, ook in de niet zeldzame ge vallen, dat hij heel goed weet, dat zyn verlofstractement hem m de plaats van Deauville slechts Zandvoort of Katwijk aan Zee kan verschaffen en hij ergens op Duinoord of op een Amsterdamsch boven huis van de Noorsche fjorden zal moeten (droomen. Maar ach, wat zou het. Deze tijd van al Of niet fantastische plannen en van ver heugenis op weerzien en geneugten behoort immers tot de heerlijkheden van ver of of repatrieeren. Het is reeds het voorspel'van de gezondheidskuur, die de Indischman de zijnen zullen ondergaan. Want Pannen en illusies zijn voor hen die kinderlijk genoeg zijn om ze te maken dikwijls even heilzaam als de werkelijkheid Eindelijk staat d.e werkelijkheid pal voor de deur! Nog veertien dagen nog één week, nog. één etmaal. Lange avonden hebt ge met uw vrouw zitten overleggen of ge nog toe kurit mot uw glimmend blauw col bertje van zes of zeven of acht jaar terug, dat dank tij een in Jan Oost aangekomen embonpoint u het aanzien geef van een knakworstje, dat hier en daar uit zijn étui is gebarsten, of dat het daarom noodig zal zijn in Marseille al vast een confectietje - te koopen, opdat de familie u niet al te shabby zal vinden. Nu wordt ook lang en breed gewikt en gewogen of Truusje hier een nieuwe regeiljas moet hebben dan of ge wacht kan worden tot de „Bijenkorf" of een dier andere beproefde vaderlandsche maga zijnen. Het toilet van „baby" is een onder werp voor veel discussie, die een glinste ring brengt in de oogen van uw vrouw en een blos op de in lndië verbleekte wangen. Eindelijk is daar de dag waarop we den langen stoffigen weg naar Tandjong Priok zijn gegaan om afscheid te nemen of te vertrekken. Op de promenade-dekken van de mailboot is het eivol. Zij, die weggaan, staan omringd door kleine of groote groepen al naar gelang hun populariteit of hun po sitie. En telkens komen er nog nieuwe af scheidnemers bij, die handen drukken, bloe men overhandigen en dan zwijgend wach ten met of zonder afscheidsdronk in de hand. Dit afscheid is eigenlijk een soort van staande receptie, veel bloemen en bijna niemand zegt, wat hij denkt. Daar zijn natuurlijk degenen, die het aan het hart gaat, dat ge vertrekt, daar zijn ontelbare anderen, die beleefdheidshalve acte de prèsence komen geven en omdat het zoo hoort. Want Indisch gebruik brengt mee, dat g< wegbrengt en wordt weggebracht. Het be kende signaal: drie stoolen op de scheeps- fluit en alles is voorbijl Bij den eersten stoot dringt alles van boord, wat niet mee vaart op de lange reis en bij den derde stoot is er al een beetje water tusschen den scheepsromp en de kade. Nu komt er over en weer nog veel geroep van hartelijke en van onbeduidende dingen, fototoestellen worden gericht, aan boord is een kind zoek en wordt gevonden, velen op de kade, wie de brandende zon te machtig wordt, schui ven nu aan de beleefdheid is voldaan, ijlings naar hun wachtende auto's, de hartelijken en de enthousiasten blijven nog lang wui ven, totdat' gezichten niet meer te onder scheiden vallen en hun armen en zakdoe ken nog slechts automatisch op en neer gaan. Maar de passagiers staan aan de reeling. Voor hen begint nu stilzwijgend het eigen lijke afscheid van Jan Oost. Niemand heeft behoefte om te praten. Zelfs de oppervlak kigste heeft nu genoeg aan zijn gedachten. Voor den een is het goed land geweest, voor den ander een slecht. Dat gaat zoo overal voor alle menschen. Hier heeft het afgehan gen van de spijsvertering van de bezuini gingen, van de suiker of de koffie of de rub her of de thee, van de ontmoeting met een malaria-muskiet of met een vrouw, van een of anderen chef op een of ander bureau van een of ander departement, van het toeval of van koel berekenend overleg. Over alle passagiers, die aan die reelin staan strijkt de melancholie, die den mensch bekruipt, wanneer hij, de plek verlaat waar hij heeft geleefd en gewerkt, vreugde ge smaakt en tranen gestort, misschien een der zijnen en in elk geval iets van zichzelve achterlaat, die voor koTtcr of voor langer in de oneigene tropen zijn tweede Holland- sche vaderland is geweest. Daarom is hot, dat de passagiers met gevoelens, die zij niet ontleden, maar die hun ziel bewegen, blij ven turen naar Indië's bergen, die Jn het verschiet verdwijnen. D. B. DE DAXLOOZEN. De dakloozen, de honderdduizenden kin deren, die ge"en middelen van bestaan heb ben en door het land trekken, door iedereen geschuwd, door iedereen achtervolgd, zijn een van de moeilijkste problemen, die de sovjet-regeering heeft op te lossen en die zij niet in staat is op te lossen. Deze legersi havelooze kinderen vormen een groot ge vaar voor den staat en de maatschappij. Zij leveren steeds nieuwe lichtingen aan de gil den der dieven, moordenaars, souteneurs en prostituees. De sovjet-regeering geeft tel kens nieuwe bevelen, het kwaad uit te roei en, maar zonder eenig succes. De poging, de daklooze kinderen in kindertehuizen onder te brengen, is mislukt, omdat de staat niet over de geweldige middc-'len beschikt, die noodig zijn om voor alle daklooze kinderen tehuizen op te richten. Bovendien zijn de tehuizen echte broeinesten van misdaad en ontucht. De kinderen worden daar volleerde misdadigers en daar in die tehuizen een ge vangenisregime heerscht, vluchten de mees te kinderen na eenige maanden uit die te huizen. Over de toestanden, die in de Moskou- sche tehuizen (deze tehuizen worden in de Sovjet-Unie als de beste instellingen be schouwd) geeft de „Troed", het hoofdargaan van het bolsjewistische Vakverbond, een be schrijving, die alles, wat de vijanden van de bolsjewikr tot nu toe over deze gevange nissen hebben verteld, ver in den schaduw stelt. Het blijkt, dat de autoriteiten te Mos kou de» tehuizen vor dakloozen voortdurend .jeorganiseeren". Tehuizen worden gesticht vereenigd, gescheiden, afgeschaft opnieuw gesticht enz. Elke ambtenaar beschouwt het als zijn plicht „initiatie'!" te toonen, het geen het beste te doen is door bestaande in stellingen te „hervormen". Indien de ac tiviteit der „hervormers" zou gericht zijn naar de bestrijding van de hemeltergende onhygiënische toestand in de tehuizen naar het uitroeietn van het ongedierte, dat de armzalige kinderen plaagt en pijnigt, in dien de ambtenaren er naar zouden stre ven de kinderen van kleeren te voorzien en elk kind minstens één hemd zouden ver strekken, dan was er niets tegen dezen ijver te zeggen. Integendeel, dan zou die ijver te prijzen zijn. De ijver en de zucht tot het toonen van initiatief uiten zich echter, helaas, alleen in het aanbrengen van tel kens nieuwe, totaal overbodige en zelfs zeer schadelijke, wijzigingen in de administratie en organisatie' van de tehuizen. De kinderen worden telkens weer overgebracht van het eene tehuis naar het andere om na een poos weer in het oude tehuis te belanden. Deze .hervormingen" werken depnraeerend op de leiders en bedienden van de tehuizen en maken iedereen moedeloos. Het meest lijden echter onder de administratieve „ac tiviteit'' van de ambtenaren de kinderen- Velen van hen, die onder normale omstan digheden het tehuis niet hadden verlaten, vluchten na eenige dezer „reorganisaties en keeren naar hun vroegere makkers terug. Alleen de zeer weinige tehuizen en „com munes", die aan de reorganisatie-woede van de ambtenaren zijn ontsnapt, konden zich ontwikkelen en zekere, zij het zeer geringe, resultaten opleveren. De tehuizen hebben nog een vijand, schrijft de „Troed", n.l. de „politroek's"* Een politroek is iemand, die soldaten, scho lieren enz. m de geheimen van het leninis me inwijdt. In tsaristisch Rusland kon iemand, al was hij nog zoo'n overtuigd atheïst, zich onttrekken aan het bestudee ren van den catechismus; de godsdienst onderwijzer was dan ook in tsaristisch Rusland een diep te betreuren wezen. In de Sovjet-Unie moet iedereten het leninisme bestudeeren, al is hij een overtuigd tegen stander van dat stelsel. Ook de kinderen in de tehuizen voor dakloozen moeten de leer stellingen van den onfeilbaren Lenin uit het hoofd leeren. In tsaristisch Rusland werd de catechismus ten minste onder wezen door priesters, dus menschen, die een theologische opleiding hebben gekre gen, vaak menschen met zeer veel bescha ving. In de Sovjet-Unie wordt zoo iets over bodig beschouwd. Tot politroek wordt een komsomoller benoemd. Een komso- moller is een jongen, die lid is van den Komsomol, de jeugd-vereeniging van de communistische partij. De „Troed" zegt te-, recht, dat zoo'n kwajongen van een kom somoller toch iemand is, die zelf nog school moet gaan en die 'geenszins geschikt is voor opvoeder en leider van daklooze kinderen. Met dit euvel zou de „Troed" ten slotte wel genoegen willen' nemen, maar de po- litroek's stellen zich nietlevredcn met hun taak, de daklooze kinderen in te stampen, wat communisme, leninisme enz. is en waarin de heresie van Zinowjef, Trotzki c.s. bestaat. Neen, deze kwajongens, die nau welijks een lagere school hebben doorloo- pen, beschouwen het als hun plicht baa9 te spelen en toezicht uit te.oefenen op de leiders en onderwijzers van het tehuis, waaraan zij verbonden zijn. De politroek, een knaap dus! bemoeit zich met alle aan gelegenheden, deelt berispingen uit aan de opvoeders van de dakloozen (in den regel menschen, die de ouders of zelfs de groot ouders van den kwajongen van een kom somoller konden zijn) enz. Het resultaat van dit schitterend stelsel is, dat er voort durend wrijvingen ontslaan, dat de zenu wen van de opvoeders en onderwijzers, die reeds veel te lijden, hefyben van de hervor mingen van de ambtónaTey en van de moeilijk te besturen kleine misdadigers, aan een le groote proef worden blootgesteld. Velen dezer slachtoffers van de konsomol- lers-politroek's belanden ten slotte in krankzinnigengestichten. Zoo is, in algemeeue trekken, het tafe reel, dat de „Troed" van de tehuizen geeft. De 'volkscommissaris van volksgezondheid, Semasjko, is niet minder verbolgen over de resultaten van de „bestrijding van het euvel der dakloosheid". Hij zegt nu, dat hem al die vrome wënschen. het euvel met profilactische middelen te bekampen, al die eindelooze gesprekken over de tehuizen en communes, die z.g. het euvel bestrijden, gruwelijk vervelen. Semasjko erkent, dat het inrichten van tehuizen voor dakloozen, het organiseeren van speeltuinen voor kin deren, waardoor zij aan den verderfetüken invloed van de straat onttrokken worden, zeer nuttige instellingen zijn, maar dat daarmede alleen het vraagstuk niet op te lossen is. Semasjko schrijft letterlijk het volgende: De daklooze kinderen zijn daarom nu zoo gevaarlijk, wijl .het bestaan van dit euvel als een gangreen ook do gezonde ge deelten van de maatschappij begint aan te steken. Er zijn nu reeds op straat kinderen aangehouden, die hun ouders hebben verla ten en zich bij de dakloozen hebben aange stoten. De straat trekt als een magneet al de kinderen aan; zij worden aangetrokken door het vrije en avontuurlijke leven van al die misdadigers. En het aantal zulke weg- loopende kinderen neemt steeds toe. Daafi mede zijn de dakloozen zoo gevaarlijk. Daarom moeten wij onvermijdelijk alle dak loozen opbergen, ze van de straat verwijde ren En wij mogen niet talmen met het toe- passen van dat middel, evenals men niet lang moet wachten met het uitsnijden van een gangreen." Semasjko dringt aan op een onverwijld opbergen van alle daklooze kjnderen, waar bij' de autoriteiten met een snelheid moeten handelen, die bij een brand toegepast wordt, want het betreft een gevaar, grooter dan bij den allergrootsten brand. De bolsjewistische leiders, die niets voor dergelijke spoedmaatregelen voelen, ant woordden den volkscommissaris met den dooddoener, dat een dergelijke maatregel door de bourgeoisie, die bevreesd is voor de dakloozen, ingegeven is. Semasjko antwoordt daarop, dat er niets laakbaars ligt in het luisteren naar de stem van den burger, die zoo veel te lijden heelt van al die dakloozen die de straat onveilig maken. Wat voor Se masjko echter veel belangrijker is: het kwaad tast niet de kinderen van bourgeois aan maar alleen de jeugd van arbeiders en boeren. De verloogen van Semasjko zijn zeer juist, maar het resultaat er van zal nihil zijn. De snvjet-regering bezit niet de millioenen, die noodig zijn om al de daklooze kinderen op Ie sluiten. Bovendien zou het verwezenlij ken van zijn plan tot de noodzakelijkheid leiden, vele (duizenden) nieuwe kazerne's voor die daklooze kinderen te bouwen en dat terwijl in Rusland een onbeschrijfelijke wo ningnood heerscht De kans, dat de sovjet- regeering den door Semasjko aanbevolen weg zal inslaan, is zeer gering. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY, KANTONGERECHT TE LEIDEN. I Ter strafzitting van het Kantongerecht werd gisteren begonnen met de behandeling van een zaak tegen dr. G. G. J. v. W., die terecht stond wegens het niet aangeven van de geboorte van een kind. Het O. M. vroeg dr. W.'s veroordeeling tot f boete resp. 5 dagen hechtenis. W. M. W. had onder Voorscholen ge reden met een motorvoertuig waarvan de remmen niet in orde waren. Tegen hem vroeg het O. M, veroordeeling tot f 12 of 12 dagen. De zaak legen mej. J. V. geb. B., yit Leiden, waarin mr. Annie W. Labohm, al hier als Taadsvrouwe van verdachte was verschenen werd door den Kantonrechter aangehouden tot de volgende week, ten einde dan behalve verdachte, die zich had laten vertegenwoordigen, maar zelf niet was verschenen, ook een nieuwe getuige te hooren. B. v. D., hoofd van een bakkerij te dezer stede had zich*te verantwoorden om dat hij of zijn personeel des morgens voor tien uur versch brood zou hebben afgele verd. Verdachte werd bij zijn verdediging terzijde gestaan door mr. Meys uit Rotter dam, die wees op verschillende dergelijke gevallen van overtreding waarin vrijspraak is gevolgd omdat evenals hier van een fait d'excuse sprake was. Het O. M. vroeg na verhoor van twee getuigen v. D.'s veroordee- Üng tot een boete van f 5 of 5 dagen. Nog stonden terecht G. S. uit Valken burg tegen wie het O. M. wegens het rijden zonder licht veroorleeling vroeg tot f 3 boete of 3 dagen en C. J. S. eveneens uit Leiden, wegens hetzelfde feit, tegen wien f 1 boete of 1 dag hechtenis werd gevraagd. W. S. te Leiden die het openbaar vaar water had verontreinigd door er een handje vol groenlenafval in1 te werpen hoorde 12 boete of 2 dagen tegen zich vragen. De koopman W. v. G. te Leiderdorp die een jongen te lang aan het werk had ge houden, hoorde f3 boete of 3 dagen tegen zich eischen. Tegen W. V. te Wassenaar die drie strafbare feiten had gepleegd; op het ver boden gedeelte van het Rapenburg O.Z. had gereden per auto, niet had stilgehouden toen hij daartoe werd gemaand en zijn rijbewijs niet kon vertoonen op verzoek, vroeg het O. M. drie boeten van drie gulden, subs, drie maal drie da'r?n hechtenis. Nog werd gevraagd tegen P. J. D. we gens het passeeren per auto van een spoor wegovergang met een snelheid grooter dan 10 K.M., f 5 boete of 3 dagen hechtenis, en tegen A. K. uit Katwijk a. d. Rijn wegens het rijden per fiets, daar waar dat verboden is f 2 boete of 2 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. De Kantonrechter heeft veroordeeld: Wegens openbare dronkenschap: W. S. 2 m. f 3 of 2 m. 3 dg.; W. F. T., A. J. K., J. L., iedeT tot f 3 of 3 dg.J. C. L. f 5 of 5 dg.; C, v. A., H. K., M. E. v. N. Helder, D. B., Amsterdam, ieder tot drie gulden 01 3 dagenW. ft. R. zwervende, J. M. alsv., deder tot f 5 of 5 dg.C. G. f 3 of 3 dg.; A. v. d. O. Katwijk f5 of 5 dg.; W. S., F. T. zwervende, ieder tot f 3 of 3 dg.; A. v. d. R., B. V., A. P. Noordwijk aan Zee, J. M. Over- meer, ieder tot f 3 of 3 dg.; F. J. M. V. zwer vende f5 of 5 dg.; wegens loopen op verbo den grond: J. W. H., P. M. beiden Den Haag, ieder tot f 3 o f3 dg.J. de B. hv. v. d. M. f 1 of 1 dg.; S. v. d. M. Katwijk, terug gave aan de oudersP. J. L. M. f 0.50 of 1 dg.; P. O. Katwijk aan Zee, G. v. d. E. Oegstgeest, ieder tot f 3 of 3 dg.; J. v. d. E. aldaar f 3 of 1 mnd. tuchtsch.; H. C. den II. Rijnsburg f 3 of 1 mnd. tuchtsch.; H. v. d. Gv aldaar f 1 of 1 dg.W. O. Katwijk aan Zee f 3 of 3 dg.; A. G. Voorhout f 3 of 3 dg. wegens overtr. der arb.wet: G. v. d. P. Rijnsburg f2 of 2 dg.; wegens overtr. der Kieswet: H. H. v. E. Rijnsburg fl Of 1 dg.; wegens overtr. der Motor en Rijw. wet: W. M. Oegstgeest 2 maal 15 of 2 maal 5 dg.; J. H. Rijnsburg f 5 of 1 mnd. tuchtsch.; II. v. d. N. Noordwijkerhout, 2 maal f 5 of 2 maal 1 mnd. tuchtschoolwegens te snel varen: W. v. d. L. Maassluis f 10 of 5 dg.; A. v. d. G. de Lier f 10 of 5 dg.; wegens overtr. van het Motor en Rijw. regl.: L. B. f 2 of 2 dg.; I. de V., J. R. D. ieder tot f 2 of 2 dg.; W. B. Den Haag f 5 of 5 dg.; C. F. M. Boskoop f 3 of 3 dg.; J. H. Noordwijk f 3 of 3 dg.; H. K. Lisse f 2 of 2 dg.; P. de R„ G. V., ieder tot f 3 of 3 dg.; J. J. R. L. f 2 of 2 dg.; wegens overtr. ovelr. de rPol. verortL der gemeente Leiden: J. K., G. B., A. N. R. ieder tot f 1 of 1 dg.; G. M. v. H. f 0.50 of 1 dg.; G. P. de J. Den Haag f5 of 5 dg.; P. C. P. Zoeterwoude f5 of 5 dg.; wegens stroo- perij: E. S. zwervende f 10 of 5 dg.; wegens overtr. der arb.wet: J. Warmond f3 of 3 dg.; wegens overtr. der Warenwet: G. A. S. f 5 of 5 dg.; C. L. v. d. W. f 3 of 1 dg.; G. P. f 3 of 3 dg.; D. K. 2 m. f 3 of 2 m. 3 dg.; J. L. v. d. H. 3 m. f 3 of 3 m. 1 dg.wegens overtr. der Trekhondenwet: C. M. Noord wijk 2 maal f3 of 2 maal 3 dg. j wegens overtr. der Motor en Rijw.wet: H. V. f 3 of 3 dg.; wegens overtr. der "Visscherijwet: P. J. G. F. Den Haag f 5 of 5 dg.wegens overtr. der IJkwet: J. B. vt. Z. f0.50 of 1 dg.; we gens overtr. van het Prov. regl. op de voet paden: W. B. Leiderdorp fl of 1 dg.; we gens te snel varen: H. v. T. Loosduinen; P. v. d. Z, BarwoutswaarderT. P. Hazers- woude; J. P, Amsterdam, ieder tot f 10 of 5 dg.; wegens rijden met een rijwiel zonder licht: L. L. Hillegom; J. F. H., P. D. beiden te Noordwij kerhout, ieder tot f 3 of 3 dg.; C. W. aldaaT f 3 of 3 dg.; J. W. L. Noordwijker- hout; C. W. aldaar, ieder tot f3 of 3 dg wegens rijden met een rijwiel zonder bel: C. W. Noordwijkerhout f2 of 2 dg.; L. B., B. B. ieder tot f2 of 2 dg.; wegens overtr. der Pol. verord. der gemeente Leiden: D. T., E. W., O. B. ieder tot f 1 of 1 dg.; B. J. L. v. R f0.50 of 1 dg.; wegens idem van Noord wijk: A. G. v. R. Noordwijk f 1 of 1 dg.we gens idem van Sassenheim, A. A. B. Hille- gersberg f 10 of 6 dg.wegens overtr. der arb.wet: P. K .Katwijk aan Zee f 3 of 3 dg H. J. F. Katwijk aan Zee 2 m. f 1 of 2 m. 1 dg.: A v. K. Valkenburg 3 maal f 2 of 2 m. 2 dagen; Wegens overtr. der Motor- en Rijw.-wetr J, J. de L. Den Haag f 3 of 3 d.G. Sctu aldaar f 5 of 5 d. Wegens overtr. der spoor wegwet: W. B., P. W. de G. ieder tot f3 of 3 d.; B. v. d. M. f 2 of 2 d. Wegens overtr. der TrekhondenwetC. G. Kat wijk aan Zee f 3 of 3 d.Th. C. v. d. St.» f 2 of 2 d. Wegens te snel varenP. J. Dj Noordwijk aan Zee f 10 of 5 d.J. C. v. d.- H., Wassenaar f 10 of 5 d.J, S. aldaar f 3 of 3 d. Wegens overert. van het Motor en Rijw.regl.C. G. Den Haag f 5 of 5 d. J. R. f5 of 5 d.; J. F v. S. f 3 of 3 d. F. G. f 3 of 3 d F. v. N., A. Th B. ieder tot f 3 of 1 m. t.sch.W. de W. Noordwij kerhout; R. A. B. aldaar; H. Z. Voorhout; A. H. Katwijk aan Zee, ieder tot f 3 of 3 d. Wegens overtr. der Pol. verord. der ge meente Leiden; H. J. H. f 0.50 of 1 d. A. K. v. L. geen straf; J. M. v. H. f 0.50 of 1 m. t.sch. A. S. f 0.50 of 1 d.C. v. Av zwervende f 1 of 1 d.J. C. O. f 1 of 1 d. O. F. K. f 0.50 of 1 d.H. K. f 2 of 2 d. J. M. f 2 of 2 d. Wegens te Sassenheim met een rijwiel in verboden richting rijden: B. J. v. d. K. aldaar f 2 of 2d. Wegens overtr. der Pol.verord. deT gemeente Kat wijk: E. v. B. Santpoort f 2 of 2 d.; J. P. J. v. D. Katwijk aan Zee f 3 of 3 d.L. v. Si', Noordwijk: P. v. I). Katwijk; ieder tot' f'3 of 3 d.G. v. S., Noordwijk; A. R, Katwijk, ieder tot f 3 of 1 m. t.sch.C. de V.J. de H.M. H. allen te Katwijk, ieder tot f 1 of 1 d. Wegens overtr. der Begrafe- niswet: J. de J. Katwijk aan Zee f 2 of 2 d. Wegens overtr. der Trekhondenwet: H. w d. H., Noordwijk 2 maal f 3 of 2 m. 3 d.- Wegens overtr. der Motor- en Rijw -wet: A. W. Amsterdam f 3 of i d.L. J. K. Zoe.- terwoude f 5 of 5 d.F. W., Den Haag f 5 of 5 d. Wegens overtr der Visscherijwet: J. B. VoorschotenG. J. de J. aldaar, ieder tot 2 maal f 2 of 2 maal 2 d. Wegens te snol varen: A. V. Amsterdam f 10 of 10 d. Wegens oveftr. van het Motor- en Rijw.regl.: J, J. C. K. H. A. Amsterdam, f 3 of 1 m. t.sch.J. N. Leiderdorp f 5 of. 5 d.G. Ph. f 3 of 3 d. Wegens overtr. der. Pol.verord. der gem. LeidenW. F. T. f 2' of 1 d.P. H. S. f 1 of 1 d.J. S. Amster-» dam f 1 of 1 d. Wegens overtr. der Pol.- verordening der gem. Noordwijk: J. W. v. Sch. NoordwijkH, v. d. P. aldaar, ieder tot f 3 of 3 d. Wegens te Rijnsburg zonder vergunning muziek maken: J. Schl. f 1 of 1 dag. Vrijgesproken werden: O. P. G. J. be- klaagd van overtr. der Motor- en Rijw.wet, H. J. K. De® Haag, beklaagd van overtr. der Pol.verord. der gemeente Leiden; L.< v. E. beklaagd van straatschenderijC. J. K. Sassenheim, beklaagd van oveTtT. der Arb.wet. Waar geen. woonplaat© ifc vermeld is deze Leiden. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Naar de „Tel." veirneemt, zal de beken» de Culemborgsche moordzaak tegen heti einde van September voor het gerechtshof te Arnhem behandeld worden. Voor deze zaak bestaat in juridische kringen thane groote belangstelling. In het vonnis van de rechtbank te Tiel in de straf zaak tegen J. V. en C. S., die bij dat von* nis ieder tot 15 jaar gevangenisstraf wer den veroordeeld, komt een zinsnede voor,' waarop thans sterk de aandacht is geves tigd. Na de verschillende verklaringen der getuigen te hebben gereleveerd, zegt de rechtbank: ,,dat zij voor de constructie Van het bewijs eenige malen gebruik heeft ge maakt van een z.g. testimonium de audi- tum, doch dat zij daarbij de meest moge lijke behoedzaamheid heeft betracht." Hiermede doelt de rechtbank in de eerst© plaats op de verklaringen van vtouw H.^ do weduwe van een gewezen politiebeamb te, dae den moord mede zou hebben ge pleegd, en zich later van het leven heeft beroofd, na zijn vrouw in de geheimenissen van den moord te hebben ingewijd. Voorheen waren getuigenissen van „hoo ren zeggen" absoluut uitgesloten en moest alles op eigen waarneming berusten, doch den laatsten tijd is daarin eenige wijziging gekomen door de rechtspraak van den Hoo- gen Raad die zulke verklaringen voor de be wijsconstructie in zekere gevallen toe laatbaar achtte. Deze beslissingen van den Hoogen Raad hebben evenwel betrekking op de bepalin- gen van het nieuwe wetboek van straf vor-*' dering en nu heeft destijds het Armhemsch' gerechtshof reeds beslist, dat deze zaak, alsnog vallende onder het oude wetboek van strafvordering, ook volgens de voor-t schriften van dit laatste zal moeten wor den behandeld^ Het Hof, en wellicht later de Hooge, Raad, zullen hebben te beslissen, of deze nieuwe rechtspraak omtrent het testimo nium de auditum ook voor het oude wet boek geldt. Wordt deze vraag ontkennend beant woord, en vaïlen dus de hier zoo veel be* teekenende verklaringen over hetgeen toe getuigen van anderen hebben geboord, weg, dan zal de samenstelling van het 'be wijs weer op grootere moeilijkheden/ stuiten. IJMU1DEN, 4 Aug. 1927, VISCHPRUZEN. Tarbot per kilo f 1.2510.90; Griet per kist van 50 kilo f 39f 16; Tongen p. kilo f2.40f 1.10; Zetschol per kist van 50 kilo f 26f 25Kleine Schol per kist van 50 kilo f 15.50f3.20, Schar f 1514.40; Roggen per 20 stuks f 17.50f 8.50; Vleeten p. sluk f2f 0.16Kleine roode Poon per kist van 50 kilo f 39; Pieterman en Poontjes f 16 f 10Groole Schelvisch 1-tlf30; Middel- Schelvisch f25f21; Kleinmiddel Schelv, f 17—f 15; Kleine Schelv. 12—17: Kabel jauw per kist van 125 kilo (70—159; Gul len per kist van 50 kilo f 16f 4; Lengen p. sluk f 0.50(0 49; Wijting per kist van 50 kilo f 4.10f 2.20; Konlvisch per sluk I 0.72; Makreel per kist van 50 kilo f 12f 6.50; er zijn 16 stoomtreilers binnengekomen.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9