j N.V. Distilleerderij „De Fransche Kroon", voorh. HARTEVELT Zn. - LEIDEN - Anno 1760. B Jf JU Jü éF% lit M "If r» i0"!) een der meest gewilde merken GENEESKUNDIGE BRIEVEN. UIT ONZE STAATSMACHINE. VARIA. VRAGENRUBRIEK. Verkrijgbaar in l/l en 1/2 Literkruiken. M Congres tooi openbare gezond- heidsregeling, I. i r Drankwet Het jaarlijksdhe congres voor openbare gezojHÜheidsrege'ling werd in dit jaar ge bonden te Assen. Ook nu weer droeg het een eigenaardig cachet, voornamelijk hier door, dat vogels van diverse pluimage bijeen komen. Behalve geneeskundigen ontmoet men er rechtsgeleerden, apothekers, tand heelkundigen, ingenieurs, predikanten en bestuursleden van gemeenten en vereeni- gingen. Dientengevolge worden de behan delde onderwerpen veelzijdige* besproken dan in vereenigingen, waarvan alle leden tot eenzelfde beroep behooren. En wanneer het zaken betreft, welke de volksgezondheid raken, is het zeer gewensoht, dat ook andere burgers dan uitsluitend artsen, hun mee ning doen hooren. In den regel zijn de be raadslagingen op deze congressen dan ook zeer belangwekkend. Zoo ook dezen keer. Er stonden drie* on derwerpen op de agenda: het nieuwe ont werp drankwet, de één-gezinswoning en het rheumatiekvraagstuk. Den avond te voren had nog een afzonderlijke vergade ring van afgevaardigden der gezondheids commissies plaats ter bespreking van Ge samenwerking van gezondheidscomm. met de overigei organen van het staatstoezicht, met name van de gemeentebesturen. Van de beide - inleiders was alleen dr. Bardet aan wezig. Hoewel belangrijke besprekingen werden gehouden, zal ik er hier 't zwijgen toedoen, vooreerst omdat het onderwerp niet bijzonder in het kader van deze brie ven past, maar ook, omdat geen slot aan de bespreking kwam en deze het volgend jaar herhaald zal worden. Ik zal mij daarom bepalen tot enkele opmerkingen over de driel bovengenoemde onderwerpen. Ontwer p-d rankwet. Zooal9 be kend is, bestaat in ons land de Drankwet sedert 1881. Wij kunnen wel zeggen, dat destijds de bedoeling was misbruik van sterken drank te weren; het was een wet, gericht tegen de openbare dronkenschap en haar uitvoering lag .hoofdzakelijk op het terrein der politie. Voor het houden van een drankgelegen heid was afzonderlijke vergunning noodig en het aantal dier gelegenheden werd be perkt, zij moesten bovendien aan bepaalde voorwaaiden voldoet, jeugdige personen mochten er niet werkzaam zijn. verboden werd aan jeugdige personen drank te ver- koopen of hen in de lokalen toe te laten, waar sterke drarik werd verkocht, enz. i Intusschen werden de inzichten omtrent 4e beteekenis van den alcohol geleidelijk gewijzigd, vooral ook onder den invloed van de voortdurende actie der geheelont houders en het daarmee samengaand we tenschappelijk onderzoek. Vroeger stond de acute alcohol-vergiftiging op den voorgrond de roes en de dronkenschap, veroorzaakt in de eerste plaats door 't gebruik van alcohol in geconcentreerden vorm, verkregen door destillatie, als brandewijn, jehever. cognac, arak, rhum, whisky, absinth, en2. Wijn en hier werden als minder schadelijk be-, schouwd. Toch weet en wi9t ieder, dat men ook door gebruik van een voldoende hoe veelheid wijn, waarvan sommige soorten (port, sherry) tot 15 en meer precenten al cohol bevatten, acuut dronken kan worden en zelfs van biet, dat van 212 pet. alcohol bevat, kan hetzelfde resultaat verkregen worden. Maar meer aandacht werd gewijd aan andere gevolgen van alcoholgebruik dan de directe vergiftiging. De onderzoekingen van Kraepelin e. a leerden, dat ook het zooge naamde matige gebruik belangrijke veran deringen kon teweegbrengen, vooral in het zenuwstelsel en wel in het bijzonder wor den de fijnere hersenfuncties getroffen. Het waarnemingsvermogen, de contróle over eigen handelingen woiden verminderd, allerlei zenuw- en zielsziekten kunnen op treden en het moreele en ethische niveau, waarop men staat, wordt verlaagd. In ver hand hiermede werd de strijd tegen den sterken drank uitgebreid tot een strijd tegen de drinkgewoonte, ook van wijn en bier. En een zeer krachtig wapen in dezefo strijd werd de ontdekking, dat alcohol een zeer duidelijk kiem vergif is. tengevolge waarvan de nadeelige gevolgen van een zelfs be trekkelijk matig alcoholgebruik zich eetst hij het nageslacht zal openbaren. Bescha diging van de kiem kan de oorzaak zijn, dat de kinderen als zwakzinnig, idioot of (met andere defecten ter wereld komen of dat zich later bij hen op andere wijze gees telijke minderwaardigheid openbaart. Met dit alles wordt in het nieuwe ont werp rekening gehouden, zooals de memorie van toelichting dan ook zeer juist vermeldt, dat de wet van het justitieele naar het sociaal-hygiënische terrein i9 overgebracht. De zorg voor de volksgezondheid staat op het eerste plan, de drankwet-inspectie staat niet meer op zich zelf, doch behoort tot het staatstoezicht op de volksgezondheid en dienovereenkomstig is het ontwerp alleen door den Minister van Arbeid. Handel en iNijverheid, en niet meer, zooals vroeger, mede door den Minister van Justitie» onder teekend. Geheel nieuw in dit ontwerp is de invoe ring der plaatselijke keuze. Feitelijk bestaat reeds thans de gelegenheid, dezen maatregel in te voeren. Deze bestaat, zooals men weet, daarin, dat voor een bepaalde gemeente, of voor een deel van een gemeente, bepaald wordt,, dat alle bestaande vergunningen ver vallen en geen nieuwe mogen worden ge geven. Volgens de wet van 1904 kan de gemeenteraad, Gedeputeerde Staten ge hoord, voorstellen, dat bij Kon. besluit aldus bepaald wordt. In het nieuwe ontwerp kun nen de kiezers dit zelfde, met voorbijgaan van den gemeenteraad, aan de Kroon voor stellen. Dat het niet al te gemakkelijk gaat. moge' blijken uit het voorbeeld, dat mr. Van Lier in zijn praeadvies geeft. Indien in een gemeente 60.000 kiezers voor den Raad zijn, dan moet het voorstel, om in stemming te komen, worden ingediend door ten min ste 4000 van deze kiezers, er voor moeten zich verklaren 3/4 van de uitgebrachte stemmen en in geen geval minder dan 30.001 kiezers. Deze plaatselijke keuze stond zoo in het brandpunt der belangstelling, dat het gan- sche debat zich feitelijk tot dit onderdeel beperkte. Misschien is dit voor een dee'l hieraan te wijten, dat de tweede praeadvi- seur, dr. Van der Spek. een overtuigd ge heelonthouder, minder over de wet dan over den drankstrijd sprak en door een reeks lantaarnplaatjes nog eens den funes- ten invloed van den alcohol trachtte te verduidelijken. En vooral toen de droog legging in Amerika ter sprake werd ge bracht. hetgeen feitelijk niets met het be handelde onderwerp te maken had, kwam men niet veel verder. Hoewel de discussie op zichzelf niet zonder beteekenis was, moetet betreurd worden ,dat zoodoende het doorwrochte artikel van mr. Van Lier niet uitvoeriger besproken werd. Merkwaardig was zeker op te merken, dat de meeste ge neeskundigen, die aan het debat deelnamen niet veel voor de geheelonthouding schenen te gevoelen, hetgeen aan den predikant van Hollandscheveld de opmerking ontlokte, dat het hem meer getroffen had. dat dokters zelden iets verboden, waar zij zelf veel van hielden. H. A. S. DE STAAT EN DE KRANKZINNIGEN. Volgens artikel 2 der vigeerende Krank zinnigenwet van 1884, waarin natuurlijk in den loop der tijden wijzigingen aange bracht werden, strekt het staatstoezicht zich uit over alle krankzinnigen, met uit zondering van hen, die, zonder van hun vrijheid te zijn beroofd, in hun eigen wo ning of in die hunner ouders of echtge- nooten worden verpleegd. Dit toezicht wordt niet uitgeschakeld, wanneer reeds toezicht uitgeoefend wordt volgens de bestaande voorschriften door provinciale of plaatse lijke besturen. Hij, die een krankzinnige verpleegt, welke aan het Staatstoezicht onderworpen is, moet daarvan spoedig (binnen 2 X 24 uur) mededeeling doen aan den burgemeester zijner gemeente en deze weer aan den officier van justitie en aan één der inspecteurs; eveneens wordt gehandeld bij vertrek. Dit Staatstoezicht is opgedragen aan min stens twee inspecteurs, welke geen parti culiere praktijk mogen uitoefenen. Volgens een Kon. Besluit moeten de begrippen: krankzinnigen en krankzinnigheid in den meest ruimen zin worden opgevat en mag ook geen onderscheid worden gemaakt tusschen idoten en krankzinnigen. De bo vengenoemde inspecteurs hebben ruime bevoegdheden, zoo omtrent het binnentre den van een woning, waar een krankzin nige wordt verpleegd en in de krankzinni gengestichten. Alle gevraagde inlichtingen moet hun worden verstrekt, terwijl het register, waarin de in gestichten toegepaste dwangmaatregelen worden opgeteekend, hun moet worden voorgelegd. Blijkt het, dat een krankzinnige niet goed wordt ver pleegd of verwaarloosd en baten de po gingen om daarin verbetering aan te bren gen niet, dan geeft de inspecteur onver wijld daarvan kennis aan den officier van justitie. Ook de officieren van justitie hebben een deel van het toezicht Zij moeten een9 in de drie maanden ten minste de gestichten in hun arrondissement bezoeken om zich te verzekeren, dat niemand daarin weder rechtelijk geplaatst of teruggehouden wordt en dat de verpleegden behoorlijk worden behandeld. Ook wordt hun binnen 24 uur bericht gezonden van elke opneming, ver plaatsing, verlof, ontslag en overlijden. Tnet bijvermelding van de redenen, die tot één en ander hebben geleid. Het tweede deel der wet behandelt de oprichting en sluiting van krankzinnigen gestichten. Voor de oprichting wordt ver- eischt de koninklijke vergunning, waarvoor voldaan moet worden aan de eischen, die zonder overdrijving gesteld mogen worden als: geschikt voor de gezondheid, 'gelegen heid voor scheiding tusschen mannen en vrouwen en voor afzondering, voorziening in den geneeskundigen dienst en huisdienst Bij de vergunning wordt vastgesteld het maximum-aantal verpleegden en minimum aantal geneesheeren. Uitzonderingen op dit voorschrift vormen de door de Kroon aan te wijzen inrichtingen of woningen of ge deelten daarvan, staande onder een open baar bestuur of onder dat van een instel ling van weldadigheid in den zin der Armenwet en verder de woningen, waarin ten hoogste drie krankzinnigen, die gedu rende tenminste dertig achtereenvolgende dagen in een krankzinnigengesticht opge nomen geweest zijn, krachtens een over eenkomst met en onder verantwoordelijk heid van dat gesticht ook wat betreft de geneeskundige verzorging worden verpleegd. Deze woningen worden beschouwd als een deel van het gesticht. Wanneer een gesticht niet meer voldoet aan de vereischten, die daaraan gesteld moeten worden en na een vastgestelden termijn de onvoldoende toestand nog voort duurt, kan de vergunning worden ingetrok ken en het gesticht gesloten worden ver klaard door de Kroon, die het bestuur en het college van Ged. Staten eerst hoort. Verder schrijft de wet het bestaan van Rijksgestichten voor en het aangaan van overeenkomsten met particuliere gestichten en met particulieren. De provincies (hetzij alleen voor zich, hetzij in combinatie met andere provinciën) zorgen voor de oprich ting en instandhouding van gestichten, voor zoover in die provincie(s) niet op an dere wijze in de behoefte aap gestichten wordt voorzien. De voorloopige plaatsing in een krank zinnigengesticht moet worden aangevraagd bij den kantonrechter door een meerder jarig bloedverwant of aangehuwde, door de(n) echtgenoot, voogd of curator. Deze plaatsing moet wezen in het belang van den patient of van de openbare orde. Wan neer bedoelde personen er niet zijn, kan de officier van justitie aan den president van de rechtbank de plaatsing verzoeken. Hij moet dat doen, wanneer deze plaatsing is in het belang der openbare orde of ter voorkoming van ongelukken of in geval van verwaarloozing.. In spoedeischende ge vallen kan de burgemeester, doch nooit voor langer dan acht dagen, tot in bewa ring stelling overgaan; liefst in een ge sticht; bij noodzakelijkheid in een gevange nis. Verder kan een meerderjarige, die ge voelt, dat zijn toestand verpleging in een gesticht wenschelijk maakt, eigen plaatsing verzoeken of c.q. eigen in bewaring stel ling. Bij de verzoeken en requisitoiren moet 't gesticht worden genoemd en de verkla ring van één geneeskundige worden over gelegd. Zoo mogelijk kunnen omstandig heden worden vermeld en bescheiden wor den overgelegd, waaruit de krankzinnig heid nader blijkt. Op grond dezer stukken kan een onmiddellijk uitvoerbare plaatsing worden gelast, nadat al dan niet de persoon in kwestie, zijn echtgenoot enz. gehoord zijn. In het hoogste ressort beslist de recht bank. Het besluit tot plaatsing moet bin nen veertien dagen worden uitgevoerd. Na iemands opneming moet de behande lende geneesheer dagelijks gedurende de eerste veertien dagen in een daarvoor be stemd register aanteekening houden van zijn bevinden, daarna een halfjaar min stens wekelijks, daarna mins'ens maande lijks Drie dagen na de opneming wordt een afschrift dezer bevindingen gezonden aan den officier van justitie met advies tot opheffing der plaatsing of tot voortduring daarvan. Binnen vier weken wordt op grond van de dan weer ingekomen bevindingen van den behandelenden geneesheer, verge zeld van een gemotiveerde verklaring van den geneesheer, beslist of de opgenomene ook verder opgenomen zal blijven voor een bepaalden tijd, hoogstens één jaar. Nader bewijs of verhoor kan door de rechtbank worden geëischt. ,De plaatsing kan telkens op gelijke wijze voor één jaar worden ver lengd. De overplaatsing naar een ander gesticht kan zonder nieuwe machtiging worden gedaan, terwijl de plaatsing in een buitenlandsche inrichting voor krankzinni gen kan geschieden onder mededeeling daarvan binnen veertien dagen aan den officier van justitie van het arrondissement met overlegging eener geneeskundige ver klaring. Omtrent een tijdelijk verlof en het ont slag uit een gesticht zijn eveneens maat regelen voorgeschreven voor de veiligheid en zekerheid, dat dit niet te kwader ure geschieden kan. Waar in de laatste jaren de krankzinnig heid en de wijze, waarop deze patiënten behandeld moeten worden, meer speciaal nog een voorwerp geworden zijn van psy chiatrische studie, spreekt het vanzelf, dat ook deze wet zeer voor verandering vatbaar gehouden wordt. Eén en andermaal werden reeds voorstellen in deze richting gedaan. Zoo werden niet lang geleden door de staatsinspectie voorstellen gedaan, die ons aanleiding tot dit artikel gaven en welke beoogen: Het tot stand komen van sanatorium- of open afdeelingen in verband met de ge stichten (voor krankzinnigen), reeds in 1915 begonnen, te vergemakkelijken. Eveneens te bevorderen het tot stand komen vari nog enkele observatie-inrich tingen (resp. klinieken of klinische afdee lingen), bestemd voor de observatie tij delijke verpleging van de opgenomenen. Een meer en meer rekening houden met den eisch, reeds voor jaren d at tot de plaatsing van een patient in een ge sticht niet worde overgegaan zonder rustig, nauwkeurig en volledig vooronderzoek in een derrinrichtingen, zoo juist bedoeld. Steun te verleenen aan het streven om in snel genezende gevallen van geestes stoornis, welke men uit maatschappelijke overwegingen gaarne scheidt van de meer ernstige vormen van krankzinnigheid, den verpleegden althans het leed van in een krankzinnigengesticht verpleegd te zijn ge weest, te besparen. Een goede wettelijke regeling voor het beperkt aantal gevallen, waarin de obser vatie van een persoon in een inrichting moet geschieden tegen zijn wiL Aan den kantonrechter, wien9 medewer king wordt ingeroepen bij de voorgenomen plaatsing van een patient in een gesticht, alle gegevens te verschaffen, welke hij noodig heeft voor het nemen van een deug delijke beslissing. Ook aan de rechtbank, wanneer deze beslissen moet over de verlenging van het verblijf in een gesticht, alle gegevens te verschaffen, welke zij noodig heeft voor haar beslissing en haar tevens te ontlasten van allen overbodigen arbeid. Het verleenen van verlof aan de ge- stichtspatienten te vergemakkelijken^ Een wijziging van de voorschriften be treffende de geneeskundige aanteekeningen in dien zin, dat het maken van goede aan teekeningen' vergemakkelijkt en bevorderd wordt. Een beperking van den arbeid, welken de administratie van het gesticht ingevolge de wettelijke voorschriften heeft te ver richten. DE KLOKKENTUIN. In Californië, aan den oever der Colorado vindt men een gebouw, bekend als Glen- wood Mission Inn, een logement, waar de zendelingen aan reizigers een onderdak ver schaffen. maar dat tevens een museum is van belangrijke voorwerpen op godsdien stig gebied. Men vindt er kruisen kerk- schilderijen. klokken, banieren, vlaggen, rozenkransen, oude handschriften en meer van dien aard. Het gebouw is gesticht door een oude Spaansche zending en heeft een mooie binnenplaats en een goed onder houden tuin. De tegenwoordige eigenaar. Frank Mil Ier, heeft eenige malen den aardbol omge- reisd, teneinde zijn schatten bijeen te bren gen. die voor elk vrij te bezichtigen zijn. Van buitengewoon belang is zijn verzame ling kLokken, waarvan hij er over de 500 heeft Die verzameling wordt als de schoon ste ter wereld beschouwd. Het gedeelte van het hotel waar zij bewaard worden, heet de klokkentuin. Daar ziet men de oudste klok van het Christendom en mr. Miller vertelt daarbij een eigenaardige geschiedenis van de wijze waarop zij in zijn bezit is gekomen: „Toen ik eenige jaren geleden te Londen was, hoorde ik den Big Ben, die van den Westminstertoren de uren slaat, en daar dat een beroemde klok is, vroeg ik. waar zij was gemaakt. Den volgenden dag be zocht ik de gieterij, die men mij had ge noemd, en verzocht daar, een klein afgiet sel van de Big Ben voor mijn verzameling te maken. Men vond dat verzoek wel wat Amerikaansch. maar men stemde erin toe. Toen ik in de gieterij rondkeek, vond ik onder een hoop rommel, voor den smelt kroes bestemd, een oude klok en een Oos- tersche gong. die ik dadelijk kocht. De klok had een Latijnsch opschrift, dat mijn dochter overschreef en waarmee zij den zij vertelde het. Het Britsche Museum ging, om het te laten vertalen. Men vroeg haar waar die klok was. en zij evrtelde het. Het Britsche Museum heeft nog alle moeite gedaan, om te belet ten, dat de klok Engeland uit zou gaan, maar ik had ze reeds betaald, dus wa9 het te laat. De waarde van de klok bestaat in haar ouderdom. Zij werd gegoten tijdens de re geering van koning Jacobus I van Spanjo en draagt het jaartal 1247. De oudste klok xan Engeland i9 die in de kerk van Lichford Saint Chad, in Staf fordshire, die van 1255 dateert. Ongeluk kigerwijze is het opschrift niet zeer duide lijk, zoodat er over haar ouderdom nog getwist wordt Over den ouderdom der klok van Claughi- ton Saint Chad in Lancashire bestaat geen twijfel: zij dateert van 1299 Een andere mooie, oude klok is verkre gen van het klooster te Monserrat bij Bar celona. Zij is van brons en draagt het jaartal 1704. Reusachtig is de klok uit den Chinee- 9chen tempel te Nanking. Zij hing vroeger in den tempel van Manchoe in het cen trum der stad en moet gegoten zijn onder de regeering van keizer Hsu. Het opschrift luidt, vertaald, aldus:. „Des keizers doel is 9teeds zijn volk ge lukkig en welvarend te zien, want zijn hart* is bij het volk. Deze klok is circa 2 Meter hoog en weegt 1400 K G. Ook is er een Japansche gong uit den Boeddhistentempel te Zenkoji. die meer dan 1200 jaren oud moet zijn. Velen gelooven, dat dit de oudste Japansche gong is. Zij is gemaakt van metalen, die in de laatste 500 jaren niet meer gevonden zijn. Er is nog een groot aantal Chineesch® en Japansche klokken en gongs in de ver zameling. Een koperen klok is afkomstig van paus Paulus III. wiens naam en titel eT in ge graveerd slaan en aan de andere zijde het wapen der familie Farnese waartoe hij be hoorde. Mr. Miller vond deze klok in een oudroesl-pakhuis te Rome. bedekt met een laag vuil, en eerst toen dit verwijderd was, kwam het opschrift te voorschijn, waardoor bleek dat de klok historische waarde had. Abonné te L. U kunt als u het vernis bij een drogist of in den verfhandel koopt er een gebruiksaanwijzing bij vragen. Vooraf oliën lijkt ons niet noodig. Met M P. te L. Wanneer daarvoor belangstelling is en de behoefte blijkt, geeft prof. dr. P. C. T. van der Hoeven, hoog leeraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten aan de Universiteit alhier een cursus voor kraamverpleegsters. Aan melden bij Zuster Kruyt, gynaecologische kliniek, Rijnsburgerweg 6. K. M. te L Leiden, Zoeterwoude, Stompwijk, Zoetermeer, Zegwaard, den Hoorn, Kruisweg, Bleiswijk, Bergschen hoek, Hillegersberg. Rotterdam, Charlois, Goïdschalxoord, Klaaswaal, Middelsluis, Numansdorp (Buitensluis), Willemstad, Din- teloord. Steenbergen. Oude-Molen, Halste ren, Tholen, Poortvliet. Totaal 91 K.M. Mej. S. te A. De weg tot Utrecht is zeker het minst mooie gedeelte van den tccht, zoodat het aanbeveling verdient tot Utrecht den trein le nemen. Vanaf Utrecht is de weg naar Zutphen heel mooi, vooral hel traject AmersfoortApeldoorn. Utrecht, de Bildt, Soesterberg, Amers foort. Hoevelaken, Voorthuizen, Oud- en Nieuw Milligen, dan links af naar het Uddelermeer en dwars door de heide naar Apeldoorn, Voorst, Zutphen. Totaal plm. 90 K.M. Mej. J. J. S. te L. Een dergelijke gele genheid bestaat inderdaad. Vroeger vertrok de boot iederen Maandagmorgen om 9 uur uit Harderwijk; of dit nu nog zoo is, is ons niet bekend, evenmin als de prijs. Mevr. G. B. te L. Zeker mag een regee- rend vorst vliegen. Dit is ook reeds meer malen gebeurd. P. M., te L. Leiden, Leiderdorp, Hoog- inade, Ofwegen, Woubrugge, zijweg naar Ter-Aar, Nieuwveen, Vrouwenakker, Uit hoorn, Vinkeveen, Baambrugge, Loener- sloot, Vreeland, Kortenhoef, 'e-Graveland, Hilversum. Totaal 60-6 K.M. Mej. R. v. d. P., te L Oegstgeest, Sassenheim, de Leeghwater, Venneperdorp Hoofddorp, de Lynden, Halfweg, Westzaan- sche Overtoom, Zaandam, Koog a d. Zaan, Zaandijk, Wormerveer, Knollendam, Mar- ken-Binnen, de Hoorne, Alkmaar, Oudorp, 't Verlaat, Zijdewind, Behagen, Wieringer- waard, Kleine Sluis, Breezand, Totaal 108.8 K.M. Th. H., te L. Wendt u om nadere in lichtingen tot den informatiedienst van do V.V.V., kiosk Stationapleön. Q. van W., to L. Van Vlieringen per stoombootveer naar Breskena, Groede, Nieuwvliet, Zuidzande, Sluis, grens, Houcke Damme, Brugge, Scheepsdaele, Stroyen- haen, Vijfwegen, Slijkena, Ostende. Totaal 58.5 K.M. Vlissingen Breskens, Schoondijke, IJzen- dijke, grens, Watervliet, Eeclo, Gent. To taal 30 K.M. Vlissingen aanlegplaats bij Borasele, Ter- neuzen, Sluiskil, Sbroodorp, Sas van Gent,' grens, Zelzaete, Rieme, Terdonck, Gent. Totaal 33.6 K.M. Op Walcheren kunnen wij u een bezoek aan Domburg warm aanbevelen; ook Mid delburg is zeer interessant. Abonné te L. De Minister van Finan ciën verleent audiëntie iederen Maandag middag te halfdrie in het Departement, Plein te '9-Gravenhage. Het is niet absoluut noodzakelijk, doch verdient wel aanbeveling (op ongezegeld papier) audiëntie aan te vragen, met ver melding van het doel van uw komst. De „Staatscourant" van Dinsdag j.l. be vatte het bericht, dat Z. Excellentie gedu rende de maand Augustus geen audiëntie zal verleenen. J. C. K., te O. Leiden, Zoeterwoude, Stompwijk, Zoetermeer, Zegwaard, den Hoorn, Kruieweg, Bleiswijk, Bergschen- hoek, Hillegersberg, Rotterdam, Charlois, Goidsohalxoord, Klaaswaal, Middelsluis, Numansdorp Totaal 54 K.M Th. B., te O Leiden, Brug-Leiderdorp, Groenendijk, Brug-Koudekerk, Alphen, Zwammerdam, Bodegraven, Nieuwerbrug, de Roskam, Woerden, Harmeien, de Meero, Utrecht, de Bildt, Soesterberg, Amersfoort, Hoevelaken, Voorthuizen, Oud- en Nieuw- Milligen, Apeldoorn, Voorst, Zutphen, Gorssel. Totaal 144.6 K.M. KAAGWATER OUDE jenever! 2451 1 m 3-2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 7