HOLLANDSCH ZWITSERSCHE LOCARA «tra iSi ONRECHTMATIG BEZIT Mo. 20670 LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 3 Augustus Tweede Blad Anno 1927 BINNENLAND. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. ^ïanjeIio0 DORTMUNDER Zacht van smaak RADIO-PROGRAMMA FEUILLETON. NED. KOL. INZENDINGEN OP DE INTERN. TENTOONSTELLING PARIJS 1929. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot lid en voorzitter van de nog samen te stellen Alge- imeene commissie voor de Nederlandsche koloniale inzendingen op de internationale tentoonstelling Parijs 1929 mr. D. Fock, oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, te 's-Gravenhage; tot commissaris-generaal en tevens tot lid van de bedoelde commissie, inr. A. G. N. Swart, te Wassenaar; tot lid van en secretaris-generaal ir. E. de Kruyff, te Utrecht. DE WINTERDIENST DER SPOORWEGEN. De winterdienstregeling op de spoorwegen zal 2 October in werking treden. LANDELIJKE VEREEN. TOT ONDERLINGE VERZEKERING TEGEN DE NADEELIGE GEVOLGEN VAN WERKLOOSHEID EN ZIEKTE. Te 's-Gravenhage had de 4de algemeene jaarvergadering plaats van deze vereeni- ging. Vertegenwoordigd waren de provinciale vertegenwoordigers uit Groningen en Drenthe; Gelderland, Utrecht, N.-Holland en Z.-Holland, N.-Brabant, Limburg en Zfee- land. De notulen werden goedgekeurd. Vervol gens kwam aan de orde het jaarverslag over 1926 van den penningmeester, welke tevens de vergadering eenige cijfers verstrekte betreffende het eerste half jaar van 1927; o.a. is uitgekeerd bij Werkloosheid in 1926, f 8635.50 en in het eerste half jaar van 1927 f 16.030.38 en bij ziekte over 1926, f 2414. Verder bleek uit dit verslag dat de werk- loozenkas 1 Januari 1926 f4970.54 bezat en op 1 Januari 1927 f 24.258.98 alzoo een voordeelig saldo aanwees van f 19.288.44. Wat het ledental betreft wijzen de cijfers uit dat ook daarin de noodige groei zat Op 1 Januari 1926 waren er 515 leden en op 1 Januari 1927 was dit gestegen tot 1039. Hierna ging men over tot de benoeming van een secretaris, wegens het overlijden van den heer Jurgens en benoemd werd de heer K. Meyer te 'e-Gravenhage welke deze benoeming aannam. In den Raad van Toe zicht kwam geen verandering. Aan het ziektekas-reglement zal een art worden toegevoegd dat bij aanvang der ziekte geen schuld mag aanwezig zijn gelijk etaat omschreven in het W. L. kas regle ment en besloten werd leden in Militairen dienst geheel vrijstelling van contributie te verleenen< CHR. NAT. WERKMANSVERBOND. In het gebouw voor Christelijk Sociale Be langen te Utrecht werd de 35ste jaarverga dering van het Christelijke Nationale Werk- mansverbond gehouden. De voorzitter, de 'heer P. J. Nahuisen, stelde voor aan H. M. de Koningin-Moeder, ter gelegenheid van Haar verjaardag, een telegram van hulde te zenden. Een dergelijk telgram werd even eens gezonden aan H. M. de Koningin. Onder luid applaus werd daartoe besloten. Na de rede van den voorzitter werden het jaarverslag en het financieel verslag be handeld en goedgekeurd. Vervolgens werden tot leden van het hoofdbestuur herkozen de heeren P. J. Nahuizen (Utrecht), Joh. van Meg gelen (Rotterdam) en Joh. Visser (Haarleim). DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN TE AARDENBURG. Naar men uit Middelburg sednt, b ebben Ged. Staten van Zeeland besloten tot ver nietiging van het besluit van den gemeen teraad van Aardenburg tot toelating van de nieuw gekozen leden van dien raad. Wij herinneren er aan, zegt de dat de burgemeester reeds had voorgesteld de verkiezing nietig te verklaren, waarop de raad niet inging, terwijl tegen boven bedoeld raadsbesluit door de minderheid van den raad bij Ged. Staten protest werd aangeteekend. NEDERLANDSCHE ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. De jaarvergadering te Leeuwarden. Te Leeuwarden vergadert het N. O. G. De rekening, sluitende met een batig saldo van f 914, nagezien door een commissie uit de afdeeling Zaandam, is goedgekeurd. De jaarrekening over 1927 zal worden nagezien door een commissie uit de af deeling Heerenveen, hiertoe door het lot aangewezen. De keus van de plaats voor de volgende vergadering wordt aan het hoofdbestuur overgelaten. Aan de orde komt bet Mulo-rapport, waarvan de conclusies luiden: A. 1. Het programma voor de lagere school is voor alle leerlingen hetzelfde. 2. Dit dient in zes, zeven of acht jaar te worden afgewerkt, wat afhankelijk is van de meerdere of mindere mate der be gaafdheid van de leerlingen. 3. Na het vierde leerjaar wordt bepaald, welke leerlingen nog 2, 3 of 4 jaar over de resteerende leerstof zullen doen. 4. Hierna worde bepaald, of en zoo ja, welke inrichting van voortgezet onderwijs 't meest voor den leerling geschikt is. B. 1. De vraag of de U. L. O.-school den schakel moet vormen tusschen lager en middelbaar onderwijs dient ontkennend te worden beantwoord. 2. Wenschelijk is het, dat het (M.) U. L. O.-diploma B. toegang geeft tot de 4e klasse dér H. B. S., totdat voor het (M.) U. L. O. een eigen weg zal zijn ge schapen, die van het (M.) U. L. O.-diploma B. leidt naar het einddiploma H. B. S. V., iets, waar het (M.) U. L. O. als aanstaan denaast het M. O., volkomen recht op heeft. 3. Een „verklaring" na het zesde leer jaar dient tot de uitzonderingen te be- hooren. 4. Van de leerlingen „zonder verkla ring" na een jaar U. L. O.-onderwijs wordt bepaald of zij dan de geschiktheid wet be zitten. Een amendement 's-Gravenhage om de conclusies A. 1 tot en met A. 4. te laten vervallen wordt aangenomen. Conclusie B I wordt aangenomen. Het amendement-Groningen om conclusie B 2 te laten vervallen, werd verworpen; het amendement-den Haag, om het slot van B 2 te laten te laten vervallen verworpen, waarna deze conclusie met 100 tegen 77 stemmen wordt aangenomen. Het amendement van het hoofdbestuur op het voorstel-Den Haag betreffende het 7e leerjaar om het laatste deel van dat voorstel (onderwijs in het Fransch en wis kunde) weg te laten wordt aangenomen. Verworpen wordt het voorstel-Den Haag om de toelating tot gymnasium en H. B. S. slechs mogelijk te maken na het door- loopen van het 7e leerjaar. De amendementen-Rotterdam en Gro ningen op conclusie B 4 worden aange nomen en daarna conclusie B 3 en B 4. Verworpen wordt een voorstel de Hoog, om het hoofdbestuur op te dragen er voor te ijveren dat een leerling slechts toegelaten wordt tot gymnasium of H. B. S. behoudens verklaring tot geschiktheid op een rapport, waarop voor de vakken lezen, Nede» lalidsch, rekenen niet minder dan 21 pun ten zijn toegekend, terwijl voor genoemde vakken met aardrijkskunde en geschiede nis slechts een cijfer beneden de 6 mag voorkomen. Aangenomen wordt een voorstel-Rotter- dam. De algemeene vergadering noodigt het hoofdbestuur uit in samenwerking met andere organisaties een onderzoek in te stellen naar het U. L. O.-examen, ten* einde te komen tot vereenvoudiging. Aangenomen wordt een voorstel-Gorin- chem, om het hoofdbestuur op te dragen bij de regeering aan te dringen op een wette lijke regeling van het instituut-school artsen. UIT NED. OOST-INDIE. j NA HET OVERLIJDEN VAN DR. DE GROOT. Omtrent het overlijden van dr. de Groot zij nog het volgende gemeld: Dr. ir. G. J. de Groot werd 27 Januari 1883 te Helder geboren. Hij studeerde in Delft voor werktuigkundig ingenieur, later, in Karlsruhe, voor electro-technisch inge nieur, in 1900 trad hij in regeeringsdienst van Ned.-Indië als adspirant-ingenieur bij den P. T. T.-dienst en werd geplaatst aan het hoofdbureau der P. T. T. te Batavia. In 1910 werd hij bevorderd tot ingenieur. De jaren 19151916 bracht hij met verlof in Europa door. In deze peyode maakte hij o.a. een studiereis naar Duitschland en pro moveerde te Delft tot doctor in de technische wetenschappen, op proefschrift getiteld: „De Radio-Telegrafie in de Tropen", waar in hij o.m. een beschrijving geeft van de jaarproeven te Sitoebondo, Ambon en Timor. In 1916 keerde hij over Amerika naar Indië terug. In Amerika maakte hij kennis met het boogzendersysleem Daarop voortbouwend heeft hij in Indië met eigen (beperkte) mid delen den grootsten boogzender van de we reld gebouwd bij den Malabar en voor het eerst gebruik gemaakt van een bergantenne. In 1919 volgde de benoeming van dr. De Groot tot afdeelingshoofd bij het hoofd bestuur P. T. T. Het jaar 1924 bracht hij op nieuw met verlof in Europa door, hetgeen hij weder benutte voor een studiereis, dit maal door Italië, Polen, Denemarken, Duitschland, enz. Bij zijn terugkeer in Indië 1925 werd hij benoemd tot hoofdingenieur der P. T. T. en in 1926 tijdelijk belast met de waarneming van de functie van hoofd van het bedrijf der Telegrafie en Telefonie. Dr. de Groot was officier in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de Danebrog- orde van Denemarken. Door de regeering aangewezen als hoofd der delegaties van Indië, op de in October a.s. te houden radio- conferentie te Washington, was hij op reis naar Holland. NED HERV KERK. Beroepen: Te Nieuw BeerfcaJ. Boonetra te Gieten. Te JoTwerd: W. Strating, te Noordbroek. Aangenomen: Naar Haarlem (als hulpprediker)M. de Boer, cand. te Zie- rikzee. GEREP. KERKEN. Beroepen: Te Bussum (2e pred.- plaats)dr. C. Bouma te Zwolle. Te Hoek van Holland: Da. D. Bremmer, te BTuiniese Oostland. Te Middelburg (vao. L. Bouma): A. Dercksen te Pijnacker-Nootdorp. Te Middelburg (vac. R Hamming)J. O. Houtzagers te Reeuwijk-Sluipwijk. Te Haamstede, J, Snoek, te Vrijhoeven 's-Crevelduin Capelle. ALG. SYNODE NED. HERV. KERK. In de twaalfde zitting herdenkt de pre sident in het gebed H. M. de Koningin- Moeder en spreekt daarna zijn vreugde uit, dat haar kostbaar leven, zoo rijk aan zegen en liefde voor ons volk en ons vaderland, gespaard bleef. Aan H.M. wordt een tele grafische gelukwensch gezonden. Besloten wordt aan den Raad van Be heer een afdruk te zenden van de versla gen over de persoonlijke kerkvisitatie, op dat hij kennis moge nemen van hetgeen er in voorkomt met betrekking tot moeilijk heden welke zich in sommige gemeenten voordoen bij het voldoen aan het regle ment voor de predikantstraktementen. Aan kerkvisitatoren zeiven zal worden verzocht toe le zien dat het reglement op de gene rale kas worden nageleefd en ook dat de geldwaarden der diaconieën steeds in open bewaarneming worden gegeven bij de Ne derlandsche Bank Thans wordt een „plena" gehouden ter behandeling van een verzoek om herzie ning, ingediend door den heer H. J. Pijn- acker Hordijk, pred. te Olde- en Nijehorne. Genoemde predikant was door de „Con- tracta" van 1926 niet-ontvankelijk ver klaard om een formeele reden. De plena neemt een besluit dat morgen zal worden vastgesteld. Besloten wordt aan de Alg. Synodale Commissie in overweging te geven eerlang over te gaan tot het heffen van een rege ling gelijk bij de diaconie-gelden reeds plaats heeft gevonden waar het geldt het aanbieden in open bewaarneming van geldwaarden der pastorie-goederen bij de Nederlandsche Bank. Na mededeeling van den president be treffende eenige in de bijlagen vermelde aangelegenheden, wordt het woord gege ven aan den heer Barbas, over een door een predikant ingediend bezwaar betref fende uitkeering van traktement. Overeen komstig de conclusie van hel rapport zal aan dien predikant worden geantwoord, dat bij zich moet wenden tot kerkvoogden zi]ner gemeente of tot den Raad van Beheer. Op voorstel van den heer Gravemeijcr zal aan de besturen der kerk en aan de kerkvisitatoren worden geschreven, dat zij nauwlettend zullen toezien, dat geen on roerend goed, aan de Diaconieën behoorend, worde verkocht, tenzij in de uiterste nood zakelijkheid, en dat zij de Diaconieën zul len wijzen op het groote belang, dat Dia conie-kapitaal worde belegd in onroerend goed. Vervolgens worden de bijlagen weder ter hand genomen. Hieruit blijkt o.a. dat de Syn. Commissie zich in betrekking heeft gesteld met den Werèldbond der kerken, en met de groep van godsdienstige voor gangers en gemeenteleden tegen oorlog en oorlogstoerusting ten einde te voorkomen, dat op de z.g. Vredeszondag (den eersten Zondag in Augustus) concurreerende col lecten zal worden gehouden tegenover de collecte, welke genoemde commissie elk jaar uitschrijft voor haar werk. RECLAME. Hg- BROUWERIJ OPPAMJESOOM- ROTTEPO.m 6183 VOOR DONDERDAG, 4 AUGUSTUS. Hilversum. 1050 M. 12.00: Politieber. 12.362.00: Lunchmuziek door het trio van het restaurant „De Rozenboom", te Bussum, o. 1. v. Willem Ldhoff 3.30 4.30: Uurtje voor wees- en ziekenhuizen door Mevr. Ant. v. Dijk 5.006.00: Or gelconcert door den heer C. Pameyer in de Oude Kerk te Amsterdam 6.008.00: Concert door het A.N.R.O.-orkest. Jan Trip, tenor, Egb. Veen, a. d. vleugel 7.45: Poli-, tieber. 10.30: Nieuwsber. 8.10: Chris telijke Radio-avond. Ds. F. C. Meyster, Ge reformeerd Predikant te Rotterdam, over: Genot en Geluk. Ds. L. J. v. Leeuwen: Een kort opwekkingswoord. De' heer B. Bleek rode. viool. De heer L. Contran, piano. Mej. Frieda Belinfante, cello. 1. Impromptu Bes majeur, Schubert (piano). 2. Sonate C-moll Beethoven (viool, piano). 3. le ged. rede van Ds. F. C. Meyster. 4 a. AndachL Popper b. Sonate, Pianelli (cello, piano). 5. 2e ged. van de rede 6. Trio Bes majeur, Schubert (piano, viool, cello). 7a. Impromptu A9-dur, Schulbert. b. Meïiuet Bes kl„ Schubert, c. Moment musical F. k. Schubert (piano). Daventry, 1600 M. 12.20: Het Daven- try-kwartet en solisten (piano-bariton) I.402.20: Gramofoonmuziek 3.20 Ves per in de Westminster Abbey 4.05: So- iistenconcert (contra alt-bas) 6.35: Kin^ deruurtje 6.20: Dansmuziek 6.35: Be richten 6.40: Dansmuziek 6.50: Tijds,, weerb., nieuws 7.05: Voor padvinders 7.20: „Grandfather's picture books", le'zing 7.35: De sonates van Beethoven 7.60: National Eisteddfod concert Symphonie- orkest en koor 10.05: Dansmuziek 1 9.20: Weerb., nieuws - 9 40: The marionette theatre", lezing 9.55: Herinneringen van een „Indian Army Concert Party" muziek en zang 10.5012.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 II.20: Concert 12.502.10: Orkestcon cert 5.055.55: Kinderuurtje 8.50 10.50: „Les musiciens sams pzlce", van Hervé. Orkest en soli. Königswusterhausen, 1250 M. en Beriijn 484 en 566 M. 2.505.50: Lezingen en lessen 5.506.50: Orkestconcert 6.60 8.05: Lezingen en lessen 8.50: Auteu- ren-avond. H. A. Kihn 9.35: „Erlkönigs Tochter", ballade voor soli, koor en orkest. Gade 10.5012.50: Dansmuziek. Langenberg, 469 M., Münster 242 M. en Dortmund. 283 M. 1.302.50: Kamer muziek, Trio 5.606.50: Orkeötconcert 8.20: Zomerconcert Ver. Stedel. orkesten van Barmen-Eliberfeld 8.309.50: Vroo- lijke gedichten 11.0511.35: Vroolijke cayserie 11.3512.20: Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.50: „Idylle und M&rohem", Orkest en Gertrud Busch - 5.20: Concert in het Asterpavilioen 6.20: Orkestconcert 8.2011.10: Yroolijke Avond. Dansmuziek. Brussel, 509 M. 6.206.20: Kinder- matinete 8.20: Orkestconcert 9.20- 10.20: Galaconcert, aan den Zomer gewijd. Groot orkest en Mile. Ma'hieu, zangeres. RECLAME. 10 - 6191 Kaar 't Engelsch van DOROTHEA GERARD. Door Mr. G. KELLER. 34) Het weder, verklaarde zij, was te mooi om ie volstaan met een enkel ritje. Waarom er geen gebruik van gemaakt voor dien reeds zoo lang besproken dag in de bergen, welke reeds zoolang aan Katya was voorgespie geld en dien zij nog nooit had genoten? Een gezin van vroolijke en stevige meisjes, aangevoerd door een vroolijke en stevige moeder," kennissen van de Swigello's, en jaarlijksche bezoeksters van Zalkiew, had herhaaldelijk gevraagd een hunner tochten inee te maken. Voor morgen hebben zi] een tochtje naar de" „Morskie Oko" (letterlijk: Oog van de Zee)'óp hun programma staan, en dan moet je mee gaan. Katya, verklaarde Kazimira. Te Zalkiew geweest zijn en de Morskie Oko niet gezien hebben, is van jou kant haast een misdaad En ik ben er van overtuigd, dat een klimpartij in de bergen Tadeusz longen zeker een maand lang vrij houdt van de rook van Krakau's tabrieksschoorslee- Inwendig verkneuterde zij zmh hij de ge dachte aan de prachtige gelegenheden, welke het tochtje aanbood een heele dag in de beDenbeiSe andere samenzweerders keken elkaar even aan om elkander te raadplegen „Maar jij. Kazimira? Je kunt den dag toch niet in je eentje doorbrengen „Ik zal niet den heelen dag alleen zijn. Het eerste leel van den weg is zeer ge makkelijk en Malania Petrowna en ik zul len jullie tegemoet rijden." „En dan kunnen we meteen het nieuws hooren," voegde de slimme Kazimira er voor zichzelve aan toe. En na nog wat gepraat werd het plan vastgesteld. Wat de uitkomsten betreft, slaagden beide plannen uitmuntend. Het goed overleg van Pani Grabinska had ten gevolge, dat Kazi mira en haar gezelschap al een tijd op weg waren, toen het lijk van den jongen man het huis werd uitgedragen naar het kerkhof. Wat er verder gebeurde vertelde h&'ar haar eerste blik op de terugkeerende gelieven. Voor Katya, die vreemd stond tegenover deze indrukwekkende natuur, was de dag een dag vol opwinding geweest. De diepte van de kloven, waarin zij een blik kon wer pen, de hoogte van de steile rotsmuren, langs welke zij haar oogen liet gaan, het ruischen van ver verwijderde beken, de schrille kreet van een of anderen wilden vogel, weerkaatst door de rotsen en de stille verbrekend, de sombere maar indruk wekkende schoonheid van dal alles maakte een nog nimmeT ondervonden indruk op al haar zinnen En bij dit alles was de be minde man steed* aan haar zijde. En dan negentien jaar te zijn en een volmaakte ge zondheid te genieten I Het was niet te verwonderen, dat zelfs de vier steviggpbouwde zusters, ervaren berg- beklimsters. het opgaven voor zij er aan dacht. Als zij vleugels aan de voelen had gehad, kon zij na uren wandelens niet min der vermoeid geweest zijn Alleen werd nu en dan haar opgewektheid getemperd door de gedachte aan dp begrafenis daarginds in hel dal, maar een enkel woord van haar metgezel was voldoende om die gedachte te verjagen. Na een picnic aan de oevers van de Morskie Oko kwam het schoonste oogen- blik van den dag. Terwijl de gidsen den boel opruimden, verspreidde het gezelschap zich in verschillende richtingen, sommigen gin gen bloemen plukken, anderen vruchten zoeken of varens. Katya had haar keuze laten vallen .op aardbeien. Terwijl zij in het dal reeds op waien, stonden de aardbeien in de bergen nog volop. Daar zij een mand vol wilde medebrengen voor Kazimira, die er bijzonder op gesteld was voor haar des sert, zoch* zij een open ruimte in het bosch op, waar ze groeiden, en op haaT knieën ging zij ijverig aan het werk te midden van een rijken overvloed. De ingenieur, wiens vingers te dik waren voor dat fijne werk, was naast haar mei den mand bij zich. „Deze aardbeien schijnen nog andere be zoekers tot zich getrokken te hebben, vier voetige bezoekers," zeide Tadeusz, terwijl hij op een voetspoor wees tusschen wat platgetrapte planlen. Toen hij dit zeide. kraakte er een tak aan de andere zijde van de open ruimte, en op kijkend zagen zij bpide iets groots en ruigs een 90ort van behaard heuveltje tusschen de varens in de verte, met deze eigenaardig heid, dat het een wandelend heuveltje leek Zoo bij het eersle gezicht kon Katya het voorwerp niet duidelijk onderscheiden. Eer9f toen het dier. blijkbaar niet op zijn gemak, op zijn achterpooten zich boven het struikgewas verhief om met wijd open gesperde neusgaten de lucht op te snuiven begreep zij. welk gezelschap in haar buurl was. Een oogenblik van nadenken had haar doen begrijpen, dat het gevaar voor haar miniem was, daaT, als de Karpathische beer met rust wordt gelaten, hij ook geen kwaad doet. Maar vóór zij kon door denken kwam bij haar het instinctmatige streven naar be scherming tegenover het ruige monster op. Zij drukte zich dicht tegen haar metgezel aan, terwijl zij onbewust zijn arm vast greep. De druk van zijn vingers op de hare. kalm en geruststellend, gaf haar een gevoel van veiligheid, terwijl een zalige warmte haaT doorstroomde. Slechts een paar secon den bleven zij aldus gehurkt, roerloos, tus schen het groen door naar den knorrenden beer kijkend, waarvan de snoet, dank zij het sap der aardbeien eT zeer bloederig uitzag, terwijl'zijn zwarte oogjes turend rondkeken. Een oogenblik later had hij de menschelijke indringers in de gaten gekregen, het vol gende oogenblik liet het dier zich weer op zijn vier pooten vallen en verdween al schommelend in het struikgewas. Katya slaakte een diepen zucht. „Wat ben ik toch doml Ik kon toch weten, dat hij banger is voor ons dan wij voor hem." Zij trachtte haar hand terug te trekken, maar deze bleek gevangen. Met zijn beide handen hield Tadeusz haar vast en hij drukte zijn heete lippen er op. „Neen, Katya," zeide hij met een verward en gelukkig lachje, „je hebt haar aan mij gegeven, en ik laat haaT niet los vóór je mij verzekerd hebt, dat ze van mij is, vaD mij voor het leven I Zeg. Katva. je weet, dat ik je lief heb, niet waar? Is het te dwaas van mij te onderstellen, dat je mij wederkeerig lief hebt? Je wilt mij toch wel gelukkig maken, niet waar. mijn lieveling mijn alles? Moje zdrowie, moje zycill Zeg, is het niet zoo?" HOOFDSTUK VUL De huwelijksafkondiging. Dien dag was er geen gelegenheid lot, na denken, maar reeds den volgenden dag be gon Katya's beproeving. Toen zij zich afwendde van het raam, waardoor zij een afscheidsgroet aan haar verloofde had toegewuifd, was zij zich be wust, dat zij het oogenblik had bereikt, dat zij schemerig had voorzien en tevens lang had gevreesd. Tot op het allerlaatste oogen blik was zij, voor het eerst in haar leven lafhartig, er voor teruggedeinsd de waar heid onder de oogen te zien. Maar het was niet mogelijk er langer aan te ontkomen. Met een soort moed der wanhoop ging zij den werkelijken toestand na. Hoe stond het precies met de feiten? Tadeusz Swigello had zich verloofd met een meisje, dat hij meende dat Kataryna Sago3ka heette, en haar zou hij ongetwijfeid trouw blijven. Maar hoe zou zijn houding zijntegenover Kataryna Malkoff? Hij had haar lief; na het oogenblik in het bosch viel er niet aan te twijfelen. Maar zou, als de waarheid aan het licht kwam. die liefde niet in gramschap verstikt worden, ver anderen in verachting en haat? Doch was het wel noodig, dat de zaak op de spits werd gedreven? Kon zij niet aan den voet van het altaar Kataryna Sagorska blijven, ter wij! daarna de waarheid onthuld kon wor den, als de band onverbrekelijk was gelegd en zij als zijn wettige vrouw met meer zekerheid mocht vertrouwen op zijn genade. Een tijdlang ging zij in haar gedachlen door op dit onbekookt idee. Zij was nog zoo on ervaren, dat het haar mogelijk scheen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5