AGENDA. VISSCHERIJ-BERICHTEN. KUNST EN LETTEREN. BUITENLAND. Dinsdag. Jeraêl (Groenesteeg 16): Bijbelbespreking te 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater" Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. *s Woensdags en 'a Zaterdags matinée ts 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. *s Woensdags en '9 Zaterdags matinée te 2 uur Scala (Den Haag): Yardax-revue „Hallo Parijs." 8 uur nam. De avond-, na-cht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 Aug. tot en met Zondag 7 Aug. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. Intusschen heeft de eigenaar den heer Verdoes aan v. d. P. een tweetal dezer woningen verkocht die de woningen wat heeft opgeknapt. De aangebrachte verbete ringen zijn ook volgens het oordeel der Gezondheidscommissie niet van dien aard dat er termen aanwezig kunnen worden geacht de onbewoonbaar-verklaring op te heffen. Voorgesteld werd daarom het verzoek af te wijzen wat de voorz. nader toelichtte. De heer Houwaart kan zich met het advies niet vereenigen. De heer van der Plas is beslist ter goeder trou 7. Hij is eerst aan de secretarie geweest om inlichtingen die hem verstrekt zijn. Spr. is van oordeel dat voor goedwilligen de verordening soe pel moet worden toegepast, ook in het be lang der gemeente zelve want er zijn tal van deze woningen, die noodig bewoond konden worden. Er is veel woningnood. Spr. zal tegen het voorstel stemmen. De heer Wouda meende ook dat het voorstel niet moet worden aangenomen. Spr. heeft een der woningen gezien en hij constateert dat zij zeer zijn opgeknapt. Ook hij voelt nei ging tegen te stemmen. De heer W. van Beelen Czn. sloot zich bij de vorige sprekers aan.- De heer J. v. Duijn vraagt pertinent of van der Plas ter secretarie toezeggingen heeft ontvangen dat hij de verbeteringen zou kunnen aanbrengen. De voorzitter leest een schrijven van den secretaris voor, waaruit blijkt dat dez£ me- dedeelingen onjuist zijn en verdedigde vervolgens het prae-advies en zette nader uiteen waarom de Raad goed zal doen het voorstel aan te nemen. Het geldt hier over treding van een raadsbesluit die absoluut niet door den beugel kan. Men moet inder daad voorzichtig rijn met onbewoonbaar- verklaring doch waar dit eenmaal is ge schied mag daarvan niet worden afgeweken. De heer Ouwehand, weihouder, onder streept dit nog eens krachtig en constateerde met warmte, dat als de Raad dit voorstel afstemt hij een stap achteruit doet. Het gaat hier om de woningen. Hij vroeg den heer Wouda of deze, die van één woning sprak hij ook de andere woning heeft gezien? De heer Wouda repliceerend meende dat B en W. in dezen de paarden achter den wagen spannen. De heer Houwaart wijst er nog eens op dat hier geen kwaadwilligheid in het spel is en daarom wil hij de verordening soepel toepassen. Hij zou adressant tegemoet willen komen door de bewoning nog vijf jaar toe ie staan. De voorzitter zette nogmaals om de groote beteekenis van dit voorstel zijn standpunt breedvoerig uiteen en ook de heer Ouwehand verdedigde nogmaals het voor stel. Na eenige dupliek verklaarde de heeren J. van Duyn, W. van Beelen Czn. en Van Tongeren dat zij gehoord de verdediging van B. en W. nu voor zullen stemmen. Het voorstel werd nu aangenomen met 10 tegen 2 stemmen, die van de heeren Houwaart en Wouda. De heer Kruit was eveneens afwezig we gens het sluiten van een huwelijk. Door den heer G. van Duijn was eeni- gen tijd geleden een voorstel ingediend tot wijziging der verordening betreffende de regeling der winkelsluiting, beoogend© dat behalve op den Zondag ook op den. Eersten Kerstdag de winkels gesloten moe ten zijn. Voor geruimen tijd sloten de neringdoen den bij onderlinge overeenkomst hun zaken ncodat wettelijke bepalingen ndet noodig waren. Er hebben zich echter een paar valutawinkeliers gevestigd, die van deze afspraak niet willen weten, zoodat de ove rige winkeliers in deze branche wel ge noodzaakt zijn op dien dag ook hun win kels open te houden, geheel tegen hun zin. Vandaar het voorstel van den heer Van Duijn. B. en W. verklaarden bij monde van den voorzitter geen ernstige bezwaren tegen het voorstel te hebben. Het voorstel werd na een opmerking van den heer Grimbergen, dat een uitzondering moest worden gemaakt voor melkverkoop, waaraan werd voldaan zonder hoofd, stem- ming aangenomen. Daarna werd behandeld het voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening betreffende de straat politie. Ook dit voor stel werd zonder hoofd stemming aange nomen. Door den 75-jarigen kunstschilder Arthur Feudel, alhier, wiens werk indertijd zeer gewaardeerd werd, waren drie schilderijen der gemeente ten geschenke aangeboden. Twee schilderijen voorstellende: „Bommen op het strand" en één ,,Type van een ouden Katwijkschen visscher Daar deze schilderijen behalve kunstwaarde te be zitten, voor Katwijk ook historische be teekenis hebben, werd door B. en W. voor gesteld de schilderstukken onder dankbe tuiging aan den schenker te aanvaarden. De voorzitter sprak den wensch uit dat meerderen dit goede voorbeeld zouden na volgen. (Teekenen van instemming). Voorloopig vastgesteld werden de reke ningen der bedrijven over 1926. De winst van de electriciteit was f 5006, die van het gas f 7009, en van de waterleiding f 865. Het kohier der straatbelasting werd vast gesteld op f 33.694. Besloten werd tot verlaging der tarieven voor de levering van de electriciteit van f 0.40 tot f 0 34 per K. W. U. waarmede de Raad zich gaarne vereenigde. De heer Meerburg bepleitte ook een ver laging van het tarief van het gas, voor in dustrieels doeleinden. De heer J. van Duijn wilde het gewone ga9 met een cent verla gen. De heer Kruijt, wethouder, betoogde, dat aan het verlangen der opposanten niet kan worden voldaan omdat dan het gasbedrijf^ zich niet meer zal kunnen bedruipen. Men wil er toch geen schade op lijden. Een cent verlaging zal f 11.000 minder in kas bren gen. Hierna werd door B. en W. voorgesteld tot verhooging der opcenten op de Hoofd som der personeele belasting. De heer Van Tongeren vreest niet voor dit voorstel te kunnen stemmen. Er is wel een vermindering gekomen, dank zij de wet door het Rijk aangenomen, maar nu moeten ook gemeentenaren weer meer betalen. Hij hoopt dat B. en W. de zaak zoo zullen kunnen toelichten dat hij met een onbe zwaard geweten en een verlicht gemoed nog zal kunnen voor stemmen. De voorzitter meende daaraan wel te kunnen voldoen en hield nu een beloog tot aanneming. Hij zeide dat 865 personen dank zij de Rijkswet zullen worden onthe ven van het betalen van belasting. Dit moet worden teruggevonden en niets meer. De heer Van Tongeren was door het be toog van den voorzitter bevredigd, zoodat het voorstel zonder hoofd, stemming werd aangenomen. Vaststelling van stalen betreffende onin bare belastingposten en een voorstel tot wijziging der begrooting 1927, gingen zon der discussie onder den hamer door evenals de beschikking van B. en W. op belasting- reolames. Bij de rondvraag wees de heer Houwaart op den onhoudbaren toestand aan het einde van de Varkevisserstraat door het werpen van huisvuil. De voorzitter zeide een onderzoek toe. De heer Wouda vroeg spoediger toezen ding van de punten met toelichting der te houden raadsvergadering opdat de leden tijd hebben een en ander na te zien. Ook daaraan zal zoo mogelijk worden voldaan. De heer J. van Duyn verzocht den voor zitter als hoofd der politie een Dader on derzoek in te stellen naar de Zaterdag avond plaats gehad hebbende kloppartij tusschen politie en burgerij en daarover in de volgende vergadering mededeelingen aan den Raad te doen. De*heer Wouda zou deze inlichtingen reeds nu gaarne willen. Daaraan kan de voorzitter in ieder geval niet voldoen. Hij zal de zaak onderzoeken en over wegen of hij in de volgende zitting daar over iets kan worden medegedeeld. Op des voorzitters voorstel wordt nu be sloten een telegram van gelukwensch te zenden aan H. M. de Koningin-Moeder ter gelegenheid van H. M.'s verjaring, en waar deze vergadering vermoedelijk de laatste zitting zal zijn van den ouden Raad, neemt hij afscheid van die leden, welke niet weder terugkeeren in den Dieuwen Raad. Hierna werd de vergadering gesloten. IJMUIDEN, 2 Aug. 1927. VISCHPRIJZEN. 43 Tarbot per K.G. f 1.50—1.05. 9 Griet per kist van 50 K.G. f 5218. 3930 ToDgen per K.G. f 2.60—1.20 1 Middelschol per kist van 50 K.G. f42. 17 Zetschol f 37—21. 361 Kleine Schol f 22—4.60. 35 Schar f 11— 4.40. 12 Mggen p. 20 stuks f 17—8.50. 24 Vleeten p. stuk f 1 40—0.75 21 Pieterman en Poontjes p. kist van 50 K G. f 11—2.40. 3 Groote Schedvisch f 30—19.50. 10 Middel Schelv. f 2015.50. 50 Kleinmiddel Schelv. f 12—9. 166 Kleine Schelv. f 8—3.50. 2 Ka beljauw p. kist van 125 K.G. f 5047. 124 Gullen por kist van 50 K.G. f 12.50—3.10. 5 Lengen p. stuk f 0.52. 20 Wijting p. kist van 50 K.G f 5.60—3.20. 291 Makreel per kist van 50 K G. f 12.50-6. Er zijn 11 stoomtrawlers binnengekomen. Praairapport Hr. Ms. „Triton". 29 Julitusschen 57 gr. 43' tot 57 gr. 27' Nbr. en 0 gr. 58' tot 0 gr. 16' W1 KW 3, 110 kantjes; KW 45, 6 last; KW 167, 10 last. 30 Julitusschen 57 gr. 50' tot 57 gr. 35' Nbr. en 0 gr. 50' tot 1 gr. 29' Wl. KW 15, 25 last; KW 16, verkend; KW 25, 14 kantjes KW 82, 20 last; KW 103, 6. last; KW 113, 20 lastKW 154, 22 last. 31 Juli: tusschen 57 gr. 37' tot 57 gr. 28' Nbr. en 1 gr 12' tot 0 gr. 48' Wl. KW 23/ 3 kantjes; KW 63, 3 kantjes; KW 146, 40 kantje®KW 176, 18 last. kantjes; KW 176, 1 8last. DE HAARLEMSCHE ORKESTVEREEN. BEHOUDEN. Gisteren werd aan de „O H C." mede gedeeld, dat Zaterdag de f 6750, die noodig waren om de H.O.V. in stand te kunnen houden, bijeen zijn gekomen. De gaven wa^ ren veelal klein, het aantal was echter groot. De heer Ed. van Bednum is, in verband met den nu in orde gekomen financieelen toestand der H.O.V. door het bestuur der Vereeniging officieel benoemd tot directeur in de plaats van den aftredenden dirigent Nico Gerharz De heer Van Beinum heeft zijn benoeming aanvaard. JAN MANKES door Alb. Plasschaert en Just Havelaar, met inleiding Mevr. A. MankesZernike. In aansluiting met het eerste boekwerk, gewijd aan wijlen den schilder Jan Mankes is bij den kunsthandelaar en uitgever J. A. A. M. van Es te Wassenaar, thans dit nieuwe boek verschenen. De vele Leide- naars, die van de schitterende keuze tentoonstelling van Mankes' werk in de kunstzaal de Rietvink te Wassenaar hebben genoten, worden hierdoor in staat gesteld zich een blijvende herinnering te verschaffen. Dit welverzorgde boekwerk, voorzien van een 30-tal reproducties een fijnzinnige inleiding van de hand van des schilders weduwe en de scherp bepalende critieken van Plasschaert en Havelaar zal er wel toe bijdragen de belangstelling in Mankes' werk en in de beeldende kunst in het algemeen te doen groeien. A DE ALGEMEENE TOESTAND. Een Amerikaansch voorstel te Geneve Weer Russen naar Geneve Congres van het I. V. V. De vlootconferentie zal definitief een vol tallige zitting houden op Donderdag aan staande. De meening is nu bijna algemeen, dat deze zitting de laatste zal zijn. Bemid delend optreden van Japan heeft geen re sultaat opgeleverd Het is onder deze om standigheden waarschijnlijk, dat die confe rentie Donderdag uiteen zal gaan, zelfs indien er-een compromis gevonden werd. En dit laatste is nog niet geheel uitge sloten, want Amerika ia per slot van reke ning nog met een voorstel gekomen. Weliswaar zou dit medebrengen een aanvaarding van het tot dusverre door Engeland steeds onaannemelijk verklaarde denkbeeld, dat uitsluitend de totale tonnen inhoud van de kruiserklasse zal worden vastgesteld zonder eenig onderscheid in groote en kleinere kruisers, doch het nieu we Amerikaansche voorstel weet de groot ste gevaren, die voor Engeland uit aanvaar, ding van dit denkbeeld kunnen voortsprui ten, te omzeilen. Engeland vreest, naar men weet, dat .Amerika de totale inhoud grootendeels zou gebruiken voor den aan bouw van 10.000 ton-kruisers Daar de En gel schen een vrijwel vaststaand groot be drag aan tonnen inhoud besteden, moeten voor kleinere kruisers voor instandhouding der verbindingslijnen tusschen de deel en van het Britscbe rijk,-zou hun in dat geval niet genoeg tonneninhoud overblijven, om evenveel groote 10.000 ton-kruisers als Amerika te bouwen. De Amerikanen willen Engeland nu het recht toestaan een algemeene verhooging van den totalen tonnen-inhoud der kruiser klasse te vorderen, indien Amerika's aan bouw van 10.000 ton-kruisers inderdaad zoo groot zou worden als de Engelschen vree zen. Desnoods zouden de Engelschen na weigering van dóe verhooging dan de ge- heele conventie kunnen opzeggen. Natuurlijk zou een conventie met een der gelijke opzeggings-mogelijkheid te allen tijde geen groote bindende kracht heb ben, maar ook een dergelijke slappe con ventie zou toch beter zijn dan een defi nitieve breuk der conferentie met alle on aangename gevolgen van dien. Nu maar weer afwachten. De EDgelsche ambassadeur Howard is te Washington gisteren teruggekeerd voor een onverwacht bezoek. Hij had een par ticulier onderhoud met Kellogg gedurende meer dan uui. De^ officieele kringen te Washington weigeren mede te deelen welke beteekenis het bezoek van den gezant kan hebben ten aanzien van deD toestand te Genëve. Op het departement van buiten- landsche zaken zei men echter, dat Howard eigener beweging naar Washington geko men was en niet door Kellogg verzocht was om hem op te zoeken. De Russen hebben de uitnoodiging van den raad van den Volkenbond tot deelne ming aan de verkeersconferentie aangeno men. De sovjet-regeering stelt als voor waarde dat haar delegatie op denzelfden voet als de andere delegaties behandeld zal worden. Blijkbaar is dit als een toespe ling bedoeld op het bekende conflict ter economische conferentie, waar de Russen zich over overdreven bescherming beklaag den. Dit punt zal nu echter wel geen moei lijkheden meer opleveren. Het gewone congres van het I.V.V. is in het Grand Pala.is te Parijs geopend onder leiding van Purcell, den voorzitter van den algemeenen raad van het LV V., bijgestaan door Jouhaux, Mertens, Leipart en Oude geest. Er waren c.a 250 gedelegeerden. Purcell verklaarde in de openingsrede, dat het de taak der aangeslotenen is om van het I.V.V. een machtig instrument te maken om de wereld voor de arbeiders te veroveren. In de middagzitting protesteerde Jou haux als lid van het bestuur tegen woor den van Purcell, waarin hij den lof zong van Rusland: hij zeide o.a dat Rusland, ondanks de oppositie van het kapitalisme en het misverstand met de arbeiders van West-Europa de roode vlag hoog houdt. Purcell antwoordde, dat hij zijn persoon lijke meening weergegeven had en niet de meening van het bestuur in zijn geheel. ENGELAND. Congres van den zeelieden- bond Lloyd George toornt Op het jaarlijksche congres van den na- tionalen zeeliedenbond is het gisteren te Londen heftig toegegaan. Verschillende ge delegeerden van extremistische richting werden niet toegelaten, omdat hun geloofs brieven niet in orde waren, en drie be stuursleden werden gewraakt, omdat zij tegen de belangen van den bond zouden ge handeld en geschreven hebben De secre taris ging uit eigen beweging heen. Have- lock Wihon werd daarop met overgroot© meerderheid tot voorzitter herkozen, en onder luide toejuichingen verklaarde hij zijn vast besluit om af te treden, neg een jaar te zullen opschorten Er werd besloten dit jaar geen afge vaardigden van den Zeeliedenbond naar het algemeen vakvereenigingscongres te zenden, op grond, dat daar de extremisti sche richting te veel de bovenhand voert. De politiek van Wilson en zijn medebestuur deren over het afgeloopen jaar werd goed gekeurd. Tenslotte werd met groote meerderheid goedgekeurd een besluit om 10.000 p.st. renteloos voorschot te verleenen aan den nieuwen ni et-politiek en mijn werk ere bond, door het parlementslid George Spencer ge vormd. Intusschen hielden de buitengeslotenen een Vergadering met andere ontevreden zeelieden, waarop de dictatoriale houding van den president werd veroordeeld. Op een bijeenkomst te Cambridge heeft Lloyd George een felle politieke redo ge houden. Ten aanzien van de eigen partij zeide hij, dat de liberalen bij de volgende verkiezingen niet konden volstaan met te wijzen op de zwakheden van het kabinet- Baldwin, maar dat zij met eigen voorstel len moesten komen, die een uitdaging aan de heele unionistische politiek inhielden. Over Genève zei Lloyd George, dat Brid- geman de laatste man was van wien men. eenig politiek succes mocht verwachten en door de keuze van den Eersten Lord van. de admiraliteit als eersten Engelschen ge delegeerde had de conferentie nog voor een bijzondere moeilijkheid te meer gestaan. Spr. verwachtte van het luttel uitstel tot Donderdag niets bemoedigends meer en het volk zou er weer genoegen mee moeten nemen, dat door de volkomen onvoldoend© voorbereiding dezer conferentie, het eenig resultaat een ramp zou zijn, n.l. een nieuwe wedstrijd in wapening tussfchen de bedde groote Angelsaksische volken. OOSTENRITK. Ween en in 2 kampen verdeeld. In een manifest van het ..Reformverband" te Weenen worden alle niet-socialistischc burgers opgeroepen om een burgerwacht te vormen als tegenwicht tegen de door bur gemeester Seitz geschapen „gemeente- wacht." In het manifest wordt voort® den burgemeester het vertrouwen opgezegd en zijn aftreden verlangd. Dat kan mooi worden: Weenen in 2 kam pen verdeeld! Zoo komt men van kwaad tot erger ITALIË. Verklaring van Mussolini. Mussolind heeft in den ministerraad ge sproken over den binnenlandschen toestand De laatste weken zijn besteed om het be drijfsleven in overeenstemming te brengen met de stabilisatie van de lire op 90 in heb pond sterling. Dit kostte groote moeite ten aanzien van de huishuren. Pas in Augus tus zal er uitspraak zijn gedaan in de pro cessen, die hierover nog hangende zijn. Dit zijn er niet zoo bovenmatig veel De alge meene malaise, die niet alleen Italië treft, heeft aanleiding gegeven tot internationale anti-fascistische speculaties, gepaard met onjuiste en leugenachtige beriohten, doch de onbetwistbare waarheid is, dat Italië op het oogenblik het rustigste en best ge organiseerde land ter wereld is en beter dan eenig ander in staat de uioeilijkhedeu, die aan de stabilisatie zijn verbonden, te overwinnen. Ten aanzien van de onlusten te Weenen zei Mussolini, dat de geruchten over de houding van Italië zóó dwaas tendentieus waren, dat het zelfs niet noodig was ze tegen te spreken. De fascistische regeering dacht er geen oogenblik over om zich in de binnenlandsche aangelegenheden van Oos tenrijk te mengen. De Italiaansche gezant te Weenen ondernam geen enkelen stap; er had geen enkele troepenconcentratie plaats aan de Oostenrijksohe grens. De Weensche onlusten hebben opnieuw het probleem van het bestaan van Oosten rijk als onafhankelijken staat op den voor grond gebracht. Men moet de oude theorieën van een Donau-bond en van ver eeniging met Duitschland begraven, want geen dier oplossingen is met de vredesver dragen te vereenigen. Italië wijzigt zijn houding niet, die voorgeschreven is door redenen van algemeenen en van particu lieren aard. BUITENLANDSCH GEMENGD. UIT DE VLIEGWERELD. De poging van Chamberlin om de uitvoer baarheid van een gecombineerden dienst van vliegtuig en schip te bewijzen heeft door mist gefaald. Hij is wel van boord der „Levithian" opgestegen, doch is te Curtiss Field geland in plaats van het doel Peter borough. Naar wij vernemen, zegt het Hbld., heeft de bekende Engelsche verkeersvlieger cap tain R. H. Macintosh, de oudste vlieger van de Imperial Airways, zich met de K. L. M. in verbinding gesteld om de be schikking te krijgen over een harer F.VIlI.a verkeersvliegtuigen, waarmede hij een der komende weken over den Oceaan wil vlie gen De onderhandelingen hebben een gun stig resultaat gehad, zoodat Macintosh reeds het eerste deel van den koopsom, groot 1000 p. st. in handen van de K L M. zou hebben gesteld. Macintosh zal zijn Fokker doen uitrusten met een nieuwen luchtgekoelden Jupiter" motor, hem ter beschikking gesteld door de fabrikanten der Bristol Aeroplane Co. Verdër zal een der komende weken met een Fokker F. Vila met „Jupiter" motor een vlucht over den Oceaan worden onder nomen door den Engelschen vlieger Leslie Hamilton, die vergezeld zal worden door kolonel F Minchin, eveneens een der oud ste verkeersvliegers van de Imperial Air-< ways. Het toestel voor Hamilton nadert op het oogenblik zijn voltooiing in de Fokker fabriek. Van de derde Britsche combinatie die van Engeland naar Amerika wil vliegen is, zooals bekend, de leider de Iersche vlieger capt. Courtney, welke zijn keus liet vallen op een dubbel-moforige Dornier „Wal", ge bouwd in Duitschland. Naar uit Detroit gemeld wordt, zal dei Ford Motor Company binnen afzienbaren. tijd een aanvang maken met de fabricage van geheel uit metaal vervaardigde reuzen- vliegtuigen, die in staat zullen zijn 100 passagiers te bevatten. De beide machines die in opdracht zijn gegeven, moeten 100.000 dollar kosten en nog in den loop van het volgende jaar gereedkomen. Ieder machine zal door zes 1000 P.K.- motoren gedreven worden, welke door de Ford Motor Company zullen worden ge leverd. De vliegtuigen zullen slaapcabines bevatten en een snelheid van 125 mijlen per uur kunnen bereiken. PAMILIEDRAMA'B. Te Etterbeek bij Anderlecht heeft een gruwelijk familiedrama plaats gehad. Een bankwerker, die vijf weken zonder werk was heeft met zijn gezin den verstik kingsdood gezocht. Toen de buren geen teeken van leven ra het huis ontwaarden, kregen zij argwaan en trachtten binnen te komen. Een jongen, die door een raam kroop vond hel echtpaar en hun beide kinderen bewusteloos. De gas kraan was opengedraaid. De politie, die dadelijk gewaarschuwd werd brak de deur open. Alleen bij den kleinen jongen konden door raiddel van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer worden opgewekt. Men hoopt hem in het leven te houden. Op tafel vond men een briefje aan den commissaris van politie, waarin de onge lukkige mededeelde, dat ellende de drijfveer van de daad is. Te Kaiserslautern heeft men het gezin van een zekeren Gebauer, man, vrouw en kind dood in de woning gevonden. Allen vertoonden verschijnselen van vergiftiging. De man had Zaterdag zijn ontslag gekre gen, zoodat het niet onmogelijk is, dat men met een wanhoopsdaad heeft te doen. GOEDKOOPE MOORD. Volgens berichten aan de Lokalanzeiger heeft in een klein plaatsje in Oostenrijk een zekere Jarosch, 25 jaar oud, zijn tante ver moord an wel op aanstichting van haar man, die hem daarvoor een be.looning van 100 schelling in het vooruitzicht had ge steld. De oom en de neef zijn beiden gevan gen genomen. AUTO-ONGEVALLEN. Een vrachtauto, die naar Berchtesgaden reed, is even vóór Berchtesgaden in de Ach gestort. Drie personen verdrenken. Een auto, bestuurd door den fabrikant Barnewitz uit Wolfenbüttel, raakte door een stuureffect bij Gross-Schweed van den weg af en kwam in een korenveld terecht, waar hij omsloeg. Een mede-inzittende dame werd op slag gedood, terwijl de vrouw van den fabrikant zwaar gewond naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Barnewitz zelf en een vierde inzittende kwamen met den schrik vrij. RENPAARDEN VERBRAND. Op het station Guben vloog een wagen van een extra-trein, waarin renpaarden van BerlijnHoppegarten naar BreslauKlets ten dorf werden vervoerd, in brand. Twee kostbare renpaarden verbrandden, een ander kreeg zulke zwaTe wonden, dat het afgemaakt moest worden. De oorzaak van den brand moet daarin te zoeken zijn, dat één der geleiders gerookt heeft en daardoor het stroo heeft vlam gevat. VERDRONKEN. Uit Neustrelitz wordt gemeld: In het Kaebelich-meer bij Kratzeburg, is een 13-jarige knaap uit Berlijn, die op va- cantie was en een 12-jarig meisje uit Kratze burg bij het spelevaren verdronken. De kinderen waren, op een boomstam spelend, afgedreven en hadden zich ni?t meer in evenwicht kunnen houden, met het gemelde noodlottig gevolg. Op het Harrick-meer bij Viersen is door tot nu toe onbekende oorzaak een met drie personen bezette boot omgeslagen. Van de drie inzittenden kon zich één al zwemmend redden, terwijl de twee anderen verdron ken. ONTPLOFFING AAN BOORD. Een noodlottige ontploffing had plaats aan boord van den Japansche mijnlegger Tokiwa bij Kioesjoe tijdens de vlootmanoeu- vres Het bericht van hel dep. van marine deelt weinig bijzonderheden meê. De spe ciale correspondent van de Asaki seint uit Kioesjoe dat 3 mijnen ontploft zijn op het tusschendek van de Tokiwa, waardoor 20 slachtoffers gom aak t zijn onder officieren en bemanning. Er brak een brand uit, dte gebluscht werd dooT de matrozen van de omringende oorlogsschepen. De Tokiwa is zwaar beschadigd en werd terstond "*dokt!

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2