Knagende pijnen Sanapirin-tabletten No. 20667 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 Juli Derde Blad Anno 1927 OU Buitenl. Weekoverzicht DE SEINE-OEVERS. Mijn indrukken uit Amerika. De vredesidee in de knel Mislukking te Genève? Scheidingsmuren. De toestand ter maritieme conferentie te Genève heeft zich aldus ontwikkeld, dat op een bevredigend resultaat bijkans niet meer is te hopen. Het aspect is dusdanig geworden, dat het al meevalt, zoo, in het algemeen belang van bevordering der vre- des-idee niet van een volslagen mislukking behoeft te worden gesproken, dat tenminste voldoende camouflage wordt gevonden voor een eervollen aftocht uit de Volkenbonds- stad. Zoo iets toch vaststaat dan is het wel dit, dat aan het ontwapeningsstrevèn een geduchte handicap wordt in den weg gezet, zoo deze conferentie, die nog maar een onderdeel bestrijkt, alleen de zeemacht, onverrichter zake uiteen moet gaan. De aigemeene ontwapeningsconferentie kan dan vooreerst gevoegelijk wel thuis blijven. Men zal zich wellicht herinneren hoe wij nimmer erg optimistisch waren, toen Coo- lidge deze conferentie beslist doorzette, na. dat Frankrijk en Italië zelfs pertinent had den geweigerd, er aan deel te nemen. Veel nut van zoo'n driemogendheden-conferen- tie vermochten wij niet te zien. Aan den anderen kant evenwel meenden wij, dat, nu Coolidge had doorgezet, er alle reden was, om te veronderstellen, dat althan iets tusschen de drie grootste zeemogend heden zou worden beklonken, gelet op het geen op het spel stond, zoowel voor de vredesidee in 't algemeen als ook voor de onderlinge verhouding tusschen de drie grootmachten op zich zelf. Coolidge zelf had immers ook eenig succes noodig met het oog op de komende presidentskeuze ln Amerika, volgend jaar. COOLIDGE. Chamberlain moge in het Engelsche La gerhuis verklaren, dat het ook mogelijk is als goede vrienden te scheiden, wanneer men het niet eens is kunnen worden, zoo eenvoudig is de situatie toch ook onderling niet. Dat merkt men op dit moment reeds duidelijk. De berichten over officieele En gelsche actie tegeD de scherpte in de Ame- rikaansche pers mogen voorbarig zijn ge weest, het neemt niet weg, dat die scherpe toon tegenover Engeland er was en nog is, dat in Amerika de argwaan opnieuw opduikt ten aanzien van de hernieuwing in eenigerlei vorm van een Engelsch—Ja- pansch verbond etc., argwaan waartoe ook het EngelschJapansch accoord te Genève, waarvan wij vorige week in het overzicht gewaagden als een handige zet der Engel sche politiek moet meewerken. Practisch schijnt van dat accoord echter niet veel terecht te zijn gekomen, want in Japan toonde men zich verre van ingenomen er mee, daar het Japan voor nieuwe vloot- uitgaven zette in stee van bezuiniging te brengen. Coolidge zelf zou ter handhaving van zijn candidatuur zich dienen aan te sluiten bij de anti-Engelsche voorlichting in Amerika, zoo de conferentie eindigt met een nega tief resultaat. En al behoeft men niet zoo pessimistisch te rijn om direct te spreken van oorlog, het zou de verhoudingen toch aardig ver duisteren en in de Stille Zuidzee een on- aa.ngename atmosfeer scheppen. En zou de Amerik. Senaat niet gestijfd worden in zijn toch al bijna niet tegen te houden vloot- nitbreidingsplannen Dat het te Genève allesbehalve boterde bewees al glashelder het onverwachte veT- trek der Engelsche delegatie naar Londen om daar in persoon nieuwe instructies te gaan halen. Dat was al iets buitengewoons. Ten overvloede kwam daar nog bij, dat de regeering ettelijke malen zeer uitvoerig heeft vergaderd, blijkbaar staande voor een zeer moeilijke beslissing Tenslotte zijn nieuwe voorstellen te Londen in elkaar gezet, die evenwel weinig reden geven om te juichen. Zij handhaven in wezen het En. gelsche principe volkomen en de Ameri- kaansche gedelegeerden konden daarom, gezien hun orders uit Washington, niet toebijten. Opmerkelijk is ongetwijfeld, hoe weinig zeggingskracht de Amerikaansch© vertegenwoordigers bezitten, in een eng keurslijf als zij zijn gebonden Op zich zelf reeds een teeken van slechte voorbereiding, waarvan de gansche conferentie meer en meer blijk geeft. Weinig hoopvol lijkt thans de situatie. Indachtig aan het: als de nood op het hoogst is, is de redding nabij, hoopt mtn nog op een of anderen uitweg. Of het moge lijk zal blijken Het Oostenrijksche parlement heeft zich bezig gehouden met de jongste Weensehe gebeurtenissen, zonder dat zich daarbij eenig onverwacht feit heeft voorgedaan Regeering en oppositie gaven ieder haar lezing van het geval, dat Oostenrijk in- en uitwendig zoo zwaar heefi eeschokt en ten 6lotte bleef SeipeJ meester van het terrein met de meeste gewonnen slagen aan zijn zijde. Tusschen Weenen en het overige Oostenrijk is de scheridsmuur in lengte en dikte toegenomen. Hetzelfde geldt ook voor het Centrum en de socialisten in Duitschland door het uit treden van rijkskanselier Mars uit de Rijksbanier als protest tegen de houding van den president dezer republikeinsche instelling Hörsting tegenover Oostenrijk. Wel is hierna gezorgd dat de breuk tus schen Centrum en RijksbanieT niet toenam, maar Marx' houding moet invloed oefenen: ten nadeele van beiden. Ongetwijfeld is de vereeniging er door geschaad, tot groote vreugde van Dnitsch-nationalen etc. doch ook Marx zelf komt losser te staan van links, waarmee het Centrum in Prui sen toch maar de regeering vormt en waar mee misschien zelfs in het rijk nog eens geregeerd zal moeten worden binnen afzien- baren tijd In Parijs wordt men onophoudelijk ge troffen door uitersten, door sterke, schrille tegenstellingen. Loop een straat door, welke je maar wilt, en ge zult dadelijk opmerken, hoe de uitersten hier elkaar raken. Voor de étalage van een „charcuterie", waar allerlei spij sheer lij kheden achter de ramen uitgestald liggen in de verleidelijk ste rangschikking, kunt ge een arme oude drommel met geel-vermagcrd gezicht en havelooze kleeren zien stilstaan, en met groote oogen naar al dat lekkers zien kijken. Voor een luxe-restaurant, of voor den ingang van een boulevard-theater, wan neer je daar uit uw auto stapt, en de chas seur is elders bezig, zult ge zonder man- keeren een bedelaar in lompen op uw por tier zien afschieten, om het voor u open te doen, of het voor u open te houden, ter wijl gij met don chauffeur afrekent, of hem orders geeft. 's Nachts op Montmartre, rond de z.g. ,,boites de nuit", waar de champagne van 150 en 200 francs de flesch bij strocmen vloeit, daar krioelt het van haveloozen. Parijs daar zijn zoowel palace"-bewo- ners als de bewoners van onder de brug gen." De Seine-kaden zijn van de eigenlijke Seine-oevers gescheiden door een hooge steenen borstwering, die een muur van ver scheiden meters hoogte vormt op den oever, en die op verschillende plaatsen onderbroken is door trappen of schuin-af- loopende paden, die de kade en den oever met elkaar in verbinding stellen. De Seine-oevers zelf zijn breede, goed geplaveide en goed onderhouden breede wegen, vaak beplant met hooge populie ren. Wandelaars zijn daar echter zeer zeld zaam, behalve de habitués, en de werklie den, döe daar sleepbooten en vrachtsche pen moeten lossen. De bruggen staan gewoonlijk als een gewelf over de oevers heen, en door hun breedte zijn zo een pracht-beschutting zoo al niet tegen de kou dan toch tegen den regen. Agenten in uniform komen daar maar zelden, vooral 's nachts, en zoo konden die bruggewelven een vrij rustige woonplaats worden, tijde lijk of vast, voor een zeer talrijk en zeer gevarieerd volkje. Voor wie te laat is voor het nacht-asyl, of ook wel dat maar bever vermijden wil om bijzondere redenen, zoo als bijvoorbeeld het ontbreken van ver- eisebte papieren er een zijn kan; of voor wie 's nachts juist zijn brood verdienen moet voor die zijn die onderbrugsche Seine-kaden een welkom toevluchtsoord, en het ontbreekt daar dan ook nooit aan bewoners", die er ieder hun vast eigen hoekje hebben, dat de anderen respectee ren, een eigen hoekje, waar ze op reke nen kunnen Na een nacht in Parijs te hebben rond gezworven, auto-portieren te hebben open gemaakt. of een voldoend aantal voor de deuren der huizen neergezette vuilnisbak ken te hebben doorzocht, riet ge laat in den nacht zoo'n eenzame figuur langs de Sedne-kaden loopen, en in een trap of in een pad verdwijnen, dat naar de Seine- oevers voert-. Iemand, die .,naar huis gaat Onder een brug moeten slapen, dat is de allerlaagste trap van misère. Nog lager dat bestaat niet. En altijd, altijd zijn er bewoners" onder de bruggen zoowel in mooie warme zomernachten als in de don kerste, natste en guurste winter-nachten. Er zijn er, die daar sinds jaren wonen", en die daar zelfs een handeltje hebben. 0, een handeltje van ouden rommel, 's nachtg uit vuilnisbakken opgevischt, en tegen het aanbreken van den dag tentoon gesteld.... En daar bestaan klanten voorEr is wel eens een zilveren lepel bij ook. die door een haastig keukenmeisje met de etensresten mee weggeworpen is-/ afgedankte oude boorden; een leege flesch. die de koopman eerst zorgvuldig schoon- gewasschen heeft in het water van de Seine; een roman van een schrijver, die misschien beter lot verdiende; een verzameling leege conserven-blikjes Die uitstallingen hebben iederen morgen hun vaste klantjes. Er wordt altijd sterk op de gevraagde prij zen afgedongen, en de koopman geeft meestal toe. Want de klanten zijn niet zoo héél talrijk, en om zijn koopwaar ergens anders heen te brengen ten verkoop, dat zou gevaarlijk kunnen zijn en boven dien misschien nog niet eens de moeite loonen. En dan. zoodra het dag geworden is. wordt het zaak zich uit de voeten te maken, want een agent-cvcliste. een agent per fiets mocht soms eens een kijkje komen nemen toevallig, of zelfs een „bourre", een agen! in civiel. Ieder Fransch burger wordt geacht een vast domicilie te hebben, en minstens 5 •francs op zak zoo niet dan loopt hij kans voor Jandlooperij" opgepakt fe worden Het is waar. dat er brugbewoners zijn die dat niet in het minst bevrecst, en die rustig RECLAME. 6337 in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd- en kiespijn, worden zeer snel verdieven door; ln buisjes van 75 en 40 ct. proef buisjes 25 ct. onder hun brug blijven, zoolang ze daar zin in hebben, overdag zoowel als 's nachts. Politie-bureau, huis van bewaring, tucht huis, gevangenis wat kan hun dat alle maal schelen!.... integendeel, die verze keren hun weer voor een tijdje een onder dak en gratis voeding.Zoodat ge op de Seine-oevers steeds menschen kunt tegen komen al zijn die ontmoetingen dan ook niet altijd aanbevelenswaardig. Toch, overdag, en vooral 's zomers, kan een wandeling over de Seine-kaden werke lijk zeer genoegelijk en interessant zijn. Op de aflaad-plaatsen der booten werken met ontbloot bovenlijf de sjouwers, torsen zware vrachten; terwijl op de rivier de „bateaux- mouches", de bekende Seine-bootjes, zacht voorbijglijden met hun kalme opgewekte passagiers allemaal menschen. die geen haast hebben, anders hadden ze wel een ander vervoermiddel gekozen. En dan de hengelaars!.... de geduldige, vastberaden, koppige, overtuigde henge laars, die daar aan den kant zitten met hun voeten bijna in het water bengelend, en hun langen hengelstok in de hand, en die daar zoo de vischjes zitten af te wachten, die misschien wel eens in hun aas zullen bijten. Naast en achter hen, staand, of óók zittend, sympathieke kijkers, die vol be langstelling den goeden of slechten kans van den hengelaar volgen.... Rustige ge sprekjes ontstaan, soms een uitroepje van teleurstelling: „hè, al wéér een net mis!" of van blijdschap; „Die heb ik beet, hoor!" en alle omstaande gezichten glimlachen mee in tevredenheid, alles ademt rust en vrede. En dan gebeurd het ook, dat op een dag, als de hengelaars rustig hun vischjes zitten af te wachten, als de Seine-booljes voorbij glijden met hun kalme, opgewekte passa giers aan boord, als de lossers in een onaf gebroken rythmisch bewegen hun zware werk volbrengen dat er over het stille Sèine-water een menschenlichaam komt aandrijven, dat tegen de harde steenen van defi oever stoothet lichaam van iemand die genoeg had van het leven, van zijn leven, en in den nacht rust en vergetelheid is gaan zoeken in de gele wateren van den stroomOf wel, er is een misdaad be dreven Onmiddellijk vaart een onrust over den oever.... een oploopje vormt zich om het aangespoelde lijk heen,agenten snellen toe, agenten van de „brigade fluviale", de spe ciale Seine-brigade. Sinds enkele weken is er iets heel bijzon ders in de Seine te zien, iets heel bijzonders voor Parijs, iets heel bijzonders voor de brug-bevolking vooral. .Twee vrouwelijke artiesten, die reeds meer-of min bekendheid hebben, maar die tuk op, reclame-maken zijn, hebben onder het voorwendsel van woning-nood, een prachtige woonschuit aangeschaft, en die zeldzaam luxueus inge richt. met alle gemakken van het moderne comfort, met boudoirs, met een studie-zaal een muziek-zaal, en een gymnastiek-zaal zelfs.... Maar wie de Seine-oevers kent, en van hun bevolking weet, dien zal.het niet verwonderen te hooren, dat de reclame- zuchtige artiesten maar heel zelden een nacht in haar prachtige moderne schuit dur ven doorbrengen, en zeker niet op avonden dat ze na een schouwburg-voorstelling pas heel laat terug kunnen keeren. Want zoo voor iemand, 't is zeker niets voor een Pa- rijsch luxe-artiestje, die donkere Seine, 's nachts, met haar sombere wateren, en de niet mindere sombere gestalten, die er op haar oevers rondzwerven. Parijs, Juli 1927. M. DE ROVANNO. RECLAME. H. P. H. KEEREWEER BEGRAFENISSEN T.I, aci AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16. CREMATIE 4762 Gelijk gebruikelijk hebben we het zomer seizoen feestelijk geopend met het Fête des Fleurs. De zomer had hier echter niet op gewacht en was, zonder zich aan den kalender en ons feestprogram te storen, reeds geruimen tijd te voren gearriveerd. Van af Mei hebben we mooi weer gehad, nu en dan slechts onderbroken door een paar regendagen Wel een voorrecht te oordeelen naar de jammerklachten uit het Noorden. En het bloemenfeest, als steeds een geneugt voor het oog, is ook ditmaal uitstekend geslaagd Merkwaardig dat dit feest dat uit den aard der zaak altijd veel op zijn voorganger lijkt, toch steeds in slaat. Mooi weer ot niet de tribunes en staanplaatsen langs de onafzienbare Quai du Mont Blanc en Quai Wilson zijn altijd overvuld door een dankbaar publiek. Veel nieuws of eigenaardigs was er dit keer niet. De zelfde kinderen, cupido'tjes, vlin ders, als nu reeds vijf jaar achter elkaar vertoond, fietsen herschapen in priëelen en vliegmachines; ridders en cavaliers in staal of fluweel, praalwagens overladen met de lieflijkste maagdelijns en de schoonste bloe men; allegorische voorstellingen der jaar getijden en reusachtige paarden, olifanten, tijgers, pauwen geconstrueerd uit bloe men groepen gedost in fleurige oude volksdracht, reclamewagens, een dozijn trommelende, fluitende en toeterende mu ziekkorpsen, een stoet die meer dan een uur noodig had om éénmaal voorbij te trek- ken; alles schon dagewesen, maar steeds het publiek weer in extase brengend. En het lijkt of de mensehe® elk jaar met groo- ter enthousiasme deelnemen aan de ba- taille de fleurs en meer geld besteden aan confetti en bloemen. Kort hierop had zonder veel vertoon de opening plaats van de tentoonstelling der platanen voor het nieuwe Paleis van den Volkenbond. Wonderlijk hoe weinig belang stelling hiervoor getoond wordt, te meer omdat het geen uitsluitend locaal of Zwit- sersch belang geldt, maar een zaak, die feitelijk de gehcele wereld aangaat. De groote zaal van het B&timent Electoral, door 10 meter hooge schuttingen verdeeld is van onder tot boven behangen met tee keningen en plannen, het werk van 375 bouwkunstenaars. Men moet zich vergenoe gen met een bLik op de teckeningen der gevels, de rest in galop voorbij hollend. Geen der deelnemers aan het concours is als primus inter pares uit het strijdperk getreden, daar de jury van oordeel was, dat niemand al de gestelde voorwaarden vervuld had, In plaats van één groote hoofdprijs werden daarom 9 prijzen, elk van 12000 frs., 9 eerste eervolle vermeldin gen van 3800 frs en 9 dito tweede van 2500 frs, toegekend. Nederland met één eerste en twee tweede eervolle vermeldingen slaat hierbij g>een slecht figuur. Aan ee.n der eerste cisehen, het sparen van. het natuurschoon van het park waar in het paleis zal verrijzen, is nagenoeg door geen der architecten voldaan. Slechts in één plan, dat van twee Zwitsers is hier mede voldoende rekening gehouden. Het was een zeer moeilijk op te lossen vraag stuk, want het beschikbaar terrein is veel te klein voor de reusachtige stichting. Bij den bouw van het aangrenzend paleis van het Internationale Bureau van den Arbeid verkeerde men in gunstiger conditie, vaar men een in verhouding tot het gebouw zeer uitgebreid terrein bezat. Voor het paleis van de S. D N. is echter slechts on geveer 7 H.A. disponibel, terwijl het ge bouw zelve tien maal zooveel ruimte moet bieden dan dat der B. I. T. Een tweede moeilijkheid was daarin gelegen, dat de stichting een tweeledige bestemming heeft Allereerst moet het een groote zaal bevat ten voor dte plechtige zittingen van de vol ledige Assemblée van de S.D.N. en een aantal kleinere zalen voor de aparte com missies. In verband met deze bestemming wenscht men een statig monumentaal ge bouw, een werkelijk paleis. Maar tevens moet bet dienen als zetel voor het perma nente Algemeen Secretariaat, en daarom ruimte bieden voor honderden bureaux en een karakter bezitten ook overeenkomstig met deze bestemming Hierdoor mist men in de meeste plannen de noodige eenheid. Het meerendeel der architecten heeft ge tracht een oplossing te vinden door de zalen voor de assemblée etc. onder te brengen in een centraal gelegen majestueus paleis. Grieksche tempels als het Parthe non, moskeëen met minarets, Hindoetem pels, bouwwerken der Italiaansche Renais sance en der Fransche school uit de 17e en 18e eeuw tot zelfs de aardbol en typische wolkenkrabbers hebben als motief gediend. En aan het centrale gebouw vastgeplakt een tweetal vleugels, lange hooge muren met een oneindig aantal vensters, gebou wen herinnerende aan kazernes, warenhui zen en fabrieken, voor de bureaux. Meer eenheid dan de anderen verraden de plan- nèu der kunstenaars uit het Noorden, vooral die der Denen en Hollanders, bij wi?r constructie's meestal de rechte lijn domineert en het utiliteitsprincïpe slreng is doorgevoerd. Hun werk is logisch maar on tegenzeggelijk koud. In hoofdzaak zijn de plannen terug te brengen tot twee groepen, die der z.g. nieu were architectuur, waarin logica en utiliteit den doorslag geven en die, waarbij de oude klassieke opvattingen den boventoon voe ren. Maar nagenoeg allen hebben 't zwaarte punt van het plan gezocht in het gedeelte, bestemd voor de vergaderingen van de grande assemblée. Het publiek hier wenscht vóór alles /dat het mooie plekje aan den oever te Sécheron niet bedorven wordt. Het idee van een reusachtig warenhuis of een wolkenkrabber (een vierkante toren van zeventig étage9 en een nevenbouw mei een twaalf lal reeksen vensiers boven elkaar, zooals er voorkwamen onder de plannen) te zien verrijzen aan het prachtige meer. jaagt den menschen den schrik op het lijf. Men stemt daarom hartgrondig in met de uitspraak van den bouwer van het paleis van de B. I. T.: „Ik weet, dat alles wat ik scheppen kan slechts de natuurlijke schoon heid van dit park kan verminderen. Mijn hoofdstreven zal daarom zijn het zoo min mogelijk te bederven". Aan dit meer met zijn reeds Italiaansche natuur en luchten past een romantische schepping, waarbij classicisme meer dan koude logica en utiliteit den grondslag der constructie vormt. Een paleis met monumentale facade direct aan het meer, de rest zooveel als het kan weggemoffeld achter het geboomte, dat is het wat men hier hel liefste zou zien. Hoewel voorspellen zeer gevaarlijk is, lijkt het waarschijnlijk, dat in den eind- kamp een Franschman of Italiaan de zege zal behalen. Nog steeds beslaat hier veel werkloos heid en daarom werdt' met verlangen het bpgin der werkzaamheden tegemoet gezien. Gelukkig is na jaren van eindelooze deli beraties ook de bouw van een nieuw slation een feit geworden. Voor ..Ie b&liment" een hoopvol vooruitzicht. Het is inderdaad geen overmatige luxe dat de oude. leeüjke barak die sinds een halve eeuw dienst doel als hoofdstation van „la capitale du monde" door een waardiger gebouw vervangen wordt. Jarenlang was men het er over eens, dal dit ontsierend cavaille weg moest. Maar het was de vraag, wat er voor in de plaats te zeilen en hoe aan 't geld te komen. Ten slotte zijn de Zwitsersche staat, het spoor, de stad en hel canton tot overeenstemming geraakt, liet nieuwe station in den Fran- schen stijl van het midden der 18e eeuw, zal wederom verrijzen op de Place du Cor- navin aan het einde van de Rue de Monl- Blanc. Begonnen wordt met het hoofdge bouw. de centrale hall en bijbehoorende vertrekken. Een linker vleugel zal de bui tellen en wachtzalen, de rechter vleugel de verdere dienstlokalen bevatten. Binnen drie jaar moe't hei hoofdgebouw voltooid zijn, de rest in ongeveer negen jaar. De kans is nu groot, dat eindelijk de lang ontbeerde verbinding van het hoofdstation met het Gare des Faux-Vives (van de P. L, M.) tot stand komt. Eenige jaren geleden heelt een verdienstelijk burger, David Butin, de stad een legaat vermaakt, teneinde een brug te leggen over de Rhóne ter plaatse, waar de verbindingslijn der beide stations de rivier moest snijden. De brug zou moeten dienen, zoowel als spoorwegbrug als Ier communi catie tusschen het kwartier St. Jean en do op den linker oever gelegen stadswijken. Ze is na een lange lijdensgeschiedenis vol tooid. maar heeft de stad tenslotte nic-'t min der dan 12 millioen gekost, terwijl daaren boven de verbindingslijn door de ingenieurs thans zoo gelracteerd is, dat de Pont Butin overbodig is geworden. Het laatste plan vereischt een nieuwe rivieroverbrugging maar is toch nog goedkooper dan het oor- spronklijk project, daar men met veel kor tere tunnels volstaan kan. Maar toch blijft deze brug een groote aanwinst voor de stad, daar in dit gedeelte elke verbinding tusschen de twee oevers ontbrak. Een mooi brok natuur is hierdoor tevens voor de wandelaars toegankelijk ge worden. De Rhóne loopt er in een bosch- rijke omgeving door e'en diepe rotskloof. De brug, die zich 52 M. boven den waterspiegel verheft, hee'ft een breed-te van 15 M., een lengte van 270 "M., de brugboofden mee gerekend echter van 930 M. De spanning der bogen bedraagt -12 M. Het is een con structie in twee étages, waardoor ze ook kan gebruikt worden voor smalspoor. Een mooi stuk ingenieurswerk, dit gevaarte van graniet, volkomen bij de omgeving aanslui tend, een blijvende herinnering tevens aan een inwoner dezer 9tad, wier zonen haar zulk een groote liefde betoonen. Genève, Juli 1927. Dr. KLAUS. New-York, 15 Juli 1927. Heeft de Amerikaan ook een broertje dood aan hard wer ken? Voortvarendheid, blijmoedigheid en een „idee" brengen den Amerikaan het succes. Als men de naar Europa terugkeerende Europeanen vraagt, waarom zij naar het vaderland weergekeerd zijn en waarom zij niet langer in Amerika wilden blijven om nog eens hun geluk le beproeven, krijgt men meestal als antwoordt, dat 't leven in Ame rika een hel is, dat 't leven van den arbeider niets anders is dan een slavenbestaan, en dat er geen vermaak en geen andere bezig heid is dan hard werken. Ik wil niet zeggen, dat de Europeaan lui is, hoogstens kan men vaststellen, dat hij een andere opvatting van arbeid heeft dan de Amerikaan en dat hij bovendien, een zeer menschelijke eigen schap overigens een broertje dood heeft aan hard werken. Wie zal hem dat kwalijk nemen? In de Oude Wereld vereenzelvigen wij dan ook gewoonlijk Amerika met har den arbeid. Dat werd ons links en rechts verkondigd en met den paplepel ingegeven. Dat de Amerikaan, als individu en als natie zoo succesvol is, werd ons geleerd, komt alleen hiervan, dat hij zoo gestadig hard werkt en spaart. Op gezag namen wij dan ook altijd aan, dat geen natie ter wereld zich in dat opzicht met Amerika zou kun nen meten. Is die Europeesche meening nu omtrent dat harde werken van den Ame rikaan juist? Na een jarenlang verblijf in Amerika moet ik echter vaststellen, dat deze meening wel eenigszins bezijden de waar heid is. Eigen aanschouwing heeft mij ge leerd, dat er in de kantoren en werkplaat sen veel korter gewerkt wordt dan in Europa, en dat er zelfs een neiging is om de verkorting der werkuren nog gesfrenger door (e voeren, hetwelk soms ook zijn oor zaak vindt in economische omstandig heden. Maar hoe komt het dan, dat deze opinie zich vastgeworteld heeft? Waar schijnlijk heeft men hier te doen met een begripsverwarring; de Amerikaan is een voudig vpel voortvarender dan de Euro peaan. Dit blijkt ook uit het feit, dat men dikwijls hoort, hoe die en die Amerikaan zijn zaken begonnen is met niemendal, ,.on a shoestring", zooals de Amerikanen zeg gen. Waarom? Omdat hij zoo verschrikke lijk hard gewerkt heeft? Neen. maar omdat hij zoo voortvarend geweest is. Nergens ter wereld is dan ook zoo dikwijls in de zaken wereld bewezen, dat voortvarendheid waar devoller is dan het werkkapitaal zelve De Amerikaan heeft bovendien een gruwelij- ken hekel aan tobben en peuteren. Hij houd! er van om de zaken af te doen Hij heeft aan niets zoozeer het land dan aan het uitstellen van beslissingen Als de on derhandelingen niet vlotten dan stelt hij zich liever tevreden met een kleine winst, dan nog langer te „sjacheren", want. zoo redeneert hij. de prootere winst weegt niet op tegen al de andere zakenmogelijkheden,

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9