OP REIS „y. Standard Camera JOHAN GEIJTENBEEK Breestraat 79 - FOTOHANDEL - Telefoon 1851 AGENDA. GEMENGD NIEUWS. SPORT. BUITENLAND. RECLAME. 6367 met een en eenige w^j^of-Rolfilms, dan is Uw uitrusting perfect en 'loopt U geen risico van onbekend materiaal. De zijn bij ons steeds versch voorradig k^JCïjfar-producten zijn niet te overtreffen en W zijn -Catalogus en Camera-prospectus GRATIS op aanvraag Zaterdag. Jeruël (Groeneslfeeg 16): Samenkomst te halfnegen. Vrije Evang. Gem.: Bidstond te 9 uur. Zondag. Jeruël (Grienesteeg 16): Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfzeven nam. Leger des Heils (Langebrug 4): Samen komsten te 10 uur voorm. en halfacht nam. Ned. Leger des Heils (Beestenmarkt 34): Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfvier en acht uur nam. Vrije Evang. Gem. (Middelstegracht 3): Samenkomsten te 10 uur vm. en 7 uyr nm. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Roogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 lot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater", Haartemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinêe te 2 uur, „Luxor-thealer", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Scala (Den Haag): Yardaz-revue „Hallo Parijs." 8 uur nam. De vand-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Juli a s. tot en met Zondag 31 Juli waargenomen door de apotheek van den heer. C. B Duysler, Nieuwe-Rijn 18. telefoon 523. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag- mcrngen 8 uur waargenomen door de doc toren: Boonacker, De Jager, Kist en Poort man. Te Oegstgeest wordt deze dienst waarge nomen door dr. Timmermans, tel. 390. SASSENHEIM. Ned. Hcrv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer Siderius van Katwijk-aan-Zee; nam. 5 uur, ds. L. Boer, van Amsterdam. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Boeijenga. Chr. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. W. F. v. d. Kodde, van Delft. (Voorb. H. A.). VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (H. D.) en nam. 5 uur, ds. H. P. Fortgens. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (H. D.) en nam. halfacht, ds. Joh. Kijne. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfacht, ds. D. üauta. IS NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Loon op Zand: A. F. P. Pot, te Vaarssen; Te Birdaard: A. C. H. \ollen- weidcr, te Cubaard; Te Oosterwolde: P. Kuylman, te Houten. Aangenomen: Naar Hedel: mr. J. F. Dijk stra, em. pred. te 's-Gravenhage. Bedankt: Voor Burum: K. Engelsma; te Zwartsluis; Voor Eelde: A. G. Kloots, te Roderwolde. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Middelburg: A. Dercksen, te rijnacker-Nootdorp, en J. G. Houtzagers, te Reeuwijk. Beroepen: Te Klundert (N. Br.): A. J. Bounia, te Wanswerd. Bedankt: Voor Waardhuizen: J. Schel haas Jzn., te Nederhorst den Berg. In de synode van 1926 had dr. Niemeyer eenige voorstellen ingediend rakende de be rekening van de bijdragen door den raad van beheer. Wat de heer Niemeyer wenschte, werd toen door den heer Eilerts de Haan wemig aannemelijk en door anderen „praematuur" geacht. In elk geval, zoo meende men, moest eerst de Raad van Beheer over d'O voorstellen worden gehoord. Deze Raad heeft thans haar gevoelen doen kennen, waardoor de heer Bolt een rapport uitbrengt, dat ter inzage wordt gelegd. Een voorstel van den pensioenraad tot wijziging van art. 11 al. 5 Regl. Pensioen fonds, wordt overeenkomstig de conclusie der rapporteerende commissie verworpen. De classikale vergadering van Utrecht heeft aan de Synode „eerbiedig doch met klem" gevraagd, of het niet op haar weg ligt, om tegen de aanvaarding door de Re geering van eenen gezant van den Paus van Rome, resideerende in Den Haag, „een ern stig en waardig protest" bij de Regeering to doen uitgaan. De rapporteerende Commis sie was eenstemmig van oordeel, dat de Synode niet in staat is om de motieven te beoordeelen, waarop de aanvaarding van dezen gezant door onze Regeering berust. Zij kwam daarom tot de conclusie, dat de vraag van de classicale vergadering van Utrecht ontkennend moet worden beant woord. Deze conclusie is aangenomen, maar te vens is besloten overeenkomstig een voor stel van den heer Gravemeyer, den volgen den brief te richten tot de genoemde classi kale vergadering. De Synode der Nederl. Hervormde Kerk, kennis genomen hebbende van uw missive van 29 Juni 1927, betreffende het feit, dit nog steeds een gezant van den Paus te Rome bij onze hooge regeering is geaccrediteerd, en het daarin vervatte verzoek om daarbij bij de Regeering des lands te protesteeren, acht, om verschillende redenen voor het oogenblik de tijd niet gekomen om aan uw verzoek te voldoen, verklaart echter gaarne met veel sym pathie te hebben kennis genomen van uw schrijven en van de liefde voor onze keik in het bijzonder en de zaak der hervorming in het algemeen, welk daaruit openbaar wordt. God geve u zegen bij uw arbeid voor zijne kerk hier te lande en doe dezen ten goede komen aan ons geheele Vaderland." In den namiddag wordt een Svnodus Con- tracta gehouden. ONGELUKKEN. De timmerman W. L. uit de Van Soeyk- straat te Rotterdam heeft in de Boude- yijnstraat een disselboqm van een malle jan op het hoofd gekregen. Met een ern stige schedelbreuk is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgeno men. De 56-jarige havenarbeider L. O. «ft de Willemstraat te Rotterdam is aan boord van het Engelsche stoomschip Dentmore, liggende in de Rijnhaven aldaar, tusschen twee winches bekneld geraakt. Met inwen dige kneuzingen is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opge nomen. MET EEN MES GESTOKEN. Te Gouda heeft in een café aan de Jeru- zalemstraat, zekere V. na een woordenwis seling den veekooper Van O. van den Iiaas- Irechlschen dijk met een mes in den buik gestoken. Dr. Ruys constateerde een steek wond in den buikwand en heeft het slacht offer verbonden, waarna het per brancard van de E. H. B. O. naar het Van Iterson- ziekenhuis werd overgebracht. De dader, die gunstig bekend staat, is gearresteerd. Drankmisbruik is van invloed op het ge beurde geweest. De politie stelt naar de schuldvraag een onderzoek in. den weg. Ieder kind in de buurt noemt-het de „spiritus-mannen" en kent de mannen met hun vaak zeer typische bijnamen stuk voor stuk. Des Zondags komen vele wandelaars ex pres naar de spiritusmannen afgezakt en wordt vaak zooveel bijeengebedcld, dat de eerste dagen der week de troep in constante a<bnormalen doezeltoestand verkeert, maar T draait er op uit, dat ze, indien dit nog jaren blijft duren, waanzinnig zullen wor den en dan kan men nog allerlei gekke dingen daar verwachten. Diefstal plegen ze niet, althans voor zoo ver men daar weet en ondervindt. Wel is eens, toen de bende zich nog de moeite ge troostte eten te koken bij een groentenkwee- ker voor een f 60 aan snijboonen gekaapt. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. Te Harkema Opeinde is de 75-jarige A. Elzinga, terwijl hij in het land aan het werk was, door een stier aangevallen. Het woedende dier nam den bejaarden man op de horens en wierp hem tegen den grond. Zwaar gewond is de ongelukkige opge nomen. VERDRONKEN. Te Nieuw-Weerdinge is het 8-jarig zoon tje van den heer Dol te water geraakt en verdronken. VAN ZIJN DOOFHEID GENEZEN. Woensdag trok over de gemeente Emmen een hevige onweersbui, waardoor eenige personen bewusteloos neervielen,' tenge volge van schrik bij een ontzetten den slag. Deze slag heeft echter ook iets goeds te weeggebracht. Een bekende persoonlijkheid in het dorp is de heer Jan Holties. Deze lijdt reeds zeer vele jaren aan een erge doofheid, doch men deelt ons mee, dat Jan door het geweldige lawaai weer in het bezit van z n gehoor is gekomen. Wij hopen, dat dit ge lukkig gebeuren voor onzen Jan van blij- venden aard zal blijken te zijD. Aldus lezen we in de „Asser Ct." DIEFSTAL. Lij den landbouwer A. v. Putten onder Hoevelaken is in den middag, terwijl de be woners in en bij de hofstede werkzaam varen f3300 aan contanten gestelen. Van de(n) daderfs) heeft men tot dusver geen spoor ontdekt. VERDUISTERING. Te Leeuwarden is gisteren aangehouden zekere A. K., beheerder van een incasso bureau aldaar. Hij wordt verdacht van ver duistering. De politie hield een huiszoeking ten huize van den verdachte, die ter be schikking van de Justitie is gesteld. DOOR EEN GEWEERSCHOT GEDOOD. Men maldt ons uit Winterswijk, dat de hèer A. B. te Corle ih zijn woning is ge vonden gedood door een geweerschot. Hoogstwaarschijnlijk is B. bezig geweest zijn geweer na te zleji; niet wetende, dat dit geladen was, en is hij door het afgaan de schot dood el ijk getroffen. Trotsche moeder: „Wij noemen de kinderen maar in alphabelische volgorde Anna, Bernard, Charles, Dora, Eduard Bezoeker: „Een aardig idee, mevrouw, maar wat moet u beginnen als u bij de Z. komt en 't zijn dan tweelingen." KORFBAL. DE TOER VAN VITESSE (L.). Een goed begin. Men seint ons uit Beilen dat Vitesse (L.) op haar toer door het Noorden gisteravond heeft gespeeld tegen Vitesse aldaar. Onze stadgenoolen wonnen met 132. WIELRENNEN. LEIDSCHE REN- EN TOERISTEN VEREEN. „SWIFT". Morgen zal er zoowel voor de A-klassers als voor de juniores een afvalwedstrijd worden gereden. Eiken keer dat de streep wordt gepasseerd moet de laatste renner afstappen, totdat er 3 overblijven, die dan sprinten voor de le, 2e en 3e plaats. Voor beide groepen zijn er 2 prijzen disponibel. De samenkomst is 9.43 u. aan de II. B. S. Hooge Rijndijk; vertrek 10 u. CRICKET. Wedslrijdprogramma. NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. le klasse: Leiden: Ajax-Phoenix; 's-Gra- venhage: H. C. C. IIQuick; Haarlem: Rood en WitH. C. C. I; Amsterdam: V. R. A. H. D. V. S. 3e klasse Z.: Leiden: L.C.C.H.D.V.S. III. Overzicht. Ajax' laatste kans. Een belangrijk programma. Zal L. C. C. Ajax II een pleizier doen? Morgen krijgen de Leidsche eerste klas- sers hun laatste kans. Phoenix is een van de zwakke zusjes, dat bijnanog minder heeft gepresteerd dan Ajax. En lus.een overwinning? Neen, wij durven dat niet aan, want hetgeen onae stadgenooten in de laatste weken hebben laten zien is niet van dien aard. dat wij daarop verwachtingen op een overwinning mogen bouwen, zells niet tegen Thoenix. En toch is die overwin ning morgen zoo hoog en hoog noodig, zou een nederlaag der Hagenaars aan de De Kempenaerslraat, het danig geschokte pres tige van de Leidsche eerste klassers weer ietwat kunnen herstellen. Er moet gewon nen worden morgen, Ajaxciedenl Bedenkt dat het eerste-klasse-schap op hel spel staat ook al kennen wij dan in crirket niet direct die gevreesde laatste plaats. Phoenix slaan; gij zijt dat verplicht aan u zelf, meer nog aan uw onvermoeiden aanvoerder, die voor het Leidsche cricket zooveel heeft gedaan. I De overige wedstrijden in de eerste klasse zijn bijzonder belangrijk. Rood en Wit kan het aan de Spanjaardslaan de Haagsche ongetwijfeld heel moeilijk maken en achter het Amsterdamsche Stadion zal het danig spannen tusschen V. R. A. en H. D. V. S. Quick is in de laatste weken bijzonder op dreef en Tonny de Beus c.s. zullen aan de Nijmegenaren hun handen vol hebben. In de 3e klasse Z. kan morgen de beslis sing vallen en de Leidsche heeft het in handen die beslissing alsnog enkele weken uit te stellen. Immers wint H. D. V. S. III van Metsch c.s., dan zijn de Schiedammers praktisch gesproken niet meer in te halen. Is de Leidsche zoo welwillend om na Ajax II ook H. D. V. S. III le slaan, dan blijven de rood-zwarte Lcidcnaars nog een kansje op het kampioenschap behouden. En een over winning van L. C. C. op H. D. V. S. III zou een waardig slot van de competitie zijn voor de Leidsche. DE ALGEMEENE TOESTAND. De maritieme conferentie Nog eens het ontrnimings- vraagstnk. De hoop op een oplossing ter maritieme conferentie te Genéve is vrijwel opgeheven. De conferentie is opgeschort tot er uit Washington antwoord zal zijn gekomen. Men durft evenwel niet rekenen op een gunstig antwoord. Gisteren heeft Chamberlain te Londen inderhaast een ministerraad bijeen geroepen Verscheidene ministers, die na het uiteen gaan van het Lagerhuis Churchill werd aan het Waterlooslation nog net bijtijds ver wittigd. Andere ministers, die per auto ver trokken waren, zijn op den weg door de gewaarschuwde politie opgehouden en te ruggekomen. In officieele kringen wordt hier de toestand wel als critiek beschouwd, maar men is van meening dat de Ameri kanen nog niet tijd genoeg kunnen hebben gehad om al de détails en den geheelen om vang van de nieuwe Britsche voorstellen te onderzoeken. Buiten officieele kringeii acht men de kans op succes zeer gering, daar men vreest, dat er een fundamenteel verschil van politiek bestaat tusschen de Vereenigde Staten en Groot-Brilannië over ,den aanbouw van kruisers in de eerstvol gende tien jaar. Verder was het technisch verschil zoowel in tonnage van kruisers als in het kaliber der kanonnen waarschijn lijk onoplosbaar gebleken. In het Engelsche Lagerhuis zou Locker Lampson in antwoord op een vraag ge zegd hebben, dat behalve de nu voltrokken slechting van versterkingswerken in de vestingen aan de Duitsche Oostgrens, nog enkele andere punten van Duitschland's ontwapening vervuld moeten zijn, voor er sprake kan zijn van een ontruiming der bezette gebieden. Van Duitsche zijde worden deze uitla tingen onjuist en onbegrijpelijk genoemd. Over het grootste gedeelte der bekends honderd vragen was indertijd een overeen komst tot stand gekomen en met voldoening 'werd vastgesteld; dat nog slechts de kwes ties der Oostelijke vestingen en der oorlogs- voorraden in het reine gebracht móesten worden, hetgeen in tusschen gebeurd is. Er zijn nog enkele punten niet afgehandeld, die echter geen geschilpunten genoemd kun nen worden, nl. het kustverdedigingsge- schut aan de Oostzee, de politiewetten en de kazernekweslies, wier afwikkeling, zoo als voorzien, ca. 4 jaar in beslag zal nemen. FRANKRITK. Poincaré over zijn ministerie Communistenvervolging Brief van Daudet De C.G.T. In een bijdrage in de „Cri de Paris" zegt Poincaorc: ,,Van alr de ministeries, waar ik in mijn leven deel van uitmaakte, is er geen, waar meer hartelijkheid heersch. te dan het tegenwoordige. Iedereen legt een volkomen toewijdiüg, eerlijkheid en trouw aan den dag, zonder de minste intri gue. Ik ondteiwind zooveel goeds van mijn collega's, dat ik, zóó een van hen zich I terug trok, niet langer aan het bewind zou blijven." Poincaré zeide nog, dat er geen revalo- risatie of stabilisatie zal komen vóór de verkiezingen van 1928. De communist en Kamerlid Doriot zal worden vervolgd wegens anti-Fransche pro paganda in China. De teekenaar van de „Humanité",. Dés- champs zal vervolgd worden wegens pro vocatie tot moord. Daudet heeft officieel iets van zich doen hooren. Hij zond een brief aan den minis ter van justitie, waarin hij zich beklaagt, over de wijze, waarop het proces over den dood van zijn zoon Philippe is gevoerd en zich bereid verklaart in de gevangenis terug te keeren, indien naar aanleiding van zijn klacht een nieuw onderzoek inge steld en zonder belemmering uitgevoerd zal worden. Daudet stelt den eisoh, dat de politie ambtenaren, die bij deze zaak betrokken zijn, ter beschikking zullen worden gesteld, opdat hij de noodige waarborgen zal heb ben, dat het onderzoek behoorlijk plaats heeft. Het congres der algemeene federatie van den arbeid (C-G.T.) heeft een motie aange nomen, die zegt, dat de syndicale eenheid niet lot stand gebracht kan worden, tenzij elke vakvereeniging zich voegt naar de re gelen der C.G.T. en die alle inmenging der politieke partijen en van buitenstaande groepeeringen in het vakverenigingsleven veroordeelt. ENGELAND. Het parlement op reces. Lijf rente voor Asquith. Smith te gen de sovjets. Het Lagerhuis is gisteren tot 8 Novem ber op reces gegaan, nadat de begrooting van financiën en de vakvereenigingswet zon der stemming waren goedgekeurd. Thomas vroeg, of er nog eenig nieuws uit Genéve was, dat een weinig hoopgevend klonk, waarop Locker Lampnon antwoordde, dat de regeering geen nadere mededee'ingen te harer beschikking had. Voor lord Asquith and Oxford wordt door vrienden en bewonderaars een bedrag bijeengebracht, «rj.rvan een lijfrente zal weiden gekocht. Herbert Smith, de voorzitter van den nir-jiwerkersbond heeft zich tijdens de greo'o staking bij de mijnen zeer radicaal in zijn opvattingen getoond, maar dat neemt niet weg, dat hij, in tegenstelling met Cooek, 3en secretaris, niets van l.W sovjetstelsel moet hebben. Daarover zeidé hij "Woensdag op het congres der mijnwerkers; „Ik heb eenigen tijd in Rusland doorge bracht, en ik beken dat ik zelfs, als ik onder het sovjet-stelsel geboren was, er tegen zou zijr. In Rusland zijn de werklieden weinig meer dan slaven. Als de communisten niet van ons stelsel gediend zijn, laten zij dan uit de vakver- eenigin^ gaan." RUSLAND. Concessies aan Amerika en Dnitschland? Sandorff de ondervoorzitter der hoofdcom missie voor de soncessies, verklaarde, dat er op dii opgenblik onderhandeld wordt met eenige groote Amerikaansche firma's over de belegging van aanzienlijke kapitalen in concessie-ondernemingen, die de grootste tot tot nog toe door de sovjetrepubliek verleende concessies verre overtreffen. Tevens wordt met Duitsche industrieelen onderhandeld over liet siuilen van een aantal nieuwe conces- sie-eun'tracten. VEREENIGDE STATEN. Een gezant gewond. Francisco Latour, de- Guatemala'cche ge zant te Washington werd in zijn legatie aan getroffen met een schotwond. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is zec-r ernstig. Hii heeft zichzelf met een revolver ge wond De kogel is dicht bij het hart door gedrongen. Vclpens de verklaringen van zijn vrouw is I het schot bj ongeluk afgegaan. I 2—1 j CHRIST. GEREF. KERK. Beroepen: Te Den Haag (2e maal): L. H. v. d. Meiden, te Dordrecht. GEREF. GEMEENTE. Beroepen: Te Vlaardingen: J. Fraanje, te Barneveld. ALGEMEENE SYNODE DER NEDERL. HERVORMDE KERK. Op de mededeelingen betreffende den geestelijken arbeid onder de militairen doet de alg. synodale commissie het verslag over den arbeid onder de landgenooten in Duitschland volgen. De ontvangsten voor dat werk (uit collecten en bijdragen) zijn veel le gering. Hierdoor zal de alg. synodale commissie niet kunnen overgaan tot de be noeming van een tweeden godsdienstleraar (naast den heer Sanders te Duisburg), ten einde voorat onder de Hollandsohe schippers te Ruhrort en elders werkzaam te zijn. Daarvoor ontbreken de middelen. Boven dien moet de evangelisatie-arbeid Gronau, Emmerik, Kleef, Creleld en andere plaatsen worden gesteund. In deze zitting is bericht ingekomen, dat de heeren mr H. E. Cost Budde en J. Wil- lemse hunne benoeming resp. tot ouderling- lid en tot secundus-predikanl-lid der alg. synodale commissie hebben aangenomen. Het dagelijksch bestuur van de Vereeni- ging van Nederl. Hervormde Stichtingen vcor zenuw- en geestesziekten heeft bericht ingezonden van Ie oprichting dier vereeni- ■ging en vraagt de belangstelling en den steun der synode, De synode zal antwoor den dat op haar groote belangstelling en op haar steun mag worden gerekend. De heer Bolt rapporteert over verschil lende aangelegenheden het Pensioenfon Is betreffende. Overeenkomstig zijn voorstel wordt de pensioenraad gemachtigd, de eerste wetenschappelijke balans over le leggen in 1931. Ook zullen de provinciale kerkbestu ren worden uitgenoodigd opzicht te houden met betrekking tol die predikanten en hunne ressorten welke niet aan hunne verplichtin gen met betrekking tot het Pensioenfonds voldoen. ONGEVAL BIJ MILITAIRE OEFENINGEN. „Het Volk" verneemt uit Amersfoort: Donderdagnacht heeft tijdens een mili taire oefening een ongeluk plaats gehad. Op den Utrechtschenweg nabij „Qualre Bras" reed een motorrijder tegen een z.g. geleide- paard aan. De berijder van het andere paard viel op Jen grond en de duorijder van liet motorrijwiel werd over den weg geslingerd. Beide militairen werden naar het militair hospitaal overgebracht. De bestuurder van het motorrijwiel, een burger, werd met een ernstige hoofdwonde naar het St. Elisa- bethsgaslhuis overgebracht. De toestand van het drietal personen was gistermorgen redelijk. EEN VECHTPARTIJ TE HEERLEN. Te Heerlen vond zekere C., die aan den Sittarderweg woont, bij zijn thuiskomst den vischboer II. in gezelschap van zijn echt- genoote. Hierover ontstond twist, met het gevolg, dat de vischboer H. met zijn kortjan den ander een vijttal steken toebracht. De steken kwamen zoo ernstig aan, dat C. naar het hospitaal moest worden overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. H., die reeds vroeger voor een dergelijk feit veroordeeld werd, is door de mare chaussee in verzekerde bewaring gehou den en zal morgen ter beschikking van den Officier van Justitie te Maastricht worden gesteld. SPIRITUSDRINKERS. Onder den rook van Tilburg blijken in een hol tegen een houtmijt een zestal man nen te wonen, spiritusdrinkers. Op de vraag: Wat doen ze? kreeg de N. Tilb. Ct., die poolshoogte is gaan nemen, ten ant woord: bedelen. Ze eten niets dan brood. Verder eten zij niets en leven blijkbaar in een soort droomtoestand voort. Dat duurt nu al drie jaar. Bij slecht weer kruipen zij onder de houtmijt en bij mooi weer over nachten zij eenvoudig in het veld of in de in aanbouw zijnde woningen in de omge ving. Als ze niet zingen hoor je ze niet. Zij praten zelfs niet veel onder elkaar en slen teren wezenloos heel of half dronken langs

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2