No. 20667 ZATERDAG 30 JULI Anno 1927 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. KERK- EN SCH00LNIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eveiéueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post ƒ2.35 portokosten. ƒ0.18 „0.18 Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verlec-<nd aan: a. Gebr. G. en J. van den Oord en rechtverkrijgenden, tot Ihet uitbreiden van de broodbakkerij in het perceel Maresingel No. 71 a, kadastraal 1 bekend Gemeente Leiden, Sectie K. No. 3522 I b. B. G. J. van Ommeren en rechtverkrij- 'geilden, tot het uitbreiden van de sloom-, wascJh- en sfcrij kin richting in het perceel Haarlemmerweg No. 49 a, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie K. No. 2767. AUG. L. REIMERINGER, Weth. lo. Burgemeester. VAN STR1JEN, Secretaris. Liden, 30 Juli 1927. 6373 heeft gediend. Namens de firma overhan digde een der patroons den 'heer Gordijn daarna een enveloppe met inhoud. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoek van J. G. Oud, om vergunning tot het oprichten van een inrich ting voor het bewerken van vleesch in het perceel Janvossensteeg 30, ^kadastraal be kend Gemec-iite Leiden, Sectie H. No. 1239; lelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat. ge noemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 13en Aug. e.k. des voormiddags te half elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten, AUG. L. REIMERINGER. Weth. Lo.-Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 Juli 1927. 6374 DE WETHOUDERSZETELS. Naar wij vernemen heeft de Rechtsche Raadsclub aan de Raadsfractie der S. D. A. P. bericht, dat zij niet kan ingaan op haar voorstel, om twee wethouderszeteis aan de S. D.'sche Raadsfractie af te staan; en dat zij, wijl de S D A. P. be slist heeft verklaard, één wethouderszetel niet te willen aanvaarden, zich nu tot de andere, niet-socialistische vrijzinnige par tijen heeft gericht met de vraag, of deze cr prijs op stellen, een der wethouders- zetels te bezetten. Een schrijven van den hier bedoelden inhoud is gezonden aan de Raadsfractie van den Vrijheidsbond en aan het Raads lid van de Vrijz. Democr. Partij. AFSCHEID COMMISSARIS VAN POLITIE. Hedenmorgen heeft de scheidende Com missaris van Politie, de heer P. Stapel af scheid genomen van de journalisten waar mede hij dagelijks contact heeft gehad. De nestor van de Leidsche journalisten, de heer K. D. Sijtsma heeft den commissa ris bij deze gelegenheid toegesproken en hem ook namens de overige persvertegn- woordigers dank betuigd voor de bereidwil lige wijze waarop de heer Stapel gedurende zoo vele jaren dp pers heeft ter zijde-ge staan. Spr. prees de vele verdiensten van den heer Stapel en noemde hem een man in wien Leiden een goed commissaris ver liest. Het is te hopen aldus de heer Sijtsma dat u wellicht nog op andere wijze in het belang der politie in het alge meen zult blijven werken. Dan zal het u ook minder zwaar vallen den actieven dienst met zijn dagelijksche beslommerin gen te verlaten. Spr. besloot met de aanbieding van de beste wenschen voor het verdere leven van den heer Stapel. De journalisten w^jischm u ook verder veel geluk. Met eenige hartelijke woorden dankte de heer Stapel voor de waardeerende woorden van den heer S. en hij verklaarde dat het hem steeds aangenaam was geweest met de pers samen te werken. Daarmede was de eenvoudige, spontane maar hartelijke plechtigheid ten einde. EEN GOUDEN JUBILEUM. Onder groote belangstelling heeft heden morgen de heer Petrus Gordijn het zeld zame feit herdacht, dat hii oen halve eeuw geledon als scheepstimmerman in dienri trad bij de firma W. F Maas en Zonen werf „De Rijn" alhier. De beide patroons hebben den jubilaris toegesproken en in zeer hartelijke bewoor ding uiting gegeven aan hun gevoelens van achting jegens den man die hun zaak vijftig jaren trouw en met al zijn krachten Petrus Gordijn. iNog werd de heer Gordijn toegesproken door den heer Vervark namens het per soneel van de werf, namens wie spr. een fraaie rookstoel en een rooktafel met toe- behooren aanbood en prachtige bloemen. Van zijn kinderen, klein- en achterklein kinderen kreeg de jubilaris .een bloemen tafel met bloemen. Geruimen tijd bleven familie, patroons en personeel ^met den jubilaris in feest stemming bijeen, 13DE LUSTRUM ZONDAGSSCHOOL „LAAT DE KINDERKENS TOT MIJ KOMEN". De viering van het vijf en zestigjarig be staan van de vereeniging Zondagsschool „Laat de Kinderkens tot mij komen" is gis teravond ingeluid met een feestavond in 'gebouw Prediker in de Janvossensteeg, waar ds. H. M. Boeijenga uit Sassenheim en ds. H. Mondt uit Leiderdorp het woord heb ben gevoerd, voor de talrijke aanwezigen, waartoe behalve de onderwijzeressen en onderwijzers en de leerlingen van de Zon dagsschool der vereenigjng vele ouders en andere belangstellenden behoorden. De voorzitter der vereeniging de heer J. Bosch opende de bijeenkomst met gebed en liet Ps 100: 1 zingen. Daarna sprak de heer Bosch een kort woord, waarin hij zijn vreugde over dit jubileum uitsprak en in het kort releveerde wat er in het verleden sinds de oprichting is gebeurd en veranderd. Nog enkel woorden sprak de heer Bosch, doch hij maakte het kort, want aldus de heer Bosch, nog twee gewaardeerde spre kers, predikanten van elders, zullen zich doen hooren, en ik wil dus eindigen, met een verzoek aan de kinderen om zich goed en rustig te gedragen op dezen avond waar op van hun wordt verlangd dat ze nogal lang slil moeten zitten luisteren. En de ouders gaf spr. den raad zich niet met de kinderen te bemoeien. Nadat de heer Bosch zijn rede had beëin digd zongen de kinderen uit de- hoogste klassen een feestlied, dat met gespannen aandacht door de overige aanwezigen werd gehoord en waarvan de uitvoering alge meen werd geprezen. Het klonk dan ook werkelijk lief dat koor van teere kinder stemmetjes, het klonk recht feestelijk. De eerste spreker, ds. H. M. Boeijenga, Geref. predikant te Sassenheim begon met te herinneren dat menschen evenals ver- eenigingen om de vijf jaar een bijzonderen verjaardag herdenken. Om de vijf jaar is het, zooals men dat noemt, aldus spr., een Kroonjaar. Deze school heeft thans der tien kroonjaren beleefd, hetgeen een langen levensduur mag worden genoemd. Spr. richtte zich tot de kinderen en wees er op welk een voorrecht het is de Zondags school te mogen bezoeken. Nu aldus spr. zult gij dat misschien nog niet be seffen, maar op lateren leeftijd zult gij, als het u gaat zooals het mij gegaan is. wel degelijk met blijdschap terugdenken aan de lessen op de Zondagsschool waar in de eerste kennis van de Bijbelsche geschiedenis werd bijgebracht. Verder richtte zich spr. nog tot de oud£rs van de leerlingen en tot de leerkrachten, waarmede spr besloot, Nadat ds. Boeijinga Ps. 25: 2 had laten zingen verliet hij het spreekgestoelte en nam ds H. Mondt uit Leiderdorp het woord. Ds. Mondt sprak naar aanleiding van het laatste vers van het boek Jona, over de ge schiedenis van hen die het verschil niet ken den tusschen rechterhand en linkerhand. Spr. wees de kinderen er op dat zij als stadskinderen veel voor hebben boven kin deren die op het platte land wonen Maar er zijn voor de stadskinderen ook andere geva ren. Er is jeugd die niet onderscheiden kan die verblind wordt door kleuren Maar er is een Zondagsschool die de kinderen helpt de gevaren te zien. Spr sluit zich aan bij de woorden van gelukwensch die ds. Roeijinga heeft gericht lot de bestuurders van dpZc Zondagsschool, en ook ds. Mond! richtlp zich nog tot de onderwijzeressen en onder wijzers. Nadat ds. Mondt Ps. 34: 3 had laten zin gen dankte spreker en gingen de feestvie renden huiswaarts. ROEMEENSCHE INTELLECTUEELEN NAAR LEIDEN. Naar wij vernemen zullén de Roemeen- sche intelleclueelen, die momenteel te Rot terdam vertoeven, Dinsdag a.s. een bezoek aan Leiden brengen. Na aankomst alhier te 9.52 worden ach tereenvolgens het archeologisch museum, het gemeentemuseum in de Lakenhal en het elhnografisch museum bezichtigd, welke bezoeken onderbroken worden door een lunch in het restaurant „Zomerzorg". Het bezoek wordt besloten met een ontvangst in het .universiteitsgebouw, waarin de gasten te 4.38 naar Rotterdam terugkeeren. BELASTING-OPHAALDIENST. Tengevolge van het steeds toenemen van het aantal aangeslotenen is het bestuur er toe overgegaan een tweede bode aan te stel len, die reeds in functie is gelreden. DE BIOSCOPEN. Het City-theater brengt deze weck een interessant en afwisselend programma. Na het weeknieuws, volgt een komsch stukje, dat zeer geslaagd is en waarom men werke lijk smakelijk moet lachen. Als eerste hoofdfilm draait vervolgens „Rassenhaat". Een bekend lid van het Con gres (in Amerika) die altijd gestreden hoeft voor gelijkheid tusschen den blanke on den roodhuid, heeft het zoover weten te bren gen, dat als de wereldoorlog uitbreekt, zij zich samen opmaken om hét vaderland te verdedigen. Het opperhoofd der roodhuiden redt in dien tijd zijn zoon, die echter- niet weet wie dit is. Later ontstaan liefdesbe trekkingen tusschen dit opperhoofd en een dochter van het Congreslid De zoon komt er tusschen met bedreiging en brengts chande op het roode ras door een der roode vrou wen te beleedigen. Waarna het opperhoofd do eer van den stam redt doch ook die der blanken. „Rassenhaat" is een mooie, spannende film, waarin niet alleen het spel van de actrices en de acteurs op een hoog peil staat, maar waarvan ook de regie uitssv kend is verzorgd. En men krijgt in dezo film vele mooie tafereelen te zien, span nende scènes en aandoenlijke* oogenbli'ck^n. Na de pauze „Circus Beely" met in de hoofdrol Harry Piel,1 wiens vriend vermoord wordt en die al het mogelijke doet om den moordenaar op te sporen. Hij wordt daar door echter zelf voor den moordenaar ge houden. Na vele avonturen met schurken, viide dieren en politie weet hij den moor denaar te vangen, waardoor hij tevens het vermogen van een blind meisje heeft gered uit de handen der schurken. Ook dit is een goede film. Het programma in het Luxor-theater wordt geopend met het gebruikelijke Jour naal, dat ditmaal zeer uitgebreid en inte ressant is en naast kijkjes uit de buiten- landsche sportwereld ook fraaie natuur opnamen alsmede de nieuwste Parijsche snufjes op modegebied in beeld brengt. Het verdere gedeelte van den avond wordt geheel gevuld door de beide hoofdnummers, die stuk voor stuk het aankijken ten volle waard zijn. De eerste, „Verloren Geluk", behelst de tragische geschiedenis van een vrouw, die terwille van een ander haar echtgenoot verlaat en met dien ander in het huwelijk treedt. Na verloop van tijd treedt ook in dit huwelijk een verkoeling in en het einde is, dat de echtelieden zich Maten scheiden. Dan beseft zij eerst recht welk een onrecht zij haar eersten man heeft doen wedervaren en haar leven gaat voorbij onder hevige wroeging. Eindelijk verneemt hij dit en keert hij terug, maar de dood belet een hereeniging. Een uitstekende film met aangrijpend spel der hoofdpersonen. Ook de tweede hoofdfilm „De Russische banneling" munt uit door voortreffelijk spel en weet de aandacht tot de laatste acte ge spannen te houden. In hel Casino-theater wordt den bezoe kers een programma geboden dat rijk is aan afwisseling. Om te beginnen is daar het Hollandsch Nieuws, dat o.m. de aankomst, ontvangst en huldiging brengt van onze helden der lucht Geysendorffer. Scholte en Weber, die met den Amerikaan Van Lear Black den vliegtocht Amsterdam—Batavia, en terug, op zoo glorie-rijke wijze volbrach ten. Deze rolprent wordt gevolgd door een komische twee-aeler. waarin de vele moei lijkheden van Bobby, „die bang is^ voor meisjes, maar rijp voor het huwelijk tel kenmale een schaterlach door de zaal doen daveren, terwijl als belangrijkste nummer voor de pauze „De strijd om de goudmijn" spanning brengt en sensatie. Hel is een eenvoudig verhaal, dat echter uitmunt donr keurig spel en daarom de volle aandacht vraagt en verdient. Tenslotte, de hoofdfilm „Ruil nooit je vrouw", een aaneenschake ling van fijn gespeelde gebeurtenissen, met een niet al te ingewikkelde intrigue, maar met zooveel vermakelijke scènes en han dige zetten, dat de publieke inleresse tot hel laatste moment gespannen hliift Al-met-èl een welverzorgd programma, dat best op trd is beëindigd. Door de R K Raadsfractie alhier is be noemd tot voorzitter 'tp heer Th B. J. Wil- mer en tot secretaris de heer H W. Spendel. Door de rechtsche raad«r-Iuh is aangewezen als voorzitter dp hper B .T Huurman, als secretaris de heer Th B J Wilmer en als penningmeester de heer J. Splinter. Wij vernemen dat mr. A. J. Fokker, advocaat en procureur alhier sinds zijn pro motie in 1902 en oud-lid van den gemeente raad van Leiden op 1 September onze stad gaat verlaten, om zich te Amsterdam te ves tigen als advocaat en procureur. Het is niet onmogelijk dat mr. Fokker in zijn'nieuwe woonplaats binnen afzienbaren tijd tot een ander ambt zal worden geroepen. Mr. Fokker heeft tijdens zijn verblijf in Leiden vele functies bekleed in besturen van vereenigingen, colleges en als commis saris van Vennootschappen. Tevens was hij na aanvankelijk waarnemend griffier te zijn geweest, vele jaren waarnemend Kanton rechter bij hel Kantongerecht alhier. Voor hel examen Steno-typen, afgeno men door de Ver. v. Dir. v. Pont-Scholen, slaagden: de dames F. Th. Beuken, J. II. de Groot, T. Romein, alhier, N. Plug te Noord- wijk aan Zee, B. G. Tromp te Lisse en de heer S. de Boer te Voorhout. Idem voor Kantoorstenograaf: mej. M. J. Pelt en de heeren H. A. Koenen. J. A. Lage- man, alhier. Idem voor Kantoorslenograaf in de Engel- sche taal: de dames M. E. Haalebos en S. L. J Roskes, alhier. Idem voor Ned. taal: mej. J. Noppe, al hier. Idem voor Machineschrijven: de dames H. J. BakkeT, M. J. Burger, J. C. v. Zanten en de heeren C. v. Bemmelen, J. Henne- mann, A. Pel P. v. Reenen, alhier, en J. v. Egmond te Sassenheim. Voor het examen nuttige handwerken zijn te Rotterdam geslaagd de dames M. C. Beijersbergen, L. E. Bosmans en J. M. Cu ries, allen alhier. Geslaagd is voor het examen lichaams oefening M. O. de heer J. P. A. Castelein, alhier. De telefoniste le kl. mej. F. J. van Es is van hier naar Den Haag overgeplaatst. Tot het volgen van een cursus ter op leiding tot gasoffic.ier komt van 1 Augustus tot en met 10 September bij de militaire gasschool le Utrecht onder dp wapenen de reserve-eerste-l ui tenant W. C. de Liefde van *Jiet 6dé reg. veldartillerie alhier. De le en 2e ploeg dienstplichtigen der lichting 1927 van het 4e regiment infan terie alhier, zullen met het noodige kader van 16 Auguslus tot 2 September te Waals dorp worden gelegerd tot het deelnemen aan de vervolgoefeningen der Ie infanterie brigade (brig. gren. en jagers). Tot lid en secretaris van de stichting voor beheer en exploitatie van gemeente- woningen is in de plaats van den heer P. C. G. A. Wijkmans, die daarvoor bedankt heeft, benoemd mr. H. R. Goudsmit, alhier. Blijkens een opgave verstrekt door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zijn er van 27 Juni tot 14 Juli in het dis trict 10 nieuwe zaken opgericht waarvan in deze gemeente 6, 3 te Katwijk en 1 te Voorschoten. Enkele dezer zaken zijn ech ter alleen in andere handen overgegaan. Opgeheven werden in dien tijd 5 zaken in Leiden drie en in Katwijk aan Zee en Warmond één. Het programma voor het concert in het Kooipark, op Dinsdag 2 Aug., 8 uur, luidt: No. 1. „Tiroler Holzhacker", marsch, Wagner; 2. Ouverture „Anacreon", Cheru- bini; 3. „Estudiantina", wals, Waldteufel; 4. Fantasie „Die Keusche Suzanne", Gil bert; 5. „Mon Paris", Fox-trot, Boyer; 6. Dollar Wals, Fall; 7. „k la Kcrmesso", marsch, Geijp. Op de Hoogewoerd No. 130 opent de bekende loodgietersfirma Van Houten Ligtvoet heden een zaak in sanitaire arti kelen, baden, geisers, waschtafels, gascom- foren en fornuizen en electrische artikelen. De nieuwe winkel ziet er fraai uit en er is een uitgebreide sorteering van de boven genoemde artikelen te zien. en. te. koop. Ook huishoudelijke artikelen als emmers, petroleumstellen en kannen, enz., kan men bij de firma Van Houten Ligtvoet te kust en te keur vinden. Het is een prachtige nieuwe zaak geworden, die een bezoek ten volle waard is. De loodgieterswerkplaats blijft gevestigd in de Dwarsbolwerkstraat. Onder verwijzing naar een adverten tie in dit Blad deelen wij mede, dat op Zondag 7 Augustus door de Ned. Spoorwe gen een goedkoope reis per treiri en per boot georganiseerd is naar Urk en Marken. Bij de politie zijn inlichtingen te be komen omtrent een zwartbonte koe. De politie heeft aangehouden P. H., die door den Kantonrechter te Zalt-Bommel was veroordeeld tot 2 dagen hechtenis en deswege stond gesignaleerd. De 10-jarige jongen G v. d. H die Donderdag van een rijdende tram viel waar hij achterop v/as gesprongen, is gisteren aan de gevolgen van de opgeloopen ver wondingen in het Acad. Ziekenhuis over leden. BINNENLAND. Mededeelingen over de voorgenomen ieor- ganisatie van den dienst der Posterijen en Telegrafie (Binnenland, 2e Blad). Vergadering der Provinc. Staten (2e Blad) De Leidsche Zwemclnb slaat Nepptnnns en eindigt als nummer twee op de ranglijst (Sport, 3e Blad). Te Oegstgeest is een man door de tram overreden en gedood (Laatste Berle Blad). BUITENLAND. Pessimisme over de maritieme conferen* lie (Buitenland, le Blad). Het Engelsche Lagerhuis is tot 8 Nov. op reces gegaan (Buitenl., le Blad). Hevige overstroomingen in China (Bui-« tenland, le Blad). PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 31 JULI. LEIDEN. Evang Lulh. Gem.: Voorm. halfelf, ds. J, Ph. Makkink. Doopsgez. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. L. Bonga. Rem. Geref. Gem.- Geen dienst. Eglise Wallonne: dimanche dix heures du matin, Mr. A. le Gras, pasteur k Bois- le-Duc. Ver. voor Vrijz. Hervormden (Volkshuis): Voorm. halfelf, de heer H. Noorman, cand. te Utrecht (P.). Vrije Kath. Kerk: Zaterdagnam. 8 uur, Vespers en Lof; Zondagvoorm. halfelf, Mis. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk (Julianaslraat): Voorm. 10 uur, ds. J. de Bruin en nam. 7 uur, ds. A. van der Hoeven, ber. pred. te Wehl. Hulpgebouw Gouwsluis: Nam. 7 uur, ds. J. de Bruin. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg): Voorm. 10 uur, ds. van Linschooten. Evangelisatiegebouw Hooftstraat: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Lokhorst van Delfshaven. Geref. Kerk (Hooftstraat): Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Wientjes. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 uur, ds. Bosch; nm 6 uur. de heer Kampen. Geref. Kerk (de Ruyterstraal): Voorm. 10 uur, de heer Kampen; nam. 6 u.. ds. Bosch. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, de heer de Wilt van Noordwijk en nam. halfacht ds. Groot Enzerink, van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam.-half acht, ds. Gispen. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Lek- kerkerker van Bennebroek; nam. 5 uur, de heer Baas. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (H. A.) en nam. 5 uur (Nabetrachting), ds. v. Herksen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. ITendrikse. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bollee. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Meijering. LISSE. Ned. Herv. Kerk Voorm. 10 uur, ds. ten Boom, van Amsterdam; nam 5 uur. ds P. Hofstede, van Noordwijkerhout. Geref. Kerk: Voorm halftien en nam. 4 uur, ds. J. W. de Gunst, em.-pred. te Oegstgeest. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. S. van der Molen. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 4 uur, leesdienst. NOORDWIJK-BINNEN. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. A. P. Zeilstra, van Sliedrecht. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. P. Hofstede. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. F G. Hospers. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 dur ds. Koers. I

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1