Amsierdam-Batavia vice-versa per K.L.ML No. 20662 LËIDSCH DAGBLAD, Maandag 25 Juli Tweede Blad Anno 1927 De H-NADP vloog in 27 dagen Amsterdam—Batavia en terug en legde zonder eenige moeite 30.000 K.M. af in 177'/2uur. Aankomst en huldiging van vliegeniers en passagiers te Schiphol (Van onzen eigen medewerker). De HNADP op Schiphol geland. Zaterdagmiddag om even voor vijven. Ook de laatste étappe van den grooten en roemrijken tocht naar Batavia en terug is zonder eenige moeite volbracht en de beide onvolprezen K. L. M.-piloten hebben het genoegen mogen smaken ten aanzien van vele duizenden landgenooten hun Ameri- kaansche passagiers, wier reis naar Java en terug naar de Nederlandsche hoofdstad zij hadden beloofd te zullen leiden met de Kokkermachine te brengen op het doel dat bij het vertrek was gesteldAmsterdam, het punt van uitgang en het punt van aan komst tevens. Beeds bij het vertrek op 15 Juni was er onder de kleine menigte belangstellenden hartelijk enthousiasme geweest en Geysen- dorffer, Scholte en Weber vertrokken met de aangename wetenschap, dat geheel Ne derland hun verrichtingen en hun vorde ringen op reis volgde. Zij wisten dat vrijwel iedereen dag in dag uit naar de courant greep om vóór iets anders te zien waar de HNADP verkeerde en welke vorderingen het toestel op zijn groote reis gemaakt had. Zij wisten ook dat er blijdschap en oprechte Vreugde heeft geheerscht in ons land toen het bericht van hun behouden landing te Batavia na een reis van zestien dagen, waarvan er dertien waren gebruikt om té ♦vliegen, in Patria bekend werd. En zij heb ben zeker ook verwacht dat Nederland met te meer spanning het verloop van de terug reis zou volgen. Maar of zij hebben gere kend op een zóó hartelijke ontvangst, op een ontvangst zoo volkomen in overeen stemming met het karakter van hun pres tatie, dat lijkt ons niet waarschijnlijk. De ontvangst op Schiphol is boven ver wachting grootsch geworden, maar en dat heeft ons boven alles getroffen zij was waardig. Het is geen betooging gewor den van een uitgelaten volksmenigte. Er is niet gejoeld of gegilder vielen zelfs voor zoover wij welen geen menschen tij dens de huldiging van de vliegers en pas sagiers op Schiphol flauw, en de auto's en de motorboot van den Geneeskundigen Dienst der gemeente Amsterdam hadden veilig thuis kunnen blijven. De stemming onder de duizenden aanwezigen was niet uitgelaten, al was men algemeen.hartelijk blij de vliegers terug te zien, al verlangden de duizenden hun helden te aanschouwen en toe te juichen. liet publiek dat van vroeg in den morgen reeds den uittocht naar Schiphol begonnen Hoe de vreugde zich uitte. en neer om de vliegers weer te ontdekken en om hun te zien gaan naar de eere-plaat- sen die voor hen waren ingericht op het po dium, waar tientallen autoriteiten waren ge komen om de koene luchtvaarders welkom te heeten bij hun thuiskomst in het vaderlahd en hun geluk te wenschen met hun prestatie. Een huldiging zooals Lindbergh die gehad heeft te Parijs, te Londen en te New-York, of zooals men Chamberlin en Levine in de Duitsche hoofdstad heeft bereid, is het niet geworden. Het is in het minst geen betooging geworden. En niemand zal daar meer ver heugd om zijn dan Geijsendorffer en Scholte. Zij zijn geen menschen om defilé's van tien duizenden af te wachten en portretten uit te deelen voorzien van hun handteekeningen, zij zijn geen lucht-acrobaten noch record- maniakken; maar goede verkeersvliegers, be trouwbare luchtvaarders en waarnemers, pi loten, voor wie in stipte plichtsbetrachting meer voldoening ligt dan in de toejuichingen ''van de menigte. Voorzichtig maar moedig en voor geen betrokken lucht of blazenden wind vervaard weten zij wat toelaatbaar is in de lucht en wat gewaagd is. En daarbij zorgen zij wel heel goed zich aan gewaagde onder nemingen nimmer te verstouten. Daarom ook hebben zij met vertrouwen de reis naar Batavia en terug per vliegmachine aanvaard,ook al had nooit eerder een andere machine den tocht volbracht. Zij hebben den tocht met vertrouwen begonnen omdat zij het toestel waarmede de reis zou worden gemaakt volkomen kenden en wisten dat indien AmsterdamBatavia en terug door de lucht te volbrengen was, het Fokker- verkeersloestel met zijn soepelen Jupilermo- tor de aafigewezen machine was. Verder heb ben de vliegers vertrouwen gesteld in elkan der, een vertrouwen dat gerechtvaardigd is en dat tot succes moet leiden, omdat deze beide piloten elkander niet alleen begrijpen maar ook waardeeren. En last not least wisten zij in Weber op hun lange reis een kundig technicus als metgezel aan boord te hebben die alle details van toestel en motor volkomen kent en iedere onregelmatigheid weet te herstellen. Geijsendorffer en Scholte zullen h^t aan genaam hebben gevonden dat zij op een an dere waardiger wijze zijn ontvangen dan s Lindbergh en de andere vliegeniers die zich lieten vieren en bewierooken, bekijken en verafgoden. Deze ontvangst door een menigte die blijk gaf de prestatie van onze vliegers in haar De HNADP weer op den vaderlandschen bodem. Zaterdag 23 Juli.. 's middags 4 nnr 48 kwam de HNADP, terug uit Indië, boven Schiphol in zicht. Het beroemde vliegtuig met zijn beroemde bemanning vliegt een eere ronde. was en dat toen het tegen vier uur begon te loopen al wat ongeduldig werd, heeft niette min rustig gewacht tot de HNADP, geës corteerd door twee andere toestellen van den verkeersdienst der K.L.M. in het zicht kwam. En het heeft op dat historiscre oogenblik en dat mag prijzenswaardig heeten geen vreugdedronken houding aangenomen, het heeft zich niet gedragen als een ongediscipli neerde bende of een troep uitgelaten kinde ren. Rustig en met ingehouden adem heb ben de duizenden die naar Schiphol waren gekomen het groote oogenblik afgewacht waarop de HNADP den bodem weer be- reikte dien het nauwelijks vijf weken gele den had verlaten. Na dat onvergetelijke mo ment heeft de massa door luide bijvalsbetoo- gingen uiting aan haar gevoelens van vreug de gegeven, en do hoera's die klonken wer den herhaald, eerst toen de machine van gene zijde van het vliegveld naderbij kwam, later toen het vliegtuig voor het podium waar de autoriteiten de vliegers wachtten, de motor stopte en toen, nadat de schroef de laatste slagen had gemaakt, de gezichten van Geijsendorffer en Scholte duidelijk zichtbaar werden. En de beweging die er onder de op Schiphol verzamelde duizenden heerschte toen de vliegers, de heer Van Lear Black en Weber langzaam en statig uit de groote, in drukwekkende machine naar buiten kwamen is onbeschrijfelijk. Men rekte zich om de helden te zien, men rende zenuwachtig op Behouden thuis! Iedereen kijkt verheugd, (v. I. n. r.) Mevrouw Scholte, de piloot J. B. Scholte (x), mr. Van Lear Blacks bediende Biylin, mr. W. van Lear Black, Generaal Snijders (met heed in de hand) en ten slotte G. J. Geysendorffer (xx), de kapitein van de H—NADP.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 5