AGENDA. Fietstochten GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. RECHTZAKEN. BUITENLAND. Zaterdag. Vrije Evang. Gem. (Middelstegracht 3): Bidstond 8 uur nam. Hotel „Kasteel Oud-Wassenaar", te Was senaar. Bal-champêtre. 87» uur. Zondag. Atletiekwedstrijden L. A. K., terrein achter Pomona a. d. Rijnsburgerweg 2 uur. „Zomerzorg": Een avond van jolijt, caba ret en dancing. Dagelijks. „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinéé. „City-theater" Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-fheater". Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. s'Gravenstein: Tentoonstelling van oude geneeskundige werken, van 10 tot 4 uur. Scala (Den Haag): Yardaz-revue „Hallo Parijs." 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheke<n wordt van Maandag 18 Juli a.s. tot e>n met Zondag 24 Juli waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telefoon 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telefoon 406. RECLAME. Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30, 60,, Tube 80 ot. PUROl 5981 Fransche taal, nog hartelijke woorden van dank voor de ontvangst. Hij roemde ons land om zijn gastvrijheid en zijn goede keu ken en schetste de schoonheid van het land, waarvan de congressisten reeds heb ben kunnen genieten en waarvan zij nog veel verwachten. DE OUDERDOMSRENTE. Vragen van den heer Hermans. Door den heer Hermans zijn aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat een steeds grooter aantal verzekerden bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd geen recht kan doen gelden op een rente, als bedoeld in artikel 373 der Invaliditeitswet, doordat het aantal betaalde premiën ontoe reikend is om aan den in het eerste lid van genoemd artikel gestelden eisch te voldoen? 2. Is de Minister bereid, een onderzoek te doen instellen naar den omvang van het in vraag 1 genoemde euvel, b.v. door zich door eiken Raad van Arbeid een opgave te doen verstrekken van: a. het aantal verzekerden, dat in een nader te bepalen tijdvak van een half jaar den 65-jarigen leeftijd bereikt, onder ver zekerden hier te verstaan allen, die in de verplichte invaliditeits- en ouderdomsver- zekering zijn opgenomen en wier verzeke ring noch feitelijk is beëindigd door nietig verklaring of vervallenverklaring, noch practisch doordat tusschen den Raad van Arbeid en verzekerde geen contact meer bestaat: b. het aantal dezer verzekerden, dat op den dag, waarop de 65-jarige leeftijd wordt bereikt, aan den in het eerste lid van arti kel 373 der Invaliditeitswet gestelden eisch niet kan voldoen! c. het totaal aantal premiën, dat de onder b bedoelde verzekerden op dien dag te kort komen aan het in genoemd wetsartikel om schreven minimum aantal? 3. Is de Minister bereid, het resultaat van dit onderzoek aan de Kamer mede te deelen? 4. Is de Minister bereid, indien het in vraag 2 bedoelde onderzoek aan het licht mocht brengen, dat een betrekkelijk groot aantal verzekerden bij hel bereiken van den 65-jarigen leeftijd voor geruimen tijd van ouderdomsrente verstoken zal blijven, binnen korten termijn een voorstel van wet aanhangig te maken, beoogende óf een ver zachting te brengen in den meergenoemden eisch, óf den verzekerden, die aan dien eisch niet voldoen, recht te geven op een rente, lager dan in artikel 374 is bepaald? NIJVER HEIDSRAAD. Van eenige zijden ontvangen mededeelin- gen, dat nog geregeld voor het uitgeven van propagandawerker» op verschillende wij zen de finanrieele medewerking van in- dustrieelen wordt gezocht, hebben den Raad omdat hij van oordeel is. dat de door de industrie aan die werken betaalde gelden niet in overeenstemming zijn met daar mede voor haar te bereiken resultaten, doen besluiten, aan de vereenigingen, waaruit hij is samengesteld, in overweging te geven, haar leden tegen dergelijke uitgaven te blij ven waarschuwen. Aangezien het oordeel van den Raad is gevraagd over eventueele deelneming van Nederlandsche industrieele ondernemingen aan verschillende tentoonstellingen, die in het buitenland worden voorbereid heeft de Raad uit zijn midden een commissie inge steld. om hem over deze aanvragen en andere dergelijke onderwerpen van voorlich ting te dienen. Tot voorzitter, leden en secretaris dier oommissie zijn respectievelijk aangewezen de heeren B F Krantz, mr J Bierens de Haan. mr. A N. Molenaar, dr. L. G K« -lenhorst M. Oostwoud en mr. J. H. van Schermbeek. DE MEERKERK. Het vrachtschip Meerkerk, van de Hol- land-Amerika-lijn, is volgens nader bericht gesleept te Lissabon aangekomen. Machine- en ketelruim staan vol water Ruim 3 is lek. Er is met de lossing van het schip begon nen, en een expertise wordt gehouden. VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK. De Volksbond tegen Drankmisbruik ver gaderde te Vlaardingen Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Polak, werd vast gesteld De rekening over 1926 sluit in ontvangst en uitgaaf met f 19,987.37; zij werd goed gekeurd. De begrooting voor 1928 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 18,600 Tot leden van het hoofdbestuur, uit door de afdeelingen op te geven candidaten, werden benoemd de heeren dr. J G. J. Bie- rens de Haan, oud-hoofdbestuurslid, te Am sterdam, en Th. P. Lautenbach, te Gro ningen. Het Tweede Kamerlid jhr. mr. Van Sasse van IJsselt is gisteren wegen9 onge steldheid bij de Broeders van Joannes de Deo in Den Bosch opgenomen. DE ONBEWAAKTE OVERWEG BIJ KETHEL. Weer een «lachtoflei. Dinsdagavond omstreeks tien uur zagen twee voorbijgangers hoe een man, die den overweg bij Kethel passeerde, dreigde te worden aangereden door een trein, komende uit de richting Schiedam Men trachtte tevergeefs den man door geroep te waar schuwen Hij werd door den trein over reden en op slag gedood. Een onderzoek bracht uit, dat het slacht offer de 39-]arige koopman A. van Hitzeman uit Vlaardingen was. INBRAAK. Een groentehandelaar aan de Botersloot te Rotterdam heeft aangifte gedaan, dat tijdens zijn afwezigheid uit zijn woning f 1600 gestolen zijn. De binnengeslopen dieven hebben de kemer geheel overhoop gehaald, en uit een blikken doosje hebben zij het geld gestolen. Een aantal marken, dat ook in de doos gezeten had, was over den grond geworpen. DOOD GEREDEN. Gisteravond heeft een droevig ongeval plaats gehad in de Karveelstraat, te Rotter dam. Men was daar bezig met een vuilnis wagen achteruit te rijden, toen plotseling de 3-jarigi- A. Y., wonende in dezelfde straat, kwam te vallen juist achter den wagen. Het achterwiel ging het kind over de borst, met het droevig gevoig, dat de dood bijna on middellijk intrad. Met de auto van den G. G. D is het lijkje naar hel ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. De 8 jarige L B v. d. B„ wonende Pu- pillenstraat, is gisteravond bij het spelen aan de Albrechtskade te Rotterdam te water geraakt en verdronken. Na een uur dreggen werd het kind eerst boven water gebracht. DROEVIG ONGEVAL. Gisteravond geraakte de 8-jarige P. L„ uit de Drie Vriendenstraat 31, te Rotter dam, met zijn linkerhand bekneld tusschen een riool Het kind liep schreiend van de pijn naar zijn huis, om bij zijn motder hulp te vinden. Deze schrok echter zoo geweldig, dat zij met den jongen in haar armen, ler- slond de kamer uitvloog, de straat op, ter wijl zij haar dochtertje Gerarda van 14 maanden onverzorgd achterliet. Het kind probeerde intusschen een kokende pot kof fie, die op de kachel stond, ervan at te halen, met het droevig gevolg, dat het den kokenden inhoud over het dun gekleede lijfje kreeg. Op het geschreeuw van het kind, kwamen buren terstond te hulp. Een lid van de R. K. E. H B O. heeft het. eerste verband gelegd, zoowel bij den jongen als bij het kind Later heeft de G. G. D. beide kinderen naar het ziekenhuis aan den Cool singel gebracht, waar zij werden opge nomen. De jongen had zijn hand vrij ern stig gekneusd, het meisje had meerdere ernstige brandwonden. EEN RAMP VOORKOMEN. Dinsdagavond omstreeks 7 uur reed de autobus van van Iersel van Tilburg naar Oisterwijk langs den Bosschenweg. De brug over het Wilhelminakanaal was openge draaid en het hek gesloten. De chauffeur schijnt dit niet bemerkt te hebben, althans hij reed legen het hek, waarvan het slot brak en de auto kwam met de voorwielen over het kanaal te hangen. Door krachtig remmen wist de chauffeur de autobus tot stilstand te brengen. De ramp ware anders niet te overzien geweest, aangezien zich een 20 personen in de auto bevonden, die nu met den schrik vrij kwamen. DE INBRAAK TE BUDEL. Omtrent de aanhouding van zekeren van E. meldt de „Meier. Crt." nog: De gemeentepolitie te Someren hield al daar een persoon aan, die nog iets te veref fenen had. De burgemeester van Someren onderwierp hem aan een verhoor, waarna v. E bekende ook debet te zijn aan de inbraak bij den stationschef. v. E. zeide niets te hebben kunnen vin den en was blij toen hij bij de worsteling onder de handen van den stationschef uit was. Vervolgens ging hij naar de keet, staande even over de spoorlün langs het spoorlijntje dat naar Dorplein leidt en legde zich daar tot tegen den morgen ter ruste. Vervolgens stapte hij op naar de richting Weert. Dat hij den stationschef met een mes had verwond, kon hij zich niet herin neren: hij zeide nooit iemand kwaad te hebben gedaan. Zwaar geboeid werd hij door de politie naar de Marechausseekazerne gebracht en opgesloten. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 20-jarige G. v. d Burgt, die Zondag nacht door een auto te Geldrop werd aan gereden. is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen in het Gasthuis te Eindhoven overleden BOTSING TUSSCHEN EEN AUTO EN EEN AUTOBUS. Een ernstig-, zeven licht gewonden. Gisteravond 7 uur is op den Aalsterweg te Eindhoven een autobus van de firma de Jong van den dienst EindhovenWaaire in hotsing gekomen met een auto van den heer Bal. natuurkundige bij de N. V Phi lips. die ter plaatse uit zijn villa gereden kwam Tengevolge van de aanrijding viel de autobus naar links geheel om. Van de twaalf inzittenden bekwam.n er zeven per sonen verwondingen van minder ernstigen aard, terwij! de 14-jarige A. v. d. Looy. uit Waaire, ernstig aan het hoofd werd ge kwetst, zoodat hij een oog zal moeten mis sen. De auto van den heer B. kwam in de sloot terecht, maar noch de heer B.. noph diens inzittend zoontje, bekwamen letsel. Zoowel autobus als auto werden vernield Een Kamerlid, dat bizonder veel op zijn overleden vader geleek, bracht eens een bezoek aan een honderdjarige vrouw in zijn disirict. Haar geheugen was niet al te hest meer en zij hield hem voor den vader. „We zijn allemaal erg trotsch op u", zoo vertelde zij, „maar wat is het jammer, dat uw zoon zoo weinig deugt." BOSKOOP. Te 's-Gravenhage slaagden voor het R.K. M. U. L. O. examen, de dames A. v. d. Kallen en N. v. d. Kallen en de heer W Brand. WOUBRUGGGE. Gisteravond had alhier een ernstige dierenmishandeling plaats. Toen de mole naar J. B. te Hoogmade met zijn met 'n hit bespannen wagen tegen een brug op wilde rijden en de hit nog voor- of achteruit wilde, sloeg de bestuurder het paard op een erger lijke wijze met een stok tegen de ribben. Eenmaal over de brug zijnde, wilde het dier wederom niet en aangezien de stok ver moedelijk te klein en te dun was, nam de onbarmhartige koetsier een langerep en dikkeren stok, waarmede hij het dier op een beestachtige wijze mishandelde tegen kop en ribben. Van een en ander is bij het Secre tariaat van Dierenbescherming aangifte ge daan, dat de zaak onderzoeken zal. De palingvisscherij werd sinds on heuglijke tijden gehouden bij de pont en later naast de brug. Met die traditie i9 thans gebroken, de nieuwe visscher de heer Kraan, oordeelt nabij het weeshuis een betere plaats; de laatst hier wonende visscher, de heer De Jong. moest het bijltje er bij neerleggen, daar de Ambachtsheer de heer jhr. Boreel de Mauregnault, van wien hij het water pachtte, zijn laatste heerlijke rechten ver kocht. In 1850 brachten die rechten nog f5082 jaarlijks op. Gelijk bekend bleef van dat eeuwenoude recht haast niets over. En wal het oudtijds beteekende blijkt uit onderstaande koopsommen. In 1779 verkocht voor f96.000; in 1873 voor f 27.000 aan den heer Van Eghen, in 1902 aan den heer Viruly voor f 18 900; !n 1905 aan den heer jhr. Boreel de Mau regnault voor f 21 010, doch deze kreeg in 1912 voor de tienden f 12 960.18 terug. Waren voorheen edellieden of zeer voor name heeren eigenaars, thans i9 het een eenvoudige visscher de heer Been, te Hoog made. Zoo vergaat alle wereldsche groot heid. Of nu het plan ten uitvoer zal komen, dat reeds in 1812 werd beschreven, en in kaart gebracht, n.l. het inpolderen van de „Wijde Aa". is ons niet bekend; de bezwa ren toen geopperd, te weinig berging van het boezemwater, zijn door de water- machine's, grootendeels weggenomen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Op de lange lijst van zaken die gister middag op de rol voor de strafzitting van 't Kantongerecht voorkwamen, kwam aller eerst voor de behandeling van de zaak tegen den 32-jarigen te' Leiden wonende koopman F. P. K. die toen hij als bestuurder van een auto op den Zijlsingel reed niet behoorlijk naar links had uitgeweken bij het passee- ren van een voetganger die een rijwie'l aan de hand meevoerde. Op verzoek van ver dachte werd de zaak tot het hooren van een getuigen een week aangehouden. De tweede droevige zaak ging tegen een ondeugenden bestuurder van een paard en wagen, W. de W. te Lisse, die niet vol doende had uitgeweken toen een automo bilist hem wilde passeeren. Na verhoor van vier. zegge vier getuigen, vroeg het O.M., de W.'s veroordeeling tot f5 boete of 5 da gen hechtenis. De koopman S. J. H. uit den Haag had van de trein gebruik gemaakt zonder dat hij op aanvrage van den conducteur een geldig plaatsbewijs had kunnen toonen. Hij meen de ook ai had hij geweigerd de boete van drie gulden te voldoen, volkomen in zijn recht te zijn en vroeg ontheffing van de boete. Die krijgt hij nu misschien maar daartegenover moet hij een boete van f 4 of 4 dagen hechtenis voldoen door het O.M. tegen hem gevraagd. H K uit Voorschoten, beter bekend (waarschijnlijk wegens zijn onberekenbaar heid en dwaze manieren) als „de Rus", en luisterend naar dien naameen opge schoten jongmensch. had zich te verant woorden omdat hij des nachts in beschon ken toestand verkeerende in een straat in zijn woonplaats een vuilnisbak zou hebben opgenomen en neergegooid en een petroleum vat een schop zou hebben gegeven. ..De Rus" was er verontwaardigd over dat men beweerde dat hij beschonken zou zijn geweest Hij had het ten laste gelegde gedaanmaar alleen omdat de vuilnis bak en hert vat gevaar opleverden voor het verkeer.hii had ook gescholden en ge vloekt tegen de stomme dingen maat beschonken was hij met geweest „De Rus" vroeg den Kantonrechter zijn goeden naam niet in het gedrang te willen brengen en herm niet wegens dronkenschap te willen veroordeelen Het O.M vroeg gelukkig voor dien goeien Rus zijn veroordeeling tot 16 boete of 6 dagen hechtenis, alleen wegens straatschenderij. Want zelfs na verhoor van twee getuigen kon de dronkenschap niet worden bewezen. Tegen H. K. te IJmuiden die per auto op den Gooweg te Noordwijk zoodanig had gereden, dat hij de veiligheid van het ver keer in gevaar bracht, vroeg het O.M. f 10 of 5 dagen. Tegen S. P. te Leiden die met een auto een man zou hebben aangereden die rechts van den weg liep, vroeg het O.M. f 10 of 5 dagen. In beide bovenstaande zaken werden eenige getuigen gehoord. Het O.M. vroeg nog tegen den Koffie huishouder P. P te Katwijk f3 boete of 3 dagen hechtenis, omdat hij na sluitingstijd aan zekeren L. v. D. bier zou hebben ge tapt. Verdachte P. P. bekende de overtreding te hebben begaan doch hij maakte bezwaren tegen een passage voorkomend in het ver baal van den politieman die de overlreding had geconstateerd, en waarin ongeveer slaat, dat P. zou hebben gezegd tot verba lisant: „L. v. D. is zulk een groote, sterke vent, dat ik hem niet durfde weigeren het gelach te zetten" Kt zou volgens verdachte volkomen on waar zijn en hij verzette zich daarom tegen deze passage. De Kantonrechter verwees hem met zijn klacht naar den burgemeester van Katwijk. P. P. die zich nog wel goed de zaak tegen zijn colle'ga P. Sch. eveneens te Katwijk, zal herinneren, waarin de Katwijksche politie ook op eigenaardige wijze was opgetreden, zal het er wel niet bij laten zitten en bij burgemeester mr. dr. Sohokking verder recht gaan zoeken. De zitting werd besloten met de be handeling van een aantal zaken tegen stad- genooten die niet hebben gestemd voor den Gemeenteraad De meeste overtreders lieten echter verstek gaan en zoo verschenen slechts twee „schuldigen" voor den Kanton rechter mi. Klein. I. B. was op den dag van de verkiezing aan 't „peuren" geweest en hij was daar zoo in opgegaan, dat hij aan zijn stemplicht vergeten had te voldoen. Het O.M. vroeg na de belofte te hebben verkregendat 't nooit meer zou gebeuren B.'s schuldig ver klaring zonder oplegging van straf. Waarop het iooze visschertje verheugd de Rechts zaal verliet. Minder goed kwam de opperman v. L. eveneens uit Leiden er af. Tegen hem vroeg het O.M. evenals eenige weken geleden toe'n hij terecht stond omdat hij niet had ges'emd voor de Staten, veroordeeling lot f 1 boete. De boete zal v. L. wel niet zoo heel erg vindenerger vindt hij stellig dat de brigadier van de Rijksveldwacht hem nu evenals bij de vorige gelegenheid zijn pet van het hoofd nam. Daar verzet v. L. zich tegen, omdat hij door het ophouden van zijn pet zijn bezwaren wil demonstreeren tegen onze geldige weitenwaarvoor hij niet buigen wil. Van L. noemde het dan ook ontkronen, toen zijn pet met geweld werd afgenomen. En.... stemmen.... nooitde heele wereld ligt in ongerechtigheidden Koning der Koningen hebben ,,ze" ge doodniemand doet mij kwaad stemmen is uit den duivelwaar stem ming is, daar is bewijs dat recht gemist wordtik heb niemand naar z'n troon gestaanik stem niet, aldu9 van L. Dat had hij ook wel aan den Burgemees ter willen vertellen, maar die had hem niet willen ontvangen. En daarom noemde hij den Burgervadereen vader uit den duivel Duivelser zijn rare menschen op aarde! Ook Van L.'s vrouw was niet gaan stem men. Natuurlijk niet, want zij behoort haar man te volgen, en manlief had gezegd, „neen", dus volgde de echtgenoote het be vel. Het echtpaar van L. laat zich door de stemming „niet splissen". DE ALGEMEENE TOESTAND. De Engelsche pers en de JapanschEngelsche over- eenkomst Een rede van prof. Lorenz te Genève. Te Genève wordt aan het Britsch-Japan- sche accoord op vlootgebied groote betee- kenis toegekend voor de politieke toenade ring tusschen deze twee landen. Men is van oordeel dat daardoor het eigenlijke keer punt in de onderhandelingen gekomen is. Evenwel bestaan er nog steeds groote mee- ningsverschillen over hoogst belangrijke punten tusschen de Britsche en de Ameri- kaansche delegatie. De correspondent van de „Times" te Washington seint, dat men in Washington de bewering van sommige Fransche bladen, volgens welke de overeenstemming van de Japansche en Britsche delegatie een soort tegen de Ver. Staten gericht politiek accoord zou zijn, niet au serieux neemt. De Man chester Guardian hekelt dezelfde Fransche bewering als niet alleen dwaas, maar ook verderfelijk. Groot-Brittanië heeft alle reden om met Japan in vriendschappelijke be trekking te staan, maar een betrekking, die antagonisme tegenover de Staten zou onderstellen, heeft hier geen kans. Voor het overige merkt de correspondent van de „Times" op, dat de overeenstemming van de Japansche en Britsche delegatie even min waarborgt, dat hun regeeringen het ge heel met hen eens zijn als de voorgelezen verklaring van Gibson, volgens welke een voor Japan en Groot-Brittanië onderling aanvaardbare regeling zeker ook voor de Staten aanvaardbaar zou zijn, waarborgt, dat de Amerikaanschc regeering bet heele- maal met hem eens zou zijn. De Volkenbondscommissie voor intellec- tueele samenwerking heeft gisteren haar voltallige zitting aangevangen, die door de zittingen harer vijf ondercommissies: voor de universitaire betrekkingen, voor de bi- bliographie, voor de kunst en letteren, voor de bescherming van den wetenschappelij- ken eigendom en voor de voorlichting der jeugd inzake den volkenbond, grondig is voorbereid. De commissie telde onder de aanwezige leden beroemde geleerden, als prof. Lorenz, prof. Einstein, mevrouw Curie. prof. Gilbert Murray en den Franschen minister van oorlog Painlevé, die ook groot mathemati cus is. Ook de geleerden van Amerika. Bra zilië en Spanje zijn vertegenwoordigd. Prof. Lorenz werd bij acclamatie tot voorzitter herkozen en hield daarna een be langwekkende openingsrede, waarin hij uiteenzette, dat wel is waar de gedachten van internationale intellectueele samenwer king niet nieuw is en niet door den volken bond geschapen, doch desniettemin de vol kenbondscommissie voor intellectueele sa menwerking en het daaraan verbonden Parijsche volkenbonds-instituut zeer nuttig kunnen werkzaam zijn naast de bestaande internationale organisaties op intellectueel gebied. Door haar algemeen karakter is de vol kenbondscommissie in staat problemen te behandelen en in behoeften te voorzien, die aan de activiteit van andere internationale instellingen zouden ontgaan. De volkenbondscommissie beoefent zelf noch wetenschap, noch kunst, maar helpt de belanghebbenden en staat hen met raad en daad bij. Prof. Lorenz noemde tal van voorbeelden van nuttig optreden der commissie en ein digde met het uitspreken van het vertrou wen, dat de commissieleden zich bij alle beraadslagingen zullen laten leiden door de groote gedachten, die den volkenbond zelf ten grondslag liggen en die zij ook door hun bemoeiingen ten gunste van de opvoeding der jeugd tot de volkenbondsgedachte hun nerzijds hopen helpen te verwezenlijken. BELGIE. Een verklaring van Van der Velde. In een rapport aan de Kamers aangaande bepaalde beweringen van de enquêtecom missie uit den Rijksdag, o.a. met betrekking tot den vermeenden francs tireurs-oorlog in België* onderwerpt minister Vandervelde deze beweringen aan een onderzoek, wijst ze van de hand en toont aan dat ze op geen enkelen grondslag berusten. Hij voegt er aan toe, dat het Keizerlijke Duitschland sedert twintig jaren besloten was de verdragen te schenden, die de Bel gische neutraliteit waarborgden. Den 4en Augustus 1914 ging het tot daden over. Tien jaren verliepen en de tijd deed zijn werk. Men vergat stellig niets, doch men wilde gelooven dat het tegenwoordige Duitsch land zich niet solidair met het oude regiem zou verklaren Het heeft de enquête-com missie» behaagd het proces te heropenen om de schuldigen schoon te was9chen. Doch de Belgische regeering kon de beschuldi gingen niet zonder antwoord langs zich heen laten gaan. om de haat weer te doen opleven, maar om te protesteeTen tegen de flagrante verdraaiing der historische waar heid. ENGELAND. Een Inchtkrniser. De staatssecretaris voor de luchtvaart zeide1 in het Lagerhuis in antwoord op een vraag van kolonel Day, dait de nieuwe luchtkruiser Walkure yoltooid is en deel zal nemen aan den kruistocht van water vliegtuigen in de Oostzee. De Walkure i9 een driemotorig vliegtuig en heeft e'en be manning van 5 koppen. OOSTENRITK. Begrafenis van een aantal slachtoffers Geen in cidenten. Uit Weenen wordt gemeld dat het aantal slachtoffers van de straatgevechten in den loop der laatste dagen tot 99 is gestegen, daar er eergisteren nog 12 ernstig gewon den in de ziekenhuizen zijn overleden Men vreest dat het aantal dooden nog verder zal stijgen. Officieel is thans vastgesteld dat de ver liezen der politie zijn vier dooden en 350 gewonden, waaronder 57 ernstig gewon den zijn. Gistermiddag heeft de begrafenis van zestig slachtoffers van het oproer plaats gehad. Hoewel er in de stad zelf weinig van te bespeuren viel, was het op het Cen trale Kerkhof en in de omgeving daarvan buitengewoon druk, vooral doordat niet minder dan 57 van de 60 gesneuvelden tot de socialistische of communistische partij hebben behoord. Op den hoofdweg naar de toegangspoort werd een stoet van 57 lijkwagens gevormd, die daarna alle op het voorplein neergezet werden. Alle 57 doodkisten dragen een be slag met vermelding van den naam van den doode, en waren met kransen met roode linten versierd. Op een katafalk in het midden van het plein zijn de kransen op gestapeld, die de partijorganisaties in bin nen- en buitenland en de vrienden van de overledenen gezonden hebben. De aandrang was zoo groot, dat de politie den toegang tot het kerkhof tot de naaste '-milieleden en de officieele personen moest benerken. De anderen bleven op het voorplein. Nadat een rouwkoraal was gezongen nam 2—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2