Het concours-hippique te Hoofddoro No. 20659 DONDERDAG 21 JULI Anno 1927 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertentiSn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalenBewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post ƒ2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de aangifte voor het tweede toelatings examen voor het Gymnasium moet geschie den bij den Rector vóór 1 Augustus a.s. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 Juli 1927. 6006 VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 25 JULI 1927, des namiddags te twee uur. De vergadering sal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een opzichter, chef 'der afdeeling bestratingen bij den dienst der Gemeentewerken, in den rang van hoofd opzichter, voorloopig voor den tijd van één jaar. (150) 2o. Praeadvies op het verzoek van Ir. G. L. Driessen, om eervol ontslag als Directeur der Gemeentewerken. (146) 3o. Praeadvies op het verzoek van mej. J. Keja, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de school Vrouwenkerksteeg A. (151) 4o. Voorstel tot overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een strook grond, gelegen in het verlengde van de Thorbeckestraat, Sectie M no. 4157 ged. (152) 5o. Voorstel tot overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een perceel grond, gelegen ten Noord-Oosten van de Wasstnaait, Sectie M, No. 4392. (153) 6o. Voorstel tot ingebruikgeving van een terreinstrook aan de Geversstraat ónder Oegstgeest, Sectie E, No. 2468 ged., aan de N. Z. Holl. Tramweg-Maatscljappij. (154) 7o. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van het perceel Sectie M, No. 3135 ged., gelegen aan den Hoogen Rijndijk en het Utrechlsche Jaagpad, aan de N. Z. Holl. Tramweg-Maat schappij. (155) 8o. Voorstel tot verkoop van het perceel bouwgrond, gelegen aan de Oostzijde van de Munnikenstraat, Sectie K no. 3936 ged., aan de afd. Leiden van den Ned. R.-K. Volksbond. (156) 9o. Voorstel om te besluiten tot het in dienen van bezwaren tegen aanslagen van een 2-tal personen in de Forensenbelasting in andere gemeenten. (145) lOo. Verordening, regelende de heffing van opcenten op de hoofdsom der Perso- neele Belasting te Leiden. (142 en 143) llo. Voorstel tot het instellen van een Commissie van Bijstand voor de zaken het lager onderwijs betreffende. (147) 12o. Nader praeadvies in zake het ma ken van een keerplaats op de Rijn- en Schie- kade. (114) 13a. Praeadvies op het verzoek van hel bestuur van de vereeniging voor Christelijk Middelbaar Onderwijs te Leiden, om toe kenning van eene bijdrage per Leidsche leerling op de Christelijke Hoogere Burger school alhier, over het jaar 1924. (148) 14o. Beantwoording van de interpellatie van den heer Van Stralen, in zake de uit voering en toepassing van het Tarief van bijdragen, te voldoen wegens Ziekenhuis- verpleging vanwege de gemeente Leiden. 15o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 2 Mei 1912 (Gem.-blad No. 17), op de Straatpolitie. (235 van 1926 en 149) 16o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 11 November 1897 (Gem.-blad No. 12), op de Wateren. (149) HET NIEUWE ACADEMISCH ZIEKENHUIS Vragen van den heer Van den Henvel aan den Minister. Het lid der Tweede Kamer de heer Van den Heuvel heeft aan den minister van on derwijs. kunsten en wetenschappen de vol gende vragen gezonden: Is de minister bereid, ten aanzien van het nieuwe ziekenhuis te Leiden mede te dee- len: lo. met welk doel, blijkbaar vrij belang rijke, verbouwingen in dit ziekenhuis plaals hebben; 2o. van welken omvang deze verbouwin gen zijn; 3o. hoe deze gefinancierd worden; 4o. wanneer dit gebouw voltooid zal zijn; 5o. wanneer de geheele ingebruikneming kan worden verwacht; 6o. wat de totaa'kosien tot op dit oogen- blik zijn en welke nog verwacht worden? DE INDONESISCHE STUDENTEN. Zooals we reeds hebben bericht, is de vo rige week het rapport van de Commissie van Deskundigen inzake de in beslag geno men papieren en documenten bij Indonesi sche studenten in den Haag en Leiden aan de justitie verzonden. Ook hebben we medegedeeld, dat uit dit rapport met zekerheid was komen vast te staan, dat er tusschen de leiders van de stu dentenbeweging hier te lande en de Com munistische Internationale (Kommintern) te Moskou een zekere relatie bestond. Uit de in beslag genomen correspondentie zou gebleken zijn, dat voor de Kommintern deze zaak onder meer behandeld werd door den uit Ned.-Indië geëxterneerden commu nist Seamoen, die officieel agent van Mos kou voor Aziatische zaken is. Voorts zou gebleken zijn, dat sinds eeni- gen tijd de leiding der Partei Kommunist India (Communistische partij in Indië) welke door de regeeringsmaatregelen in Indië sterk in haar werk belemmerd wordt, overgedragen is aan de Vereeniging Per- himpoenan Indonesia in Nederland, bij de leiders waarvan de huiszoeking heeft plaats gehad. In verband met een en ander is dan ook door politie en justitie een onderzoek inge steld te Parijs, waar de zetel is van de Liga tegen de Koloniale onderdrukking. De voorzitter van P. I., Mohammed Hatta is onlangs gekozen tot lid der Executieve van genoemde Liga. Wat betreft het bericht, dat in het dos sier zich voor enkele bekende personen in Nederland compromitteerende papieren zouden bevinden, vernemen we dat inder daad verschillende personen hun adhaesie schriftelijk hebben betuigd met de Per- himpoenan Indonesia. In verband met het justitieele onderzoek, dat in deze omvangrijke zaak, veel tijd vor dert, kunnen nog geen officieele mededee- lingen gedaan worden. WARMOND VOORHEEN EN THANS. Bij de N.V. Drukkerij C. de Bink en Zoon alhier is thans verschenen het eerste deel van het onlangs door ons aangekondigde werk van Wm. C. H. Machen „Warmond voorheen en thans" met afbeeldingen naar oude prenten en teekeningen van Alexis Machen. In dit eerste deel, waarvoor de bekende historicus, prof. P. J. Blok een woord ter aanbeveling schreef, behandelt de schrijver de ruïne van Warmond of wel de geschie denis der Oude Sint-Mattbijskerk. In het voorbericht bespreekt de schrijver de mo tieven, welke hem tot het schrijven van dit werk aanleiding gaven. Hoewel geboren te Warmond, stamt hij niet van een War- mondsche familie. Zijn vader was geboor tig uit Frankrijk en vestigde zich in 1856 als geneesheer te Warmond, waar hij later ook de functie van wethouder bekleedde. Hij koesterde een groote liefde voor dit dorp en zijn roemrijk verleden en deze liefde ging van vader op zoon over. In 1898 ter gelegenheid van de kronings feesten schreef de heer Machen Jr. met behulp van wijlen den heer Corn. Lugthart, hoofdonderwijzer ter plaatse,, een historisch overzicht bij een door den heer Machen Sr. georganiseerden optocht Dit viel zoozeer in den smaak, dat zij be sloten een uitgebreider boek over War- mond's verleden te schrijven. Na tal van jaren verschillende navorschingen te heb ben gedaan naar authentieke gegevens, kwam door onvoorziene omstandigheden plotseling een einde aan de samenwerking en eerst in 1918 werd het werk hervat. Het resultaat is in dit eerste deel in chro nologische volgorde samengevat. Achtereenvolgens worden behandeld de oude Sint Mathiaskerk vóór de Hervorming; de pastoors, die de parochie bediend hebben, de kapellen in de kerk, de verschillende stichtingen, de kerk na de Hervorming, de leeraars, die het' H. Evangelie bedienden, het kerkhof, de naamlijst der Katholieken daar tot 184-6 begraven, Sint-Maarten, Moe derkerken en Parochiekerken, de vicarissen en vicariën, de stichtingsoorkonden der Capelrie en de Hofkapel te 's Gravenhage, de zoening over den doodslag op Aleyd van Poelgeest, een alphabelische lijst van fami- liën, die sedert 15991760 op het kerkhof begraven zijn en de begraafregisters van 1760—17 Mey 1788 en van 11 Auguslsu 17886 February7 1812. Inderdaad levert dit deel voor hem of haar die zich interesseert voor de geschiedenis van Warmond en inzonderheid voor de War- mondsche ingezetenen zelve, kostbare lec tuur, zoodat de schrijver met de uitgave er van stellig velen aan zich verplichten zal. VAN VIER STUDENTEN, EEN AUTO EN EEN BOOM. Vier studenten uit Leiden, die van plan waren geweest nu eens werkelijk uil te gaan waren Dinsdagavond ten slotte beland in een café aan de Groot Herloginnelaan te Den Haag. Daar werd gezongen, pret ge maakt en gedronken. Toen dit eeiligen tijd geduurd had en de vier vrienden wilden op stappen vonden zij buiten een auto, die on beheerd voor het trottoir stond. Eén der stu denten, riep tot zijn broeders in den nood, dat zij maar moesten instappen. Nou ja, hij kon wel niet sturen, maar dat hinderde niet. Met gejuich gingen de anderen op het voorstel in van den vierde „die in een nuch tere bui volgens hen nog nooit zoo'n lumineus idee had gehad." Nadat de chauffeerende student met zijn voet ergens op getrapt en wat aan hel stuur gepeuterd had, zette de suto zich tot zijn groote verbazing in beweging. En daar ging het Maar op den hoek van den Kranenburg- weg doemde plotseling vlak voor de auto een groote boom op. De chauffeur wist zich geen raad, had blijkbaar nooit gehoord van het stuur omgooien en reed met een flink gangetje recht tegen den boom aan. Slot Vier plots ontnuchterde studenten, een vernielde auto, een beschadigde boom, een proces-verbaal en een schadevergoe ding in 't zicht. (N. Crt.). DE COURANTENKIOSK IN HET POSTKANTOOR. Van bevoegde zijde vernemen wij dat de couranten- en boekenkiosk die sinds een jaar was gevestigd in de vestibule van het postkantoor alhier, met ingang van 31 Juli zal worden opgeheven. Het schijnt dat de zaken niet al te best gingen en dat de exploitant daarom besloten heeft de kiosk te sluiten. Bij Kon. Besluit is op zijn verzoek eer vol ontslagen de reserve eerste-luitenant der infanterie mr. E. Oudkerk van het 4de regiment alhier. Voor het Mulo-examen is te Den Haag geslaagd Frans Versieegen, alhier. Gisteren stonden bij den Gem. Dienst voor Sociale Zaken 549 werkloozen inge schreven, terwijl op den 21en Juli 1926 510 en op den 20en Juli 1925 613 werkloozen waren ingeschreven. DE REIS AMSTERDAM—BATAVIA V.V. DOOR DE LUCHT. Het K. L. M.-vUegtnifl te Aleppo veilig geland Behoudens tegenspoed worden de luchtrei zigers Zaterdagmiddag op Schip hol verwacht. Naar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt heeft de K. L. M. het volgend tele gram uit Aleppo ontvangen d.d. 20 Juli: „Wij vertrokken uit Basra om 4 uur 's morgens en kwamen om 8 uur in Bagdad aan. waar wij uwe aan ons gerichte tele grammen in ontvangst namen. Wij vertrokken om 10 uur uit Bagdad en arriveerden om 4 uur in Aleppo. Indien wij geen verder oponthoud onder vinden, komen wij Zaterdag om 4 uur in Amsterdam aan. „Alles wel aan boord". De heer van Lear Black" seint het vol gende aan de K. L. M.: „Uwe telegrammen heb ik ontvangen bij ons korte oponthoud in Bagdad hedenmor gen. Het zal mij zeer aangenaam zijn naar Amsterdam te komen. De vliegtuigbesluurders deelden mij mede dat zij rekenen, dat de aankomst op Zater dag zal geschieden. Zij zullen probeeren zooveel mogelijk op den gestelden tijd van 4 uur aan te komen. Zij zullen u nog van te voren het uur van aankomst seinen. Ik heb een prachtige vlucht gehad. Wij genieten allen een uitstekende ge zondheid en verheugen ons erop de K. L. M. menschen terug te zien". CONGRES VOOR DE GESCHIEDENIS DER GENEESKUNDE. Ontvangst door de regeering. De deelnemers aan het Zesde Interna tionale Congres voor de Geschiedenis der Geneeskunde zijn gisteravond te negen uur in een der zalen van het Departement van Onderwijs, Kunetein en Wetenschappen te Den Haag namens de Nederlandsche Re geering door minister Waszink ontvangen. Tot de genoodigden behoorden o.m. de gezanten van Frankrijk, Italië, Egypte en Denemarken, de zaakgelastigden van Bel gië, Duitschland en Zweden, de vice-pre sident van den Raad van State c.s., dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Ge zondheidsraad, dr. A. J. A. T homas en dr. H. J. W. Droogleever Fortuyn, resp. voor zitter en secr.-penningmeester van de Ned. Mij. tot bevordering deT Geneeskunst, dr. A. Sikkel, oud-voorzitter dier mij., dr. F. H. van Eeden, medisch adviseur bij de Rijksverzekeringsbank, dr. H. F. Minkema, inspecteur vaü den Geneeskundigen Dienst der Zeemacht, prof. dr. J. A. J. Barge, dr. J. J. Hofman, voorzitter van de Ned. Mij tot bevordering der Pharmacie, de burge meesters van Gouda en Enkhui zen, wier gemeenten door de congressisten worden i bezocht, en een aantal hoofdambtenaren Minister Waszink sprak zijn gasten in de I Fransche taal toe. I Spr. zeide o.m., dat het, zeer tot zijn leedwezen, onmogelijk is geweest de gasten l te ontvangen in een onzer geschiedkundige gebouwen, daar die thans niet beschikbaar zijn. Spr. verklaarde o.m., dat Nederland zich gelukkig acht, den congressisten gast vrijheid te verleenei van de medische len der wereld zijn thans samengekomen in dit land dat, hoewel door den wereld oorlog gespaard gebleven, er op menig ge bied eohter de droevige gevolgen van heeft ondervonden. Spr. zette uitvoerig uiteen, hoe Neder land een belangrijke rol gespeeld heeft op meer dan één wetenschappelijk gebied. Daarbij herinnerde spr. aan wat er in Ne derland is gedaan ten opzichte van de ge schiedenis der geneeskunde. De Nederland sche geneeskundigen toonen een steeds toenemende belangstelling voor de ge schiedenis der geneeskunde, een belangstel ling welke, naar spr. hoopte, na dit con gres nog meer moge toenemen. Dr. J. G. de Lint, voorzitter van het Congres, beantwoordde de toespraak van den minister, eveneens in het Fransch. Spr. zeide, dat de woorden van den mi nister voor de congressisten dubbele waar de hadden, daar zij waren uitgesproken oor een officieel persoon bij gelegenheid van een officieele ontvangst. Aan de geschiedenis der geneeskunde is zoo vervolgde spr. behoudens enkele uitzonderingen tot voor eenigen tijd van officieele zijde geen aandacht gewijd. Ge lukkig hebben de laatste jaren een veran dering in de goede richting doen zien. Wij leven thans in een periode van wetenschap pelijke renaissance; overal gaat men de materialistische ideeën verlaten en men keert terug tot de theorie en de geestelijke waarden. De geschiedenis der geneeskunde leert ons behandelingen en medicamenten welke in vroegere ecuwen met succes gebruikt werden en in onze dagen weer worden toe gepasts omdat men in hun resultaat ge looft. Te veel hebben wij vergeten onze groote voorgangers, zooals b.v. Boerhaave en Sy denham en een Haller. Zij verzorgden hun zieken evfen goed en met niet minder suc ces dan onze moderne doktoren. Een tijd van renaissance zal ons de ge schiedenis in een ander Licht doen zien. Nog herinnerde spr. er aan, dat 7 jaren geleden het eerste congres voor de geschie denis der geneeskunde te Antwerpen werd gehouden en hij constateerde, dat sedert d:en de verschillende regeeringen zich meer zijn gaan interesseeren voor deze tak van geschiedenis. Spr. dankte eten Minister voor de ont vangst. Prof. Laïgnet Lavastine, Secretaris van de Société International pour l'Histoire de medicine sprak daarna, eveneens in de BINNENLAND. Vragen van het Kamerlid Van den Henvel over het nienwe Academisch Ziekenhnis te Leiden. (Stadsnieuws, le blad). Het Koninklijk bezoek aan het concours- hippique te Hoofddorp. (2e blad). De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp betreffende de Centrale Middenstandsbank aangenomen. (Eerste Kamer, 2e blad). De K. L. M.-vliegers te Aleppo aange komen; zij worden Zaterdag te Schiphol verwacht. (Binnenland, le blad). De onbewaakte overweg bij Kethel eischt weer een slachtoffer. (Gemengd, le blad). De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. (Kerk en School, 2e blad). Een rapport over het Mnlo-onderwijs. (Kerk en School, 2e Blad). De Franschman Michard wint het wereld kampioenschap wielrennen voor profs. (Sport, 2e blad). Frankrijk neemt niet deel aan de Olym pische Spelen. (Sport, 2e blad). BUITENLAND. Een rede van professor Lorenz te Genève. (Buitenland, le blad). Begrafenis van de oproer-slachtoffers te Weenen. (Buitenland, le blad). De staat van beleg in Roemenië, afge kondigd. (Buitenland, le blad). Koninklijk bezoek aan Hoofddorp. De Koninklijke Familie slaat de feesten gade vanaf haar tribune. (Zie verslag in 2e blad). oen congressisten gast en. De geschiedschrijvers wetenschap uit alle dee- I Leden der landelijke vercenigingen „Kapi tein v. d. Wal" brengen een hoera uit voor de Kon. Familie.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1